"SB i:1!! Aan onze abonnees Nieuwe weekenddienst regeling Kruisverenigingen Kleuterschool in „De Haar*5 in gebruik genomen Gespreksdienst Herv. Gemeente WELKE KANS heeft U mevrouw Kerstwijding Plattelands vrouwen Espelo KERSTVAKANTIE IN DE SCHURE" SUCCES Nog eeinmaal Geven vooir leven Provinciale Kaderschool N.Y.Y. Zondagsschool- nieuws Openbare kennisgeving Afkondiging wijziging alg. politieverordening Nieuw jaarsins tuif buurtvereniging Grote schade door storm Politieke scholing voor vrouwen HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.— per half jaar, f 18.— per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 87558T, Rabo-Bank Holten, t.g.v, Holtens Nieuwsblad Vrijdag 9 januari 1976 28ste jaargang - no. 2 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14, tel. 05433-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijcrs, Holterberg 13, tel. 05433-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2609 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 05483-2995, b.g.g. 1533 Betaling abonnementsgeld jaar 1976 Met ingang van 1 januari 1976 bedraagt het abonnement op ons blad f 18,- per jaar. U kunt het bedrag voldoen op onze postrekening van de Rabo-bank nr. 875587 of door bijschrijving op onze rekening-courant bij deze bank nr. 32.85.01.476. Gaarne vermelden abonnement Holtens Nieuwsblad. Ook kunt u contant betalen aan de bank. Na 31 januari doen wij u een nota/kwitantie toekomen verhoogd met eep gul den incassokosten. Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor dat abonnees ons blad niet ontvingen, omdat geen bericht van ver huizing werd gezegden. We verzoeken vriendelijk om bij adreswijziging hiervan, kennis te geven, zodat, wij tijdig onze maatregelen kunnen treffen. Het vorig jaar door het landelijk aktiecomité van de aktie „Geven Voor leven" beloofde verslag van de uiteindelijke opbrengst, de kos ten en verwerkelijking van de plannen, waarvoor u zo gul gege ven heeft, is thans, in de vorm van een verslagkrant, uitgebracht. Ook u kunt van dit verslag kennis ne men door op één van onderstaande adressen de gratis verslagkrant mee te nemen: Rabobank, Amro- bank, Algemene Bank Nederland, Zuivelhandel Nijland, Supermarkt „de Spar", Centramarkt „Dikkers", K-markt „Wansink", bakker Nij- kamp in Dijkerhoek. De kranten liggen hier vanaf zaterdag 10 jan. Dinsdagmorgen werd de 2-klas- sige dépendance van de openbare Haar-kleuterschool door de jong ste kleuters in gebruik genomen. Om 10 uur gingen de oudste kleu ters er onder luid getoeter een be zoekje brengen om te kijken waar hun vriendjes en vriendinnetjes waren gebleven en tevens kennis te maken met de nieuwe vierde leidster. Na het gebouw te hebben beke ken werd ook aan de jongste kleu ters een toeter uitgereikt en kre gen alle kinderen een tractatie, waar ze maar wat blij mee waren. Daarna gingen, de oudste kleuters weer naar hun eigen schooi terug en bleven de jongsten in htm mooie nieuwe lokalen achter met de beide leidsters juf Moespot en juf Van Ekeris; Op maandag 22 december hielden de plattelandsvrouwen afd. Espelo hun kerstbijeenkomst in het 'Tref punt'. Toen alle dames eeri plaats je gevonden hadden in de met den nengroen en kaarsen smaakvol versierde zaal, opende de presi dente mevrouw Slijkhuis-Dikkers de vergadering met een woord van welkom, en stond uitvoerig stil bij het feit dat het hier nog mogelijk is om samen het kerst gebeuren te vieren. Met het lied, Komt allen tezamen was het be- Op zaterdag 10 januari 1976 start de Provinciale Kaderschool van 't NW, district Overijssel, met 40 cursisten uit de gehele provincie. De Kaderschool zal officieel wor den geopend tijdens de lunch op 10 januari 1976, die gehouden wordt van 12.30-13.30 uur. De opening zal geschieden door wethouder E. Wiel- draayer van Almelo. De kaderschool wordt gehouden in de Poort van Kleef, Borner- broeksestraat 4, Almelo. De cursus duurt 12 zaterdagen over 2 seizoe nen. De vakken voor het eerste sei zoen zijn als volgt: staatsinrichting door mr, H. Lodder, gem. screta- ris van Almelo. Vakbeweging en Onderwijs door W. Baars, beleids medewerker van het