Geurig nieuws Brood- Haute couture-brillen Jeans nog steeds (meer) in en aan prcL©t Ifeveling PAGINA 21 Wie een druk arbeidzaam teven heelt, zat het begrip verveling nauwelijks uit eigen ervaring kennen, laat staan er zich zor gen over maken. Integendeel, het zal hem een paradijs op aarde tijken eens niets" te doen te hebben; te kunnen genieten van een zalig niets doen", ontdaan van de moeiten en spanningen van het alledaagse leven.Toch gunnen zich in ieder leven onverwachte om standigheden voordoen die een bruek veroorzaken in de bekende gang van za ken, en ons „opschepen" met een hoe veelheid vrije tijd die spoedig al niet zo makkelijk meer te vullen blijkt te zijn. Hoe we in een bezet leven ook kunnen smach ten naar een uurtje met een boekje in dat gezellige hoekje, we kunnen ook weer niet elke dag lezen van vroeg tot laat. De ze toestand treedt het vaakst aan de dag bij het ouder worden, bij pensionering of wanneer de kinderen één voor een het huis uitgaan. De „oudjes" blijven samen achter, verliezen vaak hun beste vrien den en kennissen. Hoe goed de verhou ding ook overigens mag zijn, toch raken ze wat „uitgepraat".Doch ook bij jon geren kan de verveling dreigen door plot selinge wijziging van de omstandigheden, tengevolge van een ongeluk dat tijd kost te genezen, door werkloosheid of welke andere oorzaak dan ook. Het is goed als we ons tegen deze moeilijkheden wape nen door een uitbreiding van onze be langstelling; het scheppen van hobby's, ook al hebben we het druk genoeg naar onze zin en daar op dit moment niet di rect behoefte aan. Onbekend maakt ech ter onbemind. En juist als de omstandig heden tegen zitten, vermindert de lust om zo echt een „ven/eling verdrijver" aan te pakken. Hebben we echter al vroeger een begin gemaakt met een bezigheid voor hoofd of handen, zijn we al wat weg wijs, kennen we eenmaal een paar men sen die ons op streek kunnen helpen en weten we welke richting ons het meest interesseert, dan züllen we deze „vrije tijd" niet als een moeilijk door te komen last op ons voelen drukken. Dan zullen èn kunnen we die veranderde omstandig heden met een zekere blijdschap aanvat ten om uitvoering te geven, aan voorne mens die we reeds tang met ons otndra- gen. Ook dan geldt nog: hoe meer hoe beter! Dat geeft afwisseling en fleur aan ons leven en houdt contacten met andere mensen levendig. Jetty Verfijnde eenvoud is luxe in de meest ge raffineerde vorm. Aan die uitspraak moesten we denken toen we toevallig met onze neus werden gedrukt op een verrassend bouquet geuren, die befaam de Zwitserse partumexperts bleken te heb ben geselekteerd voor de beroemde Ame rikaanse mode-ontwerpster Anne Klein, kort voor haar dood in 1974. Het parfum staat op naam van het bekende kosme-. tikahuis Helena Rubinstein Het kreeg de naam van de kreatie waaruit Anne Kleins liefde voor simpele elegance het meest naar voren kwam: de Blazer Zoals de bla zer als kledingstuk onmisbaar is in de gar derobe van de jonge, moderne vrouw, zo ook kan hei naar dit kledingstuk ge noemde parfum een onmisbaar onderdeel van haar leven worden. Wat de geuren betreft heeft men gebruik gemaakt van de Provinciaalse jasmijn, Perzische rozen, Hollandse hyacinthen en witte viooltjes; van zongerijpte vruchten van Sicilië alles afgerond met een luchtig aroma van groen gebladerte Wij genoten dit nieuwe parfum als een fris elegant reukwatertje De hedendaagse verpak king doet prettig aan en hef is verkrijg baar in een serie flesjes en navulbare ver stuivers De prijzen variëren van 26 tot 46 gulden, maai