hulp ramp voorkomen In 75 bijna 176000 gulden winst koopavond Adverteerders en berichtgevers attentie ytAiwyc IIHEIIUfCDIlK -IS bewustheid Door snelle en effectieve Milieu- Bosbrand in waterwingebied W.M.O. Ook ill HoltCïl Jaarvergadering Raiffeisenbank Holten' Schoolreisje kleuter school Tuinstraat Rectificatie OBD Markt Rijssen A.R, spreekt zich uit over C.D.A.-lijst Goede start van touwtrekken Het actiecentrum van de PPR in Holten wil de Toeristen- weg over de Holterberg af sluiten. Het is geen nieuwe gedachte. Dat geluid hebben we al eerder gehoord. Er zijn mensen, die de gehele weg willen opbreken, zogenaamd om te voorkomen dat de Hol terberg naar de knoppen gaat. Dat men de zijwegen (zand wegen) over de Holterberg voor het gemotoriseerd ver keer' wil afsluiten lijkt ons een goede zaak, al geloven we niet, dat fietsers en wan delaars worden „geterrori seerd", zoals men ons wil doen geloven. Dat is overi gens juridisch nog geen een voudige zaak. Deze milieumensen - milieu- maniakken willen we ze nog niet noemen - kennen de ge schiedenis niet. Zij weten niet hoe vroeger getracht is de mensen, via een zogenaamde „autoweg" die vooral in de zomer veel stof en in de win ter veel narigheid veroor zaakte, in de natuur te bren gen. Om die natuur te ont sluiten voor de stedelingen, welke in dat opzicht karig bedeeld waren. Zij weten niet hoeveel moeite en zorg het gekost heeft een verharde weg over de Hol terberg tot stand te brengen. Een weg die door het ontbre ken van voldoende geld, te smal en zonder rijwielpaden moest worden aangelegd. Maar zij realiseren zich voor al niet hoe duizenden mensen in de loop van de jaren geno ten hebben en nog genieten' van die brok natuur, die de Holterberg is. Veel mensen uit de betonnen slaapsteden, voor wie vaak een simpele rit per auto over de Toeristen- weg een steeds weer terug kerend genot betekent, met al de eventuele incoveniën- ties daaraan verbonden. Dat men op de fiets niet bij de mooiste plekjes kan ko men vanwege de auto's, dat moeders op mooie zomerda gen hun kinderen voortdu rend in de gaten moeten hou den om ze nog op tijd voor de wielen van een scheur- maniak te kunnen redden en dat er nog steeds, over de zandwegen wordt gecrosst; het zijn sterke verhalen, die een functionaris van Staats bosbeheer ons beslist niet wilde bevestigen. De mooiste plekjes op de Holterberg zijn volgens hem niet per auto te bereiken. Gelukkig heeft een PPR-Sta- teiïlid erkend, dat er in de Staten van Overijssel voor alsnog geen meerderheid voor het opbreken van de Toeris- tenweg zal zijn te vinden. Maar er zijn meer zaken op deze wijze in beweging geko men, die een fatale afloop ten gevolge hebben gehad. Natuurliefhebbers, die ook uw medemens een brokje na tuur willen gunnen, weest op uw hoede! Voor werkelijk milieubewus te lieden - we hebben het al eerder gezegd - ligt er een veel groter arbeidsterrein op de Holterberg, namelijk de enorme rotzooi aan omge waaide en verrotte bomen en takken, (w.b.) In ons verslag over de Onderwijs begeleidingsdienst is met betrek king tot de provinciale voorne mens ëen storende zetfout geslo pen. Gedeputeerde Staten van de provincie Overijssel hebben niet voorgesteld om. f 200.000 voor dit doel uit te trekken maar f 500.000, Aangevoerd: 30 varkens. Prijzen: 30 biggen van f 123 tot f' 130. Algemeen overzicht handel: prij zen lager. De Holtense brandweer werd zaterdagmiddag om plm. één uur gealarmeerd voor een brand die was ontstaan in een complex bos en heide van plm. 30 hectare (waterwingebied van de Waterleidings Maatschappij Overijssel)dat begrensd wordt door de spoorlijn Almelo-Deventer, de rijksweg Holten- Rijssen en de verharde Geskesdijk, een verbindingsweg tussen de rijksweg en de Borkeldweg. Toen de Holtense brandweer ter plaatse kwam liet de situatie zich reeds zo ernstig aanzien dat brandweercommandant T. Prak. via de centrale meld kamer in Deventer assistentie vroeg en zeer snel kreeg van de brandweerkorpsen uit Nijverdal/Hellendoorn, Bathmen en Rijssen. Het vuur, dat