Jry is. Schellevis nam afscheid van ervormde Gemeente Holten Tafeltje dek je Een minimale bevolkingsgroei in 76 ln ..De Diessenplas Tentoonstelling van aquarellen en schilderijen Sntrede-dienst ds. Scheiievis te Zaamslag Openbare kennisgeving Wijziging nummering in het buitengebied DORPSFEEST IN JULI INGEZONDEN Kernenenergie Officiële publikatie V oorbereidings- besluit gedeelte dorp Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 21 januari 197/ 29e jaargang - no. 3 Hoofdredacteur J Wiggers. Kol weg 14. tel 05483-1356 Flv v hoofdred./secr W Beyers. Holterberg 13. tel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel. Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 bonnementsprijs f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" donderdagavond kwamen zeer velen in gebouw Irene afscheid nemen van ds hellevis en zijn gezin. ens een druk bezochte middagdienst heeft wijkpredikant A. Schellevis, wegens vertrek naar Zaamslag, zondag heid genomen van de Hervormde gemeente van Holten, deze afscheidsdienst werd medewerking verleend door mist A. Koopman, het Hervormd kerkkoor en een koper- rtet van de muziekvereniging HMV. dienst werd o.a. bijgewoond r het gemeentebestuur van ;en, afgevaardigden van de {formeerde kerk en R.K. pa- tie Holten-Nieuw Heeten, de tselijke collegae ds. C. C. nk en drs. A. W. Berkhof, ik door vertegenwoordigers de ring Rijssen, de classis enter en provinciale kerk- .adering Overijssel. Verder en afgevaardigden aanwezig de Hervormde gemeente emsvaart, waar ds. Schelle- als catecheet werkzaam is eest, de Hervormde Evange- ie te Valthermond (Dr.), r hij als voorganger werk- 1 was in de periode 1960-'64 lit de toekomstige Hervorm- {emeente Zaamslag. )or aanvang van de dienst f het Hervormd Kerkkoor Dekende „Ambrosiaanse lof- waarna de gemeente, na ling, zong Psalm 89 1 en 7. ien de schriftlezingen, welke ïn gekozen uit Psalm 113 en nbaringen 15 1-4 zong het een vrije bewerking van m 150: „Looft God, looft Naam alom". Schellevis hield daarna afscheidspreek naar aanlei- j van Psalm 113 3: „Van- van Psalm 113 3: „Van- prgaat zij de Naam des He- geloofd". 'anwaar de zon in het oos- opgaat tot waar zij in het ;en ondergaat is door de mist niet zozeer bedoeld als tsbepaling, maar veeleer als ibepaling. Van zonsopkomst zonsondergang dat betekent we elke dag worden opgeroe- om de gehele dag door de m des Heren te loven. De m behoort tot het z.g. Hallel psalmen 113-118). De Joden (en ze op hun grote feesten vaste liederen, zoals bij ons „Ere zij God" en „Stille It" bij het kerstfeest horen, r het loven van God bleef in ël niet beperkt tot de fees in de Hallel-psalmen. Daar- is de naam en zijn de da- des Heren te groot! Ruim lar heb ik u tot deze lofzang en oproepen. Wie met een icht hart daaraan gevolg t gegeven, die heeft het zin- en het loven niet als een it of als een formaliteit be- 1, maar als een genade van besloot ds. Schellevis. f dienst werd besloten met gezamenlijk zingen van ge- 20 1, 2, 6 en 7. Persoonlijk woord i de dienst sprak de schei- Ie predikant een persoonlijk rd ten afscheid, waarin hij dankbaar gestemd te zijn zovelen uit vorige gemeen- 'en Zaamslag een zo verre heben willen maken om dit heid mee te beleven. Terug- fle op zijn 12-jarige arbeid in Holten zei ds. Schellevis: „Toen reis hebben willen maken om dit gemeente werd verbonden, was voor mij de grote vraag: Hoe zal het gaan? Ik lieg als ik zeg, dat u mij aanstond. U bent in Hol ten in het algemeen te goedmoe dig in het geloof. Kom er toch rond voor uit en doe iets voor en in de kerk. Ik zou ook liegen als ik zeg, dat ik niet met u kon opschieten. Integendeel: ik mocht altijd binnenkomen, ook bij mensen, die niet tot de ge meente behoren. Ik heb in deze 12 jaar ook steeds beter geleerd ik in 1968 als catecheet aan deze uiting van geloof kan zijn. Ik denk hierbij met name ook aan het belangrijk aandeel van onze organisten hier