Zo speelden de Blauw Wit sen. Resultaten Blauw Wit jun. Kleurloze remise bij Blauw Wit 66 tegen PSY "67 (Almelo) Jaarvergadering VVV Holtens Belang m Classicale vergadering van classis Deventer Herv. kerk „Mintonette* opent volleybalcompetitie Uitnodiging DETO.5-Bl.Wit2 2-1 BI. Wit 3-SVZW7 4-0 BI. Wil 4-Vesos 7 2-5 Hulz. Boys 5 - BI. Wit 5 3-1 BI. Wit 6 - Sp. Rijssen 7 2-6 Burgerlijke Stand HOLTENS NIEUWSBLAD 1 OKT. 1976 L AGIN A 7 Zaterdagmiddag is Blauw Wit I er niet in geslaagd om de eerste thuiswedstrijd, in deze competitie in een overwinning om te zetten. In een kleui'loze wedstrijd slaagden noch Blauw Wit noch PSV-Almelo. erin om te scoren. Vooral in de eerste helft van het duel werd er van beide zijden slecht gespeeld en kansen wérden er nauwelijks gecreëerd. Het was dan ook nau welijks verwonderlijk dat de rust aanbrak met een dubbelblanke stand. Na de rust speelde Beldsnijder, door rugklachten niet in de basis opstelling, op het middenveld'; Jan Kolkman verhuisde naar de links backplaats, terwijl Henk Bolink, zeker niet de slechtste speler in de le helft, door trainer Willems naar de kant was gehaald. Vooral het optreden van Beldsnijder op het middenveld bleek een verbetering. Het spel werd beter verdeeld en' de voorhoede, waarin Wilco Dik kers een goede wedstrijd speelde, maar weinig geluk 'had. kreeg meer speelbare ballen. To'ch dreigde eerst nog gevaar aan de liffkerzijde maar gelukkig voor de Blauw Wit aanhang eindigde het schot op de vuisten van Bert Trompetter. Het laatste half uur wat duidelijk voor de Holtenaren en aanval na aan val rolde in de richting van de PSV-keeper. Ook de vervanging van Janssen door Pieterson zette geen zoden aan de dijk, want ook deze speler werd door Bert Schip per volledig in bedwang gehou den. Aan de andere kant miste Henk Aanstoot een goede kans na een voorzet van Wilco Dikkers. In de 32e minuut moest de bal door een PSV-verdediger van de doel lijn worden gehaald toen. opnieuw uit een voorzet van Wilco Dikkers, 3 Blauw-witters achtereenvolgens de bal inschoten. Bij deze actie kreeg Wim Klein Nagel voort een tik tegen zijn hoofd, maar hij kon ver'der spelen. In de laatste minu- tefo bleef Blauw Wit verreweg het sterkste, maar een schot van, op nieuw, Wilco Dikkers werd dooi de keeper gestopt en een tweetal •vrije schoppen van Gerard Koop man leverden ook al geen succes op. Bij het eindsignaal van de on opvallend leidende scheidsrechter Schuurman verlieten verheugde PSV-ers en ietwat teleurgestelde Blauw-witters het goed bespeel bare hoofdveld van Meermans kamp. A.s. zaterdag om half drie treden de Blauw-witters opnieuw aan voor een thuiswedstrijd. Tegen de huidige koploper in de le klas se, het Bornse BZSV, zullen ze dan trachten de punten in Holten te houden. Supporters zijn van harte welkom en kunnen dan tegelijker tijd het prachtige nieuwe clubhuis 'bewonderen. Blauw Wit 2 dat vast besloten is zich dit seizoen in de 3e klas le handhaven en daarvoor ook het materiaal heeft, moest zaterdag in Vriezenveen de strijd aanbinden tegen het sterke Deto 5. Met goed spel en volledige inzet probeerden de Blauwwitten Deto te verslaan, .maar de hechte Deto-defensie hield stand. Tegen het einde van de wedstrijd toen iedereen al had 'gepast' voor gelijkspel wist Deto toch nog een keer gevaarlijk door te breken en mede als gevolg van een klein foutje van Blauw Wit achterhoede de volle winst thuis te houden. Een thuisspelend BI. Wit 3 heeft ook zaterdag