Antwoord van B en W aan de raad Bijval voor YVN-pleidooi verkeer sonderwij s De heer Rraaij sprak v##r chr. Plattelandsvrouwen ALGEMENE BESCHOUWINGEN HOLTENS NIEUWSBLAD 5 NOV. 1976 PAGINA 5 Naar aanleiding van door de diverse raadsfracties gehouden algemene beschouwingen op de gemeente- en bedrijfsbegro- tingen voor 1977, waarvan wij in ons blad van vorige week vrij uitvoerig melding hebben gemaakt, ontving de raad vorige week vrijdag schriftelijk antwoord van B. en W., waar van wij de belangrijkste passages hierbij laten volgen. Nota van aanbieding Aan. de vraag van de VVD-fractie om een uitgewerkte visie op lan gere termijn is minder eenvoudig te voldoen. Wij zijn van oordeel, dat de aan biedingsbrief toch voldoende in zicht kan verschaffen in de voor het komende jaar voorliggende plannen. Niet vergeten moet wor den dat een aanbiedingsbrief niet kan worden vergeleken met een beleidsnota, waarvoor andere maatstaven gelden. Mondelinge rondvraag De ervaring uit het verleden met de mondelinge rondvraag is zoda nig geweest, dat enkele jaren ge leden is besloten om over te gaan tot het stellen van schriftelijke vragen, weftk systeem naar onze mening redelijk voldoet. Wij kunnen, ons niettemin voor stellen dat er in bepaalde gevallen behoefte bestaat om op actuele situaties van voldoende importan tie in te1 spellen. In dergelijke gevallen kan op grond van ar. 24 van het Regle ment van Orde voor de vergade ringen van de raad een voorstel ter zake worden ingediend. Vervanging leden commissies Wij kunnen instemmen met het aanwijzen van plaatsvervangende leden van commissies van advies en bijstand. Daartoe zullen wij binnenkort een voorstel tot wijziging van de des betreffende verordeningen indie nen. Informatie commissies Met u zijn wij van mening, dat de commissie verg aderingen dienst baar gemaakt kunnen worden aan het verstrekken van regelmatige informatie over de voortgang van in bewerking zijnde aangelegen heden. Wij stellen ons voor dienovereen komstig te handelen. J aarrekenmgen Voor de bestemming van het overschot van 1974 ad f 185.000, .mogen wij u verwijzen naar bij lage I. Met betrekking tot 'de achterstand ■in de samenstelling van de ge meente- en bedrijfsrekeningen hebben tal van vertragende fac toren een rol gespeeld, die reeds bij herhaling in commissies en raad ter sprake zijn geweest. Ook wij hechten veel, waarde aan het tijdig gereedkomen van jaar rekeningen en blijven da,n ook bij voortduring daar naar streven. In verband hiermee is een plan ning gemaakt, welke u is meege deeld in de vergadering van 21 september 1976. Financilëe verhouding De redactie inzake de prijscom pensatie voor 1977 is een weer gave van de hieromtrent ontvan gen circulaire van de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken. Afgewacht moet worden of inge val van ee;n prijsstijging boven 4% een compensatie zal worden toe gekend. Met een eventuele'verho ging mag thans nog geen rekening worden gehouden. de verschillende werkzaamheden zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Oriëntatieborden Wij zijn bereid te bezien in hoe verre het mogelijk is op daarvoor in aanmerking komende plaatsen oriëntatieborden te plaatsen. Takenpakket De middelen geraamd in de voor liggende begroting achten wij on voldoende voor de taken, die wij zouden willen uitvoeren. De voorgestelde belastingverho gingen zijn mitsdien niet ireëel en zijn noodzakelijk voor de uitvoe ring van het voorgestelde inves teringsschema. Ondanks deze belastingverhogin gen is het helaas nauwelijks mo gelijk nieuwe activiteiten te ont wikkelen. Verhouding boekwaard- kapitaallasten De verlaging van de totale boek waarde per 1 januari 1977 ten op zichte van 1 januari 1976 wordt o.m. veroorzaakt door een verla ging van de boekwaarde van het grondbedrijf van rond f 1.000.000, te