NVV. Econo mie door drs. R. Langebeek, ieraar middelbare school te Utrecht. Li beralisme door P. A. de Boer, ge deputeerde van Overijssel. Socia lisme door E. Wieldraayer, wethou der te Almelo. G.A.B. en Arbeids markt door J. Leenhouts, directeur G.A.B. te Deventer. gin gemaakt met een liturgie die •door enkele dames was samenge steld. Deze bestond verder uit schriftlezing, declamatie en zin gen. In de pauze wérd getracteerd op koffie mét kerstkrans. Nadien werd een spannend kerstverhaal voorgelezen door mevrouw Mark voort-Meijer, getiteld „De klein zoon van Hendrik Jan". Hierop volgde het samenzingen van het lied „Stille Nacht, heilige nacht".Het zingen werd op het orgel begeleid door Ineke Nij en- huis. Ook Jas mevr. Slijkhuis ter afsluiting nog een mooi gedicht en werd nog even'geattendeerd op-, het 20-jarig bestaan van de vere niging op 19 januari. De kleuterschool in De Haar. De kleuters van de school aan de Kon. Wühel- minastraat brachten een be zoek. Beste jongens en meisjes. Na de korte kerstvakantie beginnen we weer op zondag 11 januari a.s. We vinden het fijn jullie dan weer in de Dorpsschool te zien. Breng ge rust je vriendje of vriendinnetje mee. Vanaf 4 jaar zijn jullie van harte welkom. Tot zondag dus. Het zondagsschoolpersoneel Zondagavond 4 januari jl. werd door de Nederlandse Her vormde Gemeente een gespreksdienst gehouden, welke plaats vond in gebouw „Irene", waarvoor een zeer goede belang stelling bestond. Deze gespreksdienst werd speciaal belegd omdat zich de unieke gelegenheid voordeed dat een lid van de Nederlandse delegatie, welke onlangs de Assemblee van de Wereldraad van Kerken gehouden te Nairobi (Kenia) heeft bijgewoond, als spreker van deze avond kon worden aangetrokken. Zoals bekend komt de Wereldraad, bestaande uit 280 aangesloten kerken, eens in de zeven jaar bijeen, teneinde het beleid van het Centrale Comité dat gevestigd is te Genève, te bespreken en tevens om zich te beraden over nieuwe punten van beleid. Naast de bevoegdheid van elk der 280 aangesloten kerken om een delegatie af te vaardigen, heeft het Centrale Comité te Genève de bevoegdheid, om aan deze delega ties een aantal deskundigen toe te voegen. Eén van deze toegevoegde delegatieleden was de heer H. M. de Lange, die gespecialiseerd is in de politieke en sociale ethiek. Inleiding Na het zingen van lied 314 uit het 55 De vrijwilligers van jeugdsocië- teit ,,De Schure" kunnen terug zien op een goed geslaagd kerst programma. De door hen georganiseerde ak- tivitëiten trokken veel jongelui naar de boerderij in de Beuse- berg. Vooral het optreden van de for- Het jaar van de vrouw is einde lijk voorbij. Ja, eindelijk, want 't sloeg vaak naar de andere kant om en dat begon ons vrouwen toch wel te vervelen, een jaar lang! Nee, dit hoeft niet meer, alhoe wel er toch iets goeds is overge bleven. Er zijn wel enige lieden wakker geschud, kijk hiervoor naar Engeland (overigens momenteel geen land om tot voorbeeld té die nen!) waar pas de wet voor ge lijkheid van vrouwen en mannen voor bijna alle functies is tot stand igekomen. Bij ons is er op dit ge bied al veel bereikt en zien we meer vrouwen in 't openbaar op treden: velen weren zich al aardig in de politiek: 2 dames in de ge meenteraad in Holten, 4 dames in Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend zulks over eenkomstig het bepaalde in artikel 200 van de Gemeentewet dat de door de raad van deze gemeente in zijn openbare vergadering van 24 november 1975 vastgestelde „Wijziging van de Algemene Politie verordening voor de gemeente Holten" gedurende drie maanden ter ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage is gelegd. Deze wijziging van de Algemene Politieverordening treedt in werking op de derde dag na die, waarop ze is afgekondigd. De wijziging is tegen betaling der kosten ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. Datum, 7 januari 1976 Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris de Prov. Staten van Overijssel, zo ook in andere provincies. Maar het percentage is nog veel te laag! Natuurlijk kunnen niet alle vrou wen thuis gemist worden, huis moeders