aantrekkelijk... zo'neigen woning! VYN start nieuwe actie: Inhalen - vergeet t maar fiebr. Zotibrood vrachtwagen- chauffeur BONDSSPAARBANK YVN: fietsreflectors onnodig vertraagd SS KOOPCENTRUM IJ UITSTEK sieraad voor Uw tuin 't is ook niet zo duur als u denkt hypotheekrente vanaf MEMÊÊI'T Te snel naderen kruispunt gevaarlijk Een mooi gazon. VOOR MIDDEN EN DDST NEDERLAND SUUtTJE SLAATJE „Msttlin" - lathmen ferhuizingesi transporten SMCA 1100 Garage Sehuppert bv „DE POPPE" nuchtere stierkalveren MOENBELT Levenslang zitten HOLTEN 14 MEI 1976 PAGINA 6 Hypotheekrente en enige andere kosten zijn voor loon- en inkomstenbelasting aftrekbaar. Dat geldt óók voor andere leningen en kredieten van uw Bondsspaarbank. Dus is het voordeliger dan u denkt! TE KOOP 'de bank voor deze generatie' Kom even langs en laat u deskundig voorlichten. Onze kantoren zijn altijd dicht in de buurt. Of beleven voor een afspraak. Deze maand begint Veilig Verkeer Nederland, in samen werking met de Centrale Politie Verkeerscommissie en de Verkeerseommissie Openbaar Ministerie, een tot eind juli durende campagne, waarin de weggebruikers op het hart wordt gedrukt bij twijfel nooit in te halen. Anders gezegd: „Inhalen - vergeet 't maar", zoals het motto van de actie luidt. Riskanter is het nauwelijks te bedenken: Inhalen bij tegemoetko mend verkeer, bij kruispunten, in bochten of op andere onoverzich telijke weggedeelten. Vooral op eenbaanswegen buiten de bebouw de kom ontstaan hierdoor veel on gelukken. In 1973 deden zich bui ten de bebouwde kom 17.500 aan rijdingen voor. In ruim 14% was ei-sprake van een frontale botsing. Van deze ongevallen gebeurde 56 pet. op een rechte weg en 30 pet. bij een bocht of hoek. In de meeste gevallen betrof het inhaalongeluk- ken. Ook uit buitenlandse onder zoeken is gebleken dat inhalen tot de meest gevaarlijke manoeuvres in het verkeer kan worden gere kend. Een greep uit de trieste, overi gens niet complete, lijst van inhaal- botsingen die in de maand april 1976 op de Nederlandse wegen ge beurden: op 1 april in het Noord brabantse dorp Zeeland "1dode en bij Meppel eveneens 1 dode; op 3 april in- Lisse I 'dode; op -4 april in Eemnes 1 dode; op 7 april op Schouwen-Duiveland 2 doden; in het paasweekeinde in Enkhuizen 2 doden en in Den Bosch 1 dode: op 27 april bij Edam 3 doden; op 28 april bij Groningen 2 doden. Veilig Verkeer Nederland vindt, dat de invoering van een rechthoekige rode reflector achterop fietsen veel te lang op zich laat wachten. Al een kleine vijf jaar geleden hebben proeven, die VVN als eerste nam, overduidelijk aan het licht gebracht, dat dergelijke reflectoren belangrijk bijdragen tot een betere zichtbaarheid tijdens duisternis van fietsen. Daar mee uitgeruste tweewielers bleken in het dimlicht van achteropkomende auto's reeds op een afstand van 150 meter waarneembaar te zijn. Veilig Verkeer Nederland wijst er op dat bij het inhalen gauw een fout kan worden gemaakt. Tien tegen één dat het verkeerd kan aflopen als er eigenlijk te weinig ruimte is om in te halen, onvol doende gelet wordt op het achter opkomend verkeer, geen afstand wordt gehouden, de ingehaalde wordt verrast, de afstand en de snelheid van de tegenligger ver keerd worden geschat en als er na het inhalen te snel naar rechts wordt gegaan, waarbij de kans groot is dat 'de macht over het stuur wordt verloren. Adviezen van VVN. (g) Blijf op voldoende afstand en ,rij3 vlot