je rijden Rijksrechercheteam rolde inbrekersbende op Wrange vrucht van een complex verleden Voeding voor aanstaande en jonge moeders APARTHEID (I) \indt U ook dat de aardappelen zo weinig smaak hebben Na autopech in Weerselo JMN O iUi^UVVOiDJjAL' JU <J ULi jl9 <0 JTrvvjliNrl I De belangstelling is de laat ste jaren zeer groot voor het systeem hydrokultuur; de misverstanden door ongeluk kige presentatie door radio en TV eveneens. Hydrokul tuur betekent: het kweken van (tropische) planten door middel van stek of zaad in een poreus substraat in een laagje water met als voeding een in water oplosbaar voe dingsconcentraat, Aldus de heer Ter Hoeven, samen met de heer Lamers oprichters van Floraat te Velp. Eerst even een stukje geschiede nis. Omstreeks 1600 woonde in de omgeving, van Brussel een land' edelman, genaamd Van Helmont, die zich afvroeg „wat is het dat de planten doet gedijen?" Hij nam 'n vat en deed daar 200 pond grond in en plaatste daar een wilgen- boompje in. Het vat werd afgeslo ten en gedurende vijf jaar kreeg Hydroplanten in kwekerij. Plantbak met arrangement in hy drokultuur. het alleen water. Aan het eind van dit waterdieet woog men de boom en men dacht, omdat er slechts en kele onsjes gewicht ontbraken, de boom is alleen van water gegroeid. Dat was boud beweerd! Wanneer planten alleen water als voeding nodig zouden hebben, dan zou het hele probleem van de voeding wel heel eenvoudig zijn. Inderdaad be staat een plant voor 75 tot 95°/« uit water, dat de plant met haar wor tels opzuigt. Daarnaast bouwt de plant uit water en koolzuurgas uit de lucht organische stoffen op, waarmee de plant haar lichaam vormt. Om echter vlugger over de plan ten te kunnen beschikken, worden de planten uitgespoeld, d.w.z. de planten die in grond gekweekt zijn worden in lauw water van grond ontdaan. De planten worden daarna in de poreuze Argex kor rels in plastic kontainers opgepot. De korrels hebben een kappillair vermogen waardoor water en zuurstof overal in de pot kunnen doordringen. De potten hebben openingen in de onder- en zijkant. Via een min of meer ingewikkeld programma, waarbij stromend wa ter, zuurstof en aangepaste voe ding de belangrijkste onderdelen Vormen, wordt de „grondwortel" Een rechercheteam van zes tien man van de groepen Apeldoorn en Zwolle van de Rijkspolitie heeft - in samen werking met plaatselijke po litiekorpsen - in bijna drie en een halve maand tijds meer dan 250 inbraken, waaronder 5 z.g. plofkraken met dyna miet ,tot klaarheid gebracht. Het ging daarbij om een to tale buit van 1,1 miljoen gul den, waarvan nauwelijks iets boven water gekomen is. Slechts een postzegelverza meling met een waarde van plm. f 10.000,- kon worden achterhaald. In het bedrag van 1,1 miljoen is niet begre pen de vaak enorme schade welke bij deze inbraken werd aangericht. Het recherche team opereerde vanuit het politiebureau in Holten, waar de nodige ruimte ter beschik king stond. Voor deze inbraken zijn aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld M. R. v.d. W. (25) uit En- schede, verdacht van 91 inbraken waaronder 5 plofkraken: H. G. (21) eveneens uit Enschede met 86 kraken; R. G. J. (25) Enschede 13 x: J J. (28) Enschede 32x en ver der L, F. S. (26) Enschede en M. S. (28) uit Almelo, die een wat minder groot aandeel in de kra ken hadden. Deze lieden opereer den sedert midden 1974 in Twente, de Gelderse Achterhoek en -Sal- Jand. Als helers zijn aangehouden H. R. (42) en W. v.d. M. (28) beiden te Enschede. De zaak kwam aan het rollen toen in de nacht van 27 op 28 maart jl. de 21-jarige H. G. uit Ensche de in Weerselo jnet een in Delden biologisch afgebroken en ontstaat de waterwortel. Daarna worden de planten „afgehard" in een ta blet niet stilstaand water, (Immers de planten staan ook in plantbak- ken in „stil water, j Floreat heeft als gespecialiseerd