UA1TIIIC UICIIUfCDI in Hils ICMN HHIIMNKI 111 jsc Geslaagde viering Koninginnedag Plechtige herdenking van gevallenen Kleuterschool .Repelsteeltje' Holterberg Dijkerhoek op de Deventer Filmstad Vijftig jaar getrouwd Zang hulde van schooljeugd Kleuterschool Tuinstraat Buurtver. Churchillstraat/ Vrijheidslaan Symbool van eenheid Kleuterspeien Lampionoptoch t Film en toneel Mensen tegen mensen Stille tocht 181 EB y&ë&dtM pfeq SI WÊ buJk?* FM lül HI mfam WXJÊM mB wB *- "I 11BJE9 mLh SBBH B*» Red- medewerker D. J. Mondeel, Mm mm vmmMm 9991 pil 1*1911 wmt, MmSSff mm aB 99 99391 BBHV 99 BP JBSHr 98999 mm jeM HBF verzetstraat 70, tel. 05433-2699 ^9 BB ^^9^ WB IB H99I MB WB 91 991 99 9909 191 ^9 999fli 99 9^^^ Administratie: Mevr. mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Advertentieprijs 22 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9per halt jaar, f 18per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 87558T, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Koninginnedag 1976 werd in Holten traditiegetrouw weer ingezet met een aubade door meer dan duizend kinderen, leerlingen van de vyf basisscholen, in het dorp voor het gemeentebestuur op het bordes van het gemeentehuis. Onder leiding van het hoofd van de Dorpsschool, ,de heer B. II. Brouwer werden met begeleiding van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." onder directie van Henny J. Fransen gezongen: Dankt, dankt nu allen God", Feest te Soestdyk" en het bekende „Sallandlied" (beide tekst van meester Brouwer) en tot besluit de twee bekende coupletten van het Wilhelmus, die door de vele honderden belagstellenden spontaan werden meegezongen. Burgemeester mr. W. H. Enklaar hield na de zanghulde een korte toespraak waarin hij hare majesteit koningin Juliana, die veelal in alle eenzaamheid op 't paleis Soestdijk haar werk moet doen, een sym bool van onze eenheid- noemde, die ons voorgaat en aan wie wij ons hart en vertrouwen geven. Rood, wit, blauw (Nederland) en oranje (ons koningshu s) horen bij elkaar en dat hebben wij in de loop der eeuwen als een zegen mo gen ervaren. Het is een goede zaak dat we hier elk jaar mét kinderen en met steeds groeiende belangstel ling van de ouderen samenkomen om het Wilhelmus te zingen om uiting te geven aan onze liefde voor koningin en het huis van Oranje. Bidden wij dat wij nog lang onze koningin in ons midden mogen houden, zo besloot mr. En klaar. 3 Ans Aanstoot. Groep 9 en 10 jaar: 1 Gea Aan stoot, 2 Raymande Pietersz, 3 In- grid Jansen. Groep 6, 7 en 8 jaar: 1 Jacqueli ne Smit, 2 Hanneke Warrink, 3 Paula Nijenhuis. Fietscross (jongens 11 en 12 jr) 1 Henrie Kolkman, 2 Arend Jan Aanstoot, .3 Mannes Kruidhof. Groep 9 en 10 jaar: 1 Arjan Brinkman, 2 Jan Jansen. 3 Henri Thalen. Groep 6 t.m. 8 jaar: 1 Teun Stuk- ker, 2 Roel Arendshorst, 3 Harry Rensen. 1 Marcel Wansink, 2 Johan Bos- schers, 3 Monique Vincent, 4 Bert Kappert, 4 Essther Deijk. 