Inspelen op landschapsparken Rijst in plaats van aardappelen Uw gezin als pleeggezin voor kans arm kind WAAR GAAN WE HEEN Tennisclub besluit tot uitbreiding clubhuis Landbouw Groen bemesting Grondputten voor mestopslag en iuchtwassers Vijf en dertig maal De Kleine Gids Onderl. Hagelschade verzekering afd. Holten opgericht Een zee van bloemen op de 43-ste Westfriese Flora „Stand van zaken" weer verkrijgbaar HOLTEN 13 FEBR. 1975 PAGINA 5 Bü het ten doop houden van de brochure „Inspelen op Landschaps parken" van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op maandag 9 februari 11. in hotel-café „Concordia" te Broek in Waterland, heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. A. P. J. M. M. van der Stee, de volgende toespraak gehouden. Het is deze week precies een jaar geleden, dat de regering drie nota's uitbracht die alle iets te maken hebben met onze landschappen. Drie groene nota's, zoals ze dan ook in de wandeling worden genoemd. Van daag verschijnt er weer een groen boekje, maar deze keer betreft het géén nota. Integendeel zou ik haast zeggen, want al staan er moeilijke woorden in als „eco-systemen" en „planologische kernbeslissing", toch vinden we ook termen als „een stelletje prikkebenen" en „plakken grond". Een duidelijke aanwijzing dus, dat het hier niet om een ambte lijk stuk gaat. Maar in ernst, de brochure „In spelen op Landschapsparken" dankt zijn ontstaan aan de drie nota's. Sterker nog: het boekje is bedoeld om informatie te geven over de bedoelingen van deze no ta's en met name over de plannen inzake de landschapsparken. Er is kennelijk behoefte aan zulke infor matie. Drie maanden geleden verscheen bij de directie Voorlichting van mijn departement de publikatie „Boer of Parkwachter", die ten doop werd gehouden door staats secretaris Meijer. Dat geschrift be oogt het geïnteresseerde kader - in bestuur, onderwijs en organisa ties - te informeren over de ge- dachtenvorming rond onze natio nale landschappen. Het boekje dat we vandaag mogen begroeten, mikt naar mijn mening door zijn een voudiger opzet op een veel ruimer publiek en zal bij de voorlichting over de landschapsparken zeker goede diensten kunnen bewijzen. Collega Meijer en ik zijn beiden van mening, dat de realisatie van de voorgenomen plannen alléén mogelijk is wanneer alle betrokke nen van harte meewerken. Daar om hechten wij zoveel waarde aan voorlichting op dit punt. Maar als u mij nu vraagt of wij thans reeds zó ver zijn, dat wij - letterlijk en figuurlijk - met deze informatie de boer op kunnen, dan moet mijn antwoord ontkennend luiden. Ook deze brochure geeft - om een voor- beeld te noemen - dé boer in Wa terland nog geen concreet idee, hoe hij eraan toe is als hij voor een deel van zijn bedrijfsopper- vlakte enigerlei beheersovereen komst zou afsluiten. Wat wordt er van hem verlangd? Wat moet hij doen? Wat moet hij laten? Hoeveel vergoeding ont vangt hij? En - wellicht het be langrijkste - blijft hij een echte, vrije ondernemer? Misschien mag men de regering verwijten, dat zij wat vroeg met de drie nota's ge komen is. Maar daar kan ik dan tegelijk enige kanttekeningen bij plaatsen. In de eerste plaats dat twee van de drie nota's adviezen zijn van een ambtelijke commissie, die vrij gegeven zijn voor publi katie, zodat daarover op grote schaal discussie kan ontstaan. Slechts één nota, de zg. relatienota, geeft een inzicht in de beleidsvoor nemens van de regering over de nu reeds bestaande problemen in de relatie landbouw - natuurbe scherming. De regering wil finan ciële regelingen treffen voor dié gevallen, waarin de mogelijkheden van de producerende landbouw in geperkt worden ten behoeve van nafuurbeschermingsbelangen. En daarmee kom ik tot mijn tweede kanttekening. De ambte lijke diensten - met name die van Landbouw en C.R.M. - zijn sinds vorig jaar heel hard bezig de voorgenomen