en in Dijker- hoek, het werk van de koster en concierges. Ik ben ook dank baar voor het werk van onze kerkelijke administrateur en zijn assistente, het werk van de „Open Deur"-groep, de contac ten met het gemeentebestuur, de politie, begrafenisonderne mers en niet in de laatste plaats aan het hoofd van de Kolschool voor de goede collegiale werk sfeer bij schoolcatechese. Dank ook aan de collegae en kerke- raad, al waren de verhoudingen niet altijd even optimaal en al kon ik het beleid van de kerke- raad de laatste jaren niet altijd onderschrijven. Verder denk ik aan ds. Steenbakker Morilyon Loysen, pastoor Rademaker, ko ren en commissies en dank de gemeente voor het geweldige be drag, dat wij bij dit afscheid mocht enontvangen en dat we mochten ontvangen en dat we pen van een elektronisch orgel. Alles overziende zie ik dankbaar terug op de periode Holten, waar ik alle kerkelijke rangen mocht doorlopen. Ik wens u al len toe bespaard te mogen wor den voor zorgen binnen het ge zin. Nu we gaan scheiden mo gen we zeggen: „Nabij of ver, we zijn en blijven verbonden in die ene Naam", aldus ds. Schel levis. Namens de kerkeraad sprak ouderling H. van Wijngaarden, die er aan herinnerde, dat Hol ten een bijzondere gemeente voor ds. Schellevis is geweest, omdat hij hier is opgeklommen van catecheet tot predikant. „Dit was voor ons een reden een derde predikantsplaats te stichten, waarin u werd beroe pen. Een bewijs dat we u nog graag wilden houden. Doch nu u een beroep hebt aangenomen, dienen wij dat te eerbiedigen. Graag dank ik u voor het vele werk en de toewijding waarmee u velen tot zegen zijt geweest", aldus de heer Van Wijngaarden. Terugziende op het kerkeraads- werk zei hij, dat er zeker span ningen zijn geweest, die de ker keraad echter bepaald niet uit elkaar gehaald hebben. „Ook in de kerk zijn en blijven we men sen en mogen we verschil van mening hebben', zei hij en dank te mevr. Schellevis voor haar leiding aan de vrouwengroep te Dijkerhoek. Komen en gaan Sprekend namens het gemeen tebestuur constateerde burge meester mr. W. H. Enklaar, dat het op het kerkelijk erf in Hol ten de laatste jaren een komen en gaan is van pastores en dank te ds. Schellevis voor het werk aan hen, die aan zijn zorgen wa ren toevertrouwd. Inzat Namens de landelijke Vereni ging van Hulppredikers in de Hervormde Kerk sprak de heer Hensens uit Barneveld, die zei dankbaar te zijn ds. Schellevis te hebben leren kennen en prees Holten voor het feit, dat een ca techeet hier kon opklimmen tot domihee, iets wat ergens anders niet schijnt te lukken. Verder prees hij de goede visie en inzet van de scheidende predikant en wenste hem alle goeds in de nieuwe standplaats. Samenwerking Sprekend namens de Gerefor meerde kerkeraad wees ds. G. W. H. Peddemors op de goede samenwerking en inbreng, die ds. Schellevis heeft gehad in zo wel de Open Deur-groep als de Hervormd-Gereformeerde ge- sprekskringen. „Ik heb wel eens gezegd: Gefeliciteerd met dit af scheid, want je moet er echt plezier in hebben om te vertrek ken: anders moet je het zeker niet doen", zei hij. Late roepingen Pastoor Rademaker, sprekend namens de Katholieke gemeen schap en de Holtense collegae, wees er op, dat zowel hij als ds. Schellevis beide late .roepingen zijn. „Wij hadden thuis een bak kerij en ik denk dat ik ze zo bruin gebakken heb, dat ik werd weggestuurd", aldus pastoor Ra demaker. Namens de Holtense collegae bood hij ds. Schellevis een boek en een boekenbon aan. Contrasten Namens de ring Rijssen, clas sis en P.K.V. zei ds. A. M. v. d. Neut uit Nijverdal, dat de over gang van Holten naar Zeeland hem voorkwam als een verande ring vol contrasten. U was van meet af aan in onze kring opge nomen en wanneer u het woord had, kwam meermalen de ge dachte bij mij op, dat mensen van uw opleiding niet zelden be tere docenten zijn dan acade misch gevormden. Vooral uw heldere samenvating van het ge sprokene