e wetje, Gangmaker in strijd tegen hart- en vaatziekten ri' y SCHILDERIJEN-EXPOSITIE Verwarming van bedrijfsgebouwen Nederlandse Hartstichting Secretaris OLM-afdehng Ongerustheid over voort bestaan van middelbare landbouwschool Nationale 4-ritten- kaart „Pas 65" Herziene Pocket „Het Midden- en Kleinbedrijf" HOLTEN 26 MAART 1976 PAGINA 9 De schilderijen van onze plaatsgenoot Hen drik Stukker (Hendrik van de leermeester), die enkele weken werden tentoongesteld in de openbare bibliotheek aan de Schoolstraat, hebben reeds een groot aantal bezoekers ge trokken. De werken (portretschilderijen, oude boerderijen enz.) zijn nog te bezichtigen op vrijdagavond (26 maart) van 18.30 tot 20 uur; maandag 29 maart van 14.30 tot 17.30 uur en woensdag 31 maart van 14.30 tot 17.30 uur. Het mooie oude boerderijtje van Scholman in de Look dat enkele jaren geleden (helaas) moest worden afgebroken i.v.m. reconstructie van de Rijssenseweg en aanleg van parallelweg. Rechts het kokhuusje volop ge tooid met klimop. „We weten wat er op de marathonzitting in Brussel uit de bus gekomen is wat de landbouwprijzen betreft. En we raken er aan gewend, dat w.e niet krijgen wat we gevraagd hebben, maar het brengt wel mee een zeer goedkoop voedselpakket voor onze bevolking", aldus voorzitter J. W. Wesseldijk in de op 11 maart jl. in hotel Vosman gehouden jaarvergade ring van de afdeling Holten van de OLM. Hij wees er voorts op, dat de aardappelprijs stijgt naarmate er een tekort aan aardappelen is en weer daalt als het aanbod stijgt, dat is nu eenmaal het marktbeleid. De heer Wesseldijk sprak verder in zijn openingswoord over het streekplan IJsselvallei, subsidie voor tankmelken enz. De ingrepen van de overheid worden steeds groter, de duidelijkheid laat echter wel eens te wensen over. De boer moet overal steeds meer van weten, om de vragen die op hem afkomen te kunnen beantwoorden. Sinds kórt kunnén houders van de „Pas 65" zich voor half géld een. nationale 4-rittenkaart aanschaf fen. Deze kaart die uitsluitend aan NS-lokètten verkrijgbaar is, is geldig op stedelijke bus- en tram lijnen in het gehele land, en kost normaal f 2,40. Houders van „Pas 65" hoeven voor het verkrijgen van deze kaart géén spoorkaartje aan te schaffen hetgeen voor an deren wel het geval is. De „Pas 65" geeft o.m. korting op lokale en interlokale bus- en tramreizen, echter niet op treinreizen. Daar voor bestaat de NS 65-plus kaart, waarvan er inmiddels een kwart miljoen in omloop zijn. De AMRO bank hééft een niéuwe en hèrziene éditie uitgègeven van de pocket „Hét Middèn- en Klein bedrijf". Al in de eerste druk werd uitvoerig ingegaan op de fi nancieringsmogelijkheden voor hét midden- en kleinbedrijf en het verzekertan van bedrijfsrisico s. De herziene versie bevat een aan tal belangrijke uitbreidingen in dé tekst, te wéten: de belangrijkste organisaties (met adreslijst) voor het mid den- en kleinbedrijf worden vèrmeld; één hoofdstuk over kengetal len is toegevoegd. Nadat éérst de belangrijkste kengetallen voor de detailhandel zijn be handeld wórden praktijkvoor beelden gegeven; het dagelijks financieel bèhèer van de onderneming wordt be- schrevén in een- niéuw toe gevoegd hoofdstuk. Door deze uitbrèidingên geeft de pocket „Hét Midden- en Kleinbe drijf" nu een kompleet overzicht van alle financiële aspekten van ■de bedrijfsvoering. Het boekje is kosteloos vèrkrijgbaar bij dé AM RO bank, afdeling Bèroeps- en Bedrijfskredièten, Postbus, 1220 tè Amsterdam, telefoon 020 - 23 44 90 en bij het plaatselijk