financiële regelingen in te vullen. Ik wil hier eerlijk zeggen, dat dit niet is meegevallen, alhoewel het uitgangspunt (gelijke kansen voor producerende en be herende boeren) duidelijk is. Er hebben zich veel onverwachte pro blemen voorgedaan. Ik noem er een paar. Zekerheid moet worden gegeven over de hoogte en het voortbe staan van de beheersvergoeding in de loop der tijd. Dat betekent on der meer een regelmatige vergelij king van de inkomens in de be heersgebieden en de normale re gio's. Maar het betekent eveneens, dat er afspraken moeten worden gemaakt over de gevolgen van een evt. beëindiging van de overeen komst. Gevolgen, die zowel op het financiële als het planologische vlak kunnen liggen. Een geheel ander voorbeeld: de relatie met de pachtwet. Welke uitwerking heeft het sluiten van een beheersovereenkomst met een pachter? Het is duidelijk dat in een landschapspark met beperkin gen voor het agrarisch gebruik ook de pachtprijs beïnvloed wordt. Moet dan een deel van de beheers vergoeding naar de verpachter gaan? Intrigerende vragen, die zeer binnenkort - wanneer ik de toege zegde pachtnota aan het parlement zal aanbieden - nader aan de orde zullen komen. Voor ik tot afsluiting van dit korte toespraakje kom, hecht ik eraan nog even in te gaan op een aspect van de relatienota dat in het bijzonder onder mijn verant woordelijkheid valt, nl. de inko mensvorming van de betrokken boeren. Een verantwoordelijkheid die des te meer klemt, omdat de marges hier bepaald niet ruim zijn.* Het uitgangspunt is daarbij heel duidelijk: ik lees het u letter lijk uit" de relatienota voor: ,;een - in vergelijking met de el ders in de regio gebruikelijke be- drijfsuitoefening - passende belo ning. M.a.w. een boer in een beheers gebied, die zijn bedrijfsuitoefening mede richt op natuur- en land schapsbeheer, moet gelijke kansen hebben aan boeren met de gebrui kelijke bedrijfsuitoefening. Hoe denk ik dat te bereiken? 1. M.b.v. het ruilverkavelings- en landinrichtingsbeleid moeten met inachtneming van de na- tuurbeschermingsbelangen de produktie voorwaar den zo opti maal mogelijk gemaakt worden. Ten aanzien van kavelconcen tratie, boerderijverplaatsing e.d. kan ook in beheersgebieden nog veel voor de landbouw ge daan worden. 2. Het bedrijfsontwikkelingsbeleid moet afgestemd worden op de specifieke problemen van de be heersgebieden. Met name moet een moderne inrichting van be drijfsgebouwen mogelijk blijven. 3. Een tweetal nieuwe maatrege len: a. Ik zal gebruik gaan maken van de E.E.G.-bergboerenregeling, welke, voorziet in een inkomens toeslag in gebieden met blijvend slechte produktie-omstandighe- den. b. Ik zal een „beheersinkomen" gaan betalen aan diegenen die zich binden in een beheersover eenkomst om aan natuur- p>n landschapsbeheer te g'aan mee werken. Op de Landbouwbegroting voor 1976 heb ik reeds een bescheiden post voor deze nieuwe maatregelen opgenomen. In de meerjarenramin gen voor de daarop volgende jaren zijn verdere voorzieningen in het kader van de Landbouwbegroting getroffen. Ik moet dan ook mer. klem tegenspreken het gerucht dat de regering de relatienota gaat doorvoeren zonder de nodige finan ciële voorzeningen te treffen. De behoefte aan groenbemesters wordt steeds groter. De oorzaken zijn bekend, namelijk: a) om een betere structuur te verkrijgen, b) voor een hogere opbrengst van volgende gewassen; Vooral de strüctuur van de grond is de laatste jaren sterk achter uitgegaan als gevolg van de ver bouw van een zeer beperkt aantal gewassen, het gebruik van zware werktuigen en door slechte weers omstandigheden. Vrijwel iedere akkerbouwer is zich bewust van de gevaren die daardoor gaan optreden, in het bijzonder voor zwaardere gronden die neiging hebben tot slempig- heid, zandgronden en veenkolo niale gronden die onderhevig zijn aan verstuiving. Voor gras-groenbemesting wordt in ons land