hydrokultuurbedrijf voor zijn pro ject inrichting gekozen voor het „stilstaand watet" systeem. Dit sy steem is ekonomisch zeker verant woord en voldoet zondermeer aan de gestelde eisen van betere le venskansen voor de planten en is veel minder arbeidsintensief in het onderhoud. Door de heer Steiner is een uitge kiende plantenvoeding samenge- sttld. Ir. A. Steiner. Wetenschap pelijk Hoofdambtenaar te Wage- ningen, stelde deze uitgebalan ceerde voeding samen uit zouten en spore-elementen. Andere (meng) meststoffen zijn minder goed, omdat de stikstof daar in de vorm van amonium aanwezig is. De planten worden door ons in plantbakken gearrangeerd en te vens worden een watermetertje, óm het watemiveau te. kunnen ai- lezen. en een vulpijpje geplaatst. gestolen BMW ter waarde van 65.000.- uit de bocht vloog en zijn mede-passagier R. G. J. (25> uit Enschede daar achterliet. Toen deze door de politie werd aange houden. kreeg deze een aankno pingspunt voor een hele serie in braken. Onder leiding van de op perwachtmeester W. Maris van de groep Zwolle en G. H. ten Pas. van de groep Apeldoorn, werd toen het in de aanhef genoemde rechercheteam gevormd, dat uit stekend werk heeft verricht. In samenwerking met de gemeente politie van Almelo, Enschede, Hen gelo en Oldenzaal werd toen een groot aantal antiek diefstallen, to taal 30 met een waarde van 4 ton opgehelderd. Ootmarsum f 68.000. Tubbergen f 20.000. Enschede een klok van f 16.000 De aangehoudenen waren ook aansprakelijk voor de diefstal van een antieke klok ter waarde van f 4.000.- bij de familie B. aan de Kolweg. Behalve klokken waren ook koper en tin van hun gading en niet te vergeten de grote serje kledingdiefstallen o.a. bij Kleding magazijn Beltman aan de Dorps straat. waar op 11 april 1975 voor f 15.000.- aan kleding werd weg genomen en bij de fa. Wonink in Markelo. waarvan de waarde niet bekend is. Behalve op sieraden hadden de in brekers het ook gemunt op ge reedschappen als snijapparaten enz, om zich zelf voor hun „werk zaamheden" te bevoorraden. Er werden tien van dergelijke inbra ken tot klaarheid gebracht. De ge reedschappen zijn ongeveer het enige, dat nog boven water geko men is. behalve dan de reeds ge noemde dure postzegelverzame ling. Drie van de inbrekers zitten nog in hechtenis. Het zijn allemaal be kenden van de politie. Men heeft hen nooit op heterdaad kunnen betrappen. Alarminstallaties wer den omzeild door ze buiten wer king te stellen. Het pijpje maakt het mogelijk om één keer per jaar de „oude" op lossing uit te zuigen. De heer Ter Hoeven: ..dagelijks voeren wij kleine tot zeer grote opdrachten uit. Dat betekent het verfraaien van allerlei soorten ge bouwen, zoals banken, bedrijven, brouwerijen, ziekenhuizen, enz. met een groenvoorziening in hy drokultuur, op esthetisch en funk- tioneel juiste manier. Op deze wij ze hebben wij de mogelijkheid het klimaat voor de „mens binnen" te verbeteren Men spreekt ook wel van „om de zakelijke en/of koele sfeer te verbeteren". Gelukkig worden wij tegenwoor dig al in een vroeg stadium bij de nieuwbouw of verbouw betrok ken, zodat wij voor het noodzake lijke leefklimaat adviezen kunnen geven. De partikulier die zoveel interesse heeft in deze kuituur zal in de naastetoekomst zeker vol doende geïnformeerd worden en zal zeker in de mogelijkheid zijn één en ander aan te schaffen. Men zou dan kunnen spreken van „een oude vondst in een nieuw leefkli maat"! Is het werkelijk zo. dat onze aard appelen tegenwoordig geen smaak meer hebben? JA of NEEN! Ja! Omdat steeds meer nieuwe ex port-soorten worden uitgevonden waarbij de produktie op de eerste plaats komt en daarna pas de smaak. Neen! Omdat de Nede- landse konsument altijd zal be schikken over aardappelen van Hollandse kwaliteit en smaak. De ze aardappelen zijn overal te koop en de kwaliteit-bewuste huisvrouw mag van een goede groenteman