weten plan De Haar f 550.000,— plan Look 400.000, plan De Kol 150.000,— f 1.100.000,— Opvoering 2e sport- veldencomplex 100.000, f 1.000.000,— Deze vei-lagingen zijn een gevolg van grondverkopen waardoor de kapitaalsverstrekking aan ge noemd bedrijf afneemt. Voorts neemt de boekwaarde van de kapitaalverstrekking aan der den (U-vlees) elk jaar met 600.000 gulden af. Op de boekwaarde van gronden wordt niet afgeschreven. Als ge volg hiervan nemen de kapitaal- lasten (rente en afschrijving) niet af en nemen deze, relatief gezien, toe. Zwembadtarieven De gedachte, die aan de voorge stelde verhoging ten grondslag ligt vindt zijn oorzaak in het feit, dat een gezond financieel beleid vor dert, dat bij tarieven de trend wordt gevolgd. Het is o.i. niet juist in dit geval geen verhoging toe te passen, omdat de tarieven in deze gemeente in vergelijking met an dere gemeenten niet aan de hoge kaïjit zijn. Het is voorts niet wenselijk de kostenverhogingen niet voor een deel door te berekenen in de ta rieven. M.b.it. het dekkingspercentage van het zwembad, dat de laatste jaren vrij constant is geweest en heeft geschommeld 'tussen 30 en 35°/o, merken wij op dat een dergelijk dekkingspercentage naar onze me ning alleszins redelijk en accep tabel is, derhalve overwegen wij geen maatregelen ter verhoging van het dekkingspercentage. Aan de vraag om opgave van het aantal bezoekers kan niet worden voldaan, omdat registratie terzake niet plaatsvindt. Populaire uitgave begroting Sluitingstijden Zonder hieromtrent een uitspraak te doen zijn wij bereid te bezien in hoeverre aan deze suggestie kan worden voldaan. Organisatie-onderzoek Wij zijn van mening dat er geen enkele aanleiding is om aan de wens van de fracties van de VVD en GB tot het instellen van een organisatie-onderzoek te voldoen. Wij vinden- uitbreiding van het personeel op de afdeling Algeme ne Zaken hoogst noodzakelijk. Nooduitbreiding gemeente huis In de situatie waarin wij t.a.v. de huisvesting van het gemeentelijk apparaat verkeerden was slechts een oplossing mogelijk op de wijze, zoals is geschied, met alle voor- en nadelen van dien. Ook wij zijn van oordeel, dat de kosten van een airconditioning in verhouding tot de sbichitingskosten hoog zijn. In verband hiermee zullen wij nader onderzoeken op welke wijze het warmteprobleem op een goed kopere manier kan worden be streden. Huisnummering In tegenstelling tot de mening van de fractie van de VVD was het bij het samenstellen van de begroting 3 976 ons niet bekend, dat in dat jaar niet tot uivoering van de nieuwe huisnummering kon wor den overgegaan. Uiteraard zal de invoering van een nieuwe huisnummering op verschillende terreinen de nodige consequenties kunnen hebben, waarbij terecht is gewezen op de vo oi-b e re id en de we rkz aamhe den van de onroeren d-goe db elastin gen Ondanks deze consequenties me nen wij dat het niet verantwoord is de invoering van de onroerend- goedbel'astingen een jaar uit te stellen. Wij zullen er ernstig naar streven Ten aanzien van de sluitingstijden van het zwembad zullen wij ons ^tijdig voor het nieuwe badseizoen aan de hand van de opgedane er varing beraden. Indien wij enig inzicht zoüden kunnen krijgen in de behoefte aan een 'busverbinding naai- het over dekte zwembad in Markelo, ten behoeve van bejaarden, kinderen en gehandicapten, zijn wij bereid hierover contact op te nemen met de OAD. Hierbij kan echter niet uit het oog worden verloren dat aan een dergelijke voorziening zeer hoge kosten zijn verbonden. Deze financiële consequenties kunnen wij thans nog niet over zien. Uitbreiding Op 2-6' oktober jl. hebben wij een definitief schetsontwerp ontvangen met' kostenbegroting voor de uit breiding van het zwembad met een open bassin. Wij zijn voorne mens diiit ontwerp binnenkort om advies in handen te stellen