Nobelprijswinnaars vragen open discussie over wereldproblemen *lrrt m In de winter extra zorg aan de banden HOUT TE KOOP GROTE OPRUIMING Dollekamp ruimt op! Grote halfjaarlijkse opruiming Fa. J. W. Dollekamp en Zoon Drie dagen HOUT AFKOMSTIG VAN HOUTWALLEN verhuizingen transporten Kwaliteitsgoederen voor zeer lage prijzen DE GEHELE DAG GESLOTEN FRANS PLUYGERS AAN VROEGTIJDIG OPGEGEVEN ADVERTENTIES KUNNEN WIJ DE MEESTE AANDACHT BESTEDEN ..verzorgd in Amsterdam d^TÏSFL v?or de -Araster- HOLTENS NIEUWSBLAD 7 JAN. 1977 PAGINA 9 door Derk Kinnane. Vier Nobelprijswinnaars, waar onder de voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt, hebben aangedrongen op regel matige bijeenkomsten van intel lectuelen en kunstenaars om te komen tot een internationale moraal met betrekking tot de wereldproblemen. Dit gebeurde op een rondeteafel conferentie, welke in het Unescogebouw te Parijs plaats vond en waaraan naast de Nobelprijswinnaars dertig andere intellectuelen en kunstenaars deelnamen. De conferentie was eensgezind van mening, dat een internatio nale moraal ook de sleutel is tot een nieuwe internationale econo mische orde, waarin een meer gelijkwaardige verhouding tus sen de geïndustrialiseerde we reld en de ontwikkelingslanden wordt gegarandeerd. De deelnemers achtten het ge wenst, dat de Unesco ieder jaar of iedere achttien maanden ge lijksoortige bijeenkomsten zou beleggen, waar prominenten fi guren vrij zouden kunnen spre ken. niet beperkt door nationaal- politieke overwegingen. Zulke vergaderingen, aldus de deelne mers. zouden tegemoet komen aa nde reële behoeften aan in ternationale samenwerking. Te vens zouden zij een belangrijke ondersteuning vormen voor de ontwikkeling van een algemeen bewustzijn en van dieper inzicht met betrekking tot de oorzaken van de crises die de mensheid bedreigen. De noodzaak om zorg aan de ethiek te besteden werd reeds bij de aanvang van de conferen tie door de direkteur-generaal Amadou-Mathar M'Bow aangege ven, die in zijn welkomstwoord ook zei: „Het zou verkeerd zijn te veronderstellen, dat het ver langen naar een nieuwe wereld slechts is gebaseerd op weder zijdse verwijten of op de op stand van de armen tegen de rij ken. Dit verlangen is vooral ge worteld in de diepe behoefte de mens te dienen en om alle na ties er toe over te halen om schouder aan schouder te vech ten tegen het kwaad waarmee alle, zij het in meer of mindere mate, worden geconfronteerd". Dit is bijvoorbeeld de dreiging van een gewapend conflict, de in eenstorting van de moraal of de snelle, steeds verdergaande ver nietiging van onze natuurlijke en culturele erfenis Deze bijeenkomst was georga niseerd door een vier leden tel lende voorbereidingscommissie, voorgezeten door Jean D'Ormes- son, uitgever van het Parijse dag blad Le Figaro en secretaris-ge neraal van de Internationale Raad voor Filisofie en Menswe tenschappen, één van de zeven niet-gouvernementele organen ter bevordering van kunsten en we tenschappen, geaffileerd aan de Unesco, die als sponsor van de ze conferentie optrad. Naast Willy Brandt, die de No belprijs voor de Vrede in 1971 kreeg, waren de Nobelprijswin naars Sean MacBride Ierland (Vrede 1974), Alfred Kastler, Frankrijk (natuurkunde 1964) en Philip Noel-Baker, Engeland (Vrede 1959) aanwezig. Als mogelijke thema's voor ko mende discussies werden onder andere gesuggereerd: ontwape ning, honger, rechten van de mens, ethische normen ter be scherming van minderheden, vrouwen en cultuur, de relatie tussen cultuur en macht, tech nologie en menselijke behoeften en aspiraties. ..Broederschap van de geest" In zijn voordracht omschreef Willy Brandt de betrokkenheid van de congresleden met geeste lijke en intellectuele waarden als volgt: „Van tijd tot tijd leert het leven ons dat er zoiets bestaat als een „broederschap van de geest"Diegenen in de we reld, die tot deze broederschap