Veronder stellingen Contributieverhoging kruiswerk onvermijdelijk Jaarvergadering dir. gem. zangvereniging Soli Deo Gloria RAADSVERGADERING Problemen met het komplan „Dorpshart Zaterdag 22 januari Prinsenbal Burgerlijke Stand evonden-verloren Naar een betere gezondheidszorg Openbare kennisgeving Zigeunerinnen deden poging tot inbraak HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 14 januari 1977 29e jaargang - no. 2 Holterberg 13. lel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel, Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 Abonnementsprijs f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Bij. de goedkeuring van de exploitatierekening over het tweede halfjaar 1975 van de Stichting Bibliotheek en Leeszaal „Holten - Bathmen" in de laatste raadsvergade ring van het jaar, verklaarde de heer Warrink, de fractie voorzitter van Gemeentebe lang, een voorstander te zijn van decentralisatie, zoals die door de nieuwe Bibliotheek wet wordt beoogd, maar hij voorzag een verslechtering van de financin der gemeen ten, doordat zij meer geld zullen moeten betalen. Mevr. Ter Doest-Bos, fractie voorzitter van de VVD, viel hem daarin bij door te zeg gen, dat de regering een spel speelt door de gemeenten wel taken toe te bedelen, maar de financiële middelen daar geen gelijke tred mee te laten houden. Zij spraken daarmee veron derstellingen uit en het is altijd gevaarlijk daarop een solide standpunt te bouwen. Eén telefoontje naar de afde ling Voorlichting van het mi nisterie van CRM en men was volledig ingelicht gewor den. Ministers en staatssecretaris sen schrijven niet gauw in dagbladen. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft de moeite genomen om, naar aanleiding van andere oppo nenten, zijn beleid inzake de Bibliotheekwet nader uiteen te zetten. In de Volkskrant van zaterdag 8 december jl. geeft hij daarvan een uitvoe rig overzicht. Hij schrijft on der meer: „Na een voorberei dingstijd van veertien jaar is het met name dit kabinet geweest, dat de wet in de Tweede en Eerste Kamer heeft verdedigd en heeft ge zorgd, dat hij op 1 juli 1975 in werking trad; ook in deze kabinetsperiode is het nog met de noodzakelijke uitvoe ringsmaatregelen, gekomen." Aan de hand van enige cij fers toont de staatssecretaris aan, dat dit kabinet de pa pieren maatregelen wel dege lijk vergezeld doet gaan van de gelden, die voor de uit voering noodzakelijk zijn. Slechts enkele cijfers kunnen we overnemen: Zo bedroeg - volgens de voorlopige jaar statistiek 1975 NBLC van de gedrukte stukken rijksbegro tingen - over de jaren 1973 tot en met 1975 het aantal uitleningen resp. 84.717.133, 96.307.347 en 113.317.804. En de gelden op de rijksbegro tingen voor openbare biblio theken over die jaren resp. f 43.816.000,-, f 55.887.500 en f 86.200.000,-. In 1975 dus bij na een verdubbeling van de gelden van 1973. Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat de gemeenten niet meer zullen moeten be talen. In de geweldige groei van het bibliotheekwezen (zie het aantal uitleningen) zullen de gemeenten naar rato een steentje moeten bij dragen, maar laten we daar blij mee zijn. Het bovenstaande is niet be doeld als kritiek op beide fractievoorzitters, maar als een aanwijzing, dat de schijn wel eens anders kan zijn dan de werkelijkheid. We zullen hen gaarne een kranteknipsel doen toekomen, (w.b.) Het Groene Kruis gebouw aan de Gaardenstraat. De gemeenteraad komt maandag 17 januari 1977 om 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen voor behandeling van de volgende agenda: 1 Ingekomen stukken. 2 Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de samenstelling en bevoegdheden van de commissie van advies en bijstand en de aanwijzing van plaatsvervangende leden voor de commissies. 3 Voorstel tot het verkopen van een stukje grond aan de heer B. Paalman, H. J. Wansinkstraat 8, alhier. 4 Voorstel tot het in voorbereiding verklaren van een gedeelte van de kom van het dorp. 5 Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de school „De Schakel" voor reparatie fietsenstalling. 6 Voorstel tot het bestemmen van het batig saldo 1973. 