van de commissie gemeentewerken. Kruiswerk Tot heden is nog één wijkverpleeg ster in dienst van de gemeente. Het overleg over een mogelijke wijziging van het dienstverband is nog niet beëindigd. Vleeskeuringsdienst Met twee b.edrijven is overeen stemming bereikt over de gesprei de betaling van de verschuldigde rechten. Eén bedrijf wenst van deze mogelijkheid geen gebruik te maken en betaalt de rechten naar gelang van de verleende diensten. De door de fracties van de CHU en AR "gevraagde clausule met betr'ekking tot de verplichting tot betaling van de tarieven is niet relevant, omdat deze betalings verplichting in de heffingsveror dening is opgenomen. De gebruikelijke sancties voor het invorderen van belastingen en rechten zijn van toepassing (aan maning, dwangbevel). Indien de uitbreiding van de vlees- warenfabriek van U-vlees in be drijf wordt gesteld, mag worden verwacht dat zulks consequenties zal kunnen hebben voor het perso neelsbestand van de vleeskeu ringsdienst. Zo nodig zullen wij tijdig met voorstellen dienaan gaande komen. Baarmoederhalskanker Het onderzoek op baarmoeder- halskander wordt, voor zover dit thans ter hand wordt genomen, nog per gemeente geregeld. Wel licht zijn er binnen het kader van de districtsgezondheidsdienst t.z.t. mogelijkheden te vinden om dit onderzoek gecoördineerd te ver richten. Komplan Aan de vraag van de fractie van de VVD om alle mogelijkheden die zich in de kom zouden kunnen voordoen om deze kom tot een aantrekkelijk centrum te maken, te inventariseren, kan in feite niet worden voldaan, omdat eventuele mogelijkheden tevoren niet bekend zijn. Bepaalde ontwikkelingen die nen zich vaak te onverwacht aan om daarmee tevoren reeds reke ning te kunnen houden. Bovendien is het in -de hierbedoelde gevallen niet mogelijk op korte termijn planologische inpassingen te be werkstelligen. Om de mogelijkheid te behouden om toch tot uitvoering te kunnen overgaan is op het investerings schema voor 1977 opnieuw een bedrag van f 100.000,geraamd. In hoeverre het alsdan mogelijk zal zijn om voor dit deel tevens te beschikken over een gedeelte van het fonds dorpsuitleg, zal eerst na het toekennen van een rijksbijdra ge in de saneringskosten kunnen worden bezien. Indien reservering van het in 1976 geraamde bedrag van f 100.000, mogelijk geweest zou zijn, zou dit voor 1977 een extra last van 11.000 •gulden hebben betekend, waardoor deze begroting met dit bedrag extra belast zou worden, hetgeen wij met het oog op de- financiële mogelijkheden niet aanvaardbaar vinden. De mogelijkheid om te komen tot eenrichtingsverkeer in de Dorps straat/Oranjestraat is indertijd be zien in de voorbereidingsfase van het komplan. Een dergelijke maatregel zou ech ter betekenen, dat deze leidt tot een toename van verkeersstromen in de directe nabijheid van de Dorpsstraat/Oranjestraat gelegen strateri. Een dergelijke situatie is zeer bezwaarlijk voor de woon functie van deze straten, met na me omdat nabij of aan deze stra ten een aantal scholen is geves tigd. Het gereedkomen van de S 14 in de loop van 1977 zal in dit opzicht geen zodanige wijzigingen tot ge volg hebben in de verkeersstroom door het dorp, dat daardoor de hierboven vermelde bezwaren wor den opgeheven. Bestemmingsplannen De zienswijze omtrent de ruimte lijke ontwikkelingen, die door de verschillende fracties naar voren zijn gebracht, zijn niet alle eens luidend. Wat deze materie betreft mogen wij u verwijzen naar uw besluit van 12 oktober jl., waarbij u hebt ingestemd met de door ons opge stelde beleidsnota ten aanzien van de ruimtelijke ordening. Wij hebben op dit moment geen behoefte onze zienswijze dienaan gaande-te wijzigen. Uiteraard- is en blijft de realise ring van de ontwikkelde zienswij zen afhankelijk van omstandighe den, die niet steeds tevoren kun nen worden