Burg. Enklaar kondigde ^ragen- uurtje' aan met ,Aanv. program Kinderen van de zesde klas „Het Kompas" bezochten Den Haag op Prinsjesdag De Erasmusprijs voor Amnesty International Zwerftochten met de kamera Weet je wetje, laat je rijden Ouderavond School met Bijbel „Het Kompas de O.L.M. uit De had bezoek Bilt Schoolreis klas 2 en 3 De Schakel5 Honden Grof huisvuil Verkeerssi luatie op de Kol Parkje nabij .Diessenplas' Sporthal Buslijn door De Haar Scheveningen Met de tram naar Centraal Fotoronles Acht folders Welke routes zijn er Hoe verkrijgbaar Er staan weer vele activiteiten op het programma HOLTENS NIEUWSBLAD 24 SEPT. 1976 PAGINA 5 Na afhandeling van de raadsagenda kondigde burgemeester mr. W. H. Enklaar tijdens de jl. dinsdagavond gehouden raadsvergadering het bekende vragenuurtje aan als „een avondvullend programma". Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van een serie van elf schriftelijk gestelde vragen van de PvdA-fractie, waarvan de beantwoording ruim een half uur in beslag nam. In het algemeen bedoeld vroeg hij de raadsleden dan ook zich bepaalde beperkingen te willen opleggen bij het stellen van .vragen, hoewel hij geen afbreuk wlide doen aan de inhoud van de gestelde vragen door de PvdA. „Het verwerken van al deze vragen kost ons admini stratief personeel enorm veel werk waardoor men het nog drukker krijgt dan toch al het geval is", zei hij. Wilhelminastraat thans niet van dien aard is, dat een parkeerver bod voor de gehele noordzijde noodzakelijk is. De groepcomman- dant der Rijkspolitie heeft ons in vorenstaande zin geadviseerd", was het antwoord van B. en W. De PvdA-fractie wees er op dat onduidelijkheid bestaat omtrent !het ophalen van grof huisvuil. Hierop antwoordde het college dat ingaande oktober de volgende re geling zal gelden voor het ophalen van grof huisvuil: op de eerste maandag van de maand voor het gebied van de maandagroute, op de eerste donderdag van de maand voor het gebied van de donderdagroute, op de eerste vrijdag van de maand voor het gebied van de vrijdag route. Wij zijn van mening dat deze tekst te groot is om op de vuilniswagen te worden geschilderd. Met aan kondiging in Holtens Nieuwsblad meent het college hieraan vol doende bekendhid te hebben gege ven. Voorts vroeg de PvdA aandacht voor de heg welke staat op de hoek Pannenbakkersstraat-Wever straat en enkele andere kruispun ten in, die wijk waardoor het uit zicht voor het verkeer minimaal is. „Wij zullen een onderzoek laten instellen naar bochten die onover zichtelijk zijn geworden door be groeiing. Daarna zullen wij ons met de betrokken eigenaren in verbinding stellen, teneinde op de betreffende plaatsen een veiliger verkeerssituatie te verkrijgen", was het antwoord van het college. Vervolgens vroeg de PvdA-fractie de betonnen paaltjes, welke staan aan de Kerkhofsweg, direct om de hoek van de Stationsstraat, te willen verwijderen vanwege het gevaar voor voetgangers bij avond. Burgemeester Enklaar gaf hierop ten antwoord: ,,De betreffende paaltjes zijn van gemeentewege geplaatst teneinde te voorkomen, dat het trottoir ter plaatse wordt vernield door vrachtwagens e.d. De situatie ter plaatse is zodanig, dat vrachtwagens regelmatig over het trottoir rijden. Het verwijde ren van de paaltjes zal dan ook zonder meer tot gevolg hebben, dat het trottoir weer wordt stuk gereden waardoor er voor de voetgangers, vooral bij avond, een nog gevaarlijker situatie ontstaat door los liggende en omhoog ste kende tegels, waar men gemakke lijk over struikelt. Wij zullen even wel de thans aanwezige paaltjes in het trottoir laten vervangen door ronde betonpaaltjes, die di rect achter de trottoirband zullen worden geplaatst, zoals ook elders wel het geval is. Wij menen dat het geboden is een voorziening te treffen waardoor voorkomen wordt dat vrachtwagens aldaar