Samenwerking in midden en en zelfstandigheid kleinbedrijf Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Naast hartziekten ook vaataandoeningen van de hersenen bestrijden ANWB organiseert landelijke fietsdag Bouwfondshypotheek met twee jaar vaste rente Landbouw De bemesting van aardappelen Hoog genezingspercentage mogelijk Markt Rijssen HOLTEN 16 APRIL 1976 PAGINA 11 Het ondernemerschap kent vele aspecten; een detaillist bij voorbeeld moet niet alleen kunnen verkopen, maar hij moet ook weten wat hij in zal kopen. Bovendien moet hij weet hebben van administratie en zal hij tevens op het gebied van de financiering op de hoogte moeten zijn. Voor een groeiend bedrijf zijn ook steeds meer werknemers nodig, een grotere bekendheid van het bedrijf door middel van reclame is van groot belang. De ondernemer zal vooral de toekomst van zijn bedrijf moeten uitstippelen en zorgen dat onder zijn leiding de doeleinden worden bereikt die hij heeft vastgesteld. Dit vraagt nogal wat van de ondernemer. In feite moet hij een allrounder zijn, wil hij zijn bedrijf goed kunnen leiden. Het is een welhaast onmogelijke opdracht voor een onder nemer alleen. In een groot bedrijf wordt dat niet van één man, de directeur, verwacht. Hij wordt immers terzijde ge staan door specialisten en deskundigen die hem adviezen geven op terreinen die hem minder bekend zijn. Er zullen ook weinig zelfstandige ondernemers zijn, die hun bedrijf zonder hulp van buiten het bedrijf goed kunnen runnen. Veelal wordt van deskundigen op bepaalde gebieden hulp gevraagd. Een bekend voorbeeld zijn de accountants en/of belastingconsulenten die elk jaar omstreeks deze tijd de administratie controleren en de belastingzaken van onder nemer en bedrijf regelen. Vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hebben de conclusie getrokken dat zij hun bedrijven beter kunnen leiden door zich aaneen te sluiten in samenwerkingsvormen. In hoe verre zij daarmee een deel van hun zelfstandigheid hebben opgegeven wordt in dit artikel nader bekeken. Inkoopcombinatie Een inkoopcomfoinatie is een or ganisatie-die is opgericht op initia tief van een aantal zelfstandige on dernemers. die tot doel heeft de inkoopfunctie van de aangesloten ondernemers geheel of gedeeltelijk over te nemen, waarzij 't bestuur of een gesalarieerde directeur of een commissie, bestaande uit een aantal aangesloten ondernemers, voor de leden optreden. Daarmee nemen zij de functie van de groot handel over. Voordelen zijn te be halen door de grote orders, in de vorm van kortingen. Er zijn inkoopcombinaties, die zich niet alleen beperken tot het samenwerken op het gebied van de inkoop; ook op andere terreinen van het ondernemerschap is in de loop van de tijd samenwerking mo gelijk en noodzakelijk geworden, o.a. de verkoopbevordering d.m.v. gezamenlijke reclame-acties, juridische, fiscale en bedrijfs economische adviezen, verzekeringen,.- JjgSSg inrichting het', bedrijf Veelal staat het de ondernemer vrij om al of niet gebruik te ma ken van deze diensten, Een onder nemer hoeft ook niet zijn hele as sortiment van de inkoopcombinatie te betrekken. Bij sommige inkoopcombinaties kan het verplicht zijn een percen tage van de totale inkoop in ieder geval van de inkoopcombinatie te betrekken. Hij heeft daarnaast dan toch nog de vrijheid om zijn eigen assortiment samen te stellen en zodoende een eigen gezicht te ge ven aan zijn bedrijf. Vrijwillig filiaalbedrijf Een vrijwillig filiaalbedrijf is een onder een eenheidsnaam wer kende, cenitraai geleide organisa tie, bestaande uit één of meer groothandelsondernemingen en een groot aantal detailhandelsbedrijven die een gelijksoortig assortiment aanbieden. Vooral door de opkomst van in koopcombinaties na 1929 en de daarmee gepaard gaande concur rentie in de groothandelsector, za gen de grossiers zich genoodzaakt hun afzet te verdedigen. Kleine