11S WtT\ mm longe boeren en overheid lichter bij elkaar Vergadering classis Deventer Hervormde Kerk fct t - V erkeersinformatie in Nederland HOLTEN 28 HEI 1976 -- PAGINA 9 fe jonge boeren hebben de laatste tijd flink de trom geroerd. In som- jige gevallen gingen ze luidruchtig te keer, in andere gevallen kropen rond de onderhandelingstafel of schreven ze lijvige brieven naar de éleiclsm akers. Wat beweegt de jonge boer nu tot deze acKcs, want fke Nederlander met een beetje improvisatietalent weet immers met Sen op tafel te komen. De jonge boer staat voor enorme problemen, jekt naar oplossingen, vraagt medewerking en blyft aan de bel trek en totdat hij in staat is verder te boeren. )e jonge agrariër heeft grote zor en over zijn toekomst. Als hij 'n oerenbedrijf moet overnemen of tarten kost dat bommen geld. fet zijn geen uitzonderingen als r bedragen variërend van een kif tot één miljoen mee gemoeid jjn. De jonge boer die enkele ja- en bij vader op het bedrijf mee gewerkt heeft mag niet geacht /orden over flinke kapitalen te leschikken. Hij staat dan ook joor enorme liquiditeitsproblemen is hij een bedrijf start. Hoe is lit nu op te lossen zonder dat men je jeugdige agrariërs volkomen ifsühri'kt. Iet boeren-toporgaan het Land- joüwsehap heeft dit vraagstuk litgediept, nader uitgewerkt en elfs voorstellen gedaan om het trobleem van i de jonge agrariërs ip te lossen. Deze activiteiten zijn itgemond in een rapport „de jon- »e Agrariër" dat medio 1975 aan Ie minister van Landbouw is aan geboden, liet de verschijning van het rap- jort „de Jonge Agrariër" is in ionge boerenkringen bet spel van rraag en aanbod begonnen. De jeugdige agrariër vroeg niet meer Jan een .„eerste zet" om goed in liet zadel te komen. Als het start kapitaal er is, wil hij met alle in spanningen wel zorgen dat het be- Irijf blijft draaien. Zijn probleem is dan ook niet zozeer een renta- kliteits- maar veeleer een liquidi- teitsvraagstuk. De concrete vra gen of voorstellen die uit het rap port „de Jonge Agrariër" rolden komen op het volgende neer. De jonge boer zou voorlopig een zeker bedrag belastingvrij moeten kunnen sparen. Bij een bedrijfs overname zou dat bedrag vrij moeten komen om het bedrijf te betalen. Met de wetenschap dat |n dergelijke belastingvrije spaar regeling de eerste jaren niet mo gelijk is (fiscale en administratie ve'molens malen langzaam) zou de jonge ondernemer voorlopig al vooruit kunnen met tijdelijke ren tesubsidies. Voorts zou de Grond bank (een instantie die grond •koopt en daarna weer in erfpacht juitgeeft) wat meer activiteiten imoe'ten plegen ten behoeve van jde jonge agrariër. In deftige ter men heet dat: 'n verruiming van de Grondbankwerking. Ook waren er voorstellen om voor fde jonge boeren aparte financie- ïingsvormen te introduceren, ter- iwijl voor na- en bijscholing een soort vergoeding van inkomens derving gewenst is. Op het eerste loog zou men zeggen dat deze voorstellen flink inhakken op 's fRijks schatkist. De meeste wen- Isen laten deze overheidskas prac- itisch ongemoeid en pleiten voor ieen systeemwijziging die de pas beginnende jonge boer wat meer 'financiële adem geeft. Vragen, niet overvragen Met al deze voorstellen uit het Landhouwschapsrapport ..de Jon ge Agrariër" op zak is de jonge boer naar de overheid getogen. Omdat de regering (en ook het parlement) aanvankelijk weinig oor had voor de wensen werd de aandrang van de jonge boeren groter en luidruchtiger. Begin maart leidde dat tot een massa bijeenkomst in Bameveld. die overigens zeer gedisciplineerd ver lopen is. Deze bijeenkomst bete kende een rechtstreekse confron tatie van jonge boeren met parle mentariërs. Merkwaardig overi gens dat na