met jonge kinderen wil len we niet uit hun gezin halen, maar zij hebben wél stemrecht en zijn medeverantwoordelijk voor de toekomst van hun kinderen. Wij hebben gelijke kansen in 't onder wijs in alle linies en daarna, ge bruiken we dan onze kansen nog? We geloven vaak niet, de meesten blijven dan op een laag pitje door sudderen! Dat is erg jammer, dan worden er kansen gemist, voor u- zelf en voor de maatschappij! Juist nu de economie in binnen- en buitenland er somber uitziet is het niet eerlijk alleen te moppe ren en te scheiden op de regering die deze moeilijke problemen moet oplossen en 't niet goed zou doen volgens u. Help dan mee denken naar betere wegen te zoeken of dié mensen steun te geven, bij verkie zingen t.z.t. die het dan volgens u beter zouden kunnen. Maar hoe komt u daar achter? Wij dachten o.a. door mee té doen aan de cursus Politieke Scholing voor Vrouwen, die maandagavond 12 januari a.s. om 8 uur aanvangt en plaats heeft in hotel Vosman. Het onderwerp voor deze keer is .Stadsvernieuwing". Dacht u dat dit voor Holten niet belangrijk was? Liggen de steden Deventer en Almelo niet vlakbij en hebt u daar niet veel mee te maken? Op de volgende 3 avonden ko men resp. aan de beurt: ontwikke lingssamenwerking, nationale land schapsparken en inkomenspolitiek. Mevrouw, grijpt uw kans om mee te praten en meldt u alsnog aan. Dit kan tussen half 8 en 8 u.! Werkgroep Cursus Politieke Scholing te Holten matie „Medusa", ging alle ver wachtingen te boven. Een tjokvolle zaal genoot maar liefst twee uur van de voortreffelijke muziek van het Zwolse vijftal. Ook de film' ,,De tien geboden" trok een volle zaal. De belangstelling voor de dixie land avond, op 2 januari viel in verhouding wat tegen, maar het was wel erg gezellig, en het ligt dan ook in de bedoeling om in de toekomst andermaal een dixie land avond te organiseren. Op zondagmiddag 4 januari werd de jaarlijkse kerstpuzzelwandel tocht gelopen. Ook nu waren de uitzetters er weer in geslaagd om in het mooie natuurgebied „de Beuseberg" een leuke route uit te zetten. Onder weg werden de plm. 70 deelnemers getrakteerd op warme chocolade melk en aan het eind was er in de Schure een lekkere kop snert te krijgen. Winnaar werd de groep van Hennie Keuterman met. 102 punten. Op de tweede plaats eindigden de heer en mevrouw Groenewoudt met 98 punten en het duo SchaDa liedboek der kerken opende drs. A. W. Berkhof deze gespreksavond met woorden van welkom aan de vele aanwezigen en speciaal aan dr. De Lange, aan wie hij, na een korte introductie, het wóórd gaf om iets te vertellen over zijn er varingen te Nairobi. Wereldraad in opspraak Nadat dr. De Lange in het kort uiteen had gezet dat de Assemblee van de Wereldraad eens per zeven jaar bijeen komt om na te denken en te overzien wat éi- in de afge lopen zeven jaar is gebeurd en de staf nieuwe richtlijnen te geven voor de komende periode, zei hij, ten aanzien van zijn ervaringen te Nairobi: ,,De Wereldraad is de' afgelopen zeven jaar flink in op spraak gekomen en het is interes sant na te gaan wat daarvan de oorzaken zijn. Tijdens de laatst gehouden Assemblee (1968 te Hel sinki) is een aantal programma's aangenomen welke niet direct werden begrepen. Zoals de pro gramma's tegen het toenemend racisme, in de wereld en. die van de ontwikkelingssamenwerking. Velen hebben het er moeilijk mee gehad om duidelijk te maken, dat mede verantwoordelijk zijn voor wat zich in Afrika, Azië, Zuid- Amerika en überhaupt in de we reld dagelijks afspeelt. Spanning Met zekere gevoelens van span ning en een wat bang hart gingen we naar'Nairobi omdat, met name door de Afrikanen, ons de laatste legde beslag op de derde plaats met 90 punten. De troostprijs was voor de groep van Dick Schipper. De heer en mevrouw Groene woudt, vaste deelnemers aan deze traditionele tocht, boden voor dit evenement in de toekomst een wisselbeker aan. Zoals u enige weken geleden in deze krant hebt kunnen lezen, zijn de kruisverenigingen in de omge ving van Deventer samengegaan in de „Stichting Kruiswerk Zuidwest- Overijssel." Hierdoor gaan vanaf lieden de wijkverpleegkundigen van