rentetarieven van uw bondsspaarbank Ml Ml Ifm BONDSSPAARBANK C SCHUREDAG mm ...beier dan een verre vriend U.L.C. WEST TWENTE MISÏY Russqp Bestaat het monster van Loch Ness echt? VOOR MIDDEN&OOST NEDERLAND Een leuke daglocht naar het Shetland Pinypark Slagharen SHETLAND PONYPARK SHARED BAMCI1.„MIE" BINNEN nuchtere stierkalveren JE POPPE" Deze week geen Diseo Sorresieijn oalon"wander Uw bondgenoot in ajje bankzaken. Kom even binnen - uw bondsspaarbank is altijd dichtbij MARK.ELO mst 1st oog op uw isskottsst ZATERDAG 10 JUL! ZONDAG Café „ie flippert" lIIfllEISUPEilJ ggmiorres ssco orresteijn lief adres voor moderne hadrverzórging veriiuizingen transporten Weinig vastgesteld Uit de oertijd? HOLTEN 9 JULI 1976 PAGINA 6 QI perfektspaarrekeni ngen zo goed als vrije rekening 2.500.- per maand vrij termijnspaarrekeningen met een opzeggings termijn van 6 maanden minimum eerste storting f 100- termijnspaarrekenmgen met een opzeggings termijn van 12 maanden minimum eerste storting f 100 - termijnspaarrekeningen meteen opzeggings termijn van 24 maanden minimum eerste storting f 500.- spaar-selekt-rekening een vrije rekening onbeperkte opname maar wel 1% retour rente over opgenomen bedragen eerste storting 100 - termijnspaarrekeningen met een opzeggings termijn van 48 maanden minimum eerste storting f 1.000- spaardepositobewijzen vijf jaar vast rente jaarlijks betaal baar door middel van coupons a f85- op naam of aan toonder bewijzen af 1.000- V.A.T.-spaarbewijzen (Variabele Termijn Sparen) uwgeld blijft steeds beschikbaar rente loopt in vijfjaar op van 4% naar 11 gemiddelde rente dus 71/2% V.A.T.-bewijz:ena 1.000.- Iedere akkerbouwer streeft naar het beste bedrijfsresultaat. Ook u! Daarom wenst u de beste zaaizaden, het beste pootgoed, dé beste mest stoffen, de beste gewasbeschermings middelen, de beste aardolieprodukien, de beste afzetsystemen. En als u moet investeren, wilt u dat eveneens op de beste wijze doen. Een boer van nu die ook morgen boer Wil blijven, bespreekt met zijn regionale aan- en verkoopcoöperatie - zijn beste buur - dl deze bedrijfsfacetten, eist service voor zijn gehele bedrijf. Wij bieden u: vakkundige begeleiding en advisering constante kwaliteit en controle goede service financieringsbemiddeling gespecialiseerde afzetorganisaties integraties voor de intensieve veehouderij ...van en vóór de boerèn bij u in de buurt. TE KOOP: Zün-dapp- bromfiets, bjr. '72 Kleur blauw. En pracht 4-pits gasstel. Te bevragen: Oranjestraat 73, Holten Telefoon 1813 met o.a. MAX EUWE (kantine Sportpark Meermanskamp" 14.30 uur) „SPIN" en „POSEIDON" BARBECUE (zie bericht). voor een speciale prijs met busondernemingen of dagtocht 35 Ned. Spoorwegen naar het gezelligste amusementspark van Nederland. TELEFOON 05231-1317 OF 1596 Aanvang 14.00 uur GEVRAAGD: voor de mesterij H. J. BERENDSEN Markelo - Tel. 05731-344 Café-Restaurant voor receptie, bruiloft, etentje en feestavond. Prima keuken Max. 350 personen. Telefoon 05476-1206 PRESENTEERT ZONDAG A.S. GROTE ZAAL: 4 bars - o.a. „Boerendèle" en ,,'t Keldertje" VOORZAAL: AAN v'Af'iG 19.30 UUR TOT ZIENS ÏN 'BOOD1S U bent. altijd welkom bij het Chinees-Indisch Restaurant Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur Voor maaltijden afhalen zelfde uren. Vele Chinees-Indische specialiteiten Ook voor partijen en familiéxeéstjes. Gezellig en sfeervol. U kunt ook tafels bespreken. Holten. Dorpsstraat 68. Telefoon 05483-2899 