Hartstichting geeft voorlichting aan trombose-patiënten PvdA-tweede kamerlid J. Masman sprak over onderwijs Waar blijft uitbreiding van zwemgelegenheid Gemeentebelang wil weten: Prijsvaststelling en verkoop industrieterrein HEBT U WEL EENS EEN DIëTISTE NODIG GEHAD? Poëziedebuut Harry de Jong HOLTEN 12 MAART 1976 PAGINA 5 Niet te veel en niet te vet eten. Veel bewegen en geen siga retten roken. Dat is een notedop de boodschap, die de Neder landse Hartstichting de laatste jaren heeft uitgedragen. In voorlichtingsfolders en brochures heeft de Hartstichting hier op grote nadruk geegd, omdat het risico van een hartinfarct aanzienlijk kleiner wordt als men zich aan bovenstaande raadgevingen houdt. De Hartstichting heeft kortom In haar betrekkelijk jonge bestaan zij werd in 1963 opgericht en werd pas in 197 effectief, omdat toen de fondsenwerving begon haar voorlichting geconcentreerd op het voorkomen van hartinfarcten. In 1975 heeft de Hartstichting, via subsidie aan de trombose diensten, haar medewerking verleend aan 'n gebundelde voorlichtingscampagne, samen met de trombosediensten. Hiermee wil de Hartstichting de aandacht vestigen op de nazorg voor hartpatiënten. De trombose diensten ondermeer ontstaan uit de aktiviteiten van het Nederland se Rode Kruis en gefinancierd door de bijdragen van de zieken fondsen en de particuliere patiën ten houden zich ondermeer met die nazorg bezig. Wat is immers het gevaar voor mensen, die eenmaal een hartin farct hebben gehad? Zij kunnen het risico lopen, dat de oude kwaal weer toeslaat. Wel kunnen zij vaak weer gewoon meedraaien in het dagelijks leven, als zij er tenmin ste een gezonde leefwijze op na houden: vooral gezond en niet overmatig eten en het vermijden - van spanningen. Doet de hartpa tiënt dan hoeft hij echt niet zijn leven lang patiënt te blijven. Voor dat alles is het noodzakelijk, dat bet hart goed blijft functione ren en dat de bloedstroom van en naar het hart niet door onregel matigheden wordt belemmerd. Dat kan gebeuren, als er bloedstolsels (trombosen) in de hartslagaders of in de gewone aders ontstaan, waar- door de wegen verstopt raken. Het bloed zoekt dan zijn weg naar het hart door de vaten, aders of slag aders wijder te maken. Aan dit proces zijn echter grenzen, omdat de stolsels op een bepaald moment zo groot zijn, dat elke toevoer van het bloed wordt afgesneden. Om dat nu te voorkomen zijn de zeventig trombosediensten, waar van er zestig zijn aangesloten bij de Federatie van Nederlandse Trombosediensten, van onschatba re betekenis. Regelmatig tappen mensen,, die daarvoor speciaal zijn opgeleid, bloed af van de trombosepatiënten. De medewerkers gaan daarmee naar het laboratorium en zoeken daar uit hoe het staat met de dik te van het bloed. Aan de hand daarvan bepalen de artsen welke en hoeveel geneesmiddelen de pa tiënt nodig heeft. Dit zijn de zogeheten antistollings- middelen, die in de medische we reld bekend staan onder het ver zamelwoord coumarinen. Je hebt enkele soorten zoals marcoumar, sintrom enz. Deze middelen zorgen ervoor, dat de tijd die het bloed nodig heeft om te stollen, wordt verlengd. In de volksmond wordt vaak gesproken van bloedverdun- ningsmiddelen, maar dat is eigen lijk niet helemaal juist. De ge neesmiddelen verdunnen het bloed niet, maar zorgen alleen dat het niet te sne'l stolt. De zeventig tromibosediensten zit ten in de honderden poliklinieken van hun werkgebied. D^ar komen de mensen naartoe, die geprikt moeten worden. (Wanneer ze het bed moeten houden komt de zus ter aan huis). In vijftig van die grote poliklinieken wordt aan de trombosepatiënt precies uitgelegd wat hun kwaal inhoudt en wat zij wel en wat zij niet kunnen doen. Dat gebeurt via een instructie- filmpje, dat de Hartstichting in sa menwerking met de Federatie voor Thrombosediensten maakte. De Hartstichting heeft