Honderdste sterfdag Groen van Prinsterer 1 HIP I# JÉSÈf Pinksterfeest - meifeest WEEKENDDIENSTEN KË&&' w* ww h mSSL p Uitstekend geslaagde spnitdag van de basisscholen in Holten H.M.V. concerteerde met Roel Smit KERKDIENSTEN Bescherming bloemen eti planten Fanfare - carillon - combinatie Gevonden-verloren Blocmenfeest Heidense oorsprong HOLTEN 28 MEI 1976 PAGINA 3 (Van een medewerker) Ter gelegenheid van de 100ste sterfdag van mr. dr. Guillaume Groen van Prinsterer werd op woensdag 19 mei jl. in de Waalse kerk aan het Noordeinde in Den Haag een herden kingsbijeenkomst gehouden. Groot was het aantal belang stellenden, waaronder veel jongeren, dat hierbij tegenwoordig was. Koningin Juliana werd vertegenwoordigd door de heer J. J. L. baron van Lynden. Verder zagen wij kamervoorzitter dr. A. Vondeling, minister mr. W. F. de Gaay Fortman, de fractievoorzitters mr. W. Aantjes, mr. F. H. J. J. Andriessen en dr. R. J. H. Kruisinga, de oud-ministers mr. K. H. J. Beernink en mr. dr. J. Donner, alsmede de historicus H. Algra. Mr. O. W. A. baron van Verschuer voorzitter van de Christelijke His torische Unie, opende de bijeen komst met het lezen van het door Groen op zijn sterfbed voor het laatst onderstreepte bijbelgedeelte Openbaringen 7 9-17. Vervolgens hield prof. dr. J. W. van Hulst een toespraak over Groen van Prinsterer en het onderwijs". De heer Van Hulst bepaalde zijn gehoor bij het con flict van Groen over de onderwijs- wetgeving met zijn vriend en geestverwant minister mr. J. J. L. van der Brugghen in 1857. Groen wenste openbare confessionele scholen. De Groninger richting, onder leiding van. de hoogleraar dr. P. Hofstede de Groot, wilde een algemeen chirstelijke open bare school, zonder leerstelligheid. Onder het conservatieve kabinet- Van der Brugghen kwam de schoolwet tot stand. Formateur Van der Brugghen beheerste in het kabinet de onderwijspolitiek. De openbare school zou volgens die wet moeten opleiden tot ,,alle christelijke en maatschappelijke •deugden". Teleurgesteld nam Groen na de aanvaarding in 1857 van het wetsontwerp ontslag als lid van de tweede kamer. Er kwam een breuk tussen Van der Brugghen en Groen. Vier jaar later keerde Groen in de kamer terug en werd pleitbezorger van christelijk onderwijs als bijzonder onderwijs. Van Hulst meent, dat Groen zich ook zeker zou hebben verzet tegen de huidige ontwikke lingen in het onderwijs, die op grond van de zich wijzigende in zichten inzake de opvoedingsvor- men in bepaalde situaties samen werkingsscholen hebben doen, ont staan. Hierna was het woord aan dr. W. Aalders, hervormd predikant-en lector voor het onderdeel wereld- Eprotestantisme aan de universiteit van Nijmegen, Aalders refereerde over „Groen van Prinsterer en de theologie". In zijn rede ging dr. Aalders uit van Groens levens devies: „Een staatsman niet! Een Evangeliebelijder!" Groen van Prinsterer heeft 'in zijn leven aan het belijden een diepe en actuele betekenis gegeven. Hij keerde zich tegen, de moderne theologen en ook tegen de mannen van de ethisch-irenische richting. Hun theologie is wetenschap, geen Evangeliebelijden. Zij gaan mee met de aspiraties van de tijd en koesteren ongelooflijke illusies ten aanzien van de toekomst. Tegen over deze theologen met hun on beperkt of geremd vooruitgangs denken stelde Groen het kruis der verzoening in het middelpunt. Geen vooruitgang, maar verlos sing! Door de meest en zijner tijd genoten is hij daarin niet begre pen. Nu er echter een eeuw is verstreken na Groens dood, moet worden erkend dat de geschiede nis Groen in het gelijk heeft ge steld. Uit het 'vooruitgangsdenken zijn immers al die kwalijke ideo logieën voortgekomen, die het NED, HERV. KERK 8.30 en 10.15 uur ds. A. Schel- levis. Bed. Heilige Doop Extra coll. Sahel. Oppasdienst: mevr. Admiraal, Henny Baltus en Alie Koop- 10.00 uur Jongerendienst in „Irene". Coll. Sahel. 