BARKHUIS CITEERDE ARIE GROENEVELT Bijeenkomst van Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen Zes koren zongen voor Bartimeüs Heffingsgrondslag onroerend- goedbelasting belangrijk Raads- en gewest vergadering Mfë-l GEEF EEN STEUNTJE EN PUZZEL MEE Jeugddienst Dit jaar een verordening Keuze Meer betalen Procedure Bazaar ward druk bezocht Hoofd wijk verpleegkundige Officiële publikatie Geen spreekuur burgemeester Uitslag Rode Kruis woord-puzzelactie In Hellendoorn benoemd Bejaardensoos HOITENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9per half jaar: f 18per jaar. Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v, Holtens Nieuwsblad Vrijdag 19 maart 1976 28ste jaargang - no. 12 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, 'tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05433-2995. „Wanneer straks in de gemeente Holten de onroerendgoed- belasting wordt ingevoerd moeten de boeren bijzonder kien zijn. Niet de verordening zelf zal moeilijkheden opleveren, die is nog wel vrij gemakkelijk op te stellen, maar waar het wel om gaat is de uitvoering daarvan in de praktijk. Deze nieuwe belasting is in het leven geroepen om de gemeenten ruimere financiële armslag te geven. De grond- en personele belasting, de straat- en rioolbelasting verdwijnen. In de plaats daarvan komt de onroerendgoedfcelasting. Twee zaken blijven: het rioolrecht en de baatbelasting. De oorspronkelijke opbrengst van de verdwijnende belasting bedroeg plm. 10 a 12 procent van het gemeentelijk budget. Met de nieuwe belasting zal dit 12 a 15 procent worden." Dit zei de heer Steinmetz, planologisch medewerker van het Landbouwschap in Overijssel, in de donderdagavond in hotel Vosman gehou den ledenvergadering van de afdeling Holten van de Over ijsselse Landbouw Maatschappij (OLM). Vrijgesteld van de belasting zijn o.m. de bedrijfslandbouw.gronden, ongebouwde-eigendommen in na tuurgebieden en dergelijke. De gemeènten kunnen daar onder meer' aan toevoegen: tuinbouw kassen, houtwallen enz. ,,Ons stre ven is er op gericht, aldus de heer Steinmetz, dat alle ongebouwde eigendommen buiten deze belas ting vallen". Voor het vaststellen van de hef fingsgrondslag heeft de gemeente de keuze uit twee maatstaven: de oppervlakte of de waarde in het economisch verkeer, op basis van vrij te aanvaarden gebruik. Vrij wel alle gemeenten kiezen voor de economische waarde. Markelo vindt, dat dit veel te hoge kosten met zich brengt en heeft de maat staf .oppervlakte" gekozen. De heer Steinmetz vindt dit niet zo'n goed systeem en meent dat men hierop tèrug zal komen. Een probleem vormt nl. de onderlinge vergelijkbaarheid. Bij de maatstaf „de waarde in het economisch verkeer" is de taxatie van hel onroerend goed een groot pro bleem. Daarbij moet men er o.a. van uitgaan, dat alleg wat niet aard- en nagelvast is. niet als onroerend, goed berekend moet worden. Het gaat om het kale bouwwerk zonder inhoud. Het eco nomisch verkeer duidt op de be stemming, welke het gebouw heeft en bijv. niet de mooie ligging, of als recreatie-object. Het moet als agrarisch bedrijf worden ge taxeerd. Daarbij moet gelet wor den op de uitwerking en is nodig een duidelijke opdracht aan de taxateur. Naar het oordeel van de heer Steinmetz moet de gemeente goed letten op wat de verschillen de sectoren thans betalen, o.a. voor particuliere woningen, wo ningwetwoningen, wat de midden stand betaalt en wat de-landbouw thans bijdraagt. Er moet geen aanzienlijke verschuiving plaats vinden van wat thans wordt'.be taald. Hij noemde daarbij een paar systemen. De fiscale taxatie mag bijv. nooit prijsopdrijvend werken voor het onroerend goed. Men