bezien. Indien onvoorziene omstandighe den uitvoering van het voorgeno men beleid onmogelijk maken, zal aanpassing van het beleid nood zakelijk zijn. Vanzelfsprekend kunnen deze ont wikkelingen nauw verband houden met d'e verwervig van gronden, hetgeen zich o.a. voordoet in het voorgenomen, wijzigingsplan „De H,aar". Het uityoeren van dit plan wordt hierdoor' vertraagd. Het vei-wer- ven van gronden door middel van onteigening was destijds voor dit plande el niet mogelijk wegens het ontbreken van een goedgekeurd 1 bestemmingsplan. Wij maken u er nogmaals op attent dat verwerving van grond zonder goedgekeurd bestemmings plan niet mogelijk is. De voorbereidingskosten voor de ontwikkeling van het plan ,,Zui- derlook" hebben tot dusverre f 86.073,80 bedragen. Deze kosten worden bijgeschreven op de boek waarde van de te verwerven gron den. Het is u bekend, dat plannen wor den voorbereid om te komen tot het bouwen van een beperkt aan tal woningen in Dijkerhoek. Deze woningen zijn bedoeld voor dege nen die economisch of sociaal zijn gebonden aan de gemeente. Om dit doel te bewerkstelligen dienen wij over een instrumenta rium te beschikken, zonder het welk wij het voorgenomen beleid niet kunnen effectueren. Wij zullen de totstandkoming van het plan zoveel mogelijk bespoe digen. Vanzelfsprekend zal het plan „Zuiderlook" worden ontwik keld in overeenstemming met de bevolkingsgroei en de daarmee verband houdende omstandighe den. Renovatie woningen Wij zijn bereid de woningbouw vereniging ,,Onze Woning" te De venter te verzoeken na te gaan of bepaalde wonmgbouwcomplexen voor renovatie in aanmerking ko men. De ingestelde commissie voor woningbouwzaken za' hierbij worden betrokken. Ophalen grof huisvuil De eerste keer hebben zich van zelfsprekend bij het ophalen van grof huisvuil enkele problemen voorgedaan waardoor bij enkeie percelen het aangeboden vuil niet kon worden meegenomen. In dez.e gevallen kon nl. niet wor den gesproken van grof huisvuil, omdat het vuil dat werd aangebo den zodanig kon worden verkleind dat afvoer via de normale plastic- zakken mogelijk was (bijv. kar tonnen dozen met huisvuil e.d.). Betrokkenen zijn zoveel mogelijk op de onjuiste gang van zaken ge wezen, zodat mag worden ver wacht dat men thans voldoende is geïnformeerd. Bergingsriool Aaltinksweg Met betrekking tot de aanleg van dit bergiïïgsriool moet worden ge stéld, dat dit object medio 1977 gereed moet zijn, omdat het zui veringsschap eist dat dit bergings riool aanwezig is voordat de af voer van het rioolwater naar de in aanbouw zijnde zuiverings installatie aan de Schipbeek via de door het schap aan te leggen persleiding kan plaats vinden. Het is derhalve niet mogelijk om de realisering van dit riool te bezien in samenhang met de overige rio- le ringsplann en E-objecten Zoals bekend zijn de E-werkers thans werkzaam bij .het afzetten van houtwallen. Het is inderdaad in principe mogelijk het opscho nen van particuliere bossen uit te voeren als E-object. De ge meente zou hierover in overleg kunnen treden met de daarvoor in aanmerking komende boseigena- ren. Aan deze wijze van uitvoering wondt de voorwaarde verbonden, dat deze bossen na het opschonen worden opengesteld voor het pu bliek. Wij maken u er wel op attent dat aan een dergelijk object bepaalde financiële consequenties zijn ver bonden. Wij zijn bereid de daar toe noodzakelijke voorbereidende werkzaamheden ter hand te ne men. Onderhoud voortuinen Wij blijven van mening, dat aan leg en onderhoud van gemeen schappelijke voortuinen bij de ge meente moeten blijven. Indien het onderhoud aan de bewoners zou worden overgelaten, zou zulks het straatbeeld niet ten goede komen, ■mede in verband met de kleinscha ligheid. De hier bedoelde voortui nen fungeren in feite als openbaar plantsoen. Tegen een trendmatige verhoging