gezorgd voor vijftig PIP-recorders. een klein bleedscherm waarop het filmpje kan worden afgedraaid. Zo'n zelf de apparaat plaatste de Hartstich ting eerder in 150 hartbewakings- afdelingen in Nederland, eveneens voor de instructie van de patiënt. Naturlijk betekent dit voorgaande niet, dat alleen, in de poliklinieken waar zo'n PIP-recorder staat, de voorlichting aan de patiënt op rol letjes loopt. Bij de Federatie is men er juist op uit, dat de zuster van de dienst de patiënt zo goed mogelijk alles uitgelegt. De Hartstichting en de Federatie van Nederlandse Thrombosedien sten hebben zopas ook een voor lichtingsfolder gemaakt, waarin zij in tien punten uitlegen aan wel ke regels de trombosepatiënt zich moet houden. Voor het samenstel len en uitgeven van deze brochure heeft de Hartstichting eveneens het geld beschikbaar gesteld. De onge veer 150.000 patiënten van de trombosedienst een precies aan tal kan de Federatie niet geven zullen uit de brochure welkome in formatie putten over hoe ze hun medicijnen moeten gebruiken en wat ze daarbij wel of niet moeten doen. Deze brochure is ook nut tig voor de familieleden van de trombosepatiënt. Zij met name dienen te weten wat mogelijk en nodig is, omdat de behandeling erg intensief en nauw luistert. Zo zegt de directeur van het bu- rèau van de Federatie, dokter Van Dijk-Wierde: „De medikamenten moeten precies volgens voorschrift worden ingenomen. Als ervan af geweken wordt en de patiënt slaat een keer over of drinkt voor de bloedprifc enkele glaasjes alkohol, dan verstoort dat het beeld". In zo'n geval zal het onderzoek aan geven, dat de patiënt een andere dosis middelen nodig heeft. Overi gens hoeft de trombosepatiënt de alkohol niet volstrekt af te zwe ren. Volgens dokter Van Dijk is het voor de nauwkeurigheid van de vast te stellen dosis geneesmidde len het beste, als de patiënt iedere dag hetzelfde niet overmatige hoeveelheid drinkt. De folder zegt het als volgt. „Alkohol kan uw gevoeligheid voor het anti- stoUingsmiddel beinvloeden. Dit betekent geen verbod, maar wel een aanmaning tot matiging in het gebruik van alkohol". Elke patiënt krijgt een kalender waarop hij moet afstropen wan neer hij het geneesmiddel heeft in genomen. Hij moet aan veel din gen denken,,zegt dokter Van Dijk. In feite wordt hij er ook steeds aan herinnerd. Die voortdurende me dische controle vormt wel een last. Zo moet de patiënt voor zijn va kantie speciale regelingen treffen met de trombosedienst, waarbij zij samen vaststellen hoe de behande ling het best uitgevoerd kan wor den. Deze nadelen wegen echter niet op tegen de voordelen: het veilige gevoel, dat voordurend mensen je toestand in de gaten houden en dat zij onmiddellijk el ke afwijking in het normale pa troon onderkennen. Dat de nauwkeurige medewerking van de patiënt van groot belang is, blijkt uit het volgende. De an ti-stollingsmiddelen hebben de nei ging om bloedingen op te roepen. Dat zal echter alleen gebeuren, als men op de juiste tijd de goede hoeveelheid tabletten in, dan tre den de bloedingen niet op, zo zegt dokter Van Dijk. In het laborato rium kan namelijk de bloedings- In verband met de voortgaande kostenstijging achten burgemeester en wethouders het noodzakelijk de grondprijs voor het industrieterrein „De Haar" jaarljjks aan te passen op basis van een herziene exploi tatieberekening. Uit de herziene exploitatierekening blijkt dat de totale plankosten per 1 januari 1985 gesteld kunnen worden op f 3.252.277, Opbrengst reeds verkochte gronden inclusief rentewinst 861.405, Blijft f 2.390.872,— Nog te verkopen grond van 1 januari 1976 tot 1 januari 1985: Totaal te vrkopen gronden 80.800 m2 Reeds verkocht 16.962 m2 Weggetjes 1.200 m2 18.162 m2 Blijft uit te geven 62.630 m2 De opbrengst dient te zijn incl. rentewinst en dorpsuitleg f 1.777.525,—. Op grond van bovenstaande bere