Sombere toekomst voor ons klimaat Hockey Hoek Terecht remise bij Mintonettejeugd in Blauw Wit 66-Sportdub Kijssen volley baltournooi Resultaten competitie volleybal Mintonette FS8! Sinterklaas, de heilige met een verleden Neem de tijd om vlees te braden SV Eendracht Tennisclub stelt nieuw schema voor lessen op Gezonde groei kledingberg Sporthal Winst Dondert- mannetjes Herstel heren I Verlies heren 2 Verlies dames 2 Programma volleybal HOLTENS NIEUWSBLAD 3 DEC. 1976 PAGINA 7 GEWORTELD AAN GEBOORTEGROND. De .Universiteit van Wisconsin was het eerste wetenschappelijke cen trum dat een belangrijke klimaats verandering voorspelde. Haar ana lyse van de IJslandse temperatuur- dat'a, waarvan zij beweert dat deze in het verleden altijd een graad meter is geweest voor het klimaat op het noordelijk halfrond, toonde aan dat de wereld terugkeerde naar het soort klimaat dat in de eerste helft van de 18e eeuw op de wereld heerste. Er is aangetoond dat er de laatste 10.000 jaar vele klimaatsverande ringen hebben plaatsgevonden. Er bestaan nauwkeurige beschrijvin gen van deze veranderingen op de mensen. De voorspelling uit Wis consin is dat de wereld zal terug keren naar het klimaat van de jaren 1600-1850, oftewel de „Kleine Ijstijd". De epidemieën van pest, pokken, tbc etc. die in die tijd in Europa, India, Afrika en Rusland heersten, zouden een direct gevolg kunnen zijn van hongersnood en ondervoeding. Ondervoede mensen vallen gemakkelijk ten prooi aan een dergelijke ziekte. Cijfers over 1973 uit de Sahel, Ethiopië en India hebben aangetoond dat er in deze gebieden tien maal zoveel mensen aan epidemische ziekten overleden als aan hongersnood. De regeringen en inwoners van Noord-Europa streden eens om hun bestaan in een tijd dat de oogsten voortdurend mislukten. Tezelfdertijd heerste er in Spanje, Portugal en Italië een Gouden Eeuw. Hun klimaat verzekerde hen van een goede oogst eh vol doende voedsel. Duitsland, Rusland en zelfs Engeland en Frankrijk beleefden echter een trieste tijd. Tweehonderd vijftig jaar lang was de politiek een economische toe stand voor een groot deel afhanke lijk van het klimaat. Grote hon gersnood en misoogsten waren een veel voorkomend verschijnsel. Een terugkeer naar dit klimaat zou he den ten dage volgens Wisconsin betekenen dat bijv. India iedere vier jaar een grote droogteperiode meemaakt en slechts driekwart van zijn bevolking zal kunnen voeden. De wereldreserve zou 30- 50 miljoen kubieke ton graan per jaar moeten leveren om de dood van 150 miljoen Indiërs te voorko men. China, met elke vijf jaar een hongersnood, zou 50 miljoen ku bieke ton graan nodig hebben. Rusland zou Kazachstan als graan producent kwijtraken en daarmee 48 miljoen kubieke ton per jaar. Canada, een belangrijk exportland, zou 50 procent minder gaan pro duceren, terwijl de EEG-landen totaal geen uitvoer meer zouden hebben. Een sombere voorspelling! De berg achtergelaten kleding in" de sporthal geeft een zeer gezon de groei te zien. Een uitgebreide sortering shirts, sportbroeken, trainingsjacks, sjaals, mutsen, handdoeken en (veelal splinter nieuwe) gymschoenen hebben de kantoorruimte van de beheerder langzamerhand omgetoverd in 'n goed gesorteerde kledingwinkel. Sportlieden kijk uw sportattribu- ten