FLEVOHOF Dieren rond Holten De school vroeger en nu Onzekerheden midden- en kleinbedrijf Foto J. C. Boering KINDERVERHAAL WAAR GAAN WE HEEN? HOLTEN 18 JUNI 1976 PAGINA 5 Haas in leger. Flevohof, het recreatieproject in Oostelijk Flevoland tussen Elburg en Harderwijk, wordt jaarlijks door honderdduizenden mensen be zocht. De landbouw, tuinbouw en vee teelt zijn hier in grote bedrijven te zien; het enige verschil met het normale plattelandsleven is, dat alle werkzaamheden hier te be zichtigen zijn en doorlopend van uitleg worden voorzien. De bedrij ven worden geleid, zoals dat ook in werkelijkheid op de bedrijven in Nederalnd gebeurt. Naast de le vende natuur, de grote stallen vol kippen, varkens en koeien, de vele honderden vierkante meter grote kassen vol planten en groenten, laat Flevohof door tentoonstellingen zien wat er nu eigenlijk gebeurt met het graan, de melk, de aard appelen en alle andere agrarische produfcten. Dat alles in een omgeving en sfeer, waar iedereen zich volledig kan ontspannen; in de parken met de picknickplaatsen, aan de vijvers, waar men ook zijn hengeltje mag uitwerpen, in het rosarium en niet te vergeten in het kinderdorp. De jeugd kan daar pannekoeken bakken, pony rijden, schilderen, in diaantje sjelen, een eigen tv-pro- gramma maken, boetseren. In deze hof kunnen duizenden mensen da gelijks een dagje op het land bele ven, met als toegift een staalkaai*t vol ontspanningsmogelijkheden. Grote of Lebuinuskerls, Gr. Kerk hof 42. Vrijdag 18 juni 11.30 uur marktconcert door Organist Aart van Beek. Zaterdag 19 juni 20.15 uur orgelconcert door Jan Klein- bussink (Bachprograrrtma). Zon dag 20 juni 9 uur Kantatedienst Deventer Kerkmuziek Ensemble met Engelse koormuziek uit de 17e eeuw (o.m. van H. Purcell). Deventer ren- en toeristenvereni ging „De Zwaluwen", inl. W. Bek king, Amstellaan 20, tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht sart 8.30 vanaf clubhuis D.K.C. Hellas, Rieierrik. Deelname ook vor niet- leden gratis. Zondag 20 juni koek- tocht, 200 km, start vanaf club huis D.K.C. Hellas, Rielerenk. De tocht van 40 km start 10 uur. Borgelerbad, Borgclerdyk, tel. 17235 za 1.9 juni 18 uur afzwem- feest diploma B ZC de IJsel. Vliegveld Teuge, De Zanden 15, Teuge, tel. 05763-604. 17 t/m 20 ju ni Kampioenschappen Parachute springen; zondag 20 juni vliegfeest Speeltuin Smyrnastraat woensdag 17 juni vanaf 18.30 uur Finale- vond Deventer Avondvierdaagse. ALMELO Varossicau: do. en vr. 14.30 en 20.00 u. Sylvia Kristel is julia, 18 jr.; za. 18.45 en 21.00 u. Sylvia Kristel is julia, 18 jr.; za. 23.15 u. Mooi en beregoed in bed, 18 jr. zo. 14.30 en 16.45 u. Karate duivels, 18 jr.; zo. 18.45 en 21.00 u. Sylvia Kristel is julia, 18 jr.; ma., di., wo. 14.30 en 20.00 u. Sylvia Kris tel is julia, 18 jr. Palace: Dagelijks om 14.30, 18.45 en 21.00 u. Charles Bronson bread out, 18 jr- Behalve: zondag- en woensdagmiddag 14.30 u.: Popey lach parade, a.l. De haas is van oorsprong een steppedier die zich in onze omge ving goed thuisvoelt. Zyn hele lichaamsbouw is geschikt voor het leven in e^n terrein, want zijn zintuigen zijn in&e«teld op het waarnemen van elke 7erre vijand en hy is daarbij in staat snel en ver te vluchten. De lange sterke achterpoten (lopers) maar ook de verdere bouw maken hem geschikt tot een lange afstandsloper. Zoals gezegd zijn de zintuigen van de haas goed ontwikkeld. Het reuk vermogen is goed, maar haalt het niet bij dat van een