's Avonds trok met de Holtense Muziekvereniging met drumband en majorettes voorop een lampion- optocht,1 eveneens georganiseerd door de speeltuinvereniging door 't Kolcomplex en dit evenement was een geslaagde finish van koningin nedag 1976. Meer dan 1000 school kinderen brachten het ge meentebestuur eed aubade Ter gelegenheid van Koninginne dag verzamelden vrijdagmorgen zich om half 10 de kleuters van de Chr. kleuterschool „Repelsteeltje" en de dependance in de Haar. De kleuters van de dependance kwa men in hun eigen schooltje aan de Klompsteeg bij elkaar. Alle kinde- - Na de aubade ging de school jeugd naar de verschillende zalen waar ze naar hartelust genoten van komische films met volop spanning en sensatie. De klassen 1 en 2 gin gen naar gebouw Irene, klas 3 en 4 waren in Irene. De hoogste klassen (5 en 6) beleefden in gebouw Re- hoboth volop plezier aan „'t Nech- tje uit Buenos Aires', een vrolijk spel dat gepresenteerd werd door toneelclub COC. Tussen de bedrij ven door werden ze getrakteerd. Ook voor de kleuters was er feest op de verschillende kleuteïscholen en ook de kleinsten werden ont haald op allerlei lekkers. De kosten van het feest voor de schooljeugd worden betaald door de Chr. Oran jevereniging en de Holtense Oran jevereniging. Nadat alle kleuters hun zelfge maakte feestmutsen hadden op gezet, gingen ze naar buiten om de verschillende spelletjes te doen. Klas 1 begon met zaklopen. Spon taan aangemoedigd door hun klas genoten werd Ni'colette Biesters eerste en Ivonne Langendoen tw'eede. Hierna volgde een behen digheidsspel. Wie kan het snelst lopen met een bal op 'een lepel, zonder dat die er af valt? Dit werd gewonnen door-Jan Willem Plekkenpol, tweede werd Nynke Bruins. Tussen de spelletjes door werden de kleuters getrakteerd op een ijsje. Bij Idas 2 werd bij het zaklopen Josefa Russ eerste en Theo Wille- mink tweede. Het spel met een bal op een lepel werd gewonnen door Johan Lammers, de tweede prijs was voor Jan ter Beest. Na de spelletjes kregen do kinderen nög limonade met koek en een sinaasappel. Nadat de leuke prijzen waren uit- gedeeld kregen alle kleuters nog een mooie toeter en zo kreeg het feest nog een muzikaal slot. reir waren prachtig verkleed, de één als Zorro, anderen als cowboy, Roodkapje, deftige dame, Peppie, dansmariekes en clowns. Zelfs een „spook" ontbrak niet. In Repel- steeltje werd begonnen met het zingen van enkele liedjes die de kinderen ter ere van Koninginne dag hadden geleerd terwijl in de dependance de kleuters meteen in groepjes wérden verdeeld en met diverse spelletjes begonnen. Deze spelletjes waren o.a: zaklopen, was ophangen, verkleden,'vlaggetjes in de stoof, bal op lepel overbrengen en kegelen. De kinderen van Re pelsteeltje hadden ook nog 't spel, bal in een doel schoppen en zal op lepel overbrengen en met een pit- lenzek op het hoofd terugkomen. Iedereen genoot zichtDaar van deze activiteiten^ zowel het perso neel als de kleuters De kinderen kregen aan het eind een tractatie en enkele cadeautjes mee naar huis, Rond elf uur was dit ge slaagd Koninginnedagfeest afgelo pen. Ongeveer 125 volwassenen en kinderen hebben op Koninginne dag een gezellige middag gehad in de Aula van de scholengemeen schap. Eerst waren het de Holten se Boerendansers die de aanwezi gen met verschillende dansen ver maakten. Het aardige was dat de Boerendansers vooral de jeugd bij hun dansen betrokken. Na het op treden kwam de goochelende clown „Gerdinie" de aanwezigen- enige tijd bezig houden. Het was een bijzonder geslaagde middag. UITSTAPJE De donderdag vóór Koninginne dag had de buurtvereniging een bij zonder goed geslaagde busreis. De tocht ging via paleis Soestdijk langs de Loosdrechtse- en Vinke- veense plassen door de bollenvel den naar Madurodam, Hier werd de lunch gebruikt. Na het bezich tigen van het miniatuur stadje Voor de stille toeht naar