F0T0- STRIP- VER- HAAL Autisme, een complex van verschijnselen Het nut van zemelen -VLEES B.V., HOLTEN VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT RIJSSENSE GEBOUWENSLOPERIJ verhuizingen transporten „BE PÜFPE" ,B'8 Molenbelt' BARVELINK CHRISTELIJK ORDERWIJS HOLTEN iasisschuien: TOERISTISCHE EVENEMENTEN Is wit brood gevaarlijk Sshapenwas demonstratie Alsude kleur meebrengt, mengen wij de verf. WL** aiSt- J. H. Maats en Zn. B.V. Laat ons voor u met vakantie gaat uw camera nog even nazien; schoonmaken, batterijen controleren, enz. it's raining in my heart ^gporres orresteijn GESLOTEN Neem ook dinsdag eens verse kip! Gratis in stukken gesneden Kleuterscholen: Kinderen met gedragsproblemen HOLTEN 25 JUNI 1976 PAGINA 6 EXPORTSLACHTERIJ EN VLEESWARENFABRIEK Op onze administratie is plaats voor een Mavo-diploma gewenst. Werktijden in overleg. Sollicitaties aan kantooradres: Pannenbakkersstraat 1-3 Holten Tweedehands balken planken deuren ramen ijzeren balken en buizen enz. Verder allerlei nieuw materiaal, o.a. golfplaten onduline plastic asbest plastic dakgoten riool- en afvoerbuizen kranen closetpotten wastafels enz. FIRMA Braakmansdijk - Rijssen Telefoon 05480 - 2298 - 2875 - 2116 VOOR VAKKUNDIGE EN Fa. H. Muller en Zn. Kerkplein 1 Holten Telefoon 05483-1300 Agentschap: Van Gend en Loos U kunt bij ons iedere kleur verf krijgen, die u zoekt. Want we hebben in onze winkel een machine die 850 kleuren mengt. Kom 't maar es proberen, 't Is in een paar minuten gebeurd. Als u de goeie kleur mee- brengt. Vervetal vert: bus vol ideeën. Verf- en behang- speciaalzaak Dorpsstraat 51 Telefoon 1470 Wij leveren ook alle films en toebehoren. VOOR EEN BETER ADVIES TEL. 1850 DORPSSTRAAT 44 HOLTEN De Disco Dorresteijn L.P. van de week LEE TOWERS van 18.90 voor J ISCO Oranjestraat 31 Holten - Telefoon 05483 2392 Café-Restaurant voor receptie, bruiloft, etentje en feestavond. Prima keuken. Max. 350 personen. Telefoon 05476-1206 Vishandel REINAARDUS wegens vakantie van maandag 28 juni t.m. zaterdag 5 juli. Wilt u een geslaagde feestavond, receptie, diner of vergadering, komt u dan eens een kijkje nemen in onze romantische kelder (tot pl.m. 80 personen) Telefoon 05483-1942 Lekker en voordelig! Oranjestraat Open: dinsdag en zaterdag de hele dag en tijdens vakantieweken ook op vrijdag. „Repelsteeltje" Schoolstraat 6 Telefoon 1968 Hoofdleidster: Mej. B. Ligtenberg Dependance: „De Haar" Klompsteeg 3 Telef. 2982 Leidster: Mej. T. J. Santing „Kleuteïhoek" Hoffesstraat 46 Telefoon 1978 Hoofdleidster: Mej. A. G. de Vries. Kleuters, die vóór 1 oktober 1976 vier jaar worden, kunnen bij de aanvang van het school jaar - 17 augustus - worden toegelaten. „De Schakel" Schoolstraat 1,Telefoon 1582 Hoofd: H. Ch. Vogely Telefoon 2334 „Het Kompas" Hoffesstraat 41. Hoofd: J. H. van Engbrink Telef. 1528. Tot onze samenleving be hoort een vrij grote groep mensen, van wie de ontwik keling van hun sociaal-com municatieve gedrag in min of meer ernstige mate is ver stoord. Vroege onderkenning bij kinderen is een eerste voorwaarde o.a. tot het voor bereiden van goede voor zieningen en behandelings methoden en het optimalise ren van reeds bestaande mo gelijkheden. De term „autistisch" is nog maar weinig bekend in Nederland. Autistisch gedrag komt vrij veel voor. Onder „autisme" verstaat men een heel complex van ver schijnselen. Onderzoekingen in En geland en Denemarken leidden tot de conclusie, dat er ongeveer vier autistische kinderen voorkwamen op