weer laten zien, dat het vast besloten is dit seizoen voor iedere tegenstander gevaar lijk te zijn. Aantredend tegen SVZW 7 uit Wierden werd sterk gespeeld en een verbeten SVZW- defensie kon dan ook niet voorko men dat Aanstoot en Maneschijn hun doelman elk 2x naar het net stuurden. A.s. zaterdag komt het sterke SVVN 5 op bezoek. We houden het op een puntenverdeling. Het zich op „Meermanskamp" af spelend duel tussen Blauw Wit 4 en het Hellendoornse Vesos 7 is uitgelopen op een glansrijke over winning voor de gasten. Een slecht spelend Blauw Wit dat totaal geen inzet vertoonde en zelfs niet bereid was te counteren dronk thee met een achterstand van 2-1. Na rust was het voor Vesos een makkie om dit geheel niet ge- inspireerde Blauw Wit met een 5-2 nederlaag naar de kleedkamer te sturen. Hopelijk is men a.s. zater dag in de uitwedstrijd tegen Hul- zense Boys 6 bereid er harder voor te werken want anders loopt het op een debacle uit. Dat Blauw Wit 5 niet van plan is dit seizoen grote nederlagen te in casseren bleek ook zaterdag in de uitwedstrijd tegen Hulzense Boys 5„ Nadat Hulzen de leiding had genomen wist Blauw Wit langzij te komen via een strafschop die ver zilverd werd door Schipper. Na de thee werd ook aan Hulzen een penalty toegewezen en doel man Kruidhof was kansloos 2-1. In de gelijkopgaande strijd die hierop volgde wist de Boys toch de zege veilig te stellen (3-1). Voor Blauw Wit 6 is de start in dit seizoen moeilijk. Moest men vori ge week een nederlaag incasseren, ook nu bleek men niet opgewas sen tegen Sportclub Rijssen 7. Wat de voorhoede betreft was er een licht herstel (men zag kans 2x te scoren) maar in de middenlinie en achterhoede moet er nog wel iets veranderen. A.s. zaterdag speelt het 6e uit tegen het altijd sportief strijdende MVV '69 2 uit Marle. Hopelijk gaat het dan be ter. Een gelijkspel? De Zweef a2 - BI. Wit al 0-8 Blauw Wit Al ging dit seizoen goed van start. Na 10 minuten hardnek kig verzet moest de Zvveef-verde- diging buigen voor een goed schot van aanvoedre Coert Schuppert 0-1. Wilco Schipper maakte zijn plaats als spits helemaal waar. Hij scoorde een zuivere hattrick mede door goed voorbereidend wrk van de vleugelspelers Rust stand 0-4. Na de rust bleef men tempo draaien en zodoende werd de stand regelmatig opgevoerd lot 0-8. Het samenspel was uitstekend en de inzet bleef (ondanks de zwakkere tegenstandertot de laatste minuut aan wezig. Volgen de keer op dezelifde voet verder! BI. Wit bl - SDOL bl 0-6 Een niet zo goed begin voor de jongens van Bl. Er zat weinig verband in de ploeg, en iedereen liep maar een beetje verloren in het rond. Ook werd er niet zo hard gevochten om de bal. als door de ploeg van SDOL. Er zal nog heel veel moeten veranderen in dit team, maar er volgen nog meer wedstrijden, en daarin zal het langzaam moeten groeien. Jon gens houd de moed erin, want we zijn nog maar net gestart. DES cl-Bl. Wit cl 7-2 In Nijverdal waar DES Cl tegen- ticboren: Ellen, dv B F J Boerhof en M P W Doornebos Yvonne Petra, dv E D Veneklaas en E J Catley-Day Jeannette, dv G J Schooien en E Boode. ondertrouwd: J Geerling, 23 jr_ Rijssen en E Ebrecht, 22 jr, Holten, tichuwd: H J Meesterberends, 22 jr. Holten en S D H Veheklaas, 22 jr. Holten A J Hosmar, 22 jr. Tubbergen en J G Gervedink Nijhuis, 22 jr. Holten, overleden: I-I Veneklaas-Kolkman. 