moet de onrendabele top er. af haler, bij de taxatie. De waar de van het onroerend goed is bij hypotheekverstrekking lager dan bij onteigening. Ook kan taxatie plaatsvinden in het kader van het algemeen belang. Landbouwgrond is wel vrijgesteld, maar welke rol speelt zij bij de waardebepaling. Bij een zuiver melkbedrijf moet de grond wel meegenomen worden in de taxa tie, maar later weer worden afge trokken. Bij de vraag op welke wijze in Overijssel wordt getaxeerd, wees de heer Steinmetz op hetgeen het Waterschap Salland heeft gedaan. Daar is men zeer kundig aan het werk gegaan en heeft men geko zen voor de kubieke inhoud. Als factoren gelden daarbij de stich- tingskosten, de inhoud van de ge bouwen maal de prijs per kubieke meter. Regge en Dinkel zijn. vast gelopen met de taxatie op basis van de kadastrale gegevens. Zij hebben een bureau aangetrokken waarin ook de Ned. Heide Mij is vertegenwoordigd. Men gaat daar deels uit van het systeem van Salland. Op dc in zaal Vosman gehouden vergadering van de afd. Holten van 't CNV. merkte de heer Bark huis. districtsbestuurder CNV te Zwolle, o.a. op dat het NVV niet algemeen en neutraal is. De heer Arie Groenevelt, voorzit ter Industriebond NVV kon vol gens Barkhuis, zonder daarvoor door het NVV-bestuur op de vin gers te worden getikt, vóór 'de VARA-micróïoon zeggen dat de VARA. de PvdA. het Vrije Volk en het NVV eigenlijk gezamenlijk een krant zouden moeten uitgeven. Is dat neutraal, vroeg spr. zich af. Op zaterdag 28 februari presteer de Groenevelt het om voor de VARA te zeggen: ..Wanneer zullen de katholieke arbeiders nou eens een keer zo fatsoenlijk en zo ver standig zijn om die KVP eens en voor altijd de nek om te draaien?" Barkhuis betoogde: Je zult ka tholiek zijn en lid van het KNV en op de KVP stemmen en van iemand die met jou in een federa tie zit. te horen krijgen dat je eigenlijk onfatsoenlijk en onver standig bent. Over algemeen en neutraal gesproken! de gelegenheid opnieuw beroep, in te stellen. Men zal waarschijnlijk door deze belasting meer moeten betalen. „Dat is dan, aldus de heer Stein metz, wel vervelend, maar er is dc laatste jaren niets meer ge daan aan het bijstellen van dc personele- en grondbelasting. Er hebben ook bepaalde verschuivin gen plaats. Dc belasting wordt namelijk in tweeën geknipt. Eige naar en pachter moeten ieder een deel betalen en de eigenaar mag de belasting niet doorberekenen aan de gebruiker." Bij de gedachtenwisscling bleek, dat de gemeente Gorssel het niet billijk vindt, dat de mensen die geen riolering hebben, door deze belasting daaraan wel zouden moeten meebetalen. Men heeft daar een afzonderlijke rioplbelas- ting ingevoerd. Een eventueel beroep is kosteloos maar als men voor het gerechts hof komt, dan is het verstandig een. deskundige in de arm te ne men, maar dat kost wel geld. Uit voerig werd nog gesproken over dë twee systemen voor de hef fingsgrondslag (Salland en Mar kelo) en over het recht.van inzage van de taxatierapporten, hetwelk Voor de revue ,;t Koom/p wa trechte" in het Parkgebouw te Rijssen bestaat ook dit jaar weer enorm veel belangstelling. Een topper uit het 20 nummers tellende programma is de ballonvaart van Heendrik. in sommige gemeenten wordt ge weigerd. Voorzitter Wesseldijk dankte de inleider en zegde hem een boeken- bon toe. Men had hem een roker ige toegedacht, maar de heer Steinmetz bleek niet te roken. De heer Steinmetz sprak de hoop uit, dat Holten niet zal kiezen voor het oppervlaktesysteem. Want dat zegt niets over de waar de van een pand bijv. met betrek king tot leeftijd en afschrijving. Men moet dit jaar de verordening rond hebben. De overheid heeft