Parlementair jaaroverzicht Kerststal uit Enniger (W- in kerk te Nieuw Heeten Programma Sporthal 't Mossink j Nieuwjaarsconcert ll.Ph.ll. WEEKENDDIENSTEN Kerstviering F latt elands vrouwen Week l t/m 7 januari Kerstsamenkomst P lattelands vrouwen afdeling Espelo Burgerlijke Stand evonden-verloren M.m.v. de sopraan Jennie Veerlinga HOLTENS NIEUWSBLAD 31 DEC. 1976 PAGINA 3 (Van onze parlementaire medewerker) Absoluut dramatisch hoogtepunt van het parlementaire gebeuuren in 1976 is het debat over de Lockheed-affaire geworden. Wie herinnert zich niet de strakke gezichten van minister-president Den Uyl en minister Van Agt van Justitie bij het betreden van de Tweede Kamer voor het afleggen van de, voor koningin Juliana en het Nederlandse volk, zo moeilijk te verwerken verklaring over de betrokkenheid van prins Bernhard bij het steekpenningenschandaal. Het rapport van de Commissie-Donner was een absolute beststeller en het Kamerdebat werkte als een magneet op de wereldpers. Hon derden journalisten, fotografen, cameraploegen en radio verslaggevers bevolkten het Binnenhof. Algemeen was de waardering voor de rustige en waardige manier waarop Den Uyl en zijn kabinet waren opgetreden, algemeen was ook het medeleven met de koningin die deze dagen in eenzaamheid doorbracht. Ook 1976 had voor de regering, en dus ook voor het parlement, een aantal minder prettige verrassin gen in petto. Tweede rel van grote omvang was de zaak-Menten, die bij het scheiden van de markt nog steeds niet was afgerond. Opnieuw was het minister Van Agt die in beeld kwam, nu in de rol van de bewindsman die op zijn gemak naar Roemenië reisde, onwetend van de plannen om enkele dagen later Pieter Menten uit zijn Blari- cumse villa te halen. Gelukkig staat de journalistiek voor niets en met wat Zwitserse hulp kon de van oorlogsmisdaden verdachte Menten toch nog in de kraag ge pakt worden. Vlak voor Kerst was nog niet bekend of de Zwitserse Bundesrat (regering) aan het Ne derlandse verzoek tot uitlevering zou voldoen. Andries van Agt was intussen al tot lijsttrekker gekozen van het Christendemocratisch Appèl, CDA, de combinatie van KVP, ARP en CHU, de drie christelijke partijen die elkaar na jarenlang onderhan delen uiteindelijk in 1976 wisten te vinden. Voor dit CDA was het op- 1 richtingsjaar 1976 zo slecht niet, getuige de opgaande lijn in de verkiezingsonderzoeken, die. in no vember voor de nieuwe combina tie zo'n 58 zetels wisten te voor spellen. Na de blunder van Van Agt met Menten liep de gunst, van het kiezersvolk weer wat terug. Inflatie en werkloosheid waren ook in 1976 maar moeilijk terug te dringen. Toch kon een optimisti sche minister Lubbers van Econo mische Zaken medio november melden dat het beeld van onze economie een wat gunstiger wen ding neemt, dat de werkloosheid wat schijnt af te zwakken en dat ons land wat de inflatie betreft niet ongunstig afsteekt ten op zichte van de ons- omringende landen. 