ALG. BESCHOUWINGEN VVD help ze 'n tandje!* VER HAAL Motor- hockey- en paardesport staan in de kou Oude verhalen over de kerk van Gelders Laren HOLTENS NIEUWSBLAD 29 OKTOBER 1976 PAGINA 7 „Aangezien de motor- en paardesport in het verleden nog nooit enige steun van de gemeente hebben ontvangen en de accommodatie van de hockeyclub ver beneden peil is, staan deze takken van sport voor ons gevoel een beetje in de kou." Dit zei mevrouw F. M. ter Doest-Bos namens de VVD-fractie in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor 1977, tijdens de jl. maandag gehouden raadsvergadering. Mondelinge rondvraag Nadat ook zij, evenals alle an- jdere raadsfracties,, haar dank had mitgesproken voor de tijdige aan bieding van de gemeentebegrotin gen 1977, vroeg zij om tijdens de i raadsvergaderingen de mondelinge rondvraag weer te willen invoeren, naast de mogelijkheid tot schrifte- llijfce vraagstelling. Dit om beter op I actuele gebeurtenissen te kunnen [incpelen. .,Wat betreft de kommissiever- igaderingen zouden, wij graag zien, jdat het mogelijk wordt, dat leden vara één fraktie elkaar bij verhin- j dering van het-aangewezen kom- missielid, door ziekte of beroeps- matige omstandigheden, kunnen 'vervangen. Verder dringen wij aan op een zo vroeg mogelijke in- schakeling van de kommissies of [hét senioren-convent bij belang- i':rijke zaken, die zich aandienen en 'tenslotte vragen wij u met klem 'steeds op de hoogte gehouden te worden van de stand van zaken i van die aangelegenheden, die door ons in Raad of kommissie aan de orde zijn gesteld (zwembad, zand- wegen Holterberg, terrein motor- club, om maar een paar voorbeel- den te noemen)Wij zouden graag [zien dat de raadsvergaderingen in j 1977 steeds op een vast week-dag I in de maand worden gehouden en dan bij voorkeur op maandag." J aarrekeningen „Naar aanleiding van uw opmer- king, dat reeds een bedrag van If 185.000 is aangewend voor extra afschrijving op nog niet afgeschre- ven investeringen in 1974, vragen wij u welke aktiva zijn afgeschre- i ven met vermelding van looptijd en het aantal jaren dat er reeds j afgeschreven is." Financiële verhouding ..De prijskompensatie voor 1977 is door u gesteld op 4%. Uw toe- voeging, dat de toekomst uit zal moeten wijzen of dit percentage in j de loop van 1977 opnieuw ver- I hoogd zal moeten worden, komt op j ons enigszins simplistisch over. De inflatie baart ons, evenals onge- twijfeld u, grote zorgen, ze zal ze- ker in 1977 niet minder worden. We hadden het daarom juister ge- j vonden als u gesteld had: „deze 4% zal zeker moeten worden aan- gepast." Door deze voorstelling I van zaken wordt de financiële po- sitie van onze gemeente verslui erd." Belastingen Wij namen met genoegen kennis van het verhoogde dekkingspercen tage, waardoor de reinigingsrech- ten niet verhoogd hoeven te wor- den. Wij dringen er wel' op aan. dat bij het ophalen van het grof huisvuil niet selektief - te werk I wordt gegaan. Hef. kwam ons nl ter ore dat bepaalde voorwerpen zijn blijven staan tot ongenoegen van inwoners, die zo blij waren j met-deze nieuwe maatregel. Hondenbelasting De VVD-fraktie vindt deze vorm van belasting als zodanig discuta- i bel; onder meer omdat op het be- i zit van andere dieren ook geen belasting wordt geheven. De ver hoging met 20%, die u thans voor stelt (100% sinds dec. '73) wijzen wij af. Toeristenbelasting De VVD-fraktie vindt het juist dat deze