het meest gebruik ge maakt van Italiaans raaigras. Ook bij graszaden is rassenkeuze ge wenst. Een uitstekende groenbe- mester is Terli tetraploid Itali aans raaigras, een ras met zeer goede eigenschappen, nl. een vlot te grondbedekking, een diepgaand wortelstelsel, is goed bestand te gen groeistoffen en beeft een goede resistentie tegen roest. Wanneer nog een snede groenvoer gewonnen wordt, is het goed te weten dat Terli een zeer hoge verse massa- en drogestof- opbrengst geeft (nr. 1 in de ras- senlijst). Het bestuur van het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw en de beheerders van 't Fonds Hinderpreventie van 't Pro- duktschap voor Veevoeders hebben besloten een gezamenlijke bijdrage te verlenen voor de praktische be proeving van 100 grondputten voor de opslag van dunne mest op ak kerbouwbedrijven en van 100 Iuchtwassers voor de zuivering van de ventitaltielucht uit stallen. De bijdrage bedraagt 50 procent van de goed te keuren investe ringskosten. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de hoofdinge nieur-directeur voor de Bedrijfs ontwikkeling in de betreffende provincie. Alle noodzakelijke ge gevens ter beoordeling van de ur gentie van de aanvrage en de voor genomen investeringen met kosten raming, moeten daarbij worden overgelegd. Sinds geruime tijd hebben beide fondsen reeds gezamenlijk bijdra gen verleend in de praktijkproeven voor de bewerking, opslag en afzet van stalmest. In de praktijk zijn onder meer beproefd de beluchting van mest ter voorkoming van stankontwikkeling, de opslag van mest in grondputten, het in de grond injecteren van dunne mest, en de zuivering van de stallucht met Iuchtwassers. Dames en heren, Ik wil gaarne deze doopplech tigheid besluiten met een dubbele felicitatie. Mijn eerste gelukwens gaat uit naar de auteur Vic Lan- genhof, die kans gezien heeft de moeilijke materie rond de vorming van landschapsparken eens goed op een rijtje te zetten. Het is dui delijk - maar dat wisten we na tuurlijk ook al uit vroegere arti kelen en uit zijn huidige functie - dat het belang, van het natuurbe houd hem zeer ter harte gaat. Helaas betekent dat soms ook, zoals ik kort geleden in een artikel in „De Tijd" moest constateren, dat hij wat erg ongenuanceerd de in breng van de landbouw in de land schapsverzorging benadert. Mijnt inziens moeten we er allemaal voor waken, dat de landschapsverzor ging in de landelijke gebieden door polarisatie van standpunten de mist ingaat. En mijn tweede gelukwens gaa,t uit naar collega Wim Meijer, die met de uitgave van dit boekje weer een stap heeft gezet op de onvermijdelijke lange weg naar de landschapsparken. Een weg, die C.R.M. en Landbouw gezamenlijk zullen afleggen, hetgeen vandaag nog weer eens gebleken is door mijn aandeel in deze presentatie. Voor de 35e keer is thans „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale verzekering" verschenen. Dez succesvolle en nuttige uitgave van de Vereniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de sociale verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bijstandswet, Rijks groepsregeling werkloze werkne mers, Wet Sociale Werkvoorzie ning en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering opgenomen. Bij het laatste hoofdstukje vindt men ook gegevens over de Teleac- cursus over sociale verzekering die zaterdag 13 maart begint. Ook vindt men er in een duide lijk schema dat de sociale verzeke ringswetten en de daarbij behoren de uitvoeringsorganen laat zien en een samenvattend overzicht van de per 1 januari jl. geldende premies en uitkeringsbedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje ge plaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken in stellingen. De gids is voor negen dubbeltjes verkrijgbaar bij elke Raad van Ar beid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat por tokosten in rekening worden