hond of ree. Het gezicht is ingesteld op een nachtelijke levenswijze: met zyn grote, uitpuilende ogen (kijkers) kan de haas verbazend veel zien in het donker. Doordat de ogen zijdelings geplaatst zyn, heeft de haas ook een goed zicht naar achteren, waardoor overrompeling bijna onmogelijk is. Hoch oogt de haas minder scherp. Wanneer tij dens de wandeling een haas u tegemoet komt cn u roerloos blijft Je hebt je stellig wel eens afge vraagd, zo onder de les als je hele maal geen zin had om op te letten, wie dan toch wel die school heeft uitgevonden. Nou dan moet je ver teruggaan in de geschiedenis. Wel 2000 jaar voordat wy met het tel len van de jaren zyn begonnen, en dat was bij de geboorte van Chris tus. We zeggen daarom 2000 jaar voor Christus. By opgravingen is in Mesopota- mië een „schoollokaal" ontdekt. Er waren vier rijen stenen banken, een ry met dubbele zitplaatsen en twee rijen met enkele. Er konden veertig leerlingen zittend Dit is wel het alleroudste schoollokaal dat be kend is. Egyptitsche kinderen gebruikten in de oudheid kleitafeitjes, waar letters in werden gekrast. Er is nog zo'n tegel bewaard gebleven uit de eerste eeuw na Christus, We leven nu in de twintigste eeuw en een eeuw is honderd jaar, maar dat wist je natuurlijk allang. In de Middeleeuwen schreven de kinderen op perkament of op was tafeltjes. De letters werden in de was geschreven en konden dus ook weer worden uitgeveegd. De taal op school was Latijn. Karei de Gro te vond dat alle mensen het gebed, het „Onze Vader" moesten leren. Met het leren lezen ging het alle maal erg moeilijk. Het woord „kint", je schreef het toen met een „t", moest je spellen. Dat ging dan zo: ka ie en té. Het is niet makke lijk om daar dan ineens „kint" uit te lezen. Later gebruikte de on- dei'wijzer houten a.b.c.-raampjes. Er zat een handvat aan en de let ters waren beschermd door een plaatje hoorn. Nu zouden we er plastic over doen. Na schooltijd ge bruikten de kinderen het om pluimballen mee weg te slaan. Ja, als een soort racket. In die tijd had je ook a.b.c.-koeken, die je echt kon opeten. In Zaandam heeft men er nog de bakplankjes van gevonden. Eindelijk kwamen er heel kleine boekjes uit. Die wai'en zeer zeld zaam en heel kostbaar, met de hand geschreven. Die boekjes zijn verloren gegaan, omdat de latere boekbinders die velletjes perka ment weer gebruikten bij het in binden van hun boeken. Eén van de eerste gedrukte schoolboekjes heette het Abcdarium. Dat boekje was maar 7 cm breed en 9Vs cm lang. Voor de negentiende eeuw had- de Nederlandse taal nog geen offi ciële spelling.vNou ja, het wordt nu nog steeds veranderd. Je grootmoe der en zelfs je moeder heeft het anders geleerd dan jij nu. Nog een schoolboekje heette het liane-boek. Er werd ook al gerekend. Voor de rekenles was er het boekje „Cijf- feringe", van Willem Bartjens. Het verscheen in 1604, dus net in de 17e eeuw en het deed nog dienst in de 19e eeuw. Nog iets: jongens droegen geen spijkerbroeken, maar wel hoge laarzen met... sporen, 's Winters stookte men midden in de klas een turfvuur. De leerlingen werkten bij het licht' van een waskaars, die ze zelf moesten meebrengen. Er stond in de hoek 'n „stilletje". Dat was wel te ruiken! In die tijd was -het zo, dat de knapste kinderen vooraan zaten, de dommeren steeds verder achteraan. Ieder half jaar werd er een' wedstrijd gehouden o-m „plaats te winnen". Wie dus goed zijn best had gedaan, kon een plaatsje