1976. Voor het kabinet-Den Uyl zit de rit er bijna op. Een rit vol incidenten, spanningen, mee- en tegenvallers. De meevallers zaten voornamelijk in de verkeerde prognoses van het Centraal Plan bureau op het stuk van de sociale voorzieningen. Nog begin decem ber kon de regering meedelen dat er weer een meevaller op komst was van ongeveer 700 miljoen als gevolg van een misrekening in de WAO-uitkeringen. Tegenvallers: het arbeidsvoor waardenbeleid kwam niet van de grond. De sociale partners werknemei's, werkgevers kon den het niet met elkaar eens wor den over de loonstijging. De rege ring moest komen met een loon maatregel voor de eerste en later ook voor de tweede helft van het jaar. De verhouding met de vak beweging liet alles te wensen over. Wat 1977 op dit stuk zal brengen viel vlak voor de kerstdagen moei lijk te voorspellen. Andere tegenvallers: Bloemenho- ve. De abortuskliniek die op volle toeren draaide, maar waar minis ter Van Agt de deur op slot wilde doen. Bezetting. Nachtelijke ver gaderingen van het kabinet. Uit eindelijk Van Agt toch door de knieën. Geen ontruiming met de sterke hand. We schreven mei 1976. In decemlier zou de Eerste Kamer het gezamenlijke ontwerp inzake zwangerschapsonderbre king van PvdA en VVD legali sering van abortus verwerpen. Het waren voornamelijk de leden van de VVD-fractie in de Senaat die hier schuldig aan waren. Van Agt kwam niet voor het dilemma te staan om het ontwerp tot Wet te verheffen door het van zijn handtekening te voorzien. Reactorvaten. Opnieuw storm in het parlement. Nederland mag geen reactorvaten leveren aan Zuid-Afrika, een land waar de apartheid hoogtij viert en waar over de Verenigde Naties menige resolutie heeft aangenomen. De vaten zijn niet geleverd, maar het heeft bloed, zweet en tranen ge kost eer het zo ver was. Den Uyl heeft eens iets in de geest gezegd als: dit kabinet moet knok ken voor elke meter grond. Nie mand kan vermoeden'hoe hard er op het Catshuis is gevochten over de Wet op de Ondernemingsraden nieuwe stijl, een ontwerp dat uit eindelijk bij de Kamer terecht kwam als heet hangijzer. Zo ook de Vermogensaanwasdeling, VAD, een tweede ontwerp dat volgend voorjaar tot hete strijd kan leiden. Huurverhoging. Marcel van Dam, staatssecretaris van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, kwam met een wetsontwerp om de huren volgend jaar april niet met 8"/o, zoals wettelijk is bepaald, te verhogen, maar met 7«/o. Halt, roepen de VVD- en de CDA-frac- ties voegen zich aan haar zijde. Dat moet 8°/o worden. Tot vlak voor de kerstdagen moet er ge knokt worden over dit verschil van een enkel procent. Het kan, zegt Van Dam, want het index cijfer voor'lonen en prijzen maakt het mogelijk. Nee, zeggen de te genstanders. een goede exploitatie van woningen eist een verhoging met 8°/o. Gewetensbezwaren. Vredeling, vlak voor zijn vertrek naar Brus sel als Europees commissaris, zwicht niet voor de ruimere op vattingen t.a.v. de erkenning .van gewetensbezwaren voor militaire dienst. Woensdag voor Kerst zou de beslissing vallen. Het werd niet onmogelijk geacht dat deze harde politicus het onaanvaardbaar zou laten horen over een amendement van ARP, PvdA, PPR en D '66. Maar niemand in Den Haag vond deze zaak de moeite van een kabi netscrisis waard. Trouwens, wat kan er nog gebeu ren. De verkiezingsdatum staat vast. 25 mei 1977. Als in de laatste dagen van 1976 het kabinet naar huis wordt gestuurd kan er onmo gelijk een vroegere verkiezings datum worden vastgesteld. Het kabinet wordt dan gewoon demis sionair en wikkelt tot 25 mei de zaken af. 1976. Jaar van emoties, spannin gen, moeilijkheden, mee- en tegen vallers. Het kabinet-Den Uyl heeft ze bijna alle overleefd. Of zit het venijn in de staart? Hoe ze daar in Enniger bij Münster op de gedachte zijn gekomen om met ouders, kinderen en hobbyclub een kerst groep in elkaar te knutselen, is niet meer precies na te gaan. Pastoor Büttgereit had