ge bracht. Maandagavond 9 februari hield de snijmais commissie Holten een informatieavond omtrent de contractteelt snijmais voor 1976, alsmede de mogelijkheden van verzekering tegen hagelschade. De voorzitter de heer L. H. Ren- sen herinnerde in zijn openings- woord aan de storm en hagelscha de in juli 1975 waardoor veel snij mais vernield werd. Door de be- drijfsvoorlichter de heer J. W. Lubbersen werd medegedeeld dat in 1975 in Holten 35 ha snijmais op contract verhandeld werd, waarvan 20 ha op basis van zetmeel waarde aan de ruil en de overige op stam getaxeerd door een commissie. De heer Lubber sen besprak de resultaten van snijmaisproeven van de laatste jaren. Tevens bracht hij de kostprijs be rekeningen opgemaakt in overleg met de Consulentschappen voor Rundveehouderij Hengelo, Doe- tinchem en Zwolle naar voren. Aan de hand van deze berekenin gen stelde de commissie voor een prijsadvies voor 1976 va 34 cent per kg zetmeehvaarde of f 2400,- per ha bij 100°/# gewas op stam getaxeerd. Door de vergadering werd dit als redelijk aanvaard. Door de Commissie waren,verte genwoordigers1 van de Onderlinge - Veenkoloniale Hagelschade Ver zekering te Wildervank uitgeno digd om informatie te geven om trent de mogelijkheden van verze kering tegen hagelschade. Aanwe zig waren de heren de Lange als bestuurslid, Niemeyer als direc teur en Smook als vertegenwoor diger en taxateur. De heer de Lange vertelde dat de Vereniging thans 3800 leden telt, met een re serve capaciteit van f 900.000,- als mede een ledenrekening van 1,2 miljoen. De afdeling van de vereniging zijn over het hele land verspreid. De heer Niemeyer be handelde de aanmelding als lid en de oprichting van een plaatselijke afdeling met een contact per- De verzekerings premie bedraagt f 0,50 per f 100,- verzekerd be drag, alsmede f 5,- administratie kosten en 6% assurantiebelasting. De 43ste Westfriese Flora, die van 16 t.m. 22 februari a.s. wordt ge houden in Bovenkarspel, wordt maandag 16 februari om 14.00 uur geopend door: Zijne Excellentie Mr. Kinkdon Gould jr. de Ameri kaanse Ambassadeur voor Neder land. De Westfriese Flora staat geheel in het teken van 200 jaar Ameri ka. Temidden van de meer dan 100.000 lentebloemen zijn frag menten terug te vinden uit de Amerikaanse samenleving, zoals wolkenkrabbers met foto's van 6 bekende Amerikaanse presiden ten, èen authentieke indianentent, zgm ,,tipi". een huifkar waarmee vrijheidsstrijders rondreden en kele Walt Disneyfiguren, een an tiek kanon, een cowboyhoek en de Amerikaanse vlag uitgevoerd in bloemen. De opening zal feestelijk worden omlijnd door de Free Old Dixieland Jazzband, die een „streetparade" zal houden. Nu reeds heeft de Stichting West friese Flora officieel namens de Bicentennial Administration over handigd gekregen ,,the certificate of official recognition accorded to 200 years America by the American Revolution" alsmede de Bicentennial vlag. Zowel het certificaat als de vlag krijgen een plaats in de bloemen- hal. Behalve lentebloemen kan men 'n bezoek brengen aan: de Flora- beurs, de Veestal met Noordhol lands beste stamboekvee en klein vee, de Mechanisatiebeurs en Modeshows. Bij een gewas snijmais van b.v. f 3000,- verzekerd bedrag per ha komt dit neer op f 15,- premie per ha f 0,90 assurantiebelasting en f 5,- administratiekosten. Deze administratiekosten 'drukken niet op elke hectare, doch maar een keer op het totaal bedrag. De heer Smook vertelde omtrent de gang van zaken bij de evt! schade taxatie. Aangemelde scha des worden over het algemeen binnen een week behandeld. Er bestaat een mogelijkheid van her taxatie. Na het behandelen van een aantal vragen bleken vele van de aanwezigen bereid te zijn zich als lid aan te melden. Er was di rect voldoende deelname om een plaatselijke afdeling op te rich ten. De heer H. J. Robers stelde de vergadering voor om de