Raakt de Vrijwillige Brandweer in de knel?' Bevolkingsinspraak bij het streekplan IJsselvallei De conclusies Aktie „Kerk voor Israël* gaat nog tot 4 mei door Motivatie Dames Holten' derde op Paastöurnooi Kampioenshonden Van het erf der kerk HOLTEN 23 APRIL 1976 PAGINA 5 - "x„. jr Ar'; i.tlif, O ;,XA/c„ P ';ruur ;r i,&,r B, «A. Anm'. VA'/S o /t De Vrijwillige Brandweer in Nederland is boos op minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken; dat valt althans af te leiden uit de dezer dagen verschenen publikatie van de Stichting Belangenbehartiging van die brandweer. „Vrijwil ligers vóórDaarin wordt geschreven, dat de regering het voornemen heeft om Nederland in 24 provincies te ver delen. Elf provincies die we nü kennen, zullen dan tot de historie behoren. Er zijn vóór- en tegenstanders, die de voor delen en nadelen nog tegen elkaar moeten afwegen. Over één ding is iedereen het eens. Men voorziet dat er een lange periode zal zijn van reorganisatie van tal van bestuurlijke zaken en van particuliere organisaties. Denk maar aan de provinciale grif if es, die moeten worden opgesplitst, provin ciale waterstaten, die moeten worden verdeeld over 24 pro vides. Enprovinciale bibliotheekcentrales en toezichthou dende colleges, zoals bijvoorbeeld de inspecties voor de bejaardenzorg en tientallen andere instanties. Jan van der Heijden was schilder en uitvinder van de sl mgen-brandspuit. Ih 16^2 gaf hij een boek uit, loaari.n hij met veel tekeningen een revolut 'c noire verandering in de brandbestrijding inleidde. Van der Hevden was eigenlijk het eerste brand-prevent, je Goede brandweer ideeën zijn in het verleden vaak van vrijwilligers gekomen en ook heden ten dage zijn genoeg initiatieven van vrijwilligers te noemen die bewijzen dat zij ook zeker in staat zijn hun steentje bij te dragen tot een nieuwe structuur. Dezer dagen hebben de deelnemers aan de gespreksgroepen Streekplan IJsselvallei het advies ontvangen, dat het streekplanforum IJsselvallei heeft uitgebracht aan het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel en het eindrapport van de inspraakprocedure. Wat dit laatste betreft hebben 2400 personen middels het invullen van een antwoordkaart, door telefonische opgave of via hun organi satie van hun belangstelling voor het streek- planwerk doen blijken. Eind april 1975 zijn F9 gespreksgroepen van start gegaan met ge middeld 27 deelnemers per groep. Van deze 89 hebben er 81 de eindstreep gehaald. De gemiddelde opkomst per vergadering per groep was circa 14 personen, terwijl iedere groep gemiddeld zeven vergaderingen heeft belegd. Deze 89 groepen waren werkzaam in de 18 gemeenten welke behoren tot de IJssel vallei. Holten telde drie van deze groepen. De eindverslagen per groep zijn zoveel mo gelijk integraal verwerkt met het oog op de herkenbaarheid voor elke groep van het eigen oordeel. De samenvatting per onder werp streeft niet naar volledigheid, maar geeft de hoofdlijnen aan van wat over het betreffende onderwerp door alle groepen naar voren is gebracht. Wij beperken ons wat die samenvatting betreft tot de daaruit ge trokken conclusies. Onbegrijpelijk Daarom vindt het bestuur van de Stichting het onbegrijpelijk, dat de minister, terwijl er nog niets vaststaat en er over die provin ciale indeling nog niets is beslo ten, al van te voren de brand weerorganisatie wil dwingen in een nieuwe regionale of geweste lijke indeling. Hij roept daarbij, naar het oordeel van het Stich- tingbestuur, als het ware om moei lijkheden. Eén van die moeilijkhe den is, volgens de Stichting, dat wanneer er een gewestelijke brand weerorganisatie in het leven zou worden geroepen in