ORGELCONCERT Willem Hendrik Zwart Gastgezinnen gevraagd AiSes snakt naar water AGENDA WEEKENDDIENSTEN Droogteschade in de landbouw B.B. en krijgsmacht bestrijden droogte Hoe aan vragen Werkgelegenheid knelpunt in z.w .-Overijssel Akkerbouw Extra-krediet voor toename,leerlingen evondenrverloren Burgerlijke Stand Nieuwe brochure: Reizen per trein door minder valjden Eigen land blijft bij toerist in trek Vierenzeventig stations, krijgen 110 klapbruggen voor vervoer minder validen HOLTEN 9 JULI 1976 PAGINA 3 Minister mr. A. van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft zaterdag 2 juli, in verband met de langdurige droogte en de daardoor optredende schade aan de gewassen, een kort werk bezoek gebracht aan het noordelijk deel van de provincie Limburg. Dit om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de ernst van de situatie. Per regio verschilt de ernst van de situatie aanmerkelijk-als gevolg van: - verschil in droogte-gevoeligheid van de grond; - verschil per regio in hoeveelheid neerslag gedurende de laatste maanden. Op klei- en veengronden in het westen van ons land zijn er nog weinig problemen. In het oosten en vooral het zuiden is de situatie echter bijzonder kritiek en geeft aanleiding tot grote zorg. Over het algemeen is de schade op melkveehou derijbedrijven aanzienlijk ernstiger dan op de akkerbouw bedrijven. De hoeveelheid tot nu toe gewon nen ruwvoer voor dè komende win ter is aanzienlijk minder dan nor maal. De oogst varieert per pi-o- vincie van 40 tot 80 pet. van de normale opbrengst. Deze achter stand wordt dagelijks groter. De prijzen van ruwvoer zijn hoog. Voor hooi wordt momenteel meer dan het dubbele van normaal be taald (400 tot 500 gulden per ton). Vooral op de zandgronden is de grasgroei volledig tot stilstand ge komen. Als gevolg hiervan is te verwachten, dat de achterstand in in de hoeveelheid gewonnen ruw voer snel zal oplopen. Tot voor enkele dagen v^as de melkproduktie nog goed. Deze be gint nu echter te dalen. De enorme vraag naar berege- ningsapparatuur heeft geleid tot leveringstijden van vaak enkele maanden. In zowel Noord-Brabant als op de zandgronden van noordelijk en midden Limburg ontstaan ernstige problemen. De grasgroei is hier behoudens op de berekeningsbedrijven vol ledig tot stilstand gekomen, terwijl ook de maïs inmiddels duidelijke droogteschade vertoont. Tenzij op korte termijn veel regen valt. kan dit de situatie m.b.t. ruwvoer zeer veel verergeren. Dè melkproduktie loopt terug. Naast de hulp die de Bescherming Bevolking (BB) reeds enige tijd verleent, helpt sedert dinsdag 6 juli ook de krijgsmacht de droogte in de landbouw bestrijden. Het Landbouwschap zal de gebieden die met de beschik bare middelen kunnen worden geholpen, aanwijzen. De BB is in vrijwel alle provincies actief. Voor een doelmatige inzet van het militaire materieel wordt rekening gehouden met de rapportages van de gewestelijke raden van het Landbouw schap, waar de verzoeken om. hulp binnenkomen. Gestreefd wordt naar een optimaal gebruik van alle beschikbare middelen, zonder de eigen bedrijfsveiligheid in gevaar te brengen. Slechts plaatse lijk kan hulp worden geboden. De ernst van de situatie en de watervoorraden in de omgeving zijn bepalend voor de inzet van materieel. Hiertoe is besloten tijdens een vergadering van vertegenwoordi gers van de departementen van Landbouw en Visserij, Defensie, Binnenlandse Zaken en het Landbouwschap. De in te zetten hulp middelen bestaan voornamelijk uit motorbrandspuiten