een aantal van 10.000. Wanneer dit ook voor ons land geldt, is het te vergelijken met het aantal blin de kinderen. Het aantal kinderen met autistisch gedrag in ruimere zin is veel groter. Er bestaat bij 't verschijnsel autisme meer een stemmigheid over de uiterlijke ver schijnselen dan over de oorzaken, die vermoedelijk rond do geboorte liggen. De naam komt van het Griekse „authos", zelf, op zichzelf. Daarmee is één van de meest op vallende gedragswijzen weergege ven, een vreemd kind, dat geen normale relaties heeft met ande ren; spraakmoeilijkheden, terugge trokkenheid, apathie, weerstand tegen veranderingen e.d. Er zijn bij wijze van spreken zestien ken merken, die van kind tot kind kun- BUURSE Wandel, eig. gelegenh. aangege ven m. VW-schildjes. Routebe- schr. bij VW-Haaksbergen. Ver- trekp. café De Kruisboer, Alsteed- seweg; De Boomgaard, Broekhuur- nerweg. DELDEN Gelegenh. tot maken zeilwagenrit- ten na afspr.. Opg. hr. Roodenburg, Bornsestr. 2, tel. 05407-1623. Start rij stal Delden. Twickelerlaan. t.o. kasteel. Wandel, op eig. gelegenh., aangegeven m. WV-routepijltjes, voom.m.l. door parklandschap Twickel (Azelerveen, Deldeneres, Twickelerpark). Vertr. t.o. kasteel Twickel bij herdenkingsteen baro nesse van Twickel. Route 6 en 2, twee uur. Route 2 één uur. Grote Kerk, Kerkpl. te bez. elke dag beh. zo-ocht. 10 en 18 u. Melden bij kos teres mevr. Leusink, Kerkpl. 2. tel. 05407-1459, tevens boekje met beschrijving kerk. DENEKAMP Bez. Huis Singraven tot 1 juli, rondl. op di., wo. en vr. 10.30 en 16 u. Kaarten verkrijgb. bij rest. De Watermolen op Landgoed a f 2.- p.p. volw., jong. t.m. 18 jaar a f 0.75. Kinderen ben. 10 j. geen toegang. Natura Docet Museum Oldenzaalsestraat, tel. 05413-1325. „Geopend dag. 10-13 en 14-17 u. Ook oq zo. Entree f 1.50, tot 18 jaai f 0.75. Béz. Volkssterrenwacht Twente. Mekkelhorsterstr. 45, tel. 05413-2223. Elke di. bij invhl duis ternis (niet voor 19 u.) Via kijkers vlg. kunstmanen, satellieten e.d. Bij slecht weer dia-presentatie. Entree f 1.50, kind. tot 12 jr f 0.75 (onder geleide). Drie gemark. wandel, op eig. gelegenh. Afst. 6, 7 en 9 km. Vertrekp. museum Natura Docet, Oldenzaalsestr. 39. Route aangege ven met gekl. paaltjes. DIEPEIHEIM Bez. Rozentuin, Rosarium Broens- hof, gel. Grotestr. bij kerk. Dagel. open tot zonsondergang. Entree gratis. Bez. tuinen Kasteel Warme- lo elke dinsdag en donderdag 14-17 u. en op aanvr. buiten bezoeku. el ke dag beh. za. en zo. Kaarten en bespr. VW, Haaksbergerstr. 26, tel. 05475-210. Volw. f 2.-, kind. f 1.-. Bez, Ambachtshuisje op dinsdag en donderdag 14-17 u. Kaarten VW- Haaksbergstr. 26, tel. 05475-210. En tree f 1.-, kind. f 0.50. ENTER Fietsroutes in en om Enter ver krijgb. bij VW, Dorpsstr. 78, tel. 05478-229. Ook wandelroutes ver krijgbaar. LOSSER Te bez. Staringgroeve (geologisch monument) DE LUTTE Te bez. Arboratum Poortbuiten, botanische tuin met versch. soorten heesters, struiken en bomen, e.d. aan Postweg, De Lutte. Wandel routes verkrijgb. VW, teL 05415- 245. MARKELO Vanaf Kerkpl. zo. 13 juni fietstocht, vertr. 8 u. Dagl. demonstr. steenslijpen met diavertoning en geluidsband bij Zwerfsteensl. Overmeen, Hochtw. van 10-17 u. Sterrenkijken op camping de Keite vr. 4 o£ za. 5 juni om 21 u. Maanwaamemingen. Natuurwandel. zo. 20 juni 9 u. Vertr. brug Oude Borculoseweg. RUSSEN Openstell. Oudheidkamer Riessen, gev. in nieuwe stadhuis. Elke do. 19-21 u. Entree f 1.