Sdiiire-totprogramma JEUGDIGEN KOMEN MEER AAN DE SLAG TEN CATECOLLECTIE NAJAAR/WINTER 76-77 Maak eens n mooie vuurwerkfolo Recept kerstdiner Schilderijen ver kooptentoonstelling PRETTIGE FEEITPAGill OPTREDEN FUNGUS SV Eendracht Landbouw Mededelingen van Profoto Holten HOLTENS NIEUWSBLAD 17 DEC. 1976 PAGINA 5 Nog even en dan is al weer 31 december, een avond met Wim Kan, oliebollen en ap pelflappen, van twaalf slagen op de klok en daarna: vuur werk! Ook dit jaar zal er weer voor miljoenen guldens de lucht ingaan,maar wel licht bent u één van de wei nigen die alleen maar graag naar vuurwerk kijkt. Dan hebben we hier een aardige tip voor u. Want al die kleu rige pijlen, sterren en waaiers zijn evenzovele motieven voor een prachtige foto-im pressie. Dan kan het net zo vaak Oud en Nieuw worden als u zelf wilt. Een1 herinnering aan de nacht, waarin de moderne mens wéér gelijk wordt aan zijn verre voor ouders, die met lawaai1 en vuur probeerden de boze geesten te ver jagen Foto's maken van vuurwerk is helemaal niet zo moeilijk als u misschien denkt. Het enige dat u daarbij nodig heeft is een foto toestel dat over een zg. B-instel ling beschikt. Die B vindt u bij de sluitertijden en hij geeft aan, dat u met uw camera ook tijdopnamen kunt maken. Hoe gaan we te werk Om zoveel mogelijk vuurwerk te kunnen „vangen" kiest u, zeker in een bebouwde omgeving, een zo hoog mogelijk standpunt (bijv. de zolderkamer), want dan krijgt u het grootste stuk hemel tot uw Vuurwerk., een ideaal mo tief om foto's van te maken. Op deze foto zijn verschille dena elkaar afgeschoten vuurpijlen vastgelegd. Voor al in kleur is zo'n foto een juweeltje. De lichtjes van de stad en het verlichte water geven deze foto's overigens een heel apart effekt. beschikking. Zorg er in ieder ge val voor, dat de camera stevig staat. Gebruik een statief, of als u dat niet heeft, zet uw camera op het kozijn bij het opgn raam; een tafeltje of de balkonrand kan ook een goed steuntje zijn. 6x6 came ra's kunt u ook tegen een muur drukken; als u dat met andere camera's doet krijgen uw foto's een staand formaat. Om zoveel mogelijk van het zwakke vuurwerklicht te benutten is het raadzaam de grootste lensopening te gebruiken. Bij sommige came ra's wordt dat aangegeven door een symbooltje voor donker weer, maar anders is dat de lensopening die aangegeven wordt door het laagste getal', dus bijv. 2 of 3,5. Vervolgens zetten we de sluiter- tijdenkfnop op B, waardoor de slui ter net zo lang blijft openstaan als u de ontspanknop ingedrukt houdt. Het goede moment Het maken van een tijdopname gaat. heel eenvoudig; u wacht af tot een geschikte pijl aan de hemel verschijnt en dan drukt u de ont spanknop in. Die laat u pas weer los als de vurpijl is gedoofd. Uw foto is dan zeker gelukt. Tijdopna men lenen zich ook goed om meer dere vuurpijlen op één plaatje vast te leggen. In plaats van de ontspanknop los te laten houdt u deze ingedrukt, terwijl u de lens met de hand afgedekt houdt. Pas op: de lens zelf niet aanraken met de hand. Zo lang u de ontspan knop ingedrukt houdt, blijft de sluiter openstaan. Als er weer een mooie pijl de lucht in gaat, hoeft u alleen maar uw hand voor de lens weg te halen om ook deze op de plaat te krijgen. Dat afdekken •met de hand is nodig, omdat an ders de lucht te helder zou worden waardoor het contrast wegvalt, Om al die tijd de ontspanknop ingedrukt te houden, kunt u het beste een draadontspanner gebrui ken. Dan loopt u ook niet het risi co uw camera te bewegen bij het afdrukken. Uw eigen vuurpijl Wanneer u zich niet tot het foto graferen beperkt, maar ook actief met het vuurwerk bezig bent, is het aardig om de voorbereidingen In tegenstelling tot de ver wachtingen in de vorige maand is de werkloosheid in het rayon Deventer