van de Marine. Ook de Landmacht heeft steun toegezegd in de vorm van spuitmateriaal en een speciale genie-compagnie. De Lucht macht zal in nader overleg met de BB technisch personeel beschikbaar stellen. De werkelijke kosten zullen in rekening worden gebracht. Hierbij zijn niet inbegrepen de normale perso neelskosten. In aansluiting aan ons bericht in 'de krant van 25 juni jl. betref-, fende ,,Hulp door BB bij beregening" deelt de heer J. W. Wessel- djjk, voorzitter van de afdeling Holten van de OLM, ons nog mede, dat men, alvorens hulp aan te vragen bij de Gewestelijke R.aad van het Landbouwschap te Zwolle (Willemskade 2, telefoon 05200-12725), een vergunning moet aanvragen bij het waterschap waaronder men ressorteert (Salland, Schipbeek of Regge en Dinkel) om te mogen pompen. De maximum aan slangen uit te leggen lengte bedraagt 300 meter. Tussen begin- en eindpunt mag zich geen spoorlijn of snelweg bevinden. De waterstand op de plaats waar wordt ingelegd, moet ten minste 70 cm bedragen (diepte). Als dat rond is kan men in Zwolle zijn aanvrage indie nen. Men moet 'er rekening mee houden, dat er al heel wat boeren op de wachtlijst staan. De kosten bedragen f 22,50 per uur plus kosten brandstof en loon van degene die de pomp béclient. Zelf moet men 4 a 6 man beschikbaar stellen voor het uitrollen van de" slangen. De capaciteit bedraagt 2500 liter per minuut. Het besproeien van 1 hectare duurt plm. een uur. NED. HERV. KERK 3.30 en T0.15 u. ds. A. W. Berk hof. Viering Heilig Avondmaal. Oppasdienhts mevr. Wiersma, Gerrie Loman en Eline van Ipe- ren. Extra collecte: kerkkoor. Na de tweede dienst koffie drinken met vakantiegasten in gebouw Irene. GEREF. KERK 3.30 en 10 u. drs. G. v. d. Veere van Drachten. 19.15 u. drs. C. G. Vermeiden van Geesteren-Gel- selaar. In alle diensten is de eerste collecte voor het Interk. recreatiewerk en de tweede v. rente en aflossing. Na de twee de dienst koffie-uurtje met de vakantiegasten in gebouw Re- hoboth. Koffiedienst: mevrouw Veldhuis-Bouwmeester, mevr. Stam-Slotboom, mevr. Kruime- laar-Kistemaker. mevr. Kolk- man-Beldman. Kinderoppas (tij dens 2e dienst) mevr. Aanstoot- Voortman, mevr. Stam-Slot- boom (res. mevr. Kruimelaar- Kistemaker), me vu Gerritsen- Kolkman, mevr.'®' Meijerink- Stam (res. mevr. Tangerman- Aalbërs). fi.K. KERK (Geb. Irene). Zaterdag 17 uur, zondag 9.30 uur. DMKERH0EK 9.30 u. ds. C. C. Addink. Extra collecte kerkkoor. 0KKENBR0EK 9.30 u. ds: M. de Heer. Uit gangscollecte: Jeugdgebouw. NIEUW ÜEETEN Zaterdag 19.00 u. zondag 8.00 In verband met de toename van het aantal leerlingen van de bij zondere school „Het Kompas." aan de Hoff'estraat, verzoekt het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een school met de Bijbel, ingevol ge artikel 72 der Lager-Onderwijs- wet 1920, aan de gemeente, een bedrag van f 1.578,22 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van meubilair, en leer- en hulpmidde len. Aangezien b. en w. van oordeel zijn, dat door inwilliging van h'et verzoek de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stel- len j niet worden overschreden, stellen zij de raad' voor, de ge,- vraagde medewerking të verlenen en een extra krediet beschikbaar te stellen van f 1.578,22. De ondei'- wijscommissie kan zic'h met het voorstel verenigen. Voor de akkerbouw bestaat wel enige reden tot bezorgdheid, doch die is meer gestoeld op de vrees, dat een langere continuatie van 't huidiige weertype ernstige gevol gen zal kunnen hebben voor die ge wassen