:rmv's'v' #P jongste Landbouwcijfers Aanzet van een districts- gezondheidsdienst in wording Gewestbestuur houdt vast aan enige migratie in IJsselvallei-zuid De bezuinigingen en economische structuurnota GEWEST MIDDEN-IJSSEL Voorstel DB. A VAR GAAN WE HEEN? Nieuwe aardappel met ouderwetse smaak Landbouwschap sprak met minister over Weer uitbreiding Commentaar Landbouwschap Ambulancevervoer jeugdgezondheids zorg D.G.D. in engere zin Financiële aspecten Ophouden met roken in Locarno HOLTEN 25 JUNI 1976 PAGINA 5 In zijn vergadering van donderdag 1 juli a.s. zie de agenda elders in dit nummer zal de Gewestraad „Midden-IJsel" gevraagd worden in te stemmen met de werkwijze om te komen tot de opbouw van een Districtsgezondheidsdienst en met de ontwerp-gemeenschappelijke regeling voor een derge lijke dienst in het Gewest „Midden-IJsel", aan de besturen van de gemeenten te adviseren tot het aangaan van deze regeling en in te stemmen met een bijdrage van f 0,35 per inwoner per jaar voor de tijd van twee jaar als een „aanloop subsidie" vanaf het ogenblik, dat de Geneeskundige Dienst van Deventer en de GGD van Zutphen zijn opgeheven. Ver der zal het Dagelijks Bestuur van het Gewest moeten worden opgedragen alles in het werk te stellen om zo mogelijk de regeling per 1 januari 1977 in werking te doen treden. In een uitvoerig rapport (72 pag.) zegt het D.B.: „Anders dan ons aanvankelijk voor ogen stond, menen wij thans, dat een districts- gezondheiddienst in deze regio be scheiden moet starten. Belangrijk is in eerste instantie, dat er een regionaal bestuur komt, dat zich verantwoordelijk acht voor de op bouw van een districtsgezondheid- dienst (D.G.D.) Vanuit deze ver antwoordelijkheid zal een aantal aangelegenheden aangepakt kun nen en moeten worden. Dit zal ondermeer moeten betreffen het afronden van het in gang gezette overleg met particuliere vervoer ders, met de Schoolartsendienst Kring Zutphen en met Deventer en Zutphen over de inbreng van de G.G.D.'s. Met uitzondering van de particuliere vervoerders bestaat in principe overeenstemming over in breng in de D.G.D." Na een kort historisch overzicht over de regionalisatie van de ge zondheidszorg in het algemeen en in het gewest Midden IJsel in het bijzonder, worden in het rapport beschouwingen gegeven over het ambulancevervoer, de jeugdge zondheidszorg en de overige ge meentelijke activiteiten ten aanzien van de gezondheidszorg. Kort samengevat komt de inhoud van het rapport hierop neer, dat regionalisatie in de gezondheids zorg alom wordt bepleit en voorge staan. Voor deze regio biedt het gebied van het Gewest Midden- IJsel voorshands daarvoor een goede mogelijkheid. Bij de vaststel ling van de regio's voor het ambu lancevervoer is dit ook door G.S. van Overijssel en Gelderland on derkend. Hierop gelet wordt voor gesteld een Districtsgezondheids dienst op te richten bestaande uit 3 „poten": een ambulancedienst (met cen trale post); een jeugdgezondheidsdienst een D.G.D. in engere zin (voor andere openbare gezondheids- taken). De Wet ambulancevervoer geeft voor het gehele land regelen inza ke vervoer van zieken en onge valsslachtoffers. Zij beogen verho ging van kwaliteit en ordening door minimum eisen voor perso neel, materieel en paraatheid, als mede de instelling van Centrale Posten met dirigerende functie. (De wet is nog slechts ten dele in werking) De gemeentebesturen binnen een aangewezen rayon (in dit geval samenvallend met het Gewest Mid den-IJsel) zullen te zijner tijd ver plicht zijn een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor het am bulancevervoer. De ambulance dienst kan in regionaal verband als volgt functioneren: leiding bij de Districtsgezond heidsdienst (D.G.D.); technische verzorging bij de Deventer Brandweer; administratieve en