en regelmatig Kijk vöór het inhalen in bin- -nen- en 'buitenspiegel goed uit Laat tijdig en duidelijk zien wat u van plan bent Als u tijd en ruimte hebt om in te halen, doe het dan zo snel mogelijk, zonder daarna de in gehaalde automobilist de pas af te snijden Haal bij twijfel nóóit in! VOLOP VERSE GROENTE hagelwitte bloemkool, postelein, andijvie, asperges, tuinbonen enz. enz. Extra zaterdagaanbieding 1V-2 kg. verse spinazie 125 12 prima sinaasappels 298 Een kg. Granny Smith appels 189 Volop alle soorten handappelen. Extra weekaanhïeding Maandag: halve kg. gesn. witte kool .89 Dinsdag: een kg. andijvie 98 Woensdag: een kg. geschr. worteltjes 75 Donderdag: halve kg. gesn. rode kool 69 Vrijdag: een kg. bananen 89 Stationsstraat Telefoon 1216 AlsudeWeur meebrengt, mengen wij de verf, Voor spoedige indiensttreding gevraagd: Aanmelden: HOLiHERWEG 141 TELEFOON 05704-1887 U kunt bij ons iedere kleur verf krijgen, die u zoekt. Want we hebben in onze zaak een machine die 850 kleuren mengt. Kom 't maar es proberen. Kunt u voor 3,95 meteen het Vervetal-boek 'Hoe word ik een vakman?' meenemen. Staan 101 doe-het-zelf- tips in. Te koop: 4 clubs (z.g.a.n. bekleding) en tafel Vianenweg 228, Holten. DAMES Extra geld verdienen voor uw vakantie of voor ilets anders. Dalt kan in uw eigen omgeving iin de urntjes, diie u hiervoor zelf bepaalt met een serieuzie bijverdienste. Inlichtingen inwinnen kost niets en is geheel vrijblijvend. Schrijf of bel naar: MEVR. KLEINMAN Frankendaal 123 ROTTERDAM Telefoon 010-328698 Ref. 97. VOOR VAKKUNDIGE EN Fa. H. Muller en Zn. Kerkplein 1 Holten Telefoon 05483-1300 Agentschap: Van Gend Loos Vervetal maakt van elke verver een vakman. J. H. Maats en Zn. B.V. Verf- en behang- spcciaalzaak Dorpsstraat 51 Telefoon 1470 Alle types uit voorraad leverbaar. Café-Restaurant voor receptie bruiloft, etentje en feestavond. Prima keuken Max. 250 personen Telef. 05476-1206 GEVRAAGD: voor de mesterjj H. J. BERENDSEN Markelo - Tel. 05731-344 EEN AVONDJE UIT? NAAR DE Daar zit u gezellig aan een intieme bar Ook voor partijtjes Op grond van die gunstige erva ringen heeft VVN in de afgelopen jaren herhaaldelijk geprobeerd keuringseisen voor de reflector los te krijgen, zodat de industrie daarop zou hebben kunnen inha ken met de produktie op grote schaal van een deugdelijke reflec tor. WN had dan de aanschaf en het gebruik van deze onmisbare aanvulling van de fietsverlichting kunnen stimuleren. Jammer Dat het tot 1976 heeft moeten duren voordat de keuringseisen door de Rijksdienst voor het Weg verkeer werden vastgesteld en aan de minister van Verkeer en Waterstaat voorgelegd, betreurt VVN. Verder is het nog de vraag hoe veel tijd er nog gemoeid zal zijn met de invoering van de reflector in het kader van het project „Zien en gezien worden", dat in het eind vorig jaar ingediende ministeriële beleidsplan voor de verkeersvei ligheid als prioriteit is opgeno men. „De zaak had al lang in kannen en kruiken kunnen zijn als er op het punt van de keurings eisen meer spoed zou zijn be tracht", aldus VVN. Schoolkinderen De VVN-proef met de fietsreflec- toren werd indertijd uitgevoerd op initiatief van de afdeling Noordoostpolder van deze vereni ging. Omdat in dit poldergebied dagelijks veel kinderen de (soms 15 km lange) reis naar en van school per fiets afleggen en daab- bij vaak gebruik moeten maken van. onverlichte buitenwegen, ijverde deze afdeling voor het