In Dijkerhoek nog geen behoefte aan Socuwe „Gouden kinderpostzegel" voor hoogtijdagen Kunst uit Overijssel in Scholengemeenschap Het perspectief in Overijsselse landbouw De treinenloop met en nieuwjaar AGENDA Weekenddienst KERKDIENSTEN Balans 1975 en Geef kerst- en nieuwjaarspost extra accent Burgerlijke Stand HOUTENS NIEUWSBLAD 3 DEC. 1976 PAGINA 3 Marleen Jalink, stagiaire bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk (Socuwe) in Holten, heeft in opdracht van en in samenwerking met de I stichting een rapport samen gesteld naar aanleiding van een onderzoek, dat zij heeft verricht in Dijkerhoek om na te gaan welke activiteiten er in deze kleine gemeenschap zijn voor de bevolking en welk deel van de Dijkerhoe kers gebruik maakt van de activiteiten, welke de stich- I ting organiseert. Het stichtingsbestuur heeft namelijk geconstateerd, dat het aantal deelnemers uit Dijkerhoek aan de handen- arbeidgroepen voor kinderen, cursussen voor volwassenen en dergelijke gering is. De vrij grote afstand tussen Dij kerhoek en „Het Paalhuus" (de Schure) in de Beuseberg, het centrum van de stichting, zou hier een rol in kunnen spelen. Men heeft zich dan ook afgevraagd of het zinvol zou kunnen zijn als de stich ting in Dijkerhoek zelf iets zou gaan organiseren. Gesprekken Voor haar onderzoek heeft Mar leen Jalink een groot aantal ge sprekken gevoerd met vertegen woordigers van acht van de der tien bestaande verenigingen en in stellingen in Dijkerhoek. Zo sprak zij !bv. met het hoofd van de lagere school aldaar, de heer J. W. Kroon, met de secretaresse van de kleu- ifcercursus, mevrouw Vlogtman, met voorzitter Meijerman van de buurtvereniging „Dijkerhoek", met mevr. Reilink-Kers, presidente van de afdeling der Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, met mevrouw Rechterschot, secretaresse van de Ned. Herv. Vrouwengroep en de leiders en leidsters van de CJV al daar. Daarbij kwamen ook de le dentallen, 'belangstelling en activi teiten naar voren. Zij kwam tot de conclusie, dat door alle groe pen de afstand - 5 km - wordt ge zien als een belangrijke factor voor het geringe bezoek dat de Dijker hoekers brengen aan „het Paal- huus." Bovendien wordt in Dijker hoek zelf dermate veel georgani seerd, dat de bevolking daar wel genoeg aan heeft en derhalve wei nig behoefte heeft aan hetgeen in Holten wordt ondernomen. Daar naast tnoet Dijkerhoek beschouwd worden als een dorp „op zich", al dus formuleert zij haar bevindin geen, met een kerk (verenigingsge bouw), school, café en winkels. Zij zegt de indruk te hebben, dat men activiteiten graag binnen eigen kring wil houden. Samenwerking Over een samenwerking tussen Dijkerhoek en de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in Hol- ten waren de meningen verdeeld. Sommigen hebben de indruk dat, wanneer de Stichting iets zou or ganiseren, ongeacht voor welke leeftijdsgroep, men op voldoende belangstelling kan rekenen. Een andere groep was van mening, dat de Stichting alleen voor een be paalde leeftijdsgroep, met name voor meisjes van 15 jaar, iets zou Wie schrijft, correspondeert, wie groet, wenst op papier, komt attent, zichtbaar over. Zijn of haar persoonlijke ge baar hetzij in de privé- sfeer, dan wel in de zakelijke sector wordt gewaardeerd. Daarom is er die verhoogde postale aktiviteit rondom de hoogtijdagen van het jaar, die nationaal en interna tionaal tot een zinvolle traditie is geworden. Wensen voor goede feest dagen, voor een voorspoedig nieuwjaar aan familie, ken nissen, zakenrelaties zijn een bekend, populair verschijnsel geworden. Met daarbij de kinderpostzegels op brieven, wenskaarten (die zijn ook een uitgave van het Neder lands Comité voor Kinder postzegels) op postpakketten NED. HERV. KERK 9.00 uur (Viering Heilig Avondmaal) en 10.30 uur ds. A. W. Berkhof. Extra coll. In- wendige zending. Oppasdienst: mevr. Sletterink, Gerrie ten Brake en Meineke Schelle vis. 10.00 uur Jongerendienst in Irene. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. G. W. H. Peddemors. Voorbereiding Heilig Avondmaal. In beide diensten is de le col. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. mevr. Kruimelaar-Kistemaker, mevr. Aanstoot-Voortman, Bea Brinkman (res.). Mevr. Tangerman-Aalbers, mevr. Garritsen-Kolkman, mevr. Meijerink-Stam (res.). R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur zondag 9.30 uur. DIJKERHOEK 10.00 uur ds. J. Steenbakker Morilyon Loysen. Extra coll. Inwendige zending. 0KKENBR0EK 10.00 uur ds. M. de Heer, Gezinsdienst. Uitgangscoll.: Diakonie. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8,00 en 11.00 uur. en voor verzending van ka lenders, agenda's, relatiege schenken, kortom een bonte en feestelijke reeks. Dat alles betekent: postzegels kopen, opplakken en verzenden. Dat laatste liefst tijdig! Niet dat de zegels uitverkocht zouden ra ken en zeker de kinderzegels niet, die zo bij uitstek passen in het postale verkeer van hartelijkheid, kontakt, belangstelling. Daarom: aksentueeJ, onder streep Uw goede bedoelingen rondom de gezellige dagen, ge bruik kinderzegels! Erg zinvol, want daarmee wordt hulp geboden, kunnen in vele gevallen noodzake lijke extra's worden verwerkelijkt op het terrein van de jeugdbe scherming, in de sociaal-maat- schappeüste- en ook medische sector, in rijk geschakeerd hulp- verleningswerk aan jongeren, kort om daar waar gemeenschapsgel den ontbreken, dan wel ontoerei kend zijn. Vorig jaar heeft het Comité met zeven en een half miljoen gulden kunnen helpen, overwegend in eigen land en voor een deel in het buitenland. Dank zij de verkoop van kinderzegels en -kaarten, die er weer heel aantrekkelijk uitzien. Dat de zegels de vijftigste uit gifte jubileren is niet het be langrijkste, wél dat er opnieuw aan de verschijning een werkelijk heid wordt verbonden, die van de daad! Men kan bij de postkantoren, ook de postagentschappen terecht. En in vele postkantoren treft men$ weer de fleurige kraampjes aan, waarin bij toerbeurt de dames van de plaatselijke comité's en thousiast en verkoopbereid aanwe zig zijn. Van dit soort verkooppun ten zijn er ook in sommige bank gebouwen en in de grote winkel magazijnen. Hulp aan jongeren, die in de scha duw zijn beland, zal er altijd no dig zijn, omdat de samenleving on- -eranderd menselijke tekorten zr' opleveren. Daarom maar voor nog veel méér is de kinderpostzegel er, zijn er de wenskaarten. Heel fijn als U deze zegels koopt voor de kerstpost, de nieuwjaars- post, maar voor die niet alleen. En neem er dan vooral wat kaarten bij Nogmaals: ga altijd tot aktie over, want de PTT heeft wél wat om handen met die omvangrijke feestdagenpost. Met daarop de kinderzegels, die juist deze keer door kinderen zélf zijn ontworpen. Voor de béste dagen van het jaar een best doel Verkoopadressen in Holten: F. v.d. Bovenkamp-Dijkstra, O. Deyenterweg N. 7; A. van Dam. De Laat. Nagelhoutstraat 5; W. Dekker-Gerrits, Gaardenstraat 37; P. K. Enklaar-Van Andel, Jeur- linksweg 1; T. W. Fransen-Lub- bersen, Sparreweg 8; H. J. Jong man-Boes, Houtweg 31 D J. Me. gelink-Drijer. Kozakkemveg; B. C. Spiering-Buizer, Houtweg 33; W. Steinhauer-Mobach, Mr. G. Vixseboxsestraat 33; C. W. van Voorthuizen-Heijmans, Fazanten- weg 