kening zou de aan te houden grondprijs kunnen worden gesteld op rond f 28,50 per m2. Vanaf 1 januari 1976 dient dan jaarlijks 62.638 9 6.960 m2 te worden verkocht. Rekening houdende met enkele nog onzekere factoren verdient het volgens b. en w. aanbeveling de grondprijs voor het jaar 1976 vast te stellen op f 30,per m2. Dit betekent een verhoging van ca. 8 procent ten opzichte van de voor 1975 gehanteerde prijs. De finan ciële commissie kan zich vereni gen met de herziene exploitatie berekening en de voorgestelde grondprijs. B. en W. stellen de raad voor.aan de fa, J. Voordes en Zn., Oranje straat 62, alhier, 2340 m2 indus trieterrein te verkopen voor de prijs van f 70.200,en gelegen op de hoek van de Aaltinksweg en de Keizersweg. De firma Voordes wil hier een werkplaats met eventule dienst woning bouwen voor haar aanne mersbedrijf. Tevens heeft zij ver zocht optie tot koop te verlenen op het perceel grond, waarop mo menteel de woning Holterbroek 10 (voorheen boerderij E. A. Teesse- link) is gesitueerd. grens precies worden bepaald. „Daarom is de medewerking van de patiënt van het allergrootste be lang", aldus de direkteur van het Federatiebureau. Mocht er echter een bloeding ont staan, dan is er nog geen reden tot paniek. Zij kan weer gestopt wor den met Vitamine K-l. Omdat dit middel vrij snel werkt, zijn de trombosediensten niet bang voor bloedingen. De voorstellen van de anti-stollingsmiddelen zijn immers veel groter dan de nadelen van een eventuele bloeding. De Federatie van Trombosedien sten zorgt er niet alleen voor dat de aangesloten diensten zo goed mogelijk draaien; haar eigenlijke taak is meer het wetenschappelijk onderzoek bevorderen. In de me dische wereld is men er nog niet uit, hoelang de patiënt de anti- stoilingsmiddelen moet innemen. Moet je na een hartinfract de cou- marinen-preparaten langdurig blij ven slikken, of zijn bijvoorbeeld zes weken lang genoeg? De duur van de behandeling hangt af van de soort aandoening en van allerlei persoonlijke omstandighe den. Het effekt van één tablet van het anti-stollingsmiddel is ook niet bij iedereen gelijk. Zelfs bij één persoon kan het effekt nog wisse len, bijvoorbeeld door verande ring in voeding, alcoholgebruik, door koorts en door gelijktijdig ge bruik van andere genesmiddelen. Begin maart start een onderzoek bij mensen van zestig jaar, die een hartinfract hebben gehad. Dit on derzoek, dat moet uitwijzen hoe lang de patiënt na zijn infract nog op deze middelen is aangewezen, wordt voor een dtel betaald door de Hartstichting. Het systeem van trombosediensten, zoals ons land ként, is in feite uniek. Geen enkel land kent zo'n uitgebreide nazorg met anti-stol- lingsmiddelert. Volgens dokter Van Dijk staat vast, dat longemholie (bloedstolsels in de longen) na 'n operatie is afgenomen door ge bruik van deze middelen. Bij in tensief gebruik van anti-stollings preparaten is de kans, dat er op nieuw bloedstolsels ontstaan, ze ker verminderd, aldus dokter Van Dijk, hoewel hierover nog geen harde cijfers beschikbaar zijn. Bij de Nederlandse Hartstichting en de Federatie is men gelukkig met de gegroeide vorm van samen werking, ten gunste van de tien duizenden in Nederland die de ser vice behoeven van dé trombose- diensten. Zelden zullen fondsen uit de publieke offervaardigheid zo zinvol zijn besteed. Er zijn weinig mensen die nog nooit dieet hebben hoeven te hou den. Zo'n dieet geeft soms allerlei problemen: wat mag wel en wat niet? hoe verdeel je de toege stane voedingsmiddelen over dag of week? hoe maak je er sma kelijke maaltyden van? etc. Voor leden van de kruisvereniging is dat geen punt: zij stappen naar de diëtiste, die regelmatig in het wjjkgebouw spreekuur houdt. Over het hele land werden er zo'n 70 diëtisten in dienst van de kruis verenigingen. Maar daarnaast zijn er duizenden