behoren, kunnen niet de verant- wordelijkheid voor de politiek dragen. Wel zijn zij in staat om de essentie van deze politieke verantwoordelijkheid met veel grotere duidelijkheid aan te ge ven. Zij zijn de „waakhonden" van de maatschappij - en het is juist deze rol die zij nu veel effectie ver zouden moeten gaan vervul len". Verder zei de heer Brandt: „Het enige wat wij op dit mo ment zouden kunnen doen is de onvoorwaardelijke noodzaak te benadrukken van een kritische intelligentia: om de slechts moei zaam vooruitkomende politiek te prikkelen door de intensieve we reldwijde samenwerking van in tellectuele krachten én door voortdurend te blijven staan op het recht om vragen te stellen samen met het recht op onaf hankelijk onderzoek, onderwijs en kunst voor de hele wereld. Kortom: de politieke wereld uitdagen tot een intellectuele confrontatie." Moed, nieuwe ideeën - een noodzaak Mevrouw Hepzibah Menuhin lid van de voorbereidingscom missie en zuster van de violist Yehudi Menuhin, die samen met haar echtgenoot Richard Hauser in Engeland aktief is op wel zijns- en onderwijsgebied, kwam tot de conclusies van dezelfde strekking als Brandt: „De maat schappij heeft haar dragers van de ethiek nodig; mensen met moed en nieuwe ideeënin tellectuelen en scheppers, die misschien geen macht vertegen woordigen, maar wel invloed..." „Overal in de wereld zijn men sen, die pionierswerk verrichten in het onderwijs, in de medische wetenschap, die nieuwe levens stijlen ontwikkelen en die de vorwaarden scheppen tot de vorming van verantwoord leider schap. Maar deze mensen ont moeten elkaar nauwelijks en krijgen hoegenaamd geen infor matie over eikaars aktiviteiten; daarom hebben wij een netwerk nodig dat deze mensen en hun projecten bindt - in plaats van ze los van elkaar te laten wer ken, zonder voldoende geld en zonder kennis van eikaars po gingen. Laat de Unesco de organisatie worden, die deze invloed be lichaamt, vreantwoordelijk voor het uitdragen van de nieuwe geest, de rechten van de mens en om diegenen te ondersteunen die proberen waarden te vinden welke constructief denken moge lijk maken en zo een nieuwe we reld dichterbij brengen." Het belang van het verstand, het intellect, voor de verzeke ring van 's mensen voortbestaan werd andermaal gesteld door de Amerikaanse ingenieur Richard Buckminster Fuller: „Ik ga er van uit, dat u en ik hier zijn om ons intellect en niet om onze spierkracht." Refererend aan de menselijke situatie maakte hij de opmer king, dat „als het ons zou luk ken om onze rede onder con trole te krijgen, we waarschijn lijk voor eeuwen en eeuwen op aarde zouden kunnen blijven". Buckminster toonde zich opti mistisch, niet alleen wat de over leving van het mensenras be treft, maar ook over de techni sche mogelijkheden van energie voorziening en voeding voor al len. „Als we gebruik zouden ma ken van aanwezige energiebron nen ais water- en windkracht en methaangas én als we alle be wezen mogelijkheden van de technologie zouden gebruiken voor produktieverhoging, dan zou binnen tien jaar alle gebruik van fossiele brandstof en atoom energie onnodig blijken. En wat de voedselsituatie betreft, hierin gaat het slechts om een kwestie van verdeling. De produktiecapa citeiten zijn voldoende voor de hele wereldbevolking en het is niet moeilijk om aan te tonen dat wij binnen tien jaar ieder een op een hogere levensstan daard zouden kunnen brengen - en dan zouden wij nog binnen de grenzen van onze energievoor ziening blijven." Maar niet alle sprekers waren zo optimistisch. De Indiase on derwijsdeskundige Prem Nath Kirpal, eens voorzitter van de Uitvoerende Raad van de Unes co, vestigde er de aandacht op. dat „de snelheid van de ontwik keling jammer genoeg terug loopt, dat de wereldvrede nog steeds wordt bedreigd, dat de geweldige aanslagen op de rech ten van de mens altijd nog har der zijn dan haar