m üb üUATAMALA NA DE RAMP Over de brandweer 69 2SI 185. 128 138 179 169 126 79 69 259 Andy 298 12.50 CARNAVAL Gebr. ZOETBRO0D pas 528 SLAATJE SLAATJE Vieesgehakt Kijf Rundergehakt Gem bombram Mi ling Size pinda's MQ Oitroenvia Magere aardbeienyoghurt Supra koffie Grolsch pils ALAAFÜ Bar-dancsng „Icode" Jathmen Winterpeen Qfl Harde uien fti Prima handappelen tlü Sicïjzëii |8| Grape fruits fgg Fricandeau |t| Maskomkommer 2 krop malse kassta Jaffa's VERS «LEESPAKKE Snijworst Palingworst lissticks Andijvie Super witbrood Appeltaart f|j MMdarfnenstam 325 Bece! Bacon 1110 250 §ram en ae winKeiaanmecungen. „CHRISTAL FLAG" „HOTS KNOTS" ALAAFÜ ALAAFÜ Volop alle soorten handappels Voor een goed Keurslogers- product naar Oranjestraat en 'i Viaduct HOLTEN 27 FEBR. 1976 PAGINA 6 Maandag - dinsdag - woensdag: 2 kilo kilo 1 y2 kilo3 Ir de slagerij kilo 500 gram Donderdag 500 gram grote - 5 stuks Vrijdag en zaterdag: 500 gramWfcV 500 gram Hollandse (prijs volgt in de woensdag-adv.) 16 stuks Gehele week: Fruit: samen slechts 5 kilo KARBONADE 5 kilo VLEESGEHAKT 5 kilo VERSE WORST 5 kilo SPEKLAPPEN 5 kilo RIBSTUK 150 gram Vleeswaren: 200 gram 285 gram Diepvries: 450 gram Brood van hakker Debets: gelsneden - 800 gram (bruin 117) 800 gram «W' Onze gebak-aanbieding: frisseS w Wij branden ze waar u bij staat: 250 gram l~W Zuivel: voor bakken en braden van 99 voor Vi liter 1/2 liter Van Nelle - van 284 nu Voor de schoonmaak: gezinsfles van 410 nu krat a 20 halve liters van 15.80 nu Zie verder onze weekfolder en de winkelaanbiedingen. 100 gram Y Smmwif awuW presenteert a.s. zondag: Grote zaal. Aanvang half acht. Onze nieuwe fantastische formatie LEUT en SFEER in al onze bars. Voorzaal: vanaf drie uur met Trio BEN LANSINK. TOT ZIENS IN „BO'ODE" VOLOP VERSE GROENTE Slaspinazie, witlof bloemkool, enz. enz. EXTRA ZATERDAG-AANBIEDING: Grote hagelwitte bloemkool185 Zes grote grapefruits 220 Een literblik appelmoes 99 EXTRA WEEK AANBIEDING: Maandag: halve kg. gesn. savoye kool 55 Dinsdag: een kg. bieten 49 Woensdag: halve kg. gesn. rode kool 45 Donderdag: een kg. gesehr. worteltjes 59 Vrijdag: een kg. bananen 89 Stationsstraat - Telefoon 1216 U bent altijd welkom bij het Chinees-Indisch Restaurant Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur Voor maalti,iden afhalen zelfde uren. Vele Chinees-Indische specialiteiten. Ook voor partijen en familiefeestjes. Gezellig en sfeervol. U kunt ook tafels bespreken. Holten, Dorpsstraat 68, Telefoon 05483-2899 Ommen, Brugstraat 28, Telefoon 05291-2393 Dinsdag: 500 gr. fijne of grove varkensworst 345 500 gram fijne of grove runderworst 415 200 gram gekookte worst (stuk) 135 Woensdag: 500 gram magere speklapjes 308 500 gram schouderkarbonade 398 100 gram hamkaas 88 Donderdag 500 gram gehakt (half om) 285 500 gram mager rundergehakt 475 100 gram zure zult 55 Vrijdag en zaterdag: 100 gram malse biefstuk175 100 gram katenspek105 100 gram gebraden rosbief 188 De hele week: 5 hamburgers halen 4 betalen pot Hak witte bonen in tomatensaus 178 blik Unox gebraden gehaktballen 265 blik doperwten (zeer fijn) 158 Een Rode Kruis-medewerker in Guatemala zond ons onderstaand oog- geluigeverslag van de situatie ter plaatse. De stad en de.dorpen zien eruit alsof ze verpletterd