belasting niet verhoogd I wordt. Bad- en zwemgelden Wij hebben bezwaren tegen de verhoging van de tarieven met het I maximaal toelaatbare percentage i van 7%, aangezien de akkommoda- i tie, zoals we allen weten, aan j ruimte veel te wensen overlaat, met alle ongemakken van dien, en deze situatie volgens uw informa- I tie, in 1977 niet verbeterd zal wor- i den. Efficiëntie onderzoek Til het investeringsschema wordt i een bedrag van f 50.000 uitgetrok ken voor uitbreiding personeel. Aangezien het eventueel aantrek ken van een nieuwe kracht als oplossing voor de moeilijkheden bij I de dienst gemeentewerken aanlei- ding was voor de Raad om tot een i doorlichtingsprocedure te beslui ten, die inmiddels heeft plaatsge- I vonden, stellen wij u thans voor om ook het gemeentehuis aan zo'n onderzoek te onderwerpen, alvo rens tot het benoemen van een dure kracht over te gaan. De werkzaamheden breiden zich de laatste Tijd in elke tak van dienst 1 (Soc. Zakeft, Administratie bedrij ven, enz.) zó uit, dat het ons zeer nuttig lijkt om maatregelen te tref fen, zodanig dat een juist inzicht verkregen wordt waar en hoe een eventuele nieuwe kracht het best kan funktioneren. Airconditioning gemeentehuis Wij zijn liet eens met het nood gedwongen aanbrengen van air conditioning. Wij vragen ons wei af wat er nog overblijft, van de financiële voordelen van de lelijke, doch goedkope systeembouw nu er achteraf nog zoveel geïnvesteerd moet worden. Iluisnummering buitengebied Ook in 1976 zijn we niet aan deze huisnummering toegekomen. Bij ons rijst in dit verband de vraag: wat heeft het voor zin pos ten op de begroting te zetten, waarvan we van te voren weten, dat uitvoerbaarheid niet mogelijk is (wij denken hierbij aan de on mogelijkheid voor de ruilverkave ling om in 1976 met een definitief wegenplan uit te komen). Overigens wijzen wij u erop dat in het voorjaar 1977 met het taxe ren voor de onroerend goed be lasting zou worden begonnen. Het is een duidelijke zaak dat een taxa tie, gepaard gaande met wijziging van huisnummeringen, de grootste verwarring gaat stichten. Boven dien is het ons bekend dat wijzi ging van adressen die binnen één jaar na de inbreng van de gege vens voor de onroerend goed be lasting in de computer wordt in gevoerd, veel geld gaat kosten. Het is dus zaak dat óf de huisnumme ring juni 1977 klaar is óf de in voering van de onroerend goed be lasting een jaar wordt uitgesteld. Bad- en zweminrichtingen Graag willen wij nader geïnfor meerd worden over de stand van zaken. In een eerdere raadsverga dering hebben wij onze ontsteltenis over het tijdsbestek, waarin de uitvoering van de uitbreiding z'n beslag zal krijgen, tot uitdrukking gebracht. Het verbaast ons, dat het college zich daarna over de voort gang van de procedure weer in zwijgen hult, waarmee we niet willen impliceren dat u in deze niets onderneemt. Alleen, we zou den zo graag op de hoogte gehou den worden. Ter gedeeltelijke op lossing van de moeilijkheden, ves tigen wij nog eens uw aandacht op de noodzaak van een goede busverbinding voor bejaarden, kinderen en "gehandicapten van Holten naar het zwembad in Mar- kelo. Subsidiëring kruiswerk In de begroting 1977 zien wij dat de wijkverpleegsters niet meer vermeld staan. Betekent dit dat alle wijkverpleegsters overgegaan zijn naar de Stichting Kruiswerk Zuid-West Overijssel? Vleeskeuringsdienst Is er nu met alle bedrijven, die gebruik maken