19.30 uur Gespreksdienst in „Irene" ds. A. W. Berkhof. Coll. Sahel. GEREF. KERK 8.30—10.00 en 19.15 uur ds. G. W. Peddemors. In alle diensten is de eerste coll. voor de kerk en de twee de voor rente en aflossing. Oppasdienst: mej. D. Verveda, mevr. Veldhuis-Willems (res. Henriëtte Kolkman)mevr. Hulsman-Veldhuis, Ria Prins (res. Ria Jansen). R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur.. DIJKERH0EK 9.30 uur ds. M. de Heer van Okkenbroek. Extra coll. Sahel. OKKENBROEK 10.00 uur ds. A. W. Berkhof van Holten. Uitgangscoll. Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. bestaan loswrikken, van zijn fun dament en die de mens uitleveren aan totalitaire systemen. Tegen over dei ideologieën heeft de mo derne en de ethische theologie geen enkel verweer. Weerstand tegen de ideologieën is er slechts, wanneer men het kruis belijdt als het middelpunt der wereldgeschie denis. Daarom zou men thans Groens leuze: „Tegen de revolutie het Evangelie!" moeten vertalen als: Tegen de ideologieën het Evangelie! Dat is de grote bete kenis van Groen van Prinsterer als Evangeliebelijder, aldus dr. Aalders. De der-de spreker was mr. A. M. Donner, die namens ons land zit ting heeft in het Europese hof van justitie. Zijn toespraak had tot titel „Groen van Prinsterer en zijn staatkundige betekenis." Don ner betoogde de Groen, toen deze de vraag stelde: „Wat doen chris tenen in de politiek?", zich met zijn boodschap in 's lands raad zaal geheel op zijn plaats wist en zich met ten minste evenveel recht als welk medelid ook ver tegenwoordiger van het gehele Nederlandse volk voelde. In de karakteristiek, die Groen van zichzelf gaf: een staatsman niet, een Evangeliebelijder, zag Donner een uitdaging aan het onbetwist bare staatmanschap van zijn jeugdvriend, evenknie en. tegen speler Thorbecke, dat, hoe indruk wekkend ook, naar de stellige overtuiging van Groen een dimen sie miste. In het levensdevies ligt een weigering om zich te laten opsluiten in het politieke polari satiemodel van zijn dagen, name lijk tussen liberalen en conserva tieven. Mr. Donner beschouwt het woord: een staatsman niet enz. als een wekroep aan dat volk achter de kiezers, waarop Groen zich zo graag beriep, om zich toch vooral niet buiten de politiek te laten sluiten door de nieuwe, post- revolutionaire maatstaven, wat als politiek mag gelden, wat in de politieke arena relevant is en wat daar wel en niet ter sprake behoort te komen. Met heel zijn leven en werken heeft Groen be wezen dat, zo de Evangeliebelijder dan al afstand neemt van een staatmanschap, dat zich door de „raison d'état" (leefregel van het uit de omwentelingen van de 18e eeuw voortgekomen liberale be stel) laat leiden, zijn uitspraak zeker niet bedoelde om een schot op te richten tussen geloofsbelij denis en actieve staatkunde. Met terdaad is hij erin geslaagd om grote groepen, die ver van de politiek afstonden en daar weinig heil van verwachtten, te activeren en tot bewustzijn van hun verant woordelijkheid als belijdende bur gers te brengen. Door die agitatie, zoals niet alleen zijn tegenstan ders het noemden