UAITEBIC IIIEIIUICDI tl^ -2ök#i Sint werd heel hartelijk ontvangen ,W e kunnen ons niet langer permitteren Saks te zijn B II 1 P 111 k MB i IP m fi WW mMii IB 11 Holten Iieeft mannenkoor SinterklaasKinderfeest jgEffiaaa rfca H J I-1 E ill »v8 IL 8 itm 1iMiJ Kc.a.r^3'MfnS Vreugde in kinderharten Film in De Schure' I Wfiil Mevr. Erika Verkerk-Terpstra tijdens „Liberaal Café Geen spreekuur burgemeester Inzameling zeer geslaagd Vrijdag 26 nov. 1976 ffl& I'A wÊLJem mkm. Ü1 Kn üi ara ÈbdmË Wm H Hn MLJKa m mB jtomdsm pSfapay raaM WW wmaum verzetstraat ?o, tel. 05433-2699 m raV WB&Sm H Hl AMra H W H BH raBV H9| H flra @@Br EMI BË Ira BBra^ Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- Hi ra Hi Hl HH Hi Hi nfflnrr Hi HH0^ mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.— per half jaar, f 18.— per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Sinterklaas is in Holten nog nooit zo spontaan ontvangen als dit jaar. Niet alleen had zich een deinende menigte met heel veel kinderen met gele vlaggetjes, verzameld op het Stations plein en in de Stationsstraat, maar ook bij zijn tocht door het •dorp, met HMV voorop, in de open antieke DKW van Remy Bos, werd de grijze kindervriend door velen langs de straten heel hartelijk begroet.. Zelf noemde hij de ontvangst over weldigend. Bij zijn aankomst met de trein van even voor half drie .werd de Sint al in de verte luid aangekon digd met signalen van de machi nist, op het perron ontvangen door een delegatie uit het bestuur van de Holtense Handelsvereni ging, onder liding van vice-voor- zitter Joop Wissink. Een groepje van plm. vijftien „tijdelijke vrou welijke" zwarte pieten, was hem al vooruit gereisd en begroette hem enthousiast. Terwijl H.M.V. met drumband een serie van zijn lievelingsliedjes speelde, begaf de grijze bisschop zich, overal kinderhandjes schud dend, door de massa op het Stati onsplein naar café „De Biester", waar hij', bovenop de veranda, de hulde van het publiek in ontvangst nam. Nadat Joop Wissink hem met een kort .welkomstwoord had be groet namens de winkeliersver eniging en de vele kinderen, sprak de Sint zijn vreugde uit over de geweldige belangstelling. Hij had een goede reis gehad, maar he laas kon zijn trouwe schimmel „Allegro" niet meekomen, want die lag ziek in het dierenzieken- huis in Utrecht. Joop Wissink stelde hem gerust, want men had een mooie auto met open dak, waarin hij zijn rondgang zou maken. De Sint vertelde, dat hij uit de trein had gezien, dat er op het sportveldencomplex „Meermans kamp", naast die van de rood zwarten, een kantine bijgebouwd was. „Ik praat er maar niet ver der over, laten we de zaak maar „Blauw-Wit" laten" zei de Sint. Op de televisie had hij de laatste samenkomst aan de stamtafel van hotel Holterman gezien. „Huil er maar niet om", zei de Goed Hei lig Man, „ieder jaar komen er weer nieuwe bladeren aan de bo men." De nieuwe sporthal vond hij geweldig. Enkele kinderen zongen op de veranda een paar liedjes voor hem en dat vond de Sint ook geweldig. Zijn zwarte knecht Pedro" zou Xn het gebouw „Rehobotih" heeft de oprichting plaats gehad vian het Holtens Mannenkoor. Aan de op roep tot hen die evt. van een mannenkoor lid zouden willen worden, gaven 45 mannen geihoor en nadat de initiatiefnemers hun nader hadden geïnformeerd over de plannen, gaven allen zich als lid op. Het repertoire van het koor zal bestaan uit geestelijke en andere liederen. De heer Jaarsveld, mu sicus te Apeldoorn werd aange zocht als dirigent en heeft zich bereid verklaard de directie op zich te nemen. Er zal elke week op dinsdag avond om 8.00 uur worden, gere peteerd. De eerste repetitie is op dinsdagavond 30 november in de hal van de school „De Schakel", Boscbkarnï>straat. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Een bestuur werd n:oig niet ge kozen. Een adviescommissie van 9 leden zal voorlopig de zaken re gelen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie). Dat het jaarlijkse grote gebeu ren rond Sinterklaas zo langza merhand aan het verzanden is in een verkoop-aktie van de natio nale middenstand, is natuurlijk iedereen bekend. De „kinder vreugde" is iets wat al lang niet meer op de eerste plaats staat, maar wordt gehanteerd als een argument om een zo hoog mo gelijke omzet de creëren. Dat wij hier in Holten bij deze ont wikkeling niet achter blijven, is natuurlijk ook logisch. Ieder jaar weer besteedt de Holtense Handelsvereniging veel geld en tijd om het voor elkaar te krij gen, dat Sinterklaas persoonlijk hier in Holten arriveert, tot gro te vreugde van alle Holtense kinderen. Dit vind ik een zeer loffelijk streven, zelfs ondanks het feit, dat hier de nodige re- klame bij gemaakt wordt ten gunste van de Holtense midden- de jeugd op snoepjes tracteren be loofde hij. Na een dankwoord aan de fam. Vruggink, de HMV en de politie voor de verkeersregeling begon de tocht door het dorp, waarbij hem door tal van kinderen leuke teke ningen werden aangeboden. De tocht ging onder de tonen van de marsmuziek van H.M.V. door de Stationsstraat, Dorpsstraat, Oran jestraat, Rietmolenstraat, Laren- seweg, Gaardenstraat, Dorpsstraat, naar het Stationsplein terug. Vrijdag a.s. zal de Sint om plm. 19.00 uur met H.M.V. een bezoek brengen aan Dijkerhoek. Sinterklaas werd op zijn rondrit door e endeel van het dorp enthousiast begroet. Tijdens een jl. maandagavond in café „De Biester" gehouden „Liberaal café", waarvoor een flinke belangstelling bestond, sprak meervoudig olympisch zwemkampioene en kandidate voor de VVD Tweede Kamerfractie mevrouw Erika Verkerk- Terpstra uit 's-Gravenzande over het onderwerp „De liberale vonk in het kruitvat van Den Uyl", waarbij ze met name de aanwezige'liberalen opriep tot meer waakzaamheid en activi teit. Nadat spreekster en- aanwezigen •:fOor afdelingsvoorzitter Sijtsema stand. Dat Sinterklaas de laatste jaren in .zijn toespraak tot de kinderen ook wel eens stiekem aan' de ouders liet merken, dat hij daar als gast van de HHV stond, was op zichzelf niet erg storend voor de kinderen. Over de Sinterklaastoespraak van dit jaar zou je echter kunnen op merken, dat het voor de ouders niet storend was als Sinterklaas ook eens iets tegen de kinderen zei in zijn toespraak. Ik persoon lijk vraag me dan erg duidelijk af of het misschien dan niet be ter is om maar geen Sinterklaas te hebben, die hier met de trein aankomt, zegt dat zijn schimmel ziek is en een toespraak houdt over een verdwenen dorpshotel, concurrentie tussen plaatselijke sportverenigingen en met als schep daar boven op nog eens alle ouders gaat adviseren (in het bijzijn van al die goedgelo vige kinderen, die het misschien gelukkig toch al niet meer kon- Sinterklaas kreeg m tiouen qsèjstentie van de majorettes van H.M.V. Sint stelde dat op grote prijs. den volgen) om toch vooral maar alle Sinterklaasinkopen bij de Holtense middenstand te doen. Ik vind, dat als Sinter klaas zo nodig al deze dingen te berde wil brengen, hij maar eens op een avond, als de kinderen in bed van Sinterklaas liggen te dromen, hij voor alle geïnteres seerden een bijeenkomst moet beleggen of zoiets. Daar kan hij dan rustig dergelijke dingen zeg gen, die beslist niet in een Sin terklaastoespraak thuis horen. Laten we het Sinterklaasgebeu- ren in het bijzijn van kinderen zoveel mogelijk schoon houden van alle commerciële en politieke invloeden. De vreugde, die ieder een aan dit gebeuren kan bele^ ven, zal dan beslist veel groter zijn en misschien wordt het voor de kinderen dan wel weer een echt feest. H. TEN WOLTHUIS Boschkampsstraat 14 Holten. waren verwelkomd, zei mevr. Verkerk onder meer: „Wat mij bewogen heeft om in de politiek te gaan is het ver schijnsel van de verloedering dat alom in onze maatschappij valt Waar te nemen. I-k behoor tot die genen die vinden dat onze samen leving