opschuiven. Om dat te be reiken moest je dus niet lui zijn. Toch waren die er wel, de lui aards, die Jan Salie werden ge noemd. Over Jan Salie en Brave Saartje de volgende keer. Een zelfstandige ondernemer wordt in de regel omschreven als de man, die zijn inkomen afhankelijk stelt van de onzekere uitkomsten van het door hem geleide bedrijf, dat goederen en diensten produceert. Onzekere uitkomsten vloeien voort uit onzekerheden in het maatschappelijk gebeuren. Ook het midden- en kleinbedrijf heeft daar in het verleden mee te maken gehad en zal daar in de toekomst eveneens mee geconfronteerd worden. Alleen zijn de onzekerheden die zich in de decennia na de tweede wereldoorlog hebben voorge daan, en wel tot aan het begin van de jaren '70, van een geheel andere orde en omvang dan die welke zich in de laatste jaren hebben voorgedaan en waarmee de ondernemer naar alle waarschijnlijkheid in de nabije toekomst te maken zal hebben. In de eerst genoemde periode was het beleid van de ondernemer ingesteld op een verdergaande groei van de economie. Voor het bedrijfsleven komt dat o.m. tot uitdruk king in expansie van de ondernemingen en problemen die daarmee samenhangen, concurrentieverhoudingen en distri- butieplanologische problemen. In de laatste jaren staat centraal de vertraging van de economische •groei en de daaruit voortvloeiende -vraag of rekening gehouden moet worden met de blijvende aanwe zigheid van die verminderde groei. Als da-f zo is, dan moet het beleid van de ondernemer zich aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen. Welke deze zullen zijn, zijn voorlopig nog open vragen. Wijzigingen in de maatschappelijke onzekerheden hebben in de laatste jaren een veel sterkere invloed op de onderneming dan vroeger het geval was. Als voorbeeld daarvan kan wórden-ge wezen op veranderingen in con currentieverhoudingen doordat be stemmingsplannen worden veran derd. Vele overheidsmaatregelen hebben directe gevolgen -voor het midden- en kleinbedrijf. Onzekerheden hebben er o.m. •toe geleid dat vele ondernemers hun bedrijf voortijdig hebben moe ten sluiten. Daartegenover staat echter dat toch nog vele jonge mensen de stap naar het onder nemerschap hebben aangedurfd. Welke onzekerheden voor ogen staan en wat (jonge) mensen ertoe brengt zelfstandig ondernemer in het midden- en kleinbedrijf te wor den c.q. te blijven, zijn vraagpun ten die in het vervolg van dit artikel aan de orde zullen worden staan, kan het gebeuren dat hy u tot op enkele meters nadert. Zelf heb ik het eens meegèmaakt op een jachtdag, dat een haas ver voor de dryvers uit bij me kwam huppelen en op één meter van me af aandachtig luisterend naar het geluid achter zich, totdat hy er achter kwam dat ik een „boom" met mensenlucht was en ras ver dween in de dekking. Opvallend by de haas zyn de lan ge oren (lepels), die naar alle kanten gedraaid worden en elk geluid weten op te vangen. Qua kleyr is er geen verschil tussen de moer en de rammelaar. Beide zijn geelbruin of donkerder van kleur met een witte buik, terwijl de lange lepels voorzien zyn van zwarte punten. De voortplantings- tyd begint meestal in februari, maar is sterk afhankelijk van strenge of zachte winters. Het kan voorkomen dat hazen in december al rammelen. Dit rammelen is in open veld gemakkelijk waar te nemen: een moer gevolgd door één maar vaak meerdere rammen die dingen om haar gunsten, waarbij als motto geldt „de aan houder wint". De draagtyd