Nieuwjaar,sinstuif f •- Oliebollencross SV Holten Na 1921 droogste als ook een zeer zonnig jaar WEfi- HAAL Kamera klaar voor de winter Geslaagd ,Mintonette Kersttoernooi HEAO Kersttoernooi Badminton Holten Uitslagen Scliaakel Holten Bijdrageregeling omschakeling op melktanks Aanvragen kunnen worden ingediend Atialy. Holten se periode Bijzonder meteorologisch jaar - - - - - - - HOLTENS NIEUWSBLAD 31 DEC. 1976 PAGINA 5 Vorig jaar was-ie er ineens weer: de ouderwetse winter met sneeuw en schaatspret. Dan ontstaat er vraag naar mutsen en oorverwarmers, naar sleeën en schaatsen. Ook bij de fotohandel was het in die dagen een druk geloop, want ijs en vooral sneeuw inspireren veel men sen om er met de kamera op uit te trekken. Een goede raad: zorg al van tevoren dat uw kamera klaar is voor de winter. Batterijtjes van de belichtingsmeter nog goed? Filmpje en flitslamp]es in huis? Dan gaat er geen mo ment en geen fotokans verlo ren als de winter straks wer kelijk begint. Sneeuw en ijs fotograferen is niet zo moeilijk. Je trekt er met een dikke jas en laarzen en hand schoenen aan, op uit. Die wonder lijke besneeuwde of berijpte bui tenwereld in, waar in de meest gewone dingen soms verrassende fiotomotieven te vinden zijn. Je moet er alleen oog voor hebben. Bijvoorbeeld voor de deur van de schuur, die nu na een vriesnaoht bedekt is met ijskristallen en er onherkenbaar anders uitziet. Of voor de tuin voor het huis, waar je vanuit je warme kamer op kijkt, terwijl het net heeft ge sneeuwd. Zo mooi en zuiver zal het maar even blijven. Zorg, dat het op de foto is vastgelegd vóór de zon of de sneeuwruimers of het verkeer er een modderige troep van gaan maken. De natuur in Natuurlijk is het nog mooier om met de kamera een park, een bos of de polder in te gaan. Dan ge- Dinsdagavond 21 december hield de volleybalvereniging Mintonette haar kersttoernooi. Uit alle juni or-, senior- en recreantenspelers waren op min of meer willekeu rige wijze 12 teams geformeerd. De teams hadden namen gekregen, die aan de kerstsfeer en jaarwis seling verbonden waren, zoals Ap pelflap, Bazuin, Engelenhaar, Gil lende keukenmeiden, Mistletoe, enz. De teams speelden in 2 poules een halve competitie, waar de ge- lijk geplaatste teams van beide poules om de le, 2e, 3e en 4e tot en met de lJle en 12e plaats speel den. Hoewel dit toernooi in de eerste plaats voor de gezelligheid gehouden werd, werd er deson danks met. inzet gespeeld, waarbij met name de junior- en recrean tenspelers boven het normale spel peil uitstegen. Voor enige teams bleek het aan- vangstijdstip van 18.30 uur aan de vroege kant, zodat met „leenspe- lers" begonnen moest worden. Voor anderen, bleken de finalewed strijden ongebruikelijk laat plaats te vinden. Gerdien Kleinbiirink, Gerrie Loman, Tonnie Nijenhuis, Gerd Jan van 't Holt, Leo Thiele en Ab Waakop Reijers maakten zich op deze avond op een andere wijze voor de vereniging verdien stelijk door in Nijverdal voor het scheidsreclitersexamen te slagen. De finalewedstrijden bleken net op tijd te beginnen om door hen geleid te kunnen worden. Dit werd door Ab Waakop Reijers op een dergelijke wijze gedaan, dat nij met Dinie ten Kampe, Marjan Rutgers en Wim Sjaarta tot de meest verdienstelijke spelers van het