zelfstandige detailhande laren zagen zich bedreigd door o.a. de opkomst van filiaalbedrijven. Dit heeft geresulteerd in de op richting van vrijwillige filiaalbe drijven in de jaren dertig. In tegenstelling tot kostenbespa ringen bij inkoopcombinaties doof inkoop in het groot, wilden vrij willige filiaalbedrijven besparen bij de distributie van eindprodukten. Later is ook m.b.t. andere functies samengewerkt. Enkele taken die door het centraal bureau van het vrijwillig filiaalbedrijf uitgevoerd kunnen worden, zijn centrale inkoop, verzorging van de inrichting en het uiterlijk van het bedrijf, verkoopbevordering en reclame, boekhouding en administratie. onderwijs, training en coaching, assortimentssamenstelling financiering, onderzoek naar nieuwe vesti gingsplaatsen. Bij deze samenwerkingsvorm is de vrijwilligheid meer op de ach tergrond geraakt de laatste tijd. Vrijwillige filiaalbedrijven, wensen zich meer uniform te presenteren, zodat een eenheid wordt gesugge reerd. Daarvoor is een strakke or ganisatie en centralisatie van het beleid noodzakelijk. Franchising Franchising is een vorm van sa menwerking tussen ondernemingen waarbij de ene partij, de franchisor, de andere, de franchisee, tegen be taling van een bepaalde vergoe ding toestaat een exclusief gebruik te maken van o.m. een assortiment goederen, een bepaald handelsmerk en aanvullende diensten zoals het kiezen van een geschikt pand, ad ministratie, bedrijfsinrichting en verkoopbevordering. De franchisor is veelal een grootbedrijf terwijl franchisees meestal kleine zelfstan digen zijn. De kenmerken van een franchise overeenkomst zijn dat het een sa menwerking is, die wordt bevestigd door een contract tussen twee zelf standige bedrijven, met welom schreven wederzijdse verplichtin gen. Voor de vergoeding krijgt de franchisee een pakket goederen en diensten van de franchisor, o.a. be staande uit de opleiding van hemzelf en eventueel zijn personeel, de voorgeschreven manier van produceren van de goederen en/of diensten, commerciële kennis en ervaring vestigingsplaatsonderzoek steun bij het verkrijgen van financieringsmiddelen. Zelfstandigheid Van volledige zelfstandigheid in het midden- en kleinbedrijf kan ,slec}jts..§pjalse zijn wanneer de on der nèmér alle fuiièties,?zèlf vervult. Bit betekent :datden aanzien van de leidinggevende functie de ondernemer zelf richting geeft aan activiteiten van zijn mede werkers en ervoor zorgt dat zijn doeleinden die hij zichzelf heeft gesteld, worden bereikt. de produktiefunctie, de onder nemer bepaalt op welke wijze de goederen en diensten worden geproduceerd en aangeboden. de inkoop, de ondernemer be paalt wat er ingekocht zal wor den. de verkoop, of de ondernemer en zijn medewerkers de goede ren en diensten zelf verkopen. de financiering, de ondernemer zelf de financieringsbronnen be- de administratie, de ondernemer De aardappel staat op het ogen blik in het middlpunt van de be langstelling. Bij de konsument door de hoge prijs die er voor betaald moet worden, bij de boer omdat het pootseizoen weer is aangebro- ken. Wat de prijs betreft moet worden vastgesteld, dat de boer daar maar zeer ten dele van profi teert. Leveringskontralcten worden veelal reeds vóór de oogst afgeslo ten. Bij de telers zult u derhalve de laatste maanden maar weinig aardappelen hebben aangetroffen. Er zijn trouwens andere tijden ge weest, jaren waarin de boer nau welijks de kostprijs voor zijn aard appelen ontving. De produktiekos- ten moesten daarom zoveel moge lijk worden gedrukt, met mogelijke gevolgen voor de kwaliteit van het produkt. De laatste jaren nam het „blauw" in de aardappelen steeds grotere vormen aan. Voor een goede opbrengst moe ten stikstof, fosfaat, kali en mag nesium in voldoende mate voor de plant beschikbaar zijn. Onderzoek en praktijk hebben verder aangetoond, dat voor een goede kwaliteitsaardappel vooral