wie bescheiden wil kennis maken met „Blazei vooi Anne Klein", kan profiteren van de tijdelijke introduk- tie: een verstuivei met 1b mi geconcen treerde eau de partun ('12 .601 Dit inte ressante nieuws wi "H> gen onthouden ■ja,imrfii iHiM <>ifi De voedingswaarde van ons dagelijks brood mag niet worden onderschat. Brood is een belangrijke leverancier van brand stoffen in de vorm van koolhydraten. Het draagt daardoor voor een aanzienlijk deel bij in de voorziening van onze energie behoefte. Brood bevat voedingsstoffen die behoren tot de bouwstoffen van onze cellen (eiwitten en ijzerzouten bijv.) èn beschermende stoffen (vooral vitamine- B). Het "doodgewone brood" is zelfs in ons spraakgebruik synoniem gelijkbe tekenend tekenend —met noodzakelijk voedsel. In de loop der tijden heeft een groot aantal spreekwoorden en gezegden, die betrek king hebben op ons brood een eigen plaats in ons spraakgebruik gekregen. Hier volgt een aantal van deze spreekwoorden/ gezegden: Droog brood eten. Op water en brood zitten. Het brood voor iemand uit de mond sparen. Zich de kaas niet van het brood laten eten. De een zijn dood is de ander zijn brood. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. De honden zouden er geen brood van. lusten. Zoete broodjes bakken. Daar is geen droog brood mee te ver dienen. Het beste brood legt men voor het ven ster. Kruimeltjes is ook brood. Zo zouden we nog wel een poosje door kunnen gaan, maar u zult dit lijstje on getwijfeld zelf ook wel kunnen aanvullen. EIGEN FILOSOFIE Mevrouw Phil Schlatman uit Oss heeft zich al tweeën eenhalf jaar geleden op de verkoop van jeans geworpen. Haar man drijft een exclusieve herenmodezaak, maar Phil had in de loop van de tijd zo haar eigen filisofie ontwikkeld. En op een gegeven moment opende ze een eigen boetiek,die ze De Kiep noemde. Hoe kom je aan zo'n naam, zult u misschien vragen. Wel, de manden die de stoffenkopers uit het Duitse Westfalen in vroeger dagen op hun marskramersreizen door Nederland met zich meetorsten heetten kiepen. Dat omschwitchen van mevrouw Schlatmann wat haar „handel" betreft op de schooljeugd en de wat oudere jongeren, gebeurde hon derd procent gemotiveerd. Gegevens toonden aan dat bij de schooljeugd een fors deel van de jeans-omzetten ligt. Bovendien ging mevrouw Schlatmann af op eigen ervaringen. Ze heeft nl. vijf opgroeiende kinderen en wist dus op het moment dat ze haar boetiek opende drom mels goed wat kinderen graag willen dragen. BEWUST KOPEN Jeans verkopen wil zeggen werken met een klam» nering die erg veel van het artikel dat ze kopen weten. Vooral de groep scholieren waarop ik mij richtte, zegt Phil Schlatmann. Onder scholieren van het niveau Mavo en hoger leeft wat kleding betreft een uniforme gedachte. Meh heeft de neiging zich hetzelfde te kleden als mede klasgenoten of de vrienden en vriendinnen uit hetzelfde bruine jeugdcafé. Die jongeren komen binnen voor een bepaalde broek van een bepaald merk en ze weten pre cies de maat. Het is altijd de strakste broek die ze kunnen vinden. Mensen die voor het eerst om jeans in de boetiek komen zijn volgens Phil de makkelijkste klanten. Die kun je bij wijze van spreken jeans verkopen van een tvoe dat anders toch maar op .de plank blijft liggen. MOEDERS - Er komen ook veel (jonge) moeders in de boetiek van mevrouw Schlatmann, moeders die door hun kinderen „aan de spijkerbroek worden gebracht". Vaak generen ze zich, vinden zich te dik of vinden het gewoon gek. J emoet zo dikwijls veel zelfvertrouwen meegeven voor dat ze met hun spijkerbroek de