en rond Holten 4000 reeën dood in liet verkeer 21:111 ARM Schaap WAAR GAAN WE HEEN Wildbord staat er niet voor mets i*S«w HOLTEN 23 MEI 197S PAGINA 5 Varossieau: do. vr. 14.30 en 20.00 u. Oharles Bronson The Street- fighter 14 jr. Za. 18.45 en 21.00 u. Charles Bron son The Streetfighter 14 jr. meisjes lekker Za. 23.15 u. Wat vinden 18 jr. Zo. 14.30 u. Tarzan's grootste ge vecht 14 jr. Zo. 18.45 en 21.00 u. Charles Bron son The Streetfighter 14 jr. Ma. di. wo. 14.30 en 20.00 u. Char les Bronson The Streetfighter 14 Palace: Dag. 14.30. 18.45 en 21.00 u. Black Emanuelle 18 jr. Behalve wo. do. (27 mei) zo. en woensdagmiddag Tommy en de groene draak a.l. Deventer Schouwburg, Grote Kerkhof 1, tel. 11500; maandag 31 mei aanvang 20 uur Lenteconcert door het Overijssels Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Hubert Soudant Luxor Theater, Brink 20, telef, 18662; weekfilm wo 26 mei t.m. wo 2 juni Blue Movie - 2e week 18 jr.. nachtvoorstelling vr 28 mei 23 uur Der letzte tango in Hamburg 18 jr., matinee do 27, zo 30 mei 14 uur Zofro, de gemaskerde wreker a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur, za 18.30 en 21 uur, do eh zo 16, 18.30 en 21 uur Cinema, L. Bisschopstraat 69. tel. 11100: weekfilm wo 26 mei t.m. 2 juni Once upon a time in the west - 3e week 14 jr., nachtvoorstelling vr 28, za 29 mei resp. 23 en 24 uur The getaway 18 jr., matinee.wo.26, do 27, za 29, zo 30 mei, wo 2 juni 14 uur Kuifje en het haaienmeer a.l. AanVangst. weekfilm: werkd. 20 uur, do en zo 16, 18.45 en 21.15 uur, za 18.45 en 21.15 uur E.D.B.-Theater, Smedenstraat 10, tel. 13615; weekfilm wo 26 mei t.m. wo 2 juni Veel liefs uit Moskou 14 jr., nachtvoorstelling vr 28, za 29 mei resp. 23 en 23.30 uur De terug keer van Sabaita 18 jr., matinee do 27. za 29, zo 30 mei 14 uur Onder piratenvlag a.l. Aanvangst. week film: werkd. 20 uur, do en zo 16, 18.30 en 21 uur, za 18.30 en 21 urn- Opening Dvojceck Balkanrestau rant, Grote Overstraat 28 (boven Roland Stube); woensdag 2 juni 11.30-14.30 en 16.30-22 uur. Gaarne reserveren Avondfietsvierdaagse „De Zwalu wen"; ma 31 mei t.m. do 3 juni (vanaf Rielerenk) start 18-19 uur, 4x25 km. Bovendien elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 vanaf club huis D.K.C. Hellas, sportcomplex Rielerenk. Deelname ook voor niet- leden gratis mogelijk Lebuïnustoren, Grote Kerkhof za 29 mei 20.15 Orgelconcert in de Grote Kerk door Arie J. Keijzer Sporthal, Rembrandtkade za 29 mei 19 uur Karate-toernooi Stadhuis. Grote Kerkhof 4, tel. 72121; ma t,m vr 8-17; za en zo 13- 17 uur; 29 mei t.m. 6 juni Tentoon stelling van Afrikaanse kunst Galerie De Kunstpoot, Grote Poot 19, tel. 11848; geopend: -ma t.m. za 14-18, vr ook 19-21: 27 mei gesl., 18 mei tot 31 juni Jan Bon man. schilderijen De Rozijnenkorf, adres en ope ningstijden als Kunstpoot; Feya Wouda, schilderijen (tot 3 juni) Kunst Rondom, openb. leeszaal. Brink 70, tel. 13506; geopend: di t.m. vr 10-17,30 en 19-21, za 10-17. do gesl., tot 29 mei Chris Brand, letterontwerpen: Genrifc de Moree. bleurlino's. Daarna tot 19 juni: taal/beeld-beeld/taal, visuele poëzie van Hans Clavin, Herman Damen Pier van .Dijk, Robert Joseph, Pe ter Meijboom, G. J. de Rook. U. G. Stikker Het Ei van Columbus, Polstr. 76, tel. 12311; geopend: dgl. 16.30-19, di, do, vr ook 's avonds, ver-der on regelmatig; Voorjaarstentoonstel ling Deventer kunstenaars Kunsthoek Rabobank, Keizerstr. 2, tel. 17573; geopend, ma t.m. vr 9-16, vr ook 19-21, do gesl., tot 23 juni inzendingen tekenwedstrijd Rabobank Galerij Lenten, Kletterstraat 25- 27, Epse, tel. 21815; geopend: wo t.m. za 10-18, zo 14-17, do 27 mei als zo Voorjaarstentoonstelling: Wolfram Aichele. Donald Blake. Iian Boerrigter, Alfred Rozelaar Green, Fred Klein, Anton Voor zanger en Conrad Kickert Stadsbibliotheek, Kloosterstr. 