eens na om te zien of daar aan ook één of meer van voren genoemde artikelen ontbreekt. In lichtingen beheerder sporthal. Het eerste damesteam van Min- tonette haalde afgelopen zaterdag weer twee punten binnen tegen Markelo in de Mar'kelose sporthal. Hef was een matige wedstrijd; er zat niet veel fut in het spel; het team van Markelo bood weinig te genstand. Af en toe enkele apar te balletjes, maar verder zeer weinig goede aanvallen. lil het 'begin van de eerste set werd er erg ongeconcentreerd ge speeld door de Holtense dames, waardoor Markelo kwam voor te staan. Na nog enkele punten te 1 hebben verloren kwam Mintonette in haar spel. Verdedigend en tak- tisch werd er beter gespeeld als "1 daarvoor. Dit resulteerde in een 6- 15 setoverwinning. Het eerste deel van de tweede set bood hetzelfde ';1 beeld in als in het begin van de -t eerste: Mintonette kwam achter te staan me.t 4-0 doordat de opslag niet goed verwerkt werd. Geleide- lijk aan 'begon he,t 'bij de Holten- I sen toch weer beter te draaien. De veldverdedïgimg was goed en de Dondermannetjes prikten de bal len goed in de gaten bij Markelo. 1 Deze set werd gewonnen met 7-15. Toen was de strijd gestreden, want de derde set bracht voor Minto- nette weinig moeite; met 3-15 ging de winst naar de Dondertmanne- j tjes. Stand: Vrivo 8—13, Mintonette 7—'11, Aristoi 3 7—11, Rivo 7—41, Volley W 7—10, Verdan 3 7—8, Dynamo 65, Markelo 73, SWN 8—3, Syrphus 2 7—2, Krekkers 2 1 7—1. Het eerste herenteam herstelde zich van de nederlaag tegen Rivo 4 van twee weken geleden door jl. maandagavond in Nijver dal Flash 4 met 1-3 te verslaan. Een overigens gehavend Minto nette startte de eerste set vol goe de bedoelingen, welke evenwel niet in 'het spel terug te zien waren. Het klopte spelteohnisch niet; er werd weer te gespannen gespeeld 1 en Flash 4 profiteerde kalm door vlot op een. 10-2 voorsprong te ko men. Twee time-outs brachten de j stand terug tot 13-40, maar de ach- "j terstand bleek toch te groot. Flash j finishte met 15-40. Het getuigt al- leen maar van grote inzet en goede wil dat de Mintonette-heren terug kwamen. Het spel werd in de vol gende drie sets simpel gehouden; er werden regelmatig duidelijke afspraken gemaakt en de 'rust keerde eindelijk een lange tijd te rug in het Holtense spel. De twee de set werd met 5-45 gewonnen en de derde set bracht al vlot een 3-9 voorsprong op het bord. Toen ineens lukte het niet meer, Flash haalde in en kwam zelfs op een 12-10 voorsprong. Na een time-out werd het via 12-12 toch nog 12-15 voor Mintonette. De laatste set liet een gelijk opgaande strijd zien tot. 7-7. Toen liep Mintonette uit naar UITSLAGEN: Almelo B4-Jongens Bl 1-10; DKS B3-Meisjes Bl 0-2: Hardenberg- Meisjes Mini's 0-8; Haackey- Meisjes Mini's 2.2; Veteranen- Hattem 0-4; Heren 1-Nijverdal 3-1; Almelo III-Heren II 1-0; Da mes I-Nijverdal 2-1 WEDSTRIJDPROGRAMMA 4 december 10,30 uur: Meisjes Bl- EHV B3; 12.00 uur: Jongens Bl- Haackey B2 (geen training om 10.00 uur). 5 december 14.00 uur: Heren I- Avanti I o.l.v. de heren Postma en v. Dijk; (Heren II en Vetera nen hebben vrij). 