een tijd, dat er nog geen nieuwe provinciale besturen zijn, de brandweer zon der geregeld bestuur zou zitten. Het betekent, dat de brandweer op deze wijze in een soort experi ment wordt gestort, waarin de 22.000 vrijwilligers en nog geen 3000 beroepsmensen een leidingge vende instantie toegewezen krij gen, die wel even zal uitmaken hoe dat tussentijds met de brand weer moet gaan. Dat is dan de periode, waarin de burgemeesters niet meer de baas zijn over de gemeentelijke brandweerkorpsen en er nog geen provinciale bestu ren zijn die iets Qver de brand weer te zeggen hebben. Onaanvaardbaar risico Het Stichtingsbestuur vindt dat een onaanvaardbaar risico, omdat er dan een instantie moet worden geschapen, die dat bestuur wél re gelt. Er zit een vlotte kans in, dat er dan een Directie voor 't Brand weerwezen komt, die in deze tijd van bestuursvacuum de brandweer bestuurt en leidt. Het Stichtings bestuur is er zeker van, dat 90% van de 22.000 vrijwilligers dit niet wil en er het bijltje bij neer zal leggen. De Stichting wil, dat 22.000 vrij willigers één lijn trekken en on omwonden en goed georganiseerd hun wensen bekend maken en de regering duidelijk maken, dat zij natuurlijk willen bijdragen tot een goed functioneren van de brand weer in Nederland, maar dat wel degelijk rekening moet worden ge houden met hun verlangens. De brandweer is een zeer be langrijk onderdeel van de open bare orde en veiligheid en de mi nister doet er wel zeer onverstan dig aan dit belangrijke onderdeel met een te groot risico te behan delen. Aangenomen dat bepaalde boven-gemeentelijke taken zullen worden doorgeschoven naar het provinciaal bestuur nieuwe stijl, dient dit bestuur eerst goed gere geld te zijn. Het is onbegrijpelijk, dat de minister speelt met een goed functionerende organisatie, die 22.000 vrijwilligers over het gehele- land paraat heeft staan. Tweeen twintig duizend vrijwilligers, die totaal 52x168x22.000 manuren per jaar vertegenwoordigen. Wanneer van deze 22.000 vrijwil ligers er tegelijkertijd 5.000 ziek of met vakantie zouden zijn of een ander geldig excuus zouden heb ben om niet op te komen, dan blijven er altijd, nog 17.000 parate vrijwilligers over. Deze 17.000 vrij willigers maken dan nog altijd 150 miljoen parate manuren per jaar vol. Wat de Stichting mateloos ergert is het feit dat een ambtelijk spel letje wordt gespeeld met als inzet 150 miljoen parate manuren. Een spel dat gespeeld wordt met vrij willigers en ook zonder vrijwilli gers. „Onze onvolprezen Rijksin spectie heeft als een symbooltje voor de preventie een klein brand weermannetje geïntroduceerd, dat de grappige naam heeft van „brandpreventie". Het kereltje heeft de bekende drie O's als woordspeling op zijn prevenliepu- bliciteit alom bekend gemaakt. Als variatie daarop zeggen wij: On doordacht - Onbegrijpelijk - On verstandig." aldus de publikatie „Vrijwilligers voor In Nederland zijn 25.000 brand weerlieden. Daarvan zijn er 22.000 vrijwilligers. Wat bezielt al deze mensen, die voor de brandbestrijding in Neder land onmisbaar zijn, vrijwillig brandweerman te worden? Om telkens weer te oefenen. Om cur sussen te volgen. Om zomers op mooie dagen thuis te blijven Een vrijwillige brandweerman ontvangt geen noemenswaardige vergoeding voor zijn diensten. Per gemeente is dat anders geregeld. Er zijn gemeenten, waarin de vrij wiüigers geld. toeleggen door de betaling van een kleine kontribu- tie aan hun vereniging. Dat is het ene uiterste. Er zijn ook gemeen ten waarin op de minuut wordt geteld en een uurloon wordt uit betaald op basis van het tijdstip waarop de bel gaat tot en met het ogenblik, waarop de man de koud geworden