hij heeft, als zovelen na hem, ondervonden dat waar een christen zich in de poli tiek begeeft, er altijd wel een theoloog klaar staat om hem vro melijk een mes in de rug te ste ken door die agitatie heeft hij bevorderd, dat het volk 'achter de kiezers zich in de rijen van de kiezers plaatste, en heeft hij de Nederlandse staatkunde een an dere, minder eenzijdige richting helpen geven, zo eindigde mr. Donner zijn toespraak. De heer II. A. de Boer, voorzitter van de AnEti-Revolutionaire Partij, diie de bijeenkomst sloot, nodigde alle aanwezigen uit voor een ont vangst in het gebouw van de eerste kamer. Daar bood de direc teur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leeman, mr. W. F. de Gaay Fortman de bijzondere postzegel ter herdenking van de 100ste sterf dag van Guillaume Groen van Prinsterer aan. De minister van binnenlandse zaken had 's mor gens reeds een toespraak gehou den bij het graf van Groen op de begraafplaats „Ter navolging" in Sctieveningen. ili; Dit badpak is in de collec tie van Triumph Internatio nal opgenomen. Vervaardigd van Elastan-Satin/acetat- crèpe en verkrijgbaar in drie kleuren. Het is nu tijd, dat de bescherming van onze kamer- en tuinplanten tegen insekten ter hand wordt ge nomen. Want rupsen, luizen, wantsen en trips kunnen door vreten en zui gen de sierplanten in het volle sei zoen ernstig beschadigen en door het overbrengen van ziekten doen afsterven. Een veilige methode zich te vrij waren van veie insekten kan men bereiken door gebruik te maken van Pokon plantenspray. Deze insecticide heeft het grote voordeel dat het is bereid uit plan ten (dus niet synthetisch). Het le vert geen gevaar op voor het bio logisch evenwicht in de natuur en dat mag men vooral niet onder schatten. De werkzame sloffen zijn: Pyre- •thrinen en Rotenon, Pyrethrinen zijn bereid uit bloemblaadjes van de Pyrethrumplant. Rotenon wordt gewonnen uit de wórtels van de tropische boom Derris el- liptica. Er is een speciale spuitbus, waar mee door één druk op de knop de nevel verstuift over de planten en de insekten geen kans meer heb ben om uw planten aan te tasten. Zodra de insekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich be ter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten hebben, voorkom dan aantasting. Bij Pinkstergebruiken worden veel bloemen gebruikt. Pinksterkroon komt in veel landen van Europa voor. „Pinksterbroed die mooie roed, wie heeft ons dat gegeven? Lang zal hij leven!" Kinderstemmen zingen dit lied, meisjesstemmen. Een groepje zingt dit wijsje aan één stuk door. Twee meisjes houden een ereboog om hoog. Een mooie boog, ver sierd met bloemen en papieren linten. En onder die boog loopt, met kinderlijke ernst, wat schuch- Dinsdag is de jaarlijkse sport dag onder bijzonder fraaie weersomstandigheden gehou den op het sportpark Meer manskamp. Er werd aan deelgenomen door ruim 500 leerlingen van de zeven lage re scholen van de gemeente Holten, nL de scholenvan Dijkerhoek en Espelo, Dorps school, Haarschool, Kompas, Kolschool en Schakel. Vooraf was op avonden, met vaak behoorlijke publieke belang stelling, een halve competitie voetbal en handbal gespeeld. Bij voetbal werd de Kolschool onge slagen kampioen. Tweede werd hier de Schakel en Dijkerlo (een combinatie van Dijkerhoek en Es pelo) haalde de derde plaats. Dorpsschool. Haarschool en Kom pas werden respectievelijk vierde, 'vijfde en zesde. De Haarschool werd voor het eerst in zijn be staan kampioen bij het handbal len. De