welke nog midden in het groeistadium verkeren. De huidige situatie is echter ze ker voor de kleigronden met ver ontrustend. De gewassen staan er in het algemeen goed voor. Dit geldt met name voor die percelen, waarvan de structuur van de bo dem in een redelijk goede conditie verkeert. Waar dit niet het geval is, als mede op droogtegevoelige gronden of gronden waar storende lagen voorkomen (bijv. plaatgronden) is de stand van de gewassen aanzien lijk minder en zal met niet onaan zienlijke oogstdepressies rekening moeten worden gehouden, indien er niet op korte termijn voldoende regen komt. Ook op' die percelen waar de gewassen in het voorjaar een trage ontwikkeling" hebben ge had als gevolg van droogte, nacht vorst e.d. laat de stand te wensen over. In het algemeen leidt de droogte bovendien tot: zeer lage grondwaterstanden; veel voorkomen van luis en an dere schadelijke insecten; onvoldoende of geen werking van gewasbeschermingsmidde- .-.len. In de veenkoloniën is het beeld nog redelijk goed. Vooral voor de percelen met een minder goede structuur is regenval echter nood zakelijk. In het rivierengebied en op de oostelijke zandgronden is de situa tie aanzienlijk ongunstiger dan op de kleigronden. De schade uit zich in korte graangewassen met min der goede korrelzetting. De aard appelen vertonen een slechte loof- ontwikkeling, terwijl de laatstge- zaaide percelen bieten het moeilijk krijgen. De snijmais vertoont alge mene droogteverschijnselen, ook bij de aanvankelijk betere percelen. Op de peelgronden is aanzienlij ke schade ontstaan. Met name de opbrengst van de doperwten, win ter- en zomergerst zullen laag zijn (ca. 50 pet. minder dan normaal). De bieten en de aardappelen staan slap op het veld, waarbij ver schroeiing van de onderste blade- ren optreedt. Op de löss-gronden 'wordt de situatie voor met name de aardappelen nijpend. Vooral de provincies Noord-Bra bant en Limburg zijn droogte-ge-, voelig'. Dit, omdat daar. naast een vermindering met ca. 50 pet. van de normale regenval, ook in het voor het overige land natte week end van 19-20 juni jl. geen regen is gevallen. Zo maar gefeliciteerd! Er is vast prettige vakantie! Op 9 juni jl. heeft in Deven ter een openbare gedachten- wisseling plaatsgevonden met vertegenwoordigers van ge meenten en bedrijfsleven over de nota „Sociaal-Econo mische Knelpunten Zuidwest Overijssel" van de Sociaal- Economische Adviescommis sie (SEAC) van het gewest Midden-IJsel. Naar aanleiding van deze ge- dachtenwisseling en contac ten met vertegenwoordigers van de ministeries van Eco nomische Zaken en Sociale Zaken en van de provincie Overijssel, is het eerste deel van de nota herzien en aan gepast. Deze nieuwe tekst is op 15 juni jl. toegezonden aan Gedeputeerde Staten van Overijssel, waarbij tevens is overgelegd een lijst van pro projecten in Zuidwest Over ijssel met betrekking tot - ontsluiting en aanleg van industrieterreinen - reconstructie bebouwde kommen - infrastructurele voorzienin gen recreatie - verplaatsing bedrijven enz. Deze aangepaste nota kwam vo rige week donderdag ter sprake in de Gewestraad van het gewest Midden-IJsel, waarbij de heer Van der Meulen uit Deventer, namens de PvdA-fractie, verklaarde ak koord te gaan met de nota van de SEAC. waarbij hij échter wel' op merkte, dat er al eerder over- de werkgelegenheid is gesproken. ,,Wij. verwachten er niet zo veel van", was zijn verdere commen taar. Ook de verwachtingen van de heer Ankersmit (VVD), Deventer, wa ren niet zo hoog