Vijf en twintig jaar „UNIVERSAL" MMdenstandsbeurs op 6,7 en 8 oktober I! Verkeerscursus in Holten Zilveren dienst jubileum bij het gasbedrijf rayon Werkloosheid in Deventer licht gestegen N ationale Brandweerdag '7 6 Plm. 500 genodigden uit het hele land kwamen gelukwensen Bewmkdering Tweede dag Open-Huis Bejaardensoos week later Poëzie van Ankie Peypers HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lag er) Abonnementsprijs f 9.per half jaar, f 18.per jaar: Losse nummers 35 cent, Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Vrijdag 10 september 1976 28e jaargang - no. 37 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. De scheidende met de nieuwe ling. wSlËSfi Jl|gSi§l 'WÊ^m directeur Herman Klein Velderman algemeen directeur de heer R. Hësse- De. heer W. C. van de Weerthof,. opzichter A bij het gemeen telijk energiebedrijf, herdacht dinsdag zijn zilveren" dienst- jubileum. Iiij werd, in tegenwoordigheid van het technisch en administratief personeel van het bedrijf, met zijn echt genote ontvangen in de raadzaal door het college van burge meester en wethouders. In zijn felicitatietoespraak wees burgemeester Enklaar er op, dat de jubilaris 25 jaar geleden zijn ambtelijke loopbaan begon in het tenue van Hare, Maje steit. Na bij het gasbedrijf in Bever wijk te hebben gediend trad hij in 1964 in dienst van het gasbedrijf der gemeente Holten. Hij prees hem voor zijn toewijding en vak kundigheid en voor de goede sfeer waarin hij het G.E.B. wordt ge werkt. Hij beperkte zich niet tot zijn beroep, maar trad ook toe als vrijwilliger van de brandweer. Als zend-amateur (P.A. 1530) klinkt zijn stem in de ether. Na mens het gemeentebestuur dankte de burgemeester de jubilaris voor de wijze waarop hij zyn functie vervult. De directeur van het bedrijf, de heer A. S. van de Berg. herinner de er aan dat de heer Van de Weerthof in dienst trad toen juist de grote overgang naar de aard- gasverwafming plaats vond. In de beginperiode werden alle voorko mende werken door de jubilaris W. G. van der Weerthof verricht. Na, het indiensttreden van meerdere medewerkers, werd zijn taak geleidelijk omgeschakeld, zo dat deze nu hoofdzakelijk omvat de voorlichting over gasgebruik en gasaanleg,s controle installaties en 't overleg met installateurs en verbruikers, alsmede onderhoud huurgeysers en meterplaatsing. De lengte van het gasdistributie- net bedroeg ten tijde van zijn in diensttreding 25 km, thans be draagt deze 160 km. Het aantal gasaansluitingen bedroeg toen 450. stuks en bedraagt nu door zijn werk en dat van zijn huidige drie medewerkers 2100 stuks. De gas- afname steeg in de laatste 12y2 jaar van 350.0Ó0 m3 naar 3% mil joen m3. De bedrijfsresultaten hebben dezelfde stijgende lijn ge volgd en er toe bijgedragen, dat men nu de le fase van ontsluiting der „gasloze gebieden" heeft kun nen voltooien en men hopelijk zeer binnenkort de 2e en 3e fase kan stahten, zodat over niet ai te lan- getijd alle aansluitbare percelen in de gemeente Holten van aardgas kunnen worden voorzien. Na ook in ander opzicht de kwa liteiten van de jubilaris te hebben geschetst bood de heer v.d. Berg hem een geschilderd stukje Holter berg aan van de kunstschilder Breedveld. Zijn vrouw was bij de binnenkomst in het gemeentehuis reeds bloemen aangeboden. Namens de afdeling Holten van de ABVA bood de heer Beijers het jubilerende bondslid een VVV-fe- schenkenbon aan en zijn echtgeno te een boeket bloemen. Onder het genot van een glaasje werden tal van oude herinneringen opgehaald. Aan lange masten op het voorterrein van de grote pro- duktiehal