aan het verzieken is. De verschijnselen hiervan worden steeds duidelijker zichtbaar, zoals het zaclh in de politiek afzetten te gen elkaar en het blijven rijden op het eigen politieke stokpaardje van steeds verder gaande staats bemoeienis met de vrijheid van de individuele burger. Hieruit blijkt meer dan ooit dat socialisme en individuele vrijheid onverenigbaar zijn. Prof. Stevens heeft onlangs gezegd dat het kabinetsbeleid dat wordt uitgestippeld, leidt tot steeds verder gaande dwang van de bur gers.. Dit geldt voor het onderwijs, maar ook voor het beleid van mi nister Van Doorn, die aan bepaal de kranten, onder het mom van diversiteit, subsidies verleent, wan neer deze kranten, wegens afne mend aantal abonnees, in de rode cijfers belanden. Maar dit betreft dan, wel de kranten die de kleur van dit kabinet vertalen. Wij vra gen ons af hoe een krant die dooi de staat wordt gesubsidieerd nog kritiek kan leveren op de regering die haar steunt. Met een dergelijk beleid wordt karaktermisvorming in de hand gewerkt. In het buitenland is een duide lijke dialoog tussen links en rechts, waar in Nederland al lang geen sprake meer van is als gevolg van de dwangmatigheid van dit kabi net dat sterk geënt is op de per soon van Den Uyl. De PvdA- en PPR ministers luisteren ook niet naar hun coalitiepartners. Vorig jaar zei KVP fractieleider An- driessen dat als er niet snel be zuinigd zou worden op de collec tieve uitgaven en ambtenaren, zijn partij de verantwoordelijkheid voor dit kabinet niet langer kon dragen. Hoewel veel te laat, kwam er toen inderdaad een programma van bezuinigingen, maar dit bleek al gauw een farce te zijn, want van het plan om 1800 miljoen te bezuinigen bleef tenslotte slechts 800 miljoen over/Op dat moment was het CDA nog niet van de grond en durfden de confessionele partners KVP en ARP een kabi netscrisis niet aan. Nu het CDA van de grond komt spelen zij het spelletje om de verantwoording voor het falend kabinetsbeleid toe te spelen aan de PvdA. Dit bal lonnetje dient echter te worden doorgeprikt, want ze zijn wel de gelijk voor het beleid mede ver antwoordelijk. Maar het CDA heeft in het kabinet zwakke knieën. Uit het beleid van het kabinet Den Uyl blijkt dat ze zelfs niet meer luisteren naar de eigen ach terban. Als Duisenlberg bezuinigen wil wordt zelfs hij overstemd. Kortom het hele kabinetsbeleid is een aanfluiting voor de democra tie. Uit de ontwerp resolutie van PPR en PvdA wordt duidelijk dat mensen als Ien van den Heuvel niet alleen maar een griepje heb ben. maar zelfs rode hond, hetgeen besmettelijk is en gevaarlijk voor het nageslacht. Als Den Uyl steeds weer oplossingen weet te vinden er eigen wil weet door te drijven d'/n'is dat om te huilen (uit-uylen) de ministers hebben be paald ook goede dingen waar we als VVD positief op moeten rea geren. In 's Gravenzande hebben we een kileine draagspeld ontwor pen waarmee wij bepaalde politici onderscheiden als positieve gelui den van hen worden gehoord. Een onderscheidingssysteem waarbij ook promotie mogelijk is. Zo heb ben we minister Lubbers onder scheiden met „De liberale vonk", nadat hij zei dat de opstelling van Arie Groenevelt de werkloosheid alleen maar kan bevorderen en de bedrijven verpest. Minister Vrede- ling kreeg dezelfde onderscheiding toen hij, in het politieke hol van de leeuw, weigerde nog verder op defensie te bezuinigen. Het is dui delijk dat Den Uyl bij ons niet voor een onderscheiding in aan merking komt. Wü menen dat een coalitie tus sen CDA en WD een goed alter natief is voor een volgend kabinet. Enquêtes wijzen ook uit dat twee' van de drie CDA kiezers straks liever rnel de WD wil samen werken. Dwars tegen die meerder heid in is het ook duidelijk dat de CDA-top de voorkeur geeft aan de PvdA. Daarom, zolang het CDA geen intentieverklaring afgeeft doen hun kiezers er beter aan op de VVD te stepamen omdat ze anders de