zoeken naar middelen om de zichtbaarheid van deze groep ver keersdeelnemers te verhogen. WN liet een honderdtal rode re flectoren van 4 x 18 cm vervaar digen, die in de herfst van 1971 werden gemonteerd aan de fiets- bagagedrager van schoolkinderen. In 1972 werd deze proef uitge breid: nog eens 700 fietsen van scholieren werden van zo'n strip voorzien. Positief Ouders van de aan deze test deel nemende kinderen lieten zich tij dens een enquête bijzonder posi tief uit over de reflector. Er kwa men van 384 ouders ingevulde formulieren binnen. Op de vraag of zij zelf als automobilist erva ren hadden dat fietsen met de reflector eerder en beter opvielen dan zonder, antwoordden er 288 met „ja", 34 met „neen" en 62 met „geen mening". De vraag: „Vindt u dat fietsende kinderen beter beveiligd zijn dooi de reflector?" leverde 356 maal „ja" op, 1 maal „neen" en 27 maal „geen mening". Het over grote deel van de ouders toonde zich vooi-stander van het wettelijk verplicht stellen van de reflector: 323 „ja", 21 ,neen" en 40„geen mening". Minder ongevallen Volgens de politie van Emmeloord is in de Noordoostpolder, waar nog steeds een druk gebruik ge maakt wordt van de reflector, sinds de herfst van 1971 het aan tal ongelukken waarbij fietsende kinderen in het donker door ach teropkomend verkeer worden aan gereden, gedaald. Hoewel niet precies is na te gaan welk aandeel de reflector in deze daling heft geleverd, is de politie ervan overtuigd dat dit hulpmid del, naast uitbreiding van het fietspadennet in de afgelopen ja ren en andere wegvoorzieningen, van gunstige invloed is geweest. Zeker binnen de bebouwde kom vormen kruispunten een ware smeltkroes van alle soorten weggebruikers. Voetgangers, fietsers, bromfietsberijders en automobilisten mengen zich er in grote stromen door of naast elkaar. Als er één plaats is waar de grootst mogelijke voorzichtigheid moet worden betracht en de regels nauwgezet nageleefd moeten worden, dan is het wel daar. Dat echter maar al te vaak het tegendeel waar is, komt triest tot uitdrukking in de ongevalscijfers. Van de in. totaal 42.732 verkeers ongelukken in. 1973 binnen de be bouwde kom gebeurden er volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 20.452 (dit is 47,9 procent) op een kruispunt, waarvan 496 met dodelijke afloop. Het niet verlenen van voorrang kan worden aangemerkt als oor zaak nummer één van kruispunt ongelukken. Want kijkt men naar de aard van die 20.452 ongevallen, dan blijkt het aantal flankbotsin gen er met 13.749 ofwel 67,2 pro cent ver bovenuit te springen. Een uitermate gevaarlijk ver keersgedrag dat niét tot de uitzon deringen behoort, is het met een te grote snelheid naderen van een kruispunt. Daarbij kan onderscheid gemaakt worden tussen bestuur ders die als gevolg van dat gedrag de kruising met té grote snelheid oprijden om eventueel nog maat regelen te kunnen nemen, en be stuurders die vlak voor het kruis punt krachtig remmen om te stop pen of om op een aangepaste snel heid te komen. Als laatstgenoemde categorie zich echter misrekent en toch nog te veel vaart heeft, kan het ook goed mis gaan. De meeste aanrijdingen als ge volg van het niet verlenen van voorrang zijn ongetwijfeld terug te voeren op het feit, dat degene die verzuimde voorrang te geven, op het moment dat hij die ander zag een te grote snelheid had om nog afdoende maatregelen te kunnen treffen. De gevaren die er kleven aan de onhebbelijke