aangewakkerd door de zuidoosten-wind gretig voedsël vond in het nog vrij jonge denne- bos en hét kurkdroge dek van nalden en eikenblad kon toen wor-' den bestreden met 30 stralen en na pl.m. een half uur bestond er dan ook geen gevaar meer voor de waterleidinginstallaties en elek triciteitsinstallaties van het Gem. Energie Bedrijf te Holten. Ook wist men mede dank zij enkele zandwegen en wat meer loofhout (berg, eik en larix) dieper in het bos te voorkomen dat de vlam men oversloegen over de rijksweg naar de uitgestrekte bossen van de Holterberg en 't villapark „Look". In totaal ging pl.m. 10 hectare bos verloren. Na pl.m. 2 uur kon het sein „brand meester" worden gege ven. De brand ontstond door het vastlopen van een rem van een der wagens van de sneltrein Enschede- Amsterdam, die om pl.m. 13 uur Holten moest passeren. Reeds tussen Wierden en Rijssen bleef dit remblok vastzitten met als gevolg enorme hitte en weg spattende kleine stukjes gloeiend staal, die overal langs de spoor baan het bermgras en het droge gras' in de spoorsloot in vlam zet ten. Vlak voor het station Holten ontdekte de machinist de blokkage die door technisch personeel werd verhölpen. De sneltrein had pl.m. 20 minuten vertraging. Op het ter rein v. d. brand waren o.m. aanwe- zig burgem. mr. W. H. Enklaar, wethouder J. Rietberg, de heer Boekhorst, inspecteur Prov. Ov. Stitchting Bosbrandweer en de heer Stoffel, cdt. v. d. Deventer brandweer. Het verkeer over de rijksweg werd door de rijkspolitie van Hol ten tijdelijk over de parallelweg geleid. In de nacht van zaterdag op zon dag en zondagmiddag moest de brandweer nog weer uitrukken, resp. na een melding van de'sur veillerende politieauto en vakan tiegasten, dat" smeulende resten weer in brand waren geraakt. Er bestond voor de brand een grote belangstelling. Velen van de nieuwsgierigen, waaronder 'n aan tal jonge mensen, stak de handen uit de mouwen en hielp de brand weer met het slaan van takken de brand bestrijden. Enkele huisvrouwen uit de buurt presenteerden de spuitgasten en hun assistenten koffie 'en dit werd i zeer op prijs gesteld. De Holtense brandweer ondervond bij het blussen veel medewerking In de in café Jansen onder voorzitterschap vande heer J. A. v.d. Maat gehouden ledenvergadering van de Holtense Handels vereniging is met 15 stemmen voor en 10 tegen een voorstel van het bestuur aangenomen tot het instellen van een proef-koopavond voor de periode oktober 1976 tot en met maart 1977. Er zal nü een aanvraag bij het gemeentebestuur worden ingediend tot het houden van een koopavond. Het instellen van een koopavond is de laatste jaren steeds een punt van bespreking geweest op de vergaderingen van de Han delsvereniging, doch voorstellen om tot een koopavond te komen wérden steeds verworpen, zij het soms met het kleinst mogelijke verschil. Wanneer B en W me.t het voorstel akkoord gaan, zal de koop avond worden gehouden op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. In de vergadering werd tevens besloten tot het houden van eèn Middenstandsbeurs in hef gebouwencomplex „De Halm" aan de ïndustriestraait op 6, 7 én 8 oktober. Bij de rondvraag kwam ter sprake de vroege sluiting (18130 uur) van het gemeentelijk zwembad „Twebhaarsveld", waardoor middenstanders en hun personeel niet in de gelegenheid zijn om na het werk nog te zwemmen. Het bestuur zal een verzoek tot B en W richten om de openingstijden te wijzigen. De leden van de plaatselijke af-* deling van de ARP zullen zich in de vrijdagavond 21 mei in gebouw „Rehoboth" te houden buitenge wone vergadering uitspreken over de eventuele gezamenlijke CDA- lijst met CHU en KVP bij de Tweede Kamer verkiezingen in 't voorjaar van 1977. Op het eerste toernooi in Groenlo georganiseerd door de TTV „Lido" heeft het eerste zestal van de Hol tense TTV „Onze Kracht is Ach teruit (OKIA) in dc C poule (640 kg klasse) met hefbehalen 'van de 2e plaats een zeer goede prestatie geleverd. Ook het tweede team van OKIA was sterk aan het touw maar kwam toch niet verder dan een 4e