e ervaren cassière f Toy Corolk (Ver)bouwen moeilijk? Nee! Wij denken mee! Een openhaard Resultaten SY JBATO' afd. Volleybal Waar blijven rechten van werknemers bij onteigening? verhuizingen transporten nuchtere óók op deifii^wnr goedkoop Heren 1: winst! Opnieuw verlies dames Remise heren 2 Verlies heren 3 Nederlaag dames 2 Uitslagen Schaakclub ..Holten' Winst Bato-meisjes Sportstichting krijgt geld voor Meermanskamp NOG TWEE WEKEN Fa. H. Miiller en Zoon „DE P0PPE" stierkalveren STRAAT- BROKKEN Kuijpers IJ. Markt Wansink I-Harkt Wansink -platte wagen Ter gelegenheid van de OFEWSNa van onze gemoderniseerde zaak in B0RCULO Saten wij u in H0LVEÏ4 meeprofiteren Aatojaekieluérp j. I. Haltes Schuppert Samen op de fiets eeoi lira ïel.0547D-2284 181.00483-1847 Stationsloan 24 lam is HOLTEN 12 MAART 1976 PAGINA 8 Eindelijk kwam de kwaliteit van het eerste herenteam volledig tot zijn recht. Wat zich al lange tijd aankondigde, doch steeds in de kiem werd gesmoord, werd werke lijkheid: Bato speelt beter. Dat on dervond zaterdagmiddag de Oot- marsumse volleybalploeg Set Up 2. Met maar liefst 3-0 konden de he ren de thuisreis aanvaarden. En de setstanden logen er ook niet om: 15-12, 15-9 en 15-6. Zeer gemotiveerd kwam de Bato- ploeg in het veld. Na een aanvan kelijke achterstand werd er met volledige inzet gestreden en dit keer lukte ook alles: goede aanval len, sterk blokkeren, taktisch ge plaatste ballen waar de tegenstan der niet van terug had. Even liep in de eerste set het spel wat stroe ver en Set Up kwam dichterbij. Een time-out, aangevraagd door trainer-fcoach De Looze, hielp: via 13-11 werd de set door Bato ge wonnen met 15-12. In de tweede set verliep alles nog soepeler en de winst was weer voor Bato: 15-9. Problemen waren er in de derde en beslissende set nauwelijks meer. De keiharde aan vallen van Rieks Moleman en Har ry ten Wolthuis op de set ups van spelverdelers Jan Herman ten Kampe en Bertus Hesselink waren voor de ploeg uit Ootmarsum te machtig. In deze set werd Arie Langendoen nog vervangen door Wim Hulsslage die de wedstrijd uitserveerde van 7-6 tot 15-6. Bert van Harmeien speelde voor het eerst weer na een enkelblessure en werkte voorzichtig maar nuttig. Met 5 punten uit 17 wedstrijden is de kans dat de Bato-ploeg de degradatie ontloopt klein maar deze overwinning geeft toch weer moed. STAND: Dynamiek 2 14-27, Krek- kers 2 15-25, Vrivo 15-23, Rac 2 14-19, Rivo 2 12-15, Aristoi 4 14-14, MTSH 2 14-13, Set Up 2 13-8. Cop- pejans 3 15-7, Bato 17-5, Flash 3 14—2. Tegen het onderaanstaande Spar ta Wilhelmina heeft heteerste da mesteam van Bato een verrassen de nederlaag geleden: 3-1. Details over de wedstrijd zelf zijn niet binnengekomen. STAND: Krekkers 16-31, Apollo 16-23, Harambee 16-22, Flash 2 15- 21, Syrphus 16-18, Coppejans 2 16- 16, Sp. Actief 2 15-15, Rac 15-12, Bato 16-12, Tornado 16-9, Verdan 2 15-7, Sp. Wilhelmina 16-2. Het twede herenteam van Bato speelde maandagavond j.l. gelijk tegen Flash 6. Ook van deze wed strijd zijn geen nadere details bin nengekomen. Het derde herenteam van Bato verloor maandagavond j.l. zijn wedstrijd tegen Flash 4: 0-3. Geen gegevens bekend over de wedstrijd zelf. STAND: Flash 5 14-24; Markelo 14-22; Rivo 3 13-21; Flash 4 15-21; Holyoke 2 14-17; Holyoke 3 15-16; Bato 