toernooi werden uitgeroepen. De uitslagen van het toernooi zijn eigenlijk bijzaak. Voor de goe de orde: het toernooi werd in een bruisende finalewedstrijd tussen 't Champagne-team en het Lampion team door het eerstgenoemde ge wonnen doordat het over meer „leerkrachten" beschikte. Het Ap- pelf!a(o)pteam streed tegen de Ijsmutsen om de laagste twee plaatsen. Laatstgenoemde verloor aeze strijd, hetgeen ze wel de grootste piek opleverde, als sym bool om in het volgende toernooi een hogere plaats te bereiken. Startsein voor een traditie Zaterdagmorgen 8 januari geeft de ZVV Blauw Wit '66 het start sein voor een mogelijk nieuwe traditie binnen het verenigingsle ven. Die morgen n.l. organiseert de jeugdcommissie een instuif voor de gehele pupillienafdeling in het clubgebouw op Meermans kamp. Aanvang 10 uur. Voor deze morgen is een enerverend spel- programma in voorbereiding, het welk in de buitenlucht zal worden gehouden, doch bij minder goed weer is ook voor een alternatief bïnnenprogramma gezorgd. Evenals bij sportdagen in mei is ook nu het geheel weer voorbe reid door de heer J. Schut uit Colmschate die tevens de algeme ne leiding weer op zich heeft ge nomen. Evenals de leiders en trainers worden alle pupillen verwacht. Zaalvoetbalprogramma woensdag 5 januari 17.00 - 17.20 uur F3 F5 17.20 - 17.40 uur F1 F6 17.40 - 18.00 uur F2 F4 18.00 - 18.30 uur El E4 18.30 - 19.00 uur E2 E3 Hervatting vckltraining Blauw Wit jun. C en D Wanneer de weersomstandighe den het toelaten worden ook de veldtrainingen weer hervat voor de C en D junoren en wel op 10 januari op de bekende tijden. niet je weer op een heel andere manier van die schone wereld, waar het stil is en enke'le sporen van dieren in de sneeuw al een motief kunnen zijn voor een foto. Dan gaat het "er om met opmerk zame ogen rond te kijken. Genie tend van al het mooie, dat er in die winterwerelid te beleven valt. En intussen de kamera te gebrui ken wanneer daar aanleiding voor is. Niet alleen sneeuw Een wit sneeuwveld is voor ons oog, ShT alles opneemt, vaak erg mooi. Dan zal het - denken we dan - op de foto ook zo zijn. Maar zo'n egaal wit vlak valt op de foto vaak tegen. Daarom is het goed om ook in een sneeuwfoto te zoe ken naar een donker motief, dat een duidelijk kontrast vormt met de sneeuw. Maak verder sneeuw foto's bij voorkeur als de zon schijnt. Dan ontstaat door scha duwwerking dikwijls het spel van jicht en donker, dat een foto Doei- end maakt. Denk daarbij ook aan de mogelijkheden van strijklicht, waarmee vooral 's winters bij een laagstaande zon een bijzonder ef- fekt kan worden bereikt. En als de zon niet schijnt: vooral bi een foto van sneeuw op bomen of tak ken kan soms een erg mooi ge heel ontstaan als u een flftsfoto maakt. Op het ijs Ook op het ijs is met de foto kamera veel te beleven voor wie er oog voor heeft. Voor ieder kind is een echte schaatswinter een hoogtepunt, dat lang niet ieder jaar voorkomt en daarom ook be slist met foto's zou moeten worden vastgelegd 'voor later. En ook al is het buiten guur en trekt een wan- 'deling door die koude wereld niet erg: ga er toch lekker en gezond een poosje met de kamera op uit en schiet een aantal foto's of - als u filmt - schiet een filmpje vol van zo'n schaatsfestijn. Dan