financieel- technische werkzaamheden zo spoedig mogelijk naar de admi nistratie D.G.D. of bureau Ge west. De centralisatie van melding, alarmering en communicatie in een Centrale Post met moderne appa ratuur en permanente bezetting is doelmatig en economisch. Voort zetten van het bedrijf van particu liere vervoerders is mogelijk wan neer deze voldoen aan minimum eisen en G.S. vergunning verlenen. Zo mogelijk zal hieraan medewer king worden verleend. Ook voor inbreng in de D.G.D. zijn moge lijkheden. ters, jeugdpsychologie, logopedie (spraaklessen) en bijzondere gym nastiek worden in het rapport ge rekend tot de dienst in engere zin. Behalve het ambulancevervoer en de jeugdgezondheidszorg zijn er velerlei taken van de D.G.D. in engere zin. In alle gemeenten wor den deze taken of een deel daar van, ook thans reeds vervuld. De venter en Zutphen hebben een eigen dienst, de andere gemeenten kennen gemeente-artsen met een deeltaak. De bestaande dienst van Deventer en Zutphen zullen geheel in de D.G.D. opgenomen worden. Hierover moet echter nog overlegd worden door het (nieuwe) bestuur van de D.G.D en bedoelde gemeen ten. Zij blijven dan het gehele hui dige dienstenpakket van de D.G.D. in engere zin betrekken. De ove rige gemeenten zullen zelf van ge val tot geval bezien wat de beste aanpak is van deze taken. Voor de uitbouw van de D.G.D. is het ech ter gewenst dat zoveel mogelijk van die mogelijkheid gebruik ge maakt wordt. Taakuitbreidingen dienen telkens door het algemeen bestuur van het Gewest te worden goedgekeurd. Wat de kosten betreft wordt er in het rapport op gewezen, dat de post voor centrale melding ten be hoeve van het ambulancevervoer en de brandweer is begroot op f 1.91 per inwoner. Plm. f 0.83 daarvan is toegerekend aan de D.G.D. De bijdrage voor de jeugd gezondheidszorg is plm. f 3.82 per inwoner. Voor dit onderdeel heb ben de gemeenten al uitgaven, die aanliggen tegen het genoemd be drag (en die waarschijnlijk voor een groot deel komen te vervallen, red. H.N.), 80»/o van deze kosten wordt door het rijk vergoed. Bestuurskosten: lOVo-bijdrage aan de bestuurs- en secretariaatskosten van het Gewest is plm. f 0.20 per inwoner (alle gegevens 1976). Is dus 1/10 van hetgeen thans aan kosten van algemeen bestuur, per- soneelkosten en overige kosten al gemeen beheer door de gemeenten aan het Gewestv wordt betaald. Na de start van dè D.G.D. in engere zin wordt voor dit onderdeel van de dienst gedacht aan de, in de aanhef reeds genoemde „aanloop subsidie" van f 0.35 per inwoner voor alle gemeenten in het Gewest. Tot zover de inhoud van het rap port. In een aantal bijlagen wor den nog enkele beschouwingen ge geven over de verdeling van do verantwoordelijkheden en bevoegd heden t.a.v. de ambulancedienst, de kcstenbegroting daarvan, de sa menwerking van de brandweer, al eerder aangenomen en de tarieven van de G'.G.D. Deventer. Verder volgt dan nog de ontwerp-gemeen schappelijke regeling voor de DGD omvattende 46 artikelen en een toelichting. Zo langzamerhand b» gint de gewestelijke samenwerking meer concrete vruchten af te wer pen, die de gemeentelijke taken zullen gaan overnemen. Het Landbouwschap heeft een eerste commentaar gegeven op de voorgenomen wijziging van de fiscale faciliteiten, de voorstellen inzake de sociale wetgeving en de bezuinigingen in de begroting van Landbouw voor de komende jaren. Het Landbouwschap is bezorgd over de plannen om de huidige investeringsaftrek en de vervroeg de afschrijving per 1 april 1977 te vervangen door een systeem van gerichte investeringssteun. De huidige investeringsaftrek levert de land- en tuinbouw op jaarbasis een belastingbesparing op van ongeveer 150 miljoen gulden. Het Landbouwschap is van me ning, dat deze besparing niet on gedaan mag worden gemaakt door de kabinetsplannen