over het trottoir rijden." Wat het verkeer betreft vroeg de PvdA-fractie tenslotte een par keerverbod te willen instellen voor de noordzijde van de Kon. Wilhel minastraat, omdat het uitzicht op aansluitende straten wegens ge parkeerde auto's tot nul geredu ceerd is. „Nog zeer onlangs zijn parkeer verboden ingesteld voor gedeelten van de Kon. Wilhelminastraat. Aan het instellen van een parkeer verbod voor de gehele Kon. Wil helminastraat is de consequentie verbonden, dat het verkeer nog meer de gelegenheid krijgt met hoge snelheden over deze straat te rijden. Wij menen overigens dat de verkeerssituatie in de Kon. Verder wees de PvdA-fractie nog eens op de vervuiling die loslopen de honden aanrichten, met name op plaatsen waar voetgangers lo pen en kinderen spelen. „Het door de fractie gesignaleerde probleem is bekend en doet zich in vrijwel elke gemeente voor. Tot heden is terzake overtreding van het betreffende artikel in de APV geen proces-verbaal opgemaakt. Wel zijn meerdere eigenaren van honden door de politie gewaar schuwd omdat hun honden gere geld los liepen. Het is voor de politie bijzonder moeilijk het be treffende artikel van de APV toe te passen. Dikwijls blijkt, dat de hond aan het toezicht van de eige naar is ontglipt, waarbij dan sprake is van overmacht. Wellicht Afgelopen dinsdag brachten de kinderen van de zesde klas van „Het Kompas" een bezoek aan Prinsjesdag, 's Morgens om kwart over negen stonden ze allen klaar voor de lange treinreis. Bij het houden van een kleine enquête vooraf bleek dat twee kinderen nog nooit in een trein hadden gezeten. Inmiddels hadden we ook de kinderen van „De Schakel" ontdekt, die op die dag hetzelfde reisdoel hadden. De treinreis langs Deventer^ Apeldoorn, Amersfoort en Utrecht verliep zonder problemen en om half twaalf stapte de groep in goe de stemming het prachtige station van Den Haag uit en ging op weg naar paleis Lange Voorhout. Tijdens deze wandeling kwam men langs allerlei grote gebouwen, o.a. het nieuwe ministerie van landbouw, de ambassade van Frankrijk (bekend van de bezet ting enkele jaren terug) en de ambassade van Amerika. We had den telefonisch afspraken ge maakt dat we bij de Amerikaanse ambassade even naar binnen moch ten, doch de veiligheidsagenten werkten zo effectief, dat we niet verder kwamen dan de stoep. Van af de stoep zagen we een groot portret van de president van Ame rika, menaar Ford. Nadat we over een leuke kunst markt waren gelopen, gingen we langs de route ergens een plaatsje zoeken. Klokslag 1 uur vertrok de koninklijke stoet, hetgeen je ook kon horen aan de kanonschoten, gelost op het Malieveld. Natuurlijk was de stoet erg mooi en de kin deren gaven dan ook hun ogen goed de kost. De speciale kleding die gedragen werd door de solda ten, muzikanten, ruiters, etc. kreeg grote aandacht van onze leerlin gen. De gouden koets was het hoogtepunt van de stoet. Besche nen door een heerlijk oranjezonne tje schitterde de koets als nooit tevoren. Ondanks veel publiek langs de route konden de kinde ren alles goed zien, omdat ze hele maal vooraan mochten staan. De plaatselijke werkgroep van Amnesty International toonde zich in haar dezer dagen gehouden bij eenkomst zeer verheugd over de toekenning van de Erasmusprijs aan deze internationale organisa tie. Dr. Van der Wal, de voorzit ter van de Stichting Prapmium Erasmianum zal de prijs op 17 september uitreiken. Amnesty International (A.I.) werkt voor de politieke gevange nen over de gehele wereld en ijvert voor de vrijheid van me ningsuiting. De leden kunnen mee werken in een adoptie- of werk groep, aan kaartenactiesi de scho len- of kerkengroep. De werkgroep heeft als taak het beïnvloeden van de bevolking in de woonplaats, het uitdragen van ideën van A.I., daar steun voor zien te krijgen en te proberen fondsen te