van de vleeskeu ringsdienst een akkoord bereikt over de. wijze van betaling in 1977? Komplan De VVD-fraktie dringt aan op inventarisatie van alle mogelijk heden, die zich door de^ laatste ontwikkelingen en door eventuele toekomstige wijzigingen in de kom zullen aandienen opdat in nauw overleg met het Bureau Hajema deze ontwikkelingen op de voet worden gevolgd en alle kansen benut worden om de kom tot een aantrekkelijk centrum te maken, zowel visueel als wat betreft de voorzieningen. Het lijkt ons dat in de toekomst mogelijkheden ge schapen kunnen worden die er nog niet. waren bij het ontwerpen van een concept-fcomplan. Meer ruimte betekent o.i. meer mogelijkheden bijv. voor een dorpspleinfunktie, aanleggen van groenvoorzieningen, parkeerruimte, bredere trottoirs, enz. Bestemmingsplannen Wij geven verre de voorkeur aan het nieuwe bestemmingsplan de Haar en afhankelijk van de uit slag van de kroon wat betreft de Beuseberg verdere bebouwing óf in de Beuseberg óf in de Zuider- look. Hoewel het plan Haar moei lijkheden ondervindt bij de grond- werving, willen wij deze moge lijkheid toch nog niet afschrijven. Wij dringen er sterk op aan, dat er in de toekomst bij het verwerven van grond voor een bestemmings plan een andere slagvaardiger pro cedure wordt gevoerd. Wat betreft de Zuiderlook zou den wij graag een inzicht willen hebben in de bedragen, die reeds in dit plan geïnvesteerd zijn, Hoe wel dit al in de Kommissie R.O. besproken is, willen wij er toch ook in de Algemene Beschouwin gen nog op wijzen, dat gezien de sterk veranderde visie van de re gering t.a.v. de woningbouw (zie beleidsnota), dit plan uiterst flexi bel moet worden opgezet, opdat te allen tijde bijgestuurd kan. wor den wat betreft de aantallen en soorten woningen en de afbouw van het plan. Volkshuisvesting Renovatie van de woningen aan de Burg. v. d. Borchstraat vinden wij een goede zaak. Wij herinne ren nog even aan ons verzoek tot overleg met de bewoners als er - een renovatieplan gemaakt is. 2e sportveldencomplex Aangezien met name de paarde- en ponysport en de motorsport in het verleden nog nooit enige steun van de gemeente hebben ontvan gen en voor ons gevoel eigenlijk een beetje in de kou staan. Wat betreft de Hockeyclub Hol ten hebben wij te uwer informatie een. kleine inventarisatie gemaakt: De hockeyclub is ruim 4 jaar oud, maar telt toch ca. 150 leden (8 elftallen) waarvan ca. 55 leden in de leeftijd van 7 tot 18 jaar. De akkommodatie bestaat uit 1 speel- en 1 oef en veld, van zodanige kwa liteit, dat ze eigenlijk niet geschikt zijn voor de hockeysport. Ze wor den, zoals u weet, gehuurd voor f 1000 voor 76-77. een bedrag, dat voor volgende jaren geïndexeerd wordt. Kantine en kleedruimte (zonder douches) zijn eigendom van de hockeyclub en verkeren in slechte tot zéér slechte staat. Men verwacht in de komende ja ren nog een aanzienlijke stijging van het ledenaantal. De opvang mogelijkheden zijn dan helemaal onvoldoende. Minimaal heeft de hockeyclub 2 a 3 speelvelden van goede kwaliteit en 1 a 2 oefenvei- den nodig. Voorts heeft men be hoefte aan ruimte voor een be hoorlijk geoutilleerd clubhuis met meerdere kleedlokalen en douches. Voor zover de financiën daartoe armslag geven, bevelen wij deze drie takken van sport in uw aan dacht aan. Zij zijn nu aan de beurt, vinden wij. Bergingscapaciteit Het aanleggen van bovengenoem de voorzieningen achten wij be langrijk