van de geldende bijdra ge hebben wij in principe geen be de aankoop van een terrein. M.b t. de motorsport zijn we er, ondanks ernstige pogingen, nog niet in ge slaagd een geschikte plaats te vin den. De hockeysport en de voetbal vereniging „Blauw-Wit" hopen wij te kunnen onderbrengen in het tweede sportveldencomplex aan de Larensweg. Verlichting entree sporthal De huidige verlichting blijkt niet geheel voldoende te zijn. Wij ach ten het met u noodzakelijk dat deze verlichting wordt verbeterd. Padvinderij Omtrent de behoefte aan gascon- vectoren in het troephuis van de padvinderij is ons niets bekend. Indien hieraan behoefte bestaat is het de aangewezen weg dat men zich daartoe tot ons collegé wendt. Muziekond erwijs Het resultaat van de bestudering van de hier bedoelde nota is nog niet bekend. Ook wij zouden het stichten van een streekmuziek- school aantrekkelijk vinden. Of een en ander financieel haalbaar is, is evenwel nog zeer de vraag. Subsidie rieten daken Het Oversticht hoopt binnen en kele maanden de ter hand' geno men inventarisatie te voltooien. Eerst hierna kan de verdere voor bereiding van een subsidieverorde ning ter hand worden genomen. In het voorstel om de reserve af- vloeiingskosten personeel KWSB te bestemmen voor subsidiëring van rieten daken kunnen wij thans nog niet treden, omdat wij de fi nanciële consequenties nog niet kunnen overzien. Zo nodig zijn wij bereid in een later stadium over de bestemming van deze reserve met u van gedachten te wisselen. Parkeerplaats sportvelden- complex Meermanskamp De afwerking van de parkeer plaats is om financiële redenen niet opgenomen in het investe ringsschema voor 1977 en om die reden verschoven naar 1978. De gesuggereerde verkeersmaatrege len langs de Duistere Steeg vra gen om een nader onderzoek. Dit onderzoek zal worden ingesteld. Het gesignaleerde achterstallig on derhoud is o.i. niet aanwezig. Volkstuintjes Blijkens onze ervaring bestaat er weinig behoefte aan deze volkstuintjes. Overigens vragen wij ons af of de gesuggereerde plaats naast de sporthal voor dit doel wel zo geschikt is. Sociaal cultureel werk Het is ook ons békend, dat de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk kampt met ruimtegebrek. Nu de realisering van een nieuw onderkomen nog niet tot de mo gelijkheden behoort, dienen wij te constateren, dat op korte ter mijn geen oplossingen voor dit probleem kunnen worden gevon den. Voor het beschikbaar stellen van ruimten voor buurtaktiviteiten zien wij geen reële mogelijkhe den. Het beschikbaar stellen van een oud boerderijtje of een noodlo- kaal zal de financiële mogelijk heden van de gemeente te boven Open bejaardenwerk Indien ons een verzoek om sub sidie zou bereiken, zullen wij aan de hand van de over te leggen financiële gegevens beoordelen in hoeverre een subsidie gerecht vaardigd is. Maatschappelijk werk Het aantal werklozen per 31 aug 1976 bedroeg 48 mannen en 12 vrouwen. Ten opzichte van 31 juli 1976 waren deze aantallen met resp. 2 en 1 gedaald. Voor de mannen betekent dit dat ca. 3%% van de beroepsbevolking in deze gemeente werkloos is Daarmee heeft deze gemeente het laagste percentage van de ge meenten, gelegen in het rayon Deventer. Til Enkele keren is een poging ge daan hiervoor in aanmerking ko mende personen voor cursussen in de volkshogeschool Diepen- daal te interesseren. Gebleken is dat de belangstelling hiervoor zeer minimaal is. Wij zullen echter gebruik blij ven maken van de mogelijkheid die in dit opzicht wordt gebo den. Gassificatie In afwijking van het vermelde in de aanbiedingsbrief is de eerste fase van de gassificatie inder daad voltooid. Het ligt in de bedoeling met de tweede fase te beginnen in de aanvang van 1977. Onderhoud gasgeisers Het behoort niet tot de taak van het gasbedrijf het onderhoud van niet-gehuurde