Nieuwjaarsrondgaiij in Espelo ieuwe denkbeelden worden snel ïboren en ras weer verlaten 12,5 jaar Bakkerij Pluygers VVVHoltens Belang wil streek-VVV opheffen Dodelijk verkeers ongeval NIEUWJAARSINSTUIF gemeester Enklaar tijdens traditionele Oude jaarsreceptie: i Verbazing van alle kanten Afscheid van ds. Scheilevis en gezin 40LTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 7 jan. 1977 29e jaargang - no. 1 Hoofdredacteur J Wiggers, Kolweg 14. tel 05483-1356 Plv v hoofdred /seer W Beyers. Holterberg 13. tel 05483-1234 Red medewerker D J Mondeel. Verzetstraat 70. tel 05483-2699 Advertenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel 05490-16666 nnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" itnodiging van het gemeentebestuur kwamen vorige donderdag, na afloop van een korte extra raadsver- ing, de raadsleden, het gemeentepersoneel en een aan- nodigden, in de hal van het gemeentehuis bijeen voor aditionele oudejaars-receptie. kern van de oudejaarstoe- k van burgemeester Enklaar ïan ook meer gelegen in de chting dat bestemmingsplan- dures te lang zijn en dat het 1 hobbels op de weg tot be- orming te groot in aantal is •den, hetgeen een slagvaar- eleid onmogelijk maakt. ;n kort welkomstwoord sprak Enklaar de aanwezigen als toe: le nieuwe zetting van onze barsbijeenkomst past geen Uw en gedetailleerd verslag 1 datgene, wat er in het afge- jaar voorviel op het gemeen- eri, zoals ik u dat vroeger ïdegen behandeling van de op 'roeg ogenblik ingediende ge itebegroting heeft daarover voldoende informatie ver- ft. emin, dames en heren, toch wel even de verzuchting, dat .7 het afgelopen jaar niet alle- zo gegaan is, als het m.i. moeten en kunnen gaan. Be- Ie verwachtingen, die wij op e gronden meenden te mogen ;eren, werden wreed ver- d, doordat beslissingen van rhand niet werden genomen erden uitgesteld, dan wel an- luidden dan waarop wij jden te mogen rekenen en (ouwen. p tilïca ticPoli tieke ^mingen' verband met de voorjaarsva- Lie worden de data van de kur- „Politieke Stromingen" ver even naar maandag 28 februari l maart. [ij hopen dat nog veel dames zullen opgevtn voor deze kur- te geven door mevrouw mr. A. A. van der Laan uit Apel- rn. die het ontstaan en de doel- lingen van de politieke partijen behandelen. pk zij, die geen lid zijn van van de plattelandsvrouwenor- jisaties. zijn van harte welkom, (prijs is (afhankelijk van het tai deelneermters): f 7,50-f 10, lusief documentatieboekje. (laats: zaal Vosman. Opgaven en chtingen bij: A. Dul tel. 2488. 1'. élemay, tel. 2957, F. van der k, tel. 2462. Wij hebben in het afgelopen jaar inderdaad de juistheid van een nieuwjaarswens, die ik dezer da gen ontving, ondervonden, luiden de: ,,Wat gisteren nog waar was, is morgen reeds achterhaald, wis selende inzichten in mogelijkheden en wenselijkheden begeleiden de mensheid op haar weg naar de toekomst". Het is natuurlijk onze taak om in ons beleid in te spelen op wisse lende inzichten en wenselijkheden. Als zodanig is er niets nieuws on der de zon, de Oude Prediker rep te daar reeds van. Toch heb ik sterk de indruk, dat in deze tijd nieuwe denkbeelden snel worden geboren en dat déze een volgend ogenblik alweer ras worden verlaten, dat. menigmaal op vervulling van wensen wordt aangedrongen, die financieel bo ven onze krachten liggen. Wat dat laatste betreft moge ik o.a. wijzen op nieuwe eisen, on langs kenbaar gemaakt t.a.v. de geluidshinder, die bij het ontwer pen van bestemmingsplannen in acht moeten worden genomen. De planwijziging van het bestem mingsplan ,,de Haar" kon daar door wel eens financieel onhaal baar worden, terwijl ook het be stemmingsplan 'Zuiderlook' daar van de