Boerendansers dansten voor bejaarden Vondsten uit midden-steentijd langs Aaltinksweg te Holten Lichte daling werk loosheid in maart GRONDWET GAAT OP DE HELLING (slot) AGENDA WEEKENDDIENSTEN Basis van ome constitutie Qk KERKDIENSTEN WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊ»ÊÊHmm Hond bekroond Wedvlucht HOLTEN 23 APRIL 1976 PAGINA 3 Na de bespreking van het onderwijs-artikel en het wets ontwerp inzake de vrijheidsrechten volgt thans, als voorlopig laatste artikel, de bespreking van Wetsontwerp inzake sociale grondrechten. Tot nu toe bevat de Grondwet op het gebied van de sociale grondrechten alleen bepalingen over de armenzorg en het onderwijs. Het tweede wetsontwerp, dat in het kader van de grondwetsherziening is ingediend, heeft ten doel in de Grondwet de sociale grondrechten uitgebreider te vermelden. De sociale grondrechten zullen, tezamen met de vrijheids rechten in het eerste hoofdstuk van de nieuwe Grondwet worden opgenomen. De regering is van mening dat er een zo nauwe samenhang bestaat tussen al deze bepalingen, dat zij bij elkaar behoren te staan in de nieuwe Grondwet. De in het wetsontwerp voorgestelde bepalingen betreffende sociale grondrechten hebben be'trekking op de volgende onderwerpen. Recht op bijstand De bepaling uit het wetsontwerp, die aan dit recht aandacht wijdt, beoogt te garanderen dat ieder zich in een rechtsgeding mag laten bijstaan ~door een raadsman. De regering is van oordeel dat de burger, met name als zijn per soonlijke vrijheid in het geding is, 'zich verzekerd behoort te weten van de mogelijkheid tot het inroe pen van deze rechtsbijstand. Vervolgens geeft het artikel de opdracht aan de wetgever het verlenen van rechtsbijstand aan minder draagkrachtigen te rege len. Het gaat hier dus om de vraag, hoe aan degenen die rechtshulp, in en buiten proces, individueel niet (volledig) kunnen betalen, toch die hulp wordt ver- Schaft. Er bestaan thans reeds wettelijke regelingen op dit ter rein. Voldoende werkgelegenheid; rechtspositie werknemers Deze bepaling noemt als voorwerp van zorg van de overheid: de bevordering van voldoende werk gelegenheid. Voorts dient de zorg van de overheid erop gericht te zijn, het iedereen mogelijk te ma- ken in zijn onderhoud te voorzien door arbeid die afgestemd is op de persoonlijke en maatschappe lijke behoeften en mogelijkheden. Het ontwerp bevat verder een be paling die aan de wetgever de opdracht geeft, regels te stellen omtrent de rechtspositie, de ar beidsbescherming en de medezeg genschap van werknemers. Het ontwerp bevat niet een bepa ling over het stakingsrecht. Dat betekent niet, dat de regering de stakingsvrijheid niet erkend zou willen zien. Haar visie hieromtrent blijkt uit haar voornemen tot rati- ricatie van een tweetal verdragen (het Europees Sociaal Handvest en het Internationale verdrag in zake economische, sociale en cul turele rechten), waarin het sta kingsrecht vermeld staat.. Maar de regering acht het niet wense lijk dat de Grondwet aan de wet gever een regeling omtrent het stakingsrecht dwingend zou voor schrijven. Aan de wetgever wordt overgelaten of, en zo ja, in hoe verre wettelijke voorschriften op dit terrein zullen worden gegeven. Bestaanszekerheid Sociale zekerheid Bijstand In het ontwerp treft men een be-' paling aan die de bestaanszeker heid van de bevolking en sprei ding van welvaart tot voorwerp van zorg van de overheid ver klaart. Voorts wordt aan de wet gever opgedragen regels te stellen omtrent de aanspraken op sociale NED. HERV. KERK 8.30 en 10.15 uur (Gezinsdienst Bed. Heilige Doop) ds. C. C. Addink. Extra coll. Plaatselijke Zondagsscholen. Oppasdienst, mevr. van Brug gen, Betsy Westerik en Willy Steunenberg. GEREF. KERK 9.30 en 19.15 uur (Jeugddienst) ds. Joh. C. Baumfalk van Am sterdam. M.m.v. Jongerenkoor „Helicon". In beide diensten is de eerste coll. voor de Theol. School te Kampen, de Vrije Universiteit te Amsterdam en het Ned. Bijbelgenootschap. Oppasdienst: mevr. Kruime- laar-Kistemaker, mevr. Aan stoot-Voortman, res. mevr. Stam-Slotboom. Mevr. Tanger- man-Aalbers, mevr. Garritsen- Kolkman, res. mevr. Meijerink- Stam. Kindernevendienst (3e en 4e klas) o.l.v. mej. J. Jansen. