*umrm ■■J MEDEWERKER Waarom oen Federatie Ncd. Vakbeweging nRKI JKEli T\ WAAR GAAN WE HEEN? Ér Nostalgie mag niet voorgaan bij levensmiddelenproduktie Bijscholing moderne technieken Bescherming i kamerplanten köSo^/ V, -- Mag de overheid de boer belemmeren om economisch Ie werken SNEL REALISEERBAAR CDA CDA oprichtingsvergadering CDA afd. Holten. CDA CDA Int. Transportbedrijf A. Miiller en Zn. BV IK BEN FliNPREUVER 0 OOK? EXPORTSLACHTERIJ EN VLEESWARENFABRIEK ....VLEES BV, HOLTEN HULP IN DE HUISHOUDING ADVERTEREN DOET VERKOPEN huishoudelijk werk HOLTENS NIEUWSBLAD 3 DEC. 1976 PAGINA 9 Tijdens een forumavond voor de leden van het NVV en het NKV hebben de districtsbestuurders J, Moolekamp (NVV) en H. Deupman (NKV) resp. uit Almelo en Hengelo, donder dagavond in hotel Vosman een overzicht gegeven van de totstandkoming van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en de huidige ontwikkeling aan het vakbewegings front. De 'heer Moolekamp vertelde zijn gehoor hoe het NVV is ontstaan uit dé maatschappelijke ontwikke ling van het socialisme. Het is lang verstrengeld geweest met de SDAP, de voorgangster .van de Partij van.de Arbeid. De doelstel ling was verandering te brengen in de maatschappelijke structuur door o.a. meer macht en zeggen- schap voor de arbeiders. De meest elementaire zaken moesten worden geregeld. Men dacht aan socialisa tie van de grond, door wie en hoe bedrijvên bestuurd moesten wor den et) over de rol, welke de geld schieters, de werknemers en de overheid daarbij móesten spelen. Daarbij ging het om de verheffing, van het volk dopr verbetering en aanvulling van het onderwijs. Om verbetering van de toestand van de arbeidende massa te bereiken is bij het NVV altijd aan dé órde Ge weest; niét te lang wachten met acties; er goed hard tegenaan gaan. In. 1945 werd de band doorgesne den met de toen 'opgerichte PvdA en kwam aan de politieke samen werking een einde. De peer. Moo lekamp herinnerde aan „het man dement" van de bisschoppen, waar bij het ropms-katholieken verbo den was lid te worden van het NVV. Het mandement is nooit in getrokken, maar in de loop van de tijd zijn wel andere toestanden ont staan en kwam. er een nauwe sa menwerking mét het NKV en het CNV, welke ten slotte uitmondde in een federatieve samenwerking tussen NW en NKV. De lieer Moolekamp noemde 'het geen ge ringe opgave de twee bestaande apparaten samen Ie voegen. Dat kost pijn en tijd. maar momenteel draait dde samenwerking 'bijzon der goed. Het CNV is uit princi piële overwegingen niet tot de fe deratie toegetreden Het wilde zijn eigen gezicht behouden. Men is nu bezig de federatieve samenwerking ■uit te 'bouwen naar de regio. KAB NKV De heer Deupman bezag de ont wikkeling van vakbeweging van uit de katholieke levensbeschou wing. liet opereren tegen de wan toestanden in de maatschappij en de verdrukking van de arbeiders klasse is door de kerk feitelijk nooit begrepen. Deze had invloed en macht en zag een groot gevaar in heF socialisme, waartegen, 'zij... zich afzette. In dis tijd' wist dé kerk geen raad met de opkomst van de- arbeidersbeweging. Zij had geen antwoord op de industriële revolutie en plaatste zich aan de kant van de machthebbers en niét aan de kant van de werknemers. De heef Deupman ging verder in op het verzet van de arbeiders te gen de houding van de kerk. In 1954 werd getracht de katholieke arbeidersbeweging (KAB) aan de kerk te knopen. Ér is echter een andere