gespannen, om dat naar zijn oordeel bijna alleen was gesproken «ver werkgelegen heid in de overheidssfeer en niet over de kern in het particuliere bedrijfslevep. De heer Ankersmit vond de nota een ,,dode mus" als het van aanvullende werken of de overheid moet komen. Hij haalde er nog even de landelijke politiek bij, hetgeen de heer Van der Meu len deed opmerken, dat de essen tie van de nota, juist op het parti culiere bedrijfsleven is, gericht. Voorzitter Posthuma (burgemees ter van Deventer) beloofde, dat men met deze zaak aan de gang zal blijven. Hij had gehoopt op de aanwezigheid van staatssecretaris 1-Iazekam.p van Economische Za ken, maar deze was door span nende kabinetsaangelegenheden verhinderd naar Deventer te ko men. Het particuliere 'bedrijfs leven is hier van het grootste belang, maar veel reacties zijn er van die zijde niet geweest, merkte de gewestraadsvoorzitter nog op, We zullen daar aandacht aan blij ven schenken, beloofde hij. Mevrouw Mol (PvdA) betreurde het, dat het commentaar van het gewest op de Verstedelijkingsnota van de regering als mededeling op de agenda is geplaatst. Zij had het gaarne als een afzonderlijk punt in de gewestraadsvergade- ring behandeld willen zien. De heer Muntinga (VVD) haalde, evenals zijn collega Ankersmit bij het vorige onderwerp gedaan had, de kabinetspolitiek er nog even bij. „Deze regering regeert bij nota's. Wij missen in haar nota Deventer -en Zutphen. Kent men ons eigenlijk wel in Den Haag?, vroeg hij zich af. Gewestraadsvoorzitte r Posthuma Op uitnodiging van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" geeft de van radio en t.v. béken de organist Willem Hendrik Zwart Janzn. in het kader van het VVV- Vakantieprogramma dinsdagavond 13 juli om 8 uur een concert in de Ned. Herv. Kerk. 1. Koraal fantasie met samenzang GEVONDEN: radio, kleur zwart; rode knipportemonnee; plastic tas met inh. zwemspullen; sleutelring; witte portemonnee; fototoestel; bruine knipportemonnee; trouw ring. VERLOREN: kinderfeestje; drie huissleutels; girobetaalkaarten in mapje; slaapcabines; sleutelbos, leesbril; gouden munt; rode knip portemonnee; gouden collier; zwar te boodschappentas en bruine por temonnee kabelslot. Zoals enige tijd geleden reeds in deze krant is gemeld, zal er op 4 augustus a.s. in Holten een optre den plaats vinden van het door de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen opgerichte Jeugd Road Band. D.eze Jeugd Road Band maakt een tournee door Nederland en treedt in elke provincie één keer voor het voetlicht. Het bestuur van onze Holteuse Muziekvereniging is bijzonder ver heugd dat het haar is gelukt dit optreden in Holten te mogen orga- GEBOREN: Frank Mathieu zv F. J. W. M. Mensink en A. J. J. Schol ten. GEHUWD: C. Meereboer 49 jaar, Lochem en M. de Vries 25 jaar, Lochem. OVERLEDEN: H. J. Klein Hors man 70 jaar, Holten G. H. Ren- sen 82 jaar, Holten. niseren. Deze vreugde geldt na tuurlijk voor ons hele korps, voor al omdat er in dit orkest twee jeugdleden uit onze eigen plaats meespelen, nl. Bert. Fransen en Bert W.jerbos. Vóór de organisatie moeten wij echter wel de medewerking van de plaatselijke bevolking inroepen, want. wij moeten voor ongeveer 45 jongens en 30 meisjes onderdak verzorgen. Aankomst 4 augustus, vertrek 5 augustus. Mogen wij op uw spontane mede werking rekenen? Het beschikbaar stellen van een plaats, in uw gezin vóór een jon gen of meisje houdt in dat u een warme: maaltijd, slaapplaats en ontbijt en eventueel een lunch pakket beschikbaar