wijkverpleegsters, wijkziekenverzorgsters, artsen, districtsverpleegsters, fysiothera peuten, kraamverzorgsters, ge- zondheidsvoorlichters, etc. bij de kruisverenigingen werkzaam. „Daar betaal ik contributie voor" zult u misschien zeggen. Dat is wel waar, maar uw contributie dekt slechts een kwart van de werkelijke onkosten van hot kruis werk. De rest komt voor een deel uit subsidies. Er blijft echter steeds een ongedekte rest onkos ten. Bovendien moet de kruisver eniging pteeds opnieuw aan geld zien te komen als zij iets nieuws in uw belang wil opzetten. Daarnaast is er nog de tubercu losebestrijding, in vele plaatsen óók het werk van de kruisvereni ging, maar soms ook van een aparte stichting of een consulta tiebureau. Om in deze tekorten een beetje te voorzien is er elk jaar Emma- bloemcollecte: voor kruiswerk en tuberculosebestrijding. Volgende weck is het weer zo veri Woensdag op TV Woensdag 17 maart kunt u er op Nederland 2 om 20.25 uur een kort filmpje over zien. Dat filmpje gaat vooral over de diëtiste en wat zij voor u kan betekenen. Misschien krijgt u volgende week ook een collectebus voorgehouden of een intekenlijst. Misschien vindt u een girokaart in uw brievenbus. Denk dan even aan het vele werk dat de kruisvereniging voor de gezondheid van u en uw gezin doet en wees royaal. In de bouwput voor de tunnel in de Oude Deventerweg is men reeds begonnen met het stor ten van de betorwloer. De S llf wordt iets verlegd, zodat het normale verkeer daar door gang kan vinden. De plannen van minister Van Kemenade, om te komen tot een nieuwe opzet van ons onderwijs systeem. worden door de leraren niet onverdeeld zonder kritiek ont vangen. Met name de door de mi nister bedachte „middenschool" zag men niet zo zitten. Dit bleek tijdens de j.l. maandagavond, door de afd. Holten van de PvdA ge houden openbare vergadering in hotel Vosman, tijdens welke het PvdA Tweede Kamerlid J. Mas man sprak over de zgn. contouren nota betreffende het onderwijs. Nadat de heer W. Beiiers de goed bezochte vergadering had geopend, voor .hut. na de basisschool waarbij nij er aan herinnerde aat- te~ volgen voortgezet onderwijs en verlangen om het kleuter- werd opgericht, gaf de heer Mas man, tijdens een uitvoerig betoog, een overzicht van de ministeriële plannen tot- vernieuwing van het onderwijs. Achtergronden Als achtergronden, die tot de ver nieuwingsplannen van deze minis ter hebben geleid, noemde de heer Masman o.a. dat na invoering van de zgn. Mammoetwet gebleken is dat het huidig onderwijsbestel nog onvoldoende gelijke kansen biedt voor kinderen uit de verschillende sociale milieus, dat thans nog te vroeg een keus moet worden ge- het deze maand 25 jaar geleden is dat de afd. Holten van de PvdA In de maandagavond te houden openbare raadsvergadering hebben B en W weer een groot aantal vragen te beantwoor den. De fractievoorzitter van Gemeentebelang, de beer J. Warrink, wijst er namens zyn fractie op, dat er nog steeds geen beslissing genomen is over de uitbreiding van de zwem gelegenheid in Holten. Hy verwijst naar een advies van de Vereniging van Ned. Gemeenten (VNG), waarin dat advies orgaan in 1972 tot de conclusie is gekomen, dat er plannen gemaakt moesten worden voor een overdekte zweminrichting met een 10 x 25 meter bassin, aangepast aan en in verbinding met de reeds aanwezige openlucht-accommodatie. Zijn vragen luiden: ,„Kan het col lege ons mededelen met welk doel dit advies is ingewonnen en welke waarde het toekent aan een der gelijk advies? Kan het college ons mededelen waarom vier jaar later op geen enkele wijze uitvoering is gegeven aan dit advies? Infor matie heeft ons namelijk geleerd dat het in het algemeen de ge woonte- is dat, binnen twee jaar uitvoering wordt gegeven aan dergelijke adviezen", aldus de heer Warrink. Hij verwijst verder naar de aanbiedingsbrief bij de begroting van 1974 en