is 42 tot 46 dagen waarna twee tot vier jongen geboren worden (by uit zondering zes). Na ongeveer drie weken zyn ze zelfstandig. Een haas werpt per jaar drie tot vier maal. De jongen kunnen meteen zien en zyn geheel behaard (jonge konijnen niet). De dag brengt de haas door in zyn leger; meestal niet meer dan een eenvoudige kuil in de grond waarin hij zich gedeeltelijk aan de omgeving onttrekt. Een haas heeft meerdere legers die afhankelyk van wind en weersomstandigheden worden betrokken. Daarbij ligt de haas steeds met de kop (bol) in de wind. De haas vertrouwt volle dig op zijn schutkleur en hy zal zich dikwyis drukken (plat ma ken) by naderend gevaar om pas op het allerlaatste ogenblik de lopers te nemen. Alleen een ge oefend oog weet een haas van een molshoop te onderscheiden. Onzekerheden De onzekerheden waarin het midden- en kleinbedrijf zich op 't ogenblik bevindt, zouden kunnen worden onderscheiden in die van algemene -aard, die zich sinds en kele jaren voordoen en die welke in overeenstemming zijn met onze kerheden die zich hebben voorge daan in de periode vanaf 1945 tot 1970. a. die van algemene aard. De nog steeds aanwezige grote inflatie en de ongekend grote werkloosheid zijn grote onzeker heden. Van de werkloosheid wordt zelfs verwacht dat een be langrijk deel min of meer per manent zal zijn. De omvang van de wereldhan del in de toekomst is moeilijk •te voorspellen. Sinds enige ja ren is men tot het besef geko men dat de wereldgrondstoffen- voorraden mogelijk eens op zul len zijn. Ook de mentaliteit van de consument is aan het veran deren. De consumenten kunnen De leeftyd van een haas kan 12 jaar bedragen, hy kan een snel heid bereiken van ongeveer 75 km per uur. Bovendien kan een haas goed springen en zwemmen. Ver moeiend en misleidend voor de achtervolger is het haken slaan. De haas behoort tot de orde der knaagdieren (konyn ne eekhoorn) en is voor dit knaagwerk uitgerust met lange beitelscherpe voortan den. Vooral jonge boomaanplant moet het vaak ontgelden: bast en jonge toppen staan naast allerlei grassen en gewassen op de spijs kaart. Een eigenaardige eigen schap zowel by haas als konyn is het opeten van eigen dropjes (uit werpselen). Het gaat daarby ech ter niet om de dropjes, maar meer om de weke afscheiding van de blinde darm die op gezette tyden geloosd wordt en veel vitamine BI en andere belangrijke stoffen voor de stofwisseling bevat. kritischer worden t.a.v. bepaal de artikelen of rekening willen houden met de gevolgen van hun bestedingen voor milieu, ontwikkelingslanden en de grondstoffen voorraden, b. traditionele onzekerheden. De bepaling van de omvang van het bedrijf wordt 'n groot probleem, zeker wanneer reke ning moet worden gehouden met de grote hoeveelheden nieuwe soorten goederen die op de markt komen. Moet een on dernemer zijn bedrijf vergroten of -kleiner maken, m.a.w. moet hij meer goederen en artikelen verkopen of is het voor hem beter zich te specialiseren en zich daarbij te beperken tot een klein maar breed assortiment? Hij heeft dan van elke artikel- soort verschillende uitvoerin gen. De onzekerheid m.b.t. deze vraag is groot omdat met geen mogelijkheid te bepalen is of de keuze van de ondernemer suc ces zal hebben. Een voorbeeld van onzekerheid t.a.v. de con currentie is de vestiging van een groot zelfbedieningswaren huis, dat goederen goedkoper kan in- en verkopen. De onder nemer in het midden- en klein bedrijf kan een