een jaar nodig voor de aómini- s.ratievë opzet, zodat men clan in 1978 van start kan gaan. Bij het afkomen van de aanslag kan men kennis nemen van de taxatie en binnen twee maanden bezwaren inbrengen bij burgemeester en wethouders. Worden deze afgewe zen dan kan men beroep aante kenen bij het gerechtshof waartoe de gemeente behoort. Blijven er dan nog formele bezwaren, dan kan men in cassatie gaan bij de Hoge Raad. De gemeenten zullen de belasting waarschijnlijk jaarlijks bijstellen aan de hand van het indexcijfer. Om de vijf jaar moet dit in elk geval gebeuren. Men blijft dan in Zondag 21 maart zal er in de Ned. I-Ierv. kerk weer een jeugd dienst worden gehouden. Aanvang van de dienst 10.15 uur. Voorgan ger: ds. C. C. Addink. Het thema zal zijn „Macht als opdracht". We hopen dat iedereen komt. op- dal wc samen een erg fijne dienst mogen hebben. De Jeugddienstcommissie Op donderdag 11 maart werd de propaganda-zangavohd geliouden met medewerking van zes zangkoren. De "belang stelling had groter kunnen zijn, dehervorihde kerk was echter mede door de deelnemende verenigingen goeddeels bezet. Hei publiek kreeg een goede indruk van de vijf Hol- tense koren en het Rijssens mannenkoor. Het jeugdkoor Helicon o.l.v. Ineke Jaarsveld-Kevelam kwam goed voor de dag met een zestal liede ren, begeleid door een combo, waarin drummer Joop Heusink- veld ritmisch uitstekend werk deed. Spontaan was het ,.I want io be ready", in een mooi legato klonk 'hét tere „Were you there" en in mineur gezongen kreeg „Co down Moses" een enthousiaste vertolking. „Last seven days" was nog een te moeilijke opgave, waarbij tevens een dwarsfluit en een gitaar werden ingeschakeld. Een muzikale groep onder vak kundige leiding. Het Hervormd Kerkkoor zong sa men met „Soli Deo Gloria", waar door een prima bezetting werd verkregen. Onder leiding van di rigent Op den' Dries 'uit' Nijvërdal werd het Ambrosiaanse Lofgezang geroutineerd en gaaf uitgevoerd. De orgelbegeleiding van Anton Koopman was volgzaam, terwijl zijn spel in dësamenzang'met' de gemeente een vlot ritme had zon der onderbreking en inlassing van rusten. Drie delen uit die Deutsche Messe van Schubert waren accep tabel- wat de uitvoering beti'of, alleen het Zum Sanclus had on voldoende steun van de bassen, die moeite hadden met de intona- - tie. De uitspraak 'van het Duits was redelijk. Van het Gereformeerd Jeugdkoor o.l.v. J. H. van Engbrink was de zang wat minder overtuigend dan van het jeugdkoor Helicon, even- we! werd Psalm 150 het hoogte punt, mede door het pianospel van Bert Groot Enzerink. Het Rijssens Mannenkoor o.l.v. Kenny Olthcf had veel volume in Sacrum met een goed opgebouw de climax uitgevoerd en met een imponerend slotakkoord. De Hym ne werd lenig gezongen, gelijk matig en stevig van koorklank. Denk dan 'aan ons Heer was eigentijds met pittig ritme en het Domine salvam fac gespierd en nogal fors van opzet. Holtens Gemengd Koor o.l.v. J. K. Warm ink zong met goede toon- vorming en stemscholing Ado ra- mus van Mozart. Het koor heeft in de polyfone zang aanmerkelijk 'vorderingen gemaakt. De zegen bede voor de koningin van Giesen was als homofoon werkje niet zo belangrijk, doch gaf een goede indruk van dit koor, dat kwalita tief toch wel het beste van de zangavond was. De predikanten C. C. Addink en G. W. H. Pedderriors hielden een ooenings- en slotwoord," terwijl de propagandist J Lammers een korte toelichting gaf op het werk De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield woensdag een bijeen komst in café-restaurant „Het Bonte Paard", waar de presidente mevrouw M. Reylink-Kers een groot aantal dames welkom kon heten. Alvorens de