filiaal van de bank, Dorpsstraat 24b, tel. 2365. Ook is verschenen het speciaal jaarverslag 1975, dat aan de 20.000 medewerkers en gepensionéèrden is uitgereikt. Bij de verwezenlijking van het belangrijkste doel van de Nederlandse Hartstichting, een goed gecoördineerde strijd tegen de hart- en vaatziekten, probeert de Nederlandse Hart stichting de rol van gangmaker, initiatiefnemer en coördina tor te spelen. Zij probeert niet alleen de gehele bevolking, maar ook de wetenschappelijke onderzoekers, doktoren, ver pleegkundigen en andere specialisten in het bijzonder te motiveren en te mobiliseren voor de verwezenlijking van het gestelde doel. De strijd tegen hart- en vaatziekten, belangrijkste doods oorzaak in Nederland, vergt veel geld. De Hartstichting geeft in vele gevallen, bijvoorbeeld op het gebied van de preventie, behandeling en revalidatie, een aanzet tot een nieuwe ontwik keling of tracht „knopen" te ontwarren, waarna de voort zetting van de opgenomen taak wordt toevertrouwd aan organisaties en overheidsinstanties die op het desbetreffende terrein reeds werkzaam zijn. De Hartstichting tracht daar te helpen, waar dat op een bepaald moment dringend nodig is. U kunt de Nederlandse Hartstichting bij haar werk helpen; in onderstaand artikel leest u op welke wijze u dat kunt doen en tevens verneemt u hoe de Nederlandse Hartstichting haar fondsen jaarlijks voor het beoogde doel aanwendt. In de bestuursvergadering werd onder meer besloten om wat meer te weten over de onroerendgoed- belasting. Met deze woorden leid de hij de heer Steinmetz, plano logisch medewerker van het Land bouwschap 'in Overijssel, in, die over deze nieuw belasting een ■uitvoerige beschouwing gaf (zie elders in dit nummer). Waterwinning Espelobroek Bij de voortzetting van de verga dering, na de inleiding van de héér Steinmetz, werd van be stuurszijde meegedeeld, dat ont heffing om dieper water aan de grond te onttrekken in waterwin gebied 2 (Espelobroek) dan vijf meter, moet worden aangevraagd vóór september a.s. Extra kosten 'in dergelijke gevallen of aanslui ting op de waterleiding kunnen bij de Waterleidingmij „Overijssel" in rekening wordengebracht. Plannen voor hagelschadeverze- kering van de Onderlinge Verze kering tegen Hagelschade te Wil- dervank zijn overgedragen aan de „maiskern", dié déze verdèr zal bestuderen. Het bestuurslid van de afdeling, de heer H. J. Slykhuis, is onlangs gekozen in het hoofdbestuur. Dat heeft o.a. gevraagd, waar bljjft de heroprichting van „Jong Hol ten". Wy zién zo direct geen uit komst, deelde de voorzitter mee. Op 5 januari jl. is er een bespre king geweest met verschillende instanties over de moeilijkheden welke zyn ontstaan in verband met de opgelegde verplichtingen door de waterwinning in het Es-, pelobroek. „We zijn er niet uitge komen, verklaarde de heer Wes- seldyk, en hebben daarom een onderhoud gevraagd met Gedepu teerde Staten." Tunnel In zijn jaarverslag liet de secre taris, de heer G. Veltkamp, de activiteiten van het afgelopen jaar de révue passeren. Er werden bijeenkomsten gehoudèn met de afdeling van de CBTB en de be drijfsverenigingen. Dé afdeling lelde ultimo december 271 lédèrt en 1 donateur. Er werden geslaag de acties gèvoérd voor èen tunnel in de Oudé Deventerweg en de buitenbussen van de PTT. De heer Veltkamp vroeg zich af of de Middelbare Landbouwschool MLS te Hengelo (O.) wegens centrali satie-gaat verdwijnen. Hij zou dat een ernstig verlies vinden. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer G. J. Meijerman, bleek dat de inkom sten f 3293,46 en de uitgaven f 3002,96 bedroegen, zodat er een batig saldo is van f 290,50. Dit bedrag werd gereserveerd, waar door het bezit van de vereniging is gestegen tot f 6243,54. Secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor hun ar beid. Tot leden van de kascom- missie werden opnieuw aangewe zen de heren H. J. Robers en D. B. Krikkink. Bestuurswisseling De vergadèrlng sprak zich uit voor een jaariyks reisje en koos voor een uitwisseling een lantl- bouwafdeling in de provincie Utrecht. BR de bestuursverkiezing werd de heer H. Scheperboer met bijna algemene stemmen herkozen, tcr- wyl in de plaats van de heer M. Rietberg, die reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer H. J, Vorkink. nadat de heren H. Rietberg en F. W. Velt- Naarmatè de buitentemperatuur daalt, of de wind aanwakkert, ver slechtert in onze gebouwen het werkklimaat en neemt de kans op vorstschade toe. kamp zich wegens drukke werk zaamheden nis kandidaat hadden teruggetrokken. De heer A. van de Brink, be stuurslid van de Bedrijfsverzor- gingsvereniging, deelde mee dat de donatie is verhoogd tot f 125,—. Aan deze verhoging was, wegens de prijsstijgingen, niet te ontko men. De tarieven zijn als volgt nader vastgesteld: le week f 9, per uur, 2e-50 week f 8,50 per uur, 6e-9e week f 7,— per uur, 10e- 13e week f 6,— per uur, 14e-26e week f 5,per uur en 27e-52e week f 2,50 per uur. Het z.g. „ge zond tarief", dus arbeid niet in geval van ziekte, bedraagt f 15,— per uur bij een hele dag en f 16, per uur bij 5 of minder werkuren. Aan het slot van de goed bezoch te vergadering bracht voorzitter Wesseldijk het aftredende be stuurslid, de héér M. Rietberg, dank voor zijn uitstekende arbeid voor de afdeling. Hopelijk ziet men hem later nog eens terug als bestuurslid. De heer Rietberg ver klaarde met dit werk veel levens ervaring te hebben opgedaan ëri dankte voor de waarderendè woor den hem toegesprokén. We realiseren ons dan wéér, „dat koude meer kan kosten dan warm te". Het is dan ook niet verwon derlijk dat er op zulke momenten een plotselinge vraag ontstaat naar heteluchtkanorinén en heaters. De capacitéit van een luchtvérhitter moet groot zijn: onze gebouwén hebben veel ruimte én de produk- ten vertegenwoordigen een grote waarde, die bij strenge vorst be schermd moéten worden. Hét zui nigst en doelmatigst werkt hier 'n heatèr waarvan de capaciteit en dus ook hetbrandstofverbruik trap loos regelbaar is. zoals bij alle hea ters van het Kooi-systeem. Niet alle luchtverhitters zijn gè- sc'nikt voor agrarisch gebruik, al leen robuust gebouwde systemen geven de minste problemen. Alleen beveiligde apparaten komen in aanmerking. Ze moeten tegen een stootje kunnen, ook moét de brand stoftank naar keuze buiten het ge bouw kunnen worden géplaatst. De heater wordt hierop dan met een lange soepele leiding aange sloten. Alle Kooi-systemen zijn voor dit doel uitgerust. Een voordeel hiervan is, dat het wat groter kan zijn, waardoor tweemaal per dag bijvullen vervalt. Op zichzelf een gemak vooral in het weekend en opnieuw minder kans op on gelukken. Tenslötté zal rustig óvèrièg én tijdige aanschaf de minste teleur stelling geven. De hart- en vaatziekten zijn doodsoorzaak nummer één gewor den van de mens. De bestrijding ervan is in vele delen van de we reld bovenaan de urgentielijst ge plaatst. In Nederland overlijden jaarlijks ruim 50.000 mensen aan hart- en vaatziekten. De ziekten treffen niet alleen ouderen; óok