inzake de belastingwijzigingen. De voorstel len ten aanzien van de selectieve investeringssteun bieden daarvoor te weinig inzicht. Als de uitvoering van het nieuwe investeringsbeleid voor de landbouw op moeilijkhe den stuit, zullen de thans gelden de fiscale faciliteiten volgens het Landbouwschap voortgezet moeien worden. Het Landbouwschap heeft Het jaarverslag van het Voor lichtingscentrum Sociale Verzeke ring iaat zien, dat ook in 1975 de behoefte aan voorlichting op soci aal terrein onverminderd aanwe zig was. Dit blijkt in de eerste plaats uit de blijvende toename van de oplagecijfers van de uitgaven. De populaire uitgaven „Stand van Zaken" en „Vakantie en sociale verzekering" bereikten een oplage van respectievelijk 405.000 en 160.000 exemplaren. De vraag naar de gedrukte radioteksten van de rubriek „Vast en Zeker" kwam voor het eerst boven de 100.000 uit. Het aantal uitgaande poststukken was 86.500, een aantal dat 60*/« hoger lag dan dat van 1974. Ook heeft in 1975 de herdrukte be- roepsrechtfolder een ruime ver spreiding gevonden (119.000 exem plaren). In totaal werden 1.125.000 uitgaven verspreid. De behoefte aan voorlichting blijkt ook uit de regionale initia tieven tot het organiseren van de sociale markten. Deze markten worden georganiseerd met de be doeling een situatie te creëren, waarin onder meer voorlichting over sociale verzekering zo drem pelloos mogelijk kan verlopen. Het V.S.V. heeft in 1975 driemaal aan een dergelijke sociale markt mee gewerkt, namelijk in de plaatsen Dordrecht, Hengelo en Emmen. Van de drie gehouden markten kan gezegd worden dat zij succes vol waren. Aan te nemen valt dat het verschijnsel sociale markt nog zeker een aantal jaren te signale ren zal zijn. Nog in 1975 werd uit verschillende gemeenten nadere in formatie gevraagd, zodat ook in '76 weer sociale markten zullen wor den en ook al zijn gehouden. Veel energie werd in 1975 ge stoken in het voorbereiden van de Teleac-cursus ovei* sociale verzeke ring, die gezien moet worden als een bekroning van het streven van het V.S.V. om zoveel mogelijk mensen vertrouwd te maken met de sociale verzekeringen. Ook werkte het V.S.V. samen met het Nederlands Centrum Bui tenlanders weer aan voorlichtings materiaal voor buitenlandse werk nemers. Het betrof enkele geluids bandjes met korte sociale verzeke ringsvoorlichting in het Turks en Marokkaans afgewisseld met volks muziek. Dit materiaal is in de loop van 1976 op de markt geko men. Ten dienste van de uitvoerings organen heeft het V.S.V. een boek je uitgebracht onder de titel „So ciaal verkeer (d)", dat handelt over contacten in woord en geschrift. Dit positief ontvangen boekje haalde een oplage van 17.000 stuks. De vele activiteiten van het V.S.V. in 1975 vergden een bedrag van f 453.000. de minister nu al gevraagd in dat geval de investeringsaftrek voor de landbouw ook na 1 aprii 1977 voort te zetten. De minister begrijpt de zorgen van het Landbouwschap en geeft de verzekering, dat een wijziging in het fiscale systeem niet ten koste mag gaan van de agrarische sector (noch van de land- en tuin bouw, noch van de agrarische industrie). Het ligt in zijn bedoe ling aan het nationale instrument voor de middelenstroom, die de land- en tuinbouw nu via de fis cale faciliteiten toevloeit, vast te houden. Het Landbouwschap is verheugd over het regeringsbesluit om de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (AAW) voor zelfstandigen per 1 oktober a.s. in te voeren. Wat de bezuinigingsplannen be treft heeft het Landbouwschap de minister er op gewezen, dat de stijging van de landbouwbegroting de laatste jaren achter is gebleven bij de groei van de Rijksbegro ting. Bij de meerjarenramingen is deze achterstand nog groter ge worden. Het Landbouwschap is Het Landbouwschap heeft