Zuid-Afrika en de apartheid Olieopslag niet in strijd met verordening bescherming waterwinning Overijssel Groenteprijzen zullen binnen afzienbare tijd weer dalen Zuid-Afrika in het brandpunt Nederland ook verantwoordelijk WAAR GAAN WE HEEN? Beslissing van B W door Ged. Staten vernietigd Driedeling RONO in NOS-bestuur Apartheid en toekomst (deel 4 en slot) Sociaal beleid Een rustig land Toch meer integratie Blank leiderschap onmisbaar Nederland heeft een taak Naschrift redactie Voorzitter Landbouwschap: Nieuw breiboek HOLTEN 20 AUG. 1976 PAGINA 7 Dit is het laatste artikel van 'n serie van vier die wij publi ceren. Deze artikelen zijn de weerslag van een reis door Zuid-Afrika en een onderzoek naar de historische ontwikke lingen en de huidige discussie in de Zuidafrikaanse pers over de problemen, die thans ra zendsnel op dit prachtige land afkomen. Het wil ook een verweer zijn tegen allen „die het zo goed weten", doch die in hun gebrek aan kennis zich te buiten gaan aan ongefundeerde oordelen. De heksenjacht, de verkette ring zijn op Zuid-Afrika los gelaten, zonder dat dit enig uitzicht geeft op werkelijke lotsverbetering van de niet- blanke bevolking daar. Nederland zou dit beter dienen te weten en een positievere rol dienen te spelen dan zoals nu ongenuanceerde koploper te zijn van deze verkettering. Vie meent dat de „apartheid" in [uid-Afrika van de ene dag op de indere kan worden afgeschaft, fecft blijk totaal geen inzicht te lebben in de bijzonder moeilijke levolkingsstructuur van het land. (Vie meent dat 'n zwart meerder- jcidsbewind in Zuid-Afrika tot ieil van de bevolking zou strek ken, geeft daarmee blijk alleen naar volgens westerse maatsta ven te denken, zonder inzicht in je maatschappelijke structuur van lit gecompliceerde land. De meest progressieve blanken i'indRn dat er een census kies recht zou moeten komen voor kwart en blank volgens dezelfde normen. Dus een gekwalificeerd kiesrecht, Zjj vinden dat de ver schillen niet liggen in de huids kleur maar in de mate van ont wikkeling. Én de gematigde Bantoe-leiders ïijn zich er heel goed van bewust flat Zuid-Afrika niet alleen een kwart, maar even zo goed! een |)lank land is, dat de blanke des kundigheid en werkkracht niet kan missen. De motieven waarom men in Zuid- Afrika tot de apartheidspolitiek is gekomen, zijn vooral gelegen in iie wens om tot een legale oplos sing te komen van de blanke re gering voor het grootste deel van het land. Door alle niet-blanken tot burgers van een ander land te snaken, waar zij wel stemrecht hebben, zou een legale grondslag ijn gegeven aan het zelfbeschik- ingsrecht van iedereen. Diverse oorzaken hebben ertoe geleid dat deze aparte ontwi'kke- - ling der diverse volksdelen werd begeleid door een reeks stuitende (wétten, die in thet dagelijks leven ide verschillen tussen blank en piet-blank legaliseerden en insti tutionaliseerden. Wie de „apart heid" wili opheffen, bedoelt als [regel dat deze sociale wetten die jde verschillen in het dagelijks lieven regelen, worden opgeheven. |De belangrijkste daarvan zijn de [„Immorality-Act", seksueel ver keer tussen blank en niet blank is verboden, de Job-reservation" '(regelt bescherming van blanke ■(arbeiders tegen mededingen door [zwarten), de „Group-areas-Act", 'welke uitsluit dat niet-blanken (rhet name ook kleurlingen!) zich in blanke gebieden vestigen of er Izelfs logeren! Bedienden zijn uit gezonderd ,mits wonend in afzon derlijke bijgebouwen, dus niet in I huis [Het hele land is als een legpuzzel [verdeeld in allerhande groepsge- i bieden, waar bepaalde groepen j mensen zich mogen vestigen, bij uitsluiting van anderen. De z.g. „pasjeswet", de wet die regelt dat iedere niet-blanke een