PvdA steunen. We hebben in ons program ook veel punten van overeenkomst met die van het CDA. Waar we als WD hard aan moeten werken is de stimule ring van particulier initiatief. De VVD heeft van harte meegewerkt aan de totstandkoming van de so ciale wetten, maar nu die zich tegen ons gaan keren, doordat de prikkel om nog te gaan werken vervaagt, zullen wij ons daarop opnieuw moeten bezinnen. Als jongelui willens en wetens sollici tatiegesprekken doen mislukken omdat ze evengoed van een uitke ring verzeikerd zijn, dan achten wii dat verloedering en dat vraagt om maatregelen. We zullen aan de jongelui die nog geen politieke keus hebben gemaakt een huis moeten bieden. Samen staan we er voor ons land. weer op te hef fen. We hebben ons als WD in het verleden te weinig bezonnen op de vragen van het welzijnswerk en teveel op inkomen en econo mie. Als wij het bestuur dichter bij de basis willen halen dan zul len we ook meer bezig moeten zijn met het welzijnsbeleid, We zullen moeten werken aan een be trokkenheidsdemocratie waar bur gers inspraak hebben. We hebben ook verantwoordelijkheid voor mensen die het minder hebben dan wij en die het verdienen dat ze worden geholpen. Met dit kabinet kunnen we in elk geval niet in zee hoewel we blijven hopen nog eens met de socialisten te kunnen samenwer ken wanneer de redelijken in die partij het woord krijgen. Laten we hopen dat het geen 44 jaar moet duren zoals in Zweden het geval was. We zullen moeten vechten voor onze idealen en vechten dat kan ik," aldus mevr. Verkerk. Na -een korte pauze werd gele genheid gegeven voor het stellen van vragen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt, Eén van de vragen was hoe de WD aankijkt tegen de wens van de PvdA om grond, banken, ver zekeringswezen etc. te nationalise ren. Men-zag hierin geen verschil met de communistische ideologie. Mevr. Verkerk bevestigde dit en voegde eraan toe de PvdA-PPR- ontwerp resolutie te zien als com munistisch, marxistische lectuur. „Alles naar en door de staat en elke particuliere inbreng onmoge lijk maken." Het begrip democra tie wordt hierdoor van binnen aangetast. Wij liberalen wijzen dit dan oök met kracht af en hebben zoveel mogelijk individuele in breng in ons vaandel geschreven. Overigens ook het CDA gaat op die toer omdat men ook daar wel ziet dat de burger de verregaande staatsbemoeienissen niet langer neemt", aldus spreekster. Op een opmerking dat ook de alternatieve VVD begroting weinig bezuiniging gaf te zien, zei mevr. Verkerk: „dat hoe meer de collec tieve uitgaven stijgen, hoe minder vrij besteedbaar inkomen over blijft voor de individuele burger, zodat het zaak is op de collectieve Uitgaven te besnoeien. In de hui dige situatie is een bezuiniging van 360 miljoen al heel wat. We zijn er ook vanuit gegaan dat onze al ternatieve begroting haalbaar zijn moest om te voorkomen dat ae tegenpartij het meteen als niet haalbaar van de tafel veegde." Desgevraagd zei ze verder nog dat er steeds maar kritiek wordt geleverd op Den Uyl. „Maar we moeten onszelf eens afvragen of wij het wel goed doen, want we zullen aan de basis moeten begin nen met de veranderingen. Als wij zeggen dat op scholen wordt ge ïndoctrineerd dan moeten wijzelf in oudércommissies gaan zitten. We kunnen ons de luxe niet lan ger permitteren laks te zijn maar we zullen er zelf wat aan moeten doen. Ieder van ons zal op eigen wijze kleur moeten bekennen. Zo zullen de liberale vrouwen op pad gaan om de vrouw bewust te laten stemmen. Regeren is het durven nemen van beslissingen. Regeren is niet de beslissingen over de vol gende verkiezingen heen fe tillen zoals, we thans vrijwel constant zien gebeuren. Bij het tonen van een eigen gezicht en bij het ne men van beslissingen blijkt met name het CDA erg zwakke knieën te hebben. Tijdens het kamerdebat over de zaak Menten was het optreden van minister Van Agt een droeve en zielige