gehaktbal aansnijdt, die moeders heeft klaargezet. Maar door de bank genomen mag toch gelden dat geen vrijwilliger er beter van wordt. De belangrijkste drijfveer van een vrijwillige brandweerman is de kamaraadschappelijke sfeer in de groep en de daaruit voortvloei ende onderlinge gezelligheid. Daarom is het niet te verwon deren, dat er overal in het land verenigingen bestaan van vrijwil lige brandweerlieden, om die on derlinge gezelligheid te beleven. Men moet het zelf ervaren om te begrijpn dat het een spannend sportief genoegen is door een sig naal in beweging te worden gezet op een tijdstip dat men niet zelf heeft uitgekozen. tiets s,:mu'.e~ends vamrt in een fraktie van een minuut zelf de vragen te ordenen: waar is het? Komen we op tijd? Hoe zul len we rijden? Is het groot of klein alarm? Dat zijn de sportieve vragen. man de hoofdvraag stellen: zijn er menden :n gevaar? Want hij weet dat het erop of eronder kan zijn. En hij weet dat wanneer het al- -"msignaa! gaat, er mensen op mm wach'en en dat hij eenvoudig p'ioht heeft om te gaan, want hij heeft hef zelf toegezegd: men- .-en-, jullie kunnen op mij rekenen. -TT.,t "'.nft een geweld:ge voldoe ning een paar weken na een brand een onbekende vent in een super markt tegen te komen, die spon taan zegt: „Jullie waren er ook vlug bij". Of de spuit in te pakken en op de meter af te lezen dat je die laaiende huiskamer onder de knie hebt gekregen met 65 liter water door gebruik van de hoge druk. En welke vrijwilliger zit niet aan te hikken tegen de da tum dat hij voor eervol ontslag in aanmerking komt en zijn spullen moet inleveren? De motivatie heeft ook te maken met de mateloze trots, die een vrijwilliger k^n hebben als hij met zijn collega's van andere korpsen uit de regio een felle uitslaande brand professioneel onder de knie kreeg. De 22.000 vrijwilligers met hun 150 miljoen- parate manuren per jaar hoeven het elkaar niet te vertellen. Tot vannacht, mannen. De tweede paasdag werd er door de dames van SV Holten meege daan aan een toernooi van VESOS te Hellendoom. Er werd één wed strijd gewonnen en 3 gelijk ge speeld. Er moesten penalties geno men worden tegen SOS om eerste in de poule te worden. Helaas luk te dat niet, maar men moest nog spelen tegen Den Ham om de der de plaats. Het was zeer terecht dat de dames van Holten deze derde plaats behaalden, zodat het een succesrijk toernooi werd voor Hol ten en men met een prachtige be ker tevreden naar huis ging. Inspraak Wa1. de inspraak betreft is er naast kritiek op de verstrekte in formatie, de tijdplanning en de begeleiding, waardering voor de -eboden mogelijkheid en be schouwt men de inspraakprocedu re IJsselvallei als een eerste stap in de goede richting. Bevftlvm^sspoe' en -spre'd'ing Een ruime meerderheid kan zich vladen in een bevolkingsgroei vc-reenkomstig de natuurlijke anwas plus een beperkte migra te tot maximaal 5"/«, mits het 'nndeli.jk karakter van de regio beschermd blijft en eerst gezorgd, - .--«rdt voor voldoende werkgele genheid voor de eigen bevolking. i?ef 's c~n keuze uit een van de - oei- er. rpreidingsvarianten. Een --"-re keuzeconclusie is ,,Alle kernen in het streekplangebied in de gelegenheid worden 'osteld de natuurlijke aanwas op vanger.. Enige migratie in de -.loden is wenselijk" en „Een be- ;erk o migratie tot maximaal 5% in de steden en een natuurlijke oei voor de overige kernen in i-erk" zou voor een ruime meerderheid aanvaardbaar zijn. Landbouw Aan de ontwikkeling van de land bouw mogen geen ingrijpende be- drijfsbelemmerende beperkingen in de weg worden gelegd. Ook uit een oogpunt van landschapsbeheer en ter voorkoming van een ver paupering