z.g. !,,referense-boekje" bij zich moet dragen, waarin alles is opgenomen I omtrent zij» personalia, zijn woon- Iplaats, zijh werk etc. Deze wet is een controlewet en wordt vooral in combinatie met de andere wetten als zeer hinderlijk ervaren. Maar met het «og op de enorme aan tallen niet-Zuidefrikaanse Bantoes I die vanuit Rhodesië, Mozambique en nog verder weg steeds weer Zuid-Afrika trachten binnen te komen op zoek naar werk en I sociale bescherming, is controle noodzakelijk. Ook dat geeft ieder realistisch mens toe. Alleen de wijze waarop en het doel waartoe deze maatregel is geïntroduceerd, hebben veel verzet gegeven. Shax-pville was er het directe ge volg van. Sociale bescherming! Wie meent dat de Bantoe-bevolking in Zuid- Afrika geen sociale bescherming geniet, vergist zich goed. Want bij al het negatiefs dat over de „apartheid" kan worden gezegd, vergeet men maar al te dikwijls (en soms gaarne!) de vele posi tieve regelingen voor de zwarte bevolking. i Een daarvan is de gezondheids- j zorg. De Bantoe-bevolking heeft praktisch gratis alle geneeskun dige hulp die hij behoeft. Zowel voor de kleine ingrepen als ook i zièkenhuishulp en medische ope- I raties. Er is een goed georgani- J seerde gezondheidsdienst speciaal I voor de Bantoe-bevolking, die snel j wordt uitgebreid en waar allen tegen betaling van 20 cent per behandeling terecht kunnen. In de steden loopt de zwarte be volking er doorgaans zeer goed gekleed bij, men is in snel tempo bezig de behuizing van de Bantoe- j stadsbevolking op westers peil te I brengen, en. wie meent dat er steeds relletjes of spanningen op straat zijn, vergist zich. I Een fraai voorbeeld is Soweto, een van de moderne voorsteden j van. Johannesburg, geheel voor Bantoes, ter vervanging van een oude sloppenbuurt. (Zie naschrift I redactie.) i Een van de meest opvallende er varingen in Zuid-Afrika was het i praktisch ontbreken van politie op straat. Alleen verkeersagenten en een enkele wandelende agent was alles wat wij in de grote steden zagen. Geen politiestaat, geen censuur in de kranten, geen zweem van oproer of terrorisme. Niets van dat alles. Wel honderd duizenden Bantoes, die 's middags om vijf uur na hun werk de kan toren en fabrieken verlieten en in ae drukke winkelstraten van Jo hannesburg, Pretoria, Kaapstad, wandelden en inkopen deden. Lon den, Amsterdam, Parijs zijn van daag de dag onveiliger dan deze grote steden van Zuid-Afrika. Criminaliteit komt hier in Neder land aanzienlijk meer voor dan daar. Waarmee niet gezegd wil zijn dat er in Zuid-Afrika geen verzet zou zijn. Dat ér niets zou broeien in de grote zwarte con centraties. Maar wat hier te lezen valt over daarginds is Veelal zo onvolledig, dat wij een volstrekt fout beeld krijgen van de situatie daar. Zo kan men bij een welwillende beschouwing de „thuislanden-poli tiek" ook zien als een behoorlijk stuk ontwikkelingshulp dat door Zuid-Afrika intern wondt bedre ven. En waarheen ook een stuk Nederlandse ontwikkelingshulp ge leid zou kunnen worden door juist wel de autochtonen van de Trans kei Kwazoeloe enz. te helpen hun eigen woonland op te bouwen, er de landbouw te organiseren en investeringen daar juist te stimu leren. Daarmee zou wel degelijk hulp aan de Bantoes gegeven worden, waaraan hij meer heeft dan aan boycot-acties, die in de eerste plaats juist weer die agra rische arbeid treffen. Blank en zwart zullen samen dit prachtige land verder tot ontwik keling moeten brengen. Ook zwart zal daarbij meer betrokken moe ten worden, opdat het zich meer gemotiveerd zal voelen om voor een onafhankelijk en vrij Zuid- Afrika te strijden. Dat wordt de grote opdracht voor de blanke regering en bevolking van Zuid- Afrika. Wanneer ze daarin zouden