Bathmen Doe meer met uw diepvriezer Spring- en dressuurwedstrijden om de „Snorrewind-trofee" Vit de regionale kerkgeschiedenis OPMERKELIJK SUCCES T C. „HOLTEN' z.v.v. „bi. wit" bij bouw van clubgebouw Finale HOLTEN 2 JULI 1976 PAGINA 7 trofee. ,JSmkx>" de prachtige Snorrewind- In 1591 veroverde prins Maurits de stad Deventer en bracht haar weer aan Staatse zijde. Evenals op andere plaatsen in de Verenigde Nederlandsche gewesten werd de gereformeerde godsdienst in deze stad de alleenheersende. Hierna vatte men de reformatie van het platteland in het oog. Daarbij werd veel tegenstand ondervonden, aangezien het landelijk gebied nog geheel in handen van de vijand was. Zes jaar na de val van Deventer vond er een ommekeer plaats. Twente werd van de vijanden bevrijd. Voor de classis Deventer was nu het ogenblik aangebroken activiteiten te ontplooien in de onder haar ressorterende gemeenten. Daar toe behoorde ook Bathmen. De kerk aldaar was vóór de refor matie toegewijd aan de Lieve Vrouw. Het kapittel van Deven ter was bevoegd de priester te benoemen. Deze had het recht met de heer der heerlijkheid Dort'h onder de graafschap Zutphen één van de beide vicariën - Sint Catharina en Sint Antonius - te begeven. Gerhardus Egberti Markelensis, pas toor van Bathmen, verklaarde tot de reformatie te willen overgaan. Hij werd vermaand de Heilige Schrift te onderzoe ken en zich voorlopig van de dienst te onthouden. Naderhand zei hij weliswaar niets tegen de gereformeerde religie te hebben, doch dat hij er nog niet aan toe was in het openbaar belijdenis des geloofs te doen en deel te nemen aan het Avondmaal, „omdat hij vreesde den vloeck, die over hem van vele onwetende solde utgesproken worden, item om de erger- nisse die daerdoor sommige simpele solden krigen". Marke lensis kreeg bedenktijd tot de eerstvolgende synode in 1602. Een jaar later was hij nog niet bereid tot de reformatie over te gaan. j;k ■Op vrijdag 25 en zaterdag 26 ju ni werden door manege „Snorre- wind voor de vijfde maal onder linge wedstrijden georganiseerd j om de „Snorrewind-trofee". Hier- ,aan werd deelgenomen door jon- gelui en dames en heren die hier j komen lessen of hun pony of j paard in pension hebben. DE UITSLAGEN: Dressuur (jeugd): 1. Ellendoor. Menalda v. Schouwenburg met i King; 2, Petra v. d. Heuvel met Flamingo: 3. Rikus Bronsvoort j met Aprise; 4. Jaqueline Smit met King; 5. e.e. Anette Grootewal I met Aprice, Renate Versteegh met Polly. Springen (jeugd): 1. Renate Ver steegh met Polly 0 strp 34 sec; 2. j Ellendoor Menalda van Schouwen burg met King 0 'Strp' 37 sec; 3. R. v. d. Muizenberg met King 0 strp 44 sec; 4. Anette Grootewal met i Aprice 0 strp 48 sec; 5. e.e. Jaque. j lien Smit met King .10 strp, J. I Zandvoort met Aprice 10 strp. Dressuur klasse B: 1. P. Visée j met Tim; 2. F. Kammenga met j Cliandy; 3. E. Visée met Flamin go; 4. G. Dijkgraaf met Black j Beauty; 5. e.e. G. van Heer met Anuschka, mevr. W., Bronsvoort met Tosca, C. v. Emmerik met I Playboy. j Springen klasse B: 1. R. Brons- voort met Aprice 0 strp 34 sec; 2. W. Loorbach met Danny 0 strp 45 sec; 3. J. Boonstra met Tim 0 strp 47 sec; 4. R. Nijkrake met J Castello 0 strp 50 sec; 5. P. Visée i met Tim 0 strp 80 sec. Dressuur klasse L: 1. T. Riem slag met Haiko; 2. C. Aanholt met j Tosca; 3. mej. P. Keun met Me teoor; 4. II. G. Menalda v. Schou wenburg met Aprice; 5. M. Menal- da van Schouwenburg met Mark. Springen klasse L: 1. R. Breu- ker mét mr. Brown 0 strp; 2. L. Slappendel met Mark 0 strp; 3. I-I. G. Menalda v. Schouwenburg met