om stankoverlast door de oude situatie, waarover veel Haar- bewoners klagen, op te heffen. Het valt ons overigens op, dat in het investeringsschema '76 een be drag van f 530.000 wordt genoemd voor het Moerriool, terwijl in het investeringsschema '77 f 661.000 is opgevoerd. Waaraan is dit verschil van f 131.000 te wijten? Is een deel van dit investeringsbedrag niet reeds ondergebracht bij de kosten van de partiële herziening van het bestemmingsplan de Haar? Houtwallen Wij zijn verheugd dat in het ka- aer van de E-werken toestemming is gegeven om de houtwallen af te zetten. Wij wijzen voorts op de mogelijkheid om de zgn. E-werkers ook in te zetten bij het opruimen en onderhouden van de bossen. De gemeente Holten zou hiervan kun nen profiteren om de bossen rond Holten weer een aantrekkelijker aanzien te geven, dit vooral ten bate van het toerisme, onze voor naamste bron van inkomsten. Wij willen er nog op wijzen, dat het belangrijk is dat de opzichter over het uit te voeren E-werk een goed kontakt heeft met de eigenaren van houtwallen en bossen. Onderwijs In z'n algemeenheid zijn wij ge lukkig met alle aandacht, die ddt belangrijk aspekt van onze samen leving in Holten krijgt. Minder ge lukkig waren wij, zoals bekend, met deelname aan de onderwijsbe geleidingsdienst Midden-IJssel, maar wij zullen ons goede verlie zers tonen en zeer geïnteresseerd de aktiviteiton van de onderwijs begeleidingsdienst volgen. Graag worden wij in de onderwijskom- missie van de gang van zaken op de hoogte gehouden o.a. van het werkplan 77-78, waarmee de dienst in het komend voorjaar voor de dag wil komen, een resume van opvattingen, wensen en mogelijk heden, naar is aangekondigd. Het verheugt ons, dat de kleu ters in Dijkerhoelc een 3e ochtend les krijgen en dat de instandhou ding van de school in Espelo tot en met 1978 verzekerd is. Het ver vult ons met spijt dat dhr. Brou wer in maart '77 afscheid zal ne men als hoofd van de Dorpsschool; wij komen daar tegen die tijd on getwijfeld nog op terug. Met be langstelling en betrokkenheid zul len we deelnemen aan de benoe- mingsprocedure van het nieuwe hoofd. Wat betreft de Scholengemeen schap betreuren wïj het, evenals het College en de andere frakties, ten zeerste dat de nieuwbouwplan- nen in het slop zijn geraakt en laken wij de wijze waarop alle toezeggingen geruisloos zijn inge trokken. De WD-fraktie heeft stappen ondernomen bij haar 2e Kamerfraktde om te onderzoeken of aan deze nare zaak nog iets te doen valt en om één en ander in ieder geval warm in haar belang stelling aan te bevelen. Onze on- derwijsspecialiste, mevrouw Smit- Kroes heeft inmiddels kontakt ge had met de staatssecretaris van onderwijs. Mogen allen die betrokken zijn bij het onderwijs aan de Scholen gemeenschap met evenveel enthou siasme hun werk blijven doen en zich niet uit het lood laten slaan door zoveel gebrek aan medewer king van de regering. Subsidiëring Wij zijn erg blij met de totstand koming van de nieuwe sporthal. Wij dringen alleen aan op betere verlichting bij de hoofdingang; het is er nu zo dwiker, dat men ob stakels niet ziet staan. Aan de sport in het algemeen is de laatste jaren in Holten veel aandacht ge schonken, daarom willen wij er hier nogmaals op wijzen, dat we als gemeentebestuur de taak heb ben om iedere tak van sport te steunen en dan komen we er niet onderuit, dat de motorsport tot nu t.oe geen subsidie heeft ontvangen, iets