Wijziging van de onteigeningswet mm AGENDA Mm Classicale vergadering van Hervormde Classis Deventer Weekenddienst Breekpunt voor het Kabinet? W til- 1 a w s« PM i - - sksb Philips t££fl kleurentelevisie HOLTEN 30 JAN. 1976 PAGINA 3 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Onteigeningswet. De verantwoordelijke bewindslieden zijn de ministers van Justitie, van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening en van Landbouw en Vis serij Het wetsvoorstel gaat voor de waardebepaling van onroerend goed bij onteigening uit van degebruikswaarde. Daaronder wordt verstaan de waarde van het goed op grond slag van het gebruik dat daarvan ten tijde van de onteigening wordt gemaakt. Evenwel moet binnen bepaalde grenzen rekening worden gehouden met de mogelijkheden, een ander gebruik van het onroerend goed te maken dan het bestaande. In politieke kringen wordt deze wijziging van de Onteige ningswet, de ontwerpwet op het voorkeursrecht van gemeen ten, als een mogelijk breekpunt voor het kabinet beschouwd. In beginsel het bestaan gebruik Degene wiens goed onteigend wordt, heeft aanspraak op ver goeding van de waarde ervan. Die ■\yaarde wordt volgens het wets ontwerp begroot op grondslag van het gebruik dat van het goed wordt gemaakt ten tijde van de onteigening. De waarde van landbouwgrond bijvoorbeeld wordt niet bepaald door de bestemming van de grond voor woningbouw. Men moet na gaan wat vergelijkbare landbouw grond, gelegen in een gebied dat niet door de schaduw van de be bouwing is geraakt, zou kosten. Toekomstverwachtingen spelen geen rol Het wetsontwerp wil beletten dat toekomstverwachtingen in ver band met een bestemmingsplan een rol spelen bij de waardebepa ling- Voor de eigenaar is dat een toe vallige omstandigheid. De waar destijging 'die ontstaat door toe komstige ruimtelijke ontwikkelin gen in het gebied, behoort de eigenaar niet zonder meer toe te vallen. Rekening houden met andere mogelijkheden van gebruik Bij de waardebepaling wordt dus uitgegaan van- het beslaande ge bruik. Als uitsluitend en enig criterium echter achten de be windslieden 'het bestaand gebruik te beperkt. Ook andere 'vormen van gebruik zijn denkbaar zonder dat de toekomstverwachtingen die het wetsontwerp wil buitensluiten, een rol spelen. Met het oog daarop laat het wets ontwerp de mogelijkheid open om bij de waardebepaling van onroe rend goed binnen bepaalde gren zen rekening te houden met ander gebruik dan het bestaande. Ander gebruik van grond Bij grond (ongebouwd onroerend goed) moet het dan gaan om ge bruik waarvoor de grond tech nisch geschikt is en waarnaar ter plaatse ook vraag is. Weiland zal bijvoorbeeld als tuinbouwgrond gewaardeerd kunnen worden als het weiland daarvoor geschikt is en ter plaatse ook vraag naar tuinbouwgrond bestaat. Onder die voorwaarden kan men flus een andere vorm van land bouwexploitatie in aanmerking nemen. De hoedanigheid van ,,on- NED. HERV. KERK 9.00 en 10.30 uur (Gezinsdienst) ds. A. Schellevis. Extra collecte Werelddiaconaat. Oppasdienst: mevr. Koopman, Willemien Lo- man (res. Fenny Scheperboer) GEREF, KERK 9.30 en 19.15 uur (Jeugddienst) ds. G. W. H. Peddemors. In bei de diensten is de eerste coll. voor het Werelddiaconaat en de tweede voor rente en aflossing restauratiefonds. Oppasdienst: Janneke Stam, Rita Beldman (res. Ineke Verveda), mevrouw Schuppert-Haasjes, mevr. Jol- dersma (res. mevr. Haan-Kam- pherbeek). Kindernevendienst (groep 1 en 2) o.l.v. mej. M. Schuppert. R.K. KERK Zaterdag 17.00 u.. zondag 9.30 u. DIJKERH0EK 10.00 uur ds. M. de Heer van Okkenbroek. Extra coll. We relddiaconaat. 0KKENBR0EK 10,00 uur ds. A. W. Berkhof van Holten. Extra coll. Werelddia conaat. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. gebouwd" moet echter altijd be houden blijven. Nu kan het zijn dat voor dat ander landbouwgebruik bepaalde constructies nodig zijn. Het wets ontwerp zegt daarom dat schuren, kassen en daarmee gelijk te stel len bedrijfsgebouwen van eenvou dige constructie het karakter van ..ongebouwd" niet verloren doen gaan. Ander gebruik van gebouw Ook een gebouw kan onafhankë- lijk van te verwachten ontwikke lingen in verband met een be stemmingsplan voor andere doel einden gebruikt worden. Een pand dat als woonhuis in gebruik is, kan soms ook als kantoor worden gebruikt. Als er ter plaatse vraag naar dergelijke kantoorruimte be staat. kan daarmee bij de waar debepaling rekening worden ge houden. Om een bestaand gebouw voor ander gebruik geschikt te maken zullen vaak voorzieningen en ver anderingen nodig zijn. Het wets ontwerp laat die toe, maar ze mogen niet zover gaan dat het gebouw geheel of nagenoeg ge heel ervoor moét worden afgebro ken. Als bijvoorbeeld alleen de buitenmuren overeind zouden blij ven, kan men naar de mening van de bewindslieden niet meer spre ken van een bestaand gebouw. Invloed van bestemmingsplannen op gebruikwaarde van landbouwgrond In bepaald opzicht vragen de be windslieden nog bijzondere aan dacht voor het landbouwbedrijf. Een bestemmingsplan kan name lijk bij bestaand gebruik de waar de van landbouwgrond drukken. Het komt steeds meer voor dat in zo'n plan bepalingen worden op genomen die het agrarisch ge bruik van de grond beperken. Bijvoorbeeld: de verkaveling mag niet gewijzigd worden, de aard van het gebruik mag niet veran deren enz. Volgens het wetsontwerp mag bij onteigening van landbouwgrond deze waardedrukkende werking van een bestemmingsplan worden weggedacht. Onder landbouwval- len onder andere ook pluimvee houderijen. bloemkwekerijen, boomkwekerijen en bedrijven voor bloembollenteelt. De ligging van het goed Bij de waardebepaling van onroe rend goed mag men volgens het algemeen uitgangspunt van het wetsontwerp geen rekening hou den met de ligging van het goed met het oog op toekomstig ge bruik volgens het bestemmings plan. De ligging kan echter van invloed zijn op de bestaande ge bruikswaarde. Daarmee zal wel rekening worden gehouden. Landbouwgrond bijvoorbeeld vlak bij een woonkern of bij bepaalde wegen of kanalen kan juist daar door een hogere gebruikswaarde hebben dan ongunstiger gelegen grond, al zou die overigens ook gelijkwaardig zijn. Ook bijvoor beeld bij bedrijfspanden in stad of dorp kan de ligging meetellen. Van twee uiterlijk gelijke winkels kan de een gunstiger gelegen zijn dan de andere en daardoor een hogere gebruikswaarde hebben. Bodem in systeem van gebruikswaarde Het wetsontwerp legt een bodem in het systeem van de gebruiks waarde. De' eigenaar kan in ieder geval wel rekenen op vergoeding van de waarde die 't goed op het tijdstip van inwerkingtreding van de nieuwe wet had naar het oude recht. Dit betekent dat de toe komstverwachtingen die er tot op dat moment waren, wel geheel en ai meespelen bij de waardebepa ling. Voorkeursrecht Er is nog een tweede wetsontwerp ingediend, houdende een regeling van een voorkeursrecht van ge meenten bij de verwerving van onroerend goed Daarover een volgende keer. ii.-rjr:,??. ::S|fv:£|y;'ijfeÉÉ Buiten de bebouwde kom voetgangers links op de rijweg. Gevonden: rode sjaal/hoofddoek, blokfluit, Ierse setter, dameshorlo ge, zwarte portèmonnaie, groene dames portemonnaie, slot buiten bus P.T.T. en 2 sleutels, zilverkleu rig armbandje, zwarte etui met 4 sleutels, flesopener, nagelschaar, gele want, zwarte ï'edhter hand schoen, herenpet. Verloren: herenhorloge, Prisma, zwart leren bandje, plastic tas, inh, witte gymschoenen, zwart broekje, bruine vingerhandschoen, suède, wit/bruine Beagel (hond), platina oorbel met 1 parel en 2 bril jantjes, zwarte sportfieta, damesmodel, zil veren bedeltjes, linker rode nylon want. Geboren: Maaike dv D J van der Spek en J C de Wit Simone Wilhelmina Josephina dv W M J Smit en J H T Heutink Erik zv H J Heuvelmans en M T Koetsier (geb. te Deventer). Ondertrouwd: W G In 't Veld oud 22 jaar, Raalte en B Wijlhui- zen, oud 22 jaar, Holten. Overleden: G Brinks, oud 59 jr. Holten J Reuvekamp-Weustink, oud 71 jaar, Holten (overleden te Hengelo) G van Zanten-Hubert, oud 81 jaar, Holten. Deze vergadering, die op 