Aprice 0 strp; 4. e.e. J. Bronvoort met Nico, M. Menalda v. Schou wenburg met Mark, T. Riemslag met Haiko, C. Aanholt met Tosca 10 strp. Zaterdagavond werden de prijzen uitgereikt door manégehouder Jo han Bronsvoort. De Snorrewind- trofee, voor het hoogste aantal punten in het totaal klassement, ging naar Ton Riemslag met Hai ko. Tevens werd een woord van dank gebracht aan de jury, dhr Pettin- ga, z'n secretaresse Jantina Wech- stapel en de ringmeesters dhr J. Bronsvoort, H., P. Menalda van Schouwburg en T. Broekhuis. De verenigde classes van Deven ter en Oldenzaal hadden in hun vergadering van 13-14 oktober 1601 o.m. bepaald, dat zij die in het pausdom wilden volharden, „be hoorden gecasseerd te worden". Hun moest worden gelast te ver trekken. Toen Markelensis in Bathmen „school ging houden", werd hij aangeschreven om dit na te la ten. De pastoor gaf in 1615 nog steeds zijn krachten aan het on derwijs, hoewel aan de gedepu teerden van de landschap her haaldelijk was gevraagd Marke lensis een verbod daartoe op te leggen. Inmiddels was Johannes Meijer, schoolmeester te Olst, eerst voor lopig. doch in 1604 definitief als predikant in Bathmen beroepen. Bathmen wrd in 1609 evenals een aantal andere gemeenten aange schreven de door de tijdsomstan digheden tijdelijk gestaakte of te niet geg'ane reformatie weer ter hand te nemen en om te zien naar een nieuwe predikant. In 1610 werd de vacante plaats in Bath men ingenomen door Joannes An- tonides, die te Steinfurt tot de predikdienst was geordend. Ds. Antonides" werd twéé jaar la ter geschorst, omdat Agneta Kec- Het Werk voor het nieuwe club- j gebouw van „Blauw Wit", dat op Meermanskamp geplaatst zal wor- i den verloopt tot nu toe uitstekend. I Met grote ploegen vrijwilligers - en dat ondanks de hitte - is het ge- i bouw in Vroomshoop uit elkaar ge- i haald. Er was heel wat werk voor j de vakmensen, maar ook de sjou- I wers, de spijkertrekkers en de kof- fiebaas konden hun handen uit de mouwen steken. Zaterdag werd zelfs- om vijf uur 's morgens be- j gonnen met het neerhalen van de i laatste schotten. Deze week is de laatste vracht naar Holten ge- J bracht. Het bestuur en de bouwcommissie van „Blauw Wit" zijn bijzonder blij verrast met de spontane toe- j zeggingen van bedrijven en mid- denstand om dit stuk zelfwerk zaamheid te ondersteunen. Transportbedrijven stelden rijdend I materiaal beschikbaar, een loon- j bedrijf zorgde voor egalisatie, rio lering e.d. Zo zijn er al meerdere contacten, die bij de bouw gestalte kunnen krijgen. Daarbij is bijvoor beeld een bedrijf, dat dakbedek- I king en sanitair gunstig kan rege len. In de derde week, van de bouwvak- vakantie wordt met het opzetten begonnen. Ook dan zullen tiental len vrijwilligers nodig zijn. De bouwcommissie, die bestaat uit de heren D. Beldman, H. Kremer, li. Stam en J. Stam, rekenen bij hun voorbereidingen op de mede werking van veel leden en suppor ters. Ook de tweede commissie, die in richting, inkoop, en medewerkers voor kantinedienst organiseert is al druk aan het werk. Daarin zijn de heren li. Kremer, G. Kolk man en R, Vukkink actief. Afgelopen weekend werd te Dalfsen een D-toernool ge houden. Spelers van de ten nisclub Holten namen, hier aan met veel succes deel. Dit is des te opmerkelijker daar vanuit de gehele provincie Overijssel inschrijving open stond. Het waren de eerste en tweede elftal-spelers die met de eer gingen strijken, - waarbij met name Robert van Idekinge (winnaar finale single en dubbel!) en A. Beekman moeten worden ge noemd. De afgelopen