7 Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1977 (voor kre dieten aankoop 2 motorzagen, aankoop vergaarmachine, aankoop adresseer- en frankeermachine scholengemeenschap, nieuwe lino- leumvloeren kleuterschool Tuinstraat, zonwering scholengemeen schap .vernieuwing uurwerk gemeentehuis). 8 Beantwoording van eventueel ingekomen schriftelijke vragen. In de maandagavond in hotel Vosman gehouden algemene ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" is vrij scherpe kritiek geuit op het feit, dat aan de leden voor de inning van een verhoogde contributie acceptgirokaarten zijn gestuurd, zonder dat in een ledenvergadering over die verhoging van de contributie is beslist. De heer P. Rijnsaardt, die de gevoelens van een aantal leden vertolkte, wees erop, dat' de contributie over 1976 is gebracht van 24 op 30 gulden per jaar, en dat hier voor het jaar 1977 nog weer vijf gulden bij opkomt. Hij noemdedat een forse verhoging van omstreeks 70Cterwijl de regering slechts een verhoging van 7% toestaat. De heer Rijnsaardt vroeg zich af of de leden daarmee akkoord kunnen gaan. Hij vreesde ledenverlies. Voorzitter Langenberg verklaar- om de niet meer in gebru k zijnde dat het bestuur deze gang van za- verpleegartikelen tijdig weer aan ken ook betreurt. Men is wat laat het magazijn terug te bezorgen, geweest met deze vergadering. Voordat de leden hebben kunnen beslissen zijn de acceptgirokaar ten al rondgestuurd. Maar in ver band met de reorganisatie van 't kruiswerk in Overyssel, waarbij Holten met 14 andere verenigin gen is komen te behoren tot de Stichting Kruiswerk Zuidwest Overijssel, valt aan de contribu tieverhoging niet te ontkomen. De betrokken gemeentebesturen hebben toegezegd het kruiswerk op de oude voet te zullen subsi diëren onder voorwaarde, dat de verenigingen hun inkomsten om hoog brengen. „Er is", aldus de heer Lagenberg. „geen kruid te gen gewassen. Dit verhaal horen we al jaren als het over contribu tieverhoging gaat. We moeten el kaar echter niets napraten. Door de reorganisatie zijn de kosten nu eenmaal gestegen". Regeringsplannen De heer Beijers wees er nog op, dat volgens de plannen van staats secretaris Hendriks van Volksge zondheid de gezondheidszorg in het eerste echelon zal worden verbe terd, zodat patiënten thuis een be tere behandeling zullen kunnen krijgen. Zuster Duncan beaamde dit met de verklaring, dat men met de nazorg reeds bezig is. In zijn openingswoord zei de hr. Langenbarg, dat er zich geen nieu- we ontwikkelingen hebben voorge daan. Vanaf 1 januari 1976 is het uitvoerende werk van het plaatse lijk bestuur overgedragen aan de nieuwe stichting. De activiteiten zijn daarmee wat opgedroogd. Hij herinnerde er aan, dat de drie provinciale kruisverenigingen Groene, Wit-Gele en Oranje-kruis zijn opgegaan in twee ver enigingen nl. West-Overijssel te Zwolle en Oost-Overijssel te Hen gelo. Er zijn nu regionale basis eenheden, stichtingen met een hoofdwijkverpleegkundige en een team van wijkverpleegkundigen. Statutair moeten de plaatselijke verenigingen nog vergaderen. In haar jaarverslag over 1976 wees de secretaresse mevr. .1. Wiggers-Aanstoot er op, dat het wijkgebouw voor tal van doelein den wordt gebruikt en in een be hoefte voorziet. Het is in de loop van het jaar met vier vertrekken uitgebreid ten behoeve van de fi- siotherapeut, de heer G. J. Kraay, waarmede een overeenkomst is aangegaan. De heer en mevrouw Meerman, nu in dienst van de Stichting, zorgen nog steeds, dat alles goed onderhouden wordt. Wat de contributie 1977 betreft is de computer voor Holten iets te snel geweest. Dit was zelfs voor de bestuursleden een verrassing. Het bijgevoegde foldertje zorgde echter voor de nodige inlichtingen. De secretaresse doet in haar ver slag nog een beroep op de leden Financiën £>czond Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer H. J. Oolbekkink, bleek dat de algemene kosten over 1975 f 39.086,81 en de betreffende inkomsten f 76.026,38 bedragen hebben, de kosten en inkomsten van het wijkgebouw resp. f 20 778 67 en f 11.060,11, ma gazijn f 200,87 en f 1278,93, de kos ten en inkomsten van de wijkver pleging resp. f 92.679,46 en f 73.613,69 en voor de kinderhygië- ne resp. f 13.969,87 