Ooievaar weert blikseminslag F0T0- STRIP- VER- HAAL GEWESTRAAD WIE 7000 MAN EXTRA IJSSELVALLEI-ZUID EATEN GROEIEN Gewestraad aceoord met ^Ijjldistrictsgezondheidsdienst (DGD) Interne verbouwing daardoor noodzakelijk og bijna 3,3/4 miljoen extra subsidie DIT IS 'M Matig vestigingssaldo in Holten Haarschool telt 7 leerkrachten Hilversum IV Sterke toename aantal leerlingen >1 ui' Omroepmuseum HOLTEN 9 JULI 1976 PAGINA 5 Het Gewest Midden-IJsel kan er niet mee akkoord gaan, dat in het gebied IJsselvallei-Zuid zou worden uitgegaan van een groei overeenkomstig de natuurlijke aanwas van de bevolking tot 1990. De Gewestraad hield in zijn vergadering van 1 juli in het Postiljon Motel te Deventer vast aan zijn eerder gedane uitspraak, dat er tot 1990 een vestigingsoverschot nodig is van 4000 a 7000 personen. Indien bij de nadere uitwerking van het gekozen streekplan-alternatief allerhande nadelen zouden optreden, moet hierop kunnen worden teruggekomen. Zoals in ons vorige nummer reeds duidelijk werd gemaakt heeft het provinciaal bestuur van Overijssel gekozen voor een groei overeen komstig de natuurlijke aanwas en er rekening mee gehouden, dat met het oog op de werkgelegen heidsontwikkeling in de periode 1975-1990: er een vertrekoverschot zal zijn van 2,8%. Het verwacht, dat het vertrekoverschot op basis van werkgelegenheid en het ves tigingsoverschot op grond van de woonattractiviteit elkaar in even wicht zullen houden. De angst van Ged. Staten wordt volgens burgemeester Crommelin van Diepenveen, dié een toelich ting op dit voorstel gaf, ingegeven door het feit dat indien de opti mistische gedachten omtrent de bevolkingsgroei niet bewaarheid worden, de gemeenten wel eens te ruim met hun bestemmings plannen zouden kunnen zijn en zich te veel zouden richten op de kleine kernen. Een stroom van naar het platteland zou daarvan het gevolg kunnen zijn, hetgeen een ongewenste sub-urba nisatie in de hand zou kunnen werken. De medewerking van de centrale overheid 'is volgens de heer Crommelin niet hoog aan te slaan. Hij vond het standpunt van G.S. ten aanzien van de werkgelegen heid te pessimistisch. Mocht tus sen 1983 en 1990 blijken dat men te optimistisch is geweest, dan is er altijd' nog gelegenheid om bij te sturen. De Gewestraad zal het onaanvaardbaar moeten uitspre ken. Pessimisme vond de heer Crommelin een slechte raadgever. De 'heer Roudijk uit Diepenveen (Schalkhaar) verklaarde namens de CDA-fractie, dat deze zaak uitputtend is behandeld met over name van een aantal stellingen. Zijn fractie acht een ontwikkeling van de werkgelegenheid dringend noodzakelijk. Het standpunt van G.S. actte hij geen uiting van ver trouwen in de toekomst. De heer Ankei-smit (VVD) te De venter had één probleempje met de uitspraak van de heer Crom melin „geen groei" kun je niet bijsturen. Mevrouw Mol (PvdA) herinnerde aan het standpunt van haar frac tie, waarbij een vestigingsover schot van 4000 tot 7000 personen tot 1990 voor de IJsselvallei-Zuid voorkeur verdient. Echter met een slag om de arm, dat indien bij de nadere uitwerking van het^ geko zen streekplan-alternatief aller hande nadelen zouden optreden, hierop teruggekomen moet kunnen worden. Haar fractie steunt het standpunt van het D.B. wat be treft de bevolkingsomvang. Wat de bevolkingsspreiding betreft houdt zij zich aan het op 24 maart ingenomen standpunt van het ge west, nl. een matig vestigings saldo :in Raalte, Holten en Olst. De provincie verwerpt alle alter natieven, die in Ac inspraak zijn geweest. Waartoe, merkte zij kritisch op, is er dan zo'n uitge breide inspraakprocedure ge volgd." Het provinciaal bestuur heeft de bevolking inspraak gegeven naar een model dat niet houdbaar was, antwoordde het D.B.