Holten, Bathmen, Colmschate, Schalkhaar en Diepenveen samen werken, wat een nieuwe weekend dienstregeling inhoudt in deze werkeenheid. Om de patiënt een zo goed mo gelijke hulp te kunnen bieden is er gekozen voor een regeling in twee groepen, te weten Colmschate, Schalkhaar, Diepenveen alsmede Holten en Bathmen, met dien ver stande, dat de wijkverpleegkundi ge van Bathmeji bij toerbeurt sa menwerkt met de verpleegkundi gen van Holten en de andere drie plaatsen om tot een zo redelijk mogelijke verdeling te komen. Bij een nieuwe samenwerking worden de taken van de werkers vaak weer eens onder de loep ge- zo ook hier. Men is in ge meenschappelijk overleg tot de conclusie gekomen, dat bv. het ver zorgen van de overleden patiënt niet tot de taak van de verpleeg kundige behoort. In de gemeenten van deze eenheid is dit ook niet meer gebruikelijk, alleen in Hol ten zijn de wijkverpleegkundigen dit nog gewend te doen voor pa tiënten die zij langere tijd ver pleegd hebben, omdat men daar kan spreken van een relatie met de familie. Daar deze relatie niet bestaat met de verpleegkundige uit een andere plaats, is besloten, dat deze taak alleen vervuld wordt door de wijkverpleegkundigen van Holten indien zij een patiënt voor langere tijd verpleegd hebben. Hier ligt immers 'in 't algemeen een taak voor de begrafenisondernemingen. Een fijngevoelige zaak, maar om misverstanden te voorkomen heeft het Groene Kruis gemeend hier duidelijkheid over te moeten ge ven. Deze nieuwe weekenddienst- regeling gaat dus heden in en kan te zijner tijd gewijzigd worden in dien dit nodig mocht blijken. zeven jaar flink de les gelezen is. Deze spanning werd ons mede in gegeven door de gedachte dat de toestand van de Europese kerken onderhand niet erg rooskleurig is, terwijl de kerken in Afrika een zeer sterk groei te zien geven. Zij hebben dan ook laten weten lang zamerhand de leiding van de christelijke wereldkerk over te nemen. Broederlijke geest Van die verwachting is niet veel ■uitgekomen. Integendeel. We wer den welkom geheten in een inter nationale broederlijke geest. Na tuurlijk is het een Afrikaanse As semblee geworden, compleet met ritmisch tromgeroffel en dans. Maar toch ook werd het een totaal andere Afrikaanse Assemblee dan we gedacht hadden. Hoofdkenmerk was de voortzet ting van datgene .wat we zeven jaar geleden begonnen zijn. Een vleeswording van datgene wat we zeggen te bedoelen, nl. solidair zijn met elkaar. De zeven jaar geleden aangenomen program ma's worden voortgezet. Er warep - ook veel nieuwkomerswaarvan we riiët zeker warën of ze bereid waren de programma's van zeven jaar geleden mee voort te zetten. Maar het. was hartverwarmend te mogen ervaren hoe de kring zich binnen de Assemblee vrijwel una niem sloot. Spirit We hebben erg goed naar elkaar geluisterd. De journalisten die polarisatie en botsingen binnen de Assemblee hadden verwacht, kre gen ongelijk, ondanks het feit dat we met zo'n 2500 mensen bijeen waren. Vanaf het begin werd ver gaderd in uitermate evenwichtig samengestelde groepen, van niet meer dan zo'n 15 personen. Het thema was: „Jezus Christus bevrijdt en verenigt". Met name in die groepen voelde men zich thuis. Toen de onder linge relatie gelegd was kwam het vertrouwen via persoonlijke ver halen. Dit heeft velen geholpen te begrijpen waarom de koers, welke zeven jaar geleden werd gekozen, voort te zetten. Er werd een spi ritualiteit opgebouwd om in een wereld met toenemend racisme, te blijven volhouden om de pro gramma's uit te voeren. De 280 aangesloten kerken hebben zich hier achter dan ook van harte op gesteld. Amnesty International generatie Het kenmerk van Nairobi was hel typische voorbeeld van de Am nesty International generatie, zich inzettend voor de mensenrechten. Omdat men weet dat de toene mende martelingen zó niet langer kunnen en mogen. In Nederland en West-Europa kunnen wij ons niet of nauwelijks voorstellen dat mensen in gevan genissen zitten enkel omdat zij een andere politieke mening heb ben dan de heersende machtheb bers. Maar wij vormen in West- Europa op dit punt een uitzonde ring, want in het overgrote deel