steeds meer jongere mensen, man nen en vrouwen, komen er mee in aanraking. Een dam opwerpen tegen het stijgende sterftecijfer betekent het verrichten van uitge breid onderzoek naar de oorzaken van de hart- en vaatziekten. De reeds gevonden aanwijzingen hebben geleid tot het signalerén van risico-factoren. De bestrijding van dé hart- én vaatziekten bete kent daarom naast het stimuleren van weténschappélijk onderzoek ook hét op uitgebreide schaal ge ven van voorlichting over de ons leven bedreigende risico-factoren. De Hartstichting besteedt een be langrijk déél van haar fondsen aan het géven van informatie over en het verder stimulerén van gezonde leefgéwoonten. Aktieplan ^Dë Nèdérlandse Hartstichting richt zich in haar aktieplan dan ook met name op de volgende pun- tën: 1. Het bevorderèn van èen voort durend onderzoek naar de oor- zakën van hart- en vaatziekten - in het bijzonder van het hart infarct - en naar de beste wij zen van behandeling en voor koming van de ziekten. 2. Het geven van voorlichting aan het gehele Nederlandse volk, jong en oud, ovër een zo gezond mogelijke leefgewoonte, hét verstrekken van gerichte infor matie aan patiënten en dé hen behandelende artsen en het ver der medisch en para-médisch personeel. 3. Het vérstrekkén van steun aan revalidatie-projekten voor pa tiënten en het organiseren van mogelijkheden van therapeuti sche recreatie voor jonge hart- patiëntjes (dit laatste in nauwe samenwerking met het Ouder comité Kinderhartenfonds) 4. Het verstrekken van apparatuur en verdere middelen om de hierboven omschrèvén doelstel lingen te stimuleren. De voor dit aktieplan benodigde fondsen worden, met de zeer ak- tiéve steun van de vereniging Vrienden van de Hartstichting, bij eengebracht. Door het bestuur van de Nederlandse Hartstichting wordt jaarlijks een subsidiebeleid vast gesteld, nadat de adviezen 'van de verschillende Hartstichtingscom missies daarover zijn ingewonnen. Wetenschappelijk onderzoek Onder beheer van de Weten schappelijke Adviesraad NHS steunt dé Nederlandse Hartstich ting jaarlijks vele onderzoekspro jecten, die gericht zijn op het ont dekken van achtergronden en oor zaken van hart- en vaatziekten - met name van het hartinfarct. Daarnaast worden projekten ge steund die de direkte behandeling en nabehandeling van patiënten verder kan verbeteren, terwijl rui me aandacht wordt besteed aan het zo snel mogelijk doen ópnemén van infarctpatiëntén in daartoe goed geoutilleerde hart bewakings centra. Het nastreven van eeil op timale standaardisatie van hartbe- wakingsapparatuur is eveneens een aktiviteit van de Hartstichting in dit kader, terwijl in samenwer king met ziekenhuis-organisaties methodieken worden uitgewerkt voor èen zo góed mogelijke opvang ért behandeling van de patiënt. Om èen zo gefundeerd mogelijk advies over de gewenste leefge woonten te kunnen geven, wordt óp beschéiden schaal bevolkings onderzoek verricht fnet daaraan gekoppeld een studie over voe dingssamenstelling en opbouw van het voedingspakket. De zeer véle belangrijke gegevens dié uit de verschillende, dóór de Hartstichting gesteunde, onderzoeken tevoor schijn komen, zijn voor verschil lende deskundigen aanleiding om adviezen te geven voor een goede leefgewoonte. De bij de onderzoe ken gevonden risico-factoren (on juiste voeding, te weinig bewe ging, roken en een te hoge bloed druk) kunnén alieert door een al gemene gezondheidsvoorlichting aan dé gehele bevolking bestredén worden. Voorlichting Hel géven van preventieve voor