Onbetaalbare kinderfilms Samen op de fiets 1 Problemen van de voorouders Intrekkersmaol Ontspannen sfeer Samen Overkoepelende Fietsen in Raadgevingen Erimiophilie Catalogus lubverband c. Comfortabele slaapwagens ATTENT OP WAT ER GEBEURT Verkeersoverlast Kleine kinderen kunnen de meest gekke dingen zeggen. Maar zoals we in de loop van de tijd hebben geleerd doen ze dat op tijdstippen die hen het beste uitkomen. Wanneer we ze vragen ter gelegenheid van het bezoek van een oom of tante of voor de film camera iets grappigs te zeg gen is het resultaat meestal een lange stilte. Tenminste, dit zal het gevolg zijn wan neer we niet een beetje sub tiel te werk gaan. Om te beginnen moeten we de sfeer zo ontspannen mogelijk hou den. Bij voorkeur zullen we hel kind in z'n eige kamertje gaan opnemen of op een andere plaats in of rond het huis waar het graag speèlt. Met de Kodak Ektasound camera zijn we vrij om praktisch elke lokatie bij vrijwel alle licht omstandigheden te gebruiken zon der dat er filmzonrien nodig zijn. We moeten het kind de kans ge ven gewend te raken aan de aan wezigheid van de filmcamera. De microfoon wordt op een zachte ondergrond geplaatst (bijv. een stukje schuimrubber) buiten het gezichtsveld, maar wel in de di recte omgeving van het kind. Nu gaat één van de familieleden een stukje voorlezen uit een boek Eén van de manieren om een goede geluidsfilm van kinderen te maken is ze een verhaaltje te la ten vertellen of een versje te laten zingen. Gébruik hiervoor alleen verhaaltjes of liedjes die het kind goed kent. Het resultaat is een on betaalbare film. Een courant in 1872 bracht de volgende belangrijke mede deling. „Aanstaande zondag zal de vélocipède-club „Immer Weiter" een wedrit houden. Naar we vernemen zal ook de vereeniging „Voorwaarts daaraan deelnemen. Indien het herfstweder enigszins gunstig is voor de heeren wielruiters, belooft genoemde wedrit een aangenaam schouwspel te zullen zijn; gedurende deze zomer hadden reeds velen de gelegen heid de vlugheid en vaardigheid van velen hunner te bewon deren, en zich te verlustigen in de sierlijke en geregelde bewegingen, waarmede ze de oefeningen in liet vélocipède- rijden hielden." Deze mededeling had betrekking op de eerste officiële wedstrijd van Nederlands eerste fietsclub, opgericht op 22 oktober 1871, op initiatief van J. A. Coldewey, in de wandeling „ome Ko" genoemd. Nederland was er wat fietsclubs betreft vroeg bij, zij het dan dat al eerder in Engeland 's werelds oudste fietsclub De Pickwickclub was opgericht. Het voorbeeld werd in veel plaatsen nagevolgd en in de jai'en zeventig en tachtig van de vorige eeuw werden in veel plaatsen fietsclubs opgericht. Zo veel dat er behoefte ontstond aan een over koepelende vereniging. 1-Iet initia tief hiertoe werd genomen door de Haagse en Haarlemse fietsclubs die vertegenwoordigers van ande re clubs bijeenriepen voor een vergadering in Utrecht waar op 1 juli 1883 de Nederlandse Véloci- pedisten Bond werd opgericht met C. H. Bingham als eerste voorzitter. Tijdens een bestuurs vergadering op 22 maart 1885 on der leiding van de nieuwe voor zitter Edo J. Bergsma voorzit ter van de Leeuwarder Vélocipè- de Club werd na lange discus sie de naam van de bond gewij zigd in Algemeene Nederlandsche Wielrijdersbond, de vereniging die als ANWB naam zou maken op het gebied van de toerisme. Plaatselijke en regionale clubs bleven bestaan, al ebde in het be gin van deze eeuw de belangstel ling wat