Tweede Kamerlid Hessel Rienks (PvdA) sprak over inkomenspolitiek Afscheid van Dorpsschool AGENDA Weekenddienst V oorlichtingsmiddag rundveehouders Ontwikkelingen niet bij te houden KERKDIENSTEN evonden-verloren Voor heit kind Uitvoering HMV Penningen en wandkleden Gezinsdienst Dijkerhoek MOOI SUCCES Belangrijke vergadering MARKT RIJSSEN Officiële publikatie HOLTEN 6 FEBR. 1976 PAGINA 3 Vorige week donderdagavond (29 januari) hield de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in de bovenzaal van hotel Vosman. Tijdens deze eerste, in een serie van vijf te houden openbare bijeenkomsten, sprak de heer Hessel Rienks uit Zwolle, lid van de Tweede Kamer fractie voor de PvdA, over het standpunt van zijn partij ten aanzien van de inkomenspolitiek. Gedurende de afgelopen herfst gehouden ledenvergaderingen van de afd. Holten is door diverse le- den om dit soort bijeenkomsten verzocht omdat het tempo, waarin de landelijke politieke ontwikke lingen zich de laatste tijd voltrek ken, zo snel en veel omvattend is, dat het voor de gewone burger niet of nauwelijks op de voet te volgen is. Derhalve heeft het af delingsbestuur grote activiteit ont plooid en een vijftal PvdA tweede kamerleden bereid gevonden dit v/interseizoen hun medewerking aan de bijeenkomsten te verlenen. Dit bleek uit de openingstoespraak van afdelingsvoorzitter E. K. Pronk tot het overigens matige aantal be langstellenden. Eerste aanzet Sprekend over de inkomenspoli tiek zei de heer Rienks dat dit een aangelegenheid is die het huidige kabinet pas daadwerkelijk heeft aangepakt. „Voordien werd er ook wel veel over gesproken maar het kwam nimmer tot een principiële stel- lingname in de vorm van een stuk wetgeving. Het kabinet Den Uyl heeft op dit punt een wezenlijke verandering ingeluid, al zullen we niet mogen verwachten dat de in komens-herverdeling op korte ter mijn tot ieders tevredenheid zal plaats vinden. Als eerste inzet om tot het doel te geraken werd on langs 'n inkomensnota uitgebracht die nog veel studie en discussie zal vragen voor het in een stuk besluitvorming zal uitmonden. Maar het begin is er in elk geval." Verschillen Wanneer je gaat nadenken over de verdeling van het nationaal in komen dan zijn ér veel mogelijk heden. Kijkend naar de ontwikke lingslanden zie je dat verreweg 't grootste deel van de bevolking daar het moet stellen met een in komen dat ligt verre beneden het bestaansminimum, terwijl 'n klein deel van de bevolking zeer veel verdient. In dat geval is sprake van een stijl oplopende pyramide. In onze westerse wereld zie je die inkomenscurve al veel geleidelij ker oplopen, al zie je in de prak tijd nog vaak grote verschillen, zo zie je vrij vaak een hoge beloning bij beroepen die van oudsher een zekere status genieten terwijl men gevaarlijke, ongezonde of smerige arbeid voor het loon dat geboden wordt, niet meer wil doen en over laat aan de gastarbeiders. De vraag is nu aan de orde: hoe verdeel je het inkomen zodanig dat rechtvaardiger verhoudingen in de hoogte van ieders inkomen tot stand worden gebracht. Welnu, als socialist zijn wij van mening dat er geen inkomensverschillen mogen zijn die nergens op stoelen. Wij zijn voor gelijke beloning bij gelijke arbeid. In de praktijk wor den wij hierin nogal eens misver staan. Men verdenkt er ons nogal eens van voorstander te zijn van een gelijk inkomen voor iedereen. Dit nu is allerminst liet geval. Wij vinden wel dat de hoogte van ieders inkomen bepaald dient te worden door de mate'of zwaarte van de arbeid die wordt verricht. En het is nu juist die mate, zwaar- NED. HERV. KERK 9 uur (viering Heilig Avond maal) en 10.30 uur ds. C. C. Addink. Oppasdienst: mevrouw Pettinga, Mdny Stegeman en Janny Veltkamp. Extra collec te: Fonds „Kerkinterieur". 