een ruime voorraad opneembaar kalium in de grond aanwezig moet zijn. Veel telers liebben in de vo rige herfst of wintermaanden de kali en soms ook fosfaat op het land gebracht. Stikstof en nog niet eerder gestrooide fosfaatgift volg den in dit voorjaar. In verband met de kwaliteit ver dient het aanbeveling - zeker als de bemesting wat aan de krappe kant was - om alsnog een aanvul lende kaligift toe te dienen, zelfs al zijn de aardappelen reed? ge poot. Om chloorschade te voorko men zal dit dan wel in de vorm van patentkali moeten gebeuren. zelf bepaalt hoe de administra tie wordt gevoerd. Om de mate van zelfstandigheid van de ondernemer in de drie sa menwerkingsvormen te bepalen zal getracht worden vast te stellen in welke mate de ondernemer gebon den is aan, hetgeen de samenwer kingsvorm t.a.v. de ondernemers- functies (dwingend) voorschrijft. Getracht zal worden tegen deze achtergrond een doorsnee karakte risering te geven van de werk zaamheden van de drie samenwer kingsvormen voor de aangesloten leden-detaillisten. Er zullen onge twijfeld samenwerkingsvormen zijn die meer voor hun leden doen dan een soortgelijke samenwerkings vorm doet voor diens leden. Met dit nadrukkelijke voorbehoud wil len wij trachten een algemeen beeld te schetsen van de verschil len tussen de drie genoemde sa men werkingsvormen Bij de inkoopcombinatie heeft de ondernemer de leiding volledig in handen, de centrale van het vrij willig filiaalbedrijf bepaalt de richting van de activiteiten van de medewerkers, terwijl bij franchi sing de ondernemer nog minder inspraak heeft in de leiding van het bedrijf. Bij franchising en het vrijwillig filiaalbedrijf bepaalt de centrale leiding van de samenwer kingsvorm. hoe de produktiefunctie moet worden vervuld. De onder nemer, aangesloten bij een inkoop combinatie, is daar vrij in. Bij de inkoopcombinatie en het vrijwillig filiaalbedrijf bepaalt de ondernemer zelf welke goederen bij de centrale organisatie zullen worden ingekocht. Alleen kan er verschil bestaan in de hoeveelheid goederen die de ondernemer ver plicht moet opnemen in zijn assor timent. De franchisor bepaalt wat en van welke leverancier gekocht zal worden. Ten. aanzien van de verkoop en financiering zijn de ondernemers bij alle drie samen werkingsvormen geheel vrij in hun handelingen. Meestal voeren de centrale orga nisaties van het vrijwillig filiaal bedrijf en franchising de admini stratie van de aangesloten onderne mingen; de leden van de inkoop combinatie zijn daar vrij in. Het zelfde kan gezegd worden over het voeren van reclame. Ten aanzien van het aannemen van personeel laat de inkoopcom binatie en het vrijwillig filiaalbe- drijf hun leden vrijDe franchisor loi-dv. ho;, personeel n'.ie.-.G.l op. terwijl het aantal werknemers'vaak mede door hen wordt vastgesteld. Bij de inkoopcombinatie is de ondernemer geheel vrij ten aan zien van de wijze waarop alle acht ondernemersfuncties verricht moe ten worden. De ondernemer, aan gesloten bij een vrijwillig filiaal bedrijf systeem, kent minder zelf standigheid dan zijn collega bij een inkoopcombinatie, maar heeft meer vrijheid van handelen dan een franchisee. Tenslotte Het zelfstandig zijn heeft voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf altijd een grote waarde gehad. Ook nu nog zijn er vele be ginnende ondernemers die daarom een eigen bedrijf openen. Daarbij worden ze voor problemen gesteld waarop ze niet altijd het juiste antwoord weten. Dat kan ook niet van, hen worden verwacht, gezien de vele gebieden waarop zij dan deskundig hadden moeten zijn. Het aantrekken van deskundigen en /of samenwerken kan uitkomst bieden. Samenwerken betekent echter het gemeenschappelijk uitoefenen van een deel van de ondernemersfunc ties, met een moeilijk woord heet dat cofunctionalisatie. Het hangt daarbij af van de vorm en de uit werking van de vamen werking, of daarbij