77 jr. Hol ten J W Kevelam, 60 jr, Holten, overleden te Markelo. Voor de aanvang van deze clas sicale vergadering werd een korte gebedsdienst gehouden, waarin ds. A. W. van der Plas uit Rijssen voorging en mediteerde over I Co- rinthe 15-58. Deze classicaie ver gadering, waarop 21 predikanten, 18 ouderlingen, 3 diakenen en 3 ouderling-kerkvoogden aanwezig waren, alsook één adviseur en twee gasten, werd geopend door de voor zitter ds. I. D. Dijk uit Wesepe. Na appèl nominaal en vaststel ling van de notulen van de classi cale vergadering van 20 mei 1976 jl. werd vrij -uitvoerig gediscussi eerd over hetN al of niet' benoemen van een nieuwe scriba, in verband met het vertrek van ds. Kruyt MINTONETTE Vrijdag 24 september jl. ging voor vier teams van Mintonette de competitie van start. Jongens Het jongens .juniorenteam speel de op 18 september ter voorberei ding op de competitie een toernooi in Nijverdal. Het tekort aan goede spelers brak het team in de voor ronde duidelijk op (nederlagen te gen Set-Up en Coppejans); in de strijd om de 9e t.m. 12e plaats werden in totaal twee punten be haald tegen Flash B en Aristoi, terwijl de laatste 'wedstrijd tegen Verdan weer verloren werd. Het enige vermeldenswaardige was nog dat Michel Boersma de bal boven op de verwarmingsapparatuur sloeg De competitiewedstrijd van 24 september was vrij zwak. Tegen Volley A uit Wierden ging de eer ste set verloren met 3415. Alsof dit een inspiratiebron was werd er in de tweede set veel beter gespeeld en werd gewonnen met 15-8. He laas verzwakte het spel in de der de set wat weer leidde tot set winst voor Volley. In de vierde set werd goed gespeeld en het ging dan ook gelijk op. Helaas verloor Mintonette deze set ook met 13-15. Het moet mogelijk zijn dat dit team door meer samen te spelen tot 'betere prestaties komt. Heren De eer om de eerste officiële competitiewedstrijd in de nieuwe sporthal te spelen, viel te beurt aan de heren I en heren II teams van Mintonette. Als competitie opening dus gelijk al een onder ling gevecht om de puntjes, dat overigens zeer sportief Verliep. In de eerste set begon heren I overtuigend wat al snel een flinke voorsprong opleverde. Door dit goede verloop begon men ongecon centreerd te spelen waar heren II gretig gebruik van maakte en te rugkrabbelde. Dit spoorde 't eer ste weer aan tot het uiterste en zo kwam de eerste set toch bij heren I terecht. (15-8). In het be gin van de tweede set speelde he ren II beter volleybal dan 't eer ste: met veel inzet pakte het twee de al snel een voorsprong van 4 a 5 punten. Hef. eerste team speel de ongeconcentreerd en er was een time-out van trainer-coach De Loo- ze voor nodig om het eerste weer op het goede spoor te zetten. Er ontwikkelde zich toen een stevig gevecht om de puntjes dat bijna tot aan het eind van de set door ging. Op het laatst wist héren I toch beslissend door te drukken naar een 1543 setwinst In de derde set speelden beide teams niet. sterk en deze set ging naar heren I (met 15—11) omdat deze blijkbaar het minstzwak speelde hoewel het tweede door zijn inzet en motivatie misschien, wel verdiend had deze set te win nen. Heren I haalde hiermee de eerste twee puntjes binnen. Bij zonder positief was de vrij grote publieke belangstelling in ,,'t Mos sink". Dames Het eerste damesteam opende zijn competitie met een wedstrijd tegen Rivo uit Rijssen. In de eer ste set werden vooral in de verde diging bij de Mintonettespeelsters fouten gemaakt zodat Rivo via tak- tiseh geplaatste smashes vfbt van haar tegenstander wegliep: met 8- 15 ging de eerste winst naar