weg. Het fietsen werd al gemeen aanvaard en het exclusie ve karakter van de fietsclubs ver. dween. Ook was er wat onderlinge ruzie, omdat een deel van de le den hun hart verpandde aan de wedstrijdsport en het andere deel toeristische fietsers wilde blijven. O Willem en Dineke waren verhuisd En er stonden schalen vol schinken Klaar in de keuken; voor 't intrekkersmaol, Zo'n avond van eten en drinken! Maar toen Dinéke vlak voor het begin De boel inspecteerde voor 't lest Deed hun hond zich te goed aan de schinken En, zo te zien, smaakte 't hem best! Gelukkig, er was ruim voldoende En wat hadden ze nret, middernacht! Toen Willem tien flessen, zónder statiegeld, Naar buiten in de vuilniszak bracht. Maar wat lag daar naast de vuilnisbak? Het hondje, het beestje was dood. De schinken bedorven? Toen kwam er paniek De schrik en de angst waren groot! En met een kwartier was iedereen Al aanwezig in 't ziekenhuis; En kwam met een leeggepompte maag Tegen zonsopgang weer thuis. Tóen stond bij Willem aan de deur Een onbekende man: „Ik heb uw hondje overreden; 'k Ben er nog akelig van. Ik legde hem bij uw vuilnisbak Want 'k zag veel visite bij u; En wilde uw feest niet bederven, Daarom vertel ik het pas nu HUISVROUW Fietsclubs bleven bestaan. De animo om samen te gaan fietsen is de laatste jaren wéér sterk her leefd en dat heeft de fietsclub weer in de belangstelling ge bracht. Het aantal leden van de bestaande .fietsclub ging groeien èni er werden veel niéuwe fiets clubs opgericht; een ontwikkejing.- cïie onverminderd dóórgaat. Er ontstonden ook heel speciale fiets clubs zoals de artsen-fietsclub Het Ventiel, dames-fietsclub, bejaar den-fietsclubs, jeugd-fietsclubs, gentlemen-fietsclubs, forensen fietsclubs, trim-fietsclubs en zelfs familie-fietsclubs en fietsclubs voor de bewoners van een be paalde straat. Bij veel van deze fietsclubs blijkt naast het belang rijkste doel: samen gaan fietsen, ook het sociale contact van veel betekenis te zijn. Een heel aparte plaats nemen folkloristische fiets clubs, kunstrijders-fietsclubs, fiet sende muziekverenigingen en ver. enigingen ter beoefening van cy- clobal in. Een aantal van de fietsclubs hebben lange tijd de volle nadruk op prestatieritten gelegd, maar de laatste jaren wordt steeds meer aandacht besteed aan het toeris tisch fietsen waardoor een grote re groep van fietsliefhebbers bij de clubactiviteiten kan worden betrokken. Het meest recent zijn opgericht een fietsclub in Nijkerk en een in Ermelo. Een groot deel van de Nederlandse fietsclubs werkt sa men in de Nederlandse Rijwiel Toer Unie (Tichelberg 37, Zoetér- meer) die jaarlijks een boekje met toeristische tochten en een apart boekje met prestatieritten als evenementenkalenders uitgeeft en waar men inlichtingen kan krij. gen over de aangesloten vereni gingen. waarvan de kleine de verhaaltjes reeds goed kent. Onder het lezen stellen we het kind allerlei vra gen. Met filmen beginnen we pas wanneer het kind geheel in het verhaal opgaat en eventueel z'n eigen versie gaat vertellen. Wanneer het kind er plezier in heeft z'n eigen verhaaltjes te ver tellen geven we het een pop in handen zodat het iets heeft om het verhaaltje aan te vertellen. Het geluid bepaalt de lengte van de scène. Verdèr mag de camera nooit het kind in z'n gedragingen belemmeren. Wanneer er even een pauze valt bij het verhaaltje van het kind kunnen we even van positie veranderen. Maar we ko men nooit aan het kind. Een een voudige vraag laat het kind weer met z'n verhaal doorgaan. We gaan door met filmen zolang het kind zich natuurlijk gedraagt. Er is geen enkele regel die ons dwingt de gehele film in één keer vol te schieten. Ook is het niet nodig het opgenomen geluid tot conversatie te beperken. 