8 december: 10.00 uur: Dames I- Dames II. 9 december 14.00 uur: Lochem- Dames I. ZAALHOCKEY Afgelopen donderdagavond speel den Holten een vriendschappelijk toernooitje met Dieren en Deven ter. Deventer was present met twee horden. Bij Dieren zaten ook alle zaalhockeyteams,die toch wel in een paar hogere klasses thuis- round zaalhockeyers en het. was een genoegen de verschillende teams tegen elkaar te zien spe len. De uitslagen waren: Holten-De- venter I 1-10; Deventer II-Dieren 7.8; Holten-Dieren 4-6; Deven ter I-Deventer II 13-2; Holten- Deventer II 2-4; Dieren-Deventer I 2-11. Een geslaagde avond, waarin de spelers en de kijkers ruimschoots aan hun trekken kwamen. BESCHOUWING: Heren I speelde een prettige wed strijd tegen Nijverdal, mede door de goede leiding van de heren Visser en Weise. H. Nieuwenhuis kreeg twee maal de kans de kee per van Nijverdal te passeren en L. Scheltens scoorde uit een straf- corner. Nog een wedstrijd tegen Avanti en dan gaat. de winterstop in. Heren II verloor met 0-1 van Al melo III en wist jammer genoeg niet de uitslag 1-1 te maken. 7-11 en haalde via 9-15 een 1-3 overwinning binnen. Een verdien de overwinning, voornamelijk op basis van inzet. Stand: Rivo 4 9-18, Flash 5 9-14, Mintonette 1 8—13, Markelo 1 8— 10, Mintonette 2 910, Markelo 2 810, Rivo 3 96, Holyoke 2 96, Flash 4 75, Eversberg 94, Flash 6 9—2. De maandagavond editie van het tweede herenteam was afgelopen maandag niet opgewassen tegen 't hoog geklasseerde Flash 5, Er werd met 3-0 verloren. Het tweede damesteam van Min tonette speelde afgelopen maan dagavond in de Nijverdalse sport- ■hal een. kansloze partij tegen kam pioenskandidaat nummer 1 Flash 3. Het werd 3-0. Stand: Flash 3 7—14, Flash 4 6— 10. Rivo 2 68, Eversberg 68, Markelo 2 6—6, Holyoke 2 6—6, Flash 5 62, Mintonette 2 61, SWN 2 7—1, Vrijdag 3 december: (19 uur) Mintonette meisjes—Volley A, (19 uur) Mintonette dames 2Flash 4, (20 uur) Mintonette heren 2 Flash 4, (20 uur) Mintonette da mes 1Volley W. De wedstrijd van heren 1 tegen Flash'5 is op verzoek van Flash uitgesteld. Maandag 6 december(20 uur, Nijverdal) Flash 6—Mintonette he ren 1, Zaterdag 4 december (15. uur, Enter) HolyokeMintonette meis jes. In een van beide zijden vrij matig gespeelde wedstrijd heeft Blauw Wit zaterdag middag SC Rijssen een gelijk spel moeten toestaan. In de slotfase zagen de gasten kans de voor de rust tot stand ge komen voorsprong teniet te doen en zodoende een ver diende puntenverdeling te bewerkstelligen. Sc. Rijssen startte met een be houden concept en dit gaf de Blauw Witte middenvelders kans het initiatief tot zich te trekken, maar een duidelijk overwicht le verde dit niet op. Plet eerste half uur kenmerkte zich dan ook door veelvuldig middenveldspel zonder De Veteranen speelden een zeer genoeglijke wedstrijd tegen de koploper van hun poule: Hattem. Dit team liet een paar topscorers thuis en dank zij de uitstekende verdediging van de Holtense kee per en backs werd een minimum aan tegengoals doorgelaten: 0-4. Dames I had een pech dag en hoewel er genoeg kansen waren, werd ternauwernood met 2-1 van Nijverdal gewonnen. Meisjes Bl speelde tegen DKS en hadden moeite met het tevele fluiten, zodat de voorfeelregel weinig toegepast kon worden. Wel werden er weer twee winstpunten verdiend en dat is het belangrijk ste. Jongens Bl hadden minder moeite met Almelo B4, dat onderaan in de poule staat. Diverse goaltjes werden