Rivo. Het leek er in de tweede set op dat de Holtense dames een ant woord hadden op het spel van Ri vo. Ze kwamen zelfs met 14-11 voor te staan. Op het kritieke moment toonde de Rijssense ploeg iets meer overleg en haalde deze set binnen met 15-47. Dit werd de dames van Minto nette klaarblijkelijk toch wel te gortig. Door de foutjes bij Rivo in de blokdekking en in het achter veld goed uit te buiten werd de derde set winnend afgesloten. De laatste vierde set dicteerde Min tonette duidelijk het spel. Rivo kwam er helemaal niet meer aan te pas en met 45-5 setwinst haal den de Holtense dames tenminste nog één punt binnen. Eindstand 2-2 Zaterdag 2 oktober a.s. organi seert de Hockey Club Holten in het kader .van de landelijke aktie ..Sport Real" een sportmiddag in 't Mossink. Iedere Holtenaar, jong en ou'd, is hierbij van harte welkom. Wat is er te doen? U start met een introduktie- film, die duidelijk maakt wat hockey is en biedt. „Sport m Beeld" met muzikale begelei ding door het trio Louis van Dijk; Onder deskundige leiding wor den instruktieoefeningen gege ven. Iedereen kan hier zijn/ haar eigen mogelijkheden ont dekken, want aan de kant zit ten is er niet bij. (Voor spel materiaal is gezorgd; neem al leen uw gymschoenen mee). Korte wedstrijdjes worden ge speeld waaraan iedereen die wil. kan meedoen. Kom ook zaterdag aanstaande naar de Sporthal 't Mossink om de spieren los te maken. De Hockey Club Holten verwacht naar Elburg. Tenslotte werd beslo ten dat ds. De Bier uit Rijssen. de secundus-scriba, lot januari 1977 deze functie zal waarnemen. Bij het verlate verslag van de Classicale Zendingscommissie over 1975 wordt ook de nieuwe provin ciale Zendingsconsulent, ds. L. de Vrijer uit Holten (Kenemansstraat 39, tel. 05483-2756). aan de classis voorgesteld; hij wekt de aanwezige ambtsdragers direct op een verga dering van de classicale zendings- cómmissie op 24 september in Hol len te bezoeken, vooral ook om kennis te kunnen maken met dr. Schaeffer en zijn vrouw, die na mens de classis Deventer zullen worden uitgezonden. Na de pauze voor een koffie maaltijd en het bezichtigen van de gerestaureerde kerk van Raaite komt het jaarverslag over 1975 van de visitatoren en provinciaal aan de orde. waarbij bleek dat in de classis Deventer vier gewone visi- tatiebezoeken werden gebracht, nl. één in Colmschate en drie in De venter. De snel groeiende gemeens te Colmschate vraagt bijzondere in spanning, die graag gegeven wordt, terwijl het bejaardenwerk in het algemeen blijk geeft van te ge ringe scholing en een (classicale) cursus wellicht wenselijk zou zijn. Vervolgens komt een schrijven van de Gen. Financ. Raad aan de orde, waarin wordt medegedeeld dat belijdende leden voorstaan f 15,- per jaar voor de Generale Kas moeten betalen, terwijl aan doopleden boven de 21 jaar ge vraagd zal worden dit vrijwillig te doen. Om toelichting en uitleg te geven bij de uitvoerige discussie is de heer Boon. een functionaris van de Generale Financiële Raad ter vergadering aanwezig. De Ge nerale Kas is een hulpfonds, waar uit vele gemeenten steun ontvan gen. Het is van belang da+ de in ning intensief ter hand wordt ge nomen. Het welslagen van deze actie is ook van groot belang als ondersteunning van de uitbreiding van de ledenadministratie der kerk Na de koffiepauze roept de prae- ses een hartelijk welkom toe aan ds. E. J. v. d. Wal uit Nijverdal die namens de Gereformeerde clas sis aanwezig is. Bij de bespreking van