ook van een verlies van zelfstandigheid sprake is. Naarmate het streven van sa menwerkingsvormen om te komen tot meer centralisatie van de lei ding, duidelijker vorm krijgt, zal een groter functieverlies bij de in dividuele ondernemer optreden. Als daarmee het belang van de ondernemers is gediend en de con tinuïteit van het bedrijf gewaar borgd, moet samenwerking en daarmee het opgeven van dat deel Van de zelfstandigheid, positief worden gewaardeerd. Kinderen zijn gauw ongeduldig. Vooral als ze met hun vriendjes bulten willen spelen. Zelfs hej. „ingewikkelde" aangespen van de rolschaatsen duurt vaak te lang. Daarom hebben de rolschaatsenmakers van Esmi eens bekeken hoe ze de kinderen een klein handje kunnen helpen. Hun oog viel op de wielersport, waar elke seconde uiterst kostbaar is. Wielrenners hebben een speciaal soort instapclips aan de pedalen. Esmi heeft die zo veranderd dat het systeem ook wordt toegepast op rolschaatsen uit de series Inzeil, Sapporo en München de Luxe. Grote kinderen kunnen nu vlugger gaan rijden. En ook veel kleine kinderen zullen er blij. mee zijn, omdat ze voortaan zonder hulp van ouders hun rolschaatsen kunnen onderbinden. Voor meer informatie: Esmi, postbus 60, Waalre, telefoon 04904-2073. niet meer huilen bij uiensnijden Straks hoeft u niet meer te huilen bij het uien snijden. Op de Inter nationale Huishoudbeurs in Amsterdam wordt namelijk een nieuw type groentehakker geïntroduceerd voor het snijden van uien en hakken van groente. Het nieuwe apparaat van Brabantia is zo stevig, dat er liefst vijf jaar garantie op wordt gegeven. Jaarlijks sterven honderden vrou wen aan baarmoederhalskanker. Het is duidelijk dat het van het grootste belang i6, dat een bevol kingsonderzoek naar deze vorm van kanker landelijk wordt gere geld. In verschillende plaatsen wordt al een onderzoek gehouden, waardoor het mogelijk is met de moderne technieken vroegtijdig in te grijpen. Als de ziekte in een vroeg stadium wordt onderkend, is de kans op genezing vrijwel al tijd 100%. De methode en de we tenschappelijke en organisatorische problematiek zijn reeds jaren het onderwerp van wetenschappelijke studies in binnen- en buitenland. Het bevolkingsonderzoek is aanbe volen door de Gezondheidsraad en door de Centrale Raad van de Volksgezondheid. Bij het organiseren van het be volkingsonderzoek zou de plaatse lijke Vrouwenraad een fiink aan deel kunnen hebben. In Den Hel der, om maar een enkel voorbeeld te noemen, heeft de Werkgroep Gezondheidszorg van de Federa tieve Vrouwenraad een voorlich tingsmiddag georganiseerd, waar voor de belangstelling zeer groot was. Den Helder is ook één van de plaatsen, waar het bevolkings onderzoek al is georganiseerd. In de inleiding op die voorlichtings middag vertelde de arts J. J. Rombach uit Utrecht o.a. dat cer vixcarcinoom lange tijd nodig heeft om zich te ontwikkelen. Hjet kan zeven jaar duren voor de ziekte een kwaadaardig stadium heeft bereikt. Met de ingroei in de diepere lagen van het celweefsel, kan nog eens acht jaar gepaard gaan, zonder dat de betreffende vrouw zich ziek voelt of er iets van merkt. Er zijn gegevens die aantonen, dat in dï kustplaatsen meer ge vallen van baarmoederhalskanker voorkomen dan elders in het land. Het betreft hier onderzoeken in Zandvoort, Noordwijk, Katwijk en Utrecht-Noord. Uit de cijfers in Den Helder blijkt, dat die boven het landelijk gemiddelde van 4,8 ziektegevallen per duizend vrou wen liggen. Over de oorzaak is weinig met zekerheid te zeggen. Er zou ver band kunnen bestaan tussen baar moederhalskanker en geslachts gemeenschap met verschillende partners. Bij nonnen komt de ziek te vrijwel niet voor. De activiteiten, yan de Nederland- ....prgye^üg.ye.