geijsers te ver zorgen Het bedrijf is hiervoor ook niet geëquipeerd. Belangstel lenden zijn zelf verantwoordelijk voor dit onderhoud en kunnen hiertoe een installateur inscha kelen. Overigens zullen wij alle gasver- bruikers door middel van een circulaire nog eens wijzen op het noodzakelijke onderhoud van alle gasapparatuur. Landbouw Wij zien geen taak en mogelijk heid om de daling van de grond waterstand onder controle te houden. Het probleem van de daling van de grondwaterstand is een lande lijke. De problematiek in deze is zo complex, dat wij niet in staat zijn te beoordelen welke facto ren uiteindelijk de lagere grond waterstanden (o.a. in Espelo) veroorzaken. Industrievestiging Gezien de reeds ingekomen aan vragen om industrieterreinen vragen wij ons af of het gewenst en noodzakelijk is industrievesti ging in deze gemeente met kracht te bevorderen. Een sterke stimulering van in dustrievestiging in deze gemeen te zou overigens ook niet passen bij de planologische taakstellin gen. Indien alle voorliggende aanvra gen om industrieterrein zouden worden gerealiseerd, zijn wij ge noodzaakt om te zien naar nieu we mogelijkheden voor indus trievestigingen. De gronden gelegen ten westen van de Aaltinksweg nabij de pa rallelweg zouden daartoe wel licht de mogelijkheid bieden. Zoals bekend zullen de resteren de gronden tussen de Aaltinks weg, Larenseweg en S 14 wor den bestemd voor sportvelden. Hondenbelasting Hoewel wij van oordeel zijn, dat het voorgestelde tarief redelijk is, dit te meer omdat gedurende twee jaren geen verhoging is toegepast, zijn wij bereid de voorgestelde verhoging tot 10% te beperken. Dit betekent, dat het bedrag voor één hond wordt verhoogd van 25,tot 27,50. Toeristenbelasting Gezien het feit, dat de tarieven voor 1976 zijn verlaagd en aan gepast, achten wij het niet ge wenst reeds nu met voorstellen tot verhoging te komen, aldus B. en W. Zandwegen Holterberg Het is niet mogelijk op grond van de Wegenverkeerswet, welke wet maatregelen toestaat ter beveili ging van het verkeer, te hanteren •voor bet treffen van maatregelen ter bescherming van natuur en landschap. Ook anderszins is er geen wettelijke bevoegdheid om te handelen overeenkomstig de wens van de fractie van de VVD. Het provinciaal bestuur houdt 'zich eveneens bezig met deze proble matiek. Riolering Holterberg Dit objeot is opgenomen in het werfcenbestand in het kader van és 'werkloosheidsbestrij ding. v Wij hebben van de door ons aan gemelde wenken dit object de hoogste prioriteit gegeven. Riolering recreatieterreinen Zoals in de aanbiedingsbrief is versneld is voor dit werk subsidie aangevraagd. Een beslissing van' 't ministerie van Economische Zaken op dit verzoek is nog niet ver kregen. Gebruik schoolpleinen buiten schoolverband Teneinde de consequenties verbon den aan het openstellen van school- pleinen buiten de schooluren te kunnen beoordelen worden infor maties ter zake ingewonnen. Het aangesneden probleem is niet een voudig. Vakleerkrachten lichamelijke oefening Tot onze spijt moeten wij u het zelfde antwoord geven als bij de begroting voor het jaar 1976, nl. dat een wetswijziging die de ver goeding voor deze vakleerkrachten regelt wel is aangenomen, doch dat nog steeds op de uitvoeringsmaat regelen wordt gewacht. Sport De aandacht die wordt gevraagd voor de met. name genoemde tak ken van sport is ten volle aan wezig. De paarden- en ponysport alsmede de motorsport is met na me sterk afhankelijk van het vin den van geschikte terreinen en accommodaties. Ten aanzien van de paarden- en ponysport zijn wij reeds in onderhandeling omtrent Minister drs. T. E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal over het schrappen van het vak „verkeer" uit het concept wetsontwerp Wet op het basisonderwijs nader contact opne men met zijn collega van