Dorpsschool wist in de laatste wedstrijd de tweede plaats te vermoveren voor het team van de Schakel. Vierde werd Dijker lo, Kolschool vijfde en het Kom pas werd zesde. Dinsdagmorgen waren ruim 500 leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen present om hun individuele mogelijkheden op de onderdelen: 60 meter hardlopen, werpen met een grote bal, ver springen en hindemisbaan met vijf onderdelen, te laten zien. Het programma kon dankzij de medewerking van ouders, perso neel en kinderen bijzonder vlot worden verwerkt. Alle leerlingen krijgen voor hun prestatie een schooldiploma licha melijke geoefendheid. Door enkele leerlingen werd het hoogst haalbare diploma - een E- diploma - gehaald. Dat waren: Annie Ebrecht van Dijkerhoek en Martin Wilpshaar, Theo Boode, Rene Bannink en Erik Bekkemens allen van de Kolschool. Als afsluiting van het ochtendpro gramma werd een estafettewed strijd over 60 meter gelopen. Van elke school zetten vier meisjes en vier jongens hun beste beentjes voor om de. eer van hun school hoog te houden. Onder luide toe juichingen van vele grote en klei ne supporters en met veel span ning werd deze wedstrijd gelopen. De Haarschool kwam uiteindelijk als eerste over de finish met 1-18.1. Dat was nog net voor het acthtal van de Schakel dat 1.18.7 noteerde. De verdere uitslag was: 3. Kolschool 1.19.3; 4. Dorpsschool 1.22.0; 5. Kompas 1.24.1; 6. Espelo 1.24.2; 7. Dijkerhoek 1.24.5. 's Middags werd er lijnbal ge speeld, waaraan door alle leer lingen vanaf de vierde Idas werd meegedaan. Op 12 velden werd dit spel gespeeld. De verschillende groepen waren ingedeeld per klas. Opzet van dit programmaonder deel is niet in de eerste plaats het winnen, maar vooral het op een plezierige manier samen bezig zijn met een spel. Aan liet eind van de middag werd nog een gezellig partijtje lijnbal gespeeld door het personeel van de verschillende scholen, dit tot genoegen van de leerlingen. Inmiddels had de prijsuitreiking voor alle onderdelen plaats gehad. De heer Mekenitoamp sprak na mens de sportcommissie voor de basisscholen zijn dank uit voor de medewerking van de heer Hof man (terrein), de heer Den Heyer (geluid), het kantinepersoneel, ou ders, scheidsrechters bij lijnbal, voetbal en handbal en het perso neel van de diverse scholen. Al met al een zeer geslaagde sportdag voor de jeugd op Meer manskamp. Op initiatief van de dirigent van HMV 'Henny Fransen vond op de Kalfsfermansweide een openluchtconcert plaats, waartoe de akoestisch gunstige muziekkoepel zich uitstekend leende. De belangstelling voor dit bijzonder muzikale gebeuren was groot, terwijl het weer gunstig was te noemen. Het gerenommeerde fanfare-orkest begon muzikaal en ontspannen met de mars Ponchinello van Rimmer, de grote koper bezetting kwam fraai tot zjjjn recht, immers dergelijke bezettingen zyn meestal aangewezen op akoestisch ongunstige ruimten. GEVONDEN: Etui; kanarie; siga rettenaansteker; bougiesleutel; ka ter; balsband van een hond; snoei- schaar; hondepenning. VERLORENBruinlederen porte feuille; balletpakje; gehaakte tas; portemonnee; hond (2x): gvm- broek; fiets merk Sparta. De talentvolle beiaardier van De venter en Meppel leidde zijn spel op het rijdend carillon dn met een drietal marsen van Leen 't Hart. De Spaanse accenten waren dui delijk waarneembaar, terwijl het tepel onmiddellijk de affiniteit ken merkte, specifiek wat het carillon betreft. Verleden jaar was Roel Smit de winnaar van de improvi- satieprijs op het beiaardconcours