10 uur Jongerendienst in „Ire ne". GEREF. KERK 9.30 en 15 uur ds. H. J. Bouw huis van Rijssen. rIn beide diensten is de eerste collecte voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing restau ratiefonds. Oppasdienst: mevr. Meijerink-Stam, mevr. Krui- melaar-Kistemaker (reserve mevrouw Aanstoot-Voortman), mevr. Tangerman-Aalbers en mevr. Garritsen-Kólkman (res. mevr. Stam-Slotbooffi). R.K. KERK Zaterdag 17 uur, zondag 9.30 uur. DUKERHOEK 10 uur ds. A. SchelleVis, viering Heilig Avondmaal. 0KKENBR0EK 10 uur ds. J. G. Beerthuis van Bathmen. Uitgangscollecte: Prot. Interk. Thuisfront. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 uur, zondag 8 en 11 uur. te of risico die naar onze mening het onderlinge verschil moet gaan uitmaken. Welnu, wij vinden dat op dit punt nog veel te verbeteren valt. Daarom ook wil de huidige regering al deze zaken eens op een jrijtje zetten en bezien. Dat is in Nederland een onderneming waar over niet licht moet worden ge dacht. Uitgangspunten Nu kan bij inkomensverdeling uitgegaan worden van twee ele menten, n.l. inkomen naar behoef te of naar prestatie. Teneinde gro te verschillen te elimineren zijn wij van mening dat gezocht zal moeten worden naar een compro mis tussen die beide waarvan de uitkomst vandaag nog niet valt te voorspellen omdat de discussie pas goed in gang is gezet en afhanke lijk is van het politieke krachten veld. In de politieke sfeer is de herverdeling van inkomens een kritische zaak. Met name van VVD-zijde heeft men zich sterk te genstander getoond. Inkomen naar behoefte We zullen enerzijds moeten naden ken over het inkomen voor dege nen die aan het arbeidsproces gaan deelnemen. Met name valt- hierbij te denken aan de werklozen, een probleem waarmee we wel blij vend zullen worden belast. Maar ook valt te denken aan bejaarden, langdurig zieken, bijstandstrekkers en aan collectieve behoeftevoorzie ningen door de overheid, zoals jeugd- en buurthuizen, recreatie voorzieningen etc. Als socialist zijn wij van mening dat ieder recht heeft op een menswaardig mini mum inkomen. Inkomen naar prestatie Uitgaande van het gegeven dat het nationaal inkomen wordt be reikt door samenwerking tussen kapitaal en arbeid vinden wij het verder niet juist dat de gemaakte bedrijfswinst geheel toevalt aan de factor kapitaal, maar dat ook aan de factor arbeid een deel daarvan toekomt, bv. via vermogensaanwas- deling. De regering heeft hierover terecht in het hoofd dat de ge maakte bedrijfswinst ruimte moet laten voor de factor kapitaal, als vergoeding voor rente en risico: Maar de verdeling van de daarna resterende overwinst komt dan in he tgeding. Wij vinden dat deze overwinstdeling behoort plaats te vinden op een gelijkwaardige ba sis van bijv. 50-50. Besteding De volgende vraag is dan hoe je die overwinst, die aan de factor arbeid toevalt, gaat besteden. De regering heeft voorgesteld hiervoor een fonds te stichten, waaruit bv. betere pensioenvoorzieningen kun nen worden gesticht. De gelden kunnen gewoon in het bedrijf blij ven, bv. voor nieuwe investerin gen. Hiermee wordt bereikt dat 't eigendomsrecht van het bedrijf voor een deel naar de factor arbeid toekomt. Wij vinden dat van de overwinst bv. 75 pet. in dat fonds moet worden gestort en 25 procent voor rechtstreekse besteding door de werknemer moet