geduren de de maand november weer gedaald met ruim 50 mannen of 0,2%. Deze daling overteft zelfs de stijging van septem ber op oktober 1976. De geregistreerde arbeidsreserve nam vooral af in de bouw (bur gerlijke en utiliteitsbouw 13), metaal 16) en kantoorperso neel 13). Duidelijke oorzaken zijn moeilijk aan te geven. Temeer ook omdat de vraag naar perso neel verder afnam 18), metaal 5) en personeel in algemene dienst (ongeschoolden 23). Wel zijn het voornamelijk jeugdigen die aan de slag komen. In de leef tijdsgroep tot 19 "jaar nam de werkloosheid namelijk af met 14 jongens, 'terwijl het aantal jeugdi gen die de school verlieten met 11 daalde tot 80. In de leeftijdsgroep 19-22 jaar daalde de geregistreer de arbeidsreserve met 25 en het aantal afgestudeerden met 21. VROUWEN bple bij de vrouwen was déze maand een afname van de werk loosheid te constateren en wel met 46 of 0,5%De vraag bleef gelijk. Ook hier. zijn het voornamelijk jeugdigen, die een bijdrage aan die afname leverden. In de leef tijdsgroep tot en met 22 jaar daal de de werkloosheid met 42. Het aantal jeugdige vrouwen, die de school verlieten, nam af met 37. De geregistreerde arbeidsreserve (werkloosheid) van mannen per gemeente in het rayon Deventer in absolute cijfers en in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking was per eind no vember als volgt (tussen haakjes de cijfers per enid oktober)Bath- men 26 4,3% (27 4,5%)Deventer 1065 6,3(1103 6,6°/o), Diepenveen 87 5,4% (89 5,6%), HOLTEN 57 4,1% (55 3,9%)Olst 51 3,8% (53 3,9%) en Raalte 184 5,3% (196 5,7%). tot uw privé" Cape Canaveral ook vast te leggen. Daar kan een com pleet verhaal van gemaakt wor den, vanaf het uitzoeken van de zevenklappers, Japanse kanonsla gen en gillende keukenmeiden jn de winkel, tot hun lancering. Het afsteken van uw eigen vuurpijl kunt u ook best fotograferen. Het verdient dan wel aanbeveling uw flitser te gebruiken. Ga daarbij niet verder weg dan maximaal 2'/! meter, anders verspreidt het flitslicht zich te veel en wordt uw foto niet. goed belicht. Zo zullen uw vuurwerkfoto's deel gaan uit maken van een fotografisch ver slag van één van Me gezelligste avonden van het jaar, waar u be slist later met veel plezier op te rug zult kijken. Kleur of zwart/wit? Hoewel de meeste vuurwerkfoto's ongetwijfeld in kleur gemaakt zul len worden waarbij vooral de kleurendia's vaak prachtige resul taten zullen geven leent zwart wit zich zeker ook voor prima vuurpijlprenten. Zeker als u regel matig in de doka vertoeft. Want in dat donkere kamertje kunt u zich ook met (vastgelegde) vuur pijlen heerlijk uitleven door bij voorbeeld verschillende negatie ven op een vel fotopapier af te drukken en zodoende verschillende opnamen tot één fraai geheel sa men te voegen. Waarschuwing Denk erom: vuurwerk is gevaar lijk! Houdt u aan het gebruiks voorschrift en laat het vuurwerk beslist niet afsteken door uw (kleine) kinderen. Er beginnen al veel te veel mensen hun nieuwe jaar in een ziekenhuis. Zorg dat u daar niet bij bent! Van 18 december tot en met 31 januari 1977 wordt in Galerij Len ten te Epse een verkooptentoon stelling van schilderijen gehouden. Een groot aantal romantici en im pressionisten valt daar te be wonderen o.a. J. E. Akkringa, Fl. Arntzenius, G, H. Beilner, A. Mauve. J. ZoeteliefTromp en vele anderen. De openingstijden zijn. woensdag t.m. zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. zon- en feest dagen van 14,00 tot 17.00 uur. In deze periode vinden tal van vocale en instrumentale evene menten plaats t.w. op zaterdag 18 december zingt Hilda van Heel van Mulders, sopraan, met piano begeleiding werken van Haydn, Mozart, H. Wolf, M. Ravel, enz. Aanvang 12.00 uur 'entree f 7.50 P.P.) 2e Kerstdag 26 december, optre den van het Oost-Nederlands