wind gaan waaien. In 1964 kwam er verandering doordat de KAB werd omgezet in het NKV, dat meer aandacht ging schenken aan de belangenbehartiging van de arbeiders in bedrijf en samenle ving. Het NKV ging een eigen le ven leiden en ontmoette 'het NVV. Dat was eers.t wel moeilijk, want- men wilde de „rooien" er buiten houden. Dat is gelukkig veran derd. Men kwam tot de dezelfde conclusies als men zich in de situa tie van de samenleving wilde in leven. In 1989 begonnen de ge sprekken, waarbij men nog wel bang was de eigen identiteit te verliezen, maar die uiteindelijk tot de federatieve samenwerking heb ben geleid. Macht Na deze korte inleidingen werd door verschillende leden met de inleiders gesproken over de hui dige situatie, waarin een drang naar rechts valt te constateren. Met enkele, voorbeelden werd ge wezen op de grote macht van de kapitaalverstrekkers. Daarom gaat het streven van de vakbeweging uit naar meer kennis, macht en inkomen van de arbeidersbeweging en de materiële verbetering van hen, die niet meer in het arbeids proces zyn opgenomen. Door de vergadering werd betreurd, dat door middel van CAO's geen in vloed kan worden uitgeoefend op de hogere inkomens en die van de zelfstandige beroepen als dokto ren, specialisten, notarissen en der. gelijke. Dat lijkt wel een onhaal bare zaak, constateerde men. Ook werd betreurd, dat de vakbewe ging met meer monden spreekt, omdat CNV en BLHP niet aan de federatieve samenwerking hebben willen meewerken. Met dank aan de sprekers sloot voorzitter H. Koetsier de niet druk bezochte bijeenkomst. L^rigV'ar „Is het in onze maatschappij aanvaardbaar van de boer te vragen dat hij tegemoet komt'aan de behoeften van land schap- en natuurliefhebbers?" Deze vraag legde prof. dr. ir. A. Maris, directeur van het Lapdbouw-economisch Instituut (L.E.I.), op tafel tijdens een symposium, gehouden op 18 en 19 november jl. te Wageningen, ter. gelegenheid van het honderdjarig bestaan van landbouwonderwijs, landbouwvoor lichting en landbouwkundig onderzoek in ons land. Prof, Maris herinnerde eraan dat de stichter Staring in de negen tiende eeuw de knotwilgen een ontsiering voor het landschap vond, terwijl een aantal mensen ons thans van-het tegendeel tracht te overtuigen. Prof. Maris herinnerde eraan dat het. cultuurlandschap in de loop van de geschiedenis, voortdurend is aangepast aan. de eisen'-üi'e de vooruitgang in de landbouw stelde. i-Iij vroeg zich nu af om welke redenen bepaalde groepen in de samenleving behoud van 'n cul tuurlandschap wensen, .ook als de landbouwkundige ontwikkeling in middels vérder is gegaan. De reeds door Staring bekritiseer de knotwilg (geen boomsoort uit de oertijd maar gewoon een afge knotte wilg die veel „geriefhout" opleverde) stamt uit de tijd dat iedere boer voor eigen geriefhout 'moest zorgen en dat perceels afscheidingen door wallen en ber plantingen noodzakelijk waren. In die tijd waren ook veel grep pels nodig voor afwatering van het boerenland. Die greppels en de daarbij behorende kleinschali ge smalle percelen zijn verdwenen door de .invoering van de buizen drainage. Achteraf moet men vól gens prof. Maris constateren dat deze modernisering het landschap heeft verfraaid. Is er nu bij de landschapsbehou ders sprake van een onuitroeibare behoefte om een voorbije fase in de evolutie te verheerlijken? De leefwijze (in dit geval de agrari sche /produktiewij'ze) waarvan de feitelijke ontwikkeling' zich