en supermarkt verwachten dat zij ze in voorraad hebben. En welke soorten zijn dit dan wei? Voor vroege oogst zijn het de rassen: Eersteling, Doré, Lekkerlander en Eigenheimer. Eersteling komt het eerst, Doré en Lekkerlanden zijn iets later maar véél smakelijker, zowel in de kook als voor friture. De Eigenheimer is nog later, deze aardappel is lek ker, maar uitsluitend om te wor den gekookt. Het nadeel van de Eigenheimèr is dat zij een hoekig model dus moeilijk te schillen en diepe putten heeft. Wat dit laatste betreft spant de Lekkerlan der de kroon. Dit ras is kogelrond, 1 minuut in het schrapmachientje en hoeft niet te worden gepit. Bovendien ligt dé bruiksduur van juni tot december en heeft deze de smaak van het vroegere Botergeel- tje Jammer, dat door de grote droogte de aardappel thans zo duur is. een reden temeer om kwa liteitsbewust te zijn! Vele Zuidafrikanen betreuren op het ogenblik zeer, dat ooit het woord „apartheid" is bedacht en officieel is gaan dienen als titel van een politieke ideologie, die in een wetgevend beleid werd omge zet. Dat gebeurde in 1948. toen de Nationale Partij onder leiding van Nico Malan samen met de Afrika ner Partij van wijlen generaal Hertzog, daarna onder leiding van Havenga. de verkiezing won. Apartheid is de theorie, dat blan ken en niet-blanken zo verschil lend zijn in cultuur en geaardheid dat zij niet als geïntegreerde ge meenschap samen kunnen leven. Die theorie had reeds een lange historie. Zij was geënt op een aan tal gegevens uit het verleden. De slavernij in de 17e eeuw en 18e eeuw had vele bantoes uit Cen- traal-Afrika naar Zuid-Afrika ge bracht. De trekboeren die naar heit noorden trokken waren con stant verwikkeld in grensoorlo- gen met de zwarte stammen, die vanuit het noorden naar hert, zui den trokken. Die zwarte stammen waren overigens zelf ook voortdu rend in onderlinge oorlogen ver wikkeld en vooral het optreden van Dingaan, de grote Zoeloe-ko ning, bracht grote verschuivingen van andere zwarte stammen op gang, die vluchtten voor het ge weld van de sterk militair ge trainde Zoeloe-legers, de zgn. impi's. Dat gebeurde in dezelf de tijd dat de trekboeren weg vluchtten voor de Engelse over heersing en nieuwe vrijheid zoch- iten in het noorden, de Oranje Vrijstaat, Transvaal, Natal. Hiervan waren de Vrijstaat en Transvaal bijna niet bewoond. Slechts enkele kleinere Bantoe- stammen en Griqua's hadden er een nomadisch bestaan. Die trekboeren weerstonden daar bij de meest verschrikkelijke ont beringen. dank zij hun vastbera denheid en hun onwrikbaar geloof in de Bijbel. Hun vergelijking met het Joodse volk. dat. gevlucht voor de Egyptenaren, het Beloofde Land mocht bereiken, was niet zo vreemd. Ook zij verwachtten in de verre onbekendheid achter de Drakensbergen het beloofde land dat hun toekwam, gegeven uit Gods hand. Daarbij was het niet altijd strijd met de zwarte stammen die zij daarbij ontmoesten. Dikwijls ook werd er onderhandeld en werden landrechten verkregen. Maar het verschil over de uitleg van zulke rechten vormde maar al te dikwijls later weer een bron van ruzie en wraak; voor de Afri kaanse natives was landreclit al leen maar het gebruiksrecht, voor de trekboeren werd er onder ver staan het eigenlijke bezit van het land, VERSCHIL IX KARAKTERSTRUKTLUR Nog steeds is dit een essentieel verschil in benadering: de ban toe-stammen kennen geen privé grondbezit, de grond is bezit van de stam en de chief wijst ieder lid van de stam een gebruiksrecht toe. Dat lijkt haast aan te sluiten bij socialistische opvattingen om trent collectief bezit, maar in de praktijk betekent het soms een grote willekeur van de chief en voorts een geringe betrokkenheid bij de grond en de bewerking daarvan. Bewijzen daarvan zijn overal te aanschouwen bijv. in de „Transkei", een der „thuislan den", dat. nu onafhankelijk zal worden. Men