wat ze heel prijzenswaardig ook niet nodig heeft, omdat ze zichzelf kan bedruipen, maar daar tegenover mag wel gesteld worden, vinden wij, wat extra aandacht voor hun akkommódatie-proble- men. Wij hebben hier ook al eens in de kommissie R.O. op aangedron gen, ons is toen toegezegd, dat het Bureau Hajema de mogelijkheden nog eens zou onderzoeken. Wij vragen het College met klem nu snel met een voorstel te komen. De paarde- en ponysport krijgen dit jaar voor het eerst f 500, maar heeft ook nog steeds geen oefen terrein; ook dit gebrek aan doel matige akkommodatie bevelen wij in uw zorg aan. Voor de padvinderij vragen wij om een eenmalige subsidie voor de aanschaf van gasconvectoren. Er is nu een aardgasleiding naar het troepenhuis. maar men heeft slechts de beschikking over een oude oliekachel en er is geen geld voor nieuwe kachels. S oc i o Ivo or zi en i n ven Om een beeld te krijgen van de eventuele meerdere toeloop van 't aantal vragen om financiële hulp verlening, zouden wïj graag verne men om hoeveel gevallen in de diverse regelingen het hier per jaar gaat. Mits goed geïnterpreteerd achten wij de tijdelijke Rijks groepsregeling minder validen en de wet Sociale Werkvoorziening goede maatregelen. Werkloosheid is een afschuwelijke zaak; mis bruik maken van deze sociale en ekonomische wantoestand is stui tend en daartegen moet ook ge meentelijk worden gewaakt. Gas- en elektriciteitsbedrijf In de aanbiedingsbrief staat: „Thans is het le gedeelte van de le fase voltooid." Dit is niet juist. In de vergadering van de Energie- kommissie op 13 aug. '76 heeft de voorzittef meegedeeld dat in de eerste fase van de ontsluiting van h.et aardgasnet alle hoofdleidingen in de grond liggen; 8 sept. jl. zou dit werk gereed komen, doch alles was 13 juli al voltooid. Wij ne men nu aan dat het gestelde in de aanbiedingsbrief onjuist is. Wij wijzen erop dat zulk een onjuiste weergave van de werkelijkheid wellicht nadelige gevolgen kan hebben voor de snelheid, waarmee de 2e en 3e fase van ontsluiting ter hand genomen kunnen worden. Het is immers zo, dat de aanbie dingsbrief mede aan G.S. wordt gezonden en dat G.S. goedkeuring moet verlenen alvorens met de 2e fase kan worden begonnen? Gaarne uw antwoord op de vol gende vragen, t.w.: 1. Is het inderdaad juist, dat de le fase van de ontsluiting van gasloze gebieden volledig is vol tooid? 2. Bedraagt het fonds tot ontslui ting gasloze gebieden per l-l-'77 inderdaad het in de begroting vermelde bedrag van f 226.090, Er is ons meegedeeld dat de jaarrekening van het GEB over '75 gereed is. De jaarrekeningen '73, '74 en '75 zijn nog niet gekontro- leerd, reden waarom de bedrijfs resultaten over deze jaren nog niet bekend worden gemaakt. Onze fraktie zou echter wel graag de bedrijfsresultaten van de genoem de dienstjaren willen weten, om dat over enige tijd van de raad wordt gevraagd de tarieven voor '77 vast te stellen en daarvoor zijn misbaar. Voorts vragen wij ons af de gevraagde inlichtingen o.i, on waarom de boekhoudmachine, die voor '76 in.het investeringsschema stond niet is aangekocht en nu op de begroting van '77 voorkomt. Zo lang de boekhoudmachine niet 4s aangeschaft, moet een uitzend kracht gehandhaafd blijven. Met alle respekt voor deze kracht, deze oplossing om het werk klaar te krijgen is duidelijk duurder. Bo vendien is het dienstverband van uitzendkrachten wettelijk aan tijd gebonden. Wij