werven. Adop- tiegroepen houden zich bezig met drie politieke gevangenen, waar voor zij zich op verschillende wij zen kunnen inzetten. Een belangrijk punt hierbij is, dat de groepen beseffen, dat deze ge vangenen onderdeel zijn van een bepaalde politieke situatie en dat zij bij hun werkwijze hier ook re kening mee houden. Dit zijn o.m: de landelijke en plaatselijke activiteiten. Internatio nale activiteiten van A.I. zijn: Het zenden van internationale missies, waarnemers en advoca ten naar allerlei landen. Een onderzoekbureau in Lon den, waar medewerkers infor matie verzamelen en distribue ren. Het uitgeven van persberichten, brochures, rapporten en boe ken o.a. over martelpraktijken. Het organiseren van symposia, conferenties en wei'kcongres- sen. Door de landelijke organisatie wórdt een maandblad uitgegeven „Wordt vervolgd", dat ieder lid ontvangt. De plaatselijke werkgroep bestaat uit: J. van der Meulen, voorzitter; J. Rijkeboer, secretaris; H. W. Rensen, penningmeester; de da mes: B. A. Houwen-Zwama, H. C. Popelier-Codee, J. C. van der Spek- de Wit en de heren W. Beijersi J. de Ham en M. Waanders, leden. Zij beoogt (ongeveer) een afspie geling te zijn van de politieke sa menstelling van de Holtense bevol king, waarbij een kleine aanvul ling door de werkgroep als wen selijk wordt ervaren. (Is vorige week blijven over staan). dat de door de PvdA-fractie ge stelde vraag de hondenbezitters probleem en zal bijdragen tot ver betering" aldus B. en W. Ook wees de PvdA nog weer eens op de trage gang van zaken bij de aanleg van het parkje nabij het bejaardencentrum Diessenplas. Burgemeester Enklaar antwoord de hierop: „Door Soweco is het volgende werkschema aan ons overgelegd: Parkje uitzetten 13- 18 september, grondwerk vijver en paden 20 september-9 oktober, aanvoer zand 9-15 oktober, bestra ting paden en vijverbekleding 15- 22 oktober, plaatsen afrastering 22 oktober-5 november, aanbren gen beplanting na 5 november (af hankelijk van de weersgesteld heid), inzaaien gras voorjaar 1977. Aan het boerderijtje zal op onge regelde tijden worden gewerkt. Het werk zal ongeveer een jaar duren." Een mooie Saksische boer derij fotograferen of een kas teel. Een oude molen of een kudde schapen met een her der. Dat zijn enkele onder- werpen, die gefotografeerd kunnen worden als u er met de kamera en een fotoroute- folder op uittrekt. In dit ar tikel wordt vertéld van welke gebieden er al een fotoroute is verschenen en hoe deze fol ders verkrijgbaar zijn. Vervolgens wilde de PvdA weten of de sporthal volgend jaar in de maanden juli en augustus kan worden benut voor een zinvolle vakantiebezigheid voor kinderen, vooral in de dagen met slecht weer. „Wij menen dat het gebruik van de sporthal, zoals in de vraag be doeld, ad hoe zal moeten worden bezien. Wanneer er mogelijkheden zijn bestaat er onzerzijds geen be zwaar tegen dat de sporthal voor het in de vraag bedoelde wordt gebruikt. Het is een bekend feit, dat niet iedere camerabezitter steeds weet wat hij zal gaan fotograferen. Wie er bijvoorbeeld een dag of weekend op uit gaat, rijdt al te vaak met de auto langs snelwegen, waar stoppen verboden is. Eens rustig uit blazen, rondkijken naar een goed fotomotief, gewoon eens zwerven met de camera in de aanslagwe doen het te weinig. Omdat we vaak niet weten, waar we dat kunnen doen. Toen de stoet op de terugweg langs was gekomen en de koningin met haar gevolg nog even op het bordes van paleies Lange Voor hout verscheen, begon de enthou siaste menigte spontaan „Lang zal ze leven" te zingen. Al met al toch wel een bijzondere ervaring. Wij wandelden daarna naar Het Bin nenhof, waar we de Ridderzaalt de gebouwen van de eerste en tweede Kamer en Het Mauritshuis konden bezichtigen. De wagens van de NOS reden daar nog af cn aan vanwege de t.v.