slagen, zouden zij een grote rol kunnen spelen in de verdere ont wikkeling van het Afrikaans con tinent met zijn Immense moge lijkheden. Die ontwikkeling echter is tevens de grote vrees voor de buurlanden Angola en Mozam bique, die met enorme economi sche en politieke problemen wor stelen en een welvarend buurland slecht kunnen verdragen. Tegen die politieke achtergrond moet men de agitatie tegen Zuid-Afrika met zijn apartheid ook zien. Niet alleen de apartheid", maai de westelijke invloed, de blanke know-how, is het doelwit, waar tegen de Afrikaanse strijd zich richt. Of, zoals de oorlogszuchtige president Machel van Mozambique het zegt, het is een klassenstrijd. De blanke is alleen nog acceptabel als hij ondergeschikt wordt ge maakt aan het zwarte regime. Het feit dat ondanks de „apart heid" de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika het toch econo misch aanzienlijk beter heeft dan de doorsnee bevolking van de an dere zwarte Afrikaanse landen, is ook een steen des aanstoots! Het verdwijnen van de blanke, westelijke invloed uit Zuid-Arfika zou het land economisch te gronde doen gaan en nieuwe, bloedige confrontaties teweegbrengen. Zuid Afrika is een modem, westers ge oriënteerd land. Daarom ds een zwart meerderheidsregime voor geheel Zuid-Afrika een kreet die niets oplost. Door zich daarachter te scharen dient men niet de wer kelijke belangen van de zwarte bevolking, noch die van de kleur lingen, de Indiërs en de blainken die minstens zoveel recht hebben op hun plaats in dit land als de anderen. Er zal een realistischer oplossing gevonden moeten wor den om ieders aspiraties te bevre digen. Men dient hierbij niet te. vergeten dat de historische rechten van de blanken en de kleurlingen op de Kaapprovincie, Oranje Vrijstaat en Transvaal groter zijn dan die van de huidige daar aanwezige Bantoe-bevolking. Waarmee ove rigens tevens gezegd wil zijn dat Zuid-Afrika zelf zo snel mogelijk zijn kleuriingenprobleem. moet op lossen. Zoals de blanken hun kleurlingen, die dezelfde origine hebben als de oude Kaapbevol king, in de kou laten staan, is stuitend en politiek hoogst onver standig. Daarin radikaal verande ring te brengen lijkt wel het meest Urgent en zelfs het minst moeilijk. Nederland, het land dat de baker mat is Van de blanke beschaving in Zuid-Afrika, zou zich meer be trokken dienen t® voelen bij de goede toekomst van Zuid-Afrika. Als wij als hoogste doel van ont wikkelingshulp zien de stichting van en hulp aan marxistische regeringen is het verwekken van chaos een goed middel. Als wij werkelijk ons betrokken voelen bij het lot van andere men sen, dan zal ten aanzien van Zuid- Afrika een ander beleid moeten worden gevoerd, juist door Neder land. Een beleid, dat niet wordt ingegeven door blankenhaat, maar door verantwoordelijkheidsgevoel voor de ontwikkeling van dit land met zijn gevarieerde bevolking, waax'in eens de westerse civilisatie door Nederlandse burgers werd binnengebracht. Wij zullen minder eigenwijs en bevooroordeeld ons- werkelijk open moeten stellen voor de immense problemen van dit te snel gegroeide land. Alleen dan is er kans dat men ook naar ons wil luisteren en wij misschien enige hulp kunnen- bieden ter voorkoming van bloedvergieten. Maar ook de Zuidafrikaanse rege ring zal, hoezeer zij ook van haar eigen gelijk overtuigd moge zijn, niet voorbij kunnen gaan aan de wereldopinie, hoezeer die momen teel ook gemaniuleerd wordt. Dat houdt in dat zij haar apartheids- beleid zal moeten herzien, zodat ook voor de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika een zodanige si tuatie wordt geschapen dat zij niet bereid zal zijn zich voor de kar van extremistische chaosverwek- kers te laten spannen. Dat