heeft mij meermalen getroffen", zei hij en wenste ds. Schellevis en zijn gezin alle toe. Ds. Schellevis dankte tenslotte alle sprekers voor hun goede woorden, waarna aan de ge meente gelegenheid werd gebo- Mevrouw G. Timp-Vonk, be woonster van een van de flats van het Bejaardencentrum „de den persoonlijk ds. Schellevis en zijn gezin de hand ten afscheid te drukken. Aan van ver'komen de gasten werd in gebouw „Ire ne" een eenvoudige broodmaal tijd aangeboden. Dijkerhoek In gebouw Bethanië te Dijker hoek nam ds. Schellevis zondag ochtend van de aldaar woonach tige gemeenteleden afscheid, na een tevoren gehouden dienst, waaraan werd meegewerkt door het jongerenkoor „Helicon". Na afloop van deze dienst werd hij toegesproken door mevr. Rech terschot namens de vrouwen groep en door de heer Reilink namens de „Bethanië"-commis- sie. Receptie Vorige week donderdagavond maakten ook reeds vele honder den Holtenaren van de gelegen heid gebruik, tijdens een in ge bouw Irene gehouden receptie, persoonlijk afscheid te nemen van ds. Schellevis en zijn gezin. Bij die gelegenheid sprak de heer E. D. Ballast namens de afscheidscommissie de scheiden de predikant als volgt toe: ..Het is niet. gemakkelijk bij een afscheid de juiste woorden te vinden. Over het algemeen worden er tijdens zo'n plechtig heid vele lovende woorden ge sproken, waarbij men als het ware op een voetstuk gezet wordt en waarbij waardering vaak leidt tot overwaardering. Dit nu willen wij niet doen. Want hoe moeten wij waarderen? Hoe moeten wij de prestaties,1 wélke verricht zijn, waarderen en wel ke maatstaf hanteren wij daar bij? Daarom willen wii het meer zoeken in de mate waarin wij u gekend hebben. Daarmee bedoe len wij dan de relatie, die tus sen de Holtense gemeenschap en u ontstaan is. Velen van ons hebben u leren kennen door de wijze waarop u niet uw gemeente meeleefde, hetzij in uw prediking, hetzij bij geboorte, bij een huwelijks inzegening, door uw aanwezig heid in moeilijke tijden van lij den en sterven, door een hand druk en een bemoedigende schouderklop, door het vele werk dat u met volledige inzet voor hen deed. Hierbij willen wij uw vrouw en kinderen niet vegeten, want zij maakten het mede mogelijk dat u zoveel voor de gemeente hebt kunnen doen. Wij weten maar al te goed, dat zij in uw werk met de gemeente bezig wa ren. Dat zij u vaak hebben moe ten afstaan ten behoeve van on ze gemeenschap. Vooral uw vrouw had zogezegd een open huis, waar zij altijd voor ons klaar stond met een vriendelijk woord en een kopje koffie. Daarom willen wij u allen in het aanbieden van ons geschenk betrekken en daarbij de volgen de slotwoorden voegen: Wij zul len u allen missen, hetgeen wil zeggen dat u wat voor ons be tekend hebt, dat er veel in onze herinnering zal achterblijven. U kunt ons geschenk aannemen in de wetenschap, dat het recht uit ons hart komt. Wij wensen, dat ge u in uw nieuwe gemeente allemaal spoe dig thuis zult voelen en er een fijne en vruchtbare tijd tege moet zult gaan", aldus ouder ling E. D. Ballast namens de af scheidscommissie. Namens de gemeente bood hij ds. Schellevis een bedrag 1653,onder couvert aan, terwijl hij mevr. Schellevis- Voogd een Makkumcr wandbord overhandigde. Mede namens zijn vrouw dank te ds. Schellevis voor het kado, -hetgeen hij wil besteden voor de aankoop van een elektronisch orgel. In de periode november 1964 tot' maart 1974 was ds. Schelle vis catecheet en pastoraal me dewerker te Holten. Op 31 maart 1974 werd hij hier als predikant in het ambt bevestigd. Op zondag 30 januari a.s. zal ds. Schellevis zijn intrede doen te Zaamslag tijdens de middag- dienst, welke om 14.30 uur zal aanvangen. Voor een gezamen lijke reis kunnen belangstellen den contact opnemen met één der volgende personen: E. D. Ballast, Bergmanstraat 2 en me vrouw v. d. Spek-de Wit, Kol- weg 39, tel. 1284. Gedacht wordt aan het reizen per N.S. Vertrek des morgens om 9.25 