lichting en het daarmee gepaard gaande aankweken van gezonde leefgewoonten betekenen voor de Hartstichting een omvangrijk voor lichtingspakket. Voor de jeugdige Nederlandérs zal de inforinatie in een andere vorm moeten worden gégèven dan voor de oudérén. Huisvrouwen informeren over een gezond voedingspakket is een an- deré zaak dan het geven van ad viezen over de inrichting van be drijfskantines. Vóórlichting voor véél doelgroepen dus mét een vaak eigen benadering. In posters, lesbrieven, brochures en didactische spéllen richt de Hartstichting zich op de jeugd, om dat de preventievé voorlichting" bij hen het meest effect zal sorteren. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Eerlijk gezegd was ik nooit zo gek op poezen. Toegegeven: 't zijn mooie Spinet poseert dus zo nu en dan voorde kamera. Niet Op de tweede foto heeft Spinet haar eten ontdekt. Ze beesten.Vooral als ze klein zijn, üjken ze erg aandoenlijk. Maar ze waren alleen voor zomaar eèn opname, maar soms ook is wel bereid om mee te werken aan het slagen van de voor een foto-reportage. Da's eigenlijk eèn duur serie, maar dat moet niet te lang duren. Op het derde woord voor'een fotoverhaal"De drie plaatjes hier- plaatje kijkt Saskia verrukt toe als de poes zich tegoed boven zijn zo'n verhaal. Er wordt een korte gèbeurte- doet aan haar middagmaal. - Deze kleine fotoserie nis in verteld in de vorm van een paar foto's. Foto heb ik verwerkt in het album van dé kinderen. Wie er Kinderen en dierenëëridealefoto-kombinatie. En zo is Spinet in ons nummer één is het begin. Saskia komt met de voerbak op let. zal ontdekken, dat er in elk gezin veel van deze leven gekomen. Ze begon als fotomodel. Maar ze heeft intussen met haar van de poes naar buiten. We gaan proberen om nu "korte verhalen" zijn, die het waard zijn om te wor- andere charmes wel kans gezien om zich een goede plaats in het gezin te Spinet in beeld te krijgenDe etensbak doet daarbij den vastgelegd in een fotoserieJe moet ér alleen oog veroveren. Van haar standpunt bekeken was dat erg verstandig. dienstalseen bijzonder sterke magneet. Kijktumaar. voor hebben. nu eenmaal niet mijn favorieten. Toch ben ik door de knieën gegaan toen de kinderen binnen kwamen met Spinet, die een goed tehuis zocht. Allereerst omdat de kinderen het zo graag wilden. Maar ook omdat ik, fotograagalsik nu eenmaal ben, meteen dacht aan de mogelijkheden. De oudère Nederlanders zullen er door een algemeen voorlichtings programma, waarbij naast posters, brochures, boeken en informatie via de media ook veel voorlichting op bijeenkomsten van de Vrienden van de Hartstichting wordt gege ven, van doordrongen moeten ra ken' dat de reeds lang volgehouden leefgewoonten vaak niet de meest gezonde zijn. Huisvrouwen krijgen van Hartstichtings-diëtisten op voorlichtingsbijeenkomsten infor matie over een gezonde voeding onder het motto dat het de huis vrouw is dié het voedingspakket van het gezin samenstelt. Maar ook de mannen-samenstellers zijn wel kom op dergelijke avonden. „Bewegen is leven" zegt de Hart stichting en bevordert de indivi duele en groepssportaktiviteiten. In tal van brochures wordt het roken als risico-factor aan de orde ge steld. Informatie in de ruimste zin wordt gegeven door middél van het blad „Hartslag", terwijl medische informatie op wetenschappelijk ni veau verstrekt wordt via het blad „Hartbulletin." De medische we reld wordt ook op andere wijze door de Hartstichting voortdurend geïnformeerd. Vertalingen van be langwekkende boekwerken, infor