vertoning. De KVP zegt nu dat het parlement te emotioneel Burgemeester mr. W. H. Enklaar is verhinderd om maandag 29 no vember het wekelijks spreekuur te houden. De inzameling van kleding en speelgoed die door de Hervormde Vrouwengroep in Dijkerhoek op Dankdag werd gehouden is weer zeer goed geslaagd. Dank zij de spontane medewerking van de be volking kon weer heel veel wor den afgedragen aan het Leger des Heils dat voor de bewezen dien sten de bevolking van Dijkerhoek en de Hervormde Vrouwengroep hartelijk dank zegt. Vosman nam af scheid van VVV De heer H. B. Vosman heeft dinsdagavond officieel afscheid ge nomen als bestuurslid van de WV Holtens Belang.' In de onlangs ge houden jaarvergadering kon de heer Vosman niet aanwezig zijn, reden waarom thans afscheid werd genomen in een bestuursvergade ring, die plaats had in restaurant ,De Molenbelt.' De voorzitter van de vereniging mr. W. H. Enklaar. sprak een hartelijk woord van dank en waardering tot de heer Vosman die 40 jaar zijn beste krachten aan het WV werk in Holten heeft gegeven. Hij deed dit met veel ambitie en inzicht van zaken. Mr. Enklaar bood als her innering een fraai Makkummer wanidbord aan. De heer Vosman dankte voor de waarderende woorden en de atten tie die werd aangeboden. Hij wees verder op de veleveranderingen die zich op het gebied van het vreemdelingenverkeer ook in Hol ten hebben voorgedaan. Hij hoop te dat het bestuur het werk steeds met veel plezier zal blijven doen en wenste allen die in Holten bij het toerisme zijn betrokken een goede tijd. 95' In de verlaten Negev woestijn arriveert een stoffige bus. De jonge passagiers laden rekwisieten uit: een houten kruis, helmen, kle ding etc. In een wervelende op voering, enthousiast en vertede rend, dynamisch en ingetogen, ge laden en uitbundig voeren zij een Passiespel op. In wonderlijk ab stracte décors met meeslepende muziek geven zij gestalte aan de laatste zeven dagen van Jezus' le ven. Als u dit weekend naar jeugd- sociëteit „De Schure" gaat, hetzij vrijdagavond, hetzij zondagmiddag, dan zult u in het bovenstaande verhaal de vermaarde filmmusical „Jesus Christ Superstar" herken nen. Zo'n drie jaar geleden be sloot regisseur Norman Lewison de bekende musical „Jesus Christ Su perstar", die al jarenlang op de Bühne werd uitgevoerd, op het cel luloid vast te leggen. Als hoofd rolspelers koos hij Ted Neely (Je zus) en Carl Anderson (Judas). Vrijdag 26 november (16 jr. e.o.) en zondag 28 november (alle leef= tijden), aanvang resp. 20.30 uur en 14.30 uur, zullen beroemde songs zoals o.a. „Jesus Christ Su perstar" en „I don't no how to love him" u als muziek in de oren klinken. Het dramatische einde voltrekt zich bij de ondergaande zon. De spelers pakken hun zaken bij elkaar, de bus zet zich in be weging. Slechts het houten kruis blijft achter in de woestijn: sym bool van een nieuwe vrijheid. Fiknklup „De Schure" werd, hetgeen grote onzin is. In eerste instantie werd Van Agt za kelijk benaderd, tnaar toen bleek dat hij begon te draaien door te ontkennen dat hij zijn ambtenaren niet kn de hand heeft, bleek op dat moment dat deze CDA lijst trekker niet bepaald de krachtige figuur is die we als minister-pre sident in een volgend kabinet no dig hebben. Veel CDA stemmers zien dat nu ook niet meer zitten en zijn politiek dakloos geworden. Tenslotte werd de vraag gesteld welke prijs de WD bereid is te betalen voor een coalitie WD- CDA. Mevr. Verkerk zei hierop dat een coalitie altijd een compro miskwestie wordt, waardoor het offer tevoren moeilijk valt in te peilen. „Het is zeker dat we een prijs zullen moeten betalen maar daarvoor i3 de grens nu nog niet aan te geven. Maar hoe die prijs ook zal zijn, het is zeker dat je altijd meer bereikt met meerege- ren dan in de oppositiebanken," aldus sloot mevr. Verkerk de dis cussie tenslotte rond half elf af.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1