uur. De reiskosten bedragen ongeveer 17,50. Diessenplas" exposeert tot 30 januari a.s. in de recreatiezaal van het centrum en in de gang daarnaar toe, een veertigtal door haar vervaardigde aqua rellen en tekeningen. De ten toongestelde werken zijn voor namelijk gemaakt tijdens vakan ties in Frankrijk en Italië, maar vooral in Griekenland. Ze was werkzaam bij de PTT te Am sterdam en heeft nog vrij laat tekenlessen genomen. Haar wer ken zijn onder andere tentoon gesteld op een PTT-expositie in Parijs. Mevrouw Timp is Amsterdamse van geboorte en heeft bij haar vestiging in Holten eerst nogal wat aanpassingsmoeilijkheden gehad.-Maar die zijn nu voorbi). Zij voelt zich thans geheel in de Holtense leefgemeenschap op genomen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 9.00-11.00 uur en van 14 00-17.00 uur. De toegang -S gratis. Er wordt niet ver kocht. Tijdens de dienst, welke 's middags om 14.30 uur zal aan vangen, zal ds. A. Schellevis, op zondag 30 januari a.s. zijn in trede doen in de hervormde ge meente te Zaamslag (Zeeuws Vlaanderen). Daar Zawmslag voor Hóltenaren niet direkt naast de deur ligt heeft de afscheidscommissie ge zocht naar vervoersmogelijkhe den voor een gezamenlijke tocht van belangstellenden uit Holten die deze dienst willen bijwonen. Gebleken is dat verreweg de ge makkelijkste en goedkoopste manier is het reizen in groeps verband per Nederlandse spoor wegen, mits hiervoor voldoende belangstelling bestaat. Teneinde de belangstelling hier voor te peilen roept de afscheids commissie mogelijke deelne mers op zich te willen aanmel den vóór woensdag 26 januari a.s. bij één der volgende perso nen: Ouderling Ballast, Berg manstraat 2, ouderling Mw. V. D. Spek, Kolweg 39, tel. 1284. Het vertrek per trein is 9.25 uur en de kosten bedragen onge veer f 17,50 per persoon. De afscheidscommissie Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in het kader van de straatnaam- geving en de wijziging van de huisnummering in het zgn. Bui tengebied een concept-lijst met de nieuwe huisnummering ter gemeentesecretarie, afdeling Al gemene Zaken, voor een ieder ter inzage ligt. Belangstellenden worden in de gelegenheid gesteld van de nieu we huisnummering kennis te ne men gedurende de periode van Maandag 24 januari 1977 tot en met vrijdag 28 januari 1977, da gelijks van 8.30-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Gedurende genoemde periode kunnen eventuele op-of aanmer kingen op de nieuwe huisnum mering worden gemaakt. Datum: 19 januari 1977. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, W. H. Enklaar. De secretaris, G. J. Langenbarg. Het jaarlijks dorpsfeest „een aantal jaren ge heten Braderie", zal dit jaar worden gehouden van dinsdag 19 tot en met vrijdag 22 juli. Voor het plaatsen van de verschillende attrac ties kan de feestcommissie beschikken over „Kalfstermansweide' aan de Stationsstraat. Het kort redactioneel com mentaar in uw nieuwsblad van 14 januari j.l., waarin stelling genomen wordt tegen de uit spraken van mr. drs. F. Bolke- steijn, kandidaat voor de Twee de Kamerfractie van de VVD, aangaande de vreedzame toepas sing van kernenergie is voor mij aanleiding de navolgende kant tekeningen te plaatsen bij uw commentaar. In uw redactioneel commen taar vraagt u zich af wat eigen lijk bedoeld wordt met een ver standig kernenergieprogramma, vooral gezien in het licht van de recente ontwikkelingen in de Duitse deelstaat Nordrhein- West'falen. Tegen de feitelijke vraagstel ling- kan niets worden inge bracht, echter, teneinde de ob jectiviteit in de discussie rond de kernenergie niet nog meer onrecht aan te doen, verdient het aanbeveling om dan ook in deze vraagstelling landen zoals Frankrijk en Zweden te betrek ken, waar de kernenergie op dit moment wel geaccepteerd is en toegepast wordt als een econo misch en maatschappelijk aan vaardbaar proces voor het'op- wekken van elektrische energie. Onder