gezet door T. Hase en R. Leppink en vele anderen, want de stand werd 1-10. De Mini-jongens speelden een toernooi thuis tegen diverse an dere verenigingen en het geheel kon als zeer geslaagd worden ge zien. De Mini- meisjes speelden 2-2 te gen Haackey en 8-0 tegen Har- denberg. TRAINING Heren II en de Veteranen en Fleren I beginnen met hun winter slaap wat veldliockey betreft en worden alleen nog verwacht op 11 december voor een lichte trai ning. Heren I wordt op zaterdag 4 de cember als de Sinterklaas activi teiten het toelaten nog wel ver wacht. OLIEBOLLENTOERNOOI Alhoewel de Sint nog niet bij ons op bezoek is geweest, bereiden wij ons reeds voor op het „Olie- bollentoernooi" 1 januari 1977 aanvang 12.00 uur. A.s, weekend hangt er een inte kenlijst in het clubhuis. De bedoe ling is weer familie en/of vrien den mixed teams te vormen van ongeveer 6 personen. Geeft u dit weekend op veel kansen voor de beide doelen en beide verdedigingen konden vrij gemakkelijk meester blijven van de situatie. Bijna had na 25 minuten Blauw Wit een voor sprong genomen toen een voorzet van links door de Rijssense kee per verkeerd werd beoordeeld maar de van de lat stuitende bal ging achter de meegekoriien Jan Verveda langs. Aan de andere kant schoot rechtsbuiten Baan, die door G. Paalman goed in be dwang werd gehouden een kèer naast het doel. In de 40e minuut nam Blauw Wit een, op dat mo ment wel verdiende, voorsprong. De doorgebroken Beldsnijder werd op de rand van 't strafschopge bied neergelegd en de goed flui tende scheidsrechter Makkinga uit Wierden kende een directe vrije trap toe. De door Beldsnij der zelf ingeschoten bal werd door de niet bijster sterk opere rende Sc. Rijssen keeper losgela ten en dor de zeer attente Wim Klein Nagelvoort in het doel ge tikt 1-0. Meteen na de pauze had Blauw Wit 'meer afstand 'kunnen nemen maar de voorzet van Jan Verveda werd door (opnieuw) Wim Klein Nagelvoort in de handen van de doelman gekopt, terwijl in de 51e minuut Wil co Dikkers op voorzet van Gerard Koopman hard over schoot. Lankzamerhand nam Sc. Rijssen het initiatief over, vooral omdat de gebroeders Bolink zich meer en meer inschakelden bij de aanvallen. In de 70e minuut moest Beldsnijder geblesseerd het veld verlaten en werd vervangen door Ep Beldman. Hierdoor was trai ner Willems gedwongen enige om zettingen aan te brengen die de rust in het elftal niet ten goede kwamen. Het was dan ook ver diend dat in de 71e minuut Dan. gremond koppend uit een corner de gelijkmaker liet aantekenen 1_1. Opnieuw'bleek dat Rijssen met een puntenverdeling tevreden was want onmiddellijk werd het concept gewijzigd en nam J. Bo link zijn libero-positie weer in. Als gevolg hiervan kon Blauw Wit zich herstellen en verder dan een buitenspeldoelpunt in de 85e mi nuut kwamen de gasten dan ook niet. Al met al een juiste uitslag in een wedstrijd zonder veel hoog tepunten. Doordat BZSV opnieuw tot winst kwam (1-0 tegen DVO) is de achterstand op de koploper nu vier punten geworden 'en zal over 14 dagen in Borne beslist ge wonnen moeten worden om mee te blijven doen om de bovenste plaats. Allereerst zal morgen in de thuis wedstrijd tegen het zeer lastige Nijverdalse Eversberg de volle winst behaald moeten wor den. De wedstrijd begint