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERH0EK 10.00 uur ds. A. Schellevis. Extra coll. Plaatselijke Zon dagsscholen. 10.00 uur ds. M. de Heer. Uit- gangscoll.: Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur. Zondag 8.00 en 11.00 uur. zekerheid. Deze opdracht houdt een bevestiging in Van hetgeen thans reeds op dit terrein is ge realiseerd, maar ook zal de wet gever zich dienen te beraden over een verdere ontwikkeling van het sociale verzekeringsstelsel. Ver der bevat het wetsontwerp de be paling, dat Nederlanders hier te lande, die niet in hun bestaan kunnen voorzien, een recht op bij stand van overheidswege hebben dat bij de wet geregeld moet wor den. Hiermee krijgt het beginsel, waar ook de Algemene Bijstands wet van uitgaat, zijn plaats in de Grondwet. In verband mét het belang dat de zorg voor het milieu in toenemen de mate gekregen heeft, wordt in het wetsontwerp aan het milieu een aparte bepaling gewijd. Aan de overheid wordt opgedragen haar zorg te richten op de be scherming en verbetering van het leefmilieu. Tevens hééft deze op dracht betrekking op de zorg voor de bewoonbaarheid van het land. Daarbij wordt onder meer gedoeld op de zorg voor de verdediging van het land tegen het water. Gezien de geografische ligging en gesteldheid van ons land en ge zien de historie is dit een funda menteel punt van overheidszorg. V olksgezondheid De bevordering van de volksge zondheid behoort tot de onder werpen, die reeds lang een belang rijke plaats innemen in het over heidsbeleid. Daarom is voor deze tak van overheidszorg een plaats ingeruimd onder de voorgestelde bepalingen. Woongelegenheid Deze tak van overheidszorg is naar het oordeel van de regering van zo'n belangrijke betekenis, dat hij verdient opgenomen te worden onder de grondwettelijke bepalingen over de sociale grond rechten. De zorg voor voldoende woongelegenheid is immers te zien als een taak ter bevrediging van één der primaire levens behoeften van de mens. Ontplooiing en vrijetijdsbesteding De regering ziet de zorg voor de maatschappelijke ontplooiing, dat wil zeggen de zorg voor het maat schappelijk welzijn van de mens, als een fundamentele taak voor de overheid, die vermelding in de Grondwet verdient. Wat de vcije- tijdsbesteding en de culturele ont plooiing betreft is de regering van oordeel dat zij een zo belangrijke plaats innemen in het maatschap pelijke leven, dat een bepaling daarover, als tegenhanger van de bepaling uit het ontwerp die ge richt is op de werkende mens, in de Grondwet niet dient të ontbre ken. Vo-rming en opleiding Een bepaling uit het ontwerp draagt aan de overheid op, voor waarden te scheppen voor de in standhouding en ontwikkeling van voorzieningen voor vorming cri opleiding. Deze taak is. ruimer be doeld dan de zorg Voor goed ón derwijs in strikte zin. De vorming en opleiding waarover het voor gestelde grondwetsartikel spreekt, dienen te zijn afgestemd op de persoonlijke en maatschappelijke behoeften en mogelijkheden, in de nieuwe Grondwet zal dezi bepa ling direct worden gevo.gd door het artikel dat specifiex betrek king heeft op het onderwijs. In de laatste bijeenkomst van dit setpoen van de Bejaardensociëteit HoUtv gaf de Boerendansgroep Holten een demonstratie waarvan de bejaarden geweldig genoten. Plm. zestig Holtense bejaarden, leden van de. Bejaardensociëteit Holten en een aantal gasten, heb ben dinsdagavond in gebouw „Irene" volop genoten van een de- monstratie. door. de folkloristische boerendansgroep: „De - Holtense Boerendansers"! De groep, op accorcleon. begeleid- door de spöllemannen Ja'ns Mos- sink., en