1-Iet beeld moet bewegen, niet de camera. De camera kan alleen het onderwerp volgen en nog slechts met mate. Dus nooit de camera heen en weer zwaaien, maar heel rustig, vanuit de heup, meebewegen. Lopend gemaakte scènes zuilen in projectie over het doek dansen. Scènes van verschil lende lengten zullen de film inter essanter maken. Ook het af en toe een ander opnamestandpunt inne men zal het uiteindelijk resultaat beter maken. In het algemeen zal het een genoegen zijn om te kijken naar films die met interesse en plezier zijn opgenomen. Met een klein beetje planning is het niet moeilijk een goed eindresultaat te bereiken. De contactgroep ..Erinnophilie Nederland", gevestigd aan de Rijksstraatweg 110 in Glimmen, kwam in januari van dit jaar met de eerste „Nederlandse Erinno philie Catalogus" op de markt, waarin gegevens over alle sinds 1972 in ons land uitgegeven her- denkingszegelblokken. Erinnophilie (het verzamelen van herdenkings^egels,)is in Neder- land lange tijd één vergelen ge bied geweest, hoewel reeds in 1883 de eerste herinrieringszegels ver- sehenén. Pas in 1972, bij de herdenking van „Groningen 300 jaar ontzet", en nadat in de tv-uitzending „Voor de vuist weg" meer bekendheid was gegeven aan de ..Erinnophi lie" werd dit verzamelgebied aan de vergetelheid ontrukt. De eerste „Nederlandse Erinno philie Catalogus" is zeer overzich telijk samengesteld. Het 40 blad zij dén tellende boekje, onder re dactie van de heer G. de Vries te Glimmen, is uitgevoerd in meer kleurendruk door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Het geeft een volledig overzicht en waardebepaling van alle tot nu toe verschenen herdenkingszegel- blokken, dagstempels, bijzondere enveloppen, afwijkingen, boekjes enz. en is een onmisbare gids bij het aanleggen va neen Erinnophi- lie-verzameling. Nederlandse Erinnophilie Ca- Dressies in kort en lang voor aan het strand, tijdens de vakantiethuis of in de stad, uit het gemakkelijk te onderhouden materiaal: Mi- la:norih, van Schiesser. Hei bloemendessin in wit. op een rood of marine fond is afge zet met. brede:, katoenen kant. In dezelfde stijl is er nog een lang jurkje. talogus door G. D. de Vries (Contactgroep Erinnophilie Ne derland, Rijksstraatweg 110, Glimmen) 40 blz. 12,5 x 23 cm. Uitg. Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem, f 15,00. Eeuwen lang was het maar chaotisch gesteld met het systeem van maten, gewich ten e.d„ niet alleen in ons land, maar ook elders. Een rudiment hiervan in onze naaste omgeving vinden we terug in Engeland, waar men Omdat vélen tóch vinden dat er nog niet voldoende fietsclubs zijn of omdat zij behoefte hebben aan een heel speciale fietsclub is in de serie Fietsotheek onder de titel Fietsen in clubverband éen hand leiding voor het oprichten en draaiende houden van fietsclubs uitgegeven. Door overmaking van f 5,50 op postgirorekening nr. 234567 kan dit nuttige boekje bij de stichting: fiets in Amsterdam worden aangevraagd. De Europese spoorwegen hebben in het afgelopen jaar nieuwe types slaapwagens (T2S) in dienst geno men. Nieuw is dat de twèe-beds- coupeas bestemd zijn voor de 2e klasse, terwijl de één-beds-cou- pees gereserveerd zijn voor de lé