deze massale verga dering wat schot kwam in de overbeidstoer.adering tot de jonge agrariërs, liet is natuurlijk weer verkeerd om te concluderen dat de overheid alleen met tam-tam in beweging gezet wordt. Als men de feiten op een rijtje zet wordt deze schijn toch zeer duidelijk ge wekt. Ovcrheidsaanbod Wat is het antwoord op de vraag van de jonge boer? Niet alle voor stellen zijn overgenomen. De voornaamste winstpunten voor de jonge agrariërs liggen in de wer king van de Grondbank en de fi nancieringsmethoden van de ban ken. De Grondbank geeft ruimere mogelijkheden aan de beginnend ondernemer. Hij kan vlugger een bedrijf overnemen met behulp van de Grondbank die bepaalde voorwaarden en normen afge zwakt heeft in gevallen van be drijfsovername. De overheid heeft voorts met de RABO-bank afspra ken gemaakt over een soepele fi nanciering bij bedrijfsovername. De jonge boer hoeft de eerste ja ren niet af te lossen en mag in bepaalde gevallen zelfs de rente bij de hoofdsom schrijven. Daar door heeft de jonge ondernemer juist tijdens de eerste en vaak moeilijke bedrijfsjaren wat meer lucht gekregen. Enkele wensen of voorstellen worden niet overgeno men of ingewilligd. De jonge boer zal helaas geen belastingvrije,, spaarmogelijkheid hebben. Even min krijgt hij een tijdelijke rente subsidie bij bedrijfsovername. De inkomensderving moet de jonge boer eveneens voor lief nemen. Alles op een rijtje zettend bevat het overheidsantwoord op de vraag van de jonge boer zowel plus- als minpunten. Balans opmaken Als men nu de balans opmaakt van de jonge boeren-actie, komt men tot de conclusie dat het pro bleem van de beginnende agra riër algemeen erkend wordt en gedeeltelik opgevangen wordt. Het overheidsaanbod blijft achter b - In de openingsdienst, die in de kerk gehouden werd, ging ds. G. F. Smaling uit Wierden voor en hij sprak over Mat- theüs 8 8. In zijn welkomstwoord richt de voorzitter, ds. D. D. H. Dijk zich inzonderheid tot ds. Verheul uit Wijhe, die namens de Gereformeerde classis aanwezig is, en tot ds. Albada uit Raalte, die voor het eerst een classicale vergadering van de classis Deventer meemaakt. Nadat de notulen van de vorige vergadering zijn goedgekeurd wordt bij de ingekomen stukken besloten adhesie te betuigen aan een schrijven van de classis Oost Brabant aan de Gene rale Synode, inhoudende het verzoek om over een eventuele vaststelling van een vaste Paasdatum tevoren de classicale vergaderingen te raadplegen. LAAFT I)E DORSTIGEN bij de jongeboeren-vraag. Heel nuchter redenerend mag men niet anders verwachten. Dat de jonge ondernemer in de land- en tuin bouw niet geheel zym zin heeft gekregen vindt zijn redenen in meerdere feiten. Allereerst laat de zieke economie niet toe dat be paalde bevolkingsgroepen hele maal aan hun trekken komen. Nog minder aanvaardbaar is het feit dat inwilliging van de jonge bóe ren-wensen tot precedenten leidt. Er zyn genoeg kapers op de kust of andere belangengroeperingen die met veel verre de urgentie van hun problemen verdedigen. Tenslotte is het ook goed om de wensen van de jonge agrariërs in hun juiste proportie te plaatsen. Een „ach en wee" geroep dat nooit wil ophouden slaat vaak om in een anti-stemming die zich uit in een „daar heb je ze weer". Het effect van een dergelyke hou ding is per saldo nadelig voor de jonge agrariër. Daar dienen ze goed rekening mee te houden. B. Schouwing Onderzoeken hebben aangetoond dat de weggebruiker duidelijk behoefte hepft aan goede verkeersinformatie. Hy word gewaarschuwd voor mogelijk plotseling optredende gevaarlijke verkeéssituaties en kan daarnaar handelen. De verkeersinformatie heeft een aangepast weg gedrag en een daarmee gepaard