willen graag voor komen dat er straks geen boek houdmachine is, terwijl ook de uit zendkracht verdwijnen moet. Daar om verzoeken wij u ons mee te delen hoe uw beleid in deze aan gelegenheid zal zijn. Voortuintjes Bij de bestudering van de begro ting viel het ons op, dat er per jaar ca. f 30,000 door de gemeente moet worden bijgelegd op het on derhoud van de voortuintjes van huurwoningen. Dit betekent een bedrag van f 3 per inwoner van Holten. Wij vinden dat erg veel en vragen ons af of het niet juister zou zijn, dat de gemeente van dit onderhoud afstapt of de bijdrage van de betrokken verhuurders ver hoogt. Onze liberale instelling zegt óns: „geef de mensen de vrijheid om hun tuin naar eigen inzicht en verantwoordelijkheid in te rich ten." Landbouw Wat: betreft de landbouw spre- ken wij onze grote bezorgdheid uit over de lage grondwaterstand, die gedeeltelijk veroorzaakt wordt door de waterwingebieden. Wij dringen aan op kontrole van het dalen van de grondwaterstand, te meer waar ons bekend is. dat in Espelo de pompkapaciteit jaarlijks nog wordt opgevoerd, waarbij zij opgemerkt, dat de laatste droge zo mer duidelijk heeft aangetoond hoe noodlottig de gevolgen voor de. landbouw kunnen zijn. 'Stichting Sociaal Cultureel werk Nu het nieuwe gebouw voqr bo vengenoemde stichting helaas voor lopig niet. gerealiseerd wordt, ter wijl de behoefte aan een dergelïjik gebouw levensgroot gebleken is en bö'vendien de zaal Amïcitia voor het verenigingsleven verloren is gegaan., dringen wij erop aan. dat het gemeentebestuur eens uitkijkt naar een vervangende akkommoda tie voor allerlei dorpsevenementen. Wij denken bijv. aan een zich daartoe lenend bestaand gebouw. Wij komen in de kommissie Ge meentewerken hierop nog nader terug. Bejaarden Vooral ook voor deze bevolkings groep dringen wij aan op bovenge noemd gemeenschapsgebouw zodat de ouderen onder ons zich af én toe kunnen mengeh onder de jon geren. Wij weten dat er bijv, in de „Diessenplas" een gemeen schapsruimte is, maar. het zou o.i. door veien op prijs gesteld wor den als er een ontmoetingscen trum kwam voor zowel jeugd als ouderen. Verder vragen wij uw speciale aandacht voor het open bejaarden- werk. waar een werkgroep van enthousiaste mensen zich mee be zig houdt. Deze werkgroep doet uitstekend werk: ze verzorgt het Onder bovenstaande 1 titel ver scheen geruime tijd geleden een 122 pagina's tellend boekje, ge schreven door de nu bijna 80- jarige mevrouw J. Teenstra-Slag man, ingezetene van "Laren (Gld.). Het was de toenmalige (1966-1972) hervormde predikant aldaar, ds. B. W, Okma, thans in algemene dienst van de kerk, die de schrijf ster in 1969 dë suggestie deed om anderen te laten meegenieten van haar kennis van de Larense kerk geschiedenis, Mij graag tqt die anderen rekenend verheugt het mij zeer, dat mevrouw Teenstra de suggestie van de heer Okma heeft opgevolgd. Ik heb het boekje gelezen en herlezen en vele malen ter hand genomen om mijn eigen informaties nog te kunnen aanvul len. Mijn ervaring is, dat de ge schiedenis van Holten meer gaat spreken door de inlichtingen, wel ke schrijvers van de historie der omliggende plaatsen ons verstrek ken. Dat is niet alleen hier het geval, maar o.a. ook in het boek van A. Ponsteen over het kerk dorp Hellendoorn in vroeger eeuwen (zie mijn artikel hierover in Holtens Nieuwsblad van 1 sep tember 1972). Na een „Woord vooraf" van ds. Okma behandelt de auteur de oude verhalen over de kerk van Laren in een zevental hoofdstuk ken, namelijk: 1 Capel en kerk 2 Predikanten in onze gemeente 3 Foto's van oud Laren 4 De wheme 5 Mark van Verwolde, Laren en Oolde 6 Schoolmeesters, kosters en Uit elk hoofdstuk wil ik hier iets doorgeven. 