zyn door een reus achtige bulldozer. De bevolking van Guatemala, dat getroffen is door een -verschrikkelijke aardbeving dfe_'/ipt,aiu toe; geresulteerd heeft in meer dan 2-2.000 doden en ruim 74.000 gewonden, Ijjkt echter vast besloten het niet op .te geven. Dat; Wordt -hóg ééns/onderstreept dooi' stickers op de auto's in de hoofdstad waarop staat: „Guatemala, blijf werken". In de armste wijken van de stad, die het zwaarst 'getroffen zyn, bleef van de één verdieping hoge huisjes niet veel meer over dan een geel grijze puinhoop. De meeste bewoners Jevcn nu op straat onder een afdak van plastic of in auto's omgeven door wat meubilair. Anderen hebben een betere behuizing gevonden in een van de twee tenten kampen van 240 tenten, die het Westduitse Rode Kruis heeft gestuurd. „Zonder twijfel bereiken alle hulp- ziekenhuistent wordt een dozijn goederen de slachtoffers voor wie zieken verpleegd: de meesten heb- liet Rode Kruis zorgt'bevestigt de ken gebroken ledematen, maar ook heer Canas, hoofdgedelegeerde van zjjn er door de kou bevangen kin- de Liga van Rode Kruisverenigin- deren, gen. Alle goederen, bestemd voor het Rode Kruis, worden op 't vlieg- veld in ontvangst genomen door leden van 't Rode Kruis van Gua temala, die 24 uur per dag in touw zijn. Alle voedsel, kleding en me dicamenten worden rechtstreeks van het vliegveld overgebracht naar het stadion van Guatemala City, waar het Rode Kruis nu zijn hoofdkwartier heeft bevestigd. Rode Kruis-teams uit Midden- Amerika hebben zelf hun distribu tie- en transportsysteem geregeld naar de hun toegewezen gebieden. Alle districten waarvoor het Rode Kruis zorg draagt, zijn nu weer over de weg bereikbaar, behalve het dorp San Martin (10.000 inwo ners) dat totaal verwoest is en al leen door de lucht te bereiken is. In zone 5 van de hoofdstad werkt het Rode Kruis op drie fronten. Eén daarvan bevindt zich op het terrein van de Dr. José Matos- school én wordt bemand door 23 leden van het Rode Kruis .van Sal Salvador. Dagelijks verstrekt dit team voedsel aan 6000 mensen. Al om zeven uur 's morgens begint de lange rij zich te vormen en te gen de middag is die uitgegroeid tot een bont gekleurd, honderden meters lang lint van mensen. Om zes uur 's avondssluiten de laat- sten aan. Iedereen krijgt rijst, brood, zout, bonen en tamarinde (een inheemse vrucht). De ziekenhuistent bevindt zich daar dicht in de buurt: dagelijks worden er zo'n honderd mensen behandeld aan diarrhee, ademha lingsmoeilijkheden door de stof wolken en kleine infecties. „On danks alles zijn de meeste mensen in goede gezondheid", aldus een vrouwelijke arts. Op een uur rijden van de hoofd stad ligt de kleine stad Chimalte- nango, waar 25.000 mensen woon den. De stad draagt de sporen van de aardbeving, muren zijn afge brokkeld, huizen ineengezakt. In de verlaten school hééft een gede legeerde van de Liga met een' 25 man sterk team van 't Rode Kruis van Nicaragua een hulppost inge richt: er zijn kleren en 2000. dekens tegen de nachtelijke kou uitge deeld. Regelmatig wordt er voedsel verstrekt aan de 3300 gezinnen, die in honderd tenten op, het speelter rein van de school wonen. In de Elke ochtend wordt er twee uur lang. leidingwater verstrekt, dat in vrachtauto's vanuit Nicaragua