ziet grote verschillen in de verzorging van het land tussen blanke farms buiten de bantoe- gebieden cn collectief bantoe-land grote erosie, zeer zxtensieve land bouw en duidelijke roofbouw bij de laatste: planmatig opgezette landbouw, plantages etc. bij de eerste. Dat is niet alleen het ge volg van het verschil in betrok kenheid (en financiële middelen), het heeft ook te maken met de geheel verschillende karakter- struktuur tussen de oorspronke lijke nomadische bantoes. DE BOOMLOZE TRANSKEI Een bezoek aan de Transkei maakt dat men een voorbeeld dui delijk: terstond na overschrijding van de Kei-rivier is alle bebossing verdwenen. Geen boom van enige omvang is er te zien, laat staan een bos. Ook niet bij de hutten. Neen, alleen in Umtata, de hoofdstad, is een redelijke be groeiing. Bij het verlaten van de Transkei bij Kokstad verandert het landschap op slag en keren de bomen bij de huizen weer iterug. Hoe komt dat? Wel, de Xhosa-bevolking. die hier oorspronkelijk altijd leefde, heeft de bomen gekapt, opge stookt. gebruikt. Maar het plan ten van bomen is iets, dat op lange termijn moet gebeuren, en dat past niet in de karakterstruktuur van dM volk: het leeft bij de dag. een planmatig beleid op langere termijn past niet bij zijn natuur. Het heeft weinig begrip van tijd, nauwelijks zorg voor de verre bekomst en daarmee wordt een van de meest essentiële verschil len- tussen de blanke en de ban toe-bevolking aangeraakt: de westerse (blanke) maatschappij is een planning-society, die van de oorspronkelijke bantoe-stam men is een min of meer tijdloze samenleving: men doet wat nodig is .voor de dag van vandaag of desnoods morgen. Maar niet voor een langere periode. Toen Zuid-Afrika nog voorna melijk een agrarisch land was en de goud- en andere vondsten nog niet waren gedaan, was het so ciale en politieke spanningsveld tussen blank en zwart grotendeels beperkt tot agrarische proble men: grondrecht, weidegebieden voor het vee, grensgeschillen, ar beid variërend van slavenarbeid tot redelijk normale boeren-ar- beidsverhoudingen en veediefstal len over en weer. Alles bleef ech ter binnen de agrarische sfeer en vanuit ieders territoir. DE MILJOENENSTAD Na de goudvondsten ontwikkelde zich zeer snel een geweldige in dustrie. Johannesburg is nog maar 90 jaar geleden gesticht als dorp van goudzoekers, het is nu een industriestad met rond ander half miljoen mensen, waarvan cir ca l miljoen zwart, welke voor veruit het grootste deel afkomstig is van buiten Transvaal of zelfs buiten Zuid-Afrika. De problemen van b.v. huisves ting, welke deze toegestroomde bevolking opleverde, laat zich den ken! Die zwarte bevolking heeft de oorspronkelijke banden met zijn agrarische afkomst verbroken en is een industrie-proletariaat ge worden: Met alle problemen van dien. Want het zijn de westerse knowhow, de planning en onderne mingsinzichten die dit oorspron kelijk arme boerenland van ruim, 70 jaar geleden gemaakt hebben tot een van de rijkste industrie landen ter wereld. Daarmee zijn de spanningen tussen blank en zwart pas goed begonnen, omdat ze niet langer meer beperkt ble ven tot binnen de oorspronkelijke de grote toevloed van niet-autoch- tone zwarten naar deze nieuwe industriegebieden in het oor spronkelijk boerenland. De eerste nieuwe spanningen ontstonden tussen de blanke mijn werkers-vakbonden en de zwarte arbeiders: de vakbonden eisten d# suprematie op voor de blanke ge schoolde arbeiders en eisten dat er geen vakopleiding voor zwar te arbeiders zou komen. DISCRIMINATIE BIJ DE WET Daarmee werd de beroepen-be perking voor de zwarte arbeiders en het verschil in betaling ingeleid (de Mines and Works Act in 1911). Merkwaardig is wel dat in 1922 een soort revolutie werd ontketend in Johannesburg, toen de mijnraad de colourbar voor mijnwerkers wilde verlagen en onder leiding van een militante communistische