1 Laren ressorteerde tot 1683 on der de parochie van Lochem. De geestelijkheid van dat stadje ver zorgde de diensten in de Larense Capel, staande achter hotel Wit kamp en tegenover bakkerij Eg- gink. De in de loop der jaren ver grote en grondig gerestaureerde kapel werd op 15 oktober 1835 gesloten. Een week later werd de nieuwe kerk in gebruik genomen. De bekende theoloog dr. O. Noord mans (1871-1956) hield op Goede Vrijdag 1945 de laatste dienst in deze kerk, die na grotendeels door oorlogsgeweld te zijn ver woest werd herbouwd. 2 De eerste naam op de lijst van predikanten is G. Claphouwer. De huidige pastor (nr. 25) is I. Kan del. Verder komen op deze lijst o.m, de namen voor van de do- mini Ph. J. Snethlage, N. Lange-^ rak, H. Jonker (vader van prof.' dr. A. J. Th. en dr. G. J. A. Jon-, ker) en W. A. Hoek. De ongehuwde ds. Nïcolaas Lan- gerak 'is uit Ransdorp naar Laren gekomen. Hij was een vurig pa triot en trok fel van leer tegen de prinsgezinden. Onder het genot van een borreltje hield hij in de Witkamp redevoeringen over vrij- bi-engen van maaltijden naar be jaarden die slecht ter been zijn; bezoekt zieke bejaarden, brengt be jaarde patiënten naar het zieken huis, enz. Dit alles kost uiteraard geld'. De VVD-fraktie heeft zo'n waardering voor dit werk dat ze uw college vraagt jaarlijks een subsidie te verlenen ter ondersteu ning van deze werkgroep, die be zig is een stichting te vormen, j Volgens onze informatie heeft men een bedrag van f 509 per jaar no dig. j Zandwegen Holterberg Wij herinneren u aan het door ons gedane verzoek om deze zand wegen. voor zover er zich geen huizen aan bevinden, voor motor- verkeer af t e sluiten, omdat auto's, brommers en motoren thans de ge hele Holterberg doorkruisen. Alle rust wordt hierdoor in dit stuk na tuur verstoord. Het college voelde wel wat voor deze suggestie, maar er is tot nu toe niets gebeurd. Aangezien deze wens bij velen leeft, verzoeken wij u thans met I klem de benodigde maatregelen te treffen." Aldus besloot mevr. Ter Doest haar betoog. heid, gelijkheid en broederschap. Hoewel de kerkelijke woelingen in de dertiger jaren van de vorige eeuw aan Laren niet voorbij zul len zijn gegaan, heeft de Afschei ding van 1834 er niet of nauwelijks een rol gespeeld. 3 Het boekje bevat 29 foto's c.q. tekeningen, o.a. van: het huis van Larens eerste arts E. G. Huender, kleinzoon van de Holtense predikant Derk Huender. Everhard Gezinus Huender, gebo ren te Nijbroek, was gehuwd met Annetje D. M. Jonker, dochter van vorengenoemde ds. H. Jonker; de tramkruising in de Dorps straat; de pastorie van zijn toenmalige bewoner dr. O. .Noordmans. 4 Voor de bouw van een wheme (pastorie) werden de bouwstenen door een. Rijssens „tichelwerk" geleverd en de dakpannen door een fabriek op de Holtense Bor- keld. 5 De markeverdeling verliep niet geheel volgens de regels. De rech ter kwam er zelfs aan te pas. Een boer, die onder ede staande de waarheid enig geweld aandeed, verdedigde zich later met de woorden: „Wat mos ik, ik stakke de vingers ok op, mor neet hoo- ge." 6 Het hoofdstuk over schoolmees ters, kosters en voorlezers ver meldt o.m. de namen van Carel Iwan Postel en diens zoon Frede- rik Derk Herman. Vader Postel was „bovenmeester" van 1812 tot 1857; de zoon tot 1892. Volgens H, W. Heuvel hebben zij de bevol king van Laren in 80 jaar op een hoog peil van ontwikkeling ge bracht. Grootvader Postel was geboren in Ebersdorf bij Chem nitz. Hij vervulde bij A. C. W. Staring op de Wildenborch een functie, welke misschien nog het best met „rentmeester" kan wor den aangeduid. 