kennis genomen van het Landbouw - Economisch Be richt 1976. De jongste LEI- cijfers die betrekking hebben op de inkomens en rentabili teit in de land- en tuinbouw voor het jaar 1975-1976, zijn voor het Landbouwschap aanleiding tot een eerste en voorlopig commentaar. De cijfers van het LEI over de gang van zaken in de land- en tuinbouw zijn slechts ramingen; de werkelijke be drijfsresultaten kunnen dus nog afwijken in positieve of negatieve zin. Hoewel de cijfers over 1975/'76 duiden op betere resultaten in de land- en tuinbouw ten opzichte van 1974/1975, is een vergelijking met die periode niet juist. In het voor gaande jaar waren de bedrijfsuit- komsten uitzonderlijk slecht. Dat kwam door de gedaalde opbrengst- prijzen, de sterke kostenstijgingen en bij de akkerbouw ook nog de oogstmoeilijkheden ten gevolge van het natte najaar 1974. Het Landbouwschap vindt een vergelijking van de jongste LEI- cijfers met die van 1973/1974 - een redelijk goed jaar voor de land- en tuinbouw - juister. Met uitzonde ring van enkele sectoren zijn de arbeidsopbrengsten in de land- en tuinbouw tussen 1973/1974 en 1975/ 1976 niet of nauwelijks gestegen. Onder arbeidsopbrengst wordt ver staan de beloning voor de arbeid van de ondernemer op basis van 't cao-loon in de land- en tuinbouw, vermeerderd of verminderd met 't netto overschot of tekort (het ver schil tussen de bedrijfsopbrengsten en bedrijfskosten). Het Landbouwschap merkt op, dat de geldontwaarding meer dan 20°/o heeft bedragen gedurende de laatste twee jaren. De loonontwik keling gaf een nog grotere stijging te zien. De achterstand van de ar beidsopbrengst in de agrarische sector ten opzichte van het cao- loon in de land- en tuinbouw is vanaf 1973/1974 toegenomen. Op de kleinere land- en tuinbouwbedrij ven bleven de bedrijfsresultaten nog sterker achter. Het Landbouwschap is blij met de jongste cijfers die wijzen op een Wandeling door het Bergkwar- tier onder deskundige leiding. Elke woensdag van 30 juni t.m. 11 augustus. Kosten: volwassenen 1,50, kinderen beneden 12 jaar 1,-. Deelname minimaal 12, maximaal 25 pers. Gaarne tevoren reserve ren. Start 14.30 vanaf WV-kan- toor, Stationsplein 2, (tevens aan meldingsadres). DEVENTER Cinema, Lange Bisschopstr. 69, tel. 11100. Weekfilm do 24 t.m. wo 30 juni De Premiejager 14 jr. nachtvoorstelling vr 25, za 26 ju ni resp. 23 en 24 u. La Puniton 18 jr. matinee do 24 t.m. wo 30 juni dag. 14 u. Alice in Wonderland a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur, za. 18.45, 21.15, zo. 16, 18.45 en 21.15 uur. E.D.B.-Theater, Smedenstr. 10 bezorgd over een verdere achter stelling die blijkt uit de jongste bezuinigingsplannen, welke vooral de cultuurtechnische werken tref fen. Onlangs heeft het Landbouw schap nog aangedrongen op een versnelling in de voorbereiding van ruilverkavelingen. Minister Van der Stee consta teert, dat ook de landbouwbegro ting niet ontkomt aan de bezuini gingsoperatie. Hij ziet mogelijk heden ter bezuiniging zonder het voorgenomen schema van uit te voeren ruilverkavelingen in ge vaar te brengen. Het Landbouw schap is bezorgd over de vertra ging in de uitvoering van ruilver kavelingen en wijst bovendien nog eens op de gevolgen voor de werkgelegenheid. Wat de bezuinigingsoperatie be treft heeft de minister aan het Landbouwschap gevraagd het oor- aeel op te schorten totdat de voor jaarsnota van de regering is ver schenen. Deze nota wordt op zeer korte termijn gepubliceerd. Het Landbouwschap heeft met de minister van gedachten gewis seld over de zuivelproblemcn. De minister heeft aan het Landbouw- Economisch Instituut nadere markt- en structuurg eg evens ge vraagd. De Europese Commissie zal medio juli een pakket van maatregelen voor het te voeren zuivelbeleid voorstellen. Als deze voorstellen ingediend zijn, zal het Landbouwschap met de minister een nader gesprek heDben over d2 zuivelproblemen. Overigens herbs .