2 16-16; Flash 6 15-10; Bung Tand 15-6; Bung Tand 2 14-4; Bato 3 14-1. Maandagavond j.l. speelde het tweede damesteam tegen Flash 3. Winnen zat er tegen het, ongesla gen op kop staande, Flash bij voor baat niet in maar de punten moes ten zo duur mogelijk verkocht worden. Met de opgaande lijn van vorige week nog in het achterhoofd probeerden de Bato-dames de eer ste set te verschalken maar de Flash-speelsters smashten regelma tig en zeer nauwkeurig. „Gemeen, dat doen wij toch ook niet," greins de Etie van Ittersum als een boerin met kiespijn. Met 15-8 ging deze set naar Flash. In de tweede set trachtte Bato wat meer punten te scoren. Even leek het er op dat het zou lukken want vooral Jantje Hesse ving alle smashes als een rots in de branding op. Het mocht alleen niet baten: met 15-6 ging opnieuw de set naar Flash. Ook de derde set was niet veel beter. On- danaks een spelerswisseling en een time-out, waarbij de Bato-coach zich afvroeg of wij kauwgom on der de schoenen hadden, groeide "t totaal puntenverschil na drie sets De heer Middelink is weer naast de heer v. d. Knaap gekomen door een overwinning op de heer Klaas- sen. Ze worden op twee en een halve punt achterstand gevolgd door - nog steeds de heer D. van Beek, die de heer H. Roelofs ver sloeg. De enige verrassing kwam deze keer van de zijde van de heer Kromdijk, die de heer Klaassen op remise hield. De uitslagen waren: H. Roelofs B. v. Beek 0-1; J. W. Middelink— A. H. Klaassen 1-0; D. v. Beek— H. Roelofs 1-0; H. v. Beek—J. v. Calcar 1-0; H. v. d. EndeH. A. Koers 1-0; F. FlantuaG. J. Krom dijk 1-0; H. H. J. Stukker—J. E. Schepei-man 0-1; A. H. Klaassen G. J. Krommendijk Vj-Vs. De stand aan kop: 1 en 2 D. A. v. d. Knaap en J. W. Middelink 14 - 13'/s; 3. D. v. Beek 14 - 11; 4. W. G. Blits 15 - 9Vs; 5. B. v. Beek 12 - 9; 6. en 7. J. v. Dalen en J. E. Scheperman 14 8V=; 8. H. v. d. En- de 14 8. Opvallend is nog, dat van de nieu we leden de heren v. Dalen en Scbeperman, maar ook de heer v. d. Ende het uitstekend doen, ge tuige hun stand op de ranglijst. tot 16-45. Volgende week tegen Flash 4 wat meer vuur in de ploeg! STAND: Flash 3 16-32, Rivo 2 15- 21, Bato 2 16-16, Flash 4 15-16, Bung Tand 16-16, Eversberg 15-13, SVVN 2 16-10, Holyoke 2 15-0. Zaterdagmiddag j.l. speelden de Bato-meisjes een thuiswedstrijd te gen de Nijverdalse ploeg Flash B. De wedstrijd verliep vlot en Bato won met 3-0. De veel jongere Flash-meisjes kwamen met weinig aanvallen voor de dag. Desondanks haalde Flash in de eerste set en kele punten bijeen en kwamen met 6-1 voor maar door meer samen spel haalde Bato Flash in en won: 15-12. Bato haalde vervolgens ook de tweede set binnen en wel met 15-9. Dat het Bato-team toch wel veel sterker was kwam in de laat ste set tot uitdrukking, die met liefst 15-2 gewonnen werd. In ons kleine land wordt flink gewoekerd met de ruimte. Er worden woningen en fabrieken gebouwd. Wegen, water routes en havens worden aangelegd of uitgebreid. Steeds meer gronden worden voor recreatie opgeëist. Het ligt voor de hand dat heel wat boerenbedrijven, vanouds de grondbeheerders, moeten verdwijnen. Bij onteigening ontvangt de boer een vergoeding of schadeloosstelling. Hoe zit dat met zijn knecht? Zijn de agrarische werknemers bij onteigening aan de leeuwen