7 De diakonie verkocht in het boekjaar 1764-1765 een koe van een overleden bedeelde aan een zekere Eelderink voor f 17,75. Het „gezaaij" op het land bracht f 6, op. In 1794 eiste de cholera veel slachtoffers. Eén van de eersten die aan deze ziekte stierf, was Egbert Huurneman, koetsier van Verwolde. Vanwege het besmet tingsgevaar werden de doden zo mogelijk op hun* sterfdag begra ven. In deze hoofdstukken komen veel familienamen voor, die in de re gisters van burgerlijk en kerkelijk Holten niet ontbreken. Med^ om belangstelling voor de zeer lezens waardige publikatie van mevrouw Teenstra te wekken, vermeld ik hier in alfabetische volgorde een aantal van bedoelde geslachtsna men: Bannink, Van der Borch van Verwolde, Braakman, Van den Brink, Eggink, Haarman, Holter- man, Koldewei, Langenbargh, Lensink, Marsman, Meuleman, Paalman, Schoneveld, Schutte, Veldkamp, Wansink en Wessel- dijfc. Met ds. Okma spreekt ik de wens uit, dat dit boekje zijn weg mag vinden naar velen. Het is versche nen bij de Twents-Gelderse uit geverij W. G. Witkam te Ensche de, kost f 11,50 en is via de boek handel nog verkrijgbaar. Hilversum W. Otten praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Problemen in dc dierentuin. Dat zou de titel kunnen zijn van het Jraipver- Wat doe je ei aan? Hier is een oplossing: je gaat haal van deze keer. En dat komt eigenlijk door een artikeltje, dat ik ergens dichter bij het gaas staan, de afstand instellen op heb gelezen, datje in een dierentuin zulke leuke foto's kunt maken. Ik er mama en ja: het gaas is nu zo onscherp afgebeeld, dat heen. En het was waar! Daar is veel voer voor kamera's. Maar er is ook je het bijna niet meer ziet. Alleen is de baby er wat een hindernis: het gaas. Dan kun je een leuk plaatje schieten van een aapje, dat heel dichtbij zit. Maar daar komt niks van terecht. Allemaal vierkante ruitjes, die van zo'n aandoenlijk beestje een hekwerk maken. Of je krijgt moeder en kind Zeboe in de zoeker. Goed voor een geslaagde foto. Dat dacht ik, maar dat was een lelijke vergissing zoals u ziet. Onderschrift bij deze foto: zeboes in Gaasterland. bekaaid afgekomen, want door de scherpstelling op die afstand wordt alles, wat erg dichtbij staat, niet zo scherp afgebeeld. Bovendien heeft niet iedereen een kamera, die je kunt scherpstellen op een bepaalde afstand. En hoe komen die fotografen nu aan een leuke foto van die twee liggende zeboes? Op deze manier! Gewoon de lens door een opening van het gaas laten kijken. Nu heb je nergens meer last van en als dat hek op de achtergrond er niet zou zijn geweest, dan zou je rustig kunnen volhouden, dat je deze foto persoonlijk in Afrika hebt genomen. O ja, nog wel één ding: hou niet de zoeker, waar u door heen kijkt voor die opening in het gaas, maar de lens. Die moet een vrije doorkijk hebben. Als u het zo doet, zijn de problemen in de dierentuin opgelost. Een tip: probeer het eens!

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7