en f 1.038,22. De inkomsten bedroegen totaal f 175.680,87 en de uitgaven f 173.188,61, zodat er een voordelig verschil was van f 2.492.26. Het gebouw staat op de balans voor f 113.000,- exclusief de plaats gevonden verbouwing. Het reserve fonds bedraagt f 30.378,44 het on- derhoudsfonds f 10.000,-, het op genomen krediet bij de Rabobank f 68.907,39 en de niet afgeloste rentevrije lening van de provincie bedraagt nog f 9.375,-. De balans vermeldt debet en kredit een be drag van f 125.760,02. De heer P. Brandwijk, die de boeken controleerde, had alles pri ma in orde bevonden, met lof voor de wijze waarop de boekhouding was gevoerd. Hij en de heer W. G, Markvoort zullen de boeken over 1976 controleren. Dit is het terrein ivaar het om gaat bij de in Voorberei dingsverklaring". Bij de bestuursverkiezing wer den de periodiek aftredende be stuursleden, de heren M. Tromop en H. Rozendom herkozen en werd bij enkele kandidaatstelling mevr. W. Meinsma-Leemkuil gekozen in de plaats van de heer G. Knapen, die zich niet herkiesbaar stelde, om een jongere in de gelegenheid te stellen zich met hét kruiswerk vertrouwd te maken. Een dank woord aan zijn adres werd met 'n hartelijk applaus bekroond. Met de grote opkomst was voor- z.tter Langenbarg erg tevreden, al was die voornamelijk te danken aan een probleem, in de persoon lijke sfeer. waarop\de plaatselijke vereniging geen antwoord kon ge ven. Hij sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan de verschillen de functionarissen en de leden voor hun opkomst. Vaststelling 6e wijziging van de bouwverordening Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedu rende drie maanden ter gemeen tesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter lezing is neergelegd het besluit van de raad dezer gemeente d.d. .1 april 1974, nr. 217.7U tot vaststelling van de 6e wijziging van de bouw verordening voor de gemeente Holten. Dit besluit is, voor zover nodig, door Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd bij hun be sluit van 5 oktober 1976, nr. 54794. afdeling 2. Tegen betaling der kosten is bo venbedoeld besluit ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Holten. 14 januari 1.976. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Rond Holten zijn dinsdag drie zi geunerinnen gesignaleerd, die een poging tot inbraak deden bij de fa milie Schooien aan de Vianenweg. Ze werden hierbij op heterdaad betrapt door een schoondochter van de familie toen ze bezig wa ren met een schroevendraaier of steekbeitel een deur te forceren. De drie dames lieten het bij een poging en verdwenen snel met de Mercedes die vlak bij het huis op de Vianenweg stond. Bij een nader onderzoek door de politie bléek dat de dames bij di verse woningen aan de Vianenweg aan de deur waren geweest, doch er deed niemand open. 95 „Het is u wellicht békend (uit de dagbladen, red. H.N.), schrijven burgemeester en wethouders aan de raad, dat de staatssecretaris van Volks" huisvesting en Ruimtelijke Ordening een bijdrage heeft toegekend van f 428.000,- ten behoeve van de uitvoering van het reconstructieplan „Dorpshart". Voor de uitvoe ring van dit plan is een bij drage van f 950.727,- aange vraagd." B. en W. onderzoe ken welke de consequenties zijn van deze beslissing voor de haalbaarheid van het kom plan. In het kader van het komplan delen zy de raad voorts mede dat de direktie van de Meng- unie plannen heeft tot uitbrei ding van het bestaande bedrijf Deze plannen zijn echter van dien aard, dat het niet mogelijk is daaraan, mede gezien in het licht van het komplan. mede werking te verlenen. De direktie van de Mengunie heeft begrip voor de bezwaren van R. en W en is bereid in overleg met het college naar een oplossing te zoeken. Teheinde te voorkomen, dat op het betreffende terrein en in het aansluitende gebied onge wenste ontwikkelingen tot stand komen, acht het college het noodzakelijk, dat voor het ge bied, dat globaal begrensd wordt door de Dorpsstraat, Stations straat, Kerkhofsweg en een ge deelte van het Meermanspad en de Kolweg, een voorbereidings besluit wordt genomen. B. en W. stellen de raad daar om dan ook voor te besluiten conform het bij de