aan gevoerd wordt. Elke avond reist hetteam.denaburige dorpenin een straal van 50 km af: Ook naar" do stad Antigua heeftl het Rode Kruis tenten gestuurd, omdat de patiënten van het ver woeste ziekenhuis, die eerst in een circustent waren ondergebracht, buiten kwamen te liggen, toen het circus vertrok. Noch in Guatemala, noch in de dorpen of in Chimalte- nango 'zijn de inwoners ontmoe digd. De meesten installeerden zich op de puinhopen van hun huizen en herkregen na enkele dagen hun oude wilskracht. Inmiddels zijn er al zo'n 800 trillingen in de aarde geweest, die de wegen hebben ver zwakt en gescheurd en overstro mingen dreigen te veroorzaken, doordat rivierbeddingen geblok keerd zijn. Op het gebied van hulpverlening bestaat nauwe samenwerking en coördinatie tussen, het Nationaal Hulp Comité, de Verenigde Naties, vrijwilligers organisaties, het Na tionale Rode Kruis en de Liga. Regelmatig vinden .bijeenkomsten' plaats om de taken te verdelen, overlappingen te voorkomen en de doorstroming van hulpgoederen te garanderen. t) kunt al dit werk steunen via giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. U kunt uw bijdrage ook storten op postreke ning nr. 875587 van de Rabobank ten behoeve van het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening bankrekening nr. 32 85 50 310 „We- relddiakonaat" met vermelding: „Guatemala". In „Holtens Nieuwsblad" van 20 februari jl. werd op de voor pagina bericht, dat op 27 maart a.s. een nieuwe tankautospuit officieel aan de brandweer van Holten zal worden overgedra gen. Goed nieuws dus voor de spuitgasten en de gemeenschap ten behoeve waarvan zij werkzaam zijn. Ook de bewoners van de buurtschap Dijkerhoek waren nu al weer meer dan twintig jaar geleden uitermate in hun schik met de brandspuit, welke zij toen uit bijeengebrachte midde len hebben aangeschaft. Niet minder was dit in 1851 het geval met burgemeester en asses soren van Holten, die in staat wa ren twee brandspuiten, waarvan één mét zuigpomp, met toebehoren aan te kopen van H. Beider en Comp. te Amsterdam. Het bestuur der marke van Holten had in een royale bui een voor die tijd aan- zienlijk bedrag van f 1500.- voor dat doel disponibel gesteld. In 1820 'had 't markebestuur reeds beslo ten de gelden, welke zouden wor den ontvangen wegens het onrecht matig^ „aangraven" van gronden, aan te wenden voor de aankoop van een brandspuit. Het geld kwam echter niet binnen, waar door de brandspuit buiten bleef. Dit moet voor de inwoners van Holten wel een bittere pil zijn ge weest, want het buurdorp Markelo had in 1763 al een brandspuit. Zoals gezegd is het in 1851 voor Holten ook zo ver. Op 13 januari van dat jaar werd met de spuiten gedemonstreerd. Deze beantwoord den in alle opzichten zo volkomen aan de gestelde verwachtingen, dat burgemeester en assesoren geen ogenblik hebben geaarzeld „om die onmisbare voorwerpen te accep teren". Het plaatselijk bestuur was over deze aanwinst dermate verheugd, dat het zich geroepen voelde ge deputeerde staten er mee in kennis te stellen, dat de dag der demon stratie „eene genoeglijke dag voor deze gemeente is geweest". Voorts uitte het gemeentebestuur zijn te vredenheid tegenovér de'leveran ciers. De vreugde van de .béstuur- deren culmineerde