overgeleverd? Eigenlijk is de vraag naar uitke ring voor werknemers bij onteige ning al jaren oud. Het is trouwens een logische zaak. De land- en tuinbouw moet grond afstaan; dat heeft niet alleen gevolgen voor de boer maar ook voor zijn werk nemers. Het landbouwbedrijf is een onderneming waar boeren maar ook werknemers hun be staan vinden. En wie nu denkt dat Nederland geen agrarische werk nemers telt zit goed mis. Behalve de ruim 160.000 boeren en tuinders zijn er ook bijna 35.000 werkne mers in de agrarische produktie-. sector bezig. In de akker- en weidebouw tellen we 9000 mede werkers, in de tuinbouwsector ruim 6000 en in de overige secto ren (bijv. bloembollen, champig nons, veredeling enz.) zeker nog 15.000 werknemers. Meer dan 40°/o van alle agrarische werknemers is ouder dan 40 jaar. Dat betekent dat zij een beetje vastgevroren zitten aan het bedrijf waar ze werken. Heel. deftig heet het dan dat de arbeidsmobiliteit gering is. Sifids 1970 aan 't lijntje gehouden Als gemeenten land- of tuinbouw bedrijven onteigenen omdat zij de gronden volgens bepaalde plannen nodig hebben, dienen zij een scha devergoeding te geven aan de eigenaren, de bezitters van een zakelijk recht en derden die be langen hebben bij het te onteige nen goed (zoals huurders en pach ters). Deze plicht tot schadever goeding is aangegeven in artikel 3 van de Onteigeningswet. Een te onteigenen bedrijf is een bron van bestaan voor de boer die het be drijf bezit. Zijn er een of meer werknemers op dat bedrijf, dan dreigen ook die hun bestaansbron te verliezen. Het is dan ook be grijpelijk dat bij de onteigenings procedure rekening wordt gehou den met de werknemer. Het zou bijv. te rangschikken zijn in de categorie van „derde belangheb benden". Helaas is dat nog steeds een vrome wens. Het is niet meer dan billijk dat ook de betreffende agrarische werknemer een recht op schade vergoeding krijgt bij onteigening, de arbeidsmobiliteit in de land bouw zijn de perspectieven om naar een ander bedrijf te switchen zeer beperkt. De leeftijdsopbouw van de agrarische werknemers in ons land wijst op een vergrijzing, waarmee de omscholingsmogelijk heden bijna uitgesloten zijn. Bo vendien is, zoals boven gemeld, de arbeidsmoraliteit in de land en tuinbouw minimaal. Deze rem mende factoren zijn evenzovele argumenten die pleiten voor een goede schadevergoeding zodra wordt onteigend. Nu heeft de Tweede Kamer zich enkele jaren geleden beziggehou den met deze zaak. Toen er in 1970 - een - wetsontwerp lag tot wij ziging van de onteigeningsproce dure heeft het Landbouwschap veel moeite gedaan om het begrip „derde belanghebbenden" uit te breiden en er desnoods de groep werknemers met name te noe men. De ministers van Justitie (Polak en later Van Agt) hebben deze wens afgewezen met de op merking dat dan meerdere groe pen in de samenleving met hun vergoedingseisen zouden komen. Deze tegenwerpingen zijn wel mooi, maar doen niets af aan de billijke eis van de werknemer die zijn brood verliest bij de onteige ning van het bedrijf waar hij werkt. Tot nu toe heeft het parle ment nog geen succes kunnen boeken voor de agrarische werk nemers. Gemeente Den Helder koploper Het „onteigeningsballetje" is op nieuw gaan rollen, omdat de ge meente Den Helder de billijke eis