luide procla matie en dat met het egoïsme de onverschilligheid en de heb zucht het geweld toeneemt." „De vroegere hoop op versnel ling van de ontwikkeling en daarmee op de realisering van een morele en materiële solida riteit is in het niets opgelost; de ontwikkelingslanden kunnen niet langer vertrouwen op externe hulp om hun problemen op te lossen." „Nooit was de noodzaak tot sa menwerking groter en het is nu de culturele coöperatie welke de sleutel tot een nieuwe wereldor de in handen heeft", aldus de heer Kirpal. Wederzijds respect De roep om „een nieuw systeem van culturele samenwerking ge baseerd op een nieuwe economi sche en sociale orde" kreeg van de Bulgaarse socioloog Chavdar Kuranov de kanttekening, dat terwijl „planning" en economi sche en sociale zaken aan elkaar gekoppeld zijn, hij er absoluut niets voor voelde „planning" met cultuur te verbinden. „We weten allemaal dat cultuur creativiteit betekent", zei hij, „en ik blijf er bij dat de mensheid niets zal be reiken wanneer ze in staat zal zijn cultuur te „plannen". Zoals zovelen benadrukte de heer Kuranov de noodzaak van verscheidenheid „omdat anders creativiteit niet mogelijk is", maar ook „in deze diversiteit de basis voor eenheid moet wor den gevonden". De heer M'Bow trachtte het gezochte met deze omschrijving iets meer contrast te gevpn: „een humanisme gebaseerd op weder zijdse acceptatie van culturele en ethische waarden van de ver schillende samenlevingen". De Russische kunsthistoricus en vice-president van de Russi sche Academie voor Schone Kunsten, Vladimir S. Kemenov, ging dieper in op het belang van het respect voor vreemde cultu ren. „Werkelijke artistieke waar den, gecreëerd door deze of gene natie, bezitten een natuurlijke, diepe, nationale substantie. Maar zij bezitten ook iets meer, dat het nationale te boven gaat. Dat is de menselijke, democratische, universele betekenis, welke niet scheidt maar tesamen brengt. De uitwisseling van kunstzinnige waarden heeft twee aspecten waarvan de belangrijkste is dat het ons in staat stelt de geeste lijke bijdrage van een volk in haar kunstuitingen beter te be grijpen. Zulke uitwisseling stimuleert creatieve mensen in andere lan den, die deze kunst absorberen, transformeren en dan hun eigen, nationale werken scheppen, wel ke ook weer een bijdrage vor men tot de universele cultuur". Tijdens de laatste zitting was nog eenmaal te horen dat inter culturele uitwisselingen zinvol zijn. Geen echo, maar een uit spraak van Peter Ustinov, die denkend aan een follow-up „oot moed voor de cultuur van ande ren" als thema suggereerde. Die eerste strenge nachtvorst of sneeuwbui komt bijna altijd als een verrassing, vooral voor de automobilist. Dan is 's mor gens de ruitenkrabber zoek, moet de spuitbus met anti-vries ergens opgedoken worden en wordt er druk aan vastgevro ren portiersloten gemorreld. Na een lange, hete zomer is het weer even wennen aan temperaturen onder nul. Wennen ook aan de gladde straten en wegen die op die eer ste winterdag tot zoveel blikschade kunnen leiden door on voldoende afstand houden, te bruusk remmen en ook nog veel te vaak door banden met onvoldoende profieldiepte, zo merkt Goodyear op. De verstandige automobilist zal in de herft zijn wagen extra laten controleren om hem zo goed mogelijk op de winter voor te bereiden. Controle van de banden hoort daar vanzelfspre kend bij. Ervan uitgaande, dat de banden goed zijn gebalan ceerd (geen trillend stuur) en de voortrein is uitgelijnd (geen onregelmatige loopvlakslijtage blijft de profieldiepte over. En daarmee wordt helaas nogal eens gesmokkeld. Het is niet juist om te den ken dat de banden goed zijn als het profiel nog zichtbaar is. Die zichtbaarheid is er nog bij een halve millimiter en dat is voor al op een natte of gladde weg onverantwoordelijk en levensge vaarlijk. Is op een nat wegdek 2 milli meter al het absolute