-, kind. f 0.50. Drie gemark. wandel, te maken op eieg. gel. pl.m. 4.4 en 5 km. Ver trek zwembad De Koerbelt, Brë- keldl. en Schapend. Route aangege ven met gekl. paaltjes. Stadswan deling door Rijssen, route verkrijg baar WV-kantoor. Fietsroute eig. gelegenh. verkrijgb. bij WV-kan toor. Trimmen op trimbaan aan Knottenbeltlaan. TUBBERGEN Gelegenh. tot bez. St. Pancratius- kerk Tubbergen, Mooie kerkra men Joep Nicolas in kerk beschr. van ramen. Gelegenh. tot maken van ritten per open landauer t.m. 1 sep. door prachtige natuur in gem. Tubbergen. Bespr. 1 dag van te voren VVV, Grotestr. 60, Tubbergen, tel. 05493-627. VRIEZENVEEN Bezichtiging Leemansmolen (an no 1862), dagl. geopend. Inl. dhr. Hoff, Hammerw. 34. Entree: vrije gift. nen verschillen. Kinderen met deze kenmerken hebben gedragsproble men, die het leven van een gezin danig kunnen bemoeilijken. Autistische kinderen lijken doof, vanwege het lange uitblijven van de spraak. Moeilijk te beoordelen, omdat autistsich gedrag ook voor komt met een andere handicap. Andere kinderen die als autisten worden gekenmerkt, lijken zwak zinnig. Men vindt echter autisten op alle intelligentieniveaus. Het gebeurt zelden dat men zich over een autistisch kind in de baby tijd al ongerust maakt. Men wacht af, maar dan groeit de ongerustheid. Vaak gaan kostbare jaren verloren. Betrekkelijk veel autisten leren praten. Het aantal dat zich zelf standig als volwassenen in de maatschappij kan handhaven is ge ring. Voor de diagnose van autistische kinderen is teamwork van ver schillende specialisten noodzake lijk. De groep autistische kinderen is er bij uitstek één, die wat be handeling en opvoeding betreft tussen schip en wal valt. Men vindt kinderen met autistisch ge drag op BLO-scholen, op LOM- scholen, in internaten voor ge hoorgestoorden of zwakzinnigen. De nood wordt het hevigst ge voeld bij de ouders. Om tot betere hulpverlening te komen zijn twee ouderverenigingen opgericht. De laatste maanden is er duidelijk be hoefte tot hulpverlening. Voor een goede aanpak ontbreekt landelijke samenwerking. De Independent Order of Odd Fellows tracht een landelijke sa menwerking tot stand te brengen. In dit kader onderzoekt deze orga nisatie of er een mogelijkheid be staat op 12 maart 1977, de datum van het eeuwfeest van de IOOF in Nederland, door een concrete daad een stoot te geven tot de gewenste krachtige bundeling. Daarom wor den nu al besprekingen gevoerd om te komen tot een landelijke structuur van hulpverleningsvor men en voorzieningen, waarin cen traal staat een landelijk onderzoe- kings- en behandelingsinstituut, dat 'n coördinerende functie krijgt, voor informatie en publikatie zorgt en de noodzakelijke samenhang van onderwijs, volksgezondheid en particulier initiatief tot een onaf- hanklijk instituut in een gestruc tureerd verband belichaamt. „Neem toch een bruine1', zeggen moeders al tientallen jaren bij. het ontbijt tegen hun kinderen. In bruin brood is niet alleen het meel uit de graankorrel verwerkt, maar ook het omhullende vliesje (de zemel) en de kiem. Daardoor bevat bruin brood bijvoorbeeld meer vitamines. Bovendien wordt door de zemel de spijsvertering bevorderd. Ook dat wisten onze moeders al. Ze wisten nog niet. dat wetenschapsmensen van naam hun voorkeur voor bruin brood krachtig zouden gaan ondersteu nen. En dat laatste is precies wat sinds kort gebeurt. Volko renbrood, zeggen de mensen die het weten kunnen, kan er waarschijnlijk voor zorgen dat we minder vatbaar worden voor een aantal ernstige en minder ernstige ziekten: kanker