Ommen, Brugstraat 28, Telefoon 05291-2393 Tweedehands balken planken deuren ramen ijzeren balken en buizen enz. Verder allerlei nieuw materiaal, o.a. golfplaten onduïine plastic asbest plastic dakgoten riool- en afvoerbuizen kranen closetpotten wastafels enz. FIRMA Braakmansdijk - Rijssen Telefoon 05480 2298 2875 - 2116 VAN DE WEEK WEL pl.m. 600 SINGLES TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN (vanaf 2.50). Kom eens neuzen J Oranjestraat 31 Holten Telefoon 05483 2392 ook voorafspraak oraniesfraal 18 i hollen i telefoon iBK- Met het Monster van Loch Ness kon je alleen maar de draak steken. Wie het beest au sérieux nam liep het risico om voor halfzacht of zelfs compleet geschift te worden gehouden. Het begint er echter hard naar uit te zien dat de lachers ongelijk gaan krijgen. De aanwijzingen voor het bestaan van een onbekende diersoort in het Schotse meer stapelen zich op en het ogenblik lijkt dan ook aangebroken waarop we met goed fatsoen ook in Blij dorp Geluiden een gimp van het Monster kunnen vertonen. de hand had als het Monster zich vertoonde. Verder hielden velen geheim wat ze gezien hadden uit angst om voor gek te worden ver sleten. Toch waren enkelen geluk kiger of dapperder. Een belan-grij- rijke foto werd in juli 1955 geno men door P. A. MacNab. Daarop zijn zowel de rug van het dier als de toren van het kasteel Urquhart te zien, zodat men uit de (bekende) hoogte van die to ren kon berekenen dat het groot ste zichtbaar stuk van het Mon ster zeker 15 meter' lang moest zijn, terwijl een flink deel nog onder water zat. Meestal zag men alleen 'n rug of 'n paar bulten bo ven water uitsteken, maar enkele bevoorrechten kregen ook de kop te zien. Maclean noemde die „klein en spits." Ayton zei dat hij hem „nogal aan die van een paard: deed denken, hoewel hij groter en plat ter was." Nu heeft een paarde- hoofd duidelijk oren en inderdaad werdfc meermalen beweerd dat er op de kop van het Monster twee duidelijke uitsteeksels zaten. Die verhalen werden bevestigd toen men in juni 1975' zo gelukkig was om met behulp van een onderwa tercamera een paar foto's te ma ken, waarop (zij het wat vaag) de kop en ook de vorm'van het gehe le dier lijken te staan. Die foto's zijn geen wonderen van duidelijk heid. Twee andere onderwaterfo to's uit 1972 laten een min of meer ruitvormig uitsteeksel van een meter of twee lang aan een groot, pokdalig lichaam zien, dat verder maar voor een klein deel op die foto's staat. Dat uitsteeksel kan nauwelijks iets anders zijn dan de rechterachterpoot van een groot dier, een poot die dan een roeivin blijkt te zijn. Dat is natuurlijk niet zo vreemd. 1-Ieel vee] grote water dieren hebben vinnen in plaats van looppoten; U kent dat wel van dolfijnen en zeeleeuwen. Het zoeken naar dieren in Loch Ness is geen peuleschil. Het is het grootste zoetwaterbekken van de Britse eilanden, ongeveer 38 ki lometer lang en zo'n 2 kilometer .breed, geen klein plasje dus. Het ligt ten zuidwesten van de stad Inverness in het noorden van Schotland. De diepte bedraagt over grote stukken ruim 200 me ter, hier en daar zelfs bijna 300. Daarom is het opsporen van het Monster zo'n lastige opgave; een meer van die omvang vis je niet eventjes met een netje leeg. Bo vendien, zitten er in de rotsige oe vers gaten en holen, waarin zelfs heel grote dieren zich kunnen ver stoppen. Tot. overmaat van ramp is het water van het meer door veenuitspoelsel