tracht los te maken, wordt dan al het ware vastgehouden in de vormen van de cultuur (hier de land schapsparken). Voorrang Prof. Maris vroeg zich af of een smaak waarover te twisten valt een nostalgisch verlangen een economische belangen voorrang moeten hebben boven een sector van vde volkshuishouding die le vensmiddelen voortbrengt. Hij vroeg zich ook af hoe <de keuze moet uitvallen tussen enerzijds een hoogproduktieve landbouw, die ruimte laat voor andere aan- Tegemoetkomend aan de vele ver zoeken, zullen ook in januari a.s. weer nieuwe praktijkcursussen starten. Men kan 'n keuze maken uit de volgende vakrichtingen: Industriële elektronica, Proceselek- tronica. Medische elektronica, In dustriële elektrotechniek, Elektri sche installatietechniek, Distribu tie- en antennesystemen, Meet- en regeltechniek, Toegepaste vacuüm- techniek, Verwarmings- en koel techniek, Hydrauliek en pneuma tiek, Hef- en transportinstallaties en Communicatie en organisatie. Waar niet meer kan worden vol staan met eertijds verworven ken nis, bieden deze cursussen in korte tijd de gewenste aansluiting op de hedendaagse toepassingen. Dit geldt met name voor hen die zijn balast met onderhoud, reparatie bediening of installatie van be- örijfsapparatuur en installaties. Echter eveneens voor anderen, waaronder tekenaars en construc teurs, tec'hnisch-inkopers en verte genwopr.digers, zijn deze leergan gen een bron van kennis en inspi ratie. Dat de gewenste aansluiting in korte tijd drie maanden per cursus kan worden bereikt, is te danken aan de unieke onder wijsmethode in combinatie met pakkende leerstof en praktijk opdrachten. Noor het uitvoeren daarvan staat elke cursist een uit gebreid instrumentarium ter be schikking. De deelnemers worden daarbij deskundig en individueel begeleid door ervaren docenten die de moderne bedrijfstoepassingen kennen door eigen waarneming. Voor nieuwe groepen zijn er nog plaatsingsmogelijkheden in Am sterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Eindhoven, Enschede, Gro ningen, Heerenveen, Maastricht. Rotterdam, Utrecht, Venlo en 'Zwolle. De cursussen kunnen eveneens als bedrijfscursus worden gegeven. - Ook dan geldt een tempo van één lesavond van. drie uur per week. De nieuwe studiegids, waarin o.a. de cursusprogramma's uitvoerig zijn vermeld, wordt op aanvraag toegezonden door het centraal bu reau van de Stichting Nederlandse Technische School, Jacob Maris- straat 81 Amsterdam 1017, telefoon (020) 157222. sen, zodat de nadruk •te liggen op minder r neer komt eikpoeder. wendingsmogeljjkheden van grond, anderzijds een minder produktieve landbouw met beperkende bepa lingen die gelijktijdig tegemoet komt aan die. andere behoefte. Zelf achtte hij het zeer wel moge lijk dat de eerste keuze pok uit ecologisch oogpunt die voorkeur verdient. Verder vroeg prof. Maris zich af of de overheid het recht heeft boeren en tuinders te beletten zo efficiënt mogelijk te produceren. Mag men dié boeren, die zich gróte 'inspanningen getroosten om zo "rationeel mogelijk te produce ren, ook nog belasten met de op lossing van problemen die andere groepen van de samenleving als zodanig ervaren? Men zal ook moeten overwegen of landbouw niet gecombineerd kan worden met,„oen aantrekkelijk landschap, ■zó meende prof. Maris-,.. Beperkingen Prof. Maris herinnerde aan de uitspraak in de relatienota" van de regering, dat agrariërs die een functievervullen bij het beheer van