zoals ge woonlijk om 14.30 uur op Meer manskamp. De stand in de le klasse TVB, BZSV 11-20; Blauw Wit 11-16 PSV .67 11-15; Sc. Rijssen 11-14; DVO 11-13; Daarlerveen 11-10: Vesos 11-9: Daarle 11-9; MW '69 11-8; Eversberg 11-7; Denekamp 11-7; Boswinkel 11-4. Zaterdagmorgen 27 november or ganiseerde het district Twente van de Nederlandse Volleybal Bond een mini-volleybaltoernooi in de Holtense sporthal. Maar liefst 35 teams van diverse Twentse vereni gingen waren er aanwezig. Ook Mintonette was present: één team streed in de groep van de oudste meisjes en één team bij de oudste jongens. Hoewel de Holtense mini's nog niet zo lang trainen kwamen ze voortreffelijk voor de dag. In mooie oranjekleurige geleende shirts wisten ze zich. na een wat zwak begin, goed te weren. De meisjes, Jolanda Lukkien, Monique Eiling, Anja van 't Holt, Ellen IJspeerd, Anja van Leeuwen en Jannet Bekkernens. wisten twee van de drie wedstrijden in hun poule te winnen'. Alleen van Flash 1 werd met 3-15 en 1-15 verloren. Tegen Verdan 3 werd het spelpeil beter en werden de zenuwtjes be ter in bedwang gehouden: winst met 15-9 en 15-5. Achilles 3 moest ook duidelijk zijn meerdere in de Mintonétte-meisjes erkennen (15-6 ,en 15-0!Door deze resultaten wer den de meisjes tweede in hun poule, hetgeen trainer J. H. ten Kampe en begeleidster W. Viet zeer tevreden stemde. De jongens, Gerd Masselink, Al- co van Setten, Hans-Erik Lukkien, Anton Aarsen en Eric ten Dam speelden tweemaal tegen de jon- gensploeg van Dynamiek uit Goor en tweemaal tegen Achilles 3 uit Hengelo. De eerste twee wedstrij den tegen Dynamiek gingen verlo ren. Het was goed te merken dat. de jongens uit Goor al veel langer trainden (15-1, 8-15. 15-10 en 15-3). Tegen Achilles 3 bleek duidelijk dat goed serveren veel punten op- Bij de in zaal „Vosman" door de Schietvereniging' „Eendrcaht" om het clubkampioenschap ge houden wedstrijden waren de resultaten als volgt: Luchtgeweer: Groep A: 1. G. J. Schuppert 129 pl.; 2. G. H. Paalman 126 pt,; 3. G. Koopman 124 pt.; 4. E. J, Grootentraast 123 pt. Groep B: 1. J. A. Aanstoot 116 pt,; 2. D. Jansen 113 pt.; 3. A. Schuppert 112 pt,; 4. G. Jansen 110 pt.; 5. B. Arfman 101 pt. Groep C: 1. A. Pekkeriet 93 pt.; 2. D, Geels 80 pt.; 3. J. A, Bouwhuis 73 pt. Luchtpistool: Groep A: 1. J. van Asselt 135 pt.; 2. G. J. Schuppert 125 pt.; 3. A. Schuppert 123 pt.; 4. G. Koopman -108 pt. Groep B: 1. E. J. Grooten traast 119 pt.; 2. D. J. Nijendijk 92 pt.; 3. D. Jansen 90 pt,; 4. D. Geels 88 pt. Op een sterk bezet schietcon- cours in Bathmen heeft de heer G. Jansen met 225 pt. in de klas se „Luchtgeweer-personele baan" de tweede prijs behaald. levert, Gerd Masselink begon te serveren bij de stand 1-1 en hij moest er mee stoppen toen het 75-1 stond! Tweemaal wonnen de Min- tonettejongens van Achilles 3 (15- 6, 15-2, 15-6 en 15-1), Door deze winst werden ook de jongens tweede in hun poule. Dit resultaat was zeer bevredigend om dat trainer-coach K., Masselink 2 spelers uit zijn basis moest missen in verband met blessures. In februari wordt dit toernooi herhaald, vermoedelijk in de sport hal te Borne. Wij leven in een tijd, waarin bijna niemand meer tijd heeft. Als we er eens op gaan letten, horen we vele malen per dag zeggen: „Ik heb geen