Jan Aöltink, danste o.a. Smiet het wief weg, de Rozenwals, de Driékusman, de Hoaksebargen, de Almelose kermis en de Waer- denborchwals. - Een aahtdl bejaardn gaf gaarne •gévolg aart- -de-'uitnodiging- van- voorzitter Jan Mossink om es mee te' dóen. - De presidente van dé soos mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel sprak een hartelijk woord van dank tot de dansgroep en zij bood de dames -een .bloemetje nan. Duizenden jaren voor de pyramiden in Egypte verrezen, ver voor de aartsvaders Abraham, Izaak en Jakob als herders- vorsten door het Midden-Oosten trokken, woonden aan de rand van het Holterbroek jagers en vissers, die nog geen akkerbouw kenden en geen vee hielden. Kinderen waren niet altijd welkom, want het voedsel was, vooral in de wintertijd, te schaars om veel magen te vullen. Stamden ze misschien a£ van achtergebleven rendienjagers, die de grote kudden rendieren volgden van het koude noorden, dwars door Europa naar warmere streken in de winter en daarna terug gingen in de zomer? Rendier jagers wa ren eertijds zelfs door de Noordzee getrokken naar Engeland, ten deze nog droog was vanwege het veel lagere waterpeii van de wereld zeeën. Zij volgden de kudden om het voedzame vlees en dé heeiTijke maaginhoud. Zo ongeveer 8000 jr. v. Christus had Noordwest-Europa echter in brand gestaan. De aarde was zwart geblakerd, een trooste loze aanblik. Houtskoolresten van die geweldige toendrabrand zijn op vele plaatsen gevonden in West- Europa. En na die tijd komen de rendieren sporadisch terug. De aar de herstelt zich. Bomen en struiken botten weer uit. Insecten en kleine vogels verschijnen weer. De mui zen komen uit hun holen; konijnen, hazen, roofvogels, kleine en grote dieren hernemen hun plaatsen. De temperatuur stijgt al lang en het landijs smelt, geleidelijk; de zee spiegel rijst en de Noordzeevlakte loopt onder. Er wonen weinig men sen in deze, streken. Het oosten is echter geschikter dan het lage wes ten en noorden van ons "land. De mens strijdt een harde strijd om het bestaan. Hij heeft nog zeer weinig gereedschappen. Hét ijzer en het brons kent hij nog niet. Toch heeft hij iets nodig om te snijden, te schieten of te kappen. Hij zoekt en vindt, vuursteenknol len, die geweldig hard zijn. Vuur steensplinters zijn soms vlijmscherp en die kan hij aan de spits van zijn pijlen bevestigen. Ook zijn bepaal de splinters geschikt als weerha ken in zijn harpoenen. Schrabbei-s worden van vuursteenklingen ge maakt om de huiden van het wild schoon te maken. Die huiden kun nen dienen voor de mens om zich te beschermen tegen koude en re gen. Kleding en tenten heeft de zwer vende jager en visser nodig. Lang bleef hij met zijn gezin niet op de zelfde plaats. Eetbare wortels en wilde vruchten waren een welko me aanvulling. Ze woonden echter eens langs de Aaltinksweg,. want daar zijn werktuigen van vuurste nen gevonden. De heer J. W. Stegink meldt vondsten „Bij het graveri' in de tuin. vond ik een partijtje vuurstenen, 'k'Heb ze bewaard. Zou dat iets bijzon-. ders kunnen zijn? Mogelijk interés^ seert het u". „Ik kom graag eens kijken. Schikt het u dan en dan? Ik zal Bert Groenewoudt even inlichten.. Hij heeft al veel gevonden en bezit een grote verzameling. Bert is des kundig". Op de afgesproken zaterdagmor gen zijn we bij de Aaltinksweg. De heer Stegink toont een doosje met vuurstenen. Bert zoekt er dadelijk enige klinge, schrabbers en weerhaken uit. Thuis tekent hij deze gebruiksvoorwerpen en zal t.z.t. drs. A. D. Verlinde, de man van het Rijks Oudheidkundig Bo demonderzoek voor Overijssel, in lichten. Fijn, dat de vuurstenen be waard zijn en gesignaleerd. Wie nog iets vindt, kan dit melden aan Bert (telef. 1827) of aan mij (telef. 