zal inhouden dat discrimine rende en vernederende voorschrif ten van de wetgever zullen moeten worden opgeheven; dat de ver schillen erkend en gevonden wor den op basis van de culturele verscheidenheid; en dat de ge meenschappelijkheid zal moeten worden gezocht op basis van de ontwikkeling en kennis en dat het racisme als grondslag voor een stuk wetgeving wordt afgeschaft. Dat behoeft een „home-land"- beleid niet uit te sluiten maar dat zal toch een andere benadering vragen van de toekomstige plaats van de niet-blanke bevolking bui ten deze home-lands. En dit niet 'in de eerste plaats ten behoeve van de wereldopinie maar wel opdat ook de niet-blanke bevolking voor een georganiseerd Zuid-Afri ka zal kiezen en daar ook meer werkelijke vruchten van zal pluk ken. En de geciviliseerde wereld gunne Zuid-Afrika ue tij'd om deze uitermate moeilijke interne ope ratie zonder te veel brokken uit te voeren. De publikatie van de vier delen van „Zuid-Afrika en de Apart heid", ons aangeboden door de Ned. Nieuwsblad Pers, wil niet zeggen dat we heit met alles wat geschreven werd eens zijn. Het betekent een „bepaalde" ziens wijze, die ook door mensen „die er geweest zijn", niet geheel on der-schreven zal worden. Maar wie zijn wij om dit alles volledig te kunnen baoordelen. Als de schrijver onder het kopje „Sociaal beleid" schrijft „Een fraai voor beeld is Soweto, enz.", dan blijkt daaruit dat de artikelenreeks ge schreven werd voordat zich daal de ernstige ongeregeldheden voor deden. Red. H.N. (Nadruk verboden) Hij wees erop, dat het veiling systeem er toe kan leiden, dat bij een iets te grote vraag de prijzen onevenredig stijgen, terwijl bij een iets te groot aanbod de prijzen onevenredig dalen. Het betrekke lijk schaarse aanbod van een aan tal groenten heeft de veilingprij- zen van deze produkten de laatste weken inderdaad flink omhoog ge stuwd. Er moet echter bij worden aangetekend, (f at dit lang niet voor alle produkten geldt en dat het hier zo goed als zeker om een zeer tijdelijk verschijnsel gaat. De con sument heeft uitwijkmogelijkheden naar goedkopere groenten en kan erop rekenen, dat verschillende produkten binnen, afzienbare tijd weer in prijs zullen dalen. Overigens is het. goed er ook eens op te wijzen dat de inkomens positie van veel kwekers, die nu van hoge veilingprïjzen profiteren, jarenlang erg veel te wensen heett overgelaten. Een goed jaar is voor deze kwekers geen overbodige luxe. In het algemeen kan worden ge zegd, dat door de jaren heen de Nederlandse consument kan be schikken over een zeer gevarieerd pakket groenten en fruit van va derlandse bodem, van uitstekende kwaliteit en tegen een matig prijs peil. De prijzen van de groenten, waar zoveel over te doen is, zijn niet maatgevend voor de situatie in de tuinbouw als geheel. Als we bij- De tweede kamer uit gedeputeer de staten van Overijssel voor de behandeling van administratieve geschillen, beschikkende op het beroep inge volge artikel 8 van de Verordening bescherming waterwinning Over ijssel, ingesteld door G. H. Lug- genhorst te Holten tegen de beslis sing van burgemeester en wethou ders van Holten d.d- 23 maart '76, nr. 17; gezien de ter ,zake overgelegde stukken; gehoord het verhandelde in de openbare vergadering van de ka mer van 14 juni 1976, waarin voor partijen gelegenheid bestond hun standpunt persoonlijk c.q. door 'n gemachtigde, nader toe te lichten; overwegende dat G. H. Luggen- horst Espelo 75 bij brief van 24 december 1975, ingekomen ter ge meentesecretarie van Holten op 16 januari 1976, ontheffing heeft ge vraagd van het bepaalde in artikel 4, eerste lid, van de Verordening bescherming waterwinning Over ijssel voor het hebben en gebrui ken van een bovengronds