eens een gesprek met de zuster, hoofd van de kleuterschool aldaar, over prentenboeken met bijbelse voorstellingen, vooral in verband met Kerstmis. Het boekje „Wie Jesus auf der Welt kam" steunde als vanzelfsprekend dit idee om een kerstgroep te knutselen voor de kleuters om het voor deze kleintjes meer aanspreekbaar te maken. Niet dat er geen mooie kerst stal meer voorhanden was, maar de mensen waren er min of meer op uitgekeken. Vooral voor de kin deren moest er iets aan gedaan worden (n.b. daarom dat men ook in Nieuw Heeten de afgelopen 2 'aar al naar een andere vorm zochten, zonder aan de eigen kerstgroep afbreuk te doen). De activiteiten die de kinderen in Enniger ontwikkelden beïnvloeden hen al zo dat ze graag met Kerst mis dit gebeuren vooral in de kerk wilden meevieren en meebeleven. Drie taferelen Gekozen werd voor drie tafere len: de aartsengel Gabriël en Ma ria in de verkondiging van de blijde boodschap; de herberg in Betlehem waar de boze waard Ma ria en Jozef afwijst en als tussen- figuur keizer Augustus, immers tij dens zijn bewind werd Christus ge boren en als voornaamste tafe reel de geboorte met de drie ko ningen. Het geheel werd in de kerk van Nieuw Heeten nog aangevuld met MAANDAG 16.3017.30 Brandes (tennis) 19.00—20.00 SV Heeten 20.00—21.00 Gymnastiekvereniging Dijkerhoek (zaalvoetbal) 21.0022.00 Zwart (zaalvoetbal) 22.0023.00 Tennisclub Holten DINSDAG 16.3018.3' 18.30—22.31 SV Holten Volleybalvereniging Mintonette WOENSDAG 17.00—19.00 ZVV Blauw Wit 19.0020.00 Handbalvereniging Nieuw Heeten 20.0023.00 Badmintonclub Holten DONDERDAG 17.00—19.00 SV Holten 19.0021.00 Hockeyclub Holten 21.0023.00 Deventer Hockey Vereniging VRIJDAG 17.0018.00 Hockeyclub Holten 18.00—20.00 Majorettes HMV 20.0021.00 WSV '38 Deventer (zaalhandbal) 21.0023.00 Tennisclub Holten MED. HERV. KERK Oudejaarsavond: 19.30 uur ds. C. C. Addink, oudejaarscollec- te. Nieuwjaarsdag: 10.30 uur ds. A. SdheOlevfs, Zondag 2 januari: 9.30 en 10.30 uur ds. C. C. Addink Extra coll. Noodlijdende ge meenten en personen. Oppasdienst: mevr. Meilink, Gerida Hols en Ineke Wolters. 10 uur Jongerendienst in Ire- GEREF. KERK Oudejaarsavond: 17 uur ds. W. H. Peddemors: Nieuwjaarsdag: 17 uur ds. W. H Peddemors Zondag 2 januari: 9.30 en 15 uur ds. D. Kuiper. Oppasdienst: mevr. Grit-Lie- beek, mevr. Veldhuis-Willems, Henriëtte Kolkman (res.). Mevr. Hulsman-Veldhuis, Ri- kie Brinkman, Ria Jansen (res.). R.K. KERK (Gebouw Irene) Nieuwjaarsdag: 9.30 uur. Zondag 2 januari: 9.30 uur. DIJKERHOEK Oudejaarsdag 15 uur ds. C. C. Addink. Zondag 2 januari: 10 uur ds. W. Berkhof. 0KKENBR0EK Oudejaarsavond 19.30 uur ds. M. de Heer. Oudejaarscollecte. Zondag 2 januari 10 uur prof. dr. H. A. Oberman uit Tubin gen (Did.). HIEUW HEETEN Oudejaarsavond 19 uur Nieuwjaaisdag 8 en 11 uur. Zondag 2 januari 8 en 11 uur. De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Holten, hield woensdagavond 22 december jl. 