van de dikke darm, blindedarmontsteking, galstenen, aam beien, een naar kwaaltje als verstopping. Zelfs met het voor komen van hartaanvallen wordt volkorenbrood eten nu in verband gebracht. Wegens vakantie van 30 juni t.m. 10 juli Rijwielhandel KOLKMAN Larenseweg 45 op zaterdag 3 juli om plm. 10.00 uur bij A. J. Ribbink Dijkerhoek 3 HOLTEN De heilzame werking wordt toe geschreven aan de onverteerbare vezels. Men noemt ze ook wel ruwvezels en ze komen voorname lijk voor in volkorenbrood en tar wezemelen, verder in peulvruch ten (erwten en bonen) en in min dere mate ook in rauwe groenten, fruit (de schil), aardappelen en andere knollen. De naam sugge reert dat de vezels hard en ruw zijn en de maag en darm flink zullen irriteren (wat niet waar is), en aan mensen met maag- en darm klachten werd tot voor kort altijd een makkelijk verteerbaar, ruwve- zelvrij, dieet voorgeschreven (wat in sommige gevallen een averecht se uitwerking heeft). Omdat ruwvezels slecht verteerd worden, dragen ze weinig bij aan de voeding. Daarom werden ze als nutteloos beschouwd, Hef verras sende vermoeden dat de ruwvezels toch een zeer belangrijke functie in het voedselpakket vervullen ontstond in 1969 door onderzoek van de Engelse arts Denis Burkitt. Hij vergeleek hoe vaak hartaan vallen en ziekten als darmkanker en blindedarmontsteking voorkwa men in het welvarende gedeelte van de wereld (West-Europa en de Verenigde Staten o.a.) en in de ontwikkelingslanden. Deze ziekten zijn in de ontwikkelingslanden zeer zeldzaam. Ze komen wel voor als het land of bepaalde gedeelten in dat land (de steden) wat welvaren der worden en westerse gewoon ten overnemen. Burkitt was de eerste die deze verschijnselen toeschreef aan de afwezigheid van -ruwvezels in het westerse menu. De hoeveelheid ruwvezel in het voedsel van de ge middelde Nederlander is sinds 1900 gestadig afgenomen. In landen als Afrika en Azië zitten ruwvezels wel in grote hoeveelheden in het dagelijks menu. Na Burkitt is een aantal wetenschappers deze opvat ting gaan controleren; ze zijn in de meeste gevallen tot dezelfde conclusie gekomen. y De werking van ruwvezel berust op een aantal effecten. Het eerste effect is een verkorting van de ver blijftijd van het vaste voedsel in het spijsverteringskanaal. De ruw vezels zetten in samenwerking met de darmbacteriën (voor het blote oog onzichtbare beestjes die in de darmen van ieder gezond mens voorkomen) klaarblijkelijk de dar men tot meer spoed aan. De tijd tussen maaltijd en ontlasting is bij een Afrikaanse dorpeling 35 uur en bij veel Westeuropeanen vaak meer dan 70 uur. Als men aan deze Westeuropeanen elke dag één of twee lepels zemelen te eten geeft, constateert men dat ze veel sneller naar het toilet gaan. Een tweede effect is dat de aard en hoeveelheid van de ontlasting verandert door het eten van ruw vezels. De ruwvezel-etende Afri kaanse dorpeling produceert dage lijks ongeveer 250 gram (of meer) zachte ontlasting, terwijl de gemid delde westerling minder dan 120 gram voortbrengt en dan vaak in een veel hardere vorm. Deze twee effecten samen zijn verantwoorde lijk voor het feit, dat het eten van ruwvezels het ontstaan van ver stopping, aambeien en pijnlijke uitstulpingen van de darmwand voorkomen. In het geval van een vezelarme voeding moet er bij de ontlasting immers veel meer druk gebruikt worden en raakt de darm- wand ook veel eerder beschadigd. Over een eventueel gunstig ef fect van ruwvezels met betrekking tot kanker van de dikke