153). De Midden-Steentijd is zo on geveer de tijd van 8000-3000 j. v. C-hr. In de tweede helft van deze lange periode wordt de jager-visser veeboer en zijn vrouw doet wat aan landbouw. In tijden van hon- gersnood wordt het vee geslacht. De Jonge-Steentijd is van 3000- zo'n 1500 j. v. Chr. Het Trechter- bekervolk trekt Drenthe binnen, 't Staandvoetbekervolk met de strijd hamers komt in het oosten van onze provincie. Enige stenen bijlen, gevonden in onze gemeente, zijn bewaard gebleven. Ze liggen in musea of bij particulieren. In de Bronstijd trekken brons handelaren langs de grote rivieren. De Ijzertijd begint zo'n duizend jaar later. In die tijd komen de Germanen. Dan komen de grafheu- veis op de Borkeld, het urnenveld tën zuiden van de Kwinteberg in de Beuseberg en de Raatakkers in de Look. De Holterberg was een woestenij met zandverstuivingen en heidevelden. De bossen zijn hier later aangeplant. l/tutrsten-yet/oncZen, /anys ate /la/hrt/b wey te f/cUe/i en, 2 seAratAerS 7 3,l/ 9 fty/en- en Jen <9 A Any en- Aanyt<jery/y& vuursteen spAnters waetri'an. <9oor ncua/ere Aeujerhny trenseA/Z/encZe soor- Zen toerAZueyjes u/eraten je/na&At Vrijdag 23 april 18.00yuur» Inzameling van lompen in het dorp. door en voor de" Hblténs'ë Muziëkver. HMV. 19.30 uur: -Jaarlijkse feestavond S.V. „Holten"- in' zaal'Amicitia. Opvoeringvan het blijspel „Don der.. .„..dagen" dopr. Toneelclub OCH. Zaterdag 24 april 9.00 uur: Inzameling van lompen 'in nieuwbouwwijk „De Haar". 20.00 uur: Toneeluitvoering door C.O,€. in gebodw Rehóboth (zie bericht). Zondag 25 april 14.00 uur: Discobal in café „De Wippert" (zie adv.). - 49.30- uur: Dansen in Bar-Dancing ,'Boode" te Bathmen (zie adv.). Maandag 26 april 19.45 uur: Bijeenkomst afd. Espe- lo V. d." N.B.' van Plattelands- vrouwen in Trefpunt". De heer Wisselink vertelt over zijn werk als 2e Kamerlid. 20.00 uur: Ledenvergadering MAC „De Holterberg" In café „De Blester" (zié adv.)»"'- 20.00 -uur)avond- afd. Holten Veijig Verkeer in hotel „Holter- man". v - 20.00 uur: Laatste politieke scho lingscursus "voor vrouwen'in zaal „Vosmén" (zie bericht). Dinsdag 27~april '20.00 uur: '.Bijéénkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Bethanië"; Eigen avond. Donderdag. 29 april Bezoek dhr.'^Plattelandsvrouwen afd. Holten a dn Steenslijperij (Mark,elóse"Borkeld) Vrijdag .30 april Mehg -"Uftïè'aë' gehele dag 'geslo- ten'! 7.30 uur: Opening zwembad „Twenhaarsveld" (zie adv.). 14.00 uur-: Spelmiddag voor kinde ren van leden. Speeltuinvereni ging „De Kol". 20.00 uur": Lampfonöptocht Speel tuinvereniging „De Kol" m.m.v. HMV. Zaterdag 8 mei Inzameling van lompen in de ver schillende buurtschappen. Dinsdag 11 mei 20.00 uur: Algemene vergadering Raiffeisenbank „Holten" in hotel „Holterman" (zie adv.). 20.00. uur: Ledenvergadering Hol tense Handelsvereniging in hotel „Holterman". Woensdag 12 mei Jaarlijks uitstapje Bejaardensocië teit Holten (z:'e'bericht).' De jonge bouvier „Lita van de Reehoek" van de heer J. v. d. .Stouw uit- de. Bushof straat te Hol- .ten behaalde op.de internat, ten toonstelling te Leeuwarden het predikaat „Uitmuntend". De duiven van de P-V. „Snelle "Wiek en"-Holt'én MaTkelö) wer den voor een vlucht over een af- -' stand'- van 168 km gelost in het Belgische' Hasselt, De vlucht .had een snif'Wrlobb'. 1, 4, 5 Scholte in *tT3of; 2, 3, 10 R. Schaap;'6, 7, -9 Joh. Paalman; 8 Mahnro. B. H. BROUWER Geboren: Hildegonda Gisela, dv E ter Haar en L Gunst; Richard Anthony, zv L J Klein Ovink en A ten Wolthuis;'Antonie Gert-Jan, zv G J Muller en E H G Wissink; Gerrit Jan Hendrik, zv. G J te Wierik en J G ter Maat (geboren te Deventer)Patrick, zv H L J A Klein Ovink en H W Markvoort (geboren te Deventer). Ondertrouwd: H Smit, 25 jaar, Holten en G Bronsvoort, 20 jaar, Holten. Overleden: D de Waal-Steigenga, 56 jaar, wonende te Haarlem. Verloren: suède portemonnaie, bruin-beige, inhoud b.b. f 25, bruin lederen portemonnaie, inh. 3 Engelse ponden, 200 Belgische franken; speelgoedtractor, oranjé met groen en houten stuur; foto toestel Rico 500 G, zonder tas, met draagband; groene jongens fiets merk Union; hondepenning no. 60884; bakbiljet van f 100,—. Gevonden: zaag; hondepenning; rode bromfiets; hondepenning; dam.esbril; fototoestel; driewielige kinderfiets. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het rayon Deventer met 0,6°/o per ultimo maart werd enerzijds ver oorzaakt door de aanvullende werken (AW)-prógramma's, het geen tot uitdrukking komt in het werkloosheidscijfer, en de vraag in de sectoren bouw en metaal (1832-1669). Voor Holten betekent dit een daling van het aantal werklozen met 20 (73-53). Ander zijds spelen de seizoensinvloeden een rol, wat mede een daling ver oorzaakt in de bouw, en vooral ook in de landbouw. In de overige sectoren trad vrijwel geen veran dering op, terwijl ook de perspec tieven in die sectoren niet gunstig zyn. Zo er al enige opleving in de economische bedrijvigheid zou zijn te bespeuren, komt dit voorlopig toch niet tot uitdrukking in dé ge registreerde arbeidsreserve (werk loosheid). Ten opzichte van vorig jaar is de werkloosheid nu altijd nog 50 man hoger, terwijl deze na uitschake ling van de seizoensinvloeden zelfs man hoger is. Al met al kan er derhalve nog niet van een roos kleurige situatie worden gespro ken. De stijging van de vraag is voor een zeer belangrijk deel veroór- - zaakt door de opleving in de bouw. Daarnaast moet opgemerkt worden, dat ook de inwerkingstel ling van de vacaturebank op 29 maart jl. nu al'een gunstig effect 'heeft op de geregistreerde vraag. VROUWEN De daling van de werkloosheid,. onder de vrouwen trad voorname- lijk op in de sectoren kantoor- en verplegend personeel. In deze sectoren is de vraag ook toegeno men. Verdeeld over de gemeenten in het rayon bedroeg de werkloos-, heid in absolute cijfers en in pro- centen van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking per eind maart als volgt (tussen haakjes de cijfers' óver 'februari): Bath- men 28 - 4,7»/» (31 5,2»/»), De venter 1201 7,2% (1251 7,5%), Diepenveen 95 5,9% (88 5,5%) HOLTEN 53 3,8(735,2%), Olst 63 4,7% (88 6,5%) en Raalte 229 6,6% (301 8,7%). ARTS Vrijdagmiddag; 5 u. t.m. maan dagmorgen 3 u. (uitsl. voor spoedgev.) J:K. A. Bruins. Molenbelterweïf' To, "tel. 1280. Voor boodschappen- bellen om 11.00 en 4.0Ó uur.. WIJKVERPLEGING Zuster M. ter Borg, Neerdorp 1, tel. 2356. 1 ZIEKENVERVOER J; Aanstoot', tel. 2930 en 1338 b.g.g. A. Muller, tel. 1745. DIERENARTS W. C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 2004. TANDARTS J. A. Beckér, Stationsstraat 3, Nijverdal, tel. 054'35T2i4ö. Spreekuur voor spoedgevallen: 5.00-5.30 uur xjam. maatschappelijk WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening Midden Overijssel", .Dorpsstraat 16, Holten, tel. 2784. Spreekuren: maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 u.,. donderdagsavonds van 6-7 uur en volgens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8_.30- 9.30 u. Dorpsstraat .16,. tel. 2784-, Tijdens de weekends zijn Maat schappelijk Werk eri Gezins verzorging.-' telefonisch- bereik baar ohdér nr. 1)5486-6465... FYSIOTHERAPIE "Alle werkdagen bëhalve dins- dagmiddag en donderdagoch tend in hét Groene Kruisge- bouw, Gaard enstraat. G. J. Kraaij, tèl. 2299. cppascentrale J. ,v. d. Meer, Candaastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.30 en 10 u.) WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.e.m. zondag 25 april H. W. Goormah, Kölweg 52, tel. 1513. Van maandag 26 april t.e.m. zondag 2 mei C. Dijkstra, Schoutenstraat 35,- tel. 1833. Aangifte van gestorven dieren, op zaterdag van. 9..00-11.00 uur raan het slachthuis, tel. 05483- 1318. STORINGSDIENST Zondag 24 april t.e.m. vrijdag 30 april. ELEKTRA: H. Hei jink, Kolweg 44,- tel.- 2124.. - GAS: H. J., Kolkman, Diessen- plasstraat 32, tel. 2012. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 en 2655. ris Nachts telefoon 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3