is het weer prettig thuiskomen in de warmte van het huis. Mét de buit van deze winferwandeling: beelden van mensen, die genieten van wat zo'n Hollandse sneeuw- en ijswinter te bieden heeft. Melkveehouders, die in aanmer king wensen te komen voor een bijdrage in de kosten van omscha keling van melkbussen naar melk tanks, kunnen over de erkende gebieden nadere informatie ver krijgen bij de Hoofdingenieur-Di recteur voor dp Bedrijfsontwik keling en bij de zuivelondernemin gen. Van 18 zuivelondernemingen zijn op hun verzoek gebieden, waaruit zij melk betrekken, aan gewezen tot erkend gebied. Aanvragen voor een bijdrage die nen uiterlijk vóór 1 februari 1977 te worden ingediend bij de Hoofd ingenieur-Directeur voor de Be drijfsontwikkeling. Aanvraagfor mulieren zijn verkrijgbaar bij de Districtsbureauhouders. Met betrekkelijk weinig proble men is in juni 1976 de MEAO-pe- riode in Holten afgesloten, terwijl In Hengelo (O.) dezelfde MEAO- school thans volgroeid is en be staat uit drie leerjaren van 18 klassen en ruim 400 leerlingen. Een administratieve verwerking en analyse van de examenresul taten in Holten over de 1967 tot en mt 1976, dus een periode van 10 jaar, levert interessante gegevens op. Het totaal aantal kandidaten, dat 1 of 2 keer een examen heeft afgelegd, bedroeg 398. Hiervan slaagden er 362 of 90,9 pct„ ter wijl 9 afgewezen kandidaten van 1976 in Hengelo (O.) hun studie voortzetten. In totaal hebben 27 leerlingen of 6,8 pet. die in de loop der jaren wel tot de examenklas doordrongen, geen diploma be haald. Opvallend is verder dat Hengelo (O.) het grootst aantal examen-kandidaten heeft gele verd nl. 66 of 16,8 pet. Op grond van dit percentage is het dus vol komen terecht, dat in Hengelo het MEAO-onderwijs wordt voortge in de interne competitie van de Schaakclub Holten zijn nu alle be slissingen gevallen. D. A. v. d. Knaap heeft de eerste 'hefft van de competitie afgesloten met 'n punt voorsprong op J. W. Middelink, mede doordat laatstgenoemde on verwacht verloor van B. v. Beek. J. G. M. v. Calcar is door twee nederlagen definitief laatste ge worden en degradeert naar groep II. Nummer één na laatst, H. Roe- lofs, krijgt nog een kans om in groep I te blijven. Dan moet hij wel de beslissingswedstrijd tegen nummer 3 van groep II. A. J. C. Brands, winnen. In deze zelfde groep II zijn Eric Gervedink Nij- huis en B. Beyer naar groep I ge promoveerd. Hoewel er in elke groep nog één wedstrijd gespeeld moet worden geven we nu toch de eindstand. Deze is als volgt: Groep I: 1 D. A. v. d. Knaap 9%, 2 J. W. Middelink 8%, 3 H. v. Beek 7, H. v. d. Ende 7, 5 J. E. Scheperman 6, 6 B. v. Beek 6, 7 F. Flantua 5. 8 D. v. Beek 5, 9 J. v. Dalen jr 4. 10 W. G. Blits 3%, 11 H. Roelofs 2, 12 J. G. M. v. Catea'- 1 Groep II: 1 E. J. Gervelink Nij- huis 9, 2 B. Beyer 9, 3 A. J. C, Brands 8. 4 Id. T. Roeloffs 8, 5 1-1. A. Koers 6. 6 A. M. Klaassen 5i/2. 7, J. ten Velde 5y2, 8 G. J. Snip pert 5, 9 J. C. Roele 4. 