stelt. Onderstaande adressen zullen u graag als gastgezinnen voor een of meer jonge muzikanten note ren. A. Westerik, Vrijheidslaan 14, tel. 2557; H. Oolbekkink. Oranje straat 80, tel. 1220; G. Voordes, Oranjestraat 69, tel. 2306; W. van Geenhuizen, Dorpsstraat 60, tel. 2168; H. Bouwhuis, Aalpolsweg 6, tel 1849; VVV-kantoor, Keizers- weg 2, tel. 1533; Johan Meijer, Burg. v. d. Borchstraat 30, tel. 3163. betreurde het met mevrouw Mol, dat men deze nota, buiten de Ge westraad om, af heeft moeten doen. Een andere oplossing was niet mogelijk, omdat de Gewest raad te weinig vergacVert en men niet voor elk onderwerp een ver gadering kan beleggen. Overigens merkte hij op dat het commentaar van het gewest Midden-IJsel en het samenwerkingsorgaan Oost- Veluwe wel enige indruk op de minister heeft gemaakt. „We zul len verdere acties ondernemen", beloofde hij de vergadering. Onlangs is de v de laatste stand paste brochure trein door minder pers gerold. De brochure geeft_ informatie over de bereikbaarheid van per rons per rolstoel, over de aanwe zigheid van een rolstoel op 't sta tion. over aangepaste balkons enz. Ook .kan men in de brochure lezen hóe gehandicapten via 't telefoon nummer 030-353768 hulpverlening kunnen aanvragen bij het in/uit/ overstappen. Hierbij kan binnenkort op 74 stations gebruik worden gemaakt van speciaal daarvoor gebouwde klapbruggen. De brochure is gratis aan de stationsloketten verkrijg baar. irnieuwde en aan van zaken aange- „Het reizen per validen" van de De Nederlandse Spoorwegen no teerden in de eerste helft van 1976 een duidelijke groei in de belang stelling voor binnenlandse vakan tiereizen. Zij leiden daaruit af dat de trek naar het buitenland zeker niet ten koste gaat van het binnen landse toerisme. De boekingscij- fers voor de meerdaagse zomerrei zen geven een stijging van 15 pet. te zien. De NS minitrips, korte reizen in najaar, winter en voorjaar, telden het afgelopen seizoen 34.500 deel nemers tegen 30.500 in bet voor gaande seizoen. Ook de vraag naar appartementsreizen nam opnieuw sterk toe. De verhuur van fietsen op sta tions in combinatie met de trein reis volgens de formule „Fietsen met NS", zit duidelijk in de lift. De stijging bedraagt thans 40 pet. ten opzichte van de vergelijkbare stand in 1975. Zaterdag 10 juli 14.00 uur: „Schuredag" met a.o. Max Euwe. „Poseidon" en „Spin" (zie adv. en bericht), 16.00 uur: kindercircus .Marina op terrein aan de Vrijheidslaan bij het politiebureau. Zondag 11 juli 14.00 uur: discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: dansen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) ?.Iaandag 12 juli 16.30 uur: openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize (zie agen da). Dinsdag 13 juli 20.00 uur; orgelconcert Willem Hen drik Zwart Janzn. in Ned.-hen', kerk (zie bericht). Woensdag 14 juli Fa. Gebr. Schuppert na 12.30 uur gesloten. Woensdag 14 juli Fa. J. W. Dollekamp en Zn., Oran jestraat en Gebr. Steunenberg, de gehele dag gesloten (zie adv.) 19.30 uur; oriënteringsrit MAC De Holterberg. Inschrijven v.a. 19.00 uur bij clubhuis café De Bies- ter, Stationsstr. (zie adv.) Donderdag 15 juli Begin halfjaarlijkse opruiming in verschillende winkels (zie adv.) Maandag 19 t.e.m. zaterdag 24 juli Fa. Rozendom wegens vakantie ge sloten. Maandag 19 juli 18.30-19.30 uur: optreden „Trimazó de Lorraine" uit Metz (Frank rijk) en Holtense Boerendansers in muziekkoepel in Kalfster- mansweide, en verkiezing Brade riekoningin 1976 met aansluitend groot koninginnebal in zaal Ami- citia. Dinsdag 20 juli 14.30 uur: officiële opening Brade rie 1976. Dinsdag 20 t.m. vrijdag 23 juli Braderie rond de Dorpstoren. Zaterdag 24 juli 14.30 uur: touwtrektoernooi TTV OKIA in Kalfstermansweide voor verenigingen, bedrijven enz. Woensdag 4 augustus 19.30 uur: concert jeugdorkest Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen in de mu ziekkoepel in Kalfstërmansweide (zie bericht). „Op bergen en in daien" W. H. Zwart. 