Nieuwe provinciale weg ontlast het dorpsverkeer Jaarfeest C.J.V. „De Bouwers5' <3 Koninklijk zilver voor jan Oosterkamp m Raadsvergadering Veertig jaar op de planken Er wordt hard gewerkt aan de S14 KOSTEN 10 MILJOEN Burgemeester Enklaar herbenoemd Aansluiting Smidsbelt-Dorpsstr. niet gevaarlijk Ingezonden „Hunker bunker" Zondagsschool- nieuws HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm. (hij contract lager) Abonnementsprijs f 9,per half jaar, f 18.per jaar; Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Hollens Nieuwsblad Vrijdag 12 maart 1976 28ste jaargang - no. 11 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. i'y'v r-T I Aan de westzijde van ons dorp. zowel zuidelijk als noordelijk, heerst grote activiteit. Men is er bezig met de aanleg van de S14, de nieuwe provinciale weg, welke een directe verbinding zal vormen tussen Laren (G) en Kaalte. De contouren van de weg tekenen zich op verschillende plaatsen al af door de akkers en weilanden en met de kunstwerken is men druk bezig. De weg moet 1 oktober 1977 klaar zijn. Met de bouw van een grote tunnel tussen de Deventerweg en Paral lelweg ten zuiden van de'spoorlijn Deventer-Almelo, even voor Dij hotel Muller, is men al ger urne tijd geleden begonnen. De oude É8 en de Parallelweg worden h er over de niéuwe weg heen geleid. De tunnel wordt niet zoals de vo rige keer in de Dorpsstraat, onder de spoorlijn geschoven, maar het beton wordt ter plaatse gestort. De tunnel krijgt een lengte van 240 meter, maar de gehele beton- vloer wordt 270 meier. De breedte is 14'.: meter en de hoogte 4,00 meter. Het werk wordt onder directie van de Ned. Spoorwegen uitge voerd door de Amsterdamse Aan- nemings Maatschappij te Amster dam. - Even voorbij, hotel Muller kom*.. ac op- en afrit van de S14 aan de rechterzijde van de oude E8, ge zien in de richting Deventer, zoals uit de foto blijkt. Met 'iet graaf werk is men al bezig In de Oude Deventerweg, even voorbij dc boerderij Kolkman, komt een betonnen tunnel met een breedte van 5,50 meter plus aan weerszijden een voetpad van 45 centimeter. Zoals men weet heb ben dc omwonenden in deze streek onder leiding van het raadslid, de heer E. M. van Sehootcn, ernstige bezwaren ingebracht tegen dc Bovenstaande foto geeft een beeld vna de kruising van de S l.'i met de Parallelweg, de spoorlijn en de Devenierv;eg. Rechts boven de toegangs weg tot de S 1\i vanaf de De venterweg, tevens de afgang van de nieuwe weg. Bij de behandeling van dc be groting voor 1976 is in de raad gewezen op de onoverzichtelijke en gevaarlijke verkeerssituatie bij de aansluiting van de Smidsbelt op de Dorpsstraat. B. en "W. berichten thans aan de raad, dat de Groepscommandant van de Rijkspolitie hun hebben medegedeeld geen reden te zien om ter plaatse bijzondere voor zieningen te treffen, te meer om dat zulks met hoge kosten ge paard zal gaan. De aansluiting is, aldus de politie, blijkens het praktisch niet voor komen van ongelukken niet als gevaarlijk te kenschetsen. „Uit dien hoofde is.besloten geen maat regelen te treffen," aldus het col lege. Een aardig idee van de Fien- pruuvers om de nieuwe sporthal ..Hunkerbunker" te noemen. Inder daad: lang gewacht en stil gezwe gen, nooit gedacht en toch gekre gen! Vandaar „hunker". En ..bun- ker" is ook raaak: een dreigende grauwe bunkermuur daar moe ten b.v. wij Diessenplassers tegen aan kijken. Weg wenkende verte van de berg. Die zien we niet meer. Maar ja architectuur is er tegenwoordig om lelijk te zijn. De aardige naam is echter niet origineel,- waarde Fienpruuvers. In Amsterdam staat al een ..hun kerbunker!' in de buurt van de Admiraal de Ruyterweg. Een huis voor ongehuwde werkende vrou wen. Dat noemden de Amsterdam mers toen prompt of „poesenhuis" of „hunkerbunker". Vanwege het hunkeren waaraan de bewoonsters verondersteld werden zich te bui ten te gaan. En. nu toch maar een andere naam voor het sportgeval beden ken! JOHAN WINKLER Tijdens de vorst.