10 J. v. Dalen sr 3, 11 W. A. Klaassen 1, 12 G. J. Krom dijk 1. De uitslagen van de laatste 14 dagen zijn: Groep I: J. E. Scheperman-J, G. M. v. Calcar 1-0, H. v. Beek-F. Flantua O-il, D. A. v. d. Knaap-D, v. Beek 1-0, W. G. Blits-H. Roelofs 1-0, B. v. Beek-J. W. Tvnddelnfk 1-0, D. v. Beek-H. v. Beek y2-y2, J. G. M. v. Calcar-H. v. d. Ende 0-1. Groep H: G. J. Snippert-A. J. C. Brands 0-1, W. A; Klaassen-G. J. Kromdijk 1-0, J. v. Dalen sr-PI. T. Roeloffs 0-1, H. A. Koers-J. ten Velde 1-0. In januari begint iedereen weer opnieuw met nul punten aan de tweede helft van de competitie. A.s. maandag speelt het eerste team zijn vierde S.B.O. wedstrijd tegen Almelo 4 thuis. Hoe span nend de situatie in de 2e klasse B is. toont de volgende ranglijst. 1 Hengelo 2 3-6-21 te, 2 Holten 1 3-4-18. 3 Vriezenveen 1 3-4-141/2- 4 Hardenberg 2 3-2-15. 5 Rijssen 1 3-2-14'2, 6 Ommen 1 3-2-14. 7 Al melo 4 3-2-011%, 8 Delden 1 3-2-11. IJs in het hartje van de Am sterdamse Bijlmer. Een foto, die bewijst dat de winter al tijd voor boeiende foto's kan zorgen. Zelfs als de sneeuw en het ijs omsloten worden door de eenvormige flatblok- ken van een moderne stad. Daarom: zorg, dat uw foto- of filmkamera klaar is voor de winterdie voor de deur staat. Dan hoeft u niets te missen! De SV Holten organiseert op zoh- dag 2 januari 1977 haar jaarlijkse oliebollencross in de omgeving van het sportcomplex Meermans kamp aan de voet van de Hol- terberg. Gelopen worden de vol gende afstanden: 2 km: Poffertjes 7-9 jaar 8.30 uur. 2 km: Kniepertjes dames 15 jaar en ouder ongetraind 9 uur. 3 km: Appelflappen 10-12 jaar 9.30 uur. j3Vi km: Pannekoeken 13-14 jaar 10 uur. 3V:.km: Roomsoezen dames 15 jr en ouder getraind 10.30 uur. 3'/: km: Bitterballen heren 15 jr. en ouder ongetraind 11 uur. 6 km: Oliebollen heren 15 jr. en ouder getraind 11.30 uur- Aanmelding kan geschieden tot een kwartier voor de start in de kantine van de SV Holten op Meermanskamp. Deelname is voor eigen risico. Het inschrijf geld bedraagt f 1,- t-m. 14 jaar en f 2,- voor 15 jaar en ouder. Voor het eerst aankomende lid van de SV Holten zijn wisselbeker beschikbaar gesteld en voor elke eerste drie aankomenden een me daille. De prijsuitreiking zal plaatsvinden in de kantine van de SV Holten. Komt alien. Op woensdag ZZ december was de sporthal van 19.00-23.00 uur ge reserveerd voor de Badmintonclub Holten, die op deze avond haar kersttoernooi georganiseerd had. Aangezien organisator Frans Turin door de dichte mist wat „verlaat" was, nam Frank Ackerman tijde lük de leiding en kon hef. spel om tien over zeven beginnen. De organisatie had bestoren op dit kersttoernooi alleen enkelspel te spelen: een goed idee, omdat men hieraan zelden of nooit toe komt op de drukbezochte trainings avonden. Plet is een geanimeerd toernooi geworden, waarin men zich het vuur uit de badmintonschoenen liep. Om kwart over elf waren tenslotte ae winnaars bekend: Willy v. Gennep won het dames enkelspel en Frans Turin het he ren enkelspel. De heer Hol had voor de .winnaars een fles wijn be schikbaar gesteld. De laagst geplaatsten werden verrast met een kerstboompiek, die hen de weg naar de top kan wij- zen-. Voor de overige deelnemers was er een kerstbal, die men „in het zweet zijns aanschijns" wel had verdiend én een consumptiebon, waardoor men het lichaamsvocht weer wat op pijl kon krijgen. Nadat Jan Jacobs en Harry Dul bedankt waren voor het organise ren van de onderlinge competitie die vorige, week beëindigd werd en gewonnen werd door het da mesteam Moleman-Nuus, het ge mengd