gewoonte van be stuurders om een kruispunt met onverminderde, te hoge snelheid te naderen en pas op het laatste ogenblik voor het kruispunt op de rem gaan staan, noemden we al. Het lijstje is uit te breiden. Zo kan dat krachtig remmen tot slippen leiden, waardoor men let terlijk de kruising opglijdt en ook risico's opleveren voor het achter opkomend verkeer. Bijzonder vervelend en gevaar lijk is deze methode echter - ook als men wél tijdig voor het kruis punt tot stilstand komt - voor een verkeersdeelnemer die uit andere richting het kruispunt nadert en volgens de regels voorrang heeft. Hij wordt in de waan gebracht dat hem voorrang onthouden zal wor den, wat hem noodzaakt maatrege len te nemen die, omdat hij er niet volledig op voorbereid is, al gauw het karakter van noodmaatregelen krijgen met alle mogelijke gevol gen van dien. Veilig Verkeer Nederland doet in de eerste plaats op bestuurders een dringend beroep mee te helpen het verkeer op kruispunten in goede en veilige banen te leiden. Waar het op aankomt is in een aantal regels samen te vatten: Wees bij het naderen van een kruispunt extra oplettend, zodat u de tijd heeft om alles wat er op en om de kruising gebeurt in u op te nemen en de vereiste maatregelen te treffen, zoals aanpassing van de snelheid, tij dig afremmen, stoppen, richting aangeven, voorsorteren, enz. Wees bedachtzaam- op langzaam verkeer (rec'htdoorgaande voet gangers mogen niet door afbui gend verkeer op dezelfde weg gehinderd worden). Houdt u ook bij en op kruis punten aan de voorrangsregels, maar sta niet, op uw voorrang als u merkt dat dit de veiligheid op de kruising in gevaar brengt. Gedurende praktische het gehe le jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt besteed. Velen denken, dat een gazon weinig onderhoud vraagt; het te gendeel is waar, een goed gazon stelt zeer hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te hou den, om de vruchtbaarheid te her stellen dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door ge bruik te maken van Asef Green keeper, een mengsel van organi sche en anorganische voedings stoffen waaraan bovendien een selelctief onkruidbestrijdingsmid del is toegevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger bescha digt het gras niet en laat het on kruid boven haar kracht uitgroeien waardoor het afsterft. De erste 6 maanden mag op een nieuw gazon geen bestrijdingsmid del worden gebruikt. De beste re sultaten worden bereikt bij groei zaam weer. Van 8 tot 30 mei wordt in „De Waag" te Almelo een tentoonstel ling gehouden die de titel mee kreeg „Levenslang zitten". De ope ning vindt plaats op 8 mei om 16.00 uur. De openingstijden; dagelijks van 12.30-17.00 uur. Een heel groot deel van zijn le ven brengt de mens zittend door. Als kleuter begint het al op de po en in de kinderstoel, ook wel kak stoel genaamd. Dan volgen de schoolbanken, de kantoorkruk en als je veel geluk hebt wordt het misschien nog wel eens een direc teurszetel of een zetel in de Twee de Kamer. Je kunt natuurlijk ook aan de zelfkant van het leven blij ven steken en een barkruk verkie zen boven de luie stoel thuis. Maar ergens zitten doe 'je altijd wel. En je kunt het op vele manieren. Dit is te zien op de tentoonstelling, georganiseerd door de tentoonstel- lingendienst van het Bureau van de Rijksinspecteur voor Roerende Monumenten in Den Haag.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6