van de machine fabriek „Universal" aan de Industriestraat te Holten wapperden donderdagmorgen de vlaggen van de provincie Overijssel, de gemeente Hol ten, Nederland, Engeland, Denemarken, België, Frank rijk, Finland, Duitsland, Zwitserland, Noorwegen en Spanje in verband met het feit dat 25 jaar geleden werd gestart met de produktie van sneeuwploegen, waarvan er in de achterliggende kwart eeuw vele honderden zijn ge leverd aan Rijkswaterstaat, provincie, gemeenten en par ticuliere bedrijven in Neder land, terwijl ook een groot aantal werd verkocht naar genoemde landen. De oprichter-eigenaar van het bedrijf, de heer H. Klein Velder man (68), die per 1 september in zijn plaats als algemeen directeur benoemde de heer R, Hesseling te Laag Keppel, sprak donderdagmor gen in de grote showroom een woord van welkom tot meer dan 200 genodigden, w.o. een groot aantal zakenrelaties uit binnen- en buitenland, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de heer H. J. de Vries (89) gepens. technisch hoofdambtenaar rijkswaterstaat te Colmschate die op een van zijn dienstreizen het Universal produkt bekeek en een gewijzigde machine, welke uit voorgaande ei-varingen tot stand was gekomen, introdu ceerde bij de commissie „Glad- heidsbestrijdiug" ,yan Rijkswater staat. Het eerste contact met deze commissie in de jaren 1950-1951 was prettig en resulteerde in een zeer nauwe samenwerking met de leden en hun technische staf. De heer Klein Velderman gaf verder een kort overzicht van de groei van het bedrijf (totaal ruim 70 personeelsleden) en dankte al len die aan de ontwikkeling mee werkten; Hij dankte tevens voor de vele prachtige geschenken en bloemen die werden aangeboden en wenste 'het bedrijf onder leiding van de heer Hesseling (die aan de genodigden werd voorgesteld) een goede toekomst. De heer De Vries dankte voor de waarderende woorden 'tot hem gericht en wees op de voorbeeldi ge samenwerking tussen werkge ver en werknemers. In dit 'bedrijf is gebleken van hoe enorm groot belang dit is. Men kan niet anders dan grote bewondering hebben voor hetgeen onder leiding van Herman Klein Velderman (bij alle oudere Holtenaren bekend als de „Smid van de Kol") tot stand is gekomen. Na de ontvangst was er gelegen heid om de verschillende machi nes te bezichtigen en hiervan werd zeer druk gebruik gemaakt. Personeelsleden gaven over de be diening etc. inlichtingen. Ma de lunch werd er o.a. een demonstra tie gegeven met 2 automatische strooiers (Mammouth en NIDO), de Blaw Knox veegmac'hine, "de Nido cleanmaster, Elephant was- apparaat etc. Vrijdag, de 2e dag van de jubi leumviering, kon de heer Jan Nik- kels, chef-verkoopleider, ruim 250 genodigden (w.o. een groep uit Frankrijk) welkom heten. Ook m deze bijeenkomst hield de heer Klein Velderman z'n toespraak, en werd vérder hetzelfde programma afgewerkt. Namens het gemeente bestuur kwam burgemeester mr. W, H. Enklaar, in gezelschap van zijn echtgenote, de beide wethou ders en gemeentesecretaris G. J. Langenberg, gelukwensen. Het zeer geslaagde jubileumfeest werd be1- de dagen besloten met een gezelli ge cocktailparty. Alle genodigden ontvingen als herinnering aan hun bezoek aan ..Universaj," een ama ryllis formösissiiria ëh'een' prach tige digital thermometer met op schrift „25 jaar Universal." V.l.n.r. mevr. C. P. K. En klaar-van Andelburgemees ter mr. W. H- Enldaar, gem. secretaris G. J. Langenbarg, de heer H. Klein Velderman en de wethouders J. Rietberg en L. Kaan, Ter afsluiting van het feest was er zaterdagmiddag in de showroom (voormalig gebouw „De Halm") „Open-Huis" en