22 janu ari gehouden werd in het gebouw .Zwolse Buurt" te Deventer, be- -gon met een openingsdienst o.l:v. ds. K. Pruysen van Deventer, onder wiens leiding als oudste van de dienstdoende predikanten van de classis de praeses en assesso ren herkozen werden, te weten ds. I D. H. Dijk te Wesepe praeses en als assessoren 1 ds. C. C. Ad- dink te Holten, 2 ds. G. F. Sme- ling te Wierden en 3 ds. J. v.d. Molen te Raalte. Als nieuwe pri mus-diaken in het breed modera- men van de classis werd de heer I. G. Diekerhof benoemd. Als primi-afgevaardigden ter Provin ciale Kerkvergadering werden de predikanten A. M. van der Neut te Nijverdal en Ph. J. Stoutjesdijk te Hellendoom herbenoemd, ter wijl mevrouw W. Rullmann-Teu- nis uit Holten voor het eerst, als primus-ouderling en de heer F. J. Lohuis te Rijssen voor het eerst als primus-diaken afgevaardigd werden ter Provinciale Kerkver gadering. Hierna bracht ds. Stoutjesdijk verslag uit van de vergadering der PKV, waarbij veel aandacht gegeven was aan de bespreking van het werk van de Provinciale Jeugdraad. Na de pauze voor de koffiemaal tijd sprak de voorzitter, ds. Dijk, een kort welkomstwoord tot de praeses van de synode, as. G. Spilt, die vervolgens sprak over de ontmoeting van een delegatie van de Hervormde Kerk met af gevaardigden van 44 Indonesische kerken te Tangmentoe in augus tus 1975 en zijn daaropvolgend bezoek aan kerken in West-Irian (voormalig Nieuw Guinea) en in Soerabaja. West Irian en Soerabaja De delegatie van de Hervormde Kerk bestond uit 14 personen, waarbij aan de vertegenwoordi ging van modaliteit en werksoor ten gedacht was. Deze ontmoeting vond plaats op verzoek van de Raad van Kerken 'in Indonesië, die de Ilérvormde Kerk niet meer als moederkerk, maar als gelijk waardige zusterkerk wilde ont moeten om over alle facetten van hét'kerkelijk lev>n zoals func tionering van de leiding der kerk. verhouding synode-gemeente, 'toe- .rusiing van degemeenteleden tot getuigenis en dienstbetoon ook in samenlevingsvragen - met elkaar te spreken. Het samen op reis zijn was direct al voor de Hervormde delegatie van betekenis voor de onderlinge verhoudingen. Het is nooit weg in slaap te vallen met je hoofd op de schouder van iemand van een andere modali teit. Van grote betekenis waren ook de bijbelbesprekingen, waaraan elke morgen in Tangmentoe groepjes van 15 personen van 8-10 uur hun aandacht wijdden, waarbij ook de verschillen tussen de Indonesische kerken (vaak stam-bepaald) aan het licht, kwamen. Het feit dat slechts 10 procent van de Indo nesiërs tot'de protestantse kerken behoort temidden van een mo hammedaanse meerderheid, is ook van invloed op de mogelijk heden van de protestantse kerken. De kerken in Indonesië willen een eigen expressie geven aan het be lijden van de kerk. waarin ook een antwoord gegeven wordt aan de Islam. Er is een grote diakonale taak'in 'deze wereld; waar het gemiddeld inkomen f 300,— per jaar be draagt. Vooral in de dorpen is het van belang dat er in het kader van de werklozenzorg iets ge beurt. De relatie met de Indonesische kerken moet vernieuwd worden. De zending heeft de klank gekre gen van bevoogding (jullie sub ject, Wij object). Studiebeurzen en medische hulp blijven nodig! Ook hulp bij opleiding en vor mingswerk blijft noodzakelijk. Maar deze zusterkerken willen graag de mensen kennen, die zij krijgen en willen dat zij op de zelfde wijze gesalarieerd worden als hun Indonesische collega's. De zending blijft de opdracht van de kerk, maar het. blijft evenzeer de vraag of hulp aan zusterkerken PUZZEL U RIJK MET DE MARATHON RO(N)DE KRUISWOORDPUZZEL ACTIE T.B.V. DE VAKANTIEPROJECTEN VOOR CHRONISCH ZIEKEN EN GEHANDICAPTEN. - Philips kleuren, échte kleuren! Dat en/aart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleu- ren-ontvanger U geniet van het royale 66 cm grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening Dit is pas écht TV Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van 2.545.