in Tiel. Nadat H.M.V. het populaire werk je Amazing Grace sfeervol en fijn genuanceerd had vertolkt, blèef 't carillon niet achter en werd een variatie op de bekende Entertai ner uitgevoerd. Het ritme was sterk en de melodie kwam duide lijk naar voren, in het verder ver loop was het arrangement wat te lang van stof, zodat herhalingen voora]. ritmisch niet uitbleven. Een hoogtepunt voor het fanfare orkest werd Purcell's Trumpet Tune and Air, het laatste met sierlijk legato en sonore loonvor ming. De Valerius-suite met drie bekende liederen voor orkest en beiaard was zeer gevarieerd, vooral het midde'ndeel met Here, lcerë van ons af, klonk 'imponerend in. de openlucht, het orkest met het orgelend koper en de .licht voetige klokketonen, die in de figuratie de melodie fraai omlijst te. Merck toch hoe sterek had vir tuoze fragmenten van het solo- instrument, de combinatie met het orkest lukte voortreffelijk, zodat, het notenbeeld homogeen over kwam. Het bekende koraal van Huggens werd geroutineerd door HMV vertolkt op ontspannen wij ze, waarbij de musiceertrant bui tengewoon plezierig was. Het slotstuk was een zoveelste bewerking van de Schilderijen tentoonstelling van Moussoi'gski, aanvankelijk voor piano geschre ven, daarna voor symfonie-orkest bewerkt en dan nu uitgevoerd in een arrangement voor beiaard en 'koperensemble. Wim Franken was de arrangeur, die de tien frag menten boeiend had bewerkt. Vooral de programmatische ken ter vanwege de eer, die haar te beurt valt, een geheel in het wit gekleed meisje. Ze heeft bloemen in hethaar. In haar hand draagt zij een korfje, gevuld met papie ren lovertjes. De Pinksterbruid met haar „gevolg" trekt langs de mooie oude wegen van het land, zo rijk aan folklore: Twente. De meisjes hebben busjes bij zich. Daar worden de vele goede gaven in gedaan. Want geen enkele boer derij, geen huisje wordt overgesla gen. Al zingend trekt men van de een naar de ander: „Pinkst'n komt eenmaal in 't jaar, wie ons niet wat geven kan, die moet ons dan maar laten gaan. Geef wat, hou wat, yoJgeng! jaar ;pt." s ,.r. Bij ieder die een gave gééft wat geld of snoepgoed strooit het bruidje wat lovertjes uit haar korfje voor de deur. En wie zou niet iets geven? De ouderen zijn vertederd wanneer zij de kinderen voor de deur zien staan. Ze den ken aan him eigen jeugd. Toen was het al net zo met Pinksteren. Want dit rondgaan is al 'n eeuwen oud gebruik Zeg het met bloemen, is de slag zin bij elk Pinkstergebruik. De winter is nu voorgoed voorbij. De weiden en de bossen zijn groen, de bloemen bloeienPinksterfeest - bloemenfeest Ook de Pinksterkroon is een bloemstuk. Zowel op Terschelling als in de Gelderse Achterhoek wor den deze versieringen met Pink steren opgehangen. In Borculo hangt de jeugd een Pinkstérkroon boven de straat. Onder de kroon wordt een matje neergelegd. Iedere voorbijganger wordt gemaand om zijn schoenzolen te reinigen: „voet je vegen, centje geven". Op die manier wordt er een heel kapitaal tje bij elkaar „geveegd".Op Ter schelling moet de boer, die een op gehangen Pinksterkroon passeert, geen geld doch wat melk offeren. Van het geschonkene wordt choco lademelk gemaakt. Zo'n Pinksterkroon is een .waar pronkstuk. Op Terschelling wordt •rond een hoepel dennegroen ge vlochten. In het groen worden Pinksterbloemen en koekoeksbloe men gestoken. Daarna wordt de kroon ook nog versierd met ge kleurde eierdoppen. Zowel in de Achterhoek als op Terschelling leeft het gebruik van de Pinkster