in een publika- tie, welke in de „nieuwspapieren" van die dagen, waartoe ook „Dé Opreg'te Haarlemsche Courant" be hoorde, werd opgenomen. „De Op- regte Haarlemmer" verwierf van de stedelijke kranten de grootste faam. Volgens drs. J. de Rek (Prin sen, Patriciërs en Patriotten) heeft er een verslag in gestaan over de vierdaagse zeeslag en een inter view met Michiel de Ruyter. Het was geen wonder, dat men in Holten erg ingenomen was met deze brandblusmiddelen. De enor me brand van 1829 lag nog goed in het geheugen. Het plaatselijk be stuur was er yan doordrongen, dat het materieel in goede conditie moest blijven. Het benoemde daar om de stadsbouwmeester van. De venter, de heer B. Looman, tot „examinator". Looman verrichtte dus in 1851 dezelfde taak in Holten als Jan van der Heyden (1637-1712) in 1972 in Amsterdam. De burgemeesteren van 's lands hoofdstad droegen op 24 oktober van laatstgenoemd jaar aan Van der Heyden de inspectie van de blusmiddelen op, terwijl zij hem aanmoedigden zijn krachten aan de verbetering daarvan te wij den. Kort daarop nam de vroed schap het besluit, dat alle tot nog toe in gebruik zijnde brandspuiten veel beter voor hun taak geschikt zouden worden gemaakt door „de inventie van een leere pijp, door dewelke het water uyt de gr aften aan deselve met meer egaliteit ende spoet werd toegebracht als door het brengen van water door brandemmers; ende dat er beson- dere vrucht tot blussinge van de brand werd bevonden te sijn in een andere leere pijp met de naem van Jecre slangh, die aan de mond van de voorseyde branspuyten werd ge- appliceei't". Eén van de middelen om aan brandemmers te komen was het stellen van een daarop betrekking hebbende voorwaai-de bij het ver lenen van het burgerrecht, waartoe o.a. het stadsbestuur van Rijssen bevoegd was. Het stadtregt van Rijssen bepaalde n.l. in artikel 26: „Item ook sint voorwaarden, of hier van buijten eenmant inkwam en woude waater en weide meede genieten, die selveden sullen geyen voor haar borgeschap vijftig gout- guldens, jedog altijt tot discreetie van schepen en meente indertijt, voorts een roode straate tot ses- tiehn voet wijt en sestiehn voet breet, met een leeren emmer met nog een vierde! telgen (eiken en wilgen) om toe te pooten". De voorschriften inzake het bur gerschap zijn in de loop der jaren (dus sedert 1243) op enkele punten gewijzigd. Als bijdrage in de kos ten van het stadssecretariaat moest de nieuwe burger f 1.40 betalen. Ten bate van de stadsdienaar en de „aermen" was f 1.25 verschul digd. De leren emmer en de telgen Iconden worden afgekocht. Voorts moest, nog een bedrag van f 3. worden betaald of „eene halve ton ne bier". Holtenaren, die in geld of natura een bijdrage hebben verleend voor het functioneren van de Rijssense brandweer waren: 1 Gerrit Endeman op den Banis, geboortig uit de Heihuizen (kerspel Holten) 2 Gerrit Janszn. Knol, geboren te Holten. 3 Gerrit Schuitert. 4 Amoldus, Jacobus en Gerrit Stroek (Struik), zijnde Borkeldse steen- en pannenbakkers. 5 Gerrit Vincent en zijn zoon Jan. 6 Jan Vincent en zijn zoons Hen drik en Bernardus. Misschien is er:op 27 maart a.s. nog „een halve tonne bier" aanwe zig. HILVERSUM. W. OTTEN.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6