14. moeten organiseren, want die val len in Dijkerhoek enigszins tussen wal en schip. Ook dacht men over een technoclub te integreren in de CJV en ibv. het vertonen van een film, nadat deze in de Schure ge draaid heeft. Marleen Jalink besluit haar ver slag met de opmerking, dat men in Dijkerhoek een groot aantal ver enigingen heeft, die alle zeer ac tief zijn, vooral als men dit be kijkt op zo'n kleine gemeenschap. Zolang er voldoende activiteiten worden georganiseerd, zal de be langstelling voor activiteiten bui ten Dijkerhoek gering zijn. Een grotere deelname aan clubs van de Stichting valt niet te verwachten. Wei is gebleken, dat de vertegen- woordigers/sters van verenigingen over hun situatie denken en er welbewust aan werken. Wel zou de Stichting behulpzaam kunnen zijn op organisatorisch ge bied; het verzorgen van stencil- werk, uitlenen van materiaal, ka dertraining en dergelijke en zou het zinvol kunnen zijn de aan dacht te richten op de kinderen. Maar dan is het, volgens Marleen Jalink, wel raadzaam de betrok, kenen in Dijkerhoek daarbij te raadplegen. In de hal van de scholen gemeenschap toonden de leerlingen veel belangstelling voor de expositie van kleine plastieken in metaal die tot en met vrijdag 3 december tijdens de schooluren is ge opend. Vanaf vorige week dinsdag i n de hal van de Scholengemeen- „Sedert de samenstelling in 1970 van de nota over „De land bouw in Overijssel" zijn de ontwikkelingen in een snel tempo doorgegaan. De raakvlakken van de landbouw met de overige maatschappelijke ontwikkelingen zijn toegenomen. Dit bete- kent een veel sterkere bemoeienis van anderen met de land bouw en omgekeerd een grotere betekenis van de ontwik kelingen in de landbouw voor andere sectoren. Voor de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de land bouw in Overijssel was een en ander aanleiding om opnieuw in een nota de ontwikkelingen in de Overijsselse landbouw vast te leggen, evenals de situatie ten aanzien van zaken als de infrastructuur, landschap en milieu, de planologie e.d.", aldus het dezer dagen verschenen rapport van genoemde raad „De landbouw in Overijssel", „Balans 1975 - Perspektief 1980". Een uitgebreid en zeer gedocumenteerd boekwerk, waaruit we slechts enkele grepen kunne doen. een realiteit dat - gezien de leef tijdsopbouw, de wens van veel boe ren en tuinders om zo lang moge lijk het bedrijf aan te houden, de werkgelegenheidssituatie buien de landbouw en de mogelijkheden welke de sociale wetgeving biedt - een grote groep, welke weinig mogelijkheden voor aanpassing van de bedrijfsstructuur heeft, tdch het bedrijf op middellange termijn zal (willen of moeten) voortzetten. Gedacht wordt 'bv. aan een belang rijk deel van de middengroep, maar ook aan een deel van de potentiële wijkers. Deze groep zal genoodzaakt zijn te trachten de stijgende kosten van levensonder schap een door de Culturele Raad van Overijssel georganiseerde ex positie van kleine plastieken in metaal. De docenten expressie brengen hun leerlingen o.a. via een diaserie op de hoogte van de tech niek van het bronsgieten. De plas tieken - deels figuratief deels non- figuratief - trekken veel aandacht van leerlingen en docenten. Door middel van op ruime schaal aanwezige catalogi kunnen zij zich varder informeren over de ge schiedenis en de techniek van het vervaardigen van metaalplastieken. Van de exposerende kunstenaars Réné Mens en Jacques Magendans uit Deventer en Martin Stolk en Wirn van Oostrom uit Hengelo (O.) staan de personalia en kunst opvattingen vermeld. Over de expositie, die een zeer instructief karakter heeft, wordt door