dergelijke ves tiging niet tegengaan of heeft hier nauwelijks invloed op. Een ander voorbeeld van toenemen de concurrentie is o.m. te vin den in de horecasector; semi- commerciële instellingen zoals clubhuizen, wijkcentra, dorps huizen en verenigingsgebouwen welke horecadiensten kunnen aanbieden tegen lagere gesubsi dieerde prijzen dan die welke in 'horeca-ondernemingen gel den. Belangstelling ondernemerschap Ook op het vlak van de mens in relatie tot zijn werksituatie i.c. die van de ondernemer tot zijn onder neming valt een -accentverschui ving te bespeuren. Was er aanvan kelijk -meer sprake van efficiëntie bij de opname van de mens in het produktieproees en van opheffing van een mensonwaardige werk sfeer, de laatste jaren is de aan dacht zich steeds meer gaan rich ten op het hebben van recht op werk en wel werk, waarin men zichzelf kan zijn en waarin men zich kan ontplooien. Ook in het zelfstandig ondernemerschap kan het laatste teruggevonden worden. Ondanks het weinig rooskleurige toekomstperspectief van het on dernemerschap en de sociaal-eco nomische ontwikkeling zijn er steeds weer mensen die het onder nemerschap kiezen. Waarom? Om dat ze denken in het zelfstandig ondernemerschap een fijn beroep te krijgen. Anders gezegd: mensen hebben heel verschillende behpef- ten. Velen kunnen die behoeften blijkbaar nog steeds bevredigen door ondernemer te worden. Het klimaat van de onderneming har monieert voor hen met hun per soonlijke ambities. De ondernemer heeft zich in het verleden altyd kunnen uitleven in zyn eigen bedryf, o.m. als gevolg van de zelfstandigheid. De moge lijkheid van de ondernemer om zich binnen de onderneming te kunnen ontplooien wordt echter steeds meer aangetast. Onder de huidige omstandigheden voelt hy zich dikwyis de gevangene van de druk van buiten, die hem voor steeds zwaardere opgaven stelt in de vorm van de noodzaak tot uit breiding van omzetten, toenemende investeringen, uitbreiding van per soneel, etc. De individueel opere rende ondernemer van voorheen moet plaats maken voor een za kenman, die rekening moet kun nen houden met veranderingen om hem heen. Hij moet zich meer op de samenleving en de eige*tydse problemen instellen en genegen zijn tot samenwerken. Het onder nemen krijgt zodoende een eigen tijds karakter; het vereist een nieu we ondernemersmentaliteit. DEVENTER Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. Weekfilm do. 17 t/m wo, 23 juni De knokmachine, 14 jr< Nachtvoorstelling vr 18i za 19 juni resp. 23 en 24 u. Sundy, Bloody Sunday, 18 jr. Matinee za 19, zo 20, wo 23 juni 14 u. Woodpecer Festi val, a.l. Aanvangtijden weekfilm: werkd. 20 u„ za 18.45 en 21.15 uM zo 16, 18.45 en 21.15 u. E.D.B.- theater, Smedenstraat '10, tel. 13615. Weekfilm do. 17 t/m wo 23 juni The Horror Express, 18 jr. Nachtvoorstelling vr 18, za 19 juni resp. 23 en 23.30 u. Breng mij het hoofd van Alfredo Garcia, 18 jr. Matinee za 19, zo 20 juni 14 u. Diego, de schrik van iedere stad, a.l. Aanvangstijden week film: werkd. 