groep de blanke mijnwerkers in oproer kwamen onder de leuze: ..Arbeiders van de wereld, vecht en verenigt u voor een blank Zuid- Afrika". Het kan verkeren! Met deze Mines and Works-Act werd in het industriële vlak de discriminatie tussen blank en zwart ingeluid. En naarmate de maatschappij zich wijzigde tot een moderne economische staat werd de drang om een ideële grondslag te vinden voor een politieke oplos sing van deze toenemende span ning groter. Die werd gevonden in de ge dachte van de naast elkaar ge scheiden ontwikkeling van blanke en zwarte bevolkingsgroepen. Zij kreeg de naam „apartheid" mee en ook nog een aantal kwetsen de wetten, die het culturele idea lisme. dat mede aan het beleid ten grondslag lag, wel erg op de tocht zette. wordt vervolgd Onder deze tilel is van het „Voor lichtingsbureau voor de voeding" in Den Haag een geheel herziene uitgave verschenen. Niet alleen inhoudelijk, maar ook illustratief heeft deze brochure een nieuw jas je gekregen. Naast een inleidend voedingsver- haal geeft de brochure een duide lijk overzicht van de hoeveelheden voedingsmiddelen die tijdens de zwangerschap nodig zijn, met een voorbeeld van een dagmenu. Daarbij is dan nog een splitsing gemaakt tussen de eerste 6 maan den en de laatste drie maanden; dit om te voorkomen dat er al di rect „voor twee" wordt gegeten. „Nummer twee" gebruikt juist in het begin nog maar weinig. Een- aanstaande moeder die te veel eet wordt dan te dik en dat moet juist nii voorkomen worden. Ook wordt nog aandacht besteed' aan de voeding na de bevalling en aan problemen als misselijkheid, slechte stoelgang, verboden dran ken en spijzen. Kortom een belangrijke brochu-' re voor alle aanstaande moeders. De brochure is te bestellen bij 't Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, postbus 1772 te Den Haag; per briefkaart waarop aan de adreszijde 35 cent aan extra post zegels plus 80 cent voor het toe zenden van de bestelling is geplakt. Graag vermelden: voor bruchure no. 103. praktische tips voor fotografen - -Ifmg in de vorm van j ||m| eenfoto-drieluik 't Is gek, dat licht zo belangrijk is bij fotograferenMeestal sta je d'r niet zo bij stil, want alle licht lijkt hetzelfde. Maar onlangs heb ik er een artikel over gelezen, waardoor ik er op ben gaan letten. Ik heb een goede kennis zover gekregen, dat hij zich beschikbaar wilde stellen voor enkele foto- experimenten. Dit is 'm. Een foto, dieis genomen in tegenlicht. Daardoor is zijn gezicht donker, want de kamera is ingesteld op het licht van de heldere lucht. Daardoor krijgt hij (ondanks zijn lachende gezicht, als u dat nog kunt zien) iets dreigends en stoers. Ook al omdat ik de foto iets van onderaf heb genomenIs deze foto geslaagd? Niet zo geslaagd? In elk geval is hetdacht ik best een boeiende foto. Kijk, en dat gebeurt er als je met de zon in je rug een foto maakt. Je model moet dan tegen de felle zon in kijken en dat wordt dan al gauw een verkrampt gezicht vol rimpels en donkere schaduwen. De ogen zijn zwarte strepen geworden; dit is een grimmig, niet bijster vriendelijk persoon. Door zorgen gekweld. Nee, over deze foto kan ik niet erg enthousiast zijn. Waaruit blijkt, dat fotograferen met de zon mee meest al een te hard en te kontrastrijk effekt geeft, fvïaar er is nóg een licht-speelmogelijkheid. De derde foto. Die heb ik gemaakt toen de zon achter de wolken verdwenen was Dit is weereen heel ander mensen dat komt vooral door de belichting. Nu de zon verscholen is achter de wolken, is er een gelijkmatig, goed gespreid licht. De rimpels in het gezicht zijn verdwenen, de donkere schaduwen ook. Een ontspan nen en vriendelijke man kijkt je aan. Zo zie je maar, wat je met licht bij fotograferen kunt bereiken. Je kunt er zelfs mensen mee veranderen, zoals uit deze drie foto's blijkt.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7