worden uitge keerd. Beheer Het beheer van het fonds den ken wij geheel toe aan de factor arbeid omdat het hun gelden be treft. Met name denken wij hierbij aan beheer door de vakbeweging onder toezicht van de overheid. Resumé Resumerend zou ik willen stellen dat de inkomensverdeling in Ne derland niet goed is en nooit is ge weest. We staan dus voor de dis cussie hoe dat moet worden bena derd. We zitten al jaren met het probleem dat sterke bedrijven, waar grote winsten worden ge maakt, makkelijk loonsverhogingen toestaan, zodat zwakke bedrijven noodzakelijk moeten volgen en daardoor in moeilijkheden gera ken. We zullen dus naar een sjrs- teem moeten van gelijke beloning voor gelijke arbeid omdat via be lastingheffing de grenzen van in komensnivellering in zicht begin nen te komen. Vandaar dat velen niet meer bereid zijn tot overwerk. Derhalve dienen deze zaken anders GEVONDEN: Zwart zakmes; bl. spijkerbroek; vulpen; horloge met zwart bandje; 1 kinderwant; witte dokters jas. VERLOREN: Zwarte heren handschoen, leer en stof: bruin gele kindermuts en gele dus; zil veren armband met kleine scha- keltjes; ovaal dameshorloge, merk Helicon; gele kentekenplaat 10- IIK-63; groene herenfiets met gele handvatten en plakplaatje van de Mengunie; geblokte herenpet met pluim; blauwe step met luchtban den; doublé dameshorloge met schakelarmband merk Sitters; gele kinderwant, links; straathondje, wit met bruin. te v/orden aangepakt. Ditzelfde geldt evenzeer voor beoefenaars van vrije beroepen. Het mag bij dit alles niet gaan om de absolute grote maar meer om de relatieve hoogte van ieders inkomen, waar bij de vooropleiding zowel als de arbeidsperiode en de tijd daarna mede in de weging moet worden betrokken. Hierdoor zul je ergens moeten praten over een soort schaalverdeling", aldus besloot de heer Rienks zijn betoog. Historische inkomensverschillen Na een korte pauze werd gele genheid gegeven voor het stellen van vragen tijdens welke dieper werd ingegaan op diverse aspecten uit het betoog van de heer Rienks. Gevraagd naar bestaande inko mensverschillen gaf hij o.a. als voorbeeld dat buschauffeurs en treinbestuurders héél gewone lo nen verdienen, terwijl de mate van hun verantwoordelijkheid verge lijkbaar is met een bestuurder van een vliegtuig welke laatste even wel een salaris verdient dat hoger ligt dan dat van een minister. „Dit verschil is alleen maar his torisch te verklaren", aldus de "heer Rienks, die van mening was dat dergelijke verschillen opnieuw ge wogen dienen té worden. Mentaliteitsverandering Ook werd hem de vraag gesteld of ongeschoolde arbeid niet veel ho ger moet worden beloond zodat de bereidheid ontstaat dit werk te gaan verrichten. Als voorbeeld werden benoemd het beroep van vuilnisman en schoonmaakwerk op spoorwegstations. De heer Rienks zei hierop van mening te zijn dat hard gewerkt zal dienen te worden aan mentali teitsverandering. „Het is in onze dagen altijd nog zo dat dergelijke beroepen als smerig en dus min derwaardig worden gezien. Wij vinden dat de maatschappij dit soort beroepen veel meer moet le ren waarderen en de vuilnisman moet leren zien ais netzon onmis bare schakel in de maatschappij als bv de middenstand. In onze da gen is men niet makkelijk tot uit oefening van dit soort beroepen bereid omdat men door de omge ving vaak als minderwaardig wordt gezien. Deze kant van de zaak blijkt vaak zwaarder te we gen dan de hoogte van het salaris. Daargelaten de vraag of dat beroep relatief wel zo slecht wordt be taald. Ten aanzien van deze