vo caal ensemble, onder leiding van Willem Verweij, met werken van C. Monteverdi J.P.zn, Sweelinck, C. Debussy, B. Bartok en ande ren, aanvang 12.00 uur (entree f 10.00 p.p.) Zondag 2 januari, 12.00 uur: Henk van Ulsen, voordracht en Adriaan Valk, saxofoon. Vroegtijdige plaatsbespreking is gewenst. Ook dit jaar verrast jeugd- sociëteit „De Schure" haar publiek weer door 'n boeiend activiteitenspektakel rond de Kerst. Alleen al het optreden van de Nederlandse foikfor- matie Fungus (zie foto) op donderdagavond 30 december zou reeds een waardig af scheid zijn geweest van dit kalenderjaar, maar er is meer zoals het onderstaande pro gramma weergeeft. Kerstprogramma Vrijdag 24 dec. en zaterdag 25 dec. gesloten. Zondag 26 dec.: Puzzelwandel- tocht vanaf 13.30 uur door de schone omstreken van Holten. Het. -inschrijvingsbureau is vanaf 13.00 uur geopend (kosten f 0,50). Maandag 27 dec.: Normaal ge opend. Dinsdag 28 dec.: Dropping, in- sohrijving vanaf 20.00 uur in de Schure voor f '1,- p. p. Na afloop overheerlijke snert. Woensdag 29 dec.: Film: „Irma lo douce", aanvang: 14.30 uur (alle leeftijden) en 20.30 uur (16 jaar Het styneilbureau Fred Carlin te Parijs heeft, in samenwerking met de ontwerpgroep van ten Ca- te, een kollektie ontworpen die 'n duidelyk eigentyds en jeugdig karakter heeft. Dit karakter wordt sterk onderstreept door unieke dessins en breisels die exclusief 'voor ten Cate zijn gereserveerd. Ten Cate houdt er een duidelijke eige filosofie op na die geba seerd is op een zo aantrekkelijk mogelijke combinatie van mode en prijs. Er wordt bovendien veel aandacht besteed aan draagkom- fort en funktionaliteit, zodat ook de kwaliteitsbewuste konsument zich zeker door ten Cate aange sproken zal voelen. In het kollekliebeeld, met name h j rif narh:.<>ri ng en part.ywear valt een duidelijke '.erugkeer var. het wilde r.aar het slanke silhouet te konstgteren. Ofwel ui mede- termen: van de A- naar de T-lijn. Deze belijning wordt geaccentu eerd door strikjes, bandjes en ceintuurs. Zijsplitter. en capu chons kempieteren dit vrouwelij ke beeld Ten Cajte verwerkt vee'; zuivere katoen maar ook polyester, al of net :n combinatie met andere materialen, komt voor. Nieuw is 't ..yersyneeen voluminpuze stof die gebruikt is voor dusters. Kleuren en prints blijven uiter aard een zeer belangrijke rol spelen. De ..groenen" worden iets blauwer dan vorig jaar zoals dat ook het geval is met de „roden". Daarentegen komt in het blauw meer rood voor. De gelen zijn dit seizoen erg belangri.k en ze lo pen van zeer zacht geel naar oran je. oker en mouiarde. Bloemen blijven modieus. Ten Cate heeft dan ook een flink boe ket samengesteld, zoals: Liberty- flowers, geometrische Folk-flo- wers, Indian flowers. Floriade look, maar ook varenachligc prints. Vindt u dit allemaal te bloemrijk dan zijn er Cashmere dessins en Perzische prints. Voor de herer.lijn zijn uiteraard wat robuustere dessins gekozen, evenals voor de jongensmoriellen. Prachtige imprimé's. in de vorm van een sterk grafisch uitgewerk te ster, en een grafisch dessin ge ïnspireerd door Esseher, zijn zo wel in het ondergoed als in de pijama's te vinden Vanwege de ideale draageiger.schappen zijn Mie modellen ;n deze series uitge voerd in ten Cate Certiform elas tisch katoen. Dit vooral vanwege de perfekte pasvorm, de blijvende elasticiteit en de gemakkelijke wasbaanheid. ■Ook het herenondergoed heeft de finitief kleur bekend en daarom brengt ten Cate zeker een tiental kleuren, waaronder: beige, olijf groen, bourgogne, marron en ca- pri. In de kollektie voor de kleintjes zijn een paar grappige „oldtimer" dessins te vinden. e.o.), extra lage 'toegangsprijzen. Donderdag 30 dec.: Fungus (aan vang 20.30 uur), zie onder voor verkoop. Zaterdag 1 jan.: Nieuwjaarsre