-opnamen. Via het Buitenhof_en de Passage zijn we door het Noordeinde gelopen. In 't Postmuseum aangekomen stond een dame voor de rondleiding ons reeds op te wachten. Zij kon de kinderen beoiend vertellen over 't sorteren van de post, het automa- titsch stempelen etc. De leerlingen mochten zelf ook veel doen. Aan het eind der rondleiding kregen ze nog instructie in het telefoneren. Als proef op de som mochten twee leerlingen, t.w. Ariëtte en Johan een telefoongesprek met thuis voe ren. Door allerlei verbaasde re acties van de opgebelden kwamen de lachspieren der kinderen nog wel eens in beweging. Bij 't draai en van het nummer zag je precies waar het gesprek langs ging. Een groot bord met lampjes gaf dat aan. O Tegen kwart over vier zetten we onze tocht voort en liepen langs het Vredespaleies naar de tramhal te voor een bezoekje aan Scheve- ningen. We liepen het laatste stuk je naar het strand door oud Sche- veningen, waar zo nu en dan ook nog een oudere dame in kleder dracht te zien was. Aan 't strand gekomen konden de kinderen schelpen zoeken, de pier zien en 'n garnalenvisser met zijn sleepnetje door de branding zien lopen. De vangst was echt de moeite waard. Vandaar liepen we naar de haven van Scheveningen. Daar zagen we nog een grote vrachtboot van de Norfolkline. De containers voor deze boot zie je regelmatig op gro te trailers door Holten vervoeren. Ook de nodige vissersboten ont braken niet. Via de visafslag liepen we terug naar de tramhalte, om met lijn 7 naar het station terug te gaan. In een overvolle tram schommelden we naar Den Haag terug. De kin deren weten nu ook, wat het bete kent als je moet staan in de tram. Tegen kwart voor zeven waren we weer op het Centraal Station, waar de Intercity naar Enschede inmiddels klaar stond. Op de te rugweg hadden we twee coupé's helemaal alleen en dat was maar goed ook, want na zo'n fijne dag moet je veel vertellen en dat kun je niet altijd even zacht doen. De drie begeleiders, de heren Van Iperen, Pleiter en Van Eng- brink moesten oppassen voor hun trommelvliezen, want de geluids- grens werd soms wel eens over schreden. Om negen uur arriveer de men in Holten, waar de afha lers al stonden te wachten. Zij zul len nog lang hebben moeten luis teren naar de verhalen van deze zeer geslaagde dag. Tenslotte wilde de PvdA-fractie weten hoe het zit met een buslijn door de Haaf. „De door de OAD aangeboden dienstregeling waarin de Haar is opgenomen, is door de minister van Verkeer en Waterstaat afge wezen. Bij conceptvoorstel dienst regeling 1977 zal door de OAD opnieuw 'het tracé door de Haar worden voorgesteld. De oorzaak van het ontbreken van een lijn door de Haar ligt derhalve bij de minister van Verkeer en Water staat en niet bij de OAD", aldus het college. Dat is dan waarschijnlijk ook de reden van het grote sukses, dat de fotoroutefolders hebben. Die fol ders geven een route, die per auto maar ook per fiets kan worden af gelegd; onderweg zijn diverse wandelingen mogelijk. De routes zijn zo samengesteld, dat allerlei aantrekkelijke onderwerpen kun nen worden gefotografeerd. Dat kunnen zijn molens of een oude poort, een kasteel, een mooie boerderij, een zandverstuiving of een romantische schaapskudde. Elk jaar komen er enkele nieuwe folders. Op dit moment zijn er al acht gereed en begin 1977 zal de elfde en laatste folder verschijnen. Dan heeft elke provincie zijn eigen fotoroutefolder. De folders worden samengesteld door een fotovak man, die weet welke motieven voor amateurfotografen interes sant zijn. Het uitstippelen van een route ge beurt altijd in nauwe samenwer king met specialisten van een Provinciale- of Streek-VW, die de weg weten in een bepaald ge bied. En wat de verkeers-techni- sche kant betreft: deze wordt vooral bekeken door deskundigen van de ANWB. Want het spreekt vanzelf, dat de routes noch voor de berijders noch voor de