het landschap hiervoor een beloning dienen te ontvangen. Nu echter zijn er al veel beperkingen van. kracht, zonder dat er sprake is van een inkomenscompensatie. Bij een onderzoek van het L.E.I. haar gemeentelijke bestemmings plannen voor het buitengebied dn het noorden en oosten is' gebleken. Prof. Maris, die in zijn inleiding oorzaken en gevolgen van struc turele veranderingen in de land bouw behandelde, zei dat de land bouw 'n belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de reële welvaarts verhoging in onsriand. In die ach ter ons liggende periode, waarin de welvaart verdubbelde, was die bijdrage meer dan tien procent. Met de rentabiliteit van de land bouw zelf ging het minder goed. Vooral in de melkveehouderij ver minderde deze als gevolg van. de sterke stijging van de prijzen van de produktiemiddelen. Kleinschalig De Nederlandse landbouw is, hoe wel hij gekenschetst karn worden als een model van moderne ratio nalisatie, betrekkelijk kleinschalig gebleven, al werkt het dan in combinatie met een grootschalige agribusiness" (met landbouw verbonden handel en industrie). Die moderne kleinschalige land bouw heeft volgens prof. Maris in Nederland en andere welvarende westerse' landen tot bijzonder goe de resultaten geleid. Technisch vakmanschap, persoonlijk initia tief, aanpassingsvermogen komen er goed tot him recht en zuilen in dg toekomst voor de positie van het moderne gezinsbedrijf van grote betekenis blijven. De bezwa ren die aan de kleinschalige land bouw ook wel zijn verbonden, kun nen voor een belangrijk deel weg genomen wórden. Bovendien, al dus prof. Maris, bestaat'de kans dat door de veranderde maat schappelijke inzichten inzake ruimte, milieu en sociale voorzie ningen de positie van de klein schalige landbouw nog wordt ver sterkt. Prof. Maris vroeg" zich voorts nog af of Nederland en andere EG- landen niet te ver zijn gegaan in de lichting van de dierlijke pro- duktie, met name wat betreft de melkproduktie. Wanneer er sprake is van structurele zuiveloverschot- ten zal men zijns inziens op een of andere wijze de melkproduktie moeten beperken, bijvoorbeeld door quotering of door een zodanig beleid te voeren dat de boer min der krachtvoer aankoopt uit lan den buiten de EG. Bij een gelijk blijvende oppervlakte grasland en groenvoedergewassen vermindert dan de melkgift per koe. Ook is het mogelijk meer krachtvoer te verbouwen bij 'n kleinere opper vlakte grasland en voedergewas- Enorm verlies Prof. Maris vroeg zich verder af of met het oog op de wereldvoed- selsiluatie het enorme verlies aan calorieën door omzetting van plantaardige in dierlijke produk- ten wel verantwoord is. In .ons land gaat bijna 80% van de ver bruikte plantaardige calorieën in de magen "van het vee om te worden omgezet tot dierlijke ca lorieën. Plet aantal calorieën dat men bij die. omzetting verkrijgt is echter slechts achttien procent van •het oorspronkelijke aantal. Eco nomisch gezien is de omzetting wel ver-antwoord, omdat de con sumenten voor dierlijke calorieën veel meer willep betalen. Door niet al te ingrijpende wijzi- gihgen in het consumptiepatroon van levensmiddelen in de EG, zo meende prof. Maris, zal reeds voldoende voedsel voor allen in de wereld beschikbaar komen. Hier mee zou het voedsel echter nog niet zijn waar het wezen moet. Bovendien willen velen de oplos sing zoeken 'in de vergroting ya.n,,.