de leefregels voor de betrek kingen met de Doopsgezinde Socië teit wordt, na uitvoerige discussie met een krappe meerderheid van 24-22 besloten, dat aan de Synode geadviseerd zal worden artikel 3:1,1 uit deze regeling te schrap pen omdat bij handhaving goed gekeurd zou worden, dat een Her vormde, die tot een Doopsgezinde gemeente over wil gaan op zijn verzoek onder verantwoordelijk heid van een Doopsgezinde predi kant opnieuw gedoopt zou worden. Ouderling J. C. van Dijk uit De venter brengt vervolgens verslag uit van de vergadering van de Generale Synode der Hervormde Kerk op 16 sept. jl. en van de vergadering van de gezamenlijke Hervormde en Gereformeerde Sy node op 17 en 18 september jl. Op de afzonderlijke synodever gadering der Hervormde Kerk werd bij het jaarverslag '75 van de Gen. Financ. Raad besloten, van de doopleden van 21 jaar en ouder een vrijwillige bijdrage van f 15,- per jaar voor de Generale, Kas te vragen. Bij het jaarverslag van de Raad van de Catechese bleek de catecheten-opleiding een grotere taak te worden, niet om dat velen een werkkring in de Hervormde Kerk verlangen, maar uit belangstelling voor wat hier geboden wordt. Uitvoerig wordt over „Kerk en Is raël" gesproken. Ds. Gerssen geeft namens de Raad voor ,.Kerk en Is raël" als zijn visie dat Israël ge zien moet worden als een model van wat God met de wereld wil, waarmee hij wil zeggen: ,,'t Komt pas goed in 'het Midden-Oosten als de plaats van Israël wordt aan vaard, want dan wordt ook de plaats van de Palestijnen hierdoor •gewaarborgd." Bij de rondvraag spreekt afge vaardigde dr. Maan uit Oegstgeest zijn verontwaardiging uit over de, wat hij noemt, „schandalige ver klaring," die het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond deed uit gaan aan de vooravond van de gezamenlijke Herv. Ger. Synode. Op deze gezamenlijke Hervormd Gereformeerde Synode kwamen in de eerste plaats „Kernen van Be lijden" aan de orde. Bij de discus sie bleken de scheidslijnen dwars door de beide kerken heen te lo pen. Enerzijds bestond wel de op rechte behoefte aan een op deze tijd gericht belijdenisgeschrift, an derzijds vreesde men dat de oude belijdenisgeschriften dan in 't mu seum zouden belanden. Men kwam er echter niet uit en met overgrote meerderheid werd op Voorstel van dr. Van Andel het besluit aanvaard: „Dankbaar ons houdende aan en levend uit de be lijdenis die onze kerken gemeen schappelijk hebben, in verlegen heid om te komen tot de formule ring van een geheel nieuw belijde nisgeschrift, besluit de vergadering •de beide synoden aan te bevelen een geschrift te doen opstellen, waar enkele grondlijnen van het belijden in kaart worden gebracht, om de gemeenten van dienst te zijn in de uitdagingen en aanvech tingen van deze tijd." Wat de kerkordelijke vraagstuk ken betreft zal de betreffende commissie doorgaan met het zoe ken naar inleidende artikelen voor een gezamenlijke kerkorde, waar in zowel de identiteit als de gren zen van deze één geworden kerk worden omschreven. Gedragen de beide kerken op synodaal niveau zich als elkaar beminnende egels, over de samenwerking op 't plaat selijk vlak werden veie positieve geluiden gehoord. Hier durft men meer aan en waagt men het zelfs om tegen het grote gebod „geen risico nemen anders verlies je men sen" in te gaan. Ds. Berkhof uit Holten (advi seur namens Raad voor verband met andere kerken) bepleitte uit-, breiding van het gesprek in de richting van de kleinere kerkge