reservoir voor de opslag van dieselolie, een mestopslagplaats en een boorput voor veedrenking in, dan wel op de percelen, kadastraal bekend gemeente Holten, sectie E, nrs. 22763 en 2759; dat burgemeester en wethouders van Holten, bij hun beslissing van 23 maart 1976 ontheffing hebben verleend van het bepaalde in arti kel 4, eerste lid, onder a, f en g van de Verordening bescherming waterwinning Overijssel onder de volgende voorwaarden a. de bestaande boorput moet, wanneer deze niet in gebruik is, worden afgesloten; b. de opslag van vaste mest voor eigen gebruik in een weiland is al- voorbeeld de prijsvorming in de glastuinbouw over het afgelopen halfjaar bekijken, dan is er niet zo erg veel positiefs te melden. De opbrengsten in de groentenleelt onder glas zijn weliswaar wat ge stegen, maar niet voldoende om de explosieve kostenontwikkeling te kunnen volgen. Vóór de bloe menteelt onder glas gold dit tot voor kort In versterkte mate, zo dat beide sectoren aan het eind van hel seizoen waarschijnlijk zul len moeten concluderen, dat de rentabiliteit opnieuw negatief is geweest. „De droogte 'van de algelopen week versterkt ae vrees dat we weer een langere aroogteperiode tegemoet gaan, waardoor de moei lijkheden in de agrarische sector opnieuw zullen woraen vergroot. In sommige gebieden is dat reeds het geval. De afgelopen weken is er een aantal maatregelen geno men, nationaal en in EG-verband, ■om de schade van de uitzonderlijk lange en droge zomei zo beperkt mogelijk te houden. Het Land bouwschap Is intensief betrokken geweest bij de uitvoering van be paalde maatregelen. Met grote in zet en met een heleboel improvi satie kon er veel worden gedaan. Ik wil 'hier graag mijn waardering uiten voor het vele werk. dat de secretaris landelijk en gewestelijk hebben verricht," aldus drs. Buk man. leen toegestaan, indien deze op slag slechts wordt gebruikt om mestoverschotten voor niet langer dan, zes maanden per jaar op te slaan en verplaatsing naar 'n per ceel buiten het beschermingsge- bied om bedrijfstechnische rede nen niet mogelijk is; c. het bovengrondse reservoir voor opslag van olie moet worden ge plaatst in een vloeistofdichte bak, welke ten minste de inhoud van 't. reservoir kan bevatten, dat wil zeggen op een vloer met opstaan de randen of wanden; d. de stijfheid en sterkte van de tank moet voldoende zijn om scha delijke vervorming als gevolg van overdruk bijvulling te voorkomen, terwijl de dichtheid onder alle omstandigheden moet zijn verze kerd; dat G. H. Luggenhorst in beroep aanvoert dat hij bezwaar heeft te gen de voorwaarde sub c; dat hij voor de opslag van dieselolie ge bruik maakt van een normaal in de handel zijnde tank met een in houd van 1.000 liter; dat mag worden aangenomen dat op enigerlei wijze controle wordt uitgeoefend op de kwaliteit van dergelijke tanks, voordat zij in de handel mogen worden gebracht; dat het aanbrengen van een vloei stofdichte bak zeer kostenverho gend is en redelijkex-wijze niet te zijnen laste behoort te komen, om dat het algemeen belang het tref fen van deze voorziening vereist; dat het hem niet bekend is dat ooit Cinema, Lange Bisschopstr. 69, tel. 11100. Weekfilm do 19 t.m. 25 aug. André van Duin's pretfilm, 2e week, a.L; nachtvoorst, vr 20 aug. 23 u., za 21 aug. 24 u. Lady sings the blues, 4e week; matinee za, zo en wo 14 u. Sjors en Sjimmy, a.l. Aanv. weekfilm: werkd. 20 u, za 18.30 en 21 u., zo 16, 18.30 en 21 u. EDB, Smedenstraat 10, teL 13615. Weekfilm do 19 t.m. 25 aug. Ema- nuelle deel 2, de anti maagd< 4e week, 18 jr; nachtvoorst, vr 23 en za 23.30 u. Wraak van Titji Lun, 18 jr; matinee za en zo 14 u. Drie kogels lang geweer. Aanv. week film: werkd. 