- en sneeuwperiode eind januari-begin februari verraste onze fotograaf een ree in de prachtig besneeuwde Holterberg. De ree van haar kant ontdekte de fotograaf, zo als uit de foto blijkt. (Foto: Henk Beijers De afd. Espeio van het Chr. Jonge ren Verbond (CJV) vierde in ge bouw „Trefpunt" het jaarfeest dat werd geopend met 't gezamenlijk zingen van lied 434:1, 2, 3 en 4. Oud-voorzitter Jan ten Dam sprak hierna een kort openingswoord 1 Bij koninklijk Besluit van 9 ja nuari 1976 nr. 62 is Mr. W. H. En klaar, met ingang van 1 maart 1976 opnieuw benoemd - voor 6 jaar - tot burgemeester onzer ge meente. oorspronkelijke plannen van de provincie om hier te volstaan met een rijwiel- en voctgangerstunnei- t.ie- De provinciale stalen, waar van verschillenden letfin vorig jaar de situatie in ogenschouw hebben genomen, zijn tegemoet gekomen aan dc bezwaren van de bevolking, zodat er nu een tunnel gebouwd wordt ook voor het grote verkeer. Echter niet voor het allerzwaarste verkeer, omdat de tunnel 3,50 meter hoog wordt. Men is thans bezig met het storten van dc vloer van deze tunnel over een lengte van 130 meter. De tunnel zeil is 19 meter lang. De Oude Deventerweg gaat hier dus onder de nieuwe S14 door. Een geluk kige oplossing. Het tracc wordt iets zuidelijker gelegd, zodat het verkeer tijdens de tunnelbouw' ge woon kan doorgaan. Vanaf de bocht in de Raalterweg ter hoogte van Volkerink, komt er aan de noordzijde van de te ver breden Raalterweg, die nu S14 wordt, een parallelweg tot aan ongeveer Nieuw Heeten, zoa'.s 6e heren. Driegen en Knapen van jie provinciale waterstaat ons vertel den. Tegenover de Espelose school komt een fiets- en voetgangers tunneltje, zodat de schoolkinderen van de noordzijde veilig de school kunnen berekien. Aan de zuidzijde van de S14 komt er, vanaf de Es- pelosedjjk,, een klein fietspad, eveneens voor de schooljeugd. Bij Nieuw Heeten komt een over steekplaats, die later vervangen zal worden door een parallelweg getje aan de zuidzijde van de S14. S14. Holten krijft drie aansluitingen op de S14, t.w. bij de Dorperdijk, op de Deventerweg en vanaf de Es- pelosedijk. Het weglichaam en de tunnel in de Oude Deventerweg worden uit gevoerd door het Aannemingsbe drijf Bruil uit Apeldoorn ouder directie van de provinciale water staat. Op verschillende punten staan de directieketen. D<- Dorperdijk wordt door middel van een viaduct over de SU ge voerd, die hier dwars door de ijsbaan van de IJsclub De Noord- pooi gaat. De IJsclub komt hier goed mee weg, want de provincie legt hier langs de S14 een 400- meter baan aan als gedeeltelijke compensatie voor het verlies van de oude ijsbaan. Het werk aan de Dordpcrdjjk wordt uitgevoerd door het Aannemingsbedrijf Fox uit Hengelo (O). De doorrijhoogte van het viaduct wordt 4,60 meier. De kosten van het gehele werk worden geraamd op 10 miljoen gulden, exclusief de grondaanko pen. De weg zal 4.7 miljoen ver gen en de kunstwerken plm. 5,3 miljoen. Als het nieuwe tracé van de weg klaar is zal dat een aanzienlijke ontlasting voor het noord-zuid- verkeer door ons dorp betekenen. Dan behoeft de naam Holten op de nieuwe E8 niet meer gecamou fleerd te worden zoals nu het ge- waarna enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen ter her denking van voorzitter Jan Struik die plm. 5 maanden geleden zo noodlottig om het leven kwam. Nadat secretaris Anton Jansen het jaarverslag had gelezen werd door een groep leden uit .de vereniging het toneelspel „Gerda van de An na's Hoeve" van Bert Peeks opge voerd. Het stuk in drie bedrijven speelt zich af