overige verkeersdeelnemers ook maar het minste gevaar mogen opleveren. Op dit moment zijn de volgende folders beschikbaar: fotowande- fotoroute Drenthe tin het zuid- ung Wedde (Oost-Groningen) oosten van deze provincie); Boer derijen-fotoroute Salland (in Over ijssel): fotoroute Hoge Veluwe (Gelderland): fotoroute Tussen de Rivieren (in Gelderland, Zuid- Holland en Utrecht)fotoroute Hollands Glorie (in de driehoek Hoorn - Enkhuizen - Medemblik; fotoroute West Zeeuws-Vlaande- ren (Zeeland) en fotoroute Hart van Brabant In voorbereiding zijn nog de folders voor de Zilver en Molenroute (het gebied in Zuid-Holland tussen Schoonhoven en Kinderdijk) en e^n fotoroute in Friesland en in Limburg. De fotofolders zijn gratis verkrijg baar bij de grotere WV_kantoren in het gebied van de betreffende fotoroute. Ook diverse ANWB- kantoren hebben de folders in voorraad. En tenslotte kunnen de verschenen fotoroutefolders ook worden aangevraagd bij de Stich ting Amateurfotografie, Singel 32 in Amsterdam.' In dit geval kun nen ze besteld worden per brief met in de envelop per gewenste folder 60 cent aan postzegels voor de portokosten. Maandagavond was er een ouder avond, belegd door oudercomm. van „Het Kompas". Voorzitter Bulsink opende de drukbezochte bijeenkomst met gebed en sprak naar aanleiding van Psalm 78 3 en 4 een openingswoord. Hierna werd door de secretaresse mevr. Van Setten een kort verslag gegeven van de vorige ouderavond en daarna een verslag van de ak- tiviteiten van de Oudercommis sie gedurende de periode novem ber 1975 tot en met september '76. Punten, die hierbij genoemd wer den waren schoolreizen, aange schafte sportkleding, werkavon. den ouderhulp op school, contouren nota nim v. Kemenade, informa tieboekje en organisatie gezellige avond. De penningmeesteresse mevr. van Iperen sprak het financiële over zicht, dat door de kascommissie in orde werd bevonden. Tijdens de vergadering werd het voorstel aangenomen om dezelfde finan ciële bijdrage van de ouders aan de oudercommissie te vragen, als het vorige jaar. Twee leden van de Oudercommissie die zich her kiesbaar hadden gesteld, werden herkozen. Door het hoofd van de school de heer v. Engbrink werd het punt schoolzaken toegelicht, waarbij o.a. aan de orde kwamen ruildag, kwekelingen op school, bestem ming van zendingsgeld en voor- li chtings avond voor ouders 6de klassers. Gedurende de pauze werd er in één van de lokalen een demonstratie gegeven. „Hoe te leren typen". Ouders der leerlin gen, die hier naar geïnformeerd hadden, kregen zo de gelegenheid. zich geheel vrijblijvend te oriën teren en/of te laten informeren. Kind en creativiteit Na de pauze hield de secretaris N. Hornsveld (leraar tekenen en handenarbeid bij het beroepson derwijs) een inleiding over „Kind en creativiteit". Allereerst werd iets verteld over het kind. Een kind is een mens in wording en heeft in zijn gedra gingen iets heel eigens, uniek, zo als er niet een ander kind is. Een kind doet dagelijks nieuwe indruk ken op en verwerkt die op eigen heel specifieke manier. Een kind identificeert zich met de dingen, waarmee het te maken krijgt. Hierna werd uitleg gegeven over creativiteit. In 't woord creativi teit zit het woord creëren, hetgeen betekent scheppen. Ieder mens is creatief alleen de mate waarin verschilt. Scheppingsdrang kan zich uiten in o.a. tekenen, handen arbeid, woord en gebaar. Aan de hand van voorbeelden werd uitleg gegeven b.v. kinder tekening; opdracht was teken een boom. Een kind tekende een boom met bloesem een ander kind te kende een boom met schommel er in. Twee kinderen, zelfde op dracht met verschillend resultaat, wel duidelijk de relatie, die beide kinderen tot boom hadden. Er .werd ook op gewezen, waarom het zo belangrijk is, dat kinderen hun creativiteit kunnen uiten. Het is n.l. een van de mogelijkheden om volwassen en zelfstandig te worden/zijn. In dit verband werd tevens genoemd., de reacties op de creatieve uitingen van kinderen. Praten met kinderen over resul taat en ontstaan is heel belang rijk. Na de boeiende en leerzame in leiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer van Engbrink dankte de heer Homsveld voor zijn bijdrage aan deze avond en sloot de ver gadering met gebed. Op woensdag 15 september waren leden van de afdeling „De Bilt" van de Utrechtse Landbouwtnaat- schappij te gast bij de O.L.M.