^.yQ.QX'lichting tracht de se Hartstichting zullen zich in '76 Ne'det-landse- Hartstichting T afgezien van het. beke«de nro- -een bijdrage te leveren. gramma van actie in het bijzon der richten op voorlichting en on derzoek betreffende vaataandoeninr gen van de hersenen. Nadat in '75 op een met steun van de Neder landse Hartstichting georganiseerd medisch congres over „attaques" de oorzaken, ernst en omvang van deze herscnvaatziekten werden be sproken, is thans gestart met voor lichtingsprogramma's voor medici en leken. Tevens worden door de Hartstichting projecten gesubsidi eerd, die ons meer gegevens moe ten verschaffen over de verbrei ding van h?rsenvaatziekten, maar ook over vroegtijdige herkenning, behandeling en last but not least preventie. Door de vitale functies, die de hersenen in het menselijk lichaam vervullen, gaan verstoringen van de bloedcirculatie in de hersenen meestal gepaard met het gedeelte lijk of geheel wegvallen van be paalde lichaamsfuncties. Een goede bloedcirculatie naar en in de her senen is dan ook letterlijk een le vensbelang. De Nederlandse Hart stichting beschouwt niet alleen de bestrijding van hartziekten maar ook de bestrijding van vaatziekten en in het bijzonder vaatziekten van de hersenen als een belangrijk deel van haar werkterrein. Na het hart infarct en de kanker staat de at taque op de derde plaats in de ranglijst van doodsoorzaken in Ne derland. En de patiënten, die een attaque (ook wel beroerte of be slag' genoemd) overleven, zijn vaak in belangrijke mate gehandicapt en behoeven dan een voortdurende zorg. Geen wonder dat ook in Ne derland de bestrijding van attaque als belangrijk onderdeel van de ge zondheidszorg wordt gezien. Wat voor een hartinfarct geldt, geldt ze ker ook voor de bestrijding van attaques. Het voorkomen er van is veel beter dan het genezen. Door Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft zjjn hypotheken- pakket uitgebreid met een lenings- vorm waarvan de rente elke twee jaar kan veranderen. Het bedrijf kent al hypotheken met vyf en dertig jaar vaste rente. Het rente percentage van de nieuwe lenings- vorm bedraagt op dit moment 8.2 procent. Het is mogelijk na elke periode van twee jaar „over te stappen" naar een vaste rente die geldt voor de resterende looptijd van de hypotheek. De hypotheek met twee jaar vaste rente verschilt qua voorwaarden niet van de andere leningsvormen van het Bouwfonds. Het basissy steem, namelijk dat rente plus af lossing maandelijks hetzelfde be drag (annuïteit) vormen, blijft ge lijk. Andere Bouwfonds-faciliteiten, zoals voorfinanciering van de rijks bijdrage en lagere aflossingsbedra gen tijdens de aanbouwperiode van de woning, zijn ook voor de ge bruikers van de nieuwe hypotheek van kracht. Het Hypotheekbedrijf van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten beleefde in ,1975' een topjaar. Er werden 7600 nieuwe hypotheken afgesloten voor een totaalbedrag van f 690 miljoen. De netto voor uitgang ten opzichte van 1974 be droeg f 550 miljoen. Als gevolg daarvan nam dehypotheekporte feuille toe van 1.5 miljard tot ruim 2 miljard gulden. Dit jaar hoopt het Bouwfonds z'n hypotheekpro- duktie te houden op het peil van 1975. Bloë'dvaatstoornissen van de her senen kunnen van verschillende aard zijn. Bij het optreden er van zijn ze vaak moeilijk van elkaar te onderscheiden. Naast hersenbloe dingen kent men hersentrombose en hersenembolie. Vroeger dacht men, dat hersenbloedingen 't veel vuldigs! voorkwamen, maar na on derzoek is de laatste 10 a 20 jaar komen vast te staan, dat de meeste hersenvaataandoeningen niet ont staan door bloedingen, maar door vernauwing en „dichtslibben" van bepaalde bloedvaten. Hierdoor wordt het overeenkomstige her- sengedeelte niet meer van bloed voorzien en ontstaat een zgn. her seninfarct. In 80 procent van de ge vallen blijkt een attaque te zijn veroorzaakt door een dergelijke herseninfarct. Er vallen dan één of meer lichaamsfuncties, die vanuit dat deel der hersenen „gestuurd" worden uit. Ongeveer 80 pet. van de