kwade gevolgen zou kun nen gaan ondervinden. Het is goed dat ook aan het milieu bijzondere aandacht wordt besteed, men dient daarbij echter wel nuchter ta blijven. Wij hebben het voorts in het afge lopen jaar opnieuw geweten, hoe zeer het feit, dat het plan Beuse- berg in de Kroonprocedure is ge bracht, de gezonde en evenwich tige ontwikkeling onzer gemeente heeft gefrustreerd. Zij die in Holten uit hoofde van hun beroep moeten wonen en al daar een huis zouden willen bou wen, kunnen al sedert jaar en dag niet meer bij ons terecht. Scholen, die hun voedingsgebied in de Beu- seberg zouden moeten vinden, lo pen leeg en ook op ander gebied ervaren wij de gevolgen daarvan. De stagnerende scholenbouw van de Scholengemeenschap, welke overkomstig de planning in het scholenbouwplan 1974-1976, medio 1976 had moeten zijn begonnen, werd naar later datum verscho ven, omdat 's Rijks financiën on toereikend waren. Onbegrijpelijk, dat men bij het nemen van derge lijke beslissingen wel kijkt naar eigen problemen, doch zich onvol doende rekenschap geeft van de problemen, welke ten gevolge daarvan in het onderwijsveld ont staan, onvoldoende ook beseft, dat op toezeggingen van de minister gebouwd wordt. Het komplan, welks realisering in grotè mate afhankelijk is van de saneringsbijdrage van het Rijk, stelt ons voor nieuwe problemen, nu deze Rijksoverheid onze sobere planologische visie niet ten volle wenst te honoreren. Ik heb niettemin vertrouwen, dat mogelijkheden gevonden kunnen worden om aan Holten toch het dorpshart te geven, waarom het vraagt en dat er komen moet. Dit, dames en heren, was dan een verzuchting, die ik wel even kwijt moest. Ik vraag mij overigens af, of de procedures om tot besluit vorming te geraken niet onverant woord lang, te lang zijn geworden, of ook de hobbels die wij op onze weg tot besluitvorming hebben te nemen, niet te groot in aantal worden. De mogelijkheid tot slag vaardig beslissen is hiervan in niet geringe mate afhankelijk. Hoeden wij er ons voor dat be sluitvaardigheid niet in onmacht tot besluiten gaat verkeren. Zou ik tot u gesproken hebben in een oudejaarsrede zoals voorheen, ik ben er van overtuigd, dat daar in veel zou zijn vermeld, waarbij u en ik met voldoening en erkente lijkheid zouden hebben stilgestaan. In dit korte bestek meende ik ech ter te moeten volstaan met het naar voren halen van enige signi ficante punten, welke wellicht he laas als symptomatisch voor het overheidsbestuur in deze dagen zouden kunnen gelden. Wij mogen ons echter niet laten ontmoedigen, doch laten wij met hernieuwde moed en met inzet van al onze krachten onze taak in het nieuwe jaar weer aanvatten. Die taak zal ons niet zwaar behoeven te vallen, wanneer wij weer, als voorheen, mogen rekenen op hen, die ons als ambtenaren en als uit voerders van ons beleid bijstaan, wanneer wij ook in het beleidsvlak in constructieve zin en in goede gezindheid met elkaar kunnen overleggen en beslissen. Mijn nieuwjaarswens voor u en de uwen vat ik gaarne in de bede van wijlen G. J. ter Kuile in zijn Olde Joars Aovend Prakkezoazie ,,Mien God, bescherme Dow de leu, het darp, de akker, Moak Dow ons stil en staark, doo Dow ons Diene haand." In verschillende buurtschap pen rond Holten is, bij alle ver anderingen die zich ook binnen deze kleine gemeenschappen heb ben voorgedaan, als zeer goede gewoonte het traditionele nieuw- jaarwensen in ere gebleven. Zaterdag 1 januari gingen ook in de buurtschap Espelo (Splo) weer kleine groepjes naobers en noodnaobers in een bepaalde kring van huis tot huis om een gelukkig nieuwjaar te wensen. Bij de groep, wandelend van Lug- genhorst naar G. J. Boode (een van de 6 in deze