-af deling Holten in navolging van het bezoek, dat de afdeling Holten me dio augustus aan De Bilt heeft ge bracht. Op plm. 10 uur werden de Utrech tenaren ontvangen in café Kalf- sterman, waar onder 't genot van een kop koffie de hernieuwde kennismaking plaats vond. O.L.M. voorzitter J. W. Wesseldijk, heette de gasten welkom in ons mooie Holten en sprak de hoop uit, dat men van een leerzame en gezellige dag zou genieten. Hierna volgde een bezoek aan de exportslagerij U-vlees B.V. aan de Pannebakkersstraat. Een uiteen zetting van het gehele slachtpro- cedé, van aanvoer levende varkens tot en met het inladen van het slachtproduct voor de export, als mede het met eigen ogen gade slaan van het aan de lopende band slachten is voor velen iets, dat men niet eerder heeft meege maakt. Tegen twaalven gaan de gasten met hun gastheren en gast- dames naar hun bedrijven om hier het middagmaal te gebruiken en 'het bedrijf te gaan bekijken. Plm. 3 uur was het verzamelen voor een rondrit door Holten en omgeving. Het natuurschoon en de ruilverkaveling Holten-Markelo werd hierbij de bezoekers getoond. De rit ging verder via Rijssen, Nijverdal, over de Holterberg naar het natuur-historisch museum Piet Bos, waar Kees Bos vertelde over de fauna van de Holterberg W om geving en dia's vertoonde. Hij gaf antwoord op talrijke vragen, die werden gesteld. De bezoekers wa ren zeer geïnteresseerd in hetgeen zij hier te zien kregen. Om plm. 7 uur was ieder weer present. Nu in café-restaurant „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek voor een gezamenlijke broodmaaltijd ter afsluiting van deze mooie dag. Voorzitter Wesseldijk, merkte in zijn afscheidstoespraakje op, dat men op z'n Twents gezegd ,.kun- nig" met elkaar geworden was. Hij bedankte iedereen voor het slagen van deze dag en wenste de men sen uit De Bilt in 't bijzonder een goede reis en welthuis. Voorzitter Boogaard van De Bilt bedankte het bestuur voor het organiseren van dit bezoek en hoopte op een spoedig weerzien. I?? ?5 Woensdag 15 september zijn we op schoolreis geweest. Waar nor maal de Beuseberg ligt was nu een groot sprookjesbos waar we in groepjes doorheen moesten. Gelukkig waren er kabouters die ons de weg wezen. Onderweg kwamen we een tovenaar tegen die z'n toverspreuk kwijt was! Na enig gepeins hebben we hem aan een nieuwe spreuk geholpen. Op de plek waar 's nachts de elfen komen hielden we een elfendans. En voor de kabouterkoning heb ben \t-e een zandkasteel gebouwd. Uiteindelijk kwamen we bij de schuur van de familie Lande- weerd waar we onthaald werden op limonade met koek. Daarop zijn we weer het bos ingetrokken om een spel te doen. Klas 2 deed eerst een spel dat voedselroof heet. Als „eekhoorntpes" deden ze goed hun best om de winter voorraad zo groot mogelijk te maken. Soms werd dat verhin derd door andere „dieren". Klas 3 ging terug naar het sprookjesbos waar wel 8 dieren verstopt waren. Je kon ze niet zien maar wel horen! Hier werd he tdierengeluidenspel gespeeld. Na verloop van tijd wisselden de groepen. Tenslotte gingen we naar het padvindershuis om ons te goed te doen aan de frites met appel moes. Een heerlijk sprookjesach tige reis, die mede dankzij het prachtige weer goed geslaagd mag heten. Een leerling

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5