zegt ver der, dat enkele maanden nadien er plotseling een financiële ver rassing kwam van de staatssecre taris van CRM van f 700.000, te verdelen tussen de gemeenten Hol,ten en Markelo, welk bedrag later nog werd verhoogd tot f 850.000,—. „Markelo gebruikt inmiddels zijn geïnvesteerd bedrag, in Holten zitten we echter nog steeds zonder plannen. De koopkracht van het bedrag is inmiddels zeker terug gelopen met 20®/« en wë nemen niet aan, dat het Rijk er begrip voor kan opbrengen, dat er na twee jaar nog geen plannen zijn, op basis waarvan het geld ge ïnvesteerd kan worden", aldus de heer Warrink. De fractie is van mening, dat de vier jaar oude adviezen van de VNG nog niet aan waarde hebben ingeboet en is er van overtuigd, dat de bevolking ten aanzien van dit punt op bestuursdaden zit te wachten. De fractie Gemeentebelang is er zich van bewust, dat er bij deze besluitvorming prioriteiten gesteld moeten worden. Dit mag echter geen aanleiding zijn tot het nemen van geen bslissing of het op lange termijn schuiven van de besluit vorming, aldus de vragensteller. „Kan het. college ons mededelen wat zijn beleid in deze is?", aldus' de slotvraag. Rommel De heer A. J. Nijkamp (AR) vraagt: „Is het uw college bekend dat de Zuurberg momenteel een bijzonder rommelige indruk maakt door weggeworpen plasticzakken, gestort puin en omgewaaide bo men? Daar het hoofdzakelijk par ticulier terrein betreft, wil de vragensteller gaarne van het col lege vernemen of, en in hoeverre hieraan door de aangestelde ambtenaar buitendienst aandacht word) besteed, eventueel kan wor den besteed, niet alleen hier maar ook in mogelijk soortgelijke voor komende gevallen elders m de gemeente." Aardgas buitengebied De heer J. W'iggers wil, namens de fracties van AR en CHU gaar ne weten hoe groot de belangstel ling van de buurtbewoners is, nu het aansluiten van de buitengebie den op het aardgasnet een paar maanden op volle toeren draait. Hoeveel percelen zijn aangesloten in een bepaald gebied en hoe gorot is het aantal, dat niet werd aan gesloten. Ook wil de heer Wiggers weten wat de reden van de bewo ners is om geen gas te nemen. „Hoe groot is het aandeel dat de mensen van het eigen energie bedrijf leveren bij het realiseren van dit grote plan en komen hier door de normale werkzaamheden niet in gevaar? Als alles volgens plan blijft verlopen wanneer zal dan deze eerste fase rond zijn en wat zal het volgende gebied zijn dat zal worden aangesloten?" wil vragensteller graag weten. Subsidies De heer H. J. Westerik ten slotte vraagt namens de beide voor noemde fracties: a. Heeft het college reeds een nader standpunt bepaald ten aanzien var. een sub sidieregeling voor 'riete.i daken' en b. Wanneer kan de raad het toegezegde wijzigingsvoorstel van de subsidieverordening „Sport- en Culturele verenigingen" tegemoet zien? het 1 basisonderwijs meer in het geheel te integreren en op elkaar af te stemmen. Verder zei hij hierover: „Ons onderwijs heeft zich ont wikkeld van een voorziening voor weinigen tot een voorziening voor velen, maar dat betekent nog niet dat iedereen gelijke kansen in het onderwijs heeft. Minder bevoor rechte groepen zijn bv. kinderen uit arbeidersgezinnen, meisjes, kin deren van buitenlandse werkne mers. Het beheersen van de leerstof wordt nog vaak als een doel op zich beschouwd en niet als een middel om de werkelijkheid te le ren hanteren. De leerlingen krijgen te weinig inzicht in de maatschap pij waarin ze leven. Bovendien sti muleert het onderwijs de leerlin gen niet voldoende tot zelfwerk zaamheid, tot eigen inbreng en tot eigen stellingname. Door een te eenzijdige aanpak (nadruk op het vergaren van ken nis) - zijn nogal wat taken blijven liggen. Meer aandacht zal er ge schonken. moeten worden aan on derlinge samenwerking. Eigen invloed Bij onderwijs, dat gericht is op persoonlijke ontplooiing