20 u., za 18.30 en 21.00 u., zo 16, 18.30 en 21 u. Luxor Theater, Brink 20, tel. 18662 Weekfilm dü. 17 t/m wo. 23 juni. De langste dag, 14 jr. Nachtvoor stelling vr 18 juni 23 uur Gejodel onder Tiroler rokjes, 18 jr. Mati nee zo 20 juni 14 uur Winnetou en Old Surehand, a.l. Aanvangtijden weekfilm: dagelijks 20 u., zo ook 16 u. Concert in de Heilige Hart-Kerk op 20 juni 1976 door de Schola Cantorum, Skt. Hallvard Guttene (St. Hallvard Boys' Choir) uit Os lo o.l.v. Oistein Vogt. Aanvang 20 uur. Brug afgesloten i.v.m< filmopna men: tot 21 juni. Kijk-In-Avond Volkssterremvacht Bussloo: vrijdag 18 juni vanaf 20.30 uur. Galerie de Kunstpoot, Grote Poot 19, tel. 11848 geopend: ma. t/m za. 14-18, vr ook 19-21 tot 30 juni Jan Bouman, schilderijen. Kunst Rondom, Openbare Lees. zaal. Brink 70, tel. 13506 tot 19 ju ni: Taal/Beeld - Beeld/Taal, vi- suële poëzie van Hans Clavin, Herman Damen, Piet van Dijk, Robert Joseph, Peter Meijboom, G. J. de Rook én U. G. Stikker. Geopend: di t/m vr 10-17.30 en 19- 21, za 10-17. 22 juni-11 julil Drie amateurfotografen. Cave du Tertre, Jaarsma Woon- centrum, Bergstraat 48, tel. 18494 Werk van scholieren: lino's, pen tekeningen, potloodtekeningen over Deventer, sculpturen. Geopend: g.ewone winkeltijden (ma geslo ten). Galery Lenten, Kletterstraat 25-27 Epse, tel. 21815. Permanent: beeldhouwwerk, schilderijen, gra fiek, keramiek 1850-heden. Ge opend: wo t/m za 10-18, zo 14-17, Stadsbibliotheek, Klooster 3, telef. 16512 5 jaar bijzondere aanwinsten 1971-1976. Geopend: ma t/m vr 10-12 en 13-17, wo ook 18-20.45. Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675. Permanente expo sitie over leven en werk van Al- bert Schweitzer. Geopend: di t/m vr 9-13 en 14-17, za 13-17. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556. Antieke fietsen, zilver, aar dewerk, keukens. Geopend: di t/m za 10-12.30 en 14-17, zo 14-17. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 19739. Geopend: als de Waag. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556. Aankleedpoppen uit 1860-1910. Geopend: als de Waag. Kunstboek Rabobank, Keizerstr. 2, tel. 17573: tot 28 juni inzendin gen tekenwedstrijd Rabobank. Ge opend: ma t/m vr 9-16, vr ook 19- 21 u. Laat ik het maar eerlijk bekennen: hoe graag ik ook de fotokamera hanteer, Mijn plannetje lukte, want ik kreeg al gauw een stukje Op de tweede foto klom de kleine op een bank naar zodra er een baby in de zoeker komt, heb ik moeilijkheden. Zo'n plaatje als theorie over Het Fotograferen Van Babies. Erg kleine boven. Net toen hij triomfantelijk boven de bank hierboven bijvoorbeeld mag dan wel een lekker knulletje laten zien, de foto kinderen - zei hij - zijn liggend niet leuk Dan zijn ze uitkeek, werd deze foto gemaakt De achtergrond is zelf is, met permissie, een mislukking. Zo'n kind ligt er maar te liggen en alle stijf en het gezichtje is niet expressief Babies kun je een lichte muur. dus baby" staat er kontrastrijkop Die stralende lachjes nemen niet weg, dat het een erg stijf prentje is Neen,babies het beste bij het fotograferen rechtop houden. En hij derde foto behoeft helemaal geen toelichting Zo'n fotograferen is niet mijn sterkste kant. Tot erop een goeie dag een vriend langs voegde de daad bij de raad door samen met mij naar de stralend kind op de arm van zijn vader.dat is wel even kwam, die in mijn ogen erg ver is in de fotografie Ik liet hem wat van mijn buren te gaan en daar een paar foto's te giaken van anders dan die laag-bij-de-grondse opname van mij. fotowerk zien en vertelde hem van mijn probleem Eigenlijk wel een beetje dezelfde baby, die ik ook had gefotografeerd En al Zo leert een mens elke dag wat als-ie toegeeft, dat hij met de bedoeling om nu eens van hem te horen, hoe het wèl zou kunnen, tijdens het fotograferen zag ik, dat-ie gelijk had. graag wat op wil steken

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5