een groot aantal Holtenaren kwam toen hun geluk wensen aanbieden en vele malen werd het glas geheven op een goe de toekomst van dit moderne be drijf. Ook voor de rondleiding en de demonstratie bestond weer gro te belangstelling. In de in hotel Vosman gehou den ledenvergadering van de Holtense Handelsvereniging deelde voorzitter J. A. v.d. Maat mee, dat er van de kant van de, zakenmensen en win keliers grote... belangstelling bestaat voor de Midden- standsbeurs die van woens dag 6 tot en met vrijdag 8 oktober zal worden gehouden in de gebouwen van de voor malige centrale bakkerij De Halm aan de Industriestraat. Voor het inrichten van een stand is een groot aantal aan vragen binnengekomen. De matig bezochte vergade ring ging akkoord met het voorstel om de Sint Nicolaas- actie te houden van 18 no vember tot en met 4 decem ber. Sint zal op 20 november in Holten arriveren en op 27 november een bezoek bren gen aan Dijkerhoek. Met de wekelijkse koopavond zal worden gestart op don derdag 14 oktober. De koop avond is reeds' enkele jaren een „welles-nietes" geweest in de HHV-kring, doch in de voorjaarsvergadering van '76 werd besloten tot instelling over te gaan voor een proef periode van plm. een half jaar. De eerste bijeenkomst van de be jaardensoos Holten zal niet wor den gehouden op woensdag 15, maar op woensdag 22 september. De bejaarden gaan een middag gezellig uit. Op het programma staat een bezoek aan het natuur reservaat van het Staatsbosbeheer op de Borkeld met aansluitend koffieuurtje bij De Poppe. Vertrek bus: Diessenplas 14.10 uur, ge bouw Irene 14.15 uur. ,,De Boekenbus" van de RONO op" zondag 12 september (19.00- 19.10) is geheel gewijd aan de bundel, waarin de dichteres Ankie Peypers uit Velp haar tot dusver verschenen poëzie en nieuwe ge dichten heeft samengebracht on der de titel „verzamelde gedich ten." Boeiend in Ankie Peypers gedichten is haar niet aflatend protest tegen een ontmenselijken de samenleving en haar pleidooi voor een maatschappij, waarin ie der mens de sfeer vindt, waarin hij/zij zich kan ontplooien. „Ver zamelde gedichten," is versche nen bij Bert Bakker, Den Haag. Liemerse volksverhalen Maandag 13 september wpedt in het Gelders programma van de RONO aandacht geschonken aan het boek „Liemerse vertellers" dat zaterdag 11 september in Bab- berich wordt aangeboden. Dit boek is samengesteld door de heer A. Tinneveld in Didam en bevat een aantal volksverhalen uit de Liemers, die door hem verzameld zijn. Tijdens de bijeenkomst houdt Dr. Tj. W. R. de Haan uit Was senaar, hoof-dredakteur van „Neerlands Volksleven," een in leiding. In hetzelfde programma wordt een gesprek uitgezonden over het boek „De gans is gevlogen," dat wordt uitgegeven door Van Hol- kema en Warendoff in Bussum. Dit boek is een Nederlandse ver taling van „The grey goose of Arnhem," dat werd geschreven door Leo Heaps, een van de pa ra's die na de slag bij Arnhem over de Rijn wist te ontsnappen. Het boek verschijnt vrijdag 10 september. Bij voldoende deelname zal de afdeling Veilig Verkeer Holten een verkeerscursus organiseren. De deelnemers kunnen hun verkeerskennis opfrissen aan de hand van de verkeerscode, het boekje met verkeers kennis voor de doorsnee weggebruiker. Deze cursus is ook erg geschikt voor leden van verenigingen die in februari willen deelnemen aan de zgn. „verkeerskenniswedstrijd". De cursus bestaat uit zes lessen, die gegeven worden door de heer H. Meyer, adjudant der Rijkspolitie, op maandagavond. Er wordt zo spoedig mogelijk gestart. Geeft u dit weekend nog op bij een der bestuursleden. Da werkloosheid