-lid, de heer Crommelin. Met mevrouw Mol was hjj het eens, dat dit een zeer ongelukkige gang van zaken is. Overigens was cie heer Crommelin verheugd, dat de Gewestraad het D.B. steunt en het niet eens is met het pessimistisch standpunt van Ged. Staten. „Met ingang van het aanstaande schooljaar zal de openbare lagere Haarschool zeven leerkrachten tellen. In verband hier mee is een zevende leslokaal nodig. Het is daarom nood- zakelijk, dat de verbouwing voor het einde van de school- Ar s r,T?,\/F Vakanties gereed is", aldus B. en "Whin een voorstel aan de ivüClSt VlCVpVO CC It tSITlQÜ. lF Cl* 61 (siilVl raad, dat maandag 12 juli aan de orde zal komen (zie elders de agenda in dit blad). Het college meent, dat dit werk onderhands dient te worden opgedragen aan een aannemer die bereid en in staat is dit werk tij dig uit te voeren. Opdat U hem zult herkennen in uw aardappelveld: de beruchte coloradokever, ongeveer 10 bij 7 milimeter (de larve is rood). Men spreekt van een explosieve ver meerdering van de kevers zowel door het zachte najaar als door het droge voorjaar. In de omge ving zjjn al hele velden aardappels kaalgevreten. Men is overigens verplicht de kevers te bestrijden. De Coloradokever behoort tot de familie van de Goudhaantjes en was oorspronkelijk inheems in de Amerikaanse staat Colorado waar hij zich te goed deed aan planten die behoren tot de Nachtschaden (waartoe ook, de aardappel be hoort). Toen de aardappel in de belangstelling van de mens kwam te staan, begon ook de belangstel ling van de kever voor de aard appel bijzonder groot te worden. Eens is er een aardappelinvoer verbod uit Amerika geweest, maar de kever is toch Europa binnen geslopen. In een brief aan het NOS-bestuur laat de minister van CRM weten dat hij graag op de hoogte wil worden gesteld van de opzet en uitwerking van het luisteronder zoek over Hilversum IV. De mi nister deelt mee dat de resultaten van dit onderzoek voor hem aan leiding kunnen zijn de wenselijk heid van vier radioprogramma's opnieuw te bezien. Bij de beoorde ling over de wenselijkheid van Hilversum zullen, aldus de minis ter, in het bijzonder financiële faktoren een belangrijke rol spe len. Te zijner tijd wil hij het NOS-bestuur in de gelegenheid stellen haar standpunt bekend te maken, alvorens hij definitieve be slissingen zal'nemen. De minister 'wil binnen afzienbare tijd weten welke kriteria het NOS-bestuur zal aanleggen om tot een oordeel te komen over het al dan niet ge slaagd zijn van het experiment Hilversum IV. De Gewestraad Midden-IJsel toonde in zijn donderdag 1 juli gehouden vergadering waardering voor het feit, dat er vermoedelijk 1 januari 1977 een Districts Gezondheids dienst (DGD) tot stand zal komen, al werd daar wel een aantal kanttekeningen bij geplaatst. Het aannemersbedrijf Fa. J. Voordes en Zn., alhier, heeft z-ich bereid verklaard deze werkzaam heden (exclusief uitbreiding speel terrein) uit te voeren voor de prijs van f 43.500, inclusief BTW. Dit bedrag ligt beneden de begroting, opgemaakt door de directeur van gemeentewerken. De beide begro tingen zijn evenwel niet geheel vergelijkbaar omdat de verbin dingsgang, die aanvankelijk twee rneter zou worden, thans 1.60 me ter breed wordt, waardoor met. 'n eenvoudiger uitvoering kan wor den volstaan. Het 7e leslokaal wordt gevonden door een lokaal van de in hetzelfde gebouw aanwezige kleuterschool ter beschikking te stellen van het lager onderwijs. (De kleuterschool heeft inmiddels uitbreiding onder gaan door bijplaatsing van 2 con tainerlokalen). Dit lokaal, een zo genaamd speellokaal, heeft echter voor een leslokaal te grote afme tingen, waardoor het aanbrengen van een scheidingswand noodzake lijk is. Ook dienen enkele toiletten te worden bijgebouwd. Voorts is het gewenst dat er van uit dit gedeelte van de school een verbindingsgang komt met de ex pressieruimte, omdat deze ruimte alleen bereikbaar is via andere les lokalen, hetgeen uiteraard een .on gewenste situatie is. Tot slot is het gewenst dat, ten gevolge van de sterke toename van het aantal leerlingen, het speel terrein wordt vergroot. De kosten van de hierboven vermelde voor zieningen werden aanvankelijk als volgt geraamd: Scheidingswand in 7e leslokaal, bouw toiletten f 8800.-; vei'bin- dingsgang f 46.000.-; uitbreiding speelterrein f 9000.-; totaal f 63.800. Resumerend stellen B. en W. de raad voor: 1. voor de verbouwing van de o.l. Haarschool en de uitbreiding van het speelterrein een krediet be schikbaar te stellen van f 63.800. 