klasse. Vanzelfsprekend voldoet 't comfort aan de hoogste eisen. Het Nederlandse publiek kent deze types slaapwagens reeds van het traject Amsterdam-Innsbrück. Daardoor kunnen ook echtparen ge nieten van privacy tegen 2e klasse- prijzen. De Oostenrijkse Spoorwe gen (UBB) hebben deze Europese slaapwagens reeds laten rijden op het nachttraject Wenen-Venetië. Vanaf begin 1976 kan men ook tus sen Bregenz en Wenen hiervan ge bruik maken. Ja, wie te vaak zijn kamera in de kast Iaat liggen zal nooit de onverwachte gebeurtenissen om hem heen kunnen vastleggen. Daar kun je later soms spijt van hebben. Neem nu deze foto van een drietal paarden, die toevallig over een schutting heenkijken. Als u zoiets met opzet zou willen regelen, dan lukt het waarschijnlijk niet. Nu zijn ze nieuwsgierig aan komen lopen en omdat dc fotograaf attent was op deze fotokans, kwamen de drie paardehoofden in een goede verhouding op de plaat. Let u ook eens op het opnamestand punt. De fotograaf ging even door de knieën om te bereiken, dat de hoofden zich aftekenden tegen de heldere lucht. Als hij dat niet had gedaan, dan waren de paarden en de achtergrond te veel in elkaar overgelopen. Öok iets om attent op te zijn als u fotografeert. Een onderwerp, dat goed moet uitkomen, kunt u vaak door een ander opnamestandpunt beter uitbeelden. Hel wordt dan losgemaakt van een achtergrond, die te druk of te weinig kontrastrijk is. U ziet: cr is veel te zien op deze foto van zomaar drie paarden in een wei. van plan is binnenkort tot het tientallig stelsel over te gaan, doch waar men nu nog andere verdelingen kent. Het is de verdienste van de Fran se keizer Napoleon geweest, dat hij in West-Europa sy steem in deze materie heeft gebracht. Om de overgang wat gemakkelijk te maken, werden echter in de 19e eeuw- bij de nieuwe maten oude bekende namen gebruikt. De om schakeling zal voor velen van onze voorouders niet zo eenvoudig zijn geweest en er zullen ongetwijfeld veel problemen zijn geweest, te meer daar velen van hen geen on derwijs genoten. In oude wetten vinden we de vol gende omschrijvingen van bijvoor beeld lengte-eenheden. 1 Neder landse mijl is 1000 meter (1 kilo meter; 1 Nederlandse roede is 10 meter; - Nederlandse el is 1 me ter; 1 Nederlandse palm is 0.1 m (1 decimeter); 1 Nederlandse duim is 0.01 m (1 centimeter); 1 Neder landse streep is 0.001 m (1 milli meter). Later toen de termen meter en centimeter normaal in gebruik kwamen viel men wat de benamin gen el en duim betreft, op de oude maten terug. In de tussenperiode zal een en ander ongetwijfeld veel verwarring hebben gegeven. Ook bij de inhoudsmaten komen we oude bekende namen tegen, zo als 1 Nederlandse mud is 100 liter: 1 Nederlandse schepel is 10 liter; 1 Nederlandse kan of kop is 1 li ter: 1 Nederlands maatje is 0.1 li ter; 1 vingerhoed is 0.001 liter. De betiteling mud is nog in ge bruik voor steenkolen en aardap pelen e.d., terwijl men in verschil lende streken van ons land nog de betiteling „kan" voor liter gebruikt, bijvoorbeeld voor melkmaten. De benaming „maatje" voor ééntiende liter wordt nog gebruikt in de wijn- en drankzaken. De geliefde kuurstad Baden bij Wenen, al bekend om het uitge breide voetgangersdomein en het grootste park in het centrum, is opnieuw 'n stuk verkeersoverlast kwijt. Dit is te danken aan de ope ning van een nieuwe weg rondom de stad, die de zogenaamde „Süd- autcbahn" verbindt met het Hele- nental.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9