compe titie begint haar vruchten af te werpen. Men beschikt over voldoende ervaring, wed strijdritme en conditie om dergelijke tests te doorstaan. Hieronder volgt een verslag van de wedstrijden door een der deelnemers. Een groepje sportieve tennis-fa- natici hebben aan het D-tournooi te Dalfsen meegedaan. De groep bestond uit Siegrid Hovingh, Mo nique Durieux, Rolf Lefèbre, Eric. Ladiges, Rob van Iddekinge, Ar jen en Martin Beekman en non- playing captain G. Appelboom. Gespeeld werden: dames-enkel, heren-enkel,heren-dubbel en mixed-dubbel. De eerste speeldag, zaterdag 26 juni, bleek voor een aantal uit de ze groep niet zo fortuinelijk. A. en M. Beekman verloren hun singles in resp. de le en 2e ronden. Rolf Lefèbre en E. Ladiges werden sa men voor de h.d. zowel als de h.e. eveneens in de le ronde uitge schakeld. Ook de beide meisjes konden het niet bolwerken en moesten na goed spel capituleren. Het mixed-dubbel, bestaande uit E. Ladiges en S. Hovingh, ging ook verloren. Degenen die heelhuids de eerste ronden overleefden waren M. Du- rieux-M. Beekman in de m.d„ R. van Iddekinge in de single, A. Beekman en R. van Iddekinge in de' h.d. Deze zaterdag werd het program ma tot de halve finalès afgewerkt. Zondag dus begonnen de halve fi nales. M. Durieux en M. Beekman moesten in een zenuwslopende partij het onderspit delven. R. van Iddekinge wist door uitstekend tennis de finale in de h.e. te be reiken. Ook de h.d. finale wist hij te bereiken met aan zijn zijde A. Beekman. Om ca. 3.30 moest de h.d.-finale gespeeld worden. Er waren spe ciaal Holtense supporters naar Dalfsen gekomen. Hartelijk dank hiervoor. De eerste set verliep niet zo best vooï het koppel Beekman van Iddekinge. Ze verloren met 6-1. Toen echter raakten de jongens wat meer ingespeeld en dachten: „Dit wordt een afgang, we gaan 's tennissen"! Atmospherische omstandigheden en transpiratie- vocht trotserend wisten zij er een derde set uit te persen: sensatie! De jongens roken hun kans. Na 'n 2-0 voorsprong in de beslissende set en met agressief maar toch uitgekookt tennis wisten zij hun tegenstanders te overwinnen! Hierna, om pim. 5.30 uur moest R. van Iddekinge in de benauwen de hitte nog een h.e. spelen. Hij achte zijn kansen minimaal maar werd zo door zijn ploeggenoten op gepept dat deze zelf-onderschat- ting vervaagde. Mede door zeer slecht spel van de tegenstander won hij de eerste set met 6-0. In de 2e set wist hij het spel van zijn tegenstander op sublieme wijze te ontregelen. Deze werd dan ook ge wonnen met 6-1. T.C. Holten is zeer blij met deze resultaten en hoopt dat er ook volgend jaar weer een paar afge vaardigden aan dit toernooi zul len deelnemen. Tevens hoopt men dat er volgend jaar nog meer Hol tense tennisleden met dit toernooi zullen meedoen. Vanwege de af stand hoeft men het niet te laten. Het is maar 35 km van Holten. De organisatoren van het toernooi verdienen zeer zeker een compli ment voor hun voortreffelijke lei ding. Concluderend mogen we spreken van een zeer geslaagd wedstrijd- verloop. In een volgend verslag zullen we u de toernooi agenda mededelen. Vanaf nu tot de club- kampioenschappen is nog volop activiteit waar te nemen. Besluiten we met twee tips voor beginnelingen en gevorderden. Aanstaande vrijdag en zaterdag worden de Wimbledon finales af gewerkt. Behalve een spektakel om te zien, valt vanaf het beeld scherm (de wedstrijden worden op da tv uitgezonden) veel te leren van de technieken en spelinzicht van de cracks. Tenslotte is in de vakantie tijd het gebruik van de banen erg wis