voorzitter de heer L. H. Rensen als contact persoon aan te wijzen. De verga dering ging hiermee accoord, en de heer Rensen nam zijri benoe ming aan. Iedereen die belang- stellig heeft voor deze verzeke ring kan nadere informatie bij de heer Rensen krijgen. N.a.v. de opgave voor de contractteelt van snijmais bleek dat de vraag naar snijmais groter was dan het aanbod. Opgave nieuwe telers van snijmais op contractbasis zijn bij de Commissie hartelijk wel kom. Ook al worden de prijsstijgingen tot staan gebracht en gaan er stem men op om een gedeelte van de export te bestemmen voor binnen lands gebruik, de aardappelen zijn deze winter onvoorstelbaar duur der dan „normaal", en dat geeft 't gemiddelde Nederlandse gezin re den tot zorgen. De aardappel is nu eenmaal sinds een paar hon derd jaar de basis van ons menu en is naast brood onze belangrijk ste energieverschaffer. Toch zijn er hele volksstammen op deze aarde die weinig of nooit aardappelen eten en die toch beschikken over hoogwaardig voedsel. Dat zijn de rijsteters van déze wereld en dat zjjn er miljoenen. Rijst is kennelijk goed voedsel enhet is betaalbaar, dus waar om zouden wij in een tijd van aardappelschaarste niet eens wat I meer rijst eten? Een eenvoudige rijstmaaltijd is zo al ca. 30 procent goedkoper, dan het traditionele aardappelen-, vlees- en groente- menu. Gekookte rijst levert de mens 115 kalorieën per 100 gram, twee gekookte aardappelen 130. Beide voedingsmiddelen ontlopen elkaar niet veel wat de verschaffing van mineralen (fosfor, ijzer, kalium) en B-vitaminen betreft. Het enige, opvallende verschil is, dat aardap pelen vrij veel vitaminen C bevat ten en rijst niet. Vandaar de ver maarde sambal oelek in de ooster se maaltijd: gestampte Spaanse pe pers met een zeer hoog gehalte aan deze voor de mens dagelijks onmisbare vitamine. Maar, zoals bekend, vitamine C vinden we ge noeg in verse groente en fruit, dus voor wie niet van sambal houdt, geen nood. Rijst is ook in ons land in aller lei variëteiten te koop en het is op allerlei manieren te gebruiken. Als alternatief voor de kruimige aard appel koken we droge rijst en wie hem de eerste keer niet „mooi droog" krijgt, probeert het de vol gende dag maar weer. Een beetje handigheid moet je er in krijgen: de rijst eerst goéd wassen ((gemiddeld 100 a 125 gram per persoon), laten uitlekken, dan de rijst met water in de pan in de verhouding 2 kopjes rijst op 5 kop jes water; al of niet met zout aan de kook brengen en zodra het wa ter kookt op een zacht vuur zet ten; 20 a 30 minuten later is het water geheel opgenomen, de rijst is gaar. Uitstorten en laten uit dampen op een voorverwarmde platte schaal. Doe met de gekookte rijst die u overhoudt, zoals u deed met koude aardappelen; maak er iets lekkers mee in de koekepan. In de oosterse keuken noemen ze het dan nasi goreng, gebakken rijst, geschikt als een volwaardige Deventer Schouwburg, Grote Kerkhof 1, tel. 11500. Vr. 13 febr. 20 u. Toneelgroep Drentse Vereni ging met Opa was heur te loos of van Kai-1 Bunje. Zo. 15 febr. 15 u. Kindergala pronkzitting Stichting Stedelijk ^amaval. Di. 17 febr. 20 u. Het: zeepaard, toneelstuk met Kitty Jansen en André van den Heuvel. Wo. 18 febr. 20 u. bene- denfoyer, de heer Wim lbo gunt u met de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een kijkje voor en achter de schermen van ons cabaret. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. (Vrijdagnachtvoor stelling zie onder Stichting Film- art). Weekfilm do. '12 t.m. wo. 18 febr. Jaws, 18 jr. Nachtvoorstel ling za. 14 febr. 24 u. Villa Rides, 18 jr. Matinee za. 14, zo. 15, wo. 18 febr. 14 u. De Robins en het robotcomplot, a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u, za. 18.45 en 21.15 u., zo. 16, 18.45 en 21.15 u. E.D.B.