3, tel. 16512; geopend: ma t.m. vr 10- 12 en 13-17, wo ook 18-20.45 (do'27 mei gesloten); 5 jaar bijzondere aanwinsten 1971-1976 Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556; geopend: di t.m. za 10-12.30 en 14-17. zo 14-17, hemelvaartsdag gesloten; antieke fietsen, zilver, aardewerk, keukens Museum De Drie Haringen, Brink 55. tel. 14556; geopend: als de Waag aankleedpoppen uit 1860-1910 Museum voor Mechanisch Speel goed, Noordenbergstraat 9. telef. 19739; geopend: als de Waag Cave du Tertre (Jaarsma Woon- centrum), Bergstraat 48. tel, 18494; geopend, gewone winkeltijden (ma gesloten) Werk van scholieren: li no's, pentekeningen, potloodteke ningen, over Deventer; sculpturen Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675: geopend: di t.m. vr 9-13 en 14-17, za 13-17, 27 mei 10- 13.30 Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer; donderdag 27 mei 14.30 uur Piano concert door Ann Vreede-Mees Borgelerbad, Borgelerdijk. telef. 17235; za 29 mei 18-20 uur Recrea tiewedstrijden zwemclub ,De Usel' Deventer jazz- en bluesdagen 26 t.m. 30 mei (programma 26 mei, zie vorige agenda). Verder jazz muziek óp de beiaard (vr) en draaiorgel ,De Turk' (za) Ei van Columbus, Polstr. 76/ tel. 12311: do 27 mei 18 uur Martin Bensing/Ben Gerritsen Quartet; 21 uur Loek Dikker Sextet; vr 28 mei 14 uur Boy Raaymakers Sextet; 13 uur Mindfilter/Dick Vennik: 21 u. Erwin Somer Quintet; za 29 mei 14 uur Jan Rath/Arend Nijenhuis; 17 uur Truus Kroeze Trio; 21 uur Willem Breuker/'Pierre Courbois, afgewisseld met Nationaal Hekel cabaret In den Elegast, Brink 10 bene den: do 27 mei 21 uur Charles Jazz Group; vr 28 mei 21 uur Ohm Kol- lektief; za 29 mei 21 uur Truus Kroeze Trio; zo 30 mei 14 uur Ter rasconcert Brasserie, Grote Overstraat 36 vr 28 mei 21 uur Shakey Sam Safariclub; Grote Poot 5, vr 28 mei 21 uur Hotclub '73 IJselhotel, Worp 2, zo 30 mei 14 uur Bigband Amor; 20 uur M, Ben- sing Qu Brink do 27 mei 14 uur New Age Jazz Chorale Botermarkt do 27 mei 20 uur Classic Jazz Collegium De door wildrijke gebieden in ons land lopende wegen zijn soms vele kilometers lang gestoffeerd" met de bekende rode waarschuwingsdriehoek, waarop een springend hert staat afgebeeld. Dit. verkeersbord is neergezet op die plekken waar het wild de weg pleegt over te steken. De gemotoriseerde weggebruikers worden en zijn dus gewaarschuwd door deze op gevaar wijzende borden. Het is overigens zeer te betreuren, kijkend naar het aantal ongelukken op de weg met groot wild, dat van een dergelijk waarschuwingsbord niet de wettelijke verplichting uitgaat als automobilist of motorrijders een bepaalde, veilig gebleken, lagere snelheid aan te houden. Veilig Verkeer Nederland raadt de gemotoriseerde weggebruikers ernstig aan het waarschuwingsbord voor overstekend groot wild ter harte te hemen en zegt met de politie: Rijdt kalm, weest bedachtzaam en let meer dan anders op datgene wat zich in de .bermkant afspeelt. Steekt er een ree of een hert over, wees er dan op bedacht dat er nog meer kun nen volgen. De gevolgen van dit soort ongelukken kunnen cata strofaal zijn als een automobilist of motorrijder, al dan niet met hun passagiers, in volle vaart tegen een edelhert of een wild zwijn botst of als gevolg van een manoeuvre om het dier te ontwijken tegen een boom. Ochtendsfeer in de Holter- berg. Het was het kleinste lamme tje dat ik ooit gezien heb. Wellicht is dat ook de reden dat ik het nogsteeds niet vergeten ben. Het stond héél alleen in de wei fragiel te wezen en hief, ter illustratie van zijn zieligheid, één voor pootje omhoog. Het was een diertje dat wat laat in het seizoen naar het volle leven had gegrepen en daar stond het nu duidelijk midden in, niet wetende wat het er mee zou aanvangen Het werd slechts omringd door hoog opgroeiend gras en wat pluizerige paardebloe men en misschien stond het daarom wel een beetje dis placed naar me te kijken. We werden slechts van elkaar gescheiden door een uiterst smal slootje. Maar voor het lammetje was het water véél te diep. Op mijn beurt waag de ik de stap over het slootje niet omdat niet veraf een boer naderde die, met een stok, een kudde schapen voor