van de wereld is dat een dagelijks voorkomend verschijnsel. Concrete punten In augustus 1975 hebben de rege ringen van West-Europa en de Sovjet Unie te Helsinki een ver drag gesloten, o.a. ten aanzien van de mensenrechten. Dit ver drag is in de Assemblee een punt van bespreking geweest. Men wil de dit verdrag positief benaderen en alle daarbij betrokken regerin gen uitnodigen dit verdrag stipt uit te voeren. Een Zwitserse af- gevaardigde echter stelde voor om daar een uitnodiging aan het adres van Rusland toe te voegen om. in dat land volledige gods dienstverband te waarborgen, om dat hij over aanwijzingen beschik te dat dit in de Sovjet Unie niet het geval is. Dit voorstel werd ondanks hevige tegenstand van Maandagavond waren een 50 tal leden van de Buurtvereniging Churchillstraat/Vrijheidslaan bij een op de Nieuwjaarsinstuif welke werd gehouden in de Haarschool Vanaf het begin, vér voor de aanvangstijd, kwamen er reeds gasten binnen en de meesten ble ven tot na 10 uur Er was van alles te doen: sjoel bakken, mens erger je niet, enz. Er was een kopje koffie met een oliebol en later was er een drankje met een hartig hapje. De achtergrondmuziek werd verzorgd door de heer Haan. 't Was een heel gezellige avond. De zware storm in de nacht van vrijdag op zaterdag heelt ook in onze omgeving grote schade aan gericht. Vele honderden dakpannen kwa men naar beneden en ook een aan T.V. masten ging onderuit. Ook onstond veel schade aan do rieten daken op de boerderijen. Bij de landbouwer G. v. d. Berg in Dijkerhoek stortte een muur van een varkensschuur in. Een van do varkens raakte hierbij zodanig ge wond dat het dier geslacht moest worden. Van een zo goed als nieu we garage van de heer Müller aan de Zwarteweg werd het hele dak afgerukt. Het sloeg over een heg en kwam op het oude kerkhof te recht waar enkele grafzerken wer den beschadigd. Hoewel aanmer kelijk minder dan bij de novem berstorm.in 1972 is -de schade aan de houtopstand nog vrij groot. In zaal „Vosman" zal, evenals het vorige jaar ook in dit winter seizoen weer een Politieke Scho lingscursus voor vrouwen worden gehouden. Rfet deze cursus wordt geen partij politiek beoogd, het gaat om algemene politieke oriën tatie, gesprek en informatie. Op de eerste van de vier geplandé bijeenkomsten zal centraal staan het onderwerp 'Stadsvernieuwing' waarover korte inleidingen zullen worden gehouden door ir. G C. Dogterom, lid Prov. Staten voor de VVD uit Diepenveen, de heer K. H. Vos wethouder Sociale Za ken voor C.D.A. uit Deventer, de heer H. Rienks, lid Tweede Ka mer voor P.v.d.A. te Zwolle en mevr. J. P. Moulin-Gerritse, lid C.P.N. te Utrecht. De volgende bijeenkomsten zullen worden gehouden op 9 februari, 3 maart en 26 april. Discussieleidster is evenals het vorige seizoen mevrouw E. Berre- voets-Wiersma te Markelo. Russische afgevaardigden aange nomen. Met moties als deze dreigt voor ons het grote gevaar van triom falisme. Zo van: dat hebben we die Russen eens flink gezegd. Maar in die sfeer wérd niet ge sproken. Voor de Russen was het uitermate moeilijk naar hun land terug te keren om dit besluit mede uit te voeren. Zeker omdat zij van nature al niet gewend Zijn zich bezig te houden met politieke vra gen. Daarom zal het er in de ko mende jaren met name om gaan of en in hoeverre wij solidair zijn met' 'de Russische kerk. Ten aanzien van Zuid-Afrika (waar hier zoveel om te doen is) werden weliswaar moties aange nomen, zoals die waarin Zuid- Afrika wordt uitgenodigd uit An gola weg te blijven, doch opmer kelijk genoeg bleven de discussies erg rustig." Geloof Dr. De Lange sloot zijn inleiding af door nog eens te stellen waar het in de Assemblee om gaat. „De Assemblee gelooft in een toekomst die open gaat voor alle mensen in de hele wereld. Wij hebben het daarbij over een God die de toe komst open maakt voor alle men sen en we geloven in de betrouw baarheid van het Evangelie." Na een korte pauze werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan ruimschoots ge bruik werd gemaakt. De avond werd besloten mét het zingen, van een lied.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1