tijd", of „Ik heb haast". Dit betekent dus geen tijd voor iets waai'voor we - tijd behoorden te hebben. Zo vergaat het een groot deel van de Nederlanders en ook de huis vrouw heeft tegenwoordig geen tijd meer. Veelal komt dat omdat ook zij een baan heeft, hetzij voor hele, hetzij voor halve dagen. Voor het huishouden blijft dientengevol ge weinig tijd over en ook de maaltijden schieten er wel eens een weinig bij in. Een duidelijk voorbeeld hiervan vinden we bij de slager. Raad deze zijn klanten aan eens een lekkere runderlap of een rollade te nemen, dan is het antwoord vaak dat men daar geen tijd voor heeft. Liever neemt men 'n biefstukje een coteletje of een tartaartje. Op zich is daar matuur- lijk niets tegen, maar de keuze blijft zo wel beperkt. Probeert de klant dan eindelijk toch eeng zo'n runderlap of rollade. Het bestuur van de tennisclub Holten heeft in samenwerking met de trainer, de heer C. van Weert, een nieuw schema voor tennisles- sen in het komende seizoen opge steld. Het fcrainingsseizoen loopt van april tot en met september (uitgezonderd de maand juli). Er wordt op alle werkdagen ge traind en wel twee dagen van 7 uur 's ochtends tot 5 uur 's mid dags en drie dagen van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. De inschrijving voor de training kan uitsluitend plaats vinden op zater dag 11 december 1976 in hef club huis van de T.C., gelegen fh het sportcomplex Meermanskamp. Se nioren kunnen zich opgeven van 10 tot 12 uur, junioren van 12- tot Er is een tijd geweest, heel, heel lang geleden, dat het bakken van speculaas verbo den was. Speculaas was na melijk bisschopskoek. De naam was afgeleid van het woord „speculator", wat bis schop betekent. Nu vond men het in de tijd van de kerkhervorming helemaal niet zo fijn, dat een rooms-katholieke geestelijke werd betrokken bij het offèren van brood en gebak. Want daar kwam het in feite op neer. Sinterklaas is namelijk ouder dan hij zelf weet. Zijn verjaardag werd al gevierd vóór hij was ge boren. Overigens is het de vraag of 6 december inderdaad de ver jaardag was van de bisschop van de Turkse stad Myra, wiens naam dan blijft het vaak bij proberen en vervalt men de volgende dag weer in de gebruikelijke biefstuk of tartaar. Hoe dat komt? Omdat men er niet genoeg tijd aan spen deert en verwacht dat de runder lap of de rollade, net als tartaar die maar enkele minuten nodig heeft, op commando gaar zijn. Maar ongeduld helpt hier niet en men moet er zorg en tijd aan be steden ;het resultaat is dan ook kostelijk. Zo moeilijk en tijdrovend is het echter niet. Met een beetje naden ken :s het zelfs helemaal niet moeilijk. Koopt men bijvoorbeeld een .rollade (niet te klein) dan kan deze heel goed onder de afwas aangebraden worden, dan nog een klontje boter erbij en op een klein pitje gezet. Terwijl men zelf naar de televisie kijkt, kan de rollade rustig gaar braden. De volgende aag is het meteèn gebruiksklaar en wat er overblijft kan koud ge geten worden of verwerkt worden in een ragout. Mogelijkheden te over met zo'n rollade, een runderlapje, frican deau, klapstuk, stoofvlees etc. 13 uur. Hierbij zij uitdrukkelijk vermeld dat belangstellenden, die nog geen lid van de T.C. zijn, van harte welkom zijn. Het lesgeld voor senioren