team mevr. Roelofs en haar partner voor deze avond, de heer van Gennep, en het herenteam Beldman-Damink, keerde men moegestreden huiswaarts de mist (Van onze weerkundige medewerker) HET IS EEN BIJZONDER JAAR GEWORDEN. Het begon al. in de nacht van 2 op 3 januari met een zeer zware storm, waarbij orkaanstoten - vliegveld Eelde tot 136 km per uur - veel schade aanrichtten. Het voorjaar (maart en april) was, vaak meer winters dan voorjaarsachtig, en er volgde dan ook een zeer warme als ook bijzonder droge zomer op. Gemiddeld over het hele land was alleen 1921 met 434 mm droger, daarop volgt 1976 met 507 mm, hetgeen 220 mm neerslag minder is dan normaal. In deze eeuw slechts drie zonniger jaren, name lijk 1947, 1949 en 1959. Het geheel werd afgesloten door een zachte, vrij droge stabiele herfst zonder stormweer. Daarbij brak november nog een record in De Bilt, namelijk 20 uren zon, het record was 22 uren. Toch op de schaats Plet is in zijn geheel een zachte winter geworden met dit voordeel dat er eindelijk na alle bar zach te winters 10 a 14 dagen kon worden geschaatst in een vorst periode tussen 23 januari en 7 fe bruari, waarin als laagste tem peratuur -16 graden in Wagenin- gen werd gemeten. Van 19 februari tot 4 maart was het opvallend zacht, maar helaas volgde er in het voorjaar een ge voelige koude periode. April winters Zowel maart als ook april verlie pen onaangenaam koud, waarbij april zich tevens als een bijzon der dróge maand kenmerkte. Het landgemiddelde was 7 mm, nor maal 5 mm. Op 7 april werd 's nachts te Dedemsvaart nog 11 graden vorst gemeten. Op 22 en 29 april werden nog lichte sneeuw- buitjes gemeld, terwijl de bijzon der koude nacht van 29 april veel schade veroorzaakte. Op de Velu- we was het die nacht 7 graden vorst, op 10 cm boven de grond op het vliegveld Eelde zelfs -10 graden, een temperatuur die zo laat in de lente een unicum mocht worden genoemd. Deze kou werd tussen 6 en 12 mei gevogld door een warmtegolf waarin op 10 mei te Gemert (Brabant) een maximum van 32 graden werd gemeten. Zowel de paas- als pinksterdagen verlie pen met zonnig en fraai weer. De lente in zijn geheel was in De Bilt met 617 uren zon (116 uren meer dan normaal) na 1921 niet zo zonnig geweest. Bar droge zomer De zomer kenmerkte zich, behal ve door dikwijls zeer hoge tempe raturen, door veel zon en een bij zondere droogte. In een deel van Zuidwest Nederland was een zo felle droogte in zeker de laatste 240 jaar, zolang er waarnemin gen in ons land zijn verricht, niet voorgekomen. Van 24 tot 26 juni is een hittegolf zoals na 1947 niet meer opgetekend. Ook begin juli was tropisch warm met op 2 juli 36.7 graden op het vliegveld Vol- kel (Oost Brabant) en 36.8 gra den op 3 juli te Maastricht. In De Bilt gaven de drie zomer maanden 207 uren meer zon dan normaal. In deze eeuw was al leen de zomer van 1947 zonniger. Te Goedereede viel in augustus niet meer dan 5 mm neerslag. Ook was het een zomer met op vallend weinig onweer. Zo werd er in de drie zomermaanden op 25 dagen in ons land ergens on weer gehoord, tegen normaal op 47 dagen. Herfst zeer zacht De herfst kenmerkte zich al dro ger dan normaal en tot bijna eind november opvallend zacht weer. Er is in de herfst nog veel gras gegroeid en het vee