het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg werd in de Ned. Hervormde kerk een Kinderspelen korte herdenkingssamenkomst gehouden, waarin ds. G. W. H. Peddemors, gereformeerd predikant, een meditatie hield over het gelezen bijbelgedeelte Psalm 124. We zijn, zo zei ds. Peddemors, vanavond niet in de kerk om wat uit de wind te stdan of gedekt te zijn tegen eventuele regen. Nee. De kerk is het huis van God. Niet om stenen banken, de architectuur, maar om het Boek van God, dat daar ligt om geopend, gelezen en gehoord te worden. Door het altijd actieve bestuur van de speeltuinvereniging De Kol werd voor de kinderen van de le den een gezellig -buitenfeest geor ganiseerd in en rond de spéeltuin op de Kol. De kinderen amuseerden zich fijn met spelletjes. Alle kinderen werden door het bestuur royaal ge trakteerd. De prijzen werden bij de verschil lende spelletjes gewonnen door: Stoelendans (groep 11 en 12 jr) 1 Ineke in 't Veld, 2 Joke Witten, Mensen: werkend aan spoorlijnen op Sumatra en Birma-Siam. Men sen: illegale werkers. Straatna men herinneren ons nog aan hen; en het getal van de mensen, die ze gekend hebben wordt al klei-^ ner. Mensen, joden. Een treinreis van drie dagen entwee nachten van Westerbork naar Auswitz. Als vee werden' ze weggesleept naar de ovens met rokende schoorste nen. In dat Boek van God kom je heel wat mensen tegen, goeie en slech te, blijde en verdrietige. Van avond krijg ik ook te maken met mensen. En met God. Eerst men sen. 16 oktober 1941 vaardigde Seyss Inquart een bevel uit, dat Neder landers boven 16 jaar de dood straf zouden krijgen, zodra ze zich aah kleine vergrijpen schuldig maakten. Hoeveel mensen zijn er terecht gekomen voor het vuur peloton en hoger beroep bestond niet. Mensen: soldaten bij de Af sluitdijk en op de Grebbeberg. Dat gebeurde mét mensen, toen mensen- tegen ons opstonden. Mensen voor wie we angst had den, die haast, bezeten met hun nationaal socialistische agressie onmenselijk waren. Mensen ston den tegen óns op. Mensen die bijna goddelijk moesten zijn, wer den haast duivels. We waren bijna levend verslonden. En als toen (nog steeds Psalrq 124) de Heer eens niet met ons, met ons vaderiand was geweest. De Here, de God die hemel en aarde gemaakt heeft. Een God die de moeite waard is! Als die God er eens niet geweest was, dan het eind van onze beschaving, het eind van de Jood, het eind van de christen, het eind van de mens. Als God toen niet bij ons was ge weest Maar geprezen zij de Heer die ons toe niet overgaf. Hij was er! En mensen waren er ook. Toen David tegenover Goliath stond was God er. Maar de slinger met de kleine steen was er ook. Zó was God er in 1940-45. Maar Churchill was er ook en de Battle of Britain, en de Russen en de Amerikanen, en Johannes Post en de ondergedoken spoorwegmannen en dat dappere koerierstertje. God was er! En het verzet, dat God als de slinger gebruikte! Geprezen zij de Heer, die ons niet oevrgaf! Maar die ons gaf de vryheid! Een vrij- De heer G. v. d. Bos las na de kranslegging de namen, der gevallenen heid die duur werd gekocht. Met veel bloed. Vandaar dat we gaan naar het monument. Want: „Een maal per jaar is de stilte tot de hemel toe van gevallenen vervuld, en belyden, we, zonder woorden, onze dankbaarheid, onze schuld." Maar niet alleen dat. Ook onze verantwoordelijkheid, want geden ken in de bijbel is meer dan ons verdiepen in het verleden. Het is