van de werknemers honoreert. Het is volgens 'die gemeente een algemeen beginsel van behoorlijk bestuur als de overheid schade vergoedt, welke het gevolg is van een rechtmatige overheidsdaad. Geldt het een overheidsdaad die te maken heeft met ruimtelijke ordening, dan kan de schadever goeding gebaseerd zijn op artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Dat is dan de zgn. Planschade. De gemeente Den Helder erkent het gevaar dat de rechthebbers op planschade bij onteigening beperkt blijven tot eigenaren, zakelijke rechthebbers, huurders, pachters of gebruikers. De rechtspraak geeft daar tot nu toe weinig uitsluitsel over. Om de belangen van de agrarische werk nemers recht te doen heeft het gemeentebestuur van Den Helder besloten bij onteigening aan de betreffende agrarische werkne mers een uitkering te verstrek ken. Deze uitkering beloopt een bedrag van f 200,— per dienst jaar. Daarmee is de kogel door de k-erk en verdient de'gemeente - Den Helder een pluim op de hoed.. Wat in ons parlementaire bestel kennelijk veel tijd en gepraat kost, is met een beetje medewer king en doortastendheid goed op te lossen. Vechten voor rechten Het zou een goede zaak zijn als in de Onteigeningswet voldoende rekening gehouden wordt met de belangen van de agrarische werk nemers. Het toporgaan in onze landbouw, het Landbouwschap, heeft herhaalde malen op deze zaak gewezen. Tot nu toe kreeg dit schap steeds nul op het rekest, tot groot verdriet van de werk nemersorganisaties die het top orgaan mede schragen. Van land- bouwzijde probeert men nu via gemeentelijke beslissingen recht te doen aan de agrarische werk nemers. Zij zouden het voorbeeld van Den Helder kunnen volgen. Wellicht is in overleg en samen spraak met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten iets te bereiken. Het gaat immers niet om werknemers, welke volkomen buiten hun schuld door onteige ning hun bestaansbron verliezen, in de kou te laten staan. Als de regering niet over de brug wil komen met een schadevergoeding, kunnen de gemeentelijke overhe den voldoende initiatieven nemen om een billijk recht te honoreren. B. SCHOUWING De Stichting „Sportbelangen Holten" krijgt uit het provinciale fonds „Sportaccommodatie" bij. dragen voor de aanleg van twee tennisbanen en voor de bouw van twee kleedlokalen. Deze bijdragen kunnen maximaal respectievelijk tienduizend en vijfentwintigduizend gulden bedragen. Zij worden vast gesteld naar een bepaald percen tage van de kosten. De aanleg en de bouw zijn het vorige jaar al voltooid en voor de aanvang van de bouw bij de provincie aange meld. De bijdragen komen ten goede aan de Stichting Sportbelangen, maar in feite aan de gemeente Holten, omdat die het kapitaal voteert voor de investeringen welke de stichting doet en tevens aanspra kelijk is voor de exploitatietekor ten van het Sportcomplex „Meer manskamp". „Niettemin, alle beetjes helpen" aldus de gemeen tesecretaris, de heer G. J. Lan- genbarg. 4 KINDERBOEKEN KIJKDOOS voor nieuwe spaarders bij de NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK, Oranjestraat 7 Holten laatste 2 weken VOOR VAKKTJXDIGE EN Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483 - 1300 Agentschap: Van Gcnd en Loos Café-Restaurant voor receptie, bruiloft, etentje en feestavond. Prima keuken. Max. 250 personen. Telefoon 05476 - 1206 GEVRAAGD voor de mesterij partjj oude (voor pl.m. 125 m2) B. W. STEVENS Holterbroek 85, telef. 