van het landschap is een gezonde bedrijfseconomische ontwikkeling in de landbouw ge- wens:. Nadelige bijverschijnselen van deze ontwikkeling voor natuur en landschap kunnen door passen de maatregelen worden verholpen. Kostenverhogingen en/of waarde verminderingen, die uit deze maatregelen voortvloeien, dienen volledig vergoed te worden. Kiene kernen Om de leefbaarheid, van de kleine herpen te bevorderen, om de hui dige tendens tot vergrijzing tegen te gaan en om een minimum aan voorzieningen te handhaven, moe ten er ruimere mogelijkheden komen. voor de woningbouw in kleine kernen. Niet alleen ten be hoeve van de eigen jonge mensen, maar ook voor degenen die econo misch en sociaal met deze kernen verbonden zijn. Enige zeer be perkte migratie zal tot de moge lijkheden moeten blijven behoren. Verkeer en vervoer Het openbaar vervoer dient sterk bevorderd te worden door een be tere dienstverlening, lagere prijs en het stimuleren van het streek vervoer. Grote terughoudendheid moet worden betracht met betrek king tot de aanleg van nieuwe wegen. Verbetering van bestaande wegen heeft de voorkeur. Het be perken of zelfs terugdringen van het particulier personen- en goe derenvervoer door passende maat regelen wordt wenselijk geacht, maar hieraan zal een verbetering van het openbaar vervoer moeten voorafgaan. Recreatie Tot behoud van waardevolle cul tuurgronden en van natuur en landschap is een beperking van de verbliifsrecreatie dringend ge wenst. Zonodig uitbreiding van bestaande faciliteiten. Groot belang wordt gehecht aan het stimuleren van uur- en dag recreatie middels het creëren van passende voorzieningen. Natuur en milieu Elke ruimtelijke activiteit die schadelijk is voor natuur-, land- schaps- en milieubehoud zal zo veel mogelijk moeten worden be perkt. Evenals het facet „Natuur en milieu" is het onderwerp „Ver zorging" door de gespreksgroepen voornamelijk besproken in relatie tot de groei- en spreidingsvarion- ten en de problematiek van ce kleine kernen, zodat daarnaar wordt verwezen. Bestuurlijke organisatie Er is een beperkt aantal opmer kingen gemaakt, die mindei be trekking hebben op de inhoud van De vorig jaar in de hervormde kerk begonnen actie „Kerk voor Israël" zal nog tot omstreeks 4 mei a.s. worden voortgezet. De actie is voortgekomen uit 'n initiatief van de predikanten drs. S. Gerssen, secretaris van de her vormde raad vcor Kerk en Israël, dr. K. E. H. Oppenheimer, oud-uni versiteitspredikant te Leiden en ds. A. A. Spijkerboer, predikant in Amsterdam. Beoogd werd rond de actie (start) datum van 4 mei van dat jaar gelden in te zamelen voor de bouw en inrichting van een technische school in Eshel Hanassi in de Negev-woestijn in de buurt van Beersheba. mede ten dienste van de opvang van immigranten in Israël. Dr. Oppenheimer noemde deze kerkelijke actie voor dit humani taire doel, „Kerk vóór Israël" eigenlijk sensationeel nieuws, om dat er gewoonlijk in de praktijk overwegend in de zin van „Kerk èn Israël" wordt gesproken en ge daan. Op 9 september 1975 kon een de putatie van de hervormde synode de Israëlische ambassadeur 't be drag van f 700.000 overhandigen. Rond de jaarwisseling vroegen de drie initiatiefnemers de her vormde gemeenten „de actie af te maken" en het op zich al verheu gende bedrag aan te vullen tot de in totaal benodigde bouwsom van f 1 miljoen. het streekplan, maar meer de bestuurlijke organisatie betreffen- De bemoeienissen van de pro vinciale overheid dienen zoveel mogelijk te worden beperkt en er zou meer moeten worden overge laten aan de plaatselijke overheid. Een aantal groepen heeft moei te met de aanvaarding van do nationaal bepaalde