heer De Wit van „Coberco" het woord te ge- '-cn, deed ze nog enkele medede lingen, o.a. dat er enkele leden maandag 22 maart naar de Da- mesbeurs in Enschede gaan. Le den die nog mee willen kunnen 'dat opgeven bij mevrouw Rensen. Hierna vertelde de heer De Wit over het ,.Coberco"-bedrijf. Onze vroegere zuivelfabriek „De Vrij heid" is nu uitgegroeid tot de fabriek „.Coberco". De mensen staan er nu wat verder af, dus ze weten er meestal ook minder van. Twintig procent van het totaal aan melk in Nederland wordt ver- we x'kt bij „Cobex-co". De fabriek heeft dan ook 18.000 leden. Gelei delijk zullen het allemaal tank melkers worden, die de melk le veren. Het magische jaar 1980 houdt „Coberco" niet als richtlijn. Want het zal nog wel een aantal jaren- langer duren voor er geen bussen met melk meer worden aangevoerd, vooral ook door het grote aantal kleine levex-aneïers. Er zijn in Oost-Nederland nu nog In gebouw „Ix-erte" wex-d vrijdag- niiddag (voor de kinderen) en 's avonds een bazaar gehouden ten bate "van het chr. blindeninsti tuut Bartimëus te Zeist, 's Mid dags was een grote schare kinde ren al een half uur voor de ope ning (4 urn-)' px-esent en toen de van Bartimëus. De'collecte bracht deuren opengingen duurde het f 643.op, terwijl 60 nieuwe con- maar even of alle attracties 15 kaasfabrieken, 11 boter- en melkpoeder- en 4 consumptie melkfabrieken, die produceren in ,,Coberco"-verba9d, maar dat zullen er over een aantal jaren, aldus de heer De Wit, beduidend minder zijn. doordat er bedrijven worden samengevoegd. De fabriek in Borne is de enige in Nederland die kwark produceert. Na de uiteenzetting van de heer De Wit vertelde de heer Joosten iets over de produkten zelf, zoals kaas, Riedel limonade (die ook van „Coberco" komt), alle soor ten vla, appelsientje en goud appeltje en over de merken Delta en Verza. waarvan het ene in de supermarkt en het andere bij de melkhandelaar is te kopen, daar om ook het verschil in naam. Mevrouw Jongbloed liet de aan wezigen van de verschillende pro dukten proeven, wat erg in de smaak viel. Er werd een wedstrijd gehouden, wie van de dames het meest van deze avond had opgestoken. Me vrouw D. Huzen-Brink ging met de hoofdprijs huiswaarts, 'n mand met heerlijke „Coberco" produk ten. terwijl nog zes andere dames kleine prijsjes kregen. Met een woord van dank aan de mensen van „Coberco"slóót de presidente deze gezellige avond. Mej. M. ter Borg, verpleegkundige in dienst van de gemeente Holfen is met ingang van 1 juli a.s. be noemd tot hoofd .wijkverpleegkun dige van de basis-esnheid Raalte- Olst. Zij was in Holten als wijk verpleegster bij het Groene Kruis werkzaam sinds 1961 Burgemeester Mr. W. H. Enklaar is maandag 22 maart verhinderd om het wekelijks spreekuur te houden! De gemeenteraad komt donder dag 25 maart in openbare ver gadering ten gemeentehuize bij een voor een standpuntbepaling betreffende het voorontwerp van „Streekplan IJsselvallei". De ver gadering begint om 19.30 uur. Aan deze vergadering gaat op woensdag 24 maart om 20.00 uur een openbare vergadering van het Gewest „Midden-IJsel" vooraf in het Postillon Motel te Deventer, over hetzelfde onderwerp. De oplossing van Rode Kruis woordpuzzel nr. 6 was „Stuur in, U helpt helpen". Het aantal in zendingen bedroeg 27.816 brief kaarten en giro-overschrijvingen. De stand van de aktie is daarme de gekomen op f 305.436.