men- taliteitsveranadering ligt hier een grote taak voor het onderwijs", zei hij. Hoewel nog diverse aanwezigen vragen wilden stellen, moest de vergadering tensoltte door voor zitter Pronk worden afgebroken, omdat de heer Rienks per trein reisde en derhalve tijdig moest vertrekken. Donderdag 19 februari a.s. spreekt het PvdA-kamerlid mevr. Langen- dijk- de Jong over landbouwvraag stukken. Dé door het plaatselijk comité georganiseerde verkoopactie van kaarten en postzegels „Voor het kind" heeft opgebracht f 6960,95, resp. voor kaarten f 2780,25 en postzegels f 4180.70. Het comité zegt allen die meewerkten aan dit' prachtige resultaat heel hartelijk dank. De Holtense muziekvereniging „H.M.V." en de drumband (beide kampioen van Nederland) zullen op zaterdagavond 21 februari met medewerking van het jeugdkorps en het majorettenpeloton een uit voering geven in het gebouw „Irene". Het programma dat ge presenteerd zal worden is zeer gevarieerd en biedt voor elk wat wils. Houdt deze avond vrij! In het expositiecentrum De Waag te Almelo wordt van 8 februari tot 29 februari een expositie ge houden van penningen en wand kleden.. Deze penningententoon stelling houdt verband met het 50-jarlg bestaan van de Vereni ging voor Penningkunst. Penningen zijn volgens het augus tusnummer 1975 van „De Geuzen penning", kleine kunstwerkjes die al of niet een préktischë bestem ming hebben. Zij hebben hun vorm grotendeels met munten ge meen, maar zijn, in tegenstelling De Consulentschappen voor de Rundveehouderij te Zwolle en Hengelo (O.), organiseren in samenwerking met .-de Verenigingen voor Land bouwvoorlichting te Diepenveen, Bathmen en Holten een voorlichtings- 'rrniddag voor de rundveehouderij en wel Óp donderdag 12 februari 1976 in café „De Lindeboom" té Schalkhaar. Aanvang 's middags 1 uur. Programma: Opening door de heer D. J. Wass'ink, voorzitter van de Vereniging voor Landbouwvoorlichting „Diepenveen" Inleiding door de heer dr. A. de Kruif van de Faculteit voor Dier geneeskunde, afd. Verloskunde, te Utrecht, over „Aspecten rondom de vruchtbaarheid van het rundvee" Inleiding door de heer E. Boeve, specialist voor de melkwinnino bij het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Zwolle over het onder werp „Mogelijkheden van tank-melken op alle bedrijven". Deze inleiding wordt toegelicht met dia's en de volgende onderwerpen komen aan de orde: a. Welke tanks bij kleinere eenheden rundvee? b. Mogelijkheden van tanktransport van koe naar tank. c. Mogelijkheden voor het melken in de weideperiode, indien de grond van huis ligt. d. Kosten van tank-melken bij kleinre eenheden rundvee. Na de inleidingen zal er gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. We eindigen om plm. 4 uur, zodat een ieder weer op tijd thuis kan zijn om te melken. We rekenen op de belangstelling van zeer velen. De besturen. f®*3?1?3.1'5. a-s- zal in het wijkgebouw „Be'thanië" te Dijkerhoek weer een z.g. Gezins dienst worden gehouden. Een Gezinsdienst bedoeld te zijn een kerkdienst, die is ingesteld op de aanwezigheid van kinderen v.a. de leeftijd van plm. 4 a 5 jaar. Derhalve worden de ouders met hun kinderen uitgenodigd om deze dienst mee te vieren. Aanvang 10.00 uur. Voorganger in deze dienst is ds A. Schellevis. Medewerking aan deze dienst zal worden verleend door personeel en kinderen van de Zondagsschool Dijkerhoek in de vorm van een gespeeld schetsje, collecte inzamelen enz. Mevr. J. Manenschijn-Brinkman bespeelt 't. orgel. Liedboeken behoeven niet te wor den meegebracht, omdat bij bin nenkomst