gebruikmaking van een variatie op uw eigen woorden kan hierbij nog opgemerkt wor den, dat ook deze landen waar achtig niet achteraan lopen op het gebied van de kernenergie. Het is mijns inziens echter niet juist de discussie rond de kernenergie op deze wijze te blijven voeren, de discussie dient evenmin gericht te znn op beantwoording van de vraag of al dan niet met alle kracht ge werkt moet worden aan een ver standig kernenergieprogramma, de discusie dient daarentegen veel meer gericht te worden op beantwoording van de vraag: Houdt de vreedzame toepassing van kernenergie een aanvaard baar risico in: waarbij de aan vaardbaarheid van het risico ge toetst dient te worden aan de relevante economische en maat schappelijke aspecten van een samenleving. Indien beide bovengenoemde aspecten volledig en onafschei delijk betrokken worden in de discussie rond de kernenergie zal, met inachtneming van de ontwikkelingsstand en toepas baarheid van alternatieve ener giebronnen alsmede met inacht neming van de prognoses aan gaande kolen-, olie- en aardgas voorraden, geconcludeerd moe ten worden, dat aan de toepas sing van de kernenergie voor de opwekking van elektrische ener gie inderdaad niet ontkomen kan worden. Ir. T. P. Bestenbreur (Zolang er onder andere geen afdoende oplossing gevonden is Sinds ongeveer drie maanden is de Werkgroep Open Bejaar- denwerk in staat om de maal tijdverzorging „Tafeltje Dek je" te regelen voor personen, die daaraan behoefte hebben. In dien zelfstandig wonende oude ren door ziekte of andere oor zaken problemen hebben met de verzorging van de warme maal tijd, is het voor hen mogelijk 'n beroep te doen op „Tafeltje dek je". Met een medische verkla ring van de artsen of /en de wijkverpleegsters kunt u zich melden bij het bestuur of het wijkhoofd. dat vermeld staat op de kaart, die alle personen bo ven de 65 jaar ontvangen. De keuken van „Diessenplas" ver zorgt de maaltijden, vrijwilli gers brengen deze rond om streeks 's middags 12 uur. De prijs per maaltijd per dag per persoon bedraagt f 6.50. Voor een echtpaar is deze f 12.-. Door enkele personen wordt de maaltijd zelf afgehaald. Dan is de prijs f 5,25 per dag. De burgemeester van Holten, maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22. lid 2, van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergade ring van 17 januari 1977 heeft besloten: 1 te verklaren, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor een gedeelte van de kom van het dorp Holten, gelegen ten noorden van de Dorps straat, welk gebied nader is aangegeven op de bij dit be sluit van de raad behorende tekening; 2 te bepalen, dat het betreffen de besluit in werking treedt met ingang van heden. Het raadsbesluit met bijbeho rende tekening ligt van de dag der inwerkingtreding af ter ge meente-secretarie, afdeling alge- mené zaken voor een ieder ter inzage. Holten, 21 januari 1977. De burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar. voor het onschadelijk of onge vaarlijk maken van de afvalstof fen van een kernenergiecentrale houdt de vreedzame toepassing van kernenergie naar onze me ning een niet aanvaardbaar risi co in. Het gaat daarbij niet in de eerste plaats om de tegen woordige generatie, maar om de generaties die na ons komen. Overigens moeten we ieder mens zijn twijfels laten in deze moei lijke materie (W. B.). De bevolking van Holten is in het afgelopen jaar slechts met 22 zielen toegenomen. De loop van de bevolking had als volgt plaats: Aantal inwoners per 1 januari 1976 man 4470 vrouw 4375 totaal 8845 Geboren Overleden man 58 36 vrouw 58 28 totaal 110 64 Geboorte-overschot 22 24 46 4492 4399 8891 Vestiging 151 161 312 Vertrek 169 167 336 V estigingsoverschot negatief —18 —6 —24 Aantal inwoners op 31 decen iber 1976 4474 4393 &a£7 Er werden in 1976 50 huwelijken gesloten en 3 echtscheidings- vonnissen ingeschreven.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1