- -ide voedselproduktie in de^bniwik- ykelingslanden zelf. Prof. Maris geloofde echter wel dat in de hui dige ontwikkelingsfase graansilo's met buffervoorraden meer ver antwoord zijn dan koelhuizen met boter. DEVENTER Zaterdag 4 december is de grote dag, Hangt dan op de Lebuinus- toren de vlag, Dan moetje naar de Kapjeswelle komen, Want dan komt de Sint uit Spanje aansto- men. Om kwart over negen wordt Sint op de ka Verwelkomd dom meneer Postuma. In optocht gaat dan ieder kind Naar het stadhuis met de Sint. Deventer schouwburg Grote Kerk hof 1, tel. 11500, woensdag 1, don derdag 2, vrijdag 3 dec 9 en 14,30 uur St. Nicolaasvoorstellingen: Kapsonus met taconus, vrijdag 3 december 20 uur Kapsonus met taconus (voorstelling voor ouders en belangstellenden), zaterdag 4 december 9.45 uur toneelstuk Poerlepotje, maandag 8 decem ber 20 uur Publiektheater met Hamlet van William Shakespeare, dinsdag 7 december 20 uur Niet bereikbaar, blijspel van Simon Gray, woensdag 8 december 20 uur De Wierdense Revue: Doar zi'w dan weer. Luxor theater. Brink 20, tel. 18862 weekfilm do 2 t.m. di 7 dèc Een vuist vol karate 18 jr.; nachtvoor stelling vr 3 dec 23 uur De blon de sexmachine 18 jr.; matinee zo 5 dep 14 uur Karatevuist num mer een a.l.; cyclusvoorstelling wo 8 dec 20 uur Historie van een zonde 18 jr.; aanvangstijden weekfilm; werkd 20 uur - za 18.30 én 21 uur - zo, 16 en 18.30 uur. Cinema, Bisschopstr. 69, tel. 11100 weekfilm do 2 t.m, wo 8 dec Max Havelaar - 4e week 14 jr.; film art vr 3 dec 22.45 uur Blazing Saddles 18 jr.; nachtvoorstelling za 4 dec 24 uur The Holy Moun tain 18 jr.; matinee za 4, zo 5, wo 8 dec 14 uur Pink Panther festi val a.l.; aanvangstijden week film: dagel 20 uur - zo ook 16 uur E.D.B.-theater, Smedenstraat 10, tel. 13615. weekfilm do 2 t.m. wo 8 dec Naakte vrouwen die geen maat kunnen houden 18 jr.; nachtvoorstelling vr 3, za 4 dec resp. 23 en 23.30 uur Big Gins 18 jr.; Matinee za 4, zo 5 dec 14 uur Heersers van de jungle a.l.; aan vangstijden wéekfilm: werd. 20 uur .- za. 1830 en 21 uur - zo 16, 18.30 'uur. Goetiek de Rozijnenkorf, Grote Poot 91, tel. 11848, geopend: di t.m. za 14-18 - vr ook 19-21 uur- Jan van-Exter, schilderijen. Kunst Rondom. Openbare Lees zaal, Brink 70, tel. 13506, tot 1 jan Bilde Leefkens-Ober, textiele werkvormen; Loes van de Voór- ;''dé, etsen; '.•ge.opend: di. ..,.tjn. vr 10-17.30 en 19-21 - za 10-17 uur. Kunsthoek Rabobank, Keizer straat 2, tel. 17573, geopend: ma t.m. vr 9-16 - vr ook 18.30-20 uur, tot 4 dec C-ees van den Bos. Cave du Terte, Jaarsma Woon- centrum, Bergstraat 48, tel. 18494 geopend: gewone winkeltijden (ma gesloten), tot 1 jan Ole Lam gerhorst, houtsculpturen; De Se- de, wonen met leer. Galerie Tambaran, Bergstraat 34, tel. 15077, geopend: vr 11-21 - za 11-18 - zo 13-18 uur, tot 20 dec Stadsgezichten van Deventer, schilderijen en tekeningen van Bert Holsheimer. Galerij Centen, Kletterstraat 25- 27, Epse, tel. 21815, geopend; wo t.m. za 10-18 - zo 14-17 uur, Uit gebreide collectie schilderijen, beeldhouwkunst, grafiek, kera miek 1850-heren. Het ei van Columbus. Polstraat 76, tel, 12311, dgl. 16.30-19 - di do vr tot 21 uur - verder onregelm., Permanente, maar wel regelma tig veranderende tentoonstelling van Deventer kunstenaars. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, ma t.m. vr 10-12 en 13-17 - wo ook 18-20.45 uur, Expositie vogels in prent door de eeuwen heen. Albert Schweitzer centrum, Brink 89, tel. 19675, geopend: di t.m. vr 10-12 en 14-17 - za 13-17 uur Per manente tentoonstelling' over le ven en werk van A. Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556, geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17 - zo 14-17 uur tot 13 dec Deventer rond 1900, tekeningen, etsen en schilderijen van J. A. v. Schooten (1870-1933). Museum de Drie Haringen, Brink 55. tel. 14556, geopend als De Waag, speelgoed, kostuums en poppen. Muséum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739, geopend als de Waag, me chanisch speelgoed uit de collec tie Stekel enburg. Vrouwencafé, Menstraal 2, don derdag 2 december vanaf 20.30 uur. •Jazzcafé, Menstraat 2, .vrijdag 3 december vanaf 20.30 ur. Wekelijkse volksdansavonden Chavei'im We Chaverot in de Oos- terschool, Oosterstraat 3a, inl. tel. 15569 of 05706-1730. Elke dinsdag 19-20 uur demonstratiegroep, 20- 21.30 uur voor gevorderden; elke donderdag 20-22 uur voor begin ners. Jazz in Het ei van Columbus (zie boven) vrijdag 3 december 20 uur Volume 2. Koopavonden: ma 29, di 30 nov, wo 1, do 2, vr 3 dec 19-21 uur. Wanneer op de markt of bij de bloemist, potplanten worden ge kocht, komt het veelvuldig voor dat de planten reeds zijn aangetast door luis, spint, witte vlieg enz. Ook al ziet men dit niet, de eitjes zijn dikwijls op de planten aan wezig. Zodra de planten in de warme kamer staan gaan de lui zen, 6pint, witte vlieg e.a. zich langzaam maar zeker ontwikkelen en de planten kwijnen hierdoor weg. Ook in de wintermaanden zal men hierop moeten letten en de bestrijding hiertegen ter hand ne men. Iedere huisvrouw is trots op haar planten, maar» al te dikwijls gqan prachtige planten als gevolg van luisbezetting, spint e-a. verlo ren. Dit kan op een eenvoudige manier voorkomen worden. Wan neer er om de 10 of 14 dagen een bespuiting met Pokon plantenspray plaatsvindt, is men van alle onheil verlost en komen de planten mooi en gaaf de winter door. Dit be- schermmiddel i? niet giftig! Wil men plezier van zijn planten bele ven, dan houdt men ook met bo venstaande rekening. ALMELO Palace: do., vrij., zat., ma., di., 14.30 en 19.30 uur: Towering in ferno; 18 jr. Zo. en wo. 14.30 uur: Winnetou het grote opperhoofd, a.l.. Zo. en wo. 19.30 uui\ Towering in ferno 18 jr. Varossieau: do., vrij., ma., di., wo.: 14.30 en 20.00 uur: Emanuelle, 18 jr. Za. 18.45 en 21.00 uur; Ema nuelle, 18 jr. Za. 23.15 uur: Niet schieten, ik lig al, 18 jr. Zo. 14.30 uur: Commando attack 14 jr. Zo. 20.00 uur; Ernanuelle, 18 jr. Vrijdag 10 december 's avonds 8 uur „Irene" JONGEREN - DAMES - HEREN: Als de Christelijke politiek u lief is meldt u zich dan als CDA-lid! Na de pauze zal wethouder J. Rietberg nog nader ingaan op het CDA. Kom naar „Irene"! - Het CDA wacht op uü VOOR ONZE AFD. „PLANNING" zoeken wij een Leeftijd 20-25 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Larenseweg 48, Holten. GEVRAAGD: voor slachterij en afsnijderij GESCHOOLDE SLACHTERS, SLAGERS en GESCHOOLDE DARMBEWERKERS voor interne expeditie en wegerjj flinke krachten SLAGERS, HEFTRUCK CHAUFFEUR/CHAUFFEUR Gunstige arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties aan het kantooradres; Pannenbakkersstraat 1-3, Holten. GEVRAAGD: een prettige voor 1 ochtend per week (van plm. 9 tot 12 uur) Fam. C.P. Beukenkamp Aaltinksweg 10 tel. 22 00 Meisje 18 jaar) zoekt voor 5 middagen per week. Liefst in gezin met kleine kinderen. Br. onder nummer 312 aan Kolweg 14 te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9