een liturgie zal worden uitgereikt. In verband met deze Gezinsdienst zal er geen Zondags- schoor wórdéri" gehouden. De in „Hervormd Hioten" aangekondig- de viering van het H. Avondmaal voor deze zondag zal worden ver schoven naar zondag 15 febr. a.s. Op de vrijdagavond in zaal „De Zon" te Goor door landelijke rij- verenigingen in Twente georgani seerde gezellige avond had o.a. de prijsuitreiking plaats van de op 10 januari 'in de omgeving van Bentelo verreden Twente-rit, waaraan maar liefst 327 combi naties deelnamen'. Er kon aan de rit per paard en pony worden deelgenomen. De heer G. Beid- man en zoon A. Beldman van de Markeloseweg werden beide als eerste geklasseerd. Op de pony- springwedstrijden te Almelo (31 jan.) was de eerste prijs voor Arie Beldman met „Springfield". tot munten, geen betaalmid(Jel.. doch bedoeld als sier- en gedenk stuk. Tentoongesteld worden wandkle den van Gerda Edens, Spaarn- dam en Leslie Gabr'iêlse te Rot terdam. De openingstijden zijn: dagelijks van 12.30 tot 17 uur, ook op zon dag. Bij aankoop 20 procent rijks- a ankoopsubsidi e Bij de plaat: „Motor met zijspan" van Leslie Gabriëlse. Op dinsdag 10 febr. om 20.00 u is er een vergadering in de kanti ne van U-vlees, Pannebakkerstr. te Holten. Voor alle leden van de tennisclub Holten. Op de agenda staat een voorstel tot uitbreiding van het clubhuis. Het bestuur stelt zich hierbij voor via verhoging van contributie, de kosten, ge paard gaand met uitbreiding van het clubhuis te financieren. Gezien het belang van de te ne men beslissingen en de voortvloei ende consequenties, doet 't bestuur een beroep op ALLE leden op de vergadering aanwezig te zijn. Er is parkeergelegenheid op het par keerterrein aan de-overzijde van de kantine. Aangevoerd 72 biggen. Prijzen 72 biggen van f 125,- tot f 132,-. Algemeen overzicht-handel: han del trager en prijzen gedaald. GEBOREN: Louise dv J. Bak en II. M. H. J. Wansink Maikel Jo- han Herman zv J. H. Schöppers en W. H. Bruijins Carolina Al- berdina dv G. J. Baan en G. G. Gjaltema. GEHUWD: H. J. Hoefman 24 jr. Holten en J. H. Rensin 21 jaar. Holten G. J. Scholten 19 jaar. Markelo en M. Paalman 17 jaar, Holten. OVERLEDEN: M. J. de Lange 85 jaar, Holten. Burgemeester en wethouders van Holten delen mede, dat de veror dening inzake wijziging van de forfaitaire tarieven voor de toe ristenbelasting met ingang van het jaar 1976 bij Koninklijk Be sluit is goedgekeurd. Ten behoeve van een juiste door berekening van de tarieven in 1976 zijn alle belastingplichtigen, voorkomende in de administratie over het jaar 1975, van dez wijzi ging in kennis gesteld. Veor- eventuele nieuwe belasting plichten worden de tarieven ter secretarie verkrijgbaar gesteld. Holten, 4 februari 1976 W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg. secretaris Vrydag 6 februari 20.30 uur film „Kanonnen van Navarone" in „de Schure" (zie adv. en bericht). Zaterdag 7 februari 13.30 uur wedstrijden om het kam pioenschap van Holten op de Noordpool (zie adv. en bericht). 14.00 uur kindermiddag N.V.V. in Zaal „Vosman". 20.00 uur jaarlijkse feestavond M.A.C. „De Holterberg" in zaal „Vosman". Zondag 8 februari 14.00 uur film „Kanonnen van Na varone" in „de Schure". 14.00 uur discobal in cafe „De Wippert" (zie adv.). M.-00-18.00 uur grandioze d.j. wed strijd in bar-dancing „De Waag". 19.30 uur dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen. Maandag 9 februari 20.00 uur 2e politieke scholings cursus voor vrouwen in zaal „Vos man" (zie bericht). Laatste dag inleveren kleurplaten Carnavalsvereniging „De Fien- preuvers" zie adv. Dinsdag 10 februari 14.30 uur bejaardensociëteit Hol ten in gebouw „Irene" (zie be richt). 