en op de ontwikkeling van zelfstandigheid en mondigheid hoort natuurlijk wel een grote invloed van de betrok kenen (t.w. leerlingen, ouders, on derwijsgevenden en schoolbestuur) op het onderwijs Voor een nieuwe opzet van ons onderwijssysteem gelden de vol gende vijf uitgangspunten: 1. Iedereen moet aan het begin van zijn leven alle kansen krijgen om zich zo goed mogelijk op zijn plaats in de samenleving voor te bereiden. Daartoe zal het funde rend onderwijs: a. voor iedereen gelijkelijk toe gankelijk moeten zijn; PUZZEL U RIJK MET DE MARATHON RO(N)DE KRUISWOORDPUZZEL ACTIE T.B.V. DE VAKANTIEPROJECTEN VOOR CHRONISCH ZIEKEN EN GEHANDICAPTEN. 13 LENCO L-85/IC HIFI-PLATENSPELERS met dynamisch stereo element - WAARDE f 869,— Deze fantastische Lenco platenspelers worden ter beschikking gesteld door de Lenco-importeur in Nederland: NAHO b.v. AMSTERDAM Ook U kunt o.a. deze fantastische prijzen winnen b. ruimte dienen te bieden voor onderlinge verschillen in begaafd heid. belangstelling en tempo; c. niet in afzonderlijke schoolty pen moeten zijn onderscheiden om een te vroege voorsortering te voorkomen. 2. Het onderwijs dient vervol gens beroepsopleidingen te bieden. 3. Het onderwijs moet ook mo gelijkheden scheppen voor verdere studie, die overigens ook weer niet te lang moet duren. 4. Alle vormen van vervolgon derwijs moeten op maatschappelij ke werkelijkheid zijn toegespitst. 5. Tenslotte moet er gelegenheid ^jj^pp^ggjiur^qdp bfjyt hele verdere léven weer aan.onderwijs- etï vor mingsactiviteiten deel te nemen. Op grond van deze uitgangspun ten worden in de Contourennota voorstellen gedaan voor de grote lijnen van de nieuwe onderwijs structuur. Kritiek Tijdens de discussie na de pauze bleken met nam de aanwezige leraren niet onverdeeld kritiekloos te staan tegenover de vernieuwingsplannen van de mi nister. Hoewel zij met de heer Masman onderschreven dat in het huidige bestel niet ieder kind ge lijke kansen heeft, de keuze voor het na de basisschool te volgen voortgezet onderwijs inderdaad te vroeg moet worden gemaakt en één brugjaar wel kort is om de indi viduele mogelijkheden van elk kind grondig te onderzoeken, za gen zij, ter ondervanging van deze problemen, de middenschool toch niet als de zaligmakende op lossing bij uitstek. De heer Mas man daarentegen zag in de mid denschool grote mogelijkheden. Hij vond het met name belangrijk om de brugperiode te verlengen en te verdiepen, om beter te kunnen beoordelen wat de individuele mo gelijkheden zijn. Hij wees er echter op dat de duur van de brugperiode (middenschool) door te onderne men experimenten zal moeten worden vastgesteld. „Het gaat er om meer mensen mondiger te ma ken. Dit beleid maakt dat ik een groot supporter ben van deze so cialistische minister", zei hij. Nadat, met name over de mid denschool nog vrij langdurig werd gediscussieerd, werd de vergade ring, om des tijds wille, rond half elf besloten. In De Boekenbus van de RONO op zondag 14 maart (19.05-19.15 uur) bespreekt Tiny Mulder de poëzie bundel „Ze zullen er nog wat van denken", het debuut van de dich ter Harry de Jong uit Heerenveen. Met zijn puntig geformuleerde ge dichten toont De Jong zich een scherp en kritisch waarnemer van alledaagse gebeurtenissen en het menselijk gedrag. Zijn poëzie viel al op tussen de gedichten, die de Leeuwarder Courant maandelijks publiceert in zijn „Lyrische Cou rant". Uitgever Klaas Wouat in Zaandijk heeft nu een bundel met ruim zeventig gedichten van Har ry de Jong uitgegeven. In hetzelfde programma bespreekt Jan F. de Zanger de roman „Ge daanteverandering of 'n metaforie- se muizeval" van J. F. Vogelaar. Dit is eer. herdruk, uitgegeven door de Bezige Bij in Amsterdam. Her man Bomhof uit Apeldoorn leest zijn in de streektaal geschreven gedicht „Dood is dood".

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5