deur uitgaan. Met kinde ren gaat dat heel anders. Er zijn kinderen van 10 12 jaar die na één keer met hun ouders te zijn geweest de vol gende keer zelf komen. Een grote moeilijkheid vindt me vrouw Schlatmann het dat er bijna geen broek op de Marjolein draagt een Gaucho met opgestikte zakken; Peter een Indo met steenzakken. Beide modellen zijn zowel donker als gewasen leverbaar (Illustraties Saez Vogels) markl is vooi dertienjarigen kinderen die volop in de groei zyn en toch al moeilijkheden genoeg hebben. En dan zit het met een broek kopen ook nog tegen. Dat doet de maat vaak overlopen, In ieder geval ismevrouw Schlat mann wèl van mening, dat er zich een steeds breder pu bliek meester maakt van de spijkerbroek Door nagenoeg alle leeftijden heen staat de „gewone pantalon" op wan kelen. Zelfs de volwassene is behoorlijk spijkerbroek- minded geworden. Wie de ieansmode ooit alleen maar als rage heeft gezien, zal zijn standpunt i toch wel moeten wijzigen. Kleurechtheid is voor textiel van groot belang. Vooral bij herwas sen blijkt al dadelijk of de stof ont kleurt of afgeeft. De andere stuk ken die op hetzelfde moment wor den gewassen krijgen een andere kleur of vlekken, en zijn dan vaak zelfs niet meer te gebruiken. Wan neer een stuk textiel op de juiste wijze wordt gewassen,d.w.z. vol gens de reinigingsvoorschriften, en tóch verbleekt of afgeeft, is er sprake van een gebrek aan was echtheid. Bij een blouse die bij het dragen op de huid afgeeft, is er gebrek aan transpiratie-echtheid en van een stof die bij het strij ken op de juiste temperatuur blij vend van kleur verandert, kan men spreken over gebrek aan strijk- echtheid. Het is moeilijk in de win kel vast te stellen of textiel al dan niet kleurecht is. Het is niet te zien en ook niet te voelen. Thuis kan men echter een paar proeven doen -om dat te onderzoeken. Hier vol gen wat tips waaraan u waai schijnlijk wel wat houvast zult hebben. Voor het testen van wasecht heid doopt u een punt van het textiel in een oplossing van zeepwater waarmee u normaal gesproken zou wasen. Daarna droogmaken met een witte lap. Geeft de stof af, dan is de tem peratuur van de oplossing mis schien te hoog geweest. Proef herhalen met kouder wa ter en eventueel een fijnwas middel. Zo kan woeden vastge steld of het met ander wasgoed meegewassen kan worden of dat u het apart moet houden. Blijkt een stof helemaal niet kleurecht te zijn, dan blijft de mogelijkheid van chemisch rei nigen alleen maar over. Strijkechtheid kan worden ge test door op een onopvallende plaats een vochtige lap te leg gen en deze droog te strijken, Nieuw, gesteven textiel dat in de kookwas moet, moet u altijd eerst inweken om het stijfsel er uit ïe halen. Vele soorten stijfsel zijn nl. een oorzaak van verkleuren. Gekleurde wollen kledingstuk ken voorzichtig wassen en aan net laatste spoelwarer een scheutje azijn toevoegen om de kleuren fris te houden. Natte bonte wa6 niet op elkaar laten liggen, maar airekt ophan gen met voldoende tussenruim te. Proeft u geen verschil tussen de ene en de andere biefstuk, dan is dit recept mis- schien wel aan u verspild. Ofschoon er altijd nog een mogelijkheid bestaat dat u zomaar iets zegt. Probeer deze fijnproe vers-biefstukjes eens en ga daarna bij uzelf te rade of u het met de naamgeving eens bent. U hebt de volgende ingrediën ten nodig: 4 sneetjes wittebrood, 100 g boter, 4 bief stukjes van 75 a 100 g, 10Ó g champig nons, 6eetl. lauwe koffieroom, 1 vol glas rode portwijn, zout, versgemalen peper. Snijd de sneetjes brood bij in de vorm