— Ook U kunt o.a. deze fantastische prijzen winnen bij vormingswerk en hulpverle-" ning zending is. Bezoek aan kerken Na de conferentie in Tangmentoe werden door elke Nederlandse ge delegeerde twee kerken bezocht. Ds. Spilt bezocht de kerk in West- Irian en in Soerabaja. Hij zou des zaterdags naar West-Irian gaan. maar het betreffende vlieegtuig verscheen pas dinsdags, zodat de gastheren in West-Irian driemaal tevergeefs naar'het vliegveld gin gen om hem af te"ha!en. Ds. Spilt voerde hier gesprekken met de werkers in zending en wereld- diakonaat (o.a. Marijke Bakker en ds. Vis) en bracht een bezoek aan de theologische hogeschool. De kerk in Soerabaja heeft een kleine dessa. waar twee christe lijke gezinnen wonen, geadop teerd: een ouderling doet daar, ondanks de grote afstand, weke lijks huisbezoek. Binnen een jaar is daar een eenvoudig kerkje ge bouwd, dat in de week. ook voor algemene doeleinden wordt ge bruikt. De kleine, hier ontstane gemeente heeft met de stèun uit Soerabaja ook de wegen verbe terd en boomgaarden en visvijvers aangelegd. Woord en dienst zijn hier nauw verbonden. In het alge meen is er grote zendingsdrang. Op verjaardagen worden bijbel lezingen gehouden. Op bedrijven» houden christenen voor de aan vang van de werktijd een dag opening. Kerkeraadsleden geven drie avonden per week aan kerke- werk. Kerkdiensten met nabespre king duren vaak van 's morgens half negen tot ruim twaalf uur. Na preekvoorbereiding met pre dikant gaan ouderlingen voor in verschillende diensten. De christelijke kerken in Indone sië doen betrekkelijk veel voor de duizenden politieke gevangenen, maar de algemene haat tegen deze mensen, vooral onder de Moslims, uit vrees voor het com munisme is zo groot, dat de ker ken die slechts een minderheid van 10 procent van de bevolking vormen, openlijk niet veel kun nen doen om de door Amnesty International terecht gesignaleer de misstanden te veranderen. Aan dr. Van den Heuvel, die Am- bon bezocht, werd gevraagd: „Kunnen jullie de Zuid-Molukkers in Nederland niet duidelijk ma ken, dat de Republiek der Zuid- Molukken niet te verwezenlijken is?" Anderzijds is men op Ambon gauw verdacht wanneer men wat veel contact heeft met de Zuid- Molukkers in Nederland. Ook zijn er wel uit Nederland teruggekeer de Zuid-Molukkers die spijt heb ben. ook omdat zij door lang ver blijf in Nederland cultureel ont worteld zijn. In het algemeen was er grote dankbaarheid voor deze ontmoe ting, zowel bij de kerken van In donesië als bij de Nederlandse werkers "in zending en wereld- diakonaat. Duidelijk werd dat de projecten van het werelddiako- naat doorlopend een belangrijk deel van het gemeentediakonaat behoren te ontvangen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruim gebruik ge maakt. Gevraagd naar het ver schil tussen Tangmentoe en Nai robi. vertelde ds. Spilt, dat bij de bijb'elb'esprekingen in Nairobi, de inzichten vaak zeer verschillend 'waren, maar' in Tangmentoe be slist niet. Opvattingen in Tang mentoe zou je kunnen typeren als rfcchts-confe'ssioneel. maar woord en daad horen onlosmakelijk bij elkaar, een tegenstelling tussen zogenaamd horizontalisme en ver- ticalisme kent men hier niet. ter wijl dat laatste in Nairobi altijd wel een belangrijke rol speelde. Verder vertelde ds. Spilt als ant woord op vragen nog dat hij niet de indruk had dat de armoede in Indonesië stimulerend werkte op de godsdienstige belangstelling; dat de dialoog met de Islam wei nig van de grond komt: dat van uit de Indonesische kerken .óns vooral gevraagd wordt naar de plaats van de vrouw in onze kerk en naar óns zendingswerk in ons eigen land; dat de groeiende te genstelling tussen rijk en arm voora] in West-Java door de ves tiging van grote Amerikaanse, Westeuropese en Japanse bedrij ven inderdaad verontrustend, is. en dat het werk van ds. Lukito Handojo. een Indonesisch predi kant in Maassluis niet zonder be tekenis is. Na een woord van hartelijke dank VRIJDAG 30 JANUARI 17.00-21.00 uur: Introductieshow nieuwe Ford Taunus '76 bij ga rage EHAG. ZATERDAG 31 JANUARI 10.00-18.00 uur: Introductieshow nieuwe Ford Taunus '76 bij ga rage EHAG. 20.30 uur: Jazz-rock formatie Fon tein in De Schure (zie adv. en bericht". ZONDAG 1 FEBRUARI 10.00-17.00 uur: Kijkdag nieuwe Ford Taunus '76 bij garage EHAG. 14.00 uur: Discobal in café ..De Wlppert". 