be draagt f 30 per lesuur van 50 mi nuten. Minimaal 20 lessen. Het les geld voor de jeugd groepstraining (20 lessen) bedraagt f 45 per-deel nemer. Op de training zijn de daarvoor geldende regels van de KNLTB van toepassing. Voor diegenen die nog geen ten nis spelen, ook niet in de gelegen heid zijn les te nemen, echter wel lid willen worden, zij hier nog vermeld dat de kontributie in het verenigingsjaar 1976-77 voor senio. ren f 80 en voor junioren (in 1960 of later-geboren) f 35 bedraagt. overigens van de lijst van heiligen is geschrapt. Nog verder teruggaande in d.e geschiedenis waren het de Germa nen, die aan hun god Wodan de zelfde eigenschappen toekenden als aan Sinterklaas. Het rijden te paard over de daken in vliegende vlucht in de donkerste dagen van december. Zij offerden aan Wodan in de hoop op een goed en vrucht baar voorjaar. Want hoe meer men gaf, des te beter stonden de kan sen, er voor. Misschien is het geven van geschenken wel een overblijf sel hiervan. Trouwens het „Wild geraas" van makkers staakt uwkon ook wel eens afkom stig zijn van de oude Germanen. Zij verdreven met het maken van lawaai de boze geesten. Hoe het komt, dat Sint NicoLaas Spanje als land van herkomst heeft gekregen, houdt waarschijn lijk verband met de Moren. Zwart te Piet was een Moorse knecht. De Spanjaarden waren zeevaar ders en brachten specerijen en zuidvruchten mee, die men voor' het strooien gebruikte. Dat strooien is oorspronkelijk, naar het schijnt, ook weer van heidense oorsprong. Omdat appels en noten symbolen van vruchtbaarheid zijn, stuurde men in de Middeleeuwen peper noten naar kinderloze echtparen. De vruchten komen nog voor in de meest bekende Sinterklaas liedjes. „Sinte Niklaas capoentjen bringde wat in mijn schoentjen een appelken of een citroentjen* „Sinterklaas goed heilig man, trek je beste tabberd an. Rijd er mee naar Amsterdam, van Amsterdam naai Spanje. Appeltjes van Oranjè, appeltjes van de bomen, Sinterklaas zal komen." Al meer dan honderd jaren is Amsterdam overigens de stad waar Sint het eerst voet aan wal zette en wel bij de Sint Nicolaaskerk. De oudste havenstad verklaarde de goed heiligman tot beschermheer van de stad. Hij was al de patroon van de zeevarenden: „We zullen ons scheepken wel stieren, al over de wilde zee, al op Sinterklaas manieren." In meer steden heeft Sinterklaas zijn invloed doen gelden. In Val- kenswaard en in Haps prijkt hij in vol ornaat met staf en mijter op het gemeentewapen. Behalve in deze Brabantse plaatsen ook in die van Meijel, Heythuyzen en in Lintburg. In Friesland is er zelfs een plaats naar hem genoemd, Sint Nicolaasga. In Den Haag stond het Sint Nicolaas gasthuis vlak bij het oude stadhuis, aan De Drie Hoekjes, en in het Utrechtse plaatsje Odijk is een mooi uithang bord, dat Sinterklaas voorstelt met drie kinderen in een tobbe. Hij staat mooi afgebeeld op het zegel van de heerlijkheid Odijk. Het is wel duidelijk: Sint Nicolaas, sinds lang ver maard als bisschop, van een heilig leven; was deugdzaam, goed en mild van aard, zo als ons altijd is beschreven. Zo ziet ge hem zijn giften delen, gezeten op zijn moedig paard. Veel dingen van verscheiden aard, die Uwen smaak en. ogen strelen

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7