de leerlingen zeer positief ge oordeeld; voor de docenten expres sie vormt zij de zoveelste moge lijkheid de leerlingen binnen te leiden in de wereld van kunst en cultuur. houd op te vangen door inkomens verbetering door middel van ra tionalisatie, derhalve meer door verbetering van de kwaliteit dan door vergroting van de omvang der produktie. Een en ander vraagt niet alleen in het zakelijk vlak, maar ook in het sociale, een goede begeleiding. De- betekenis van de Overijsselse Landbouw (exol. Noordoostpolder) kan worden afgeleid uit het aan deel in 'het totaal van de Neder landse landbouw. Zowel de bruto- prodiufctiewaarde als voor het in komen en de werkgelegenheid be draagt plm. 12 pet. Da,t de agra rische sector binnen Overijssel re latief een nog belangrijker plaats inneemt dan in landelijk verband, blijkt uit het feit dat 9% pet. van de beroepsbevolking in de primai re landbouw werkzaam is (lande lijk 6 pet.) en plm. 19 pet. in de gehele agrarische bedoening (lan delijk plm. 12 pot.) Overijssel heeft eveneens een relatief belangrijk aandeel in het exportsaldo van ruim f 7 miljard. De belangrijk ste bedrijfstakken in de Overijs selse landbouw nl, de rundveehou derij en de varkenshouderij, zijn voor een zeer groot deel op de export gericht. De betekenis van het landschap blijkt duidelijk uit het feit, dat in Overijssel 70 pet. van de oppervlakte van het land wordt gevormd en beheerd door dé landbouw. Vergelijking Bij een vergelijking van de hui dige landbouwstructuur in Over ijssel met d'e verwachtingen, wen sen en aanbevelingen uit de struc tuurnota 1970, komt de Raad tot de conclusie, dat er zeer grote en snelle veranderingen hebben plaats gevonden, maar dat niettemin de oppervLaktevergroting en de ver mindering van het aantal bedrij ven (hoofdberoep landbouwer) duidelijk achtergebleven is bij de wensen en zelfs iets bij de ver wachtingen. Dit geldt speciaal ten aanzien van de bedrijven kleiner dan 10 ha. .De intensivering is evenwel groter geweest dan werd verwacht.. Daardoor is de gewens te structuurverbetering toch ten dele gerealiseerd. De grootste ont wikkeling 'heeft, plaat gevonden in de rundveehouderij. Het aantal grotere eenheden (ca. 30 melk koeien) is hier, ondanks de trage oppervlak,tevergroting, door opvoe ring van de veebezetting veel sneller gestegen dan werd ver wacht. Veehouderij In de intensieve veehouderij zijn de verwachtingen, wat betreft de uitbreiding, vooral in de varkens- mesterij, duidelijk overtroffen. De gewenste structuurverbetering' is echter maar in zeer beperkte mate gerealiseerd, ondanks de ruimere mogelijkheden, welke er in de var kenshouderij waren. In de akker bouw heeft de structuurverbete ring vooral plaats gevonden door een intensiever grondgebruik. Samenvattend komt de Raad met veel waardering tot de conclusie, dat de ondernemers de praktische mogelijkheden in de afgelopen 5 jaar behoorlijk hebben benut, voor al in de rundveehouderij, maar dat de traag verlopende bedrijfsbeëin diging, annex de in onvoldoende mate beschikbaar komen van grond, het grootste knelpunt heb ben gevormd voor verdere struc tuurverbetering. „Het is duidelijk," aldus de rapporteurs, .dat de ver slechterende situatie ten aanzien van de werkgelegenheid hierin ®en belangrijke rol hebben gespeeld." Verwachtingen In 1980 zou bij volledige toepas sing van de technische mogelijkhe den theoretisch met bijna de helft van het huidige aantal bedrijven 'kunnen worden volstaan. Realise ring moet echter uitgesloten wor den geacht. Uit berekeningen 'ten aanzien van de praktische moge lijkheden op basis van de uitgangs