Oudejaars-toespraak Klein beginnen Oriënteringsrit ■■MMI mSÊÊÊm 1 Oliebollencross S.Y. „Holten groot succes ^C3>- JÈHÈÊÊIÊÊÈÊKiÈm Schure organiseert puzzelwandeltocht en dixieland-avond Bij de intrede van het nieuwe jaar mei grote deelname mmm Leerlingen „H.M.V." WH IK gehouden op 29 december 1975 tot Raad en Gemeente-personeel door Burgemeester mr. W. H. Enklaar Dixieland GESLAAGD Voorlopig nog geen woningbouw in de Beuseberg Gezelligheidsrit C- en D-junioren S.V. Holten Filmavond MAC „De Holterberg" a; mm 55 HOLTENS NIEUWSBLAD iverientieprijs 12 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.— per half jaar, f 18.— per jaar. Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.*. Holtens Nieuwsblad Vrijdag 2 januari 1976 28ste jaargang - no. 1 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Gaardenstraat 17, tel. 05483-2995, b.g.g. 1533 i iDames en Heren, :Meer dan 25 jaren was het de ge- jwoonte, dat ik aan het einde van ./-■de laatste raadsvergadering van •het jaar nog even met u rond dwaalde over. onsgemeentelijk |erf, terugziende op datgene, wat jwas, mij overgevende aan enige 'Jto ekoms tb espie gelingen. jDeze gewoonte begon haar bete- jkenis en zin te verliezen al naar igelang een uitvoerige en gedegen begrotingsbehandeling de beschou- jwingen, vervat in mijn oudejaars- Jrede, achterhaalde. Moge dan de actualiteit van het igesproken woord in betekenis hebben ingeboet, de waarde van het einde van een jaar nog een- iü maal bijeenkomen in de kring, waarin wij een heel jaar hebben samengewerkt, blijven wij van wezenlijke betekenis achten. Daarom verheugt het het -college met mij, dat u allen vanmiddag naar hier zijt willen komen. De I aanwezigheid van hen, die de ge meentedienst met. pepsioen ver lieten stellen wij bijzonder op prijs. Zij toch waren één van ons, door hen vanmiddag hier te noden, - hebben wij hen willen zeggen, dat wij hen nog steeds als één der on zen willen blijven beschouwen, lik heb er behoefte aan nog eens te (Onderstrepen, hoezeer een samen komen als vanmiddag het belang vjdient van het. werk, dat wij geza- |§menlijk verrichten en ons saam horigheidsgevoel versterkt, lWij zijn immers in ons werk op lelkander aangewezen en hebben gelkaar dagelijks nodig, wil de ar- jbeid van onze hoofden en handen tot haar recht komen en effect //isorteren. -.Zoals wij hier vanmiddag bijeen 'i fJ'n' bestuurders en ambtenaren, jZijn wij vogels van verschillende pluimage,, verschillend naar aard, jnaar politieke of godsdienstige .overtuiging, doch ondanks alle verscheidenheid met één zelfde //taak en opdracht, het dienen van \onze gemeente Holten en aldus tot samenwerking geroepen, pit is de band, die ons bindt en jop grond alleen reeds hiervan be horen wij bij elkaar, be - gedöehtenwisseling tussen Baad en College van B en W, zoals 'deze in de raads. en commissie- Vergaderingen plaats vindt, is harder geworden, de botsingen der Ijmeningen heftiger, maar ik eon- 'stateer met dankbaarheid, dat de persoonlijke en vriendschappelijke verhoudingen daaronder niet heb ben geleden. .{De golven der emoties zijn in het (afgelopen jaar wel eens hoog op- igeslagen, wij hebben elkaar in ,/jonzè zakelijke verschillen van me-, lining soms niet of soms moeilijk jkunnen vinden, doch ieders verant woordelijkheid erkennende, hebben ;wij. Raad en B en W, dit sportief /jaanvaard. Wanneer men in het vuur van de discussies zou gaan twijfelen aan de goede trouw, dan zou de basis voor een vruchtbare arbeid op de tocht komen te staan. Het stemt tot dankbaarheid, dat Raad en B en W