gaande positieve invloed op de verkeersveiligheid, alsmede een vlottere doorstroming van het verkeer en een beter benutten van de beschikbare capaciteit van het wegennet tot gevolg. Waarom verkeersinformatie? ik ben een boon, als dat niet lekker is Nu de aardappelen een dagje ouder worden en de nieuwe nog dure aardappelen niet voldoende worden aangevoerd zoeken wl) wat vaker naar een vervanqer Peulvruchten zijn niet alleen een vervanger van aardappelen, ze leveren zo veel eiwit dat ze tegelijk het vlees kunnen vervangen, mits ze worden aangevuld met grove graanprodukten Met erwten, bonen en linzen zijn oneindig veel lekkere mo gelijkheden te bedenken Hieronder vindt u er enkele van Servische bonensoep l 2 paprika's, 2 uien. 100 g mager rookspek in blokjes ge sneden, 1 eetlepel olie, 1 teentje knoflook, tijm. 1</2 I blik wittè bonen, 1 I bouillon, peterselie, 4 tomaten, peper, zout, (zure room of Bulgaarse yoghurt) Maak de paprika's en uien schoon en snijd ze klem Bak het spek uit In de olie en fruit de ui en kleingemaakte knof look in het vet lichtbruin Bak de paprika even mee Doe de witte bonen (met kookvocht) tijm en bouillon erbij Breng het geheel aan de kook en kook de soep 10 minuten door Snijd de peterselie klein en de tomaten in stukken Maak hiermee de soep op smaak af Gebruik zonodig peper en zout Roer aan tafel eventueel zur® room of Bulgaarse yoghurt door da soep. Geef de soep met brood. Nsw Yorkss bruine bonensoep i 1'/2 I blik bruine bonen, 1 I water, 30 g bruine suiker, 2 eetlepels gembersiroop, 1 eetlepel mosterdpoeder, stukje geraspte verse gember of 1 eetlepel gemberpoeder, 1 teentje kleingesneden knoflook, 100 g tomatenketchup, 3 kleingesneden uien. 150 g mager rookspek in blokjes 1 dl rode wijn. peper zout. aardappelmeel Doe de inhoud van de blikken m een pan Voeg de rest van de ingrediënten toe en breng het geheel aan de kook en kook de soep zachtjes enkele uren door Bind hem met wat aangemaakte aardappelmeel en maak hem op smaak met peper en zout Geef de soep met (atok)brood Kapucijners van Bali 1»/, I blik kapucijners, 2 eetlepels olie. 2 teentjes knoflook, een stukje verse gember, 3 uien, 250 g gesneden witte kool, 1 theelepel sambal oelek, 250 g taugé, 3 eetlepels ketjap mani8, 1 prei, selderieblad. Laat de kapucijners uitlekken. Fruit de kleingehakte^knof- look en geraspte verse gember in de hete oil®. Snijd de al schoongemaakte uien klein en fruit ze met de knoflook en gember lichtbruin. Voeg de witte kool toe en stoof die 10 minuten mee Maak de taugé, schoon door de groene vliesjes eraf te halen en hem te wassen. Doe de taugé met de uitgelekte kapucijners bij het groentemengsel en warm het geheel goed door Maak het op smaak met sambal, ket jap, kleingesneden prei en selderieblad Geef de kapucijners met atjar tjampoer of komkommersla B.B. met R. 200 g ham (of restjes runderlappen), 25 g boter of marga rine. 1 ui, 2 teentjes knoflook, 4 tomaten, '/2 bouillontablet, 1 laurierblad, 1 I blik bruine bonen, peper, zout. 400 g rijst Snijd het vlees in blokjes en bak ze aan in de boter of margarine Fruit de kleingesneden ui en knoflook mee en voeg de kleingesneden tomaat toe Voeg I water en de bouillontablet toe met het laurierblad Stoof het geheel 20 minuten. Schep de bruine bonen erdoor en maakt het gerecht op smaak af met peper Kook de rijst gaar in water met weinig zout Geef die bij de bonen Linzen uit Rio 400 g linzen, 1 I water, 3 eetlepels olie, 4 uien (1 teentje knoflook), 4 tomaten, 1 theelepel gedroogde basilicum, y2 theelepel oregano, 400 g wortel, 1 blik maïs, zout, peper Week de linzen 12 uur in het water en kook ze gaar in 20 minuten. Snijd de uien in ringen en smoor ze in olie. Doe eventueel de knoflook erbij en laat de uien glazig wor den. Roer de basilicum, oregano en In stukken gesneden wortelen erdoor Stoof het geheel 15 minuten. Schep de linzen, stukken tomaat en maïs erdoor en laat het geheel doorwarmen Maak het op smaak met peper en zout. Neem In plaats van linzen ook eens kapucijners of groene erwten. Wie verzorgt verkeersinformatie De bronnen voor de verkeersinfor matiedienst zijn de Politie,. ANWB, Rijkswaterstaat en KNMT. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie te Driebergen sur veilleert op meer dan 1000 (van de 2000) km autosnelweg en meldt de filevorming en de maatregelen om het verkeer weer te laten doorstro men. De Wegenwacht van de ANWB patrouilleert langs praktisch alle autosnelwegen en vele autowegen en meldt mist en gladheid. Kantonniers, brug- en sluiswach ters van Rijkswaterstaat verstrek ken informaties over werkzamhe- den, alsook mist en gladheid. 1-Iet KNMI geeft waarschuwin gen en verwachtingen met betrek king tot de rij-omstandigheden als gevolg van het weer. De verkregen informaties wor den tot één bericht verwerkt en aan de Radionieuwsdienst van het ANP doorgegeven. De wegenbouw zal volgens de huidige plannen achterblijven bij de groei van het wagenpark. De behoefte aan verkeersinformatie wordt hiermee steeds groter. Wie geeft verkeersinforma tie Verkeersinformatie wordt tiitge- zonden aan het eind van de uitzen dingen van de Radïonieuwsdienst ANP op alle Hilversumse zenders, met het zwaartepunt op Hilver sum 3. Op deze zender kan ieder uur verkeersinformatie worden uit gezonden, ook 's nachts. Bovendien kan op Hilversum 3 het program ma tussen de nieuwsuitzendingen worden onderbroken voor zeer dringende verkeersinformatie. Da gelijks kunnen in de NOS-medede- lingenrubriek van 17..55 tot 18 uur berichten worden uitgezonden over vooraf bekende wegsituaties, waar bij vertraging kan op treden, als- méde te verwachten verkeerssto- ringen door grote, veel publiek trekkende evenementen (bijv. TT- races Assen") met eventuele om leidingsroutes. Het NOS-journaal geeft in be perkte mate verkeersinformatie. De telefonische nieuwsdienst van het ANP neemt eveneens de ver- keersinformatieberichten op. De tekst wordt in principe elk uur aangepast. Dag en nacht kan men hiervoor terecht op het nummer 06222-333. De ANWB geeft tenslotte indivi duele verkeersinformatie aan het publiek. Op het nummer 070-264455 kan men dag en nacht de ANWB verkeersinformatiedienst bereiken. Ook over de toestand van de door gaande Europese wegen kan men hier informatie krijgen. Geografische benamingen In de berichten van de verkeers informatiedienst worden met be trekking tot de berichten over mist en gladheid een aantal benamingen gebruikt om een meer of minder groot ^gedeelte van ons land aan te duiden. Teneinde duidelijkheid te verschaffen omtrent de betekenis van deze benamingen die 't KNMI ook gebruikt voor de weersver wachtingen, volgt onderstaand een overzicht. Noorden is Groningen, Friesland, Drenthe, N.O.-Polder, Kop van Overijssel, Kop van Noord-Holland. Zuiden is Zeiand, Noord-Brabant en Limburg. Westen is Noord- en Zuid-Hol land, Zeeland. Oosten is Twenthe, Achterhoek, Oost-Veluwe, Oost-Betuwe en Sal- land. Noordoosten is Groningen, Dren the (uitgezonderd ZW-Drenthe). Zuidoosten is Limburg en Ooste lijk Noord-Brabant. Zuidwesten is Zeeland, Westelijk Noord-Brabant en de Zuidholland se eilanden. Noordwesten is Kop van Noord- Holland, grote Waddeneilanden, .NW-Friesland. Kustprovincies is Groningen, Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Midden is Utrecht, West-Veluwe, West-Betuwe en Flevolaand. Interpretatie Iran verkeersinformatie Er wordt door de