minimum om een redelijke grip te behou den, op een glad of besneeuwd wegdek is minstens 4 millime ter nodig om de wagen behoor lijk onder controle te houden Verder is het vooral in de win ter belangrijk de bandenspan ning regelmatig te laten contro leren volgens de spanningsvoor schriften van de fabrikant. On- „Victoria", één van de beide hotelswaar he tvoor de Amsterdam-Trip-ganger goed toeven is. gelijke bandenspanning op één as bijvoorbeeld kan tot gevolg hebben dat bij remmen op een glad wegdek de wagen zijdelings wegslipt. De bandentechnici van Good year's test- en ontwikkelingscen trum in Luxemburg waarschu wen nog eens tegen de gedachte dat door het verlagen van de spanning de banden meer hou vast op een gladde weg zouden hebben. Integendeel. Het loop vlak gaat dan enigszins hol staan, waardoor het gewicht van de wagen hoordzakelijk op de buitenkant van het loopvlak komt te rusten. Verder zullen hierdoor de loopvlakgroeven worden dichtgedrukt, zodat de anti-slip eigenschappen van de band voor een groot deel verlo ren gaan. En natuurlijk is het verlagen van de spanning bijzon der schadelijk voor het karkas. Voor extra veilig rijden in de winter kan de automobilist zich winterhanden aanschaffen, die door de toepassing van een spe ciale rubbersamenstelling de prestaties van de verboden ban den met spikes evenaren. Deze wmterbanden, die in sneeuw en op ijs veel meer trek- en rem kracht leveren dan gewone ban den, gedragen zich ook op droge weg enzeer goed. Burgemeester en wethouders van Holten bieden te koop aan: percelen 1-11 aan de Raalterweg percelen 12-13 aan de Vyfhuizenweg Het betreft overwegend eikenhout, geschikt voor open haard. Inschrijving kan geschieden d.m v briefjes in gesloten enveloppe vóór maandag, 17 januari 1977, te richten aan B en W van Holten Het hout moet. na toewijzing, uiterlijk vóór 1 februari a.s. zijn opgehaald. Voor nadere inlichtingen 05483 - 1552 (D J Pekkeriet) Voor vakkundige en Fa. H. Muller en Zn. Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483-13 00 Agentschap: Van Gend en Loos HUISMOEDERS OPGELET Donderdagmorgen 13 januari begint onze Dat wil zeggen: Koopjes in alle afdelingen 1 Het is werkelijk te veel. veel te veel om op te noemen Komt u daarom donderdag eens kyken en koop VOORDELIG bij Oranjestr. 69 (t.o. Garage Rouwenhorst - hoek Rijss.str.) Op CHEMISCH REINIGEN de hele maand januari 15% KORTING In verband met de voorbereiding der opruiming zijn wij woens dag 12 januari 12 1/2 JAAR BAKKERIJ PLUYGERS Op maandag 10 januari bestaat onze zaak 12 1/2 jaar. Tevens is het interieur van onze winkel on langs totaal vernieuwd. Daarom starten wij op dinsdag 11 Januari a.s een speciale aktie, een Blij! - bij - de - tijd - aktie Deze aktie is speciaal bedoeld om U opnieuw kennis te laten mmaken met onze echte ambachtelijke kwaliteits produkten Vanaf 11 t.e.m. 15 januari staan in onze winkel een aantal wekkers, die wjj op willekeurige tijden heb ben afgesteld. Loopt een van deze wekkers af terwijl U juist afrekent, dan krijgt U een heerlijke slag roomtaart GRATIS!! Als speciale attractie van 11 t.e.m. 15 januari een SLAGROOMTAART voor slechts VIJF GULDEN BLIJF BIJ DE TIJD en ontdek steeds opnieuw wat uw ECHTE AMBACHTE LIJKE BAKKER U biedt de echte ambachtelijke bakker Oranjestraat 6. Holten, telefoon: 1815. Minister Lubbers heeft het on langs nog gezegd: „We behoren tot de ijverigste vakantiegangers van Europa". Nederland smijt het geld de grens over: dit jaar 6 miljard En dat, terwijl er in eigen land voor velen nog zovele onontdekte plekjes zijn, die de moeite van het be leven en verkennen dubbel en dwars waard zijn. Het klinkt welhaast als een verwijt. En misschien terecht. Maar de grenzen lokken nu een maal en de drang naar vreemde verten blijkt telkensweer on weerstaanbaar. De twee grote wereldsteden Londen en Parijs zijn vooral nu in de wintermaanden