kroon weer op. De Pinksterkroon van Deventer is geèn kroon. Ook zit er bloem noch blad aan. Het is een boom, of beter gezegd, een stellage, bestaande uit een paal, waar omheen van boven tot onde ren steeds wijder wordende hoe pels zijn aangebracht. Het geheel is ongeveer drie meter hoog. Pa pieren slingers hangen van de top merken in Bydlo met de voort- hobbelende Poolse ossekar waren beeldend en suggestief Indruk wekkend klonk het slot met gelijk waardige partijen van fanfare en carillon in La grande porte de Kiev, Harteljjk applaus onderstreepte de gróte waardering van het pu bliek, dat woensdagvoormiddag de gelegenheid hadhet rijdend carillon te, beluisteren op verschil lende plaatsen in Holten, waarbij Roel Smit in de koffiepauze op het plein van de Holtense Scholen gemeenschap zijn indringend spel besloot. Voorzitter A. Westrik sprak een slotwoord, waarbij dirigenten beiaardier in de bloemen werden gezet. Een primeur voor Holten, waarschijnlijk voor geheel Twente en Salland een muzikaal novum, voor herhaling zeker vatbaar! KASPERSMA naar beneden, waardoor de „kroon" een kleurrijke „obelisk" wordt. Op verschillende hoogten zijn stokken vertikaal in het bouwsel gestoken. Aan de uiteinden daarvan zijn vlaggetjes bevestigd, terwijl er te vens lampionnen aan worden ge hangen. Kinderen dansen zingend rond de Pinksterkroon. Maar ook deouderen doen nog mee. Want 's avonds als de duisternis is ge- vallen en de lampionnen een zwak schijnsel op de slingers werpen, dansen de ouderen: „Vanoavend is het eerst wonder schoon, hoezee, dan branden de keerskes in de kroon, hoezee, en hóe dc kinder noa bedde zint, voor ons de pret eerst recht begint. HtféZeè?'hdezee,'""hoézee Zo gaat het de gehele avond door. Tot 11 uur wordt er gedanst. Want dan komt de muziek. En met de harmonie voorop brengt de ge hele menigte de versierde Pink sterkroon naar een plek buiten de stad. Daar wordt de papieren .stel lage verbrand onder het zingen van: „A-a-n de oever van een snelle vliet Dit herinnert aan een nog ouder gebruik. Vroeger werd nl. de kroon in het water gesmeten. Dit Deventer „Rozen" afge leid van „Rozenhoed" een grote hoed bevestigd op een lange staak, waarvan de linten afhingen en werden vastgehouden tijdens de rondedans, dit „rozen" nu, is een overblijfsel van de oude „Croon- spélen". waartegen bijvoor-beeld in 1435 te Brussel een verbod Werd uitgevaardigd. Pinksterkronen mooi bloem stukken sieren geheel de Ach- Vrijdag 28 mei Fa. Klein Velderman B.V., Kol- weg, de gehele dag gesloten. Vrijdagavond Koekactie van ZVV Blauw Wit (zie bericht en adv.). Zaterdag 29 mei 13.45 uyr: Bejaardenmiddag leden N.V.V. in zaal „Vosman". Koekactie ZVV Blauw Wit in de buurtschappen (zie advertentie en bericht) Zondag 30 mei 14.00 uur: Dansen in café „De Wipperf" (zie advertentie). 19,30 uur: Dansen in Bar-dancing „Boode" te Bathmen. Donderdag 3 juni 9.30 uur: Nabespreking band- werkstukken afdeling Holten, Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman". 