-theater, Smedenstraat 10 tël. 13615. Weekfilm do. 12 t.m. wo. 18 febr. Earthquake, 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 13 en za. 14 febr. resp. 23 en 23.30 u. Het in tieme leven van een prostituee, 18 jr. Matinee za. 14, zo. 15 febr. 14 u. Hercules en de tiran van Babyion, a.l. Aanvangstijd, week film: werkd. 20 u., za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18,30 en 21 u. Luxor theater, Brink 20, tel. 18662. Weekfilm do. 12 t.m. di. 17 febr. Thunderball, 14 jr. Nacht- voorstelling vr. 13 febr. 23 u. Cri minele ontucht op Pigalle, 18 jr. Matinee zo. 15 febr. 14 u. De schat in het Zilvermeer, a.l. Cyclusvoor stelling wo. 18 febr. 20 u. Het beest moet sterven, 18 jr. Aan vangstijden weekfilm: werkd. 20 u., za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. Stichting Film Art '74; inlicht. Brink 30, tel. 11637. Vr. 13 febr. 22.45 u. in Cinema Brother can you spare a dime? van Philippe Mora. De Lebuinus-harmonie geeft op za. 14 febr. weer haar jaarlijks concert in Studio V, Binnensingel 90, aanv. 20 u. O.l.v. Bep Voort- man wordt er een zeer gevarieerd programma geboden. Na afloop bal met muziek van Kwartet 70. De Kunstpoot, Grote Poot 19, tel. 11848. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19-21. za. 10-17 u. 12 febr.-10 mrt. Paula Thies, teke ningen, schilderijen. Galerij Lenten, Kletterstr. 25-27 tel. 12815, Geopend: wo. t.m. zo. 10-18, zo. 14-17 u. Za. 14 febr. 20.30 u. Don Qui-Shocking. Zo. 15 febr. 11.30 u. Machteld en Jorge Caryevschi, fluit, Renato Maioli, piano. middagschotel of als hapje er tus sendoor. En het oosten zou 't oos ten niet zijn, als ze er daar niet met allerlei kruiden iets verrukke lijks van maakten. Voor ons is het trouwens niet moeilijk om het ze precies na te 'doen, want rijsttafelspecialist Co- nimex heeft alle benodigde groen ten en kruiden in de juiste verhou ding gemengd, in gedroogde vorm, onder de naam „boemboe nasi go reng" verpakt. Zelf hoeven we dan alleen nog voor kleine stukjes vlees (of kip) en de eieren te zor gen, want het bijbehorende tafel- zuur (atjar tjampoer, bijvoorbeeld) is ook kant-en-klaar in potjes ver krijgbaar. De bekende folder „Stand van Za ken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen" is weer verschenen, uiteraard bijgewerkt per 1 januari 1976. De folder, 'n samenwerkings- van het ministerie van Sociale Za ken, het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne en het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering. Zij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale verze keringswetten, zowel wat de in houd van de wetten betreft als wat premies en uitkeringen aangaat. Wie haar wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het VSV, Rhijnspoorplein 1, Amsterdam, teL 020-92 74 74. Pas bij wat grotere aantallen worden er kosten in re kening gebracht. Galerie Tambaran, Bergstraat 34, tel. 15077. Geopend: wo. t.m. zo. 14-17, zo. vanaf 10 u., vr. ook 19-21 u. Kunst- en gebruiksvoor werpen uit Nieuw-Guinea, Cave du Tertre, Jaarsma Woon- centrum, Bergstraat 51, tel. 18494. Geopend: gewone winkeltijden (ma. gesloten) Verborgen hoekjes in het Bergkwartier, foto-impres sie van Berry Poppe. Het ei van Columbus, Polstraat 76, tel. 12311. Geopend: ma. t.m. vr. 14-18, za. 10-17, zo. 15-18 u. Objectenshow Deventer kunste naars. Kunsthoek Rabobank, Keizer straat 2, tel. 17573. Geopend: ma. t.m. vr. 9-16 u. Willy Zandvliet, tekeningen. Stadsbibliotheek .Klooster 3, tel. 16512. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12 en 13-17, wo. 18-20.45 u. Expositie Van kruidentuin tot apotheek. Albert Schweitzer Centr., Brink 89, tel. 19675. Geopend: di. t.m. vr. 9-13 en 14-17, za. 13-16 u. Perma nente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556. Geopend: di. t.m. za. 10- 12.30 en 14-17, zo. 14-17 u. Antieke fietsen, zilver, aardewerk, keu kens. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. Geopend: als De Waag. Mechanisch speelgoed uit de col lectie Stekelenburg. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556. Geopend: als De Waag. Aankleedpoppen uit 1860-1910. Jazz café, Menstraat 2, tel. 11637 Vr. 13 febr. vanaf 20.30 u. Het Open Hof, Karei de Grote laan 361, tel. 16872. Za. 14 febr. 20 u. Concert door zes koren uit het gewest Zwolle der Kon. Bond van Chr. Zangver. Di. 17 febr. 20 u. Discussie-avond m.m.v. dr. H. J. v. Zuthem over Werk en werk loosheid in onze maatschappij; Wijkgebouw Van Vlotenlaan. Za. 14 febr. 14-17 u. Ruilbeurs Deven ter Verzamelaars Vereniging. ALMELO Varossieau: donderd., vrijd., maan dag, dinsd., woensd. 14.30 en 20 u.: MASH (14 jr.); zaterd., 13.45 en 21 u.: MASH (14 jr.); zaterd. 23.15 u.: Ginger, haar lichaam is haar wa pen (18 jr.); zond. 14.30 en 16.45 u.:' Wang Yu, de ijzeren man (18 jr.); zond. 18.45 en 20 u.: MASH (14 jr.) Palace: dagel. 14.30, 18.45 en 21.15 u.: Jaws (14 jr.); zondagmidd. 14.15 u. en woensdagmidd. 14.30 u.: Het zit in de lucht (a.l.) Ook in dit nog maar zo jonge jaar 1976 geven de nieuwsmedia dag in dag uit een duidelijk beeld van menselijke ellende in ons land en daarbuiten. Velen voelen zich machteloos bij het kennisnemen daarvan, sommigen protesteren. Maar ieder jaar opnieuw blijkt dat er mensen zijn, die beseffen dat gevoelens van machteloosheid en een alleen maar „ergens tegen zijn" een mens alleen maar wan hopiger maken. Ze pakken iets aan op een vlak waarop ze wer kelijk iets kunnen doen, bijvoor beeld het opnemen in hun gezin van een kind, dat tot nu toe geen enkele kans kreeg. Sinds 1960 brengt de Stichting „Europa - Kinderhulp" jaarlijks een groeiend aantal van deze kin deren naar Nederland (in 1975 waren het er bijna 2000). Het zijn kinderen, die onder vaak erbar melijke omstandigheden opgroeien in de sloppen van grote steden als Parijs, Lyon, Berlijn, Londen en Amsterdam. Soms ook komen ze uit kindertehuizen omdat hun ouders vanwege overmatig "alco holgebruik, scheiding etc. hun ouderlijke verplichtingen niet 'kunnen nakomen. In het algemeen kan men zeggen dat het jongens en meisjes zijn tussen 6 eri 14 jaar uit sociaal-zwakke gezinnen, die geen geborgenheid, geen nor maal gezinsleven kennen. Waar het, in de gevallen waar de zor gen niet van materiële aard zijn, in ieder geval .aan de nodige „nestwarmte" ontbreekt. Misschien hebt u in de TV-uitzen- ding „Werkwinkel" van 7 januari jl. een beeld gekregen van de kinderen waar het om gaat. In deze uitzending werd vooral de positie van de kinderen in West- Berlfjn beklemtoond. Juist door de geïsoleerde ligging van Berlijn in de DDR, zijn daar de proble men vanwege de beperkte ruimte, het idee gevangen te zitten in de- beklemming van een vijandelijke macht, nog groter dan elders. Ook de kindex-en worden het slacht offer van deze druk. Ze hebben bijna geen mogelijkheden „er uit" te komen, een paar weken bevrijd te zijn van het idee in een gevan genis opgesloten te zijn, dan juist door middel van een vakantie in Nederland. Dikwijls ervaren ze hun vakantie in ons land als een bevrijding, waarna ze er weer een tijdje beter tegen kunnen. Daarna zien ze vaak reikhalzend naar de volgende vakantie uit. De kinderen die worden uitgezon den, worden uitgezocht door so ciale werkers van Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse orga nisaties, omdat zij het best kun nen bepalen waar de nood het schrijnendst is. In Overijssel, dat sinds 1971 meedoet, beschikt de Stichting „Europa - Kinderhulp" over een basisbestand aan pleeg gezinnen, die elk jaar een kind, vaak jaren achtereen hetzelfde, opnemen. Maar omdat er elk jaar meer kinderen voor uitzending in aanmerking komen en een groot aantal teleurgesteld dreigt te wor den, zoekt de Stichting ook voor dit jaar nieuwe pleeggezinnen. Belangrijk is, dat de kinderen tijdens deze vakantie kennisma ken met een normaal functione rend gezin, omdat