20 u., za 18.30 en 21 x:., zo 16, 18.30 en 21 u. Luxor theater, Brink 20, tel. grondse tank voor de opslag van 1.000 liter dieselolie heeft: dat hij deze dieselolie gebruikt voor zijn tractor; dat naar het oordeel van de kamer een redelijke uitleg van het begrip „gebruik ter plaatse" meebrengt dat het eigen gebruik of het ge bruik in het eigen bedrijf daaron der valt; dat er in het onderhavige geval dus sprake is van gebruik ter plaatse; dat uit de ingewonnen adviezen blijkt dat de hoeveelheid dieselolie niet meer is dan nodig voor één seizoen; dat naar het oordeel van de kamer dan ook voldaan is aan het be paalde in artikel 4, tweede lid, on der b, van de Verordening be- scherming waterwinning Overijs sel; dat G. H. Luggenhorst voor het hebben en gebruiken van het bo vengronds reservoir voor de op slag van dieselolie dehalve geen ontheffing nodig had, zodat bur gemeester en wethouders van Holten deze, onder de door hen gestelde voorwaarden sub c en d, ten onrechte hebben verleend; dat de bestreden beslissing van burgemeester en wethouders van Holten dan ook niet ongewijzigd kan worden gehandhaafd; gelet op artikel 8 van de Verorde ning bescherming waterwinning Overijssel; besluit: de beslissing van burgemeester en wethouders van Holten d.d. 23 maart 1976, nr. 17, te vernietigen voor zover deze betrekking heeft op het verlenen van ontheffing voor het hebben en gebruiken van een bovengronds reservoir voor de opslag van dieselolie. 18662. Weekfilm do 19 t.m. wo 25 aug. Wan Pipel, a.L; nachtvoorst, vr 23 u. Olympiade Erotica, 18 jr; matinee alleen zo 14 u. Asterix en de helden, a.l. Aanv. weekfilm: dag. 20 u., z oook 16 u. Elke zondag van 14 tot 17 uur pannekoeken eten in het LJssel- hotel. Galerie De Kunstpoot, Grote Poot 19, tel. 11848. Tot 2 sept. Hans Verstegen, tekeningen. Open: ma t.m. za 14-18, vr ook 19-21 u. Rozijnenkorf, adres en openings tijden als De Kunstpoot. Tot 27 aug. Jan Scholten, keramiekobjec- ten. Cave du Tertret Jaarsma Woon- centrum, Bergstr. 43, tel. 18494. Tot 30 sept. Els van Hee, schilderijen, pentekeningen, flossverlichting. Open: gewone winkeltijden, ma gesloten. Kxxnst Rondom, Openbare Lees zaal, Brink 70, tel. 13506. Tot 29 aug. Bernd Bevers en Reinier van de Voorde, etsen en schilderijen; Jacques Maagdendans, kleinplas- tieken. Open: di t.m. vr 10-17.30 en 19-21, zo 10-17 u. Galerij Lenten, Kletterstr. 25-27, Epse, tel. 21815. Permanent: beeld houwwerk, schilderijen, grafiek, keramiek. Open: wo t.m. za 10-18, zo 14-17 u. 1 Kunsthoek Rabobank> Keizerstr. 2, tel. 17573. Tot 11 sept. Marjanne Hofstra-Schutte, grafiek. Open: ma t.m. vr 9-16, vr ook 19-21 u. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512. Vogels in prent door de eeuwen heen. Open: ma t.m. vr 10-12 en 13-17, wo ook 18-20.45 u. Albert Schweitzer Centr., Brink 89, tel. 19675. Perm. expositie over leven en werk van dr. A. Schweit zer-. Open: di t.m. vr 9-12 en 14-17, za 13-16 u. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556. Antieke fietsen, zilver, aar- dewerk, keukens. Open: di t.m. za 10-12.30 en 14-17, zo 14-17 u. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstr. 9, tel. 19739. Open: als De Waag. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556. Kostuums en poppen. Open: als De Waag. Bolwerksmoleni Bolwerksweg. Te bez. di en za 9-17 u. Lebuinuskerk Grote Kerkhof. Zo 22 aug. 19 u. Kantatedienst „Gott soli allein mein Herze habe"' Bach. ALMELO Varossieau: Donderdag, vrijdag, maand., dinsd., woensd. Skyryders 18 jr.; 14.30 en 20 u. en zat. 18.45 en 21 u. Skyriders; zaterdag 23.15 u. De dolle avonturen van drie apothekersdochters, 18 jr.; zondag 14.30 u. Gappa, het vliegende dra- cula monster, 14 jr.; zondag 18.45 en 21.00 u. Skyryders, 18 