van de biefstukjes. Bak ze in ruim 25 g boter aan beide zijden goudbruin. Leg ze op een warme schaal. Voeg de rest van de boter toe. Bak nu de biefstukjes snel aan beide zijden goudbruin boven een hoog vuur. Leg de biefstukjes op het brood. Snijd de champignons in dunne plakjes en bak deze op hun beurt in de overge bleven braadboter, niet langer dan 3 mi nuten. Giet de lauwe room en de portwijn er bij. Strooi er zout en overvloedig vers gemalen peper op. Leg een deksel op de pan en laat de saus 5 minuten pruttelen. Giet de saus en champignons over de biefstukjes. Geef er aardappelpuree bij. Ben en Peter Akkerman maken van iede re bril een meesterstuk. Hun haute-cou- ture-atelier BP Akkerman-lnventors is in Rotterdam gevestigd Béde heren - resp. 34 en 30 jaar - zijn vakkundige opticiens. Ze zijn de kreatieve Iéders van het in 1931 door vader Jan Willem opgerichte bedrijf, dat mede dankzij de inspanningen van hun moedei snel groeide, en dat sedert het eind van de vijftiger jaren steeds een van de toonaangevendste optiekzaken in Nederland is geweest Zo maakte men daar ook als eerste gebruik van de video apparatuur om de klant zichzelf te laten zien zoals een ander hem ziet, met de be doeling de keuze van een bril te verge makkelijken Ben en Peter zijn van mening dat de vormgeving van een bril minstens even belangrijk is als de technische per- fektie. Modieus moet een bril worden aangepast, maar als men daarbij niet let op de aanpassing bij de individuele ge zichtsvorm, zou men z'n doel hopeloos voorbijschieten De bril moet modieus zijn en de bril moet goed staan Bij de kleding, bij het kapsel, bij het gezicht en bij de make-up Enige weken geleden werd een kleine kollektie van de Akkerman-brillen getoond in het Hilton Hotel-Schiphol. Het was een zeer exclusieve kollektie van veelal "groot beglaasde" dames-en he- renbrillen van transparant en gekleurd kunststofmateriaal Bij sommige model len bleken gedeelten van het montuur langs de glasrand weggelaten te zijn; een klein nylondraadje nam op die plaatsen de steunfunktie over De heren Akkerman mogen zich verheugen in een uitgebreide klantenkring, die zich niet alleen tot ver buiten de regionale, maar ook tot buiten onze landsgrenzen uitstrekt. De Akker mannen hebben durf, dat is duidelijk aan de op hun ateliei gemaakte brillen te zien. Zij zien de bril niet alleen als massapro- dukt, maai als funktioneel volwaardig mode-artikel Oordeelt u zelf maar aan de hand van bijgaande foto's, Dat jeans (figuur»!» «enge adem hebben wordt wei bewezen door een marktonder zoek. De cijfers die bekend zijn geworden over het eerste halfjaar van 1976 geven aan, dat men mag aannemen dat de totale jeans- en jacketsverkoop dit jaar zo circa 14 miljoen stuks zal bedragen. Het jaar 1975 werd afgesloten met de verkoop van 13,1 miljoen stuks. 8m het veertiendaagse blad van Saez Vogels, de grote jeans en jacket-fabrikant van Europa, lezen we, dat de ouders van nu helemaal zijn bijgedraaid wat betreft het kopen van kinder kleding. „Liever een broek naar de zin van het kind, dan een broek naar onze zin, een broek echter die het kind met tegenzin (of nauwelijks) draagt", is de moderne gedachte van deze ouders-van-nu. WeJfohi hebt u ook interesse voor de mening van iemand uit het vak over jeans en jackets. Een mening die we als interview in genoemd blad van Saez Vogels aantroffen en welks wij verkort zullen weergeven. Bod Steward afgebeeld op een der maandeH^' cchij- zowe' donker als gewassen leverbaar.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 21