selend. Er is nu, meer nog dan anders, gelegenheid met de hele tennisfamilie een balletje te slaan. Hebt u zin, kom dan. kius, dochter van ds. Michaël Keckius (Hertensis), de iq 1605 overleden predikant van Deventer, buiten echt bij hem moeder was geworden. Antonides trad later wel met de'predikantsdochter uil: Deventér in het huwelijk, maar kon niet langer in dienst van de Bathmense gemeente blijven. De kerk van het Drentse Havelte was bereid hem als haar pastor te ont vangen. Het kleine aantal belijdende leden in Bathmen was nog een beletsel voor de vorming van een kerke- raad. Eerst in 1620 kon in Bath men een zodanig college worden benoemd. De toenmalige predi kant Herm. Weddaeus werd in het kerkbestuur bijgestaan door de ouderlingen Evert Snayers en Jan Timmerman, alsmede de diakenen Arent ter Sluijs en Jan Woertman Intussen zijn we ruim anderhalve eeuw verder. Hendrik Jan Coer- man, van 1770 - 1776 predikant te Deventer, bevestigt op de Twee de Pinksterdag van het jaar 1772 in Bathmen zijn ambtgenoot Sa- muël Henricus van Diest. tevoren acht jaar verbonden aan zijn eer ste gemeente Vorchten in de clas sis Harderwijk. Hoewel hier niet ds stamboom - Van Diest' aan de orde is, loont hel wel de moeite er toch even óp in te gaan. S, H. van Diest, geboren in 1738. was een zoon van Abraham van Diest en Elisabeth Straatman. Va der Abraham diende de provincie Overijssel gedurende 39 jaar, ach tereenvolgens als cadet, vaandrig en luitenant. Hij kwam op 15 juli 1684 ter wereld en overleed op 21 juli 1744 te Deventer, waar hij in de Bergkerk werd begraven. De ouders van Abraham waren Samuël van Diest en Hen(d)rina Berkringer(s), dochter van prof. dr. Daniël Berkringerisi te Utrecht. Samuël van Diest. de grootvader van Bathmens predi kant, aanschouwde het levenslicht in 1631 te Harderwijk, waar hij in 1664 zijn vader Henricus van Diest als hoogleraar in. de theologie zou opvolgen. De dominee van Bathmen trouwde op 1 september 1772 met zijn vroe gere „buurmeisje" Maria Coop- sen, dochter van ds. J. H. Coop- senu uit het Veluwse Veessen. Bij na 38 jaar lang zou Van Diest in de kerk van Bathmen nog steeds enige in het dorp het evangelie verkondigen. Het echtpaar Van DiestCoopsen werd op 15 januari 1774 verblijd met de geboorte van een dochter, die op zondag 16 januari d.o.v. door haar vader werd gedoopt. Het meisje, dat de namen Henrina Johanna Elizabeth kreeg, overleed op 14 februari 1795 aan een „sin king op de borst". Na haar ge boorte werd het gezin nog uitge breid met vier zoons en twee dochters. Op 30 juli 1809 was het voor de kerkelijke gemeente van Bathmen een „aandoenlijke dag". Haar pas tor S. H. van Diest zag zich ge noodzaakt wegens het klimmen der jaren en de slechter worden de gezondheidstoestand afscheid te nemen. Ds. van Diest sprak bij deze gelegenheid over de woor den: „Ik heb den loop geëindigd", uit 2 Timotheüs 4. Koning Lode- wijk Napoleon had Van Diest „gunstig emeritus verklaard", waarna de classis van Deventer hem in haar Paaszitting eervol ontslag verleende en hem geluk wenste met het verkregen emeri taat. Op 20 september 1822 is de levens kaars van S. H. van Diest opge brand. Hij werd 84 jaar en twee maanden oud. Zijn hierna nog te noemen zoon Johan Hendrik schrijft in de familienotities bij: „1822 den 20 September is aan eene langzame verzwakking te Bathmen overleden mijnen waar- digen vader S. H. van Diest. eme ritus predikant te Bathmen". Uit het huwelijk van S. H. van Diest en Maria Coopsen werden zoals gezegd zeven kinderen ge boren. waarvan twee zoons latei- predikant zijn geworden. De oud ste van hen, Joan Christiaan,. is op 13 november 1782 te Bathmen ter wereld gekomen. Zijn vader doop te hem op zondag 17 november d.o.v. Hij verscheen op 23 april 1805 in de classicale vergadering van Deventer voor het afleggen van het préparatoir examen. 