allesbehalve hel der. Het Monster heeft dus een beste plek uitgekozen voor een verbor gen leven. Toch is het al lang be kend. Volgens verhalen verjoeg de heilige Columba reeds in 565 door bidden een watermonster in Loch Ness, een prestatie waar we nu niet meer met zoveel eerbied tegenop kijken omdat het Monster een zeer schuw schepsel blijkt te zijn, dat waarschijnlijk alleen al aan het zien van Sint Columba ge noeg had om er ijlings vandoor te gaan. Sinds die vroege tijden heeft het Monster regelmatig de kop op gestoken, maar de monster-rage van de laatste tijd begon pas goed in november 1933, toen een mijn heer Gray een foto maakte van wat wellicht de rug en staart van het dier waren.' Helemaal menens werd het een jaar later door een foto, die de gynaecoloog Wilson nam. Uit het water rijst een beest met een lange nek op, dat sterk doet denken aan wat we van dino saurussen weten, zodat die foto te gelijk de hevigste belangstelling en het grootste ongeloof ontketen de. Dinosaurussen behoren im mers al miljoenen jaren uitge storven te zijn? Natuurlijk gin gen allerlei lieden prompt de spot met het Monster drijven. Ook spe culeerde men graag op de sensa- tiezicht. Zo maakte een grapjas „voetafdrukken van het Monster" langs de oever met een als para plustandaard gebruikte nijlpaard- poot. Namaakmonsters en tonnen werden in het meer te water ge laten en een stuk walviskaak moest voor een bot van het Mon ster doorgaan. Dat dit alles de re putatie van hej, arme dier geen goed deed, spreekt wel vanzelf. Het Monster weigerde echter kordaat om zich door zulke flau wekul te laten kleineren en het aantal malen dat er iets van ge zien werd is inmiddels nauwelijks meer te tellen. Vastgelegd is daar echter maar bitter weinig van. In de eerste plaats kwam het maar sporadisch voor dat iemand net precies een foto- of filmtoestel bij VOOR VAKKUNDIGE EN Fa. H. MüS'Ser en Zn, Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483-1300 Agentschap: Van Gend en Loos Behalve met onderwatercamera's is er ook met behulp van sonar (een soort „radar onder water") naar het Monster gezocht. Ook op die manier zijn waarnemingen ge daan die. de conclusie dat er in Loch,Ness grote, nog onbekende dieren leven, onontkoombaar lij ken te maken. Onderwaterfotogra fie en sonar zijn in elk geval veël succesrijker geweest dan de veie andere manieren waarop men in de loop der jaren het Monster achter de vodden heeft gezeten. Er werd van alles geprobeerd: permanent bemande observatie posten langs de oevers van het meer, kikvorsmannen, rhiniduik- bootjes en zelfs een autogiro. Het 'lijkt er echter op dat het Monster hoogst argwanend is en weinig bereid om voor de dag te komen als men het probeert te ontmoe ten. We kunnen het nauwelijks on gelijk geven. Men is nu zo ver dat men het dier officieel als bedreigde dier soort wil laten beschermen. Ten slotte kunnen er nooit heel veel Monsters in het meer leven, dus moeten we er zuinig op zijn. Om officieel beschermd te kunnen worden moet een diersoort een wetenschappelijke naam hebben en Scott en Rines hebben in het tijdschrift „Nature" van 11 de cember 1975 dan ook voorgesteld om het dier de naam „Nessiteras rhombopteryx" te geven, wat „Ness-monster met ruitvormige vinnen" betekent. In het dagelijk se spraakgebruik zou het dan „Loch Nessmonster" of heel fa miliaar „Nessie" (beide ingebür- gerde namen) kunnen heten. Het begint er dus aardig