zich uit dreef. Boeren met stokken zien niet gaarne een vreemde op hun land Toen de kudde het lammetje was genaderd, kwam het diertje plotseling in bewe ging. Het huppelde vol ver trouwen op een ram af, maar deze gaf duidelijk te verstaan dat hij geen tapvergunning had. Het schooide overal, met zijn naar melk hunkerende bekje, maar werd bruut af gewezen. Het liet een schriel geluidje horen. Misschien omdat het dacht dat zijn aan wezigheid niemand was op gevallen De kudde schommelde in de richting van een in de buurt staande schaapskooi, maar wel in een tempo dat te hoog was voor de wankele pootjes van het lammetje. Het ver loor dan ook snel terrein op het grote peloton. Geen van de dieren keek ook maar een ogenblik naar hem om. Zij hadden, met de boer en de stok achter zich, waarschijn lijk genoeg aan hun eigen zorgen Plotseling bleef het lammetja besluiteloos staan en keek de kudde verongelijkt na. Hel scheen te overwegen welke perspectieven het leven vooi hem verder nog te biedeï had Daarna begon het traag in di richting van de kooi te lopen Er was maar héél weinig tiji voor nodig om het definitie} uit het oog te verliezen van wege het hoge gras Arm schaap. DJ,IVf Als automobilist passeer je ze ook dit voorjaar weer in een flits. Vormloze, slordig langs de kant van de weg liggende hoopjes. Vaak kun je aan een haarpluk zien wat het geweest is: een konijn, een egel, een meeuw, een spreeuw, een poes, een hond. Dieren die het stuk voor stuk hebben moeten afleggen te gen het hedendaagse verkeer. De dierensterfte in het Ne derlandse verkeer laat zich nauwelijks in cijfers uitdruk ken. Er zijn geen aantallen bekend, omdat er slechts hier en daar wordt geteld. Uiteraard speelt het gedrag van 'n dier bij een aanrijding een belang rijke rol. Omdat een egel bij ge vaar niet altijd weglopen, maar zich oprolt en stil blijft liggen wordt hij voor het langsrijdende verkeer erg kwetsbaar. Elk voorjaar blijken vooral ree- en te worden aangereden. Jonge mannetjes, die in de bronstijd niet worden geduld op het door de oude mannetjes verdedigde eigen gebied, gaan dan zwerven, met alle gevolgen van dien. Dat geldt ook voor de jonge dieren, die dan door hun moeder verstoten worden. Er zijn natuurlijk oplossingen te bedenken om het oversteken van dieren, en dan vooral in de wat wildrijke streken in ons land, te vergemakkelijken of tegen te gaan. Er zijn tunnels voor dassen in Limburg en het Land van Maas en Waal. Langs een weg door 'n na tuurreservaat op de Veluwe zijn er speciale vangbakken voor pad den ingegraven. Ook in Zuid-Hol land heeft het provinciaal bestuur de aandacht gericht op oversteken de padden. Voor een tussen Arn hem en Apeldoorn aan te leggen autosnelweg is zelfs een voor Euro pese begrippen uniek wildviaduct ontworpen, dat bij Beekbergen door Rijkswaterstaat zal worden gebouwd. Daarnaast zie je langs drieduizend kilometer weg in Ne derland wildspiegels staan. Die kaatsen het licht van de autokop lampen het bos in. De spijzkers, die de\,spiegel" vormen, doen de weer spiegeling' op de kop van een roof dier lijken. Overal staan verder de welbe kende waarschuwingsborden Over stekend wild'. Bekend zijn voorts nog de wïldrasters langs de wegen en de wild-roosters in de wegen. In Drenthe wordt op dit moment ge- experimenteerd in hoeverre schrik- hekken het wild op een afstand van het verkeer kunnen houden. Volgens het ministerie van Land bouw en Visserij laten er jaarlijks 4000 reeën op de weg het leven. De helft daarvan wordt niet bij de politie aangegeven. In 1973 g'e- beurden volgens het Centraal Bu reau voor de statistiek 389 onge vallen tussen rijdende voertuigen en dieren, waarbij doden en ge wonden vielen. Over alleen mate riële schade spreken de statistie ken niet.. Verkeersborden wijzen niet voor niets in ons land op het gevaar- van de weg kruisend wild.' Maar de meeste automobilisten lijken nauwelijks te reageren op deze borden. Totdat het te laat is De Holterbèrg, dee'l uitmakend van de