1-Iij hield een korte preek over Johan nes 8 14 (En gelijk Moz^s de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzoo moet de Zoon des menschen verhoogd worden» Hei- onderzoek omvatte o.m. psalm 29 voor wat het Hebreeuws betreft en de genoemde tekst voor het Grieks. Als examinator trad op ds Johan Peter Bösken (1778 1843» uit Diepenveen. J. Chr. van Diest werd peremptoir geëxamineerd door de classis Utrecht, in verband met een door hem aangenomen beroep naar Jut phaas, in haar zitting van 4-5 juni 1805. Vader S. H. van Diest bevestigde zijn zoon oJan Chris tiaan op 30 juni 1805 te Jutphaas. Het was eveneens zijn vader, die in het „Memoriale pro familia Samuelis Diestii" het volgende noteerde: „1815 den 6 december is na een waterzugt en verval van krachten overleden mijn zoon Joan Christiaan van Diest predikant te Jutphaas bij Utrecht in den ouder dom van 33 jaaren en 14 dagen". De twee zoon, die zich tot het „wondere ambt" voelde aange trokken, was de al vermelde Jo han Hendrik, geboren op 7 en ge doopt op 14 augustus 1784 te Bath men, waar hij zijn vader als pre dikant mocht opvolgen. Hij werd er met eenparigheid van stemmen beroepen. Het beroep werd „in de vreeze dés Heeren aangenomen". Na de kerkhervorming is de halve collatie van de de predikants. en kostersplaatsen gebleven bij de heren van Dorth totdat zij door verkoop van de overige heerlijke rechten is afgescheiden. In 1809 was het collatierecht van Bath men in handen van de heer A. H. van Markel Bouwer en het hoog adellijke stift van Ter Hunnepe. Van Markel Bouwer en baronesse Bentinck, abdis van het stift, ga ven hun goedkeuring aan het uit gebrachte beroep. Van der Aa noemt rond 1840 als collatoren Hermannus Coster te Almelo en de erven van A. H. van MaPkel Bouwer. Proponent J. H. van Diest hield voor zijn peremptoir examen een preek over Romeinen 5 vers 1, luidende: „Wij dan, ge rechtvaardigd zijnde uit het ge loof, hebben vrede bij God, door onzen Heere Jezus Christus": Het examen geschiedde ten overstaan van de deputaten dr classis, zijnde ds. Franciscus Gerardus Immink. van 1798 - 1818 predikant te De venter, en ds. O. H. Swan le Al melo, en werd afgenomen door ds. Alardus Adrianus Kuvél, van 1798 1826 verbonden aan de kerk van Deventer. Psalm 150 was het uitgangspunt voor het He breeuws en Romeinen 5 voor het Grieks, terwijl ook de „vyf contro verse artykelen der remonstran ten" aan de orde kwamen, J. H. van Diest werd op 6 augustus 1809 in Bathmen bevestigd door zijn vader, die daarbij tot uit gangspunt nam de woorden; „Gewisselijk, dan zal Ik tot de volken eene reine spraak wenden: opdat zij allen den Naam des HEEREN aanroepen, opdat zij Hem dienen, met een eenparlgen schouder", uit Zefanja 3. Van Diest jr. deed intrede met 1 Thes- salonicensen 2 vers 8: „Alzoo wij tot u zeer genegen zijnde, hebben u gaarne willen mededeelen niet alleen het Evangelie van God, maar ook onze eigene zielen, daarom, dat gij ons lief gewor den waart." Aan de handoplegging werd o.m. deelgenomen door ds. J. J. S. Ballot uit Wesepe, ds. J. P. Bösken (zie hiervóór) en ds. Jan Hendrik Hulsken uit Losser, ge huwd met Elizabeth Aleida van Diest, zuster van de bevestigde. Ds. S. H. van Diest zegende in no vember 1814 het huwelijk