matie aan huisartsen, lezingen van binnen- en buitenlandse gastspre- kérs. symposia en studiereizen dragen ertoe bij dat de bestrijding van hart- en vaatziekten zo opti maal mogelijk gevoerd kan worden. Hartpatiënten, die reeds kennis gemaakt hebben met bijvoorbeeld een infarct, krijgen door middel van modème informatie-technieken vóórlichting over de aard van hun ziekte en de leefgewoonten die men zich als één begin van een ander leven zou kunnen aanleren. Voorlichtingsfilms, audio-visuals, drukwerken, de Nederlandse Hart stichting draagt alle beschikbare informatie in zo ruim mogelijke zin uit om op deze wijze te trach ten de hart. en vaatziekten terug te dringen. Revalidatie en recreatie Hartpatiënten zullen na bijvoor beeld een infarct of operatieve in greep hun plaats in de samenle ving weer zo goed mogeiyk willen innemen. De Hartstichting helpt hen daarbij door steun te verlenen aan révalidatie-projekten, waarbij patiënten - vaak gesteund door hun familie - fysiek en geestelijk de weg naar het functioneren in de samenleving weer wordt gewezen. Het Oudercomité Kinderharten- fonds werkt nauw samen met de Nederlandse Hartstichting om het leven van kinderen met aangebo ren hartgebreken indien mogelijk te verbeteren of anders zo drage- iyk mogelijk te maken. Speciale vakantieweken in een voor deze bestemming zeer geschikte omge ving - straks in een, door eigen hos omgeven „Kinderhartenark" - geven aan de kinderen en aan de ouders een brok vreugde, wa*r de Hartstichting met intense vreugde aan meewerkt. In samenwerking met particulie re bedryven zijn reeds meermalen mogelykheden voor oudere patiën- - ten geschapen om in vakantie- bungalows een plezierige week door te brengen. Aktieve steun I Veel van de doelstellingen van 2* de Nederlandse Hartstichting, of het nu het stimuleren van weten- 2 - schappelijk onderzoek is of het be- vordéren van goede leefgewoon- - ten, kunnen alleen met behulp van 2 - daartoe ontworpen middelen en apparatuur nagestreefd worden. Het propageren van meer bewe- 2* ging werd begeleid door de in- richting (in samenwerking met de. 2- Nederlandse Sport Federatie) van-2" talloze „Cooperbanen". Hét verle- -- nen van snelle medisché hulp bij- hartpatiënten werd o.a. gesteund - door het aan sportstadions, andere- grote centra en G.G. en G.D.'s ter-* beschikking stelling van hartdefi-v- brillatorèn. Zeer veel wetenschap-j- pelijke onderzoeken konden wor-- 2 den gecontinueerd óf uitgebreid' na ter beschikking stelling van" 2 bijzondere apparatuur door de Ne-- 2. derlandse Hartstichting. Patiënten krijgen op aanspreekbare manier2 inforrnatie met behulp van „PIP-" recorders" (PIP is „Programmed* - Individual Presentation"), infor--^ matiesystemen, aangeboden aan - ziekenhuizen in nauwe samenwer king met dè Vrienden van de. 2 Hartstichting. Uw steun Dé Nederlandse Hartstichting21 wéét zich dóór honderdduizenden 2 - Nederlanders gesteund in haar- 2 strijd tegen de hart- en vaatziek ten. Akties van particulieren, or-.* ganisatiés én bedrijven helpen- mee de lange weg die gegaan moet- worden begaanbaar te maken. De strijd tegen hart- en vaatziekten is geen strijd van 'n stichting, maar van. eert geheel volk. Wij allen zijn nauw betrokken bij het zo-, sterk mogelijk terug dringen van; - volksvijand nummer één. Steun,-; aan de Hartstichting is steun aan ons allen, ook aan uw omgeving" en aan uzelf. Uw hart blijft immers uw léven, weest daaróm royaal met geven

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9