2. Concerto H. Moll Joh. G. Wal- ther- allegro, andante allegro. 3. Trio Es dur, L. Krebo, allegro, Gique. 4. „Dorische toccata", Joh. Seb. Bach. 5. Koraalfantasie Psalm 116, W. H. Zwart, (Samenzang). 6. Canzonetta, D. Buxtehude. 8. Toccata, Th. Dubois. 9. Concerto Bes dur, G. F, Han del, allegro, andante, allegro. 10. Toccata Psalm 146, Jan Zwart (Samenzang) De afgelopen weken zijn tientallen verrijdbare klapbruggen voor het in- en uit de trein rijden van inva lidewagens op stations geplaatst. Dit kan als resultaatworden ge zien van het regelmatig plaats vin dende overleg tussen NS en de Ne derlandse Vereniging voor Revali datie. De klapbruggen blijken in,de praktijk erg goed te voldoen. En kele- jaren geleden is een eerste klapbrug in Zandvoort beproefd, waarna beslotenwerd de proef op groter schaal voort te zetten. Er werden in totaal dertien exempla ren geplaatst op negens stations, om die op hun bruikbaarheid te testen. Er worden in de komende weken 74 stations voorzien van in totaal 110 bruggen. De dertien eerder ge noemde zijn gefinancierd door het - Nationaal Revalidatiefonds, de an dere door het ministerie van So ciale Zaken in het kader van de werkeloosheidsbestrijding. ARTS Vrijdagmiddag 5 u. t.e.m. zon dagmorgen 8 u. J. H. A, Bruins, Molenbelterweg 15, tel. 1280, zondagmorgen 8 u. t:e.m. maan dagmorgen 8 u. W. R. van Cou- welaar, Holterenkstr. 18. telef. 2750. Voor boodschappen bellen: 11 uur en 4 uur. WIJKVERPLEGING Zr. J. E. Duncan, Gaardenstr., tel. 1436. Spreekuur wijkver pleegkundigen en uitlenen van magazijnartikelen; werkdagen van 13.30-14.30 u., Groene Kruis- gebouw, Gaardenstraat. ZAKENVERVOER A. Müllei', tel. 1745 b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 b.g.g. 1338. TANDARTS L. G. Dekker. Mare. Samuel- str. 3. Enter, tel. 05476-653. Spr,- uur spoedgevallen 5-5.30 u. n.m. DIERENARTS W. C. Wamelink. Houtweg 18, tel. 05483-2004. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30 -9.30 uur Dorpsstraat 16, telef. 2734. Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk werk en Ge zinsverzorging telefonisch be reikbaar onder no. 05486-16465. MAATSOHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatsch. Dienst verlening „Midden-Overijssel", Dorpsstr. 16. Holten, tel. 2784, Spreekuren: ma. t.m. vrij. van 1,30-9.30 uur, donderdagsavonds van 6-7 uur en volgens afspr. OPPASCENTRALE In de maand juli geen oppas diensten. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen, behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat. G. J. Kraaij, telef. 2299. WADHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST r.e.m, zondag 18 juli C. Dijk stra, Schoutenstr. 35, tel. 1833. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 u. aan het slachthuis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 10 t.e.m. vrijdag 16 juli: Elektra: H. J. Wansink, Lageweg 9, tel. 2789. Gas: J. Bosschers, Beuseberg 54, tel. 1945. POLITIE Telefoon: 1352, 2665 en 2655. 's Nachts telefoon: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3