in van ds. J. H. van Diest met Geertruid van Dijk uit Zwolle. Op 23 juli 1815 werd het door de Utrechtse bouwer A. Meere jr. aanmerkelijk vergrote en verbe terde kerkorgel in gebruik geno men. Het oude orgel was te „zwak „zwak om met vrucht in onze tal rijke godsdienstige vergaderingen gebruikt te worden". De plaatse lijke predikant sprak over psalm 33 j 1 - 3, in het-bijzonder over de volgende punten: 1. de verplichting omGod te lo ven. 2. de zang- en speelkunst is uit nemend geschikt om onze godsdienstige blijdschap op te wekken. 3. het speeltuig moet zodanig worden gebruikt, dat God wordt verheerlijkt en onze vertroosting en godsdienstige blijdschap worden bevorderd. Telkens bij het zingen van psal men en evangelische gezangen kreeg de gemeente de gelegen heid „het aangenaam geluid van dit orgel te hooren". J. H. van Diest ontving een be roep na'ar het Gelderse Halle. Op 18 augustus 1816 wordt in de ker kelijke pers bericht, dat hij geen vrijheid heeft kunnen vinden om dit beroep aan te nemen. Hij ver bindt zich opnieuw aan de ge meente, ditmaal met Kolossensen 1 28. Evenwel neemt hij een maand later een beroep aan naar Doetinchem, waar hij op 5 januari 1817 wordt bevestigd door ds. A. Lambrechts, de oudste predikant aldaar. De teksten voor bevesti ging en intrede waren respectieve lijk Mattheüs 13 47 50 en Mat- theüs 28 18 - 20 Van Diest bleef er tot 1821. In Bathmen hield hij op 29 decem ber 1816 een afscheidspreek over: „En als hij zich niet liet afraden, hielden wij ons tevreden, zeggen de: „De wil des Heeren ge schiedde", uit Handelingen 21. Na Doetinchem heeft J. H. van Vandaar vertrok hij naar' Hengelo Diest tot 1824 in Lopik gestaan. (Gld.), waar zijn moeder Maria 85-jarige leeftijd ontsliep. Op 10 Coopsen op 20 september 1838 op augustus 1834 vierde hij in Henge lo (Gld.) zijn 25-jarig ambtsjubi- U kunt meer doen met uw diep vriezer dan bonen en wortelen in vriezen. Nu de schoolvakanties weer voor de deur staan, zult u graag eens een dagje met uw spruiten erop uit trekken. Kook daarom voor enkele keren tege lijk, verdeel de gerechten in por ties en vries ze in. (Zet wel de invriesdatum én de inhoud op de verpakikng). U bent na een ver moeiend dagje bos of strand snel klaar. Bovendien: voor onverwachte gas ten hebt u ook altijd een gezellig maal klaar staan! Gevuld stokbrood 4 stokbroden, 1 kg. uien. 100 g bo ter of margarine, 400 g geraspte belegen kaas. Snijd het stokbrood aan de boven kant over de gehele lengte in en buig het goed open; Snijd de uien in ringen en bak ze in de boter bruin. Verdeel de uien over het brood en verdeel daarop de ge raspte kaas. Verpak de broden apart in diep vrieskwaliteit aluminiumfolie en vries ze in. Leg ze voor het gebruik in geslo ten verpakking in een hete oven (pim. 200 graden C.) en laat het brood ontdooien en de kaas smel ten in pim. 45 minuten. Snijd het brood in schijven en geef het bij de borrel of als hapje bij de lunch. Uiterste bewaartijd: pim. 3 maan den. Vlaamse rundvleesragout 1,5 kg runderstoofiappen, peper, zout, 0,5 kg uien, 125 g boter of margarine. 