ergens in het polder land en beschrijft de moeilijkheden op "het boerenbedrijf van Walter Bonzema (Jan Jansen) wiens be drijf, doordat hij groot paarden liefhebber en paardenfokker is, wel es op de tweede plaats komt. De zaken gaan slecht maar ondanks dat wil hij het bedrijf niet over doen aan zijn stiefzoon Richard (Bert Krikkink) die daarom de wijk neemt naar Australië om daar een eigen bedrijf te beginnen. Op het moment dat het bedrijf naar de knoppen dreigt te gaan. pro beert zijn dochter Gerda (Mariet- je J.ansen) te redden wat er nog te redden valt. Zij denkt hierbij niet aan haar zelf noch aan haar ver loofde de arts Karei Mustra (Man ny Wegen) en ze slaat ook de raad geving van huishoudster Lena van Oirschot (Jantine Klein Horsman) en een van haar knechten Ton v. Es Gerrit Rensen Wzn> in de wind. Als haar nichtje Tieneke van Bak- kum (Carla Bekkemens) onver wacht komt logeren en haar mee deelt dat haar stiefbroer Richard uil Australië is teruggekeerd be ginnen de conflicten. Vooral als blijkt dat Richard bij de notaris aan de weet is gekomen dat buurman Rijk Geertsen (Johan Marsman) een zware hypotheek heeft verstrekt. Bij een zware onweersbui ontstaat er brand in een van de stallen, die wordt ontdekt door buurman Koos van Neerpeït (Johan Meilink). Eerst dacht rnen aan blikseminslag maar al gauw bleek dat Karei Munstra de brand had gesticht om dat hij het niet kon verkroppen dat Gerda meer om de boerenhoe ve, gaf dan om hem. Als alle moeilijkheden zijn opge lost komt Richard tot het inzicht dat hij toch maar beter in Holland kan blijven om een nieuw leven te beginnen met Gerda. Het boeiende stuk werd door de CJV-tonelisten goed vertolkt en het spontane applaus was zeer ver diend. Dé regie was bij Wim Rensen en Gerrit Markvoort in goede handen en dit mag ook gezegd worden van de grime die verzorgd werd door kapper W. Drent Sr. In de pauze werd een verloting ge houden en een zaalspel. Na een kort dankwoord door voorzitter Jan Jansen werd de geslaagde avond besloten met het zingen van ,,Een jeugd die strijdt". Postbode Jan Oosterkamp is door HrM. 'koningin Juliana on derscheiden met de zilveren me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem dinsdagavond in hotel Holterman tijdens de koffiepauze van de wekelijkse repetitie van de toneelclub O.C.H. opgespeld door burgemeester mr. W. H. En klaar. „Jan Oosterkamp," zo zei mr, Enklaar,, „heb ik' geregeld op mijn pad gevonden, niet alleen als postbode maar ook vele malen als in Holten wat te doen was. Ik her inner me nog z'n glansrol, jaren geleden, als Stefan Borkos. in het openluchtspel onder de feestbomén in de Holterberg. Hij is reeds een lange reeks van jaren de hoofd man over honderd bij O.C.H. en heeft met z'n groep amateur-tone listen naam gemaakt en roem ge oogst tot ver buiten Holten. Het was z'n grote verdienste dat hij niet alleen de juiste stemming wist te brengen maar hij was ook de stimulerende kracht en heeft veie jaren als voorzitter O.C.H. op voortreffelijke wijze gediend. Zijn, grote verdiensten voor de Holten- se gemeenschap zijn ook onder kend uoor H.M. de koningin die daarom besloot deze onderschei ding toe te kennen," zo besloot mr. Enklaar. Namens de toneelvereniging werd de heer Oosterkamp met zijn veer tigjarig jubileum gelukgewenst door de heer E. Koopman. Van daag 9 maart 1976, is het precies veertig jaar geleden, dat Jan Oos terkamp voor de eerste maal mee speelde in een toneelstukje. Hij was toen een van de jongste leden van de Herv. Knapen vereniging „Samuel". Dit eerste optreden bleek al meteen een succes want er ging geen jaarfeest voorbij of Jan gaf een stukje ten beste. Hij trad bijna altijd op in een ouder wets boerenpakje en had voor keur voor dialect. De ernst van het leven heeft