Onderwijs en Wetenschappen, dr. J. A. van Kemenade. Dit heeft hij desgevraagd aan „Mens en Verkeer - Actueel" meegedeeld via een woordvoerder. Zoals bekend heeft het algemeen bestuur van Veilig Verkeer Nederland fel geprotesteerd tegen het voornemen van de onderwijsminister om het verkeersonderwijs op de lagere school niet langer verplicht te stellen. Verder liet minister Westerterp weten, dat hij onverkort vasthoudt aan wat er in het „Beleidsplan voor de verkeersveiligheid" van de overheid over het verkeers onderwijs staat, namelijk dat dit onderricht nuttig en noodzakelijk is. 1 In het beleidsplan wordt ook ge zegd, dat de nodige aandacht zal worden besteed aan uitbreiding van het "verkeersonderwijs en we tenschappelijke begéleiding ervan. Instemming Het pleidooi van Veilige Verkeer Nederland om de sinds 1964 be staande verplichting tot het geven van verkeersonderricht te hand haven, heeft heel wat instemmen de reacties uitgelokt. Ook het dringende verzoek aan minister Van Kemenade om verplichte ver keerslassen op ale scholen voor voortgezet onderwijs in te voeren, woi-dt allerwegen ondersteund. Verontrustend „Weglaten van het vak verkeer uit het wetsontwerp zou duidelijk een ernstige misser zijn. Als er geen vei-keersonedrwijs meer is, valt de basis van de verkeers- discipline weg, waardoor de poli tie het op verkeersgebied aanzien lijk moeilijker zal krijgen", aldus de Centrale Politie Verkeerscom- móssie, het samenwerkingsverband van rijks- en gemeentepolitie ten aanzien van verkeerszaken. De RAI noemt in een brief aan VVN het weglaten van „verkeer" als specifiek kennisgebied uit het concept-wetsontwerp een veront rustende zaak. De KNAC zegt volledig achter de door VVN geuite verontwaardi- ging en verontrusting over de plannen van minister Van Keme- ade te staan. ,-,Verkeersles op de basisschool is een onmisbaar on- derdeel van het begin van de ver- keersopvoeding", aldus de KNAC, De geneeskundig -hoofdinspecteur van de Volksgezondheid stuurde een brief aan de Directie Ver- j keersveiligheid. Daarin wordt ge- I vraagd of deze dienst stappen heeft ondernomen om niet alleen op de lagere school te handhaven, maar ook te bevorderen bij die leeftijdscategorie die gemotori- I seerd aan het verkeer gaat deel- i nemen, dus vanaf 16 jaar. Ook in kringen van het onderwijs f wordt het voornemen van minis- j ter Van Kemenade met het ver- keersonderwijs niet gelukkig ge- noemd. In de maandelijkse bijeenkomst van de afd. Holten van de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen heeft fysiotherapeut Kraaij een lezing met dia's gehouden over zijn v/erk. Hij vertelde dat de fysio therapie, die een para-medische funktie heeft, wordt uitgeoefend in samenwerking met huisarts en specialist die een indicatie geven. Als men afwijkingen constateert is het zaak meteen de huisarts of specialist te informeren, want ook hier geldt snelle hulp is de beste. Voor het genezen van lichame lijke afwijkingen kunnen zwemmen en paardrijden van groot belang zijn. Aan de hand van dia's liet de heer Kraaij na de pauze de ver schillende technieken zien welke toegepast worden bij orthopedi sche-, neurologische-, psychologi sche-, reumatische- en adem halingsaandoeningen. Bij het beantwoorden van vra gen kreeg de heer Kraaij gelegen heid om op verschillende lichame lijke afwijkingen nog nader in te gaan. Bij de rondvraag werd nog ge sproken over de aktie „Water al arm" en werd tevens geatten deerd op het belangrijke werk da' wordt gedaan door de plaatselijke afd. „Paardrijden lichamelijk ge handicapten" welke afd. men kaï steunen met een jaarlijkse dona tie. De druk bezochte bijeenkoms werd door de presidente mevr van Iperen-Esseboom besloten me het lezen van een gebed uit he boekje „Geloven met het gezin"

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5