Uien snijden zonde; tranen Sportief de winter II Broodgetr.ak Ziekeikosljes PAGINA 11 draai worden gedemonteerd. Al- 9 Deze nieuwe 25-liter-koelbox wordt, naar wij dachten een absolute top per. Jammer genoeg is dit zeer bruikbare keuken-attribuut pas eind 1976/ voorjaar 1977 in de handel. Wèl wordt het als nouveauté op de najaars- beurs in Utrecht getoond. Deze box heeft het helemaal: een goede isolatie, grote inhoudt vergrendelbaar deksel, kloeke draagbeugel en grote Euro- flessen (litersflessen) kunnen er gemakkelijk in staan. Omdat het deksel vlak is, kan de koelbox ook worden gebruikt als bijzettafeltje. De box is gemaakt van kunststof en t.z.t. leverbaar in de kleuren oranje-bruin en geel-bruin. De afmetingen bedragen 42 x 28,5 x 40 cm. Ideaal voor uit en thuis te gebruiken. Prijs ca. 35 gulden. (Foto: Curver) Brood? 't Is gezond, 't is gemak kelijk, 't is lekker, 't is (nog nèt) te betalen èn om de hoek te krij gen. Met brood haalt u gemak in huis. 't Is soms al gesneden, dus alleen maar even smeren, een plak je van dit of van dat er op en een voedzaam tussendoortje is klaar. Wat brood betreft zijn wij nuchte re Nederlanders nog zo dom niet. Wij kennen twee broodmaaltijden per dag en één warme maaltijd, terwijl veel andere Europese volke ren (de Fransen en de Oostenrij kers bijv.) dat precies andersom doen. Zij maken het zichzelf, en vooral de vele huisvrouwen door die wijze van eten alleen maar moeilijker. Maar toch kunt u wel iets leren van de Fransen .Want wat staat er bij de warme maaltijd in heel Frankrijk altijd op tafel? Juist, brood! Flinke stukken stok brood. Meestal in een mandje, maar dat hoeft niet per se. Ook in ons land kunt u haast overal stok brood kopen. En als de smaak van dat brood u niet helemaal ligt, gar neer het avondeten dan met wat gewone sneetjes brood. Want het fijne van brood is, dat het overa bij past. Gun uzelf wat extra broodgemak en voer nu eindelijk eens die vaste zaterdagse brood maaltijd in. Juist die zaterdag is zo'n lastig warme-maaltijd-dag. Besluit de week van nu afaan met brood, en maak er iets gezel ligs en feestelijks van Een kop soep erbij, wat warm beleg in de vorm van een kroket of een warm worstje, kaas en eieren, gevarieerd vleesbeleg en fruit. Er zijn moge lijkheden genoeg om van zo'n za terdagse broodmaaltijd een gemak kelijke klaarmaakmaaltijd te ma ken, die gezond, lekker en gezellig is. Maak eens „Hamburgers". Hier volgt het recept: Snjjd een kadetje doormidden. Beide kanten knappend bakken met wat boter. Tussen de helften gebakken biefstuk tartaar een ge bakken (schijf) ui en een schijf to maat. Naar believen tomatenket chup en mosterd. Garneren met blaadje sla en augurk. En. wees bij een broodmaaltijd gul met melk, karnemelk of yog hurt. Van „versierd brood" en ge noemde dranken kunt u een vol waardige maaltijd maken. Ziek zijn gaat nu eenmaal vaak ge paard met weinig eetlust, terwijl we juist zo graag alle zeilen zouden bij zetten om de verloren gegane krach ten zo gauw mogelijk te herwinnen. Nu weegt een tijdelijk tekort aan eten gewoonlijk veel minder zwaar dan te weinig drinken. We zijn geneigd te g denken dat flink eten ons er weer bo- S venop moet helpen. Maar onze hele I vochthuishouding, het flink doorslro- I men van onze organen, waardoor de I ziekte-verwekkende stoffen kunnen worden afgevoerd, is toch van nog groter belang. De meeste patiënten zijn gediend met fris koel drinken, niet halflauw of ijskoud zó uit de koelkast. Natuurlijk houden we in de eerste plaats rekening met de voor schriften van de dokter, doch daar naast speelt ook de persoonlijke voor keur van de patiënt een belangrijke rol. Als het drinken moeilijk gaat oude mensen gaan er soms bij hoes ten dan kunnen we een deel van het vocht in een even-gebonden vlaa- tje verwerken. Onaangenaam sma kende of wat walging oproepende me dicijnen kunnen we „wegwerken" in een daarvoor geschikt gerecht, waar de patiënt nogal op gesteld is. Rabar ber leent zich hiervoor bv. bijzonder goed. Om opstandigheid van de maag te voorkomen, geven we alles 'liefst in kleine beetjes tegelijk en dan maar vele malen per dag als dat nodig is. We zien dan wat de patiënt verdraagt en kunnen er heel wat narigheid mee voorkomen. Over 't algemeen zullen we het in licht voedsel moeten zoe ken, daarbij zo nodig rekening hou dend met ons bepaalde geval. Rijst bv. werkt enigszins stoppend, wat soms ons doel kan dienen, een ander maal weer niet. Meer nog dan voor de gezonde mens is het voor de zieke van belang hoe het eten hem wordt opgediend. We hoeven, als we het druk genoeg hebben, nu wel niet be paald met blaadjes met kanten kleed jes te werken, maar even iets oplepe len uit een pannetje is toch ook het ware niet. Een smakelijk opgemaakt bordje met vooral vers-gekookt eten (en dan niet te veel) maakt de beste kansen. Bouillon is smakelijk en eet- lustopwekkend en dus zeer aan te be velen maar van de voedingswaarde zélf moeten we ons niet al te veel voorstellen. Jetty tor kombineren troef. Men één of meer rokken kan men de pulli-broek-kombinatie steeds weer een ander gezicht geven. Bijgaande foto's laten enige voorbeelden zien van wat er in sportieve-elegance voor de ko mende seizoenen wordt gebo den.