jr. Palace: Dagelijks om 14.30 en 13.00 u. en om 21.00 u. André van Duins pretfilm a.l. ..Na de uitgebreide publiciteit over de gevolgen van de droogte voor boer en tuinder, is de aandacht wat verschoven naar het effect van de droogte voor de consument. De huidige prijzen van een aantal groenten worden ten tonele gevoerd om aan te tonen, dat vooral de doorsnee consument het slacht offer is van de uitzonderlijke weersomstandigheden. Hier is op z'n minst sprake van een erg eenzijdige voorstelling van zaken. Het is daarom niet overbodig een en ander tot juiste proporties terug te brengen", aldus drs. P. Bukman, voorzitter van het Landbouwschap, in de openbare bestuursvergadering van 11 augustus jl. plotseling breuken of scheuren in dergelijke tanks zijn ontstaan; dat hij zich afvraagt of zelfs kleine lekkages gerepareerd worden; dat het hem voorts onduidelijk is waarom dergelijke tanks meer ri sico c.q.. meer onaanvaardbaar riscio zouden oplevex-en voor het watex-wingebied dan al het mobie le vloeistoffentranspox-t dat dage lijks door het waterwingebied plaatsvindt; overwegende dienaangaande dat G. H. Luggenhox-st met zijn be roep beoogt bezwaar te maken te gen de door burgemeester en wet- houdex-s van Holten aan de onthef fing voor het hebben en gebx*uiken van een bovengx-onds reservoir voor de opslag van dieselolie ver bonden voorwaarden dat in artikel 4, eerste lid, onder a, der Verordening beschex-ming watex-winning Overijssel wordt be paald dat ,het in tweede bescher- mingsgebieden verboden is scha delijke stoffen voox-handen te heb ben, al dan niet door middel van leidingen te vex-voeren, te gebrui ken of zich daarvan te ontdoen; dat dit verbod, blijkens het be paalde in artikel 4, tweede lid, on der b, van die vex'ordening niet geldt voor het in of bij woningen en andere gebouwen voorhanden hebben van schadelijke stoffen ten behoeve van gebruik ter plaatse en in hoeveelheden welke dienen voor één seizoen mits deze stoffen zijn geborgen bovengronds in vloeistofdichte voox-werpen dat G. H. Luggenhorst een boven- Breien en haken is niet alleen een leuke hobby voor jong en oud, maar bovendien de ideale manier om voordelig een up-to-date gar- dex-obe te cx-eëren. Zelf breien is echt een stuk voordeliger dan kant en klaar gekocht, engebreid is nu de hele grote mode! Het is een gexxot om in het nieuwe boek van Nevada Mode Nr. 10 kennis te maken met de meer dan 100 nieuwe, modellen. Up-to-date voor de komende herfst en winter. Met wolsoorten die helemaal in spelen op de nieuwe mode. Er zijn - naast de bekende soor ten voor modieuze truitjes, ves ten, etc. - nieuwe kwaliteiten, ide aal voor het maken van modieuze lange mantels: Combo, Combo- Set en Pluto. Met een rijke scha kering van effen tot meer-kleuren wol. En in dit nieuwe boek wordt ook ruim aandacht besteed aan tapijtknopen, borduren en weven. Men kan het allemaal x-ustig be kijken, pagina voor pagina, in Ne- veda Mode nr, 10. Het boek is voor iedereen vex-krijgbaar bij de wolwinkelier, waar ook aanwezig' is „beschrijvingsboek nr. 10B", met alle patronen uit dit boek. De financiering van de regio nale omroep en de inspraak en betrokkenheid van de regio bij de regionale omroep waren twee zaken, waartus sen in de vergadering van het NOS-bestuur van vrijdag jl. door enkele bestuursleden een verband werd gelegd. Dit gebeurde naar aanleiding van een tussenrapport over de stand van zaken bij de reorganisatie van de RONO, waartoe het NOS-bestuur eerder heeft besloten. De RONO zal in drie regionale omroepen, één voor Fries land, één voor Groningen en Drenthe en één voor Over ijssel en Gelderland worden opgesplitst. Gevraagd werd in hoeverre ex- overleg met en inspraak bij de