20.00 uur: Jaarlijkse Algemene Le denvergadering ZW „Blauw Wit" in hotel „Vosman1'. Vrydag 4 juni 19.30 uur: Gezeliigheidsrit Suppor tersvereniging S.V. „Holten". Start: „Meermanskamp". Vanaf 19.00 uur inschrijving voor deel name. Maandag 14 juni 20.00 uur: Ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel „Vos man". Donderdag 17 juni 20.00 uur: Uitvoering Holtense Boerendansgroep en Balletgroep Holten m.m.v. Stichting voor Sociaal en Cultureelwerk Holten in gebouw „Irene". Geboren: Marita dv A Withaar en G Stam (geboren te Deventer); Neeltje Frederika dv C Joldersma en F Lissenberg (geboren te De venter). Gehuwd: W Markvoort 22 jr Hol ten en G II Oolbekkink 20 jr Mar- kelo; G J Bosch 29 jr Hengelo en A Manenschijn 25 jr Holten. terhoek: Diepenheim, Ootmarsum, Borculo, Groenlo, overal hangen zij boven de straat. Pinksterkronen zijn bovendien tot ver buiten onze grenzen te zien. In de Zuidelijke' Harz de zg. Queste van Questen- bergen. In Scandinavië later in de tijd de Midzomerstang, die wordt opgericht tijdens de Midzo merfeesten. De Pinksterkroon ook al is er later misschien hier en daar een Christelijk tintje aan gegeven iseen "doordé 'ëeüwen heen ge- •handhaafd heidens gebruik. De kroon, gebonden aan een hoepel, wijst er op, dat hier- symbolen de kruisspaken worden gebruikt, terug te vinden in het Zonnerad, dat we trouwens overal in Europa aantreffen tijdens de Midzomer feesten. Het zijn symbolen van, vruchtbarheid en zomervreugde. Pinkster-gebruiken, zoals deze, heb ben dus meer met het jaargetijde te maken, waarin de Pinksterda gen toevallig voorkomen, dan met. de christelijke betekenis van het Pinksterfeest. Ook de Pinkster bruid is eigenlijk een Meikoningin, vertegenwoordigster van herleefde groeikracht in de natuur. Pinkster feesten zijn zo meer Meifeesten en .al .wordt vandaag de dag aan de heidense betékenis geen waarde meer gehecht, wie ziet er nu niet graag bloemen als teken, dat de 'zomer weer voor de deur staat? Laten we voor dit jaar hopen: Een Zonnige Zomer. (Nadruk verboden.) ARTS Vrydag 5 uur t.e.m. maandag morgen 8 uur (uitsluitend voor .spoedgevallen) W. R.. van Cou- welaar, Holterenkstr. 18, tel* 2750. Voor boodschappen bel len: 11.00 uur en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Waam. zuster J. Bleyenberg, Ab Jansenstraat 7, tel. 1662. Spreekuur wijkverpleegkundi gen en uitlenen magazijnartike- lën: werkdagen 13.30-14.30 uur. Groene Kruisgèbouw. Z1EKEPSVERV0ER A. Müller, tel. 1745 b.g.g. J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. TANDARTS J. Webbink, de Ruyterstraat 19 Rijssen. Tel. 05480-4140. Spreek uur voor spoedgevallen: 5.00 - 5.30 uur nam. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Dierenplas- straat 5, tel. 1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke dienstverlening „Midden Overijssel", Dorpsstraat 16, Holten, tel. 2784. Spreekuren: maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30-u., donderdagsavonds van 6-7 uur en volgens afspraak. OPPASCENTRALE J. v.d. Meer, Canadastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.30 en 10 uur). GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 u. Dorpsstraat 16, tel. 2784. Tijdens de weekends zijn Maat schappelijk Werk en Gezins verzorging telefonisch bereik baar onder nr. 05486-6465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisgè bouw, Gaardenstr. G. J. Kraay, tel. 2299. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 30 mei: B. Goor Obbink, Kozakkenstraat 2, tel. 1526. Maandag 31 mei t.e.m. zondag 6 juni: H. W. Goorman Kolweg 52. Aangifte van ge storven dieren op zaterdag van 9.00 - 11.00 uur aan het slacht huis, tel. 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 29 mei t.e.m. vrijdag 4 juni:' Electra: II. Heijink, Kolweg 44 tel. 2124 Gas: J. 'Bosschers, Beuseberg 54, tel. 1945. POLITIE Telefoon 1352 - 2665 en 2655. 's Nachts telefoon 05200 - 71234 BRANDWEER Telefoon 2 2 22 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3