kring) waren drie Boode's die 50 keer of va ker van de partij waren geweest en zij werden voordat de gezel lige buurtwandeling begon bij J. W. Boode (Brénders Wil'm) in de bloemetjes gezet. Het gezelschap blijft in elk ge zin plm. een half uur waarbij het glas wordt geheven op een voor spoedig 1977. Ter ere van de ju bilarissen werd meer dan eens ..Lang zullen ze leven" gezongen. Van plm. half een tot half twee gaat een ieder naar z'n eigen huis te et'n dit met het oog op De groep Nieuw jaarswensers in Espelo met in hun midden v.l.n.r. getooid met bloemen en roset: Jan Willem Boode (73Mans Boode (SO) en Willem Fredrik Boode (77). de middagetappe met als finish Teunis Boode. Als alles volgens plan verloopt is iedereen zo 'egen vijf uur weer thuis waar het werk op Nieuwjaarsdag weer wacht, w- -k dat af moet en ook wordt afgemaakt mogelijk in een wat lager tempo dan normaal, maar waarom zou men zich haasten, het jaar is immers nog lang Maandagmiddag maakten de dames uit de buurt hetzelfde rondje en het was.ook voor hen weer een heerlijke middag met boordevol gezelligheid. ;t verleden was het hierbij gewoonte dat burgemeester, jW. H. Enklaar. een toespraak hield waarin hij met de 'ezigen terug zag op datgene wat zich het afgelopen op het gemeentelijk erf had afgespeeld en waarbij hij tevens wat toekomstbespiegelingen gaf. er, nu de laatste jaren de gemeente- en bedrijfsbegrotin- reeds vóór het nieuwe jaar in de gemeenteraad worden ndeld, is de zin van zo'n terugblik door de feiten achter- I en is de waarde van deze bijeenkomst meer gelegen in ersterking van het saamhorigheidsgevoel van allen die et gemeentelijk vlak werkzaam zijn. De Streek-VVV ..Overijsselse Heuvelrug en Salland" zit in financiële moeilijkheden. Het tekort aan geldmiddelen is er de oorzaak van. dat men de directeur, de heer H. H. Borgh- graef. met ingang van 1 december jl. ontslag heeft moeten verlenen. I>e problemen zijn nog toegenomen doordat, als een donderdag bij heldere hemel, de VVV „Holtens Belang" een voorstel heeft ingediend om de Streek-VVV met ingang van 1 janucri 1977 maar op te heffen. Midden in een sane ringsproces sittend is het verrassende voorstel van de Hol- tense VVV vel hard aangekomen in Raalte. Naar de meining van de heer G. Wei.jl. viie-voopzitter van „Holtens Belan;" en met de heer W. ten Berge, lid van het alge meen bestuur van de Streek- V.V.V., zit het met het V.V.V. wezen in Overüssel niet goed. Drie streek-V.V.7.'s en als over koepelend orgaai nog een pro vinciale V.V.V., (at is naar zijn mening net iets ,e veel van het goede. Het bete'ent, dat er in de provincie vier iirektcuren be zoldigd moeten worden. Bovendien, alms de heer Weijl, „worden de financiële moeilijkheden voer de „Overijs selse Heuvelrug en Salland" nog steeds groter, omcat de provin ciale subsidie per jaar zal wor den afgebouwd en de betrokken gemeenten moeiliji te vinden zijn om hun bijdrage te verho gen. „Natuurlijk is het .echnisch en juridisch niet mogéijk om de Streek-V.V.V. zo ma:,r „au 'bout portant" op te heffei", zegt de heer Weijl. „Maar het Holtense voorstel betekent vel, dat er ernst gemaakt moet worden met het V.V.V.