«1de het Landbouwschap bij de minister dat het standpunt van hei landbouwbedrijfsleven in vake de financiële medeveram. voorcle- lijkheid onveranderd buj-t. betere gang van zaken in de land en tuinbouw, maar het is nog niet zeker of de opleving doorzet. In de agrarische sector wordt nog steeds een 14Vo lagere beloning ont vangen in vergelijking met het ge middelde inkomen in Nederland, Akkerbouw De LEI-cijfers duiden op een sterke verbetering van de bedrijfs- uitkomsten op de grotere akker bouwbedrijven. Deze verbetering is echter geen maatstaf, omdat deze bedrijven nog geen 4% uitmaken van het totaal aantal bedrijven. Voorts wordt het gunstige beeld in de akkerbouw beïnvloed door de uitzonderlijk hoge aardappelprij zen. Het Landbouwschap ziet de LEI-cijfers voor de akkerbouw niet als gemiddeld beeld. Overigens is het duidelijk, dat de rentabiliteit op de akkerbouwbedrijven gunstig is. Rundveehouderij Noch bij de grotere weidebedrij- ven noch bij de gemengde bedrij ven met rundvee is sprake van een inkomensverbetering ten op zichte van 1973/1974. De rentabili teit in de melkveehouderij blijft onvoldoende. De inkomens op de kleinere bedrijven zijn volgens het Landbouwschap onaanvaardbaar laag. V eredelingssector De bedrijfsresultaten zijn welis waar ten opzichte van het voor gaande jaar verbeterd, maar blij ven beneden het niveau van 1973/ 1974. De resultaten in de varkens- en pluimveesector zijn redelijk, in de kalvermesterij zelfs goed. In de pluimveehouderij, met name de legsector, laten de bedrijfsuitkom- sten te wensen over. Tuinbouw De arbeidsopbrengsten in de glasgroenteteelt zijn in vergelijking met het gemiddelde van de voor gaande drie jaren redelijk te noe men. Opvallend zijn de arbeidsop brengsten in de glasbloementeelt, die de laatste jaren voortdurend dalen. Deze ongunstige inkomens ontwikkeling doet zich evenzeer voor in de bloembollen- en cham pignonsector. tel. 13615 weekfilm do 24 t.m. wo 30 juni Blood Money. Nachtvoor stelling vr 25, za 26 juni resp. 23 en 23.30 u. Sexspel met brave borsten 18 jr. matinee za 26, zo 27 juni 14 u. Hoe steel ik een dia mant a.l. Aanvangstijden week film: werkd. 20 u, za 18.30 en 21 u, zo 16, 18.30 en 21 u, Luxor Theater, Brink 20, telef. 18662. Weekfilm do 24 t.m. wo 30 juni Butch Cassidy and the Sun dance Kid 14 jr; nachtvoorstel ling vr 25 juni 23 u. Vurige mei den van Birkenhof 18'jr; matinee za 26, zo 27, wo 30 juni 14 u Kuif je en het geheim van het gulden vlies a.l. Aanvangstijden weekfilm werkd. 20 u, za 18.30 en 21 u, zo 16, 18.30 en 21 u. Galerie De Kunstpoot, Grote Poot 19, tel. 11848, geopend: ma t.m. za 14-18, vr. ook 19-21 u tot 30 juni Jan Bouman, schilderijen. Kunst Rondom, Openbare Lees zaal, Brink 70 tel. 13506 geopend: di t.m. vr. 10-17.30 en 19-21 za. 10- 17 u. tot 11 juli Drie Amateurfoto grafen. Cave Du Tertre Jaarsma Woon- centrum Bergstraat 48 geopend: gewone winkeltijden (ma geslo ten) Werk van scholieren: lino's, pentekeningen, potloodtekeningen over Deventer sculpturen (tot 13 augustus). Galerij Lenten, Kletterstraat 25- 27, Epse, tel. 21815, geopend: wo t.m. za 10-18, zo 14-17 u. Perma- nen: beeldhouwwerk, schilderijen, grafiek, keramiek 1850-heden. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, geopend: ma t.m. vr 10-12 en 13-17, wo ook 18-20.45, 5 jaar bijzondere aanwinsten 1971-1975. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675, geopend: di t.m. vr 9-13 en 14-17, za 13-17 u. Permanente expositie over leven en werk van Albert Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, teL 14556, geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17, zo 14-17, Antieke fietsen, zilver, aardewerk, keukens. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556, geopend: als\ De Waag. Aankleedpoppen uit 1860- 1910. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. Geopend als De Waag. Kunsthoek Rabobank, Keizer straat 2, tel. 17573. Geopend: ma t.m. vr 9-16, vr ook 19-21. Tot 23 juni inzendingen tekenwedstrijd Rabobank, daarna tot 9 aug. werk van Jan D. van Eexter. Circus Mini, standplaatsent 23- 24 juni Zandweerd naast ijsbaan, 25-26 juni Deltaplein. Grote of Lebuinuskerk, Grote Kerkhof 42. Vrijdag 25 juni 11.30 uur Marktconcert- door Gert Ol- denbeuving. Lebuinustoren, Grote Kerkhof 41 Zaterdag 26 juni 19 uur Beiaard concert, Amerikaans programm door Arie Abbenes. Volkssterrenwacht Bussloo, Busslooselaan 4, Bussloo, tel. 0" 577. Vrijdag 25 juni vanaf 20 Kijk-in-avond. Het Dagelijks Bestuur van het Gewest Midden-IJsel is het niet eens met de voorlopige voorkeur van Ged. Staten van' Overijssel met betrekking tot het Streekplan IJselvallei. Deze voorkeuren zijn in een nota van de Prov. Planologische Dienst (PPD) samengevat. Voor wat betreft de bevolkingsomvang menen G.S.: „Voor het gebied IJsselvalleï- Zuid (regio Deventer, red.) is voor alsnog een groei overeenkomstig de natuurlijke aanwas gewenst. Met het oog op de werkgelegen heidsontwikkeling moet in theorie evenwel rekening gehouden wor den met een vertrekoverschot over de periode 1975-1990 van 2.8 pet. Er is in deze becijfering echter geen rekening gehouden met de attractiviteit van IJsselvallei-Zuid als woongebied. Verwacht mag worden, dat het vertrekoverschot op basis van werkgelegenheid en het vestigingsoverschot op basis van woonattractiviteit elkaar in evenwicht houden." Daartegenover staat het voorlo pig standpunt van het Gewest dat een verdere uitwerking van het streekplan gebaseerd op een mi gratiesaldo (vestigingsoverschot) van 4000 a 7000 personen tot 1990 voor IJsselvallei-Zuid aanbeveling verdient, met dien verstande dat, indien bij nadere uitwerking van het gekozen streekplanalternatief allerhande nadelen zouden optre den, hierop teruggekomen moet kunnen worden. Voor wat de bevolkingsspreiding betreft, wordt als de voorkeur van GS weergegeven, dat het aandeel van de stad Deventer in het totaal van de streek tenminste gelyk moet blijven. Voor Raalte, Ölst en Hol ten wordt een groei volgens na tuurlijke aanwas als maximaal ge zien. De Gewestraad acht een matig migratiesaldo (vestiging) In Raal te, Holten en Olst aanvaardbaar. Voor wat betreft Deventer wordt voor de periode 1980-1990 voorge staan, dat Deventer minstens even snel moet groeien als het overige deel van de regio. Tot 1980 wordt dit, gelet op de beperkte bouw- produktie, niet realiseerbaar ge acht door het Gewest. Het dagelijks bestuur van het Gewest heeft zich opnieuw bera den over het eerder door de Ge westraad ingenomen standpunt en is tot de conclusie gekomen, dat er geen reden voor de Gewestraad is om zijn zienswijze te verlaten. Het DB is van mening, dat het vertrekoverschot als gevolg van tekorten in de werkgelegenheids ontwikkeling vooral betekent een vertrek van jongeren. Vestiging als gevolg van 'n aantrekkelijk woon- milieu, zoals GS dat zien, betreft vooral gepensioneerden en in min dere mate pendelaars op grote af stand (beter gesitueerden). De ver onderstellingen van GS leiden tot een vertrek dus van autochtonen (plaatselijk geborenen, red.) en 'n vestiging van rustzoekers van el ders. Het zal, naai- de mening van het DB van het Gewest, de leef tijdsopbouw in ongunstige zin be- invloeden. Het DB zegt het dan ook in niet mis te verstane woorden: Het is verwonderlijk, dat een provinciaal bestuur dergelijke uitgangspunten voor haar (lees: zijn) ruimtelijk be leid aanvaardt. Indien men een dergelijke visie op de werkgelegen heidsontwikkeling in een regio heeft, dan zou