1 1 bier, 1 potje zure zilveruitjes, 400 g champignons. Snijd het vlees in blokjes en be strooi het met peper en zout. Snijd de uien klein en fruit ze in de bo ter of margarine. Doe het vlees erbij en bak het mee bruin. Voeg het bier toe en stoof het vlees gaar i" - 2 uur. Voeg de. zilveruitjes en ■schoongemaakte champignons er bij. Kook het geheel 5 minuten door. Verdeel de ragout in 4 por ties, Laat die goed afkoelen. Vries ze in in polyetheenzakken. die in pannen worden gezet waar leum. Hij hield toen een gedachte nisrede over de woorden uit Han delingen 26: „Dan, hulp van God verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag enz," Zijn afscheid in Gelders Hengelo wegens emeri taat vond plaats op 25 maart 1860 Hij koos de verzen 17 en 18 van psalm 71 tot uitgangspunt voor zijn laatste preek. Slechts twee jaar heeft deze Van Diest van zijn emeritaat kunnen genieten, waarbij zij aangetekend, dat hij eervol werd ontslagen op 75-jarige leeftijd. Op 6 april 1862 sloeg voor Van Diest het uur, dat hij de don kere straten van de ondoordring bare nacht moest gaan. Hij over leed in Hengelo (Gld.)'. waar hij ook werd begraven. Op het kerk hof werd gesproken door de plaat selijke predikant H. C. Bervoets en ds. H. Kampheuve Greving uit Vorden. De gemeente van Bathmen werd op 13 april d.o.v. van het overlij densbericht in kennis gesteld. De bejaarde kerkgangers, die Johan Hendrik „van d'n oaln doomiej" nog hadden gekend, waren getrof fen door deze kanselafkondiging. De opvolger van J. H. van Diest is geweest de ongehuwd gebleven ds. Lambertus Willem Wernink. Hoewel geboren in de pastorie van Oudshoorn (Z-H), omstreeks 1787, wijst zijn naam erop, dat zijn voorouders uit Salland, Twen te of de Achterhoek stammen, vanuit Deventer, de stad waar Willem Wernink, gehuwd met Ca tharina Wagemaker, van 1788 tot 1795 predikant was, heeft zoon Lambertus Willem in zijn jeugd ongetwijfeld Bathmen en omge ving-kunnen vei-kennen. Eerst na verbonden te zijn geweest aan de gemeenten van Zevenhoven (Z-H) van 1810-1814 en Den Burg op Texel (1814-1817) kwam Wernink jr. naar Bathmen. De consulent ds. Gerlach van Gendt (1774-1830) vader Wernink was in 1800 overleden na nog vijf jaar predikant in Lunteren te zijn geweest uit Holten installeert ds. Wernink met de woorden van 2 Timotheüs 4 vers 5": doe het werk van een evangelist Op 4 december 1836 vierde hij in Bathmen zijn zilveren ambtsjubi leum, terwijl hij op 4 september gemeente herdacht. De opkomst 1842 zijn 25-jarig verblijf in die in deze diensten was groot. Bath men telde toen ongeveer 1500 in woners, waarvan rond 1300 her vormden. Hartelijke gelukwensen werden op 4 september 1842 uitge sproken door „het grijze edel acht- I bare hoofd van het gemeente bestuur", kerkeraad, kerkvoog den, onderwijzers der jeujd en gemeenteleden. Ds. Wernink schonk de gemeente een zilveren doopbkken. Maar ach hoe vluchtig is het men senleven. Wamink ging heen op 28 augustus 1844 op de leeftijd van 57 jaar, na daarvan 27 jaar in Bathmen met ijver en vlijt werk zaam te zijn geweest. Op de zon dag vóór zijn overlijden trad hij nog tweemaal op voor de gemeen te. De laatste keer preekte hij over Openbaringen 14 vers 13: zaling'zijn de dooden, die in den Heere sterven De con sulent >ds. Lucas Jacob van der Veen (1818-1860) uit Colmschate sprak op zondag 1 september d.o.v. over Genesis 5 vers 5b: -en hij stierf". Tot zover over Bathmen, naar het woord van de Achterhoekse fol klorist en (historicus Hendrik Wil lem Henyel (1864-1926) „het won der verstrooide dorpje, waar de boerenhuizen met rieten daken zoo gezellig samenscholen om de oude kerk met de beromde muur schildering". Hilversum W. Otten r de ragout later in kan worden ver warmd. Neem de zak uit de pan. als de ragout bevroren is. Ontdooi de ragoüt 4 uur in de koelkast) en verwarm hem. MaakI hem op smaak met bruine suiker.» peper, zout en bind hem met 12 g" aangemengde bloem per portie. Geef de ragoüt met aardappelpu ree en sperziebonen (uit de diep- Uiterste bewaartijd: 3 maanden. Gehaktschotel 1,5 kg rundergehakt. 