samenwerken de partners gestreefd naar opti maal betrouwbare informatie. Doet 't wisselvallige Nederlandse weer Bij de wijzigingen der ordonnan ties die als voorstel aan de orde komen spreekt de classicale verga dering zich in meerderheid uit voor gelijkstelling van vrouwelijke pre dikanten, vicaris en hulppredikers, met de manlijke in geval van hu welijk of bij pensionering. Ds. P. Stoutjesdijk uit Hellendoom brengt vervolgens verslag uit van de Provinciale Kerkvergadering op woensdag 12 mei j'l., waarin hij waarderende woorden wijdde aan de activiteiten van het P.I.R.K. (Provinciale Interkerkelijke Recre atie Kommissie)waarvan 't jaar verslag besproken werd. Het PIRK onder voorzitterschap van ds. Ste- houwer, beijvert zich vooral om stimulerende contacten te leggen tussen de plaatselijke gemeente en de camping-gemeente, hetgeen van belang is, daar 30°/» van de inwo ners der grote steden de weeken den op campings doorbrengt. Hij deelt verder mede dat de PKV een cursus theologie voor gemeentele den zal opzetten, waarvan de duur 2 jaar zal zijn met een mogelijk vervolg van 3 jaar. Hij beveelt ook de vormingscursussen in provinci aal verband van harte in de be langstelling der ambtsdragers aan en deelt mee dat de Raad voor de Zending een Provinciaal zendings consulent (halftime) wil aanstel len, waarmee niet iedereen geluk kig blijkt te zijn, vooral omdat daardoor ook een. Provinciale Zen dingscommissie noodzakelijk wordt. Verder zal er door, de PKV met de particuliere Synode 'Overijssel der Gereformeerde Kerken ge sproken worden over het boekje „Te gek om los te lopen'' in ver band met de gecombineerde ver gadering der synoden^ Maaltijd des Heren Daar de primus-afgevaardigde der synode, ouderling Van Dijke uit Deventer verhinderd was, be zocht zijn secundus ouderling Mon- deel uit Holten de laatste Synode vergadering in maart jl. Hij bracht uitvoerig en gedegen verslag uit over de bespreking van het vijf jaarlijks visitatierapport van de Visitatoren Generaal, over.de ge zamenlijke bespreking van een Ge meenschappelijke verklaring over de viering van de maaltijd des Heren, opgesteld door de interker kelijke commissie „Intercommunie en ambt" van de Raad van Kerken in Nedei-land én het onafhankelijk daarvan opgestelde, doch 'groten deels daarmee overeenstemmende rapport van de commissie „Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van Kerken, getiteld „De ene maal tijd" én over de bespreking, die ertoe leidde, dat de Synode besloot •alle Hervormden via de SMRA te gaan registreren, dat de heer Mon- deel als waardering niet alleen een warm applaus ontving, maar dat de Classicale Vergadering ook be sloot vooral het verslag van de bespreking van het vijfjaarlijks visitatierapport te laten vermenig vuldigen voor alle leden der Clas sicale vergadering en er op een volgende vergadering over te spre ken, waarbij dan vooral de ver houding van de Gereformeerde Bond tot de rest van de Hervorm de Kerk aan de orde zal komen. Na het jaarverslag van de quaes tor van de classis wordt de verga dering geschorst en vervolgens om 8 uur heropend. dooi- het ingrijpen van instanties ter bestrijding van gladheid, door getroffen verkeersmaatregelen en ongevallen kan een situatie zich snel Wijzigen. De weggebruiker dient er dan ook rekening mee te houden dat de verkeersinformatie steeds berust op een momentopna me van de toestand op de door gaande wegen. Leven en laten leven Dan is er een forum aanwezig bestaande uit mevr. H. J. Lam- beek-Meijerink, de heer D. H. Kuiper, arts, ds. M. de Heer en de heer H A. van Pijpen, voor de •bespreking van het synodaal rap port inzake het vraagstuk der abortus, getiteld „Leven en laten