2. Aan het aannemersbedrijf Fr. J\ Voordes en Zn. te Holten onder hands' op te dragen de verbouw van de o.l. Haarschool (exclusief uitbreiding speelterrein) voor de ingeschreven som van f 43.500 in clusief BTW. De financiële commissie en de onderwijscommissie kunnen zich met het voorstel genoemd onder punt 1 verenigen. Gezien de spoed, waarmee de uitvoering tot stand moet worden .gebracht, is er geen gelegenheid geweest met betrek king tot het voorstel genoemd on der punt 2 het advies van de com missie gemeentewerken in te win nen, aldus B. en W. in hun voor stel. Voor het buurt- en clubhuis- werk en het jeugd- en jonge renwerk is het jaar 1975 in financieel opzicht gunstiger afgesloten dan aanvankelijk werd verwacht. Staatssecre taris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft dit per brief laten weten aan de Vaste Commis sie voor CRM in de Tweede Kamer. In juni 1975 bepaalde de staats secretaris dat voor 1975 de stijging van de rijkssubsidie voor instel lingen in de genoemde sectoren over het algemeen de vier procent •niet te boven mocht gaan. Wel zou voor een aantal instellingen een bijzondere toetsing mogelijk zijn. In totaal hebben 238 instellingen een dergelijke toetsing aange vraagd. Daarvan voldeden 87 aan de gestelde criteria. Zij kregen gezamenlijk 465.000 gulden extra toegewezen. Buiten deze procedure om heeft in 140 gevallen nog een ambtelijke .herziening plaatsgevonden. Daar mee was een bedrag gemoeid van 760.000 gulden. Voor 327 instellin gen is er dds voor 1975 een sub- sid'iebijstelling geweest van in to taal 1.225.000 gulden. Verder is De heer Swaak uit Raalte, spre kende namens de CDA-fractie, vporspelde dat het pad niet altijd over rozen zal gaan. Hij vroeg om een goede voorlichting om zich zo doende van de medewerking van de bevolking te kunnen verzeke ren. Hij sprak verder over de be reikbaarheid van de huisartsen en de bedrijfsgezondheidsdiensten. Er moet daarvoor een speciale mel- dingslijn beschikbaar komen. Als de ziekenfondsen de kosten van de meldingspost niet mede voor hun' rekening zouden willen nemen, zou dat de CDA-fractie zeer zwaar val len. De PvdA-fractie ziet zo zei mevrouw Mol-van Hamersvelt uit Deventer dit voorstel als een model raamwerk. De inhoud en al les wat er verder nog bijkomt om van een DGD te kunnen spreken, moet nog helemaal ingevuld wor den. Zij was het met het dag. be stuur eens, dat een DGD in deze regio bescheiden moet starten. Het enige voordeel, wat er momenteel zichtbaar is, meende zij, is dat alle ambulancewagens in het gebied in ieder geval vanaf de centrale post (CP) in geval van calamiteiten te bereiken zijn. Tevoren had zij opgemerkt dat de particuliere vervoerders zich al leen maar in- en uitmelden, terwijl het beter zou zijn, wanneer de CP ook zou kunnen dirigeren. Dit is echter een van de belangrijkste ver- tragingspunten geweest bij het tot stand komen van de DGD. De par ticuliere vervoerders bleken niet voldoende garanties te kunnen vin den over de toewijzing van de rit ten door de CP. De CP is (nog) niet wettelijk verplicht, dus deze' vervoerders kunnen zich vrij op stellen tegenover het gezag van die post. De PvdA-fractie dringt er op aan de geneeskundige dienst van De venter en de Geneeskundige en 'Gezondheidsdienst van Zutphen zo spoedig mogelijk op te heffen en de DGD te starten. Het feit, dat de brandweer en de ambulance dienst samenwerken in een centra le post is naar het inzicht van de fractie een goede eerste aanzet voor hel" eerste hulpverleningspak ket. Van de zijde van de VVD- fractie drong de heer Muntinga uit Deventer aan op een goede samen werking met het particuliere ver voer, maar men moet niet meer regelen dan strikt noodzakelijk is. Hij zou in de aanloopperiode gaar ne een verslag zien hoe de DGD in de praktijk werkt, met vermel ding van de sterke en zwakke pun ten en de kostenkwestie. Voorzitter Posthuma merkte op, dat het bij mevrouw Mol gecon stateerde lichte onbehagen ten goe de is gekeerd, door de te verwach ten inbreng van de schoolartsen- dienst Zutphen en enkele particu liere vervoerders, waarmee onder- nog een aanzienlijk aantal nieuwe voorzieningen in de subsidiëring betrokken. In het raam