kon langer dan normaal in de wei blijven. Op 9 oktober werd in Zuid Lim burg nog een temperatuur van 24.9 graden gemeten. November was in De Bilt nog een record sombere maand met 20 uren zon, het record was 22 uren. Samenvattend was het een jaar waarin in de Bilt het gemiddelde van de maximum temperatuur 0.8 graden boven normaal bleef, met alleen een veel te koude maand maart. Januari en de drie zomermaanden gaven de groot ste plus-afwüking ten opzichte van normaal te zien. In grote lijnen zou 1977 voor een herhaling mogen zorgen slechts met een paar correcties. Een iets langere vorstperiode, zo moge lijk weer eens een keer een Elf stedentocht, een wat mildere maand maart en zowel in het voorjaar als in de zomer af en toe wat meer neerslag. Vooral de ouderen zullen daarby aan toe voegen en graag niet weer zulke hoge temperaturen. (Nadruk verboden) 1976 Gemiddelde etmaal temperatuur Uren zonneschijn Gemiddelde neerslag over het gehele land. dec. 5.8 0.9 56 15 56 15 jan. 6.5 2.2 45 11 98 33 febr. 5.9 6.0 51 21 22 29 WINTER 6.1 1.2 152 17 176 19 mrt. 7.0 2.7 157 30 30 12 apr. 13.1 0.2 229 56 7 33 mei 19.0 0.7 231 20 34 17. LENTE 13.0 0.7 617 116 71 67 juni 23.6 ■f 3.0 290 68 31 25 juli 24.9 2.8 252 53 37 40 aug. 24.0 2.2 272 86 24 53 ZOMER 24.2 2.7 814 207 92 123 sept. 18.6 0.7 123 23 72 0 okt. 14.8 0.9 84 18 41 32 nov 9.3 0.5 20 30 55 17 HERFST 14.2 0.2 227 71 163 49 1976 14.4 0.8 1810 235 507 220 1975 14.2 0.7 1611 34 853 112 praktische tips voor fotografen inde vorm van een foto-drieluik Vorige week kreeg ik van goede vrienden een uitnodiging om even langs te komen. En of ik vooral mijn kamera mee wilde nemen, vroegen ze heel geheimzinnig, Toen ik aankwam, was Tom bijna klaar met het uit wit karton snijden van een paar cijfers. --Wat ben je nu aan het doen? vroeg ik verbaasd. Maar op hetzelfde moment zag ik welke cijfers het waren en ik gaf het antwoord dan ook zelf: ""Je bent een fotowenskaart aan het maken." Het klopte, uit dat karton sneed hij de cijfers 19, 7 en 7. Ik was benieuwd hoe hij dat ging doen en maakte gauw deze foto Even later ging hij met de cijfers en de twee kinderen naar buiten Daar kwam ook'n bordje te voorschijn met een tekst er op. De kinderen werden netjes met die cijfers tegen ccn contrastrijke achtergrond gezet, 't Was even experi menteren hoe ze samen die vier cijfers plus dat bordje rechtop konden houden, maar het lukte. Toen maakte Tom de foto en ik deed hetzelfde. Een foto, die de vader ging gebruiken om op een origineie manier de familieleden en zijn vrienden een gezond nieuwjaar toe te wensen En hoe kan dat beter dan met zo'n tekst, gepresenteerd door die twee vrolijR lachende kinderen? Hier zijn ze. En dit is - een week later - een groot deel van de familie, die bezig is met de fotowenskaarten. De kinderen plakken eensgezind de foto's op witte kaar ten en ze mogen op de kaarten voor de mensen, die ze kennen'.. ook no§ een tekeningetje maken. Tom schrijft ijverig de adressen en heeft de laatste kontró- le. - En dat is dan weer eens iets anders dan de gebruikelijke, wat onpersoonlijke voorgedrukte kaar ten, waarvan je er zoveel ontvangt. Een simpel idee, dat je eigenlijk best zelf kunt toepassen.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5