'n kerstviering in gebouw „Irene". Tussen half acht en acht uur wer den allen getrakteerd op een kop koffie met cake. In haar openingswoord vestigde mevr. Vogt-Rooyackers de aan dacht op de zin van het kerstfeest. Het kerstfeest is vooral „vrede, liefde en vreugde." Is er vrede in ons hart, is er vrede op de we reld? zo vroeg zy de aanwezigen. Hierna staken de bestuursleden de kaarsen en die van de kerst boom aan, terwijl zij om beurten een kerstspreuk uitspraken. Ver volgens werd iedereen verzocht de meegebrachte kaars aan te steken. Gezamenlijk werd „Stille nacht, heilige nacht" gezongen. Mevrouw Pekkeriet-Klein Teeselink droeg ,.Het kerstliedje" van H. Leopold voor. Er werd nog een drietal kerstliederen gezongen en het ge dicht ,.0 kerstnacht schoner dan de dagen" van Joos v. d. Vondel werd voorgedragen door mevr. Nijakmp-Prins. De samenzang werd op piano begeleid door mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel. Na de pauze werd het toneelspel ..Kerstwensen" van Stella den Boer opgevoerd. Het speelt zich af in de huiskamer van tante Con stance, die de kerstwensen van haar nichtjes laat voorlezen door haar kamermeisje. Onder het voor lezen verschijnen haar familiele den en vertellen over hun heden en verleden. Tante Constance is hun liefde en toeverlaat en geelt voor ieder probleem een goede raad. Het spel werd goed gespeeld en kreeg een \varm applaus van de dames uit de zaal. In haar sluitingswoord dankte mevr. Vogt-Rooyackers alle mede werksters van deze avond en wenste allen een gezegend kerst feest en een gelukkig nieuwjaar. Aan het begin van het nieuwe jaar 1977, verwelkomt het Overijssels Philharmonisch Orkest zijn pu bliek op het nieuwjaarsconcert, waaraan twee goede bekenden meewerken. De dirigent Terence Lovett "ont ving zijn eerste opleiding o.a. van Sir Henry Wood. Daarna heeft hij in Brussel compositie gestudeerd en een dirigentenopleiding gevolgd aan de Royal Academy te Londen. Hij is dirigent van ,,The Royal Ballet" en van het BBC Northern Ireland Orchestra geweest en heeft als „free lance" dirigent concerten gegeven met het Royal Philharmonic Orchestra en vele orkesten in Zwitserland, België, Nederland, Duitsland en Italië. Na een periode als dirigent in Covent Garden is hij nu dirigent en artis tiek leider van de Hull Philhar monic Society en tevens vaste dirigent van het London Senior Orchestra. Met het OPhO werkt Terence Lovett regelmatig sinds 1964. De sopraan Jennie Veeninga, ge boren in Haarlem, begon haar Op maandagavond 20 december hielden de Plattelandsvrouwen van de afd. Espelo hun kerstbijeen komst in het ..Trefpunt". In de ge zellig versierde zaal kon de presi dente, mevr. Slijkhuis-Dikkers een groot aantal dames wfelkom heten, alsmede een zevental dames van het bejaardencentrum de „Dies- senplas". In het bijzonder richtte ze zich tot mevr. De Vries uit Zwolle die deze avond verder zou verzorgen. Na een klein openings toespraakje van de presidente werd haar dan ook het woord gegeven. Ze droeg het kerstevangelie voor in dichtvorm, dat werd afgewisseld door bekende kerstliederen, dooi de zaal gezongen met orgelbege leiding van Ineke Nijenhuis. Na de pauze, waarin op koffie met kerstkrans, las mevrouw De Vries het kerstverhaal .Kamer 84'. Hierna zong een koortje van enke le dames en 4-tal kerstliederen, waarna nog enkele gedichten wer den voorgedragen door mevr. De Vries. Tot slot van de avond werd gezamenlijk het „Ere zij God" ge zongen. Ook werden fruitbakjes uitgedeeld voor zieke leden en oude huisgenoot-leden. De sfeer- vollea vond was hiermee ten einde en de presidente wenste allen pret tige kerstdagen en een voorspoe dig 1977. zangsiudie aan het Conservato-. rium van Amsterdam. Reeds tij dens haar studie trad zij op bij de Hoofdstad Operette en deed zij bij de musical My Fair Lady toneel ervaring op, waarbij haar grote spelkwaliteiten opvielen. Direct na haar conservatorium opleiding kreeg zij een vast con tract bij