ceptie (vanaf 14.00 uur). Verdere informatie over 't pro gramma vindt u in de Schure, op de affiches bij goedgezinde mid denstanders of in het Hól tens Nieuwsblad van ais. donderdag. Voorverkoop Omdat de ruimte in „De Schu re" maar beperkt is, 'hebben wij gemeend, voor het optreden van Fungus een voorverkoop te orga niseren. Doordat wij hiervan al leen openbare publikatie doen in dit bericht en in „De Schure" ho pen wij de Fungus-liefhebbers in en rond Holten en de vaste Schu- re-bezoekers te bevoordelen. Daarom is er dit weekend gele genheid in „De Schure" een toe gangskaart te bemaobtigen voor de prijs van f 3,50 (leden) en f 4,50 (niet-leden). Haast je, de vobrraad raakt gauw op. Film Omdat er weer twee weken zon der film tot het verleden behoren, laten wij dit weekend het witte doek weer zakken voor de oor logsfilm „Terug uit de. Hel." De inhoud van deze realistische film is gebaseerd op de gelijknamige autobiografische roman van de meest onderscheiden held uit de 2e wereldoorlog, Audie Murphy. Als 17-jarige jongen meldt hij zich voor de militaire dienst. On danks een minimale schooloplei ding, verwerft hij spoedig de ser- - geantsstrepen en later zelfs de lui tenantssterren. Met de befaamde derde divisie landt hij op Sicilië en maakt later de doorbraak bij Anzio mee. De strijd duurt on barmhartig voort en in de Voge zen, bij Colmar, presteert de in middels 21-jarige Murphy het bij na onmogelijke: alleen, staande op een brandende tank, ziet hij kans de oprukkende Duitsers tegen te houden. Ondanks 'zijn heldenmoed en zijn vele onderscheidingen, durft luitenant Murphy vrijdag avond 17 december gn zondag middag 19 december vanaf resp. 20.30 en 14.30 uur in „De Schure", eerlijk te bekennen dat hij aar. het front altijd vreselijk bang was, Bij de in zaal Vosman door de Schietvereniging Eendracht te Holten om het clubkampioen schap gehouden wedstrijden wa ren de resultaten als volgt: Luchtpistool: groep A: 1 J. van Asselt 133 p., 2 G. Koopman 115 p., 3 G. J. Schuppert 104 p. Groep B: 1 G. A. Haverslag 116 p., 2 D, J. Nijendijk 100 p., 3. Dick Jansen 93 p., 4 D. Geels 82 P- Luchtgeweer: groep A: 1 G. Koopman 126 p., 2 G. H. Paalman 123 p., 3 G. J. Schuppert 122 p,, 4 G. A. Haverslag 116 p., 5 H. j! Nekkers 108 p. Groep B: 1 D. J. Nijendijk 118 P-. 2 B. Arfman 115 p., 3 J. A.- Aanstoot 113 p., 4 G. Jansen 104 p-, 5 Dick Jansen 102 p., 6' G. J. Sluiter 97 p. Groep C: 1 A. Pekkeriet 106 p., 2 J. A. Bouwhuis 80 p., 3 D Geels 79 p. Een van de opvallendste nieuw tjes op de INVIA in Utrecht was, naar onze mening, wel de zgn. ..Kooi-aap." Het is hier een Ne derlands bedrijf dat de oplossing heeft gevonden voor het met de hand lossen en uitrijden van goe deren op plaatsen waar geen hef truck voor handen is. Het ei van Columbus is hier een lichtgewicht heftruck die met de chauffeur langs de klanten mee rijdt door zich als een aap achter aan de vrachtwagen op te hijsen en vast te klemmen. Deze „Mee- neemheftruek" laadt, lost en transporteert, naar ons werd mee gedeeld, net zo snel als een tra ditionele heftruck, het aan- en af koppelen inbegrepen. In plaats van één kratje of zakje tegelijk rijdt de chauffeur nu iy2 ton in één keer bij de klant bin nen. Niet alleen een groot gemak voor de chauffeur, maar ongetwij feld ook een -grote besparing aan tijd en. waehturen voor de baas lijkt ons. Spencer en hemdje Corato in een gestyleerd bloemdessin met als fondkleuren skin, sky blue, clematis of mint. Het materiaal is Certiform elastische katoen. De bijpas sende heupslip heet Palermo en de tailleslip Parma. Kollektie L. ten Cate B.V. - najaar 1976. Gedurende de komende feestdagen zal menigeen proberen de sfeer van de laatste dagen van het jaar vast te leggen, want juist deze da gen zijn by uitstek geschikt voor