-wezen in deze con treien en zo nodig ooi in de ge hele provincie. De heer Borghgraei heeft in Maandagavond heeft een groot aantal leden van de buurtvereni ging „Churchillstraat-Vrijheids- laan" een Nieuwjaars-instuif ge houden in de „Crea" van de Haar- school. Het was een bijzonder ge slaagde avond met koffie, oliebol len of cake. drankjes en hartige hapjes. Op de achtergrond klonk zachte muziek, verzorgd door de heer Haan. Tijdens deze gezellige bijeen komst werd afscheid genomen van de secretaresse, mevrouw Wiersma, wegens vertrek naar Veessen (Gld.) In haar plaats we:d mevr. W. van Sweden als secreta-esse ge kozen. Op 13 januari heeft de buurtver eniging een avondje ..Diesjenplas", waar o.a. mevr. Enklaar één en ander zal vertellen over het „Open bejaardenwerk". Na het nuttigen van een kopje koffie zal rie heer Schmets met de aanwezigen het grote bingo-spel spelen, waarvoor 10 leuke prijsjes beschikbaar zijn gesteld. een, ook aan de pers verstrekt schrijven een aantal kanttekenin gen geplaatst bij zijn gedwongen ontslag. Hij vindt, dat er weinig ruchtbaarheid is gegeven aan het feit, dat hij per 1 december j.l niet meer in funktie is als direk teur van de Streek-V.V.V. De financiële moeilijkheden, die de doorslag hebben gegeven bij de bestuursbeslissing tot. dit ontslag, waren zijns inziens in feite reeds aanwezig op het mo ment van zijn benoeming: de provinciale subsidie zou met 5000,per jaar worden afge bouwd, gemeentelijke subsidies volgden niet de trend van de kostenstijging, salarissen en an dere kosten bleven stijgen en in V.V.V.-werk zijn niet veel moge lijkheden aanwezig om door ver hoging van advertentietarieven of commerciële uitgaven het dan ontstane gat te dempen. Te Iaat „Ook als je achteraf consta teert, dat 't dan wel font moest gaan, ook als je vaststelt, dat drie Streek-V.V.V.'s in Overijssel te veel van het goede was en dat die andere Streek-V.V.V.'s in Overijssel en elders met dezelf de problemen of erger zitten, dan neemt dat niet weg, dat ik betreur dit werk in de steek te moeten laten (nog afgezien van het feit, dat de reorganisatie, die nu voorzien is. in feite twee jaar geleden had moeten plaats vin den)", aldus de heer Borghgraef. Belangrijke taak De taak van een streek-V.V.V. ziet de inmiddels buiten dienst getreden direkteur als belangrijk in de laag tussen de plaatselijke V.V.V.'s, die te weinig overzicht hebben van wat er even verder op gebeurt en die weinig con tacten hebben met het bedrijfs leven en de provinciale V.V.V., die te ver van de plaatselijke V.V.V.'s, gemeenten en bedrijven afstaat. De iets verdere toekomst voor de Streek-V.V.V. te Raalte ziet hij niet optimistisch tege moet. Hij betreurt het, dat het veel geld en energie kostte eer hij een beetje was ingewerkt en dat i siammer. Inmiddels zijn er echter ook wel positieve geluiden verno men. Ommen wil de Streek- V.V.V .bij har pogingen tot sa nering der financiën de helpende hand bieden door haar jaarlijk se subsidie te verdubbelen. Raal te zal ook niet achterblijven, zo werd vernomen, terwijl andere V.V.V. bij haar pogingen tot sa- verrast als ze zijn door het zeer rigoureuze voorstel van de Hol tense zustervereniging. Overigens staat wel vast, dat de plaatselijke verenigingen zo maar niet kunnen uittreden. Ze dienen dan in elk geval de in de statuten vastgelegde opzegter mijn in acht te nemen. Wegens vertrek van ds. Schel- levisi en gezin naar Zaamslag (Z-Vlaanderen) zal er op don derdag 13 januari van 19.30-21.30 uur in het gebouw „Irene" een afscheidsreceptie worden gehou den. De afscheidscommissie nodigt op deze receptie uit allen die per soonlijk afscheid willen nemen doch ook de afgevaardigden van verenigingen en instellingen en hoopt dat velen aan deze uitno diging gevolg zullen geven, zo dat ds. Scheilevis en zijn gezin met vreugde aan deze avond zul len terug denken, want dat is het wat een afscheid inhoud geeft. Met het oog op de aanbieding van uw afscheidsgeschenk, wil len wij U vragen uw bijdragen, indien mogelijk voor 12 januari a.s. over te maken, want U zult begrijpen, dat het alleen op die manier mogelijk is. vast te stel len voor welke waarde een af scheidscadeau kan worden aan- Het