vaatstoornissen van de hersenen blijkt op een herseninfarct te be rusten. Steeds jonger In grote lijnen kan men stellen dat bloedingen op iets jongere leeftyd optreden dan herseninfarcten, al is het totaal aantal herseninfarcten veel groter. Daar het optreden van het herseninfarct nauw samenhangt met het steeds veelvuldiger en op jongere leeftijd optreden van ver hoogde bloeddruk eri atherosclero- se (vernauwing van de bloedvaten door afzetting van vetachtige stof fen in de wanad van de bloedva- fen in de wand van de bloedva- verschuiving van leeftydsgrensen van de ziekte. Niet alleen krijgen steeds jongere mensen een hart infarct, ook herseninfarcten komen op steeds jeugdiger leeftijd voor. De bestrijding van hart- èn her seninfarcten kent derhalve een be langrijk raakpunt: de bestrijding van hoge bloeddruk en atherocle- rose. Voorkómen De consequenties van een lang durig optredende bloeavaatstoomis in dé hersenen zijn dermate ernstig dat de grootst mogelijke aandacht gericht moet zijn op het voorkó men er van. .Vaak Wordt de at taque gedurende kortere of langere tijd voorafgegaan door lichtere, voorbijgaande uitvalsverschijnselen van lichaamsfuncties. Tot de be langrijkste worden daarbij gere kend: 1. voorbijgaande halfzijdige ver lammingsverschijnselen, 2. voorbijgaande halfzijdige ge- voelsstoomissen, 3. voorbijgaande spraakstoornis sen, 4. voorbijgaande stoornissen van het zien. Indien men dergelijke verschijn selen waarneemt, is het zaak naar de huisarts te gaan. Ze kunnen 'n voorteken van een mogelijk later optredend herseninfarct zijn. Een nader medisch onderzoek kan dan een indicatie geven, welke behan deling moet worden toegepast om het optreden van een herseninfarct zoveel mogelijk te voorkomen. Aangezien de voorbijgaande uit valsverschijnselen veroorzaakt wor den door een verminderde bloed circulatie in een deel der hersenen, zal dé gehele bloedcirculatie van ,dè "patiënt .bader onderzocht wbr- denvDie circulatie wordt door met name twee dingen bepaald: hoe functioneert het hart en hoe func tioneert het bloedvaatstelsel. Het onderzoek zal zich onder meer richten op de bloeddruk, de samenstelling van het bloed etc kortom het gehele functioneren van hart en bloedvaten zal nader onderzocht worden. Door 't voort schrijden van de medische techno logie is ook de methodiek van het onderzoek van de bloedcirculatie in de hersenen langzamerhaand ge wijzigd. De voor de patiënt hinder lijke „niet-bloedige" methoden van onderzoek geven heden ten dage een goede indicatie over het func tioneren van de herseneirculatie. De elektronica assisteert de neuro loog daarbij in belangrijke mate. Patiënt, huisarts, specialist Bij het voorkómen van een at taque spelen de patiënt, de huis arts en de specialist" allen een be langrijke rol. In de ereste plaats de patiënt die, de genoemde uitvals- versehijnselen constateerde, zich zo spoedig mogelijk met zijn huisarts in verbinding moet stellén. Het feit dat de stoornissen dan nog van voorbijgaande aard zijn, mag zeker geen aanleiding zijn om zichzelf wijs te maken dat er niets aan de hand is. Laat dat oordeel aan de huisarts en de specialist over. Zij kunnen het beste bepalen of er in derdaad een vaatstoornis van de hersenen bestaan heeft en zo nodig een behandeling en/of leefregel voorschrijven. Voorlichting en onderzoek De Nederlandse Hartstichting hecht vanuit deze achtergrond dan ook grote waarde aan een zo ruim mogelijke voorlichting aan ieder een, zowel leken als medici. Een omvangrijk voorlichtingsprogram ma zal vroegtijdige opsporing van bloedvaatstoomissen in de herse nen kunnen bevorderen. De medici, die direct of indirect in contact komen met het probleem van dergelijke stoornissen in de hersenen worden door middel van congressen en toegezonden infor matiepakketten zoveel mogelijk betrokken bij de jongste medische ontwikkelingen op dit gebied. De