het gezellig jn familiekring byeen zijn, vooral bij het licht va* kaarsen en kerstboom. Velen zul len hiertoe het fototoestel pakken en na de feestdagen, als het rol letje vol is, tot ontdekking ko men dat de foto's toch niet die sfeer weergeven die ervan ver wacht werd. Voor de mensen die zich voorne men het volgende keer t.och bete\ te doen en meer over fotografie willen weten, organiseert Profoto Holten een cursus zwart-wit foto grafie, die eigenlijk alle facetten behandelt, zoals: Hoe werkt een camera? Waarom nen sluiter nodig, wat is het dia fragma. hoe krijg ik scherpe fo to's, enz. Verder worden behandeld: het ontwikkelen van films, zelf ver groten van zwart-wit-föto's, de in vloed van licht en en wat kunnen we er mee doen. Bovendien maken we nog een zijsprongetje naar een populaire tak van de fotografie: het maken van kleurendia's, als mede het inramen en projekteren hiervan. Deze kursus wordt gedurende zes avonden gehouden om de veer tien dagen, te beginnen op donder dagavond 13 januari 1977. Iedereen die meer over fotografe ren wil weten kan hieraan mee doen. De kosten bedragen, inclusief lesmateriaal f 25.-. Bovendien kan men vrij gebruik maken van de donkere kamers van Profoto om te gaan stoeien met eigen negatieven. Opgave en ver dere inlichtingen bij het bestuur van Profoto: J. Kindersma, telef. 2687; G. J. te Winkel, telef. 3102 en H. Bos, telef. 3003, tot slot nog even de kursusdata: 13 en 27 januari, 10 en 24 februari, en 10 en 24 maart. Plaats van han deling, clubruimte Profoto, p.a. Paalhuus. Aanvang 20.00 uur. Prettige feestdagen toegewenst en lot ziens bij Profoto in het nieuwe jaar. Saus: Meng mayonaise met een gelijke hoeveelheid Bulgaarse yoghurt. Breng deze saus op smaak met een scheutje whisky, fijngeknipte bieslook en peterse lie, zout, peper, paprikapoeder en een paar druppels tabasco. Leg in een wijd glas een blaadje sla. Hierop legt u sinaasappelpartjes, vermengd met krabvlees. Hierover het sausje. De rand van het glas kunt u nog versieren met een slinger van de sinaasappelschil. Ris de Veau a la Gelre (op Gelderse manier) voor 4 perso nen. Benodigdheden: 600 gram kalfszwezerik, 12 plakjes rauwe ham, 125 gram boter, 60 gram amandelschaafsel, iets zout en pe per. scheutje sherry. Nueens een feestelijk en fijn gerecht, dat vrij onbekend is bij vele keukenprinsessen en uiter aard -prinsen. Laat in 1 liter kokend water met'iets zout de zwezerikken tien minuten blancheren. Zet nadien de pan met inhoud onder koud stromend water om te koelen. Nu komt het moeilijke, de zwezerik moet worden gepeld en niet be nauwd zijn maar resoluut pellen; dit betekent van alle velletjes en peesjes ontdoen. Snijd hierna de zwezerikken in 4 schijven en wik kel de rauwe ham er sluitend omheen. Het geheel licht peperen en langzaam aan alle kanten in de bruine boter ongeveer 8-10 mi nuten laten bakken. Leg nadien de gebakken porties co ccn gezellige schaal, laat de geschaafde amandelen heel even bakken in de braadboter, vooral kort, tot slot een scheutje sherry erbij. Doe de saus over de zweze rikken en smullen maar! Wat ge zellige frietjes en een schaal verse salade kompleteren dit gerecht. SINAASAPPELBAVAROIS U v Benodigdheden: 100 gram suiker, 'I, liter slagroom, 2 eieren, 9 blaadjes gelatine, sap van 6 sinaas appels. De eieren splitsen, de dooiers met de suiker roeren, het sap erbij doen en dit au-bain-marie binden. De geweekte, goed uitgeknepen gelatine erin oplossen, de vla laten bekoelen. Met de room en eiwit ten, die apart zijn stijfgeslagen, mengen en de massa, zodra deze stijf begint te worden, overdoen in een puddingvorm, die met on- gelopt eiwit is bestreken. De pud ding koud laten worden, keren en garneren met slagroom.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5