de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen, waar zij veel succes oogstte voor haar vertol kingen van o.a. Tosca van Pucci ni. Zij heeft in veel theaters in geheel Europa opgetreden en is regelmatig te beluisteren in orato ria en op de radio en de televisie. In 1970 trad zij al op met bet OPhO bij de nieuwjaarsconcerten o.l.v. Benedict Silberman. In het seizoen 1976-1977 treedt zij bij Opera Forum op in twee opera- produkties. Het programma van dit nieuw jaarsconcert zal voor de pauze be staan uit enige populair klassieke werken zoals de Notenkrakersuite van Tsjaikofski en andere bekende en geliefde werken. Na de pauze zullen werken van Von Suppé en Josef en Johann Strauss het Weense element ver tegenwoordigen, dat op zo'n con cert niet mag ontbreken, terwijl Land of Hope and Glory in de March Pump and Circomstance van Elgar een wat meer Engels getint slot zal zijn van een aan trekkelijke avond voor het gehele gezin. Nieuwjaarsconcerten te Hengelo, Stadhuishal, aanvang 20.15 uur, maandag 3 januari: Almelo, De Hagen, aanvang 20.15 uur, vrijdag 7 januari; Deventer, Schouwburg, woensdag 5 januari (zie Waar gaan we heen). (Uit in Twente) opgezette dieren, die nu al voor de derde keer door de o.l. Dorps school te Holten beschikbaar wer den gesteld. Kunstzinnig Pastoor Büttgereit, een zeer kunstzinnig en kunstlievend man ging zelf de grondpatroon voor de ze figuren tekenen en vergroten. Later werd dit op hardboard over gebracht, gaf hij de kleuren aan en toen konden de kinderen aan het werk. In veel huizen is toen nogal wat rommel gemaakt om uit de duizenden snippers behang het door de pastoor beoogde doel te bereiken n.l. kleurige mozaïken. Ook de vaders en moeders wer den door het enthousiasme van hun kinderen gestimuleerd om mee te doen en ze gingen alvast de kerk klaar maken voor de nieuwe kerststal. Zo werd het ge heel van voorbereiding in de gods dienstige beleving betrokken. Pastoor Büttgereit had nooit ver wacht dat zoveel begeestering en kunstgevoel ontplooit zou worden voor zo'n kinderkerststal. Van heinde en ver kwamen de mensen naar Enniger om dit prachtige ge* meenschapswerk te bezichtigen. Dat de kerststal met Kerstmis 1976 in de kerk van Nieuw Hee ten stond is een gevolg van een schertsende opmerking van pas toor Rademaker tot zijn collega: „Ais je toch weer een nieuwe maakt, dan mag je de z.g. oude kerststal wel in mijn kerk zet ten". En dat gebeurde en heel de parochie Enniger is er erg blij omdat hun kunstwerk in het bui tenland een plaats heeft gekre gen. Wij van de parochie Holten - Nieuw Heeten, zo zei pastoor Ra demaker zijn niet minder blij en zijn heel de parochie Enniger en in 't bijzonder pastoor Büttgereit dankbaar voor dit prachtige ge schenk. De kertsstal is in de kerk van Nieuw Heeten nog te bezichtigen tot en met zondag 9 januari. Donderdag 30 december 20.30 uur: Optreden Folkformatj „Fungus" in „de Schure" Zondag 2 januari 8.30 uur: Start oliebollencross var af „Meermanskamp" (zie ber.) 14.00 uur: Discobal in cafe „D> Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in Bar-dancinj „Boode" Bathmen (zie adv.) Maandag 3 januari Start verkoop loten staatsloterij Nagelhoutstraat 5 (zie adv.) Dinsdag 4 januari 20.00 uur: Hervatting repetities Holtens Mannenkoor. Nieuwe le den zijn hartelijk welkom 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Dijkerhoek in „Betha- nie". Afscheid van mevF. Schel- levis Woensdag 5 