plaats. Uitslag poule C: 1 Octopus 20 p., 2 OKIA 18 p., 3 Bathmen 15 p. Beide teams stonden onder leiding van de heren A. Luggenhorst en E, Haverslag. Plet 2e toernooi wordt op zondag 23 mei in Hengelo (0) gehouden. Op dinsdag 11 mei zijn de eprste en tweede klas van de kleuter school aan de Tuinstraat op school reis geweest. Het was prachtig weer. Om 9.30 uur stond de bus klaar voor de kleuters, met hun begeleiders (per 5 kinderen 1 be geleider) Deze bustocht op zich was al een heel feest, omdat de kinderen te genwoordig bijna niet meer met de bus gaan. De reis ging eerst naar de kin- derboerderij „Malkenschoten" te Apeldoorn. Het was erg leuk om zo maar tussen de dieren te mogen lopen en ze te voeren mét het brood, wat de kleintjes van thuis hadden meegenomen. Er was ook een speeltuin bij de kinderboerde rij, en natuurlijk hadden ze hier ook, veel plezier; Nadat de kleuters getracteerd waren op koek en li monade, 'stapten ze weer in de bus en gingen toen naar de Waterval len bij Loenen. De kinderen von den het wel mooi, maar nog mooi er was het om door het bos te hol len en van de zandheuveltjes af te lopen of te rollen. Aan al deze pret kwam een eind. De kleuters kregen nog een zakje patat en e'en ijsje en stapten toen in de bus voor de thuisreis. Om pl.m. 3 uur wa ren ze weer in Holten, waar de ouders albij school stonden te v/achten. Plet was weer net als de vorige jaren, een heel geslaagd schoolreisje een heel fijne dag vóór de kinderen. De kleuters van de kleuter school maakten per bus een uitstapje naar de kinderboer derij „Malkenschoten" bij Apeldoorn In verband met Hemelvaartsdag, donderdag 27 mei, heeft de drukkerij een dag minder om ons blad gereed te maken. Het drukmateriaal moet daarom al op woens dagmiddag van Almelo naar Enschede worden gezon den. In verband hiermee moeten advertenties en eventuele berichten en verslagen in die week uiterlijk dinsdag 25 mei om 12 uur in ons bezit zijn. Redactie en Administratie HOLTENS NIEUWSBLAD De heer G. J. Rietberg, voorzitter van de Coöp. Raiffeisen bank „Holten" (RABO-bank), heeft in de dinsdagavond ih Dorpshotel Holterman gehouden jaarvergadering in zijn openingswoord gewezen op de sombere economische ontwik keling die centraal staat in het beeld van 1975. De gang van zaken in veel ondernemingen, in het bijzonder ook in het agrarische én niet-agrarische midden- en kleinbedrijf, gaf aanleiding tot zorgèn. Ook dé gezinshuishouding voelde de afbrokkeling van de welvaart. De gang: van zaken in vele on dernemingen, In het bijzonder ook in het agrarisch en niet-agrariscfi midden- en kleinbedrijf, gaf aan leiding tot zorgen. Ook de gezins huishouding voelde de afbrokke ling van de welvaart, De internationale ontwikkelingen op economisch en monetair terrein - vertoonden in 1975 een ongelijk soortig beeld. Enerzijds moesten de westelijke industrielanden ae ster ke teruggang sedert de dertiger ja ren ervaren, anderzijds gaf de mo netaire sfeer een duidelijke veroe- tering te zien. De inflatiedruk wera in tal van landen lichter. Dé tekor ten op de betalingsbalansen van het merendeel der industrielanden daalden of gaven een overschot. De belangrijkste handels- eh re serve-valuta „de dollar" rustte op een steviger grondslag dan de laat ste twee jaren. De teruggang van de economische activiteit 'bereikte in de eerste helft van 1975 haar hoogtepunt. De industrielanden ga ven op dit- moment een negatieve groei van 3% tegenover 1974. Deze ontwikkeling drukte vooral haar stempel op die landen die sterk op export zijn aangewezen, zoals Ne derland. De daardoor toenemende werkloosheid en de daarmede sa menhangende onzekerheid deed de investeringsactiviteit en de vraag naar vreemd vermogen, bij het be drijfsleven afnemen. De Nederlandse economie Helaas heeft 1975 ons land niet teruggebracht' tot meer gezonde economische verhoudingen. Zowel structureel als conjunctureel werd de neergaande lijn voortgezet. De daling van de goederenexport ging gepaard met een belangrijke da ling van de goedereninvoer. Het