leven", een poging tot het formu leren van een christelijke visie ten aanzien van de abortus provocatus. De heer Van Pijpen, die de fo rumbespreking leidt, zegt in zijn inleidend woord, dat er niet ab stract, niet emotioneel en niet los van de context van de situatie (zie rapport blz. 19) over de abortus gesproken moet worden. Elk der forumleden krijgt vervolgens het woord,. Mevr. Lambeek-Meïj erink zegt, sprekend vanuit haar denken als vrouw, dat de abortus provocatus duidelijk bij de wet geregeld moet worden en dat die wet gehand haafd dient te worden. Zwicht de regering voor pressie? Is de meer derheid der vrouwen zo voor ver ruiming der mogelijkheden tot abortus? Kind is Gods eigendom, ook in praenatale toestand! Wat - zijn de psychische gevolgen voor de vrouw, die zich laat aborteren? Wet die abortusmogelijkheden ver ruimt wekt gemakzucht in de hand: de brede weg. Is Gods weg niet de smalle? Dr. D. H. de Kuiper vertelt als medicus, y/at er lichamelijk gebeurt bij bevruchting en bij de verschil lende vormen van abortus, waarbij het lugubere de vergadering niet bespaard wordt. Hij wijst er op dat het zogenaamde „spiraaltje" en de morning afterpil eigenlijk al vor men van abortus zijn. Maar wat doe je als dokter wanmaar twee jongelui wat intiem met elkaar ge stoeid hebben en ze komen je om de morning afterpil vragen? Als je denkt aan alle mogelijke moeilijk heden, die komen kunnen, voldoe je aan hun verzoek. Wanneer je in ontwikkelingslanden ziet hoe 50°/o van de kinderen sterft van honger, heb je niet zoveel aarzeling om door het „spiraaltje" de geboorten te beperken. Ds. M. de Heer (Ökkenbroek) spreekt over het rapport van de synode. Hij zegt, als de kerk spreekt moet je je oren spitsen, vooral als ambtsdrager. Wel moe ten wij nuchter en reëel zijn. Kerk is geen wetgeefster. Zij spreekt ge loof uit in de toekomst en wil niet hooghartig oordelen. De kerk ge tuigt van het ware leven zoals God dat de mens gunt. De synode is •geen vrouw in nood. Bij kerkelijk spreken over abortus is er altijd gevaar dat er wetgeleerden spre ken, die mensen zware lasten op leggen zonder die zelf aan te ra-, ken. „Neeif, tenzij" De hoofdgedachte van het rap port is „Neen,tenzij" en dat „neen" is niet gericht tegen de overheid, niet tegen de medische wetenschap, niet tegen de vrouwen die zich la ten aborteren. Dit „neen" is ge richt tegen de dreigende mode. te gen de mentaliteit: „alles wat kan, mag, of móet zelfs." Dit „neen" be- tekent „wij zijn niet op de goede weg". Dit 53'nodaal rapport is een steun bij de herderlijke zorg. Ds. De Heer heeft waardering voor dit rapport: a. omdat niet vanuit de ongeboren vrucht, maar vanuit God de Schepper en Verlosser gedacht wordt; b. vanwege de omgang met en de keuze van de Bijbeltekst om Gods bevrijdend, handelen te illustreren (behalv? misschien Ps. 139); c. omdat er geargumenteerd wordt met alternatieven en discri minatie wordt afgewezen. Met bet oog op het pastoraat moet ook het „tenzij" de volle nadruk krijgen omdat het „neen" afstotend werkt. Na een discussie in groepen werd weer gesproken in de plenaire ver gadering, waarbij gewezen werd op de grote zuiging van de mentali teit, wat kan, mag, móet, de wei nige protesten tegen het militairis me, dat niet elk kind geschenk van God is (bv. in dronkenschap ver- wekt), terwijl ook gesteld wordt, dat een mens pas mens is door re latie met andere mensen. Dat is bij de foetus echter de eenzijdige relatie tot zijn moeder zodat er dus wel sprake is van menselijk leven. Het is ruim tien uur wanneer ds. Dijk de forumleden bedankt en de classicale vergadering besluit met gebed. C. C. Addink

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9