is maandag 10 januari 12'/2 jaar gleden dat Frans Pluygers in het voormalige kruideniersbedrijf van de fa. H. W. ten Velde, Oranjestraat 6 een banketbakkerij en chocolaterie opende. Bij de of ficiële opening hield burgemeester Enklaar toen een korte toespraak waarin hij het jonge echtpaar Pluygers prees dat het dc moed en de durf had om een dergelijke gespecialiseerde zaak te beginnen, waaraan naar hij meende in Hol ten wel behoefte bestond. Mr. Enklaar zo zei de heer Pluygers ons dezer dagen heeft dat 12'jaar geleden toch wel goed gezien want tegen de ver wachting in heeft deze zaak zich ontwikkeld tot een gezond, mo dern en rendabel bedrijf. Plm. 1 jna rgeleden werd de bakkerij reeds uitgebreid en gemoderni seerd en een paar weken geleden werd het wiuklinterieur totaal ver nieuwd. Alle reden om even pas op de plaats te maken en extra aan dacht aan to schenken in de week van 11 t.m. 15 januari o.a. met een rpecia!r ..Blijf-bij-de-tijd aktie" die speciaal bedoeld is om de klan ten en verdere belangstellenden opmeuw kennis te laten maken met echte ambachtelijke kwali- reitsprodukten. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in dit blad. De heer II. J. Pasop (68 jaar), Borkeld 70, is de vorige week woensdagmiddag om plm. half drie, toen hij met de fiets aan de hand ter hoogte van de Gaarden- straat d Dorpsstraat overstak, door een vrachtauto aangereden en zo ernstig gewond dat hü in de nacht van woensdag op donderdag in het Sint Geertruidenziekenhuis in Deventer is overleden. De chauffeur van de vracht wagen F. van der H. uit Apel doorn kon de voetganger niet meer ontwyken. geboden (Rabobank 3285.16.651, giro bank: 875587 t.g.v. afscheid ds Scheilevis of kerkelijk bu reau). Mogen wij hierbij op uw mede werking rekenen? Tot ziens donderdagavond 13 maart. Inl.: tel. 1284. Openbare kennisgeving De burgemeester van Holten maakt bekend, dat door de heer H. Bosman, Dijkerhoek 102 een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor het bouwen van 'n bedrijfswoning op he> perceel plaatselijk bekend Dijkerhoek 102. Het bouwplan is echter in strijd met het bestemmingsplan buiten gebied. Aangezien het bouwplan niet in strijd is met de in voorbereiding zijnde herziening van het bestem mingsplan buitengebied, bestaat het voornemen het toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening vrijstelling te ver lenen van het geldende bestem mingsplan. Rechthebbenden op aangrenzen de en nabij gelegen gronden wor den hierbij in de gelegenheid ge steld gedurende 14 dagen, te re kenen met ingang van 10 januari 1977, schriftelijke bezwaren in te dienen bij burgemeester en wet houders tegen toepassing van ar tikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening ten behoeve van het onderhavige bouwplan. De bouw- en situatietekeningen liggen gedurende bovengenoemde termijn 14 dagen ter gemeentese cretarie. afdeling algemene zaken voor een ieder ter inzage. Holten, 7 januari 1977. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar. ONTTREKKING GEDEELTE OUDE DEVENTERWEG AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat het raadsbesluit d.d. 2 november 1976, nummer 582. goedgekeurd door ge deputeerde staten der provincie Overijssel bij besluit van 6 decem ber 1976, afdeling 3, nummer 57667, tot onttrekking van een gedeelte van de Oude Deventerweg (weg nr. 26 van de Wegenlegger) over een lengte van ongeveer 200 me ter, aan het openbaar verkeer, van af 10 januari 1977 gedurende veer tien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Burgemeester en wethouders van Holten. W. H. Enklaar, burgemees ter, G. J. Langenbarg, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1