Nederlandse Hartstichting zal de komende jaren enkele weten schappelijke onderzoekprojecten steunen die nog meer informatie kunnen geven over aard en om vang van vaataandoeningen van de hersenen in Nederland. De preventieve voorlichting aan het Nederlandse publiek, de medi sche voorlichting aan artsen en 't wetenschappelijk speurwerk kun nen een bijdrage leveren aan .de bestrijding van hart- en vaatziek ten. Het „hart" mag dan centraal staan bij het werk van de Nederlandse Hartstichting, „hart" en „hoofd" elkaar niet missen! Hoewel vrouwen van 35 tot 55 jaar in aanmerking komen voor het onderzoek, kan de ziekte ook worden geconstateerd bij jongere vrouwen. Voor vrouwen die zeker heid willen hebben, is het raad zaam voor een uitstrijkje naar de huisarts te gaan. Overigens ziet het er naar uit dat het onderzoek nu toch voor het grotste deel door de overheid zal worden betaald. Instanties die geld voor het onder zoek hebben aangevraagd, kunnen onder bepaalde voorwaarden bij de staatssecretaris Hendriks aan kloppen. Er is vijf miljoen beschik baar voor de kosten van het labo ratorium-onderzoek. Het gaat bij het organiseren waarbij de vrouwenorganisaties een belangrijke bijdrage kunnen leveren, om het oproepen van de betrokken vrouwen en het admi nistratief verwerken van de ge gevens; het verrichten van de uit strijk, het beoordelen van het pre paraat, het begeleiden van de on derzochte vrouwen en het geven van voorlichting. Eén van de eisen van de staatssecretaris is, dat het onderzoek iedere drie jaar moet worden herhaald. Hoe hoog de kosten zijn voor de vrouwen zelf, is nog niet te zeggen. Dat kan van gemeente tot gemeente verschil len. De ANWB zal zaterdag 8 mei a.s. voor de derde maal in successtie een Landelijke Fietsdag organise ren. De bond doet dat dit jaar in samenwerking met de Nederlandse Rijwiel Toer Unie, een groot aan tal VVV's en de TROS, die de 8e mei via Hilversum II een aantal uitzendingen aan deze fietsdag zal wijden. De ANWB heeft verspreid over het hele land 70 toeristi sche fietsroutes uitgezet. Dit is 100 procent meer dan vorig jaar. De bond heeft hiertoe besloten van wege de grote belangstelling die er vorig jaar voor dit evenement be stond. Er namen vorig jaar 35.000 mensen aan dit fietsgebeuren deel. De routes variëren van 30 tot 40 km. Iedere deelnemer kan de route in z'n eigen tempo afleggen, omdat het wedstrijdelement niet speelt. Aan het begin en einde van de rou te zal een stempel op de routekaart worden gezet wat recht geeft op een speciaal voor de fietsdag ont worpen speldje en/of jaarteken. Alle vertrek- en finishposten in het land zijn voor dit grote fiets- evenement zaterdag 8 mei geopend 19.00 tot 17.00 uur. Mogelijk heden tot starten zijn er die dag tot 13.00 uur. Vanaf 26 april reeds kunnen de routebeschrijvingen worden afgehaald bij de ANWB en VVV-kantoren in die gemeenten van waaruit een route is uitgezet. De dichtstbijzijnde startplaatsen zijn de VW te Almelo, De Werf 1 en VW te Deventer, Stationsplein 2. Een gedeelte van het inschrijf geld zal net als voorgaande jaren bestemd worden voor 'n goed doel dat in de sfeer ligt van recreatie faciliteiten voor gehandicapten. Het startsein voor de Landelijke Fietsdag zal dit jaar worden gege ven vanuit het Slot Zeist om 9 uur. Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50 p.p. en f 1.50 voor deelnemers be neden 16 jaar. Wanneer in groepen van meer dan 10 personen gereden wordt bedragen de kosten eveneens f 1.50 p.p. Bijgaand treft u een lijst aan met de startplaatsen. Inlichtingen over regionale danwel plaatselijke acti viteiten ter opluistering van de Landelijke Fietsdag kunnen bij deze startplaatsen worden inge wonnen. Aangevoerd: 81 varkens. Prijzen: 81 biggen van f 140 tot f 148. Algemeen overzicht handel: han del vlot en prijzen hoog.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 11