is in het rayon Deventer in de maand augustus wat toegenomen (1571-1601). Hol ten maakt daarop een kleine uit zondering aangezien het aantal werkloze mannen met twee af nam (50-48). De afgestudeerde jongelui drukken een belangrijke stempel op deze toename, zij is dan ook vrijwel geheel door hen veroorzaakt. De verwachting is, dat zich ook in september nog 'n aantal jonge mensen voor inschrij ving zullen aanmelden. De vraag naar mannen is iets toe genomen, hetgeen op een toene mende werkgelegenheid duidt. Dit is vooral in de industriële sfeer, waar de vraag naar ongeschoolde fabriekarbeiders stijgende is. Het wordt wel steeds moeilijker om in die vraag- te voorzien. Enerzijds door het verwachtings patroon bij het bedrijfsleven van „er zijn toch een groot aantal werklozen". Me de hierdoor zijn de selectienormen vaak aan de hoge kant. Anderzijds doordat inderdaad ook het reste rend aanbod van karakter veran dert. „Bij de vrouwen wordt de situatie nu toch ook zorgwekkender dan ooit. Een aantal van 568 werklo ze vrouwen is nog nooit gehaald. Hiertoe behoren 320 jeugdigen tot en met 22 jaar. En dit bij een vraag van slechts 48, waarvan 12 tot en met 18 jaar", aldus het Ge westelijk Arbeidsbureau te Deven ter in zijn maandoverzicht over augustus. Het aantal mannelijke werklozen in absolute cijfers en in procenten van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking per eind augus-' tus bedroeg, verdeeld over de ge meenten in het rayon: (tussen haakjes de cijfers over juli) Bathmen 30 5% 27= 4.5%), Deventer 1179 7 °/o (1149 6.8°/o), Diepenveen 82 5.1% (86 5.4%), Holten 48 3.4% (50 3.6%), Olst 66 4.9% (64 4.7%) en Raalte 194 5.6% (193 5.6%). _WiOO - UNIVERSAL M A C HtWÉS fcv. '1- ^1 IHTT'yilS' H.» ■- Voor de demonstratie van de diverse machines bestond grote belangstelling. De brandweer vervult in het da gelijks leven een steeds belangrij ker rol. Vroeger was de voor- naamste taak van de brandweer om er voor te zorgen, -dat een brand zo snel mogelijk werd ge blust. Naast deze, nog altijd, geldende taak, wordt de brandweer steeds vaker geroepen om, andere zaken te behartigen, zoals hulpverlening bij verkeersongevallen e.-d. Het brandweermateriaal wordt in dit verband voortdurend uitgebreid en aangepast. Voorts krijgt de brandweer een steeds belangrij ker taak met betrekking tot de preventieve brandbestrijding, dat wil zeggen er voor te zorgen dat het uitbreken van brand wordt voorkomen, In dit- verband wordt steeds vaker, voöral door bedrij ven aan de brandweer gevraagd adviezen te geven, opdat een der- gelijk bedrijf brandveiliger wordt. Kortom zonder brandweer is de huidige maatschappij niet meer denkbaar. Het is daarom een goede gedach te geweest, van de landelijke brandweerorgansiatie ook het pu bliek meer bij de taak van de brandweer te betrekken en de aandacht te vestigen op zijn pre ventieve taak. Ook de brandweer in Holten wil daar graag aan meewerken. Zij geeft dan ook gaarne de gelegenheid aan het pu bliek om op de „landelijke brand weerdag" nader met de brand weer kennis te maken. Op deze dag, zaterdag 11 septem ber a.s. staan van 14.00-17.00 uur de deuren van de brandweergara ge aan de Waagweg wijd open, in de hoop dat menig Holtenaar zal komen aanlopen om zich op de hoogte te stellen van het materi aal (in feite uw materiaal) waar mee de brandweer op geheel vrij willige basis de haar toevertrouw de taken vervult. Er zullen brandweerlieden aan wezig zijn, die u gaarne antwoord zullen geven op al uw vragen. De commandant brandweer, T. Prak.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1