ook: in het heden toegerust wor den voor de toekomst. Een toekomst, die alleen maar toekomst biedt als wij blijven bij de God, die ons in 1940-45 niet aan de tanden van de vijand over gaf. Wie de ras-, bloed- en bodem- staat van toen jinruilt voor de: alleen maar materiestaat van vandaag, die heeft geen toekomst. Daarvoor heeft God ons niet be vrijd. Die leeft niet bevrijd. Om letterlijk en geestelijk vrij te kunnen leven, zal onze hulp moe ten zijn. in de naam van de Heer,, die ons tóen niet overgaf. De God die hemel en aarde gemaakt heeft. Een God die de moeite waard is, zo besloot ds. Pedde mors zijn meditatie. De samenkomst werd besloten met het zingen van het bekende lied „Gélukkig is het land, dat God de Heer beschermt". De sa menzang werd begeleid door or ganist Anton Koopman. Na de. dienst, volgde, een stille tocht naar het monument der ge vallenen aan de Molenbelterweg waar, nadat een minuut stilte in acht was genomen, onder het spe len van koraalmuziek door de Holtense .Muziekvereniging, kran sen werd gelegd door burgemees ter mr. W. H. Enklaar namens het gemeentebestuur en doorde heren G. Aaftink en H. Kevelam namens de oud-strijders, de Indië- strijders en het .voormaligverzet. Ds. Peddemors las Psalm 124 en de oud-sergeant Gerh. v.d. Bos, die de leiding had bij de plechtig heid, noemde de namen van de gevallen kameraden. De eenvou dige, maar indrukwekkende plech tigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. ging de' tocht naar Scheveningen. Het was een mooie en lange dag van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur. Op woensdag 26 mei zal een elf tal van de buurtvereniging voet ballen tegen een elftal van de be woners van de Kozakkenstraat. De wedstrijd wordt gespeeld op één van de velden van Meermanskamp en vangt aan om 19 uur. Scheids rechter is Jan ten Sijthof. De jeugd van Dijkerhoek vierde koninginnedag op de Holterberg. In vijfentwintig auto's werden de kinderen van de lagere school en de kleutercursus naar de dag camping vervoerd. Hier werd in groejpes o.l.v. de ouders het na tuurpad gelopen. Elk groepje kreeg onderweg opdrachten over bomen, planten en dieren. De kin deren zagen een prachtig pano rama, het jonge groen, hoorden vogels en konden bijzonderheden lezen op de bekende groene bord jes. Er tussendoor werden spelle tjes gedaan zoals blokjeslopen en door hoepels kruipen. Ook werd aandacht besteed aan de milieuverontreiniging. Onder het motto „Laat niet als dank....'" werd rommel verzameld. Snoep- papiertjes werden zelfs niet op dé paden achtergelaten. De wande ling verliep prettig, de stemming was goed, de zon scheen en in de bossen was het zelfs warm: Bij het eindpunt werd een glaasje limonade gedronken en een koek gegeten, waarna op de grote wei de nog wat werd gespeeld. Tegen het middaguur werd opge broken. Het hoofd der school, de heer Kroon, bedankte de ouders en het personeel voor de prettige medewerking en het belangeloos beschikbaar stellen van de auto's. Onder de titel „Deventer Film- stad" heeft het bureau voorlichting van de gemeente Deventer cn Jo seph E. Levine Presents Ltd., pro ducer van de film „Een brug te ver", een bijzonder aardig boekje uitgegeven, dat onder de Deventer bevolking werd verspreid. In dit boekje wordt de bevolking inge licht omtrent de verkeersmaatrege- len welke nodig zullen zijn tijdens de opnamen van de hiervoor ge noemde film. Tijdens de