'zie adv.) 19.30 uur: Danasen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) DINSDAG 3 FEBRUARI 20.00 uur: Hervatting repetitie Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Gloria in gebouw Rehoboth (zie ber.) 20.00 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep in Bethanië. Spr. me vrouw Wolff. Onderwerp: We- DONDERDAG 5 Februari 19.45 uur: Bijeenkomst Herv. Vrou wengroep Holten in gebouw Ire ne. Voorlichtingsavond Friesche Vlag. ZATERDAG 7 FEBRUARI 14.00 uur: Kindermiddag NVV in zaal Vosman. 20.00 uur: Jaarlijkse feestavond MAC De Holterberg in zaal Vos man 'zie dv.) MAANDAG 9 FEBRUARI 20.00 uur: 2e politieke scholings cursus voor vrouwen in zaal Vosman. Onderwerp:. Ontwikke lingshulp. 20.00 uur: Ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel Vosman. MAANDAG 16 FEBRUARI 20.00 uur: Ledenvergadering Paar- denverzeKering Holten in café Jansen. WOENSDAG 18 FEBRUARI 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dij- kerhoek N.B.v. Plattelandsvrou wen. Mevr. G. Smit-Noteboom te Wierden vertelt over haar reis naar Turkije. ZATERDAG 28 FEBRUARI Carnaval der Fienpreuvers. door de voorzitter vertrok ds. Spilt en werd de vergadering voortgezet. De primus afgevaar digde ter synode, de heer Van (door ziekte wat verlaat) verslag uit over de vergadering van de synode in juni 1975 en de secundus afgevaardigde ter synode, de heer Mondeel uit Holten, versloeg uit voerig de vorig jaar in november gehouden vergadering van de 'synode. Bij de zeef korte nabespreking werd er door de praeses op gewe zen dat de gedeeltelijke bijtrek- king der predikantssalarissen in de richting van de salarissen van Gereformeerde collega's indertijd onlosmakelijk verbonden was met allerlei voorwaarden. Nu deze ge deeltelijke bijtrekking grotendeels verdwijnt in nieuw opgelegde pen sioenpremies, komen ook de in dertijd bijgevoegde voorwaarden op losse schroeven te staan. Nadat de rondvraag praktisch niets had opgeleverd sloot de voorzitter omstreeks half elf deze vergadering met gebed. C. C. Addink ARTS Vrijdag 17 uur 't.m. maandag morgen 8 uur (uitsluitend voor spoedgevallen) J. F. Sijtsema, Pastóriestraat 50, tel. 1870. WIJKVERPLEGING Zuster E. Boers. Groene Kruis- gebouw Bathmen. tel. 05704- 1271, b.g.g. 05700-22700. ZIEKENVERVOER 31 jan. A. Müller, tel. 1745. b.g.g. Aanstoot tel. 2980 en 1338 1 febr. Aanstoot, tel: 2980 en 1338, b.g.g. A. Müller. tel. 1745. TANDARTS F. B Zijlstra, G. A. Brederode- straat 6, Rijssen, tel. 05480-4569 DIERENARTS W. C. Wamelink. Houtweg 18, tel. 1515 MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Over ijssel", Dorpsstraat 16 te Holten, tel. 05483-2784. Spreekuren: ma. t.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur, donderdagsavonds van 18-19 uur en volgens afspraak GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur. Dorpsstraat 16. tel. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatschap.werk en Gezinsver zorging telef. bereikbaar onder no. 05486-6465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge- bouw. Gaardenstraat, G. J. Kraaij. tel 2299. OPPASGENTRALE J. v. d. Meer, Canadastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.3Ó en 10 u.) WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST T.m. zondag 1 febr. C. Dijkstra. Schoolstraat 5. tel. 1833. Maan dag 2 t.m. zondag 8 febr. H. J. Moleman, Lageweg 13, tel. 1974. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 31 jan.-vrijdag 6 fe bruari: Electra: H. J. Wansink. Lageweg 9. tel. 2789. Gas: H. J. Kolkman, Diessenplasstraat 32, tel. 2012. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 en 2655. 's Nachts telefoon 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (dag en nacht'.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3