op te lijken dat er in Loch Ness werke lijk een groot, maar nog nagenoeg onbekend dier leeft. Niet één dier natuurlijk, want Monster of geen Monster, onsterfelijk zal het wel niet zijn. We moeten daarom aan-.V nemen (en een paar waarnemin gen wijzen daar ook op) dat er een aantal van deze beesten in 't meer huist. Die zullen zich daar dan ook wel voortplanten. Natuur lijk zouden er ook van tijd tot tijd jonge monstertjes vanuit zee via__, de rivier de Ness naar het meer kunnen zwemmen: we weten het niet, maar hoe intensief de zee ook bevist wordt, er is nog nooi-l- een Loch Ness-monsterachtig beest(je) naar boven gehaald. Wat voor soort dier zou het hu'-., zijn?. Men dacht aan een walvis-.. achtig zoogdier, of aan een soort langgerekte rob, die men welis waar nooit gezien heeft maar die ook als eens model stond voor de. legendarische „grote zeeslang", een beest waaraan sommigen blij ven geloven. Ook is wel geopperd dat het om een alle proporties te buiten gaande palingachtige vis zou gaan, of zelfs om een reusach tige zeeslak. Wat we er nu dankzij de foto's van weten wijst echter wel in een bepaalde richting, hoë ongelooflijk die ook mag lijken. Het dier lijkt namelijk nog het meeste op een reuzenreptiel uit de tijd der dinosaurussen, de Plesia- saurus, een groot waterdier met vier roeipoten, een lange, beweeg lijke hals en een in verhouding tot de rest van het dier maar klein kopje. Die Plesiosaurussen leef den ongeveer 140 miljoen jaren gé- leden en voorzover we weten zijn ze totaal van de aardbodem ver dwenen. Misschien geneest Loch Ness ons echter nog eens van die opvatting. Reptielen planten zich gewoonlijk voort door het leggen van eieren, maar dat doen ze niet allemaal. Sommige soorten krij gen levende jongen doordat hun eieern al in het moederlichaam uitkomen. Dus zou ook het Mon ster niet aan land hoeven te ko men om daar Voor nageslacht te zorgen. Het is overigens af en toe wel degelijk op het droge gezien,' maar nooit gefotografeerd, zodat die gebeurtenissen nog meer om streden zijn dan de waarnemingen ervan in het water. Verder zijn reptielen koudbloedig en daardoor apatisch als de temperatuur tè laag is. Nu is hét water van Loch Ness tot 45 meter diep redelijk be haaglijk, maar daar beneden vrij constant rond de 8°C Dat zou te- koud zijn. Er is echter al vaker verondersteld dat sommige oer- reptielen een -ingebouwde tem peratuurregeling zouden hebben gehad en de natuur staat voor niets als het erom gaat dieren aan hun leefmilieu aan te passen. Dan is er nog het voedselvraag- stuk, maar dat levert geen moei lijkheden op. Loch Ness zit vol vis en men heeft uitgerekend dat. er genoeg te eten valt om de hon ger van enkele tientallen grote tot zeer grote dieren te stillen. Kortom: in theorie lijkt het heie maar niet uitgesloten dat Loch een groep overlevenden uit het tijdperk der reuzenreptielen zou herbergen. Als dat waar zou blij ken te zijn, zou het natuurlijk toch wel een geweldige dierkundige sensatie betekenen. Mij zal het tenminste zeer benieuwen wat we er nog over te horen gaan krij gen. U ook? Dan raad ik u aan om eens het even plezierige als in teressante boekje „The Loch Ness Story" van Nicholas Witchell (die mij aan een aantal gegevens voor dit stukje hielp) te lezen. Het verscheen in de reeks Penguin B-ooks onder nummer 4154. tr-4 Drs- H- Hoogenhout (Uit Blijdorp Geluiden)

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6