positie (o.a. beschikbare cultuur grond) en de veronderstelde afzet mogelijkheden blijkt, dat 40 pet. van de huidige bedrijven - voorzo ver ze dit nog niet hebben ge daan - de ontwikkeling naar een modern gezinsbedrijf in de periode tot 1980 zal kunnen realiseren. Daarvoor is dan in vele gevallen, in verband met de thans beschik bare oppervlakte cultuurgrond, wel een zeer intensieve bedrijsvoering nodig. Middengroep Onder de groep die zich tot een modern bedrijf kan ontwikkelen valt, naar het oordeel van de Raad, een belangrijk deel van de huidige middengroep van de bedrijven. Beide berekeningen bevestigen echter ook de verwachting dat een ander deel van de middengroep op langere termijn geen perspec tieven heeft en zich alleen op de middellange termijn zal kunnen handhaven. Op grond van onder meer het vorenstaande komt de Raad tot: de eindconclusie, dat het gewenst is dat een groter aanbal bedrijven dan I waarvan dit verwacht mag wor- I den, wordt beëindigd, de grond an- I derszins ter beschikking stelt of kleine eenheden intensieve vee houderij afstoot. Het lijkt hem dus eveneens gewenst de bedrijfsbeëin diging (eventueel partieel) te blij ven stimuleren. Realiteit De Raad ziet het echter ook als Wie op Oudejaarsavond nog per trein wil reizen moet ervoor zorg dragen die avond vóór negen uur op zyn bestemmingsstation te zijn. Behoudens enkele interna tionale treinen en een aantal uit lopers rijdt er na die tyd geen trein meer. Deze maatregel is reeds een aan tal jaren van kracht. De regeling voor dit jaar wykt nauwelijks van die van voorgaande jaren af. Het reizigersaanbod op Oudejaars. avond is vrywel nihil en met het stilleggen van de treindienst spaart NS niet alleen kosten uit, maar bovendien krygt meer spoorwegpersoneel de gelegenheid de jaarwisseling in familiekring te vieren. Op le Kerstdag en op Nieuwjaars dag, die ditmaal beide op een za terdag vallen, zal de treindienst eveneens worden aangepast aan de verwachte vervoersvraag. Op beide dagen zal de dienstregeling worden uitgedund, hetgeen er op neerkomt dat in een aantal geval len de normale kwartierdienst tot een halfuurdienst en de halfuur diens tot een uurdienst zal wor den ingekrompen. Een aantal vroege treinen valt uit. Maar de laatste treinen van de dag, zoals diè volgens het spoorboekje nor maal op zaterdag rijden, worden niet gewijzigd. Reizigers, van zins om op le Kerstdag, Oudejaarsavond of Nieuwjaarsdag met de trein op reis te gaan, wordt aangeraden zich van de afwykende dienstre- gelingen op de hoogte te stellen. Van medio december af zullen daartoe op alle stations affiches met bijzonderheden zyn aange bracht. Vrijdag 3 december 20.00 uur Potstoten in cafe Jan sen. Zondag 5 december 14.00 uur Discobal in cafe De Wippert (zie adv.). 19.30 uur Dansen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.). Maandag 6 december 19.30 uur Laatste aanwijzing waardebonnen (groot aantal extra prijzen) en bekendmaking winnaar foto zoekwedstrijd in zaal Vosman. Dinsdag 7 december 19.30 uur Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in gebouw Bethanië. Vrijdag 10 december 20.00 uur Oprichtingsvergadering C.D.A. afd. Holten in gebouw Irene (zie adv.). 19.30 uur Fractievergadering met bestuur PvdA in het gemeente huis. Zaterdag 11 december Hippische wedstrijden in manege Snorrewind. Maandag 13 december 19.30 uur Openbare raadsverga dering ten gemeentehuize. 