hij ook vele malen naar voren gebracht in toneelstuk ken met een diep menselijke in- De onderscheiding werd de heer Oosterkamp opgespeld dooi~ burgemeester mr. Enk- laar. houd. Wie herinnert zich niet „Brand in de Jonge Jan" van Heijermans. Een van de vele hoog tepunten was ook het optreden voor de RONO enkele jaren ge leden. Een bekroning voor 't werk dat- hij steeds op een zeer aan trekkelijke manier heeft verricht. De heer Koopman deed zijn ge lukwens vergezeld gaan van een geschenk in couvert. Namens de PTT werd Holtens jongste ridder gelukgewenst door de heer G C Kamphorst, directeur van het kantoor te Deventer Hij bood namens het PTT-bedrijf de draagmedaille aan. De heer E. D. Vincent kwam ge lukwensen namens de carnavals vereniging „De Fienpreuvers". Aan mevr. Oosterkamp-Baan werden bloemen aangeboden. De gemeenteraad komt maandag .15 maart om 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: 1 Notulen van de vergadering van '17 februari 1976- 2. a. Ingekomen stukken, b. Me dedelingen. ,3. Voorstel tot wijziging van de grondprijs van het industrieterrein „De Haar". 4. Voorstel tot verkoop van grond op het industrieterrein aan de fa. J. Voordes. 5. Voorstel tot verkoop van grond aan de Oude Deventerweg aan mevrouw J. II. Pasman-Kolkman en de provincie Overijssel. 6. Voorstel tot wijziging van het- raadsbesluit tot verkoop van bouwterreinen in het villaterrein Look aan de heer E. W. Vincent, Molenbelterweg 13 en aan J. J. Crans, Houtweg 15 te Holten, 7. Voorstel tot wijziging van de uitkering- en pensioenverordening wethouders. 9. Voorstel tot voorlopige deelne ming in het Recreatieschap Twente als deelparticipant voor het onderdeel fietspaden. 10. Voorstel tot wijziging van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1976 (kredieten uitbreidingen gas-, en elektriciteitsbedrijf, kosten in richting decanen- en conrectoren ruimte scholengemeenschap). 11. Beantwoording eventueel inge komen schriftelijke vragen. Ingekomen zijn bezwaarschriften van A. Nijland, Dijkerhoek 99 en van de Vastgoed Ontwikkelings maatschappij VOM Nederland BV tegen het besluit van B en W, waarbij hen een bouwvergunning is geweigerd. Het aanvragen voor het bouwen van een schuur res pectievelijk een verzorgingsflat op de Molenbelt. Het college stelt de raad voor de bezwaarschriften in zijn handen te stellen voor pre advies. Bij punt 8 wordt voorgesteld de uitkerings- en pensioenverorde ning der wethouders te wijzigen overeenkomstig de model-veror dening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, c.q. de wijzigingen van de Algemene Pensioenwet Poltieke Ambtsdra gers (APPA). De overname van het Recreatie schap Twente van de opgeheven Stichting Rijwielpaden Oost-Over ijssel zal voor de aangesloten ge meenten extra kosten meebrengen ad f 25.812,Hierin verleent de provincie een bijdrage van 50*/». In de begroting van de Stichting was voor de gemeente Holten een büdrage in de onderhoudskosten opgenomen van f 5570,74. Dit be drag zal met f 499,moeten wor den verhoogd, schrijven B en W aan de raad. Aangezien de ge meente Holten geen deelnemer is in het Recreatieschap Twente, dient de raad te besluiten dat ten aanzien van het onderdeel fiets paden, de gemeete Holten voor lopig als deel-participant van het recreatieschap kan worden be schouwd en een gedeelte van de onderhoudslasten voor 1976 f 6069,74 voor haar rekening zal Even ter "herinnering dit bericht je. Zondag a.s. begint de 2e kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk weer om kwart over 10. Omdat wij ons altijd aarffiluiten bij idie tweede dienst verwachten we de kinderen zondag dan ook weer om deze tijd. Graag tot zondag allemaal. Het zondagsschoolpersoneel.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1