politiek-bestuurlijke oi-ganen in de verschillende provincies is ge weest. Daarbij kwam het pleidooi van de Overijsselse free .lance me dewerkers van de RONO (in een brief aan de minister van CRM) voor een px-ogrammatische, zo niet een ox-ganisatorische, vijfdeling, omdat zij vreesden dat bij een driedeling de identiteit van het Overijssels programma niet tot zijn recht zou komen. Enkele bestuursleden waren wel gevoelig voor deze argumentatie en drongen erop aan, dat hieraan zoveel mogelijk, zij het binnen de organisatorische dx-iedeling, zou worden tegemoet gekomen. In dat verband werd ook de vraag over de inspraak van de regionale overheden gesteld en -werd de fi nanciering in de discussie betrok ken. In de Nota Massamediabeleid heeft de minister laten blijken dat zijn voorkeur uitgaat naar finan ciering van regionale en lokale omroepen door regionale en lokale ovex-hedetx. In het NOS-bestuur werd gewezen op de mogelijkheid dat de overhe den in de regio er in de toekomst misschien weinig voor zouden voe len om de toekonxstige drie om roepen te financieren als die om roepen niet een stex-ke eigen pro vinciale identiteit zouden hebben. De commissaris voor Regionale Zaken, firs. M. Dijkstra, wees erop dat het niet vaststaat dat de finan ciering van de regionale omroep in de toekomst zal worden over geheveld naar gedecentraliseerde oi-ganen. Hü wilde uitgaan van de huidige situatie: financiering uit de omroeppot. Hij merkte verder op dat het evenmin vaststaat dat de indeling van de huidige provin cies in de toekomst zal blijven zo als zij nu is. Overigens is er, zo deelde hij mee, overleg geweest met de provinciale besturen van Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. De teneur van dat over leg, aldus drs. Dijkstra, was dat xnen het liefst een zo groot moge lijk apparaat in elke provincie heeft, dat betaald wordt uit de algemene middelen. Ook bij een grotere ox-ganisatie voor twee provincies (Groningen en Drenthe; Overijssel en Gelder land) zou echter, zo verzekerde drs. Dijkstra, worden zorggedragen voor de identiteit van de provin ciale programma's. Daarvoor zal meer zendtijd beschikbaar zijn dan bij de huidige RONO; er zullen apax-te redacties komen voor elke provincie. Een klein deel van het programmapakket, bijv. sport, nieuws enz., zullen gezamenlijk worden verzorgd, maar voor onge veer 90. procent zullen de pro gramma's per provincie zijn ge scheiden, hetgeen, aldus de Regio naal Commissaris, in de praktijk vrijwel neex-komt op een program matische vijfdeling. Een organisatorische vijfdeling is echter niet mogelijk om personele^ technische en financiële redenen. Daarnaast was drs. Dijkstra van mening dat een* gezamenlijke eva luatie van hxm werk door de pro grammastaven van twee provincies zeer belangrijk is. De Regionaal Commissaris deelde verder mee dat het bestuur binnen korte tijd een gedetailleerde be groting voor de reorganisatie van de RONO zal indienen. Over de zendersituatie zei hij dat een werkelijke verbetering niet op korte termijn te verwachten is. Het probleem is echter niet van dien aard dat de driedeling daar door onmogelijk zou zijn. De begeleiding van de reorganisa tie is, zo meende drs. Dijkstra, nog niet adekwaat. Hij zei echter bin nenkort versterking van de Dienst Personeel en Sociale Zaken van de NOS te verwachten. Als de minister- toestaat dat bepaalde functies in de drie nieuw te vor men regionale omroepen worden vervuld voor dat het project in werking treedt, dan zijn er waar schijnlijk geen problemen meer, aldus de Regionaal Commissaris. Het bestuur gaf tenslotte zijn goed keuring aan de wijze waarop de driedeling van de RONO wordt voorbereid.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7