20.00 uur: Ruilavond Holtense postzegelclub in Hotel Vosman. Maandag 13 t.e.m. zaterdag 18 december Kerstbollenactie door de Suppor tersvereniging SV Holten. Dinsdag 14 december 9.30-16.00 uur en 19.00-21.00 uur Open dag school voor Algemeen Vormend en Beroepsoriënterend Onderwijs De Noordenbarg in de school aan de Oranjestraat. Woensdag 15 december 20.00 uur Bijeenkomst Amnesty International met verschillende jeugdgroepen in gebouw Irene spreker pater Wezenbeek van Zenderen. Vertoning van dia's. Ook ouderen zijn hartelijk wel kom. Vrijdag 17 december Grote verwerping in en ten bate van gebouw Bethanië in Dijker hoek. 20.00 uur Potstoten biljartvereni ging Kalfsterman in cafe Kalf- sterman (zie adv.). Zaterdag 18 december Hippische wedstrijden in manege Snorrewind. Maandag 20 december 19.45 uur Kerstwijding Platte landsvrouwen afd. Espelo in Trefpunt. Donderdag 23 december 19.45 uur Kerstavond Hervormde Vrouwengroep Holten en Dij kerhoek en de afd. Holten v.d. Chr. Plattelandsvrouwenbond in Irene. Gevonden: bruine teckel, teef; 1 bos sleutels, 13 stuks van allerlei groottezakmes in bruin etui, in scriptie (op het mes) Kooyman; 2 hondepenningen, le no. 60110; 2e no. 89672: hondepenning no. 24313. Schooletui in cadeauverpakking. Verloren: gouden schakelarm- ban; zwarte jopper, maat 36 met naam: Ans S.tennisracket met naam eigenaar erin vermeld; lees bril, bruin montuur, bruin etui met 3 sleutels, opschrift naam: EHAG, Firma Stukker; blauwe wollen muts met rood-witte stre pen; rood driewiel kinderfietsje. Bruin tasje met waardepapieren: agenda, paspoort, giro- en bank- betaalpas, rijbewijs, portefeuille en geld: nieuwe gymschoenen met zwart-gele veters; fietspompje; zwarte want, wol, links. Geboren: Leontine dv. W. J. Derksen en G. J. Wichers Overleden: P. Zwarts, oud 71 jr., Holten. Ondertrouwd: A. Bulsink, oud 21 jr.. Rotterdam en M. H. Prinsen oud 19 jr., Holten. ARTS W. R. van Couwelaar Holte- renkstraat 18, tel. 2750. Voor boodschappen bellen: 11 en 4 u. WIJKVERPLEGING Zaterdag: zuster J. Bleijenberg Ab Jansensti-aat 5, tel. 1662. Zondag: zuster M. H. Honig- Van 't Spijker, B 82, tel. 05731- 445. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen van magazijn artikelen werkdagen van 13.30 - 14.30 uur, Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat. ZIEKENVERVGER J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338 b.g.g. A. Müller. telef. 1745. TANDARTS TANDARTS: L. G. Dekker, Marcus Samuëlstraat 3, Enter, tel. 05478-653. Spreekuur spoed gevallen: 5.00 - 5.30 uur nam. DIERENARTS DIERENARTS: W. C. Wame- link, Houtweg 18, tel. 05483-2004. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappelij ke Dienstverlening „Midden- Overijssel", Dorpsstraat 16, tel. 2784 Spreekuur maandag t.e.m. vrijdag van 8.30-9.30 u., donder dagavond van 6-7 uur en vol gens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur, Dorpsstraat 16, tel. 2784. Tijdens weekends zijn Maatschappelijk Werk en Ge- zinsverz. tel. bereikbaar onder nr. 05486-16465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen, behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat, G. J. Kraaij, tel. 2299. OPPASCENTRALE J. V. d. Meer, Canadastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.30 en 10.00 uur). WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 5 dec. A. Groen, Kozakkenstraat 15, tel. 1230. Maandag 6 t.e.m. zondag 12 dec. C. Meindertsma, Berg manstraat 12, tel. 2190. Aangif te van gestorven dieren op za terdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 4 t.e.m. vrijdag 10 december: Electra: H. Huis man, Kolweg 42, tel. 1498. Gas: J. Bosschers, Beuseberg 54, tel. 1945. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 en 2655. Ma 6 uur 's avonds bellen: D5200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3