05483 - 1969 STEEDS VOORRADIG nieuwe en gebruikte LASAPPARATEN BETONMOLENS HAAKSE SLIJP MACHINES BOORMACHINES WEIDEHEKKEN WEIDEPOMPEN LANDROLLEN WEIDESLEPEN CULTIVATORS HOGEDRUKSPUITEN DROOGVOEDERBAKKEN PLOEGEN (1- en 2-schaar) enz., enz. tegen zeer speciale pryzen. (Slootsmid), Laren (Gld.) Telefoon 05738 227 vraagt: (niet leerplichtig). Inlichtingen: Telefoon 05483 - 1277 TE KOOP: 2-jarige DUITSE STAANDE (jachthond/reu) Lief voor kinderen EN 4-PITS GASSTEL (tankgas) Koopman, Look 90. Holten Telef. 05483 - 2568 TE KOOP: op luchtbanden (135 x 270) compleet met huif. Gescnikt voor pony of kleine tractor. KRAMER Sc'houtenstraat 9 DERK JANSSEN Telefoon 1583 Dit doen wij door middel van een cheque boekje, dat u bij ons krijgt aangeboden. Deze cheque's kunt u bij aankoop van goe deren uit onze kleding- en babyzaak ver zilveren. De cheque's hebben een waarde van f 5—- f 10 of 20,— Tevens geven wij Shorting op goederen uit de meubelzaak. Want niet alleen is de aanschafprijs erg laag als uz-iet hoeveel auto u krijgt, ook op den duur zijn de kosten bescheiden. Door z'n zuinigheid, probleemloosheid en mode-ongevoeligheid. Een wagen die lang meegaat en niet snel veroudert. Zodat u er later, na heel veel goedkope kilometers, nog een fors bedrag voor terug krijgt. Welkom voor een proefrit. TOYOTA maakt uw keus wel heel eenvoudig Deventerweg 5 - Bathmen - Telef. 05704-1652 Dorpsstraat 31, Holten, Tel. 1223 De Deventer Courant van 11 ok tober 1872 bracht de volgende be langrijke mededeling. „Aanstaande Zondag zal de vélocipède-club „Im mer Weiter" hier ter stede, een wedrit houden in de zijlaan van^ de wandelplaats de Worp. Naar we vernemen zal ook de vereeniging uit Apeldoorn „Voorwaarts" daar aan deelnemen. Indien het herfst weder enigszins gunstig is voor de heeren wielruiters, belooft genoem de wedrit een aangenaam schouw spel voor Deventers ingezetenen te zullen zijn; gedurende deze zo mer hadden reeds velen de gele genheid de vlugheid en vaardig heid van velen hunner te bewon deren, en zich te verlustigen in de sierlijke en geregelde bewegingen, waarmede ze de oefeningen in hel vélocipède-rijden hielden." Deze mededeling had betrekking op de eerste officiële wedstrijd van Nederlands eerste fietsclub, opge richt op 22 oktober 1871, op initia tief van J. A. Coldewey, in de wan deling „ome Ko" genoemd. Nederland was er wat fietsclubs betreft vroeg bij, zij het dan dal al eerder in Engelaand 's werelds oudste fietsclub De Pickwickclub was opgericht. Wij leveren niet alleen alle voorkomende modellen open- hiaaiTden, maar ook vuurvaste stenen, cemenlt, dekorafcieve slieensürilps, haindvormsteinen sier pleister, plavuizen, smeedijzeren accessoires etc. Kortweg geschreven: WIJ leveren u de komplele open'ha'aitld. Bovendien stlaain wij voor u klaar met praktische tips en kunnen wij u alles vertellen over de gewenste diameter/ lengte vam het rookba/maal of over trek verbeteraars, zoals de Colt schoorsteenkap, waarmee hinderlijke rookont wikkeling tijdens het branden van d'e openhaard kan warden voorkomen. W

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 8