zeer in trek voor een „vluggertje-uit". Het is dicht-bij-huis, 't ligt bin nen korte vliegafstand en je bent er eens - zonder veel moei te - een lang weekend, helemaal uit Kopen in Londen, flaneren in Parijs, sfeer proeven en genie ten van de vele bezienswaardig heden. Ontegenzeggelijk de moeite waard om te doen Maar wat zou u denken van uw eigen hoofdstad? De stad, die internationaal ge zien op één lijn geschaard wordt met Londen en Parijs: het veel- bezongen Amsterdam. Ként u Amsterdam? Met z'n duiven op de Dam, Het Paleis, Rijksmu seum, de Kalverstraat, de grach ten en de geveltjesMet de sfeer, die alleen voor Amster dam karakteristiek is en die niet onderdoet voor de levensritmiek van de twee andere genoemde steden Men staat er niet bij stil, maar toegegeven moet het uiteinde lijk toch wel, dat het de-moeite- waard-zijn van een bezoek aan de eigen hoofdstad eigenlijk over het hoofd gezien wordt. Tien te gen één dat zeer vele Nederlan ders, die als kind in huis zijn in de diverse grote Europese ste den - waarvan ze zelfs het stra tenplan in hun hoofd hebben - hun eigen hoofdstad nooit of nauwelijks gezien hebben. In Amsterdam is de eeuwen oude romantiek bewaard geble ven aan de grachten en de vele prachtige koopmanshuizen ge tuigen nog van een glorierijk verleden. De koopmansstad van weleer, van waaruit de heer schappij werd gevoerd over de wereldzeeën en waar de interna tionale handel z'n bakermat vond. Dat Amsterdam heeft de be zoeker veel te vertellen. Dat blijkt dan ook wel uit de ruim 90 musea, die onze hoofd stad telt (waaronder ook vele art galleries). Een hongerig gevoel hoeft u in Amsterdam ook niet te hebben, want voor het gastronomisch ge not zorgen meer dan 200 specia listische restaurants met buiten landse keuken en daarnaast zijn er nog 170 restaurants met goe de Hollandse keuken. Ook op dat gebied heeft „Mo- kum" heel wat te bieden tijdens het Amsterdam-doen". In deze wintermaanden is er veel gezelligheid te vinden in Am sterdam. Voor schouwburg/ theater- en museumbezoek is het nu de juiste tijd. Voor een „rustig dagje uit" is er evenwel te veel keus. Daarom is er een speciale .Amsterdam Trip", die de gelegenheid biedt drie-dagen-lang te gast te zijn in de hoofdstad voor een prijs van 98,50 per persoon. Kinderen tot en met drie jaar gratis en kinderen vanaf 4 tot en met 9 jaar halve prijs. Deze zogenaamde .Amsterdam Trips" worden georganiseerd door het damesweekblad „Libel- Ie" in nauwe samenwerking met de Rabobank en de Nederlandse Spoorwegen. Deze trips kunnen individueel worden gemaakt in deze winterperiode tot en met 31 maart 1977. Men kan er een lang weekend van maken, maar ook kan de trip naar keuze een aanvang nemen op elke wille keurige dag van de week. In de prijs is begrepen een tremretour 2e klas vanaf elk station in Nederland. Het maakt geen verschil uit of u nu in Maastricht woont, in Delft of in Delfziji. In de hoofdstad aangekomen wordt u prinsheerlijk onderge bracht (naar keuze) of in het „Victoriadan wel in het „Ame- ncain Hotel". Beide z'Jn eerste klas hotels m het centrum van de stad. Ka mers met bad en toilet, inclu sief ontbijt (desgewenst ontbijt- op-bed). Dat is de basis van wïïï"? Al?sterdam gaat doen. Want dat is het: u moet Amster dam zien, rustig beleven en de steer op u in laten werken kent u aan het einde van een lange dag moe en hongerig van het flaneren, dan wordt u 3* ,nllr0om van "Victoria" 5™! "Amencam" een speciaal Libelle-menu geserveerd teeen zeer speciale prijs. g "SS» biedt bovendien het '•Libelle Surprise Paspoort" aan V Amsterdam nog beter doet Jeren kennen. kunfc u d°en bij alle Rabobanken in Nederland. Voor het geval u Iets heeft g?e? b? maken aan onze hoofd pij t jat U zegt oOed-idee-om- eens-te-doen, lijkt ons dit een hjr t fJi^k Ultsaanstripje voor het gehele gezin

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9