20.00 uur belangrijke ledenverga dering Tennisclub „Holten" in de cantine U-Vlees, Pannenbakkers straat (zie bericht). Maandag 16 februari 20.00 uur ledenvergadering Paar- denverzekering „Holten" in cafe Jansen. Woensdag 18 februari 20.00 uur bijeenkomst afd. Dijker hoek N.B. Plattelandsvrouwen. Mevr. G. Smit-Noteboom te Wier den vertelt over haar reis naar Turkije. 20.00 uur bijeenkomst afd. Hol ten N.B. v. Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman". Lezing door mevr. M. C. J. A. de Vuiyst- Slurm te Koekange over „Hoe wij in onze woonkamers?" Donderdag 19 februari 19.45 uur gezamelijke bijeenkomst Geref. Vrouwenvereniging te Hol ten en Herv. Vrouwenver. Hol ten, in gebouw „Rehoboth". On derwerp „Leven als volledig mens". Zaterdag 21 februari 19.30 uur uitvoering „H.M.V." met medewerking van drumband, ma jorettes en jeugdorkest in „Irene". Donderdag 26 februari 20.00 uur bijeenkomst C.P.B. in gebouw „Rehoboth". Spr. de heer Visser te Hengelo over „Het ge handicapte kind". 20.00 uur groot carnavalsfeest in Bar-dancing „De Waag" (zie adv.). Zaterdag 28 februari Carnaval der „Fienpreuvers". De vorige week nam mejuffrouw E. van Ittersum afscheid van de Dorpsschoolwaar aan zij ruim acht jaren verbonden is geweest. Er werden haar bij die gelegenheid diverse geschenken aangeboden en de kinderen zon gen als afscheidslied: Juffrouw u gaat van ons scheidenscheiden van Dorpsschool en jeugd..." Mej. van Ittersum is met ingang van maandag j.l. als onderwijzeres begonnen te Apeldoorn. Zij blijft voorlopig wonen te Holten. Hier is ze gekiekt te midden van kinderen voor de ingang van de school. ARTS Van vrijdagmiddag 5 uur tot. en met maandagmorgen 8 uur (uitsluitend voor spoedgeval len): J. H. A. Bruins, Molen- belterweg 15, tel. 1280. Voor boodschappen bellen: 11 en 4 uur. WIJKVERPLEGING Zuster J. E. Duncan, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat, tel. 1436. ZIEKENVERVOER J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338, b.g.g, A. Müller, tel. 1745. TANDARTS A. G. Hoekstra, Grotestraat 151-153, Goor, tel. 05470-3365, privé 05730-3746. Spreekuur voor spoedgevallen: 5-5.30 uur. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 2, tel. 05483-1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden- Overijssel", Dorpsstraat 16 te Holten, tel. 2784. Spreekuren: maandag tot en met vrijdag van 8.30-9.30 uur, donderdags avonds van 6-7 uur en volgens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag tot en met vrijdag van 8.30-9.30 uur, Dorpsstraat 16, tel, 2784. Tijdens de week ends zijn Maatschappelijk werk en Gezinsverzorging telefo nisch bereikbaar onder num mer 05486-6465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge bouw, Gaardenstraat, G. J. Kraaij, tel. 2299. J. v.d. Meer, Canadastraat 35, OPPASCENTRALE iel. 1549 (tussen 8.30 en 10 uur) WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 8 februari H. J. Moleman, Lageweg 13, tel. 1974: van maandag 9 tot en met zondag 15 februari A. Groen. Kozakkenstraat 15, tel. 1230. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9 tot 11 uur aan het slachthuis, tel. 1318 STORINGSDIENST Van zaterdag 7 tot en met vrij dag 13 febr.: elektra: J. Kolk man, Gaardenstraat 13, tel. 1368; gas: W. C. v.d. Weerthof, Voorsboer9straat 2, tel. 1793. POLITIE Telefoon 1352, 2665 en 2655. 's Nachts tel. 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3