nootschappen, zoals Remonstran ten, Doopsgezinden en Luthersen; ook al wordt de materie daardoor ingewkkelder. Besloten werd ten slotte: le. Doorgaan op het plaatselijk vlak. Wat samen gedaan kan worden ook samen doen. 2e. Inschakelen van de classical^ vergaderingen om vragen, die mogelijkheden blokkeren, door bespreking uit de weg te rui; men. 3e. De werkgroepen, die zich be zig houden met „kernen vart belijden" en met kerkorde!ijki zaken, dienen hiermee door te- gaan. 4e. In 1979 zal de volgende gezaj menlijke synode vergadering gehouden worden. Ds. Dijk gaf wel gelegenheid tof vragen stellen, maar wegens het late uur werd daar geen gebruilr van gemaakt. Na rondvraag er£ dankgebed werd de vergadering gesloten. C. C. ADDINK 55 55 In de maandagavond in Dorpshotel Holterman gehouden jaarvergadering van de WV Holtens Belang heeft voorzitter mr. W. H. Enklaar. na een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer Borghgraaf, directeur van de streek-VVV Overijsselse Heuvelrug en Salland te Raaite, in' zijn openingswoord o.a. aandacht geschonken aan- de ontwikkeling van de streek-VVV's, die achterblijft bij die van de provinciale VVV's die steeds sterker worden, een ontwikkeling die precies in tegenstelling is met datgene wat men enkele jaren geleden heeft gedacht. De kracht moet meer uitgaan van de streek-VW's. Helaas blijven die steeds meer achter met gevolg financiële problemen. stander was moesten de Blauw Witters reeds in de le helft hun meerdere erkennen in een beter spelend DES. Na rust waren, de Blauw Witters bereid hard te wer ken en dit bracht succes de stand kwam op 4-2. Een door Blauw Wit gemiste penalty had wanneer hij was benut het keerpunt kunnen betekenen, maar het waren de DES-jongens die nu moed kregen en de eindstand op 7-2 brachten. Voor Blauw Wit: scoorden Schup pert en v, d. Voet. Omhoog dl - Bl. Wit dl In de eerste helft een overwicht van Blauw Wit dat gesteund dooi de krachtige wind tot oen 3-0 voorsprong uitliep. Doelpunten makers G. Meijerink (2x) en H. Scholman, de laatste uil een prachtige boogbal. De tweede helft bleek dat de conditie zo hiel en daar nog wat le wensen over liet. Met name in de achterhoede werden nogal wat foutjes ge maakt, die tot gevolg hadden dat Omhoog gemakkelijk langszij kon komen. Daarbij werd er door Om hoog nog 3 keer tegen de paal ge schoten. Wat meer op de training komen zal zeker binnenkort de sa menwerking en samenspel in het elftal ten goede komen, zodat we dan dan met minder moeite de slag kunnen ingaan en winnen. Mr, Enklaar bracht verder dank aan de dames Kremer-Reuvekamp en Wolters-Jongedijk, die in de afgelopen zomer, toen administra teurs Kers wegens ziekte verhin derd was, op voortreffelijke wijze hun taak als administratrice heb- Ben verricht. Meer dagtoeristen Uit het door de secretaris, de heer J. Wiggers, uitgebrachte jaarver slag bleek o.m. dat het aantal dagtoeristen in 1975 belangrijk was gestegen, nl. van 227.000 in 1974 tot 250.000 in 1975. Het aantal overnachtingen bleef met rond 300.000 gelijk en dit was ook het geval met het aantal va kantiegasten van plm. 50.000. Hef voorseizoen heeft niet aan de verwachtingen voldaan, er was een minder goede bezetting, voor al in de pensions en hotels. De mooie zomer maakte echter nog veel goed en door het fraaie na jaarsweer bleven de bungalows langer bezet. De vereniging telde op 31 decem ber 339 leden. Financiën Uit het financieel verslag van pen ningmeester W. ten Berge bleek dat ae uitgaven en inkomsten res pectievelijk bedroegen f 21.161,71 en f 20.750,09. zodat er een nadelig saldo is van f 1411,62. De commissie voor kascontole die bestond uit de heren J. Kruk en H. Stokkers, had boeken en be scheiden in orde bevonden. Als le den van de controlecommissie 1978 werden benoemd de heren Joh. Aanstoot en H. Stokkers. Penning meester Ten Berge dankte admi-. nistrateur Kers voor de verleende assistentie. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van de heer Vosman, die reglementair niet herkiesbaar was, gekozen de heer B. J. Steen. Voor zitter mr. Enklaar dankte de heer Vosman, die 40 jaar zitting had in het bestuur, voor het vele werk dat door hem verricht. Van de heer Vosman, die niet aanwezig kon zijn, zal t.z.t. in een bestuurs vergadering afscheid worden ge- Bij de behandeling van de begro ting 1976 (tekort bijna 600 gulden) ging de vergadering unaniem ak koord met het bestuursvoorstel om de contributies trendmatig met 10 procent te verhogen. Laatste keer Aan het eind van de vergadering (de laatste die in hotel Holterman wei'd gehouden) dankte mr. Enk laar de heer Ten Berge en mevr. Ten Berge-Holterman voor de gastvrijheid en vriendschap die men ook als VVV een lange reeks van jaren heeft ondervonden. Het is erg jammer dat dit bedrijf met zijn aparte sfeer uit de kern van ons dorp gaat verdwijnen. Er ver dwijnt een brok historie. We zullen het met u moeten aanvaarden, maar we doen dit wel met een traan in het oog, zo besloot burge meester Enklaar, die de heer en mevr. Ten Berge sterkte wenste wanneer ze dezer dagen voorgoed afscheid van hun dorpshotel moe ten nemen. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Hëbt u dal nu ook? Dan verbeeld je je. dal je van bepaalde dingen wel een pietsje versland heb! Dan hoor je plotseling een paar echte kenners niet elkaar praten en ben je nergens. Zo ging het mij toen ik, op visite bij vrienden, een paar jongelui over fotograferen hoorde praten. Dan luister je al gauw met aandacht naar zo'n gesprek. Ze bekeken een paar foto's. De ene deugde niet door bewegingsonscherpte. En de andere had last van trillingsonscherpte. Mijn oren klapperden en ik vroeg hun wat precies het verschil was. Even later waren we met z'n drieën aan het praten en vergat ik de hele visite. Maar ik heb er wel iets van opgestoken en dat wil ik u met een paar lbto's graag even laten zien. Die foto links is goed mislukt. Dat komt nou door die fatale tnllmgsonscherpte. Tijdens het maken van de opname beweegt je hand. En dus het toestel. Alles staat er wazig op. Niet om aan te zien! Om dit te voorkomen moet je tijdens het afdrukken de kamera doodstil houden. Als 't even kan - zeker bij opnamen van 1 /60e sekonde of langer - ellebogen steunen op een stoel of hek. Nog beter: een statief gebruiken. En anders: kamera stevig tegen het voorhoofd drukken en in de spreidstand gaan staan. Die tweede foto lijkt geslaagd. Toch staat de honde- kop er onscherp op omdat hij die net bewoog tijdens de opname. En dat heet dan: bewegingsonscherpte. Komt vaak voor bij- snelle bewegingen. Als je een kamera hebt met instelbare sluitertijden, kun je een kortere sluitertijd nemen, bijv. l/125e of l/250e se konde. Kassette-kamera's hebben meestal één vaste sluitertijd en dan is het verstandig te wachten tot er maar weinig of bijna helemaal niet wordt bewogen. En dat heb ik bij de derde foto gedaan.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7