van het achterstan denbeleid, met inbegrip van de oude stadswijken in de vier grote steden, konden 18 voorzieningen tot stand komen. Daarmee was een bedrag gemoeid van 1.065.340 gulden. Voor een aantal grote steden werd een vijftal voorzie ningen toegestaan voor een bedrag van rond een half miljoen gulden, terwijl voor sociaal-culturele op vang van jeugdige werklozen zes voorzieningen tot stand kwamen, wat een bedrag van 108.000 gulden vergde. Ook in het kader van het normale beleid werd' een aantal voorzie ningen en uitbreidingen tot stand gebracht, voor een totaal van 770.000 gulden. De Holtense Stichting Sociaal- Cultureel Werk heeft van deze extra subsidie niet geprofiteerd, maar men heeft na de afwijzende beschikking op het verzoek om een jaarlijkse bijdrage in de bouw en exploitatie van een cultureel centrum, de zaak met diverse in stanties nog eens op een rijtje gezet en een nieuwe aanvrage in gediend, waarvan gehoopt wordt dat deze door de staatssecretaris van CRM alsnog zal worden inge willigd. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Omdat ik nogal wat foto's maak, kom ik vaak in in gesprek met mijn fotohandelaar. Hij heeft ontdekt, dat ik artikeltjes schrijf over fotograferen. Zei hij laatst: "Mevrouw, u schrijft nu wel mooi over belichting en de juiste afstand en zomaar weet u wat u ook eens door moet geven aan de mensen Dat ze gewoon hun kamera recht moeten houden als ze een foto maken. En dat zeMaar op dat moment kwam er een andere klant binnen en hij wachtte even. Toen we weer alleen waren zei hij: "Ik zal u een paar voorbeelden laten zienUit de bak met mapjes vol ontwikkelde foto's haalde hij een willekeurig pakje. En toonde me na wat zoeken, een foto waarop de hoofdpersoon op tragische wijze was onthoofd. En uit een ander mapje kwamen twee foto 's, wa hele wereld schuin stond. En naar aanleiding daarvan kregen we een heel gesprek over het ABC van fotogra feren. Kamera goed stilhouden als je afdrukt. Opletten of de kamera wel goed recht wordt gehouden tijdens de opname. En vooral: zorgen, dat er geen mensen op de foto komen met een half of helemaal geen hoofd. Of zonder benen. Eigenlijk allemaal dingen, die vanzelf spreken, maar die je wel eens vergeet als je vlug een foto wilt maken. Hij vertelde nog meer over die onthoofde personen, "Er zijn twee redenen om altijd wat extra ruimte te laten om het onderwerp van de foto heen. Allereerst omdat vooral op kortere afstand niet altijd alles, watje in de zoeker ziet, op de foto komtEn ten tweede omdat in de ontwikkelcentrale ook vaak een smalle strook van het negatief niet op de foto komt, omdat men daar een reserverandje nodig heeft." "Bedankt voor de tip", zei ik En toen maakte ik, om het duidelijk te maken, twee foute en één goeie foto! handelingen gaande zijn. Zij zijn wel bereid mee te werken en er zijn dan ook al grote vorderingen gemaakt. Het Gewest Midden-IJsscI zal \'oortgaande druk uitoefenen op de ziekenfondsen om de kosten van de centrale meldingspost (CP) mede voor hun rekening te nemen ten behoeve van het regionale ambu lancevervoer. „We leven in een sfeer van alge hele medewerking van de deelne mende gemeenten en dat is een ga rantie voor een goede werking", verklaarde tenslotte de gewest raadsvoorzitter. „Het DB zal na 'n bepaalde werkingstijd met haar op merking komen", beloofde de heer Muntinga. Het voorstel in te stem men met de ontwerp-gemeenschap- pelijke voor een districtsgezond heidsdienst Gewest Midden-IJsse! werd daarna zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De NOS hoopt in de toekomst een omroep-museum op te richten. Tijdens deze vergadering zal het bestuur een ontwerpstichtingsak- te en de ontwerp-statuten behan delen ten behoeve van de stich ting Nederlands Omroepmuseum, die zijn opgesteld door de stafaf deling Juridische zaken van de NOS. In deze stichting is tevens plaats voor de omroepen, de PTT en andere geïnteresseerden. De plannen om te komen tot de oprichting van een omroepmu seum stammen reeds uit de jaren '60. Een van de-redenen was dat de toenmaligé NRU de beschik king kreeg over. de nalatenschap van de radio-pionier J. Corver, zoals tijdschriften en publikaties over het omroepamateurisme en een grote hoeveelheid apparatuur. Deze plannen konden echter, me de om financiële redenen, nooit worden uitgevoerd.. Inmiddels heeft de commissie ge schiedschrijving van de NOS een zeer grote hoeveelheid materiaal verzameld, dat thans in de kel ders van het muziekpaviljoen is opgeslagen. In de loop van de ja ren is duidelijk geworden dat de oprichting van een omroepmu seum alleen kans van slagen heeft indien hiervoor een aparte stich ting in het léven wordt geroepen.