januari 9.30 uur: Nieuwjaarsvisite Herv. Vrouwengroep in hotel Vosmafc Zaterdag 8 januari 20.00 uur: Nieuwjaarsreceptie s.v. Holten in ontmoetingscentrum „Meermanskamp" Maandag 10 januari Fa. M. v. d. Maat en Zn. de ge hele dag gesloten (zie adv.) 20.00 uur: Ruilavond Holtense Post zegelclub in hotel Vosman 20.00 uur: Ledenvergadering Groe ne Kruis Holten in hotel Vosman 20.00 uur: „Liberaal-café" in café De Biester. Spr. mr. drs. Bolke- stein, kandidaat 2e kamer ver kiezingen. Onderw, „Bedrijfsle ven in het algemeen" Dinsdag 11 januari 10.00 uur: Nieuwjaarsvisitie afd. Holten Ned. Bond van Platte landsvrouwen in hotel Vosman 20.00 uur: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in gebouw Rehoboth Vrijdag 14 januari 20.00 uur: Filmavond M.A.C. „De Holterberg" in gebouw Irene MaanHag 17 januari 19.00-20.00 uur: Verzilvering waar debonnen Winkelweek 1976 bij de Rabobank (zie adv.) IHaandag 24 januari 19.45 uur: Jaarvergadering afd. Es pelo Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Klederdrachten-show Geboren: Jan Hendrik zv H J Aaltink en M ten Dam Marlon Esmée dv A F Berends en H A na Pascalle dv R J Udink en A A Podt Wilco zv R Noordberger en J B Kaaij (geboren te Deven ter). Verloren: 2 handschoenen, wan ten, kleur bruin kunstleer; 1 brui ne vingerhandschoen, kunstleer; zwarte want met bont; rode knip- portemonnaie met leeszaalkaart. Gevonden: Grolse wanten; geel bromfietsfilaatje; beige-bruine kat; damesportemonnaie. ARTS J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, tel. 1870. Voor boodschap pen bellen: 11 u. en 4 u. WIJKVERPLEGING Zaterdag 1 jan zr. M. Honing van 't Spijker, Beuseweg 82, tel. 057.31-445. Zondag 2 jan. zr. J. Bleijen- berg, Ab Jansenstraat 5, tel. 1662. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van magazijn- artikelen werkdagen van 13.30- 14.30 uur, Groene Kruisgebouw Gaardenstraat. ZIEKENVERVOER A. Müller, tel. 1745 b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 en 1333. TANDARTS 31 dec. en 1 jan. L. G. de Meijer, Rembrandtpl. 1, Nij- verdal, tel. 05486-13109. 2 januari T. G. I. Hogenelst, Smidsweg 31a, Nijverdal, tel. 05486-16055. Spreekuur spoedgevallen 5-5.30 uur nam. DIERENARTS W. C. Wameling, Houtweg 18, tel. 05483-1356. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappelij ke Dienstverlening „Midden- Overijssel", Dorpsstraat 16, tel. 2784. Spreekuur maandag t.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur. donderdagavond van 6-7 uur en volgens afspraak GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 3.30 tot 9.30 u. Dorpsstraat 16, tel. 2784 Tijdens de weekends zijn Maat schappelijk Werk en Gezins verzorging tel. bereikbaar on der no. 05486-16465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen, behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge bouw, Gaardenstraat, G. J. Kraaij, tel. 2299. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 2 januari H. W. Goorman, Kolweg 52, tel. 1513. Maandag 3 t.e.m. zondag 9 januari: H. J. Moleman, La- geweg 13, tel. 1974. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 1 t.e.m. vrijdag 7 januari: Electra: H. Dam Wiechers, Industriestraat 10, tel. 1217. Gas: H. J. Kolkman, Churchïll- straat 99, tel. 3016. POLITIE Telefoon 1352-2 6 6 5 en 2 6 5 5. Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-7 1 2 3 4. BRANDWEER Telefoon: 2 2 2 2 (dag en nacht)

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3