tenminste toch op maatregelen by de rijksoverheid moeten worden aangedrongen in de voorlopige stellingname. In zijn uitvoerige „reactie op voorlopige voorkeur GS van Over ijssel m.b.t. het Streekplan IJssel- vallei" stelt het Dagelijks Bestuur aan de Gewestraad voor „hem op te dragen de nota: „Standpuntbe paling m.b.t. de voorontwerpen Streekplan IJsselvallei" (in een vo rige vergadering aanvaard) te blij ven hanteren als uitgangspunt van het Gewest Midden-IJssel bij de discussie in de Streekplancommis sie. Deze zienswijze dient dan aan de voorzitter van de Streekplan commissie, die het standpunt van GS heeft medegedeeld, en aan het prov. bestuur van Overijssel te worden toegezonden. Het voorstel komt in de verga dering van de Gewestraad van 1 juli aan de orde. De jeugdgezondheidszorg (school artsendiensten, omvattende toezicht gezondheidstoestand leerlingen scholen, hygiënisch toezicht school gebouwen, enz. en advisering nieuwbouw) is al in belangrijke mate geregionaliseerd. De indeling loopt echter niet parallel aan de huidige gewesten. De dienst Rijs- sen zal worden opgeheven en ver deeld over de desbetreffende ge westen (Twente en Midden-IJsel). Zutphen blijft zeker voorshands buiten de samenwerking. De De venter schoolartsen gaan over naar de D.G.D. Inenten van zuigelingen en kleu- Het vei-keersbureau van Locar no heeft dit jaar in zijn program ma ook een cursus opgenomen waarin het ontwennen van roken centraal staat. De kans op slagen is redelijk groot. Naast een prachtige natuur en prettig klimaat biedt Locamo bij na alles wat een mens tegenwoor dig voor een gezond evenwicht tussen het lichamelijk en geeste lijk welzijn nodig heeft. Dit houdt ondermeer in de creatieve aan leg te ontwikkelen en prestaties - in sport en spel te vergroten, om zodoende te komen tot het opge ven van schadelijke gewoonten, o.a. het roken. Tijdens een cursus, die tussen de 1 en 2 weken duurt, wordt ge probeerd het eigen ritme te (her)- vinden tussen het plezier van het bezig zijn en de creatieve innerlij ke vrijheid. De prijs van een dergelijke cur sus is Frs. 100.-, uiteraard zonder reis- en verblijfkosten. Inlichtingen: Verkehrsbüro Lo- carna, 6600 Locamo/Zwitserland. Aardappelen zijn duur en ze zul len dat voorlopig oük wel blijven. Wel is het jammer dat men voor zo'n prijs vaak aardappelen op ta fel krijgt waar letterlijk „reuk noch smaak" aanzit. Tot de kleine dagelijkse vreugden behoort toch zeker ook de puur-hollandse scho tel geurige aardappelen. Sommigen van ons herinneren zich dit even wel alleen nog maar van vroeger. De oude landrassen zijn verdron gen door nieuwe, meer produktieve rassen. Jammer dat bij de keuze weinig of geen rekening werd ge houden met de wensen van de con sument. Hoewel, er is één kweker, die konsekwent wel op die, bijna Het Landbouwschap heeft op woensdag 16 juni jl. tijdens het maandelijkse gesprek met de minister van Landbouw een eerste commentaar gegeven op de kabinetsplannen inzake de bezuinigingen en de bevordering van de werkgelegenheid. Andere onderwerpen bij die bespreking waren onder meer het zuivelbeleid, het invoerbeleid voor appels en het zetmeel- beleid. vergeten, lekkere smaak mikte. Dit was Pieter de Swart, een kleine boer in Friesland. Hij nam 18 jaar lang, samen met zijn vrouw Hinke, kookproeven van al zijn nieuwelin gen. Hij had succes en gaf zyn nieuwe ras de zeer toepasselijke naam .Lekkerlander'. Een aardap pel met een kostelijke smaak, ge makkelijk te schrappen en te schil len, geschikt om te koken als om te bakken. In ons land breidt het areaal zich stige ontwikkeling, juist nu wij vrijwel overal te koop is. Een gun stige ontwikkeline juist nu wij weer wat meer gaan letten op de „kleine geneugten van 't leven."

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5