Sallandse Heuvelrug, werd gevormd in de tijd dat gigantische gletsjers grote delen van Europa met een vaak honderd meter dikke ijslaag bedek ten. Voor zich uit schoven deze ijstongen enorme hoeveel heden zand die achterbleven toen het klimaat veranderde en het ijs smolt. Aan deze ijstijden danken wij de Hondsrug, Sallandse en de Utrechtse Heuvelrug en onze Veluwe. Gebie den die óók toen al bij de mensen in trek waren, want ze lagen hoog en droog en er was altijd buit te halen voor de eerste bewoners, die immers jagers én vissers waren. De Holterberg is ook in onze tijd zeer in trek vanwege het fraaie natuurschoon. Een van de meest voorkomende dieren in de Holter- berg is het konijn. Dit knaagdier- hoort hier oorspronkelijk niet thuis maar werd aan het begin van onze jaartelling door de Romeinen inge voerd ten behoeve van de jacht. Later hielden de Romeinen er lco- nijnentuinen op na die omgeven waren door een hoge muur om zo doende de natuurlijke vijanden op afstand te houden. Als bijzondere lekkernij golden de laurices, dit I zijn de ongeboren of pas geboren j jongen, die bovendien de schoon heid der Romeinse vrouwen zou bevorderen. Konijnen hebben voor- keur voor hooggelegen zandgron den. Ondergronds maken ze een labyrinth van gangen en kamers met de nodige vluchtpijpen, in ja gersjargon ook wel „bouw" of „wrang" genoemd. Als het vrouw tje moer genoemd moet wer pen (jongen ter wereld brengen) graaft zij een speciaal voor dit be stemd hol dat „wentel" wordt ge noemd. Dit hol is vaak niet dieper dan één meter en eindigt in een kamer die gevoerd wordt door de moer met gras en wol die zij zich zelf uit de borst en buik trekt. De jongen lampreiën geheten zijn bij de geboorte kaal en blind. Na ongeveer veertien dagen gaan ze zien en dan zitten ze ook be hoorlijk in het haar. Drie weken blijven de jongen in deze wentel en gedurende die tijd worden ze tweemaal per etmaal meestal 's nachts of 's morgens vroeg gezoogd. Na het zogen verlaat de moer de wentel en krabt deze weer dicht met zand dat met de voor poten goed vast wordt aangestampt. Vervolgens besprenkelt ze de ingang met urinedruppels om roofdieren zoals de bunzing, het hermelijn en de wezel te misleiden, hoewel ik van mening ben dat het ook tot functie heeft haar jongen gemakkelijker terug te vinden, vooral 's nachts. Drie weken lang heb ik iedere morgen in mijn schuiltent postgevat en zag het hierboven beschreven ritueel. Na drie weken waren de jongen zo ver dat de moer slechts de wentel behoefde open te krabben. Ze la gen bij wijze van spreken bij de voordeur op haar te wachten. Bin nen de kortste keren had elk- jong een tepeltje te pakken en deed zich te goed aan de melk, waarbij het een enorm gekrioel was. Geluid maken ze er niet bij, althans niet zodanig dat ik het horen kon. Na hetuitlopen van de lampreiën blijft de wentel doorgaans open. Maar de moer had me beet en had de pijp dichtgekrabd, waardoor ik 'n och tend tevergeefs zat. De jongen gaan dan naar de familiewrang want konijnen leven in groepsver band met allerlei rangen en stan den, in tegenstelling tot het haas dat behalve dan in de voorfplan- tingstijd het gehele jaar alleen (so litair) leeft. Meestal is de moer na het uitlopen van de jongen al weer gedekt. Regel is dat één moer vier a vijf worpen per jaar groot brengt, te beginnen in maart. Elke worp bestaat in de regél uit vier tot zes jongen het geen neerkomt op 20 tot 30 jongen per jaar. Hoewel de konijnenstand ieder jaar sterk wordt uitgedund door ziektes en snelverkeer en ook de jager menig konijntje mee naar huis neemt, weet het konijn zich in de Holter- berg heel goed te handhaven. Zo zelfs dat ze aanzienlijke schade veroorzaken aan landbouwgewas sen en in jdnge bosaanplant Wie eens wil zien hoe een wentel er van binnen uitziet, moet beslist eens naar het Bosmuseum op de Holterberg, waar trouwens meer natuurlijk fraais te zien valt. J. G. B. Foto's: J. G. Boerlng

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5