raadsstuk ken ter inzage gelegde concept raadsbesluit met bijbehorende tekening, waarop het betreffen de gebied nauwkeurig is aange geven. „De Duitse deelstaat Nord- rhein-Westfalen heeft beslo ten de bouw van een kern energiecentrale vier jaar uit te stellen, omdat men in die periode wil trachten een plaats te vinden waar het kernafval veilig kan worden opgeslagen", aldus een radio bericht. Overal in de wereld is men beducht en vol zorg vervuld over het gevaarlijke afval van kerncentrales. Hoe is het dan in vredesnaam mogelijk, dat mr. drs. F. Bol- kestein, kandidaat voor de Tweede Kamerfractie van de VVD, maandagavond in het liberaal café kan zeggen „Aan kernenergie valt niet te ontkomen. Ik geloof .dat de risico's die er aan verbonden zijn, gering zijn. Ik zie geen brood in alternatieve ener gievoorziening. Dat is iets voor op de lange baan. We moeten met alle kracht wer ken aan een verstandig kern energieprogramma." Maar wat is een verstandig kernenergieprogramma als men in Duitsland, dat toch waarachtig op het gebied van de kernenergie niet achter aan loopt, de bouw gaat uit stellen en Nederland daarin ook al een voorbeeld heeft gegeven? (w.b.) De leden van de Chr. Gem. Zang vereniging Soli Deo Gloria kwa men dinsdagavond in jaarverga dering bijeen in gebouw Rehoboth. Voorzitter Js. Schuppert sprak na het gezamenlijk zingen van het lied ,.'k Heb geloofd en daarom zing ik" en gebed een kort welkomst woord waarbij hij zich in 't bijzon der richtte tot "de dirigent, de heer Brink te Almelo en ere-voorzitter J. Wiggers. De secretaresse mevr. Span-v. d. Berg las hierna de notulen en het jaarverslag. Hieruit bleek o.m. dat de vereniging momenteel 29 leden telt, t.w. 11 sopranen, 10 al ten, 6 bassen en 3 tenoren (waar van 2 dames). Uit het verslag van de penning meester, de heer J. W. Aanstoot, bleek dat de inkomsten en uitgaven resp. f 3603,71 en f 3587,13 bedroe gen, dus een klein batig saldo van f 16,58. De dames J. Landeweerd en G. Kruithof-Kruimelaar hadden boe ken en bescheiden gecontroleerd en in orde bevonden. Na de pauze was de veel te zwakke bezetting van de heren- stemmen, in 't bijzonder die van de tenor, een onderwerp van ge sprek. Ook in het bestuur, zo liet voorzitter Schuppert weten, was de afgelopen week over deze kwestie gesproken en besloten om op de jaarvergadering de leden de vraag te stellen of men door wil gaan of de vereniging opheffen. Op de vraag dobrgaan of stop pen liet de vergadering een duide lijk doorgaan horen en „Soli" pas opheffen als alle pogingen om nieuwe leden te winnen zijn mis lukt. Er werd besloten om bij een aantal jongeren en oudere perso nen een bezoek te bregen om ze als lid van het koor in te schrijven. De vergadering waarop alle leden aanwezig waren werd door de heer Aanstoot met dankgebed gesloten/ Geboren: Hendrika Adriana dv G A Haverslag en H W Stevens Tim 'zv N G J van der Meer en M H J Hanterink (geboren te De venter). Overleden: G J Aaftink, oud 78 jaar. Holten A Sluiter-Lubber- sen, oud 85 jaar, Holten. Gevonden: grijze kinderwant; nij- lon want; hondepenning no. 60073; hondepenning no. 09604; kinder want. Verloren: plastic poppetje „cow boy": 2 kleine sleuteltjes aan een sleutelring; gouden vingerring met een diamant; zwarte bouvier geen ras; donker groene vinger handschoen. De Holtense Carnavalsvereniging „de Fienpreuvers" organiseert op zaterdag 22 januari a.s. haar jaar lijkse Prinsenbal. Velen zien de ze avond als één der hoogtepun ten van het Caranavalsgebeuren. Onder de diverse artiesten die de ze avond optreden bevinden zich o.a.: de Brandsmennekes, een ko mische dansgroep, bekende Hol tense buutenreeders, alsmede Langsie en Diksie aiit Borne. De prinsenavond in het Bonte Paard te Dijkerhoek begint om 20.30 uur. De gehele avond staat onder leiding van de Raad van Elf en de Voltallige Prinsengarde. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door het Satumus Orkest (5 pers.). Vanaf hofbar Jansc* vertrekt vanaf 19.45-20.45 uur gelmatig een extra bus naar Het Bonte Paard. Uiteraard wordt u dan ook weer thuisbezorgd. Voor verdere aankondiging zie adver tentie.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1