-. Het kleurentelevisieapparaat ging naar de heer G. J. Bennink te Henge lo (O) en de stereo installatie naar mevr. J. Streef-Molenaar in Streefkerk. Er waren geen Holte naren onder de gelukkigen. De heer G. Kuilder uit Rijssen won de 12e prijs. De heer G. Nijenhuis (employé I) ten postkantore Holten is be noemd als kantoorhouder te Hel lendoorn. Van de redactie Enkele verslagen betref fende vergaderingen enz. moesten wegens plaatsge brek blijven overstaan tot het nummer van de ko mende week. Redactie H.N. De maandelijkse bijeenkomst van de bejaardensociëteit Holten zal dinsdagmiddag 23 maart om half drie worden gehouden in gebouw „Irene", Het programma vermeld o.a. sjoelwedstrijden. Belangstellenden zijn hartelijk welkom! Inbuanten konden worden inge schreven. Een geslaagde koor avond in dienst van het chr. blin deninstituut Bartimëus te Zeist. KASPERSMA (sjoelen, balgooien, grabbelton) draaiden op volle toeren. Ook 's avonds bestond er een flinke belangstelling en werden er goede zaken gedaan. Na de totstandkomnig van de fe- dex-atie en de gevolgen daarvan op landelijk, provinciaal en plaatse lijk niveau besproken te hebben, deelde Barkhuis mede, dat in Al melo een CNV-kantoor koml waar in een aantal districlsbestixixrders enderdak zullen vinden. Dit Zal de dienstverlening nog meer ten goe- dekomen. In een geanimeerde discussie kwaqi een aantal zaken aan de or de, waax'bij duidelijk bleek dat de CNV-ers de moed niet in de schoe nen is gezakt, na de totstandko ming van de federatie NVV-NKV. Integendeel, men was van me ning dat er meer activiteiten ont plooid zullen worden. De vex'gadering die geleid werd door de voorzitter van de Bestu renbond CNV. de heer H. Rietman, besloot om binnenkort weer bijeen te komen om te praten over het onderwerp „De toekomst van de ondernemingsraden". Voor deze bijeenkomst zal weer een districts bestuurder worden uitgenodigd. De goed bezochte vergadering werd door de heer Barkhuis met dank gebed beëindigd. .Bartimëus. 't Was gezellig druk op de bazaar t.b.v. het Chr. Blinden Instituut „Heden heb ik de Jago-sjaal ontvangen en ben er zeer mee in mijn schik en dat is dan voor het eei*st na de oorlog dat zoiets mij ten deel is gevallen en dit vereist een nadere verklaring. Vanaf mijn-prille jeugd.heb.ik een moeilijk leven gehad en dat is mijns inziens de voorwaarde om de nood van de medemens beter te leren begrijpen." Dit schreef een deelnemer aan onze puzzelactie, die nu eens in de prijzen is gevallen. In zijn brief schreef hij, dat deze prijs e:genlijk precies op het juiste moment gekomen was omdat hij langzaamaan toch de moed begon te verliezen. Het winnen van deze prijs betekende voor hem een keerpunt, een duwtje in de rug dat hij juist nodig had om er niet onder door te gaan. Hij heeft nu het .gevoel dat zjp.zijn oude dag het zonnetje toch nog voor hem gaat schijnen. We bedenken het ons niet altijd, maar er zijn meer mensen die wel eens een duwtje in de goede richting moeten krijgen om weer een beetje moed op te doen. Voor deze briefschrijver was het een simpel geschenk dat hij verdiende door aan de puzzelactie deel te nemen. En daarmee stelde hij het Nederlandse Rode Kruis in de gelegenheid met wat extra financiële armslag chronisch zieken en gehandicapten een beetje moed te laten opdoen tijdens een weekje vakantie in een van de vakantiehuizen of op het hospitaalschip. Want ook zij hebben dat nodig, misschien nog meer dan wij. Uit de briefjes die geregeld binnenkomen bij het Rode Kruis, blijkt trouwens dat veel gehandicapten meedoen aan de puzzel actie. Niet alleen omdat ze het een gezellig tijdverdrijf vinden, maar vooral omdat zij beter dan wie ook de betekenis kennen van het gehandicapt zijn, van het niet kunnen doen wat je zo graag zou willen. Puzzel dus mee om hen in de gelegenheid te stellen er een weekje tussenuit te gaan, net zoals u dat graag doet.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1