- Foto onder: De bontgeringde bloesende mouwen geven het vest een zeer apart accent. Het vest wordt gedragen op een rechte over de knieën vallende rok van zuiver wollen stof. Met al lerlei pulli's en bijpassende ac cessoires, zoals riem en laarzen, kan men een uniek totaalbeeld oproepen. Praktische vesten om buiten te dragen (rechts) vra gen om speciale dessins. De gro te rolkraag, opvallende knopen en een broek in kontrasterende kleur vervolmaken het geheel. Foto links boven: Een rechte rok met Schotse ruit (diolen-wol )vormt tezamen met een bijpassende pulli met kontrasterend beleg een jeug dig, sportief en elegant geheel, zowel voor kantoor als voor vrjje tijd. Foto rechts boven: Een cardigan-vest met een interessant breipatroon wordt gedragen op een bijpassende broek. Het „waswit" van de af gelopen zomer heeft zich uitge kristalliseerd in gebroken wit.U kunt er de juiste bloese, ver krijgbaar in vele dessins, bij dragen. (Alle hier getoonde modellen stammen uit de nieuwe collectie van Bleyle; foto's Lautenbacher. Vertegenwoordiger: Het Huis met de Groene Lantaarn, Am sterdam) Hoe een nieuwe modetrend zich ook aankondigt, klassiek, elegant of extravagant, do spor tieve kleding blijft zomer en winter steeds een belangrijke plaats innemen. Dit is dus van zelfsprekend óók het geval met betrekking tot de nieuwe mode herfst-winter 1976-77. Omdat het overgrote deel van de vrou wen wèl modieuze, maar even zeer aan draagbare kleren de voorkeur geeft zullen we dit ar tikeltje illustreren met wat mo dellen die in elk opzicht ruimschoots aan beide eisen vol doen. Hoewel door de Parijse couturiers eind juli al opval lend en bijzonder mooie dikke truien als „dernier cri" van de nieuwe wintermode werden aan geprezen, truien rijk versierd met ingebreide Noorse, Peru aanse of exotische motieven en met franjes, zullen de meeste vrouwen hun keus toch wel lie ver bepalen tot een broekpak of een sportieve kombinatie van pulli en broek, gekomple- teerd met een bijpassend leuk vest. Mocht u soms ook ergens hebben gelezen dat de broek op z'n retour is, vergeet u dat dan maar gauw. Dit kledingstuk heeft een heel aparte, niet meer weg te denken plaats inge nomen in de garderobe van de vrouw. De grote broekenrage mag dan misschien iets zijn te ruggelopen, de pantalon is en blijft een onmisbaar kle dingstuk voor vrijetijdsbeste ding, winkelen, flaneren, thuis relaxen, kortom voor alle gele genheden waarvoor avondkle ding of cocktailtoilet niet strikt gewenst is. Vanzelfsprekend blijft juist in deze sportieve sek- Als u uien snijden maar een verdrietige bezigheid vindt, om dat daar altijd tranen aan te pas komen, hebben we goed nieuws voor u. Er is nu een su- perstevige groentehakker, waar mee u bovendien zonder tranen jarenlang ontelbare kilo's uien (en rauwkost) kunt verwerken. Die groentehakker heeft zo'n lang leven, dat u er van de fabriek zelfs vijf jaar garantie op krijgt. De roestvrijstalen messen roteren automatisch bij elke druk op de knop, zodat alle delen van de groente en de uien gesneden, en niet geplet worden. U krijgt alleen een ge lijkmatig haksel. Die nieuwe groentehakker is gemakkelijk te reinigen. Met zijn verende lip pen die om de rand klippen kan de hakker in een handom- le metalen onderdelen zijn van roestvrij staal en dus geschikt voor de vaatwasser. De transpa rante groentehouder is van on breekbare kunststof ABS, dus slagvast en breukvast. De knop bovenop is groot uitgevoerd, wat het drukken gemakkelijk maakt. De veer is onzichtbaar weggewerkt, mooi, veilig en hy giënisch. Het is een fijn en duurzaam instrument, een pret tige aanwinst in de keuken.Het is verkrijgbaar in speciaalzaken en warenhuizen. Zo ziet de uien-, rauwkost- en groentesnjjder er uit. Het mag wel, maar u hóéft er niet meer bij te huilen. Het nieuwe apparaat is zo sterk, dat u er vjjf jaar garantie op krügt. Het kost ca. 15 gulden (Foto: Bra-

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 11