randvoorwaar den. Tevens bestaat de indruk, dat de ontwikkeling van de be stemmingsplannen in de gen;een- te binnen het streekplangebied wordt versneld. Een groep is van oordeel, dat in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening respectieve lijk het Besluit op de Ruimtelijke Ordening, het rijk, de provincie en de gemeente elk voor zich pro beren elkaar te vlug af te zijn en dat van een verantwoorde samen werking weinig sprake is. Volgens een groep zou de in richting van woonwagenkampen tevens een aspect van het streek plan moeten zijn. To; zover een overzicht van de conclusies van de bevolkings inspraak inzake het Streekplan IJsselvallei. In een volgend artikel hopen we in te gaan op het advies dat het Streekplanforum, mede op grond van deze inspraak, aan gedeputeerde staten heeft uitge bracht. Er komen de laatste weken voor al van particulieren bijdragen bin nen op het speciale gironummer van de actie, giro 3554 t.n.v. „Kerk voor Israël" te Utrecht, dat nog tot in mei voor de actie zal worden opengehouden. Begin dezer maand was de tussentijdse totaalstand f 770.000. In een aantal hervormde plaatselijke gemeenten zal binnen kort (opnieuw) voor de actie wor den gecollecteerd. Op de te Leeuw-arden gehouden Int. Nat. Hondententoonstelling hebben Holtense kynologen prach tige successen behaald. De Engelse cocker spaniel-reu kampioen Yar- dew Constellation W '75 van mevr. P. van Dijk, Holterberg 2, werd binnen eten jaar voor de 7e keer kampioen. Tevens werd hij beste van het ras en op een na beste ■Britse jachthond. Deze uit Enge land geïmporteerde reu werd door de Ned. Spanielbond gekozen tot cocker ree van het jaar 1975. De Hongaarse staande hond Vizs- la „Galfrid-Oten' van mevrouw J. V. Smit, Lichtenberg 6 te Holten kreeg in Leeuwarden het predi- caat ,.I U", kampioen en beste van het ras en kreeg bij de jachthon den de derde plaats in de ere-ring. praktische tips vooi fotografen inde vorm van eenfoto-drieluik Wie kent met de problemen van kadogevers, die mensen willen ver rassen. maai daarin met slagen omdat die ander "alles al heeft"? Nou. met zo n probleem zaten we vorig jaar voor Moederdag Want met het klimmen dei |aren wordt het verlanglijstje van een mens meestal korter Gelukkig is ei een ding. waarvan onze Oma met genoeg kan krijgen Betei gezegd ei zijn twee dingen die in haar leven een erg belangrijke rol blijven spelen Dat zijn haai beide kleinkinderen En zo kwamen we vorig jaai op het idee om Oma een kado te geven in de vorm van een uitvoerig fotoboek ovei de zonnetjes van haai oude dag zoals ze Natasja en Michel vaak noemt Een kleinktnderfotoboek dus Hoe maak je zoiets'? Je begint met in je fotoverzame ling te zoeken naar foto's uit de verschillende levens perioden van de kinderen Baby-foto s. peuterplaat jes. kleuterbeelden de eerste vooral in zwart/wit. later worden ze steeds mooier en kleuriger Dan schiet je nog een filmpje vol om te laten zien hoe ze nu zijn Van enkele foto's, waar je de negatieven van hebt. laat je een vergroting maken En dan kan het boek worden klaargemaakt Op dat moment wordt ook de heer des huizes ingeschakeld Met behulp van gekleurd papier en lijm plakt hij het boek in elkaar De twee kinderen maken eendrachtig een tekening 'Voor Oma die een ereplaats knjgt voorin het het boek Bij elke foto schrijven we een kort tekstje op zo n manier, dat ei een aaneengesloten geheel ontstaat Als je het af hebt. ben je ineens een beetje jaloers Je kunt het boek met moeite afstaan, maar dat gaat over als je ziet hoe gelukkig die groot moedei is mei dit geschenk van en ovei haai klein kinderen

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5