saldo van de betalingsbalans daal de daarom ten opzichte van 1974 slechts van 4y2 miljard tot 4 mil jard. Tegenover de sterk afgeno men investeringen van het bedrijfs leven stond een forse groei van' de o verheidsbeste dingen Geldmarkt De geldmarkt toonde in 1975 een sterk wisselend beeld. Aan het be gin heerste er krapte, maar door omvangrijke rijksuitkeringen en interventies van de Duitse Mark werd de geldmarkt midden mei zo ruim, dat de Nederlandsche Bank verkrappende maatregelen wense lijk achtte. In het verslagjaar wer den de disconto-tarieven dan ook driemaal verlaagd: op 7' maart van 7 naar 6%; 15 augustus naar 5%% en op 15 september paar 41/2%. De bedrijfsresultaten in de land en tuinbouw waren in 1975 iets gunstiger dan in 1974. Ook in 1975 werd de agrarische sector gecon fronteerd met een verdere kosten stijging tengevolge van de inflatie. Voor een deel konden de kosten stijgingen worden opgevangen door verbeterde prijzen van o.a. slacht vee en varkens, alsmede voor aardappelen en eieren. De agrarische sector ondergaat in toenemende mate de invloeden uit de hele samenleving. Zaken als milieu, planologie, natuurbescher ming en het welzijn van de dieren vragen steeds meer aandacht. Na enige jaren van hoge inves teringen in de landbouw is in 1975 een kentering gekomen. Dit blijkt ook uit het aanvragen voor rente subsidies en het aantal door het Borgstellingsfonds voor de Land bouw verstrekte garanties. In de loop van het verslagjaar zijn voor de zelfstandigen in de fiscale sfeer wel enige verbeterin gen tot stand gekomen. De belang rijkste zijn een verhoging van de oudedag-reserve en een vrijstelling van f 50.000,- van het bedrijfsver mogen voor de inkomstenbelasting en een verbetering van de fiscale behandeling van de meewerkende vrouw: Wat de ontwikkeling van onze bank betreft kunnen wij ruim- schoots tevreden zijn. De spaar gelden zijn ook dit jaar weer be hoorlijk gestegen, zodat in oktober 1975 de 40 miljoen aan spaargeld werd volgemaakt. Voorzitter Rietberg bracht in zijn openingswoord dank aan allen die in 1975 weer het vertrouwen schon ken aan de bank en hij dankte tevens de directeur en de steeds groter worden groep medewerkers die weer met toewijding en en thousiasme hun werk hebben ge daan. Cijfers Na de openingstoespraak van de voorzitter gaf de directeur, de heer H. J. Oolhekkink, een toelichting op het jaarverslag 1975. De toever trouwde spaargelden stegen met f 3.717.445 en bedroegen op 31 dec. '75 f 41.650.820. Er werd over het afgelopen jaar een winst gemaakt van f 175.916 (v.j. f 121.212). Een voorstel om de winst aan de re serve toe te voegen ontmoette geen bezwaren. Het reserve-fonds steeg hierdoor tot f 2.314.101. Toevertrouwde middelen Spaargelden f 41.651.000, reke ning-courant f 6.910.000, termijnde posito's f 1.903.000, tot. f50.464.000 (op 31 dec. 1974 f 46.351.000) Uitgezette middelen Leningen f' 26.736.000 (1974 f 25.705.000), kredieten in rek.crt f 3.379.000 (1974: f 3.605.000). De leningen werden uilsluitend aan hypotheek uitgezet. Aan effecten werd in 1975 uitgeloot f 2.944.555 (1974 f 3.561.574). De beurswaarde van de genoteerde effecten be draagt f 667.825 (f 757.765). Er werden- in 1975 735 (750) leningen verstrekt. Het aantal leden steeg met 69 tot 1163, het aantal spaar rekeningen en rekening-courant- houders nam toe met resp. 24 en 17 tot 7933 en 2605. Verkiezing Als bestuurslid werd herkozen de heer G. J. Ulfman, terwijl als lid van de Raad van Toezicht her kozen werdde heer J. A. Stege- man. Na gehouden rondvraag sloot voorzitter Rietberg de zeer matig bezochte jaarvergadering en hij wenste allen wel thuis. ifwL! «fljl M tUWMUUJ H Bi BHHAr Ü9K» ifl WttttgSL na BI flttüW tW< mm lü HMII WË8ËMW fggHf WSg mBmv BMBmy KÊBSBÊ Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 «BH MBMBwr wm Wm EHBiflV mm Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9- per half jaar f 18- per jaar. Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 87558T, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1