- U kent toch het verhaal van de ooievaar die de kindertjes zou brengen? Welnu, dat is niet waar. Maar wist u ook dat er een oud volksgeloof heeft be staan (en misschien nog wel ergens bestaat) dat de ooievaar een gelukbrengende vogel is? Vroeger ging het verhaal dat wie bij zijn huis een ooievaars nest had, niet bang hoefde te zijn voor blikseminslag en brand, terwijl als extra pre sentje kraamvrouwen in dat huis niet zouden sterven. Naar een Oudduits woord „odobero" (dat ,,gelukbrenger" beteken de) zou de ooievaar vernoemd zijn. Anderen echter zijn van mening dat het woord „moe rasvogel" betekent. Naar het ons lijktkomt dat beter uit wat ooievaars zijn indèraad vooral moerasvogels. Niet zozeer in ons land, maar er zijn over de gehele wereld verspreid tenslotte zeventien soorten ooievaars, al komen zij vooral voor in de oude wereld. Ooievaars zijn allemaal grote stevige - vogels met lange po ten, krachtige snavels, lange halzen en brede vleugels die in het algemeen zijn aangepast aan streken met ondiep water en moerassen waarin zij wa den om hun voedsel te zoeken. Zij hebben kleine vliezen tus sen de tenen. Ooievaars leven van dierlijk voedsel en hebben het voornamelijk voorzien op kikkers, vissen, kleine jonge dieren, vogels, slangen en zelfs- wollandkrabben, maar ook tal van insekten moeten goed op passen als er een ooievaar in de buurt is. Het zijn voortreffelijke vlie gers. Zij vliegen met vooruit- gestrekte hals en naar achte ren gevouwen poten en maken zo zeer lange zweefvluchten zonder een vleugel uit te slaan, gebruik makend van de ther miek. Het zijn ook echte kolonie vogels, al maken wij in ons land dergelijke leefsituaties jammer genoeg niet mee. „Praten" doen zij eigenlijk niet maar geluid voortbrengen kun nen zij wel: het bekende klep peren met de snavel.' Als gezelschapsdier houden zij er ingewikkelde bruiloftscere monieën op na en kennen zij bepaalde groetceremonieën. Ooievaars nestelen bij voorkeur in bomen, maar zoals ieder een weet ook een rad op een .paal kan welkom zijn. Verder bouwen zij hun platformnesten graag op rotsen en op gebou wen. Het nest wordt gemaakt van takken, waarop dan drie tot zes grote eieren worden ge deponeerd. De jongen zijn aan de kale kant, maar al snel verschijnt het dons en de jeugdige ooie vaartjes groeien als kool. Ze zijn trouwens pas na enkele jaren geslachtsrijp. Bij ooie vaars zorgen zowel de pa's als de ma's voor het nest, de eieren en de jongen. De ooievaar die wij kennen is de zogenaamde witte. Hij is het bekendst en ook het best bestudeerd. De witte is niet schuw en houdt van mensen (bedenkelijk, zegt u?). Zijn aantal is echter helaas terug gelopen in de laatste decennia. De witte komt evenwel nog voor in ons land, evenals in Denemarken, Duitsland, Rus land en delen van Azië. Verder in Spanje, Portugal en Noord- Afrika. In Italië laat hij zich niet zien. De witte ooievaar is een echte trekker. De popula ties die 's winters ten ziuden van de Sahara neerstrijken en elk voorjaar terugkomen, split sen zich op hun tocht in tweeën. Grote wateroppervlak ten trekken ooievaars nooit over. Daarom kiezen zij voor hun broedplaatsen twee gebie den: de ene vliegt over de Straat van Gibraltar, de ande re over Turkije' en Israël. In Zwitserland is men heel succesvol geweest met een po ging de ooievaars terug te krij gen. Men heeft ze daar in ge vangenschap laten broeden en de jongen later vrijgelaten. Dat kunstje heeft men ook in ons land geflikt, waardoor in de Alblasserwaard het bekende Ooievaarsdorp is ontstaan.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5