ze dat niet kennen. Het is niet noodzakelijk, dat de vakantie een aaneenscha keling van evenementen wordt. Een beetje kennis van de vreem de taal is wel prettig, om het kind zich een beetje thuis te doen ge voelen. De reiskosten vanuit Ne derland en het buitenland naar een centraal punt (meestal Alme lo). en terug komen niet ten laste van de pleegouders. De kinderen worden voor het vertrek medisch gekeurd en ze zijn tegen de ge volgen van wettelijke aansprake lijkheid verzekerd. Mocht u besluiten een dergelijk kans-arm kind in uw gezin op te nemen, dan kunt u zich schrifte lijk of telefonisch melden bij één van de onderstaande adressen. De verblijfsperioden zijn: Neder landse kinderen: van 26-6 tot 17-7, Duitse kinderen: van 5-7 tot 29-7, Franse kinderen: van 28-6 tot 23-7 en van 26-7 tot 20-8, Engelse kin deren: van 27-7 tot 17-8. Mevr. Schrieken, Jan Luykenstr. 2, Goor, tel. 05470-3627; L. J. An- driessen, Berkenstraat 24, Ambt- Delden, tel. 05472-412. Het pas enkele jaren geleden in gebruik gehnmen clubhuis van de Tennisclub „Holten" bleek in 1975 op hoogtijdagen in het leven van de club, zoals competitiewedstrijden, toernooien e.d., al wat aan de kleine kant te zijn. Het was dan ook niet verwonderlijk dat van diverse kanten werd aangedrongen op uitbreiding van dit clubhuis. Gelukkig had - indertijd - de ar chitect rekening gehouden met een eventuele uitbreiding van het kantinegedeelte, waarvoor dan ook het dak reeds klaar is. Moei lijker ligt het met de vergroting van de kleedruimtes. Mocht dat ooit onvermijdelijk blijken dan zullen ingrijpende en dure verbou wingen nodig zijn. Het bstuur van de vereniging heeft reeds in 1975 bij de Fa. H. Koopman offerte gevraagd voor een uitbouw van de kantine ruimte, omdat deze firma inder tijd ook het bestaande gedeelte heeft gebouwd. De offerte voor een realisatie in het voorjaar had als eindbedrag f 10.000,excl. BTW. Voor in richting moest daarbij nog ruim f 3.000,worden gerekend, zodat ongeveer f 15.000,op de een of andere wijze gefinancierd moest worden. Tijdens de jaarvergadering in de cember werden de voor en tegens van het plan terdege besproken. Hoewel toen reeds een meerder heid voor uitbreiding leek te zijn, meende het bestuur op dat mo ment geen beslissing te moeten forceren, maar een nieuwe ver gadering te moeten beleggen van wege de financiële consequenties. Deze vergadering vond afgelopen dinsdag 10 februari plaats in de kantine van U-vlees, 35 leden maakten gebruik van de gelegen heid gebruik om mede te beslis sen over uitbreiding ja dan te nee. Een royale meerderheid steunde het bestuur voorste tot uitbreiding van het cubhuis over te gaan. Meer moeite had men met het financieringsvoorste. Na een uit puttende discussie, waarin termen als afsluitprovisie, boeteclausules, BTW terugvorderingen etc. de fi nanciële leek duizelig maakten, bracht de voorzitter uiteindelijk twee voorstellen in stemming. Naast het bestuursvoorstel om de contributies te verhogen, werd van uit de vergadering het plan gelanceerd de hypothecaire lening te verhogen. Een grote moeilijk heid was wel dat een lange ter mijn visie nog niet mogelijk is, vanwege de vele ongewisse fac toren zoals ledenaantal, groei- activiteiten, nieuwe behoeften op en rond de banen. Een meerderheid in de vergade ring koos voor de verhoging van de hypothecaire lening en het be stuur aanvaardde de opdracht het clubhuis te laten vergroten en met de bank te gaan praten. Door de beperktheid van de agenda en de bescheidenheid, waarmee van de rondvraag ge bruik werd gemaakt kon de ver gadering reeds om kwart voor negen worden gesloten. Waarbij de voorzitter de aanwezigen voor hun komst en bijdrage aan de dis cussie en besluitvorming be dankte en hij de hoop uitsprak dat de bouw voor de start van de competitie klaar zal zijn

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5