4 sneden oud brood, 2 eieren, peper, zout, F kleingesneden ui, peterselie, 100 g. boter of margarine, 1 1 bouillon, 4- paprika's. Maak het gehakt aan met in wa ter geweekte sneden brood (zon der korst), eieren, peper, zout kleingesneden ui en peterselie. Vorm er kleine gehaktballetjes (0. 3 cm) van. Bak ze aan alle kanten- bruin in de boter of margarine. Maak de jus af met bouillon. Voeg,", de kleingesneden paprika's erbij.- Verdeel het geheel in 4 porties, en" vries die op dezelfde wijze in als Vlaamse rundvleesragoüt. Ontdooi het gehakt in een pan op een klein vuur 20 minuten». Bind de saus met aangemengde bloem en kook 225 g diepgevroren doperwten èn een blikje suiker- mals erin gaar. Maak het gerecht" op smaak met een scheutje koffie-, room, peper, zout en peterselie. Geef de gehaktschotel met (stok)- brood. Uiterste bewaartijd: 3 maanden - Kip uit het verre Oosten 4 kippen, 1 laurierblad, 3 uien. \2 1 bouillon, 2 flesjes mangosaus - 'kant-en-klaar», 1 kg bananen. Kook de in stukken gesneden kip met het laurierblad en kleingesne-; den uien gaar in de kippebouillon. - Snijd het gare kippevlees zonder vel en bot in stukjes. Roer de - mangosaus en de bouillon erdoor. Snijd de geschilde bananen klein - en roer de vruchten, door de kip - met saus. Kook het geheel 5 mi- J! nulen door. Laat de rogoüt afkoe- len en verdpel hem in 4 porties, Verpak die ais Vlaamse rundvlees- ragoüt, Ontdooi de kip in een pan op een klein vuur 45 minuten, of laat - hem in de koelkast ontdooien. - Maak het gerecht op smaak met kerrie, zout en eventueel suiker en - bind de saus met 1 eetlepel aange mengde maizena. Geef de kip met gekookte rijst en snijbonen (uit de diepvries) Uiterste bewaartijd: 3 maanden gevulde flapjes 3 blikken kant-en-klaar flapjes- of croissantdeeg, 300 g champignons, 3 paprika's, 3 uien, 6 tomaten, 1 teentje knoflook, 50 g boter of margarine, sojasaus, zout, peper. Neem het deeg uit de blikken en leg de lapjes uit. Maak de cham pignons schoon en snijd ze in - plakjes. Snipper de schoonge maakte paprika en ui. Schil de to maten en snijd ze klein. Fruit de ui en de geperste knoflook licht in de boter of margarine en bak de paprika en champignons mee. Voeg de tomaten erbij en smoor het geheel even door. Maak het mengsel op ssmaak met peper en zout. Verdeel het mengsel over de lap jes deeg. Vouw ze dubbel en druk ze even aan. Bak ze in een warme oven (±175°C) bruin en gaar in 35 minuten. Geef ze als voorge- recht, lunchgerecht of als hartig bapje. Uiterste bewaartijd: 3 maanden Natuurlijk zijn er nog veel meer mogelijkheden. Vries b.v. een ge deelte van de erwtensoep, waar- van altijd te veel maakt, in. Maak een dubbele hoeveelheid stamppot en bewaar de helft voor een volgende keer. Ingevroren gebak (snijd het alvast in punten of plakken) zorgt ervoor dat u onverwachte gasten toch iets lekkers bij de koffie heeft. Een groot stuk vlees kan ook ge- - braden en eventueel gesneden wor den bewaard. Als u uw diepvriezer ook op déze wijze gebruikt, hebt u hef. op drukke dagen veel gemakkelijker. Recepten voor ijs kunt u vinden in het. stencil ,.IJS". U kunt dit stencil per briefkaart bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772,Den Haag. met f 1,30 aa nextra postzegels bij- geplakt aan de adreszijde. Vergeet niet de titel van het stencil te ver- melden! Onze brochure „zelf diepvriezen" kunt u op dezelfde wijze bestellen, plak dan f 1,80 extra aan postze- -

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7