darm be staan vtel vermoedens - geen ze kerheden. Dit gunstige effect zou te verklaren zijn uit de rol die de darmbacteriën in sommige gevallen spelen. Deze in het algemeen nut tige beestjes kunnen namelijk stof fen produceren, waarvan vermoed wordt dat ze kankerverwekkend zijn. Door het eten van veel ruw vezels verblijft het verteerde voed sel korter in de darm. Hierdoor is het contact tussen darmwand en mogelijk gevaarlijke stoffen min der langdurig. De kans op kanker van de dikke darm (bij Ameri kaanse mannen na longkanker de tweede doodsoorzaak door kanker) zou daardoor kleiner zijn. Er zijn groepen Italianen in de Verenigde Staten die net zoveel vet gebruiken als de andere Ame rikanen, maar waar toch veel min der hartaanvallen bij voorkomen. Een van de weinige verschillen lijkt te zijn dat deze Italianen vrij stevig vasthielden aan hun voe dingsgewoonten, meer peulvruch ten (naast spaghetti) aten en daar om meer ruwvezels binnen kregen. Het is bekend dat ruwvezels de hoeveelheid vet (o.a. cholesterol) in het bloed verlagen. Over cho lesterol wordt de laatste jaren veel gepraat en geschreven. Als er veel cholesterol in iemands bloedvaten aanwezig is, dan is dat een aan wijzing voor een verhoogde kans op hartaanvallen. Veel cholesterol in het bloed is zeker niet de enige oorzaak van hartaanvallen; veel medici vinden „spanningen" be langrijker. Om op de vraag - „Is wit brood gevaarlijk" - te antwoorden, kan men dus zeggen dat gevaarlijk mis schien sterk uitgedrukt is, maar dat iemand, die zijn hele leven wit brood eet een groter risico loopt, dat hij een hartaanval zal krijgen of aan een ziekte als darmkanker, galstenen, aambeien of verstopping zal lijden. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Als je-zoals ik - een beetje bezeten bent van foto's makendan heb je meestal eén probleem: hoe kom je aan modellendie de tijd en het geduld hebben om te poseren? Daarom ben ik blij, dat er dit weekend een gast is. die dat graag en zonder morren doet: Oma. Ze zit rustig in de serre met het plaatselijke nieuwsblad en ik mag foto's nemen zoveel als ik wil. Als ik maar wel tijdig voor een kopje koffie zorgwant daar is ze erg op gesteldDe eerste foto wordt een mislukking. Dat had ik bij de opname niet eens in de gaten, want je oog kan zich plaatselijk aanpassendus ziet nog wel iets in het donkere deeldal van het buitenlicht is afgewend. Maar nnjn kamera zag daar niets Dus bleef het donker. Nou had ik daar schijnbaar wel een voorgevoel van, want ik heb ook nog een opname gemaakt met de flitser. Dit is het resultaat. Dat flitslicht zorgde er voor, dat ook het gezicht voldoende werd belicht. Invullen van licht, noemen fotografen dat Het is in dit soort omstandigheden een mogelijkheid om gedeelten, die te donker op de foto komen, duidelijk af te beelden Achteraf ben ik blij. dat ik even heb geflitst Binnens- en buitenshuis staat alles er nu goed doortekend op Wéér zo'n mooie uitdrukking' Omdat ik zo'n geduldig fotomodel had, probeerde ik voor de koffie nóg een opname. Ik heb namelijk wel eens een foto gezienwaarbij het buitenlicht van op zij op het gezicht valt En de andere kant in het donker blijft Dat gaf toen een mooi effekt Deze derde foto komt een heel eind in de goede richting, dacht ik Door dat licht van één kant krijgt het gezicht iets zachts en milds Toen ik deze foto's aan Oma liet zien zei ze schertsend: "ik wist niet. dal tk nog zo knap was1'

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6