verfil ming zal dè oude verkéersbrug over de IJssel bij Deventer (Wil- helminabrug) twee periodes voor alle verkeer zijn afgesloten en wel van 16 tot 24 mei en van 14 tot 21 juni a.s. Pontveer Tijdens genoemde twee perioden komen in de IJssel twee veerpon ten te liggen, waarvan alleen po litie, brandweer, ambulance en openbaar vervoer en het langzame verkeer gebruik mogen maken. De veerponten, die aan alle veilig heidseisen voldoen, zullen worden bediend door soldaten van de ge nie en zijn geopend van 's mor gens 6 tot 's avonds 0.30 uur. Openbaar vervoer De bussen van de Veluwse Auto busdienst, richting Apeldoorn (lij nen 11 en 15)1 Nunspeet (lijn 22) eii Arnhem (lijn 17) zullen van het veer gebruik maken .en kunnen mogelijk enige vertraging oplopen met een maximum van naar schat ting vier minuten.. De buspassa giers zijn tijdens de overtocht met het veer verzekerd. Voor het overige verkeer zullen omleidingsroutes worden aangege ven. Door toename van het ver keer op die routes kunnen de lijndiensten van O.A.D. en G.T.W. tijdens de spitsuren eveneens ver traging oplopen, Snelverkeer Tijdens genoemde perioden zal al het snelverkeer dat de IJssel bij Deventer moeten passeren worden omgeleid via de E8. Een brug te ver De filmmaatschappij Joseph E. Levine Presents Ltd. neemt voor een groot deel de film „Een brug te ver" in Deventer op. De film. naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan, gaat over de mi litaire operatie „Market Garden", die zich in september 1944 in het gebied tussen Eindhoven en Am- hem afspeelde. Het is de magistra le kroniek van een stoutmoedig en groots opgezet krijgsplan, dat ein digde in een bittere nederlaag voor de geallieerden. De Wilhelmina- brug bij Deventer „speelt" de hoofdrol in deze film. De brug en haar omgeving zijn gekozen omdat ze het meeste lijken op de toe stand zoals die was in Arnhem tij dens de tweede wereldoorlog. In de film „Een brug te ver" zal de verschrikkelijke waarheid wor den verteld van het plan dat de oorlog had moeten beëindigen, maar dat door verkeerde planning, organisatiefouten en een komplete hysterie, een nachtmerrie werd. Tijdens de slag om Arnhem vie len duizenden slachtoffers. Het waren er zelfs tweemaal zoveel als tijdens de inval in Normandië op D-Day. Aan de verfilming werkt een twaalftal wereldberoemde filmster ren mee, waaronder Rayan O'Neal, in Nederland bekend geworden als Rodney Harrington uit „Peyton Place". De wereldpremière is in de loop van 1977 te verwachten. Zaterdag 1 mei was het vijftig •jaar geleden dat de heer en me vrouw H. Sluiter-G. W. Sluiter-van Essen, Meutsteeg 1 (op de grens van Dijkerhoek en Loo/Bathmen) in het huwelijksbootje stapten. Het echtpaar (beiden zijn 72 jaar) woont sinds de trouwdag op het Erve „Meutstege". De heer Sluiter, een echte natuurliefhebber, trekt nog veel de natuur in om met zijn verrekijker de vogels: te observe- ren en hij zorgt voor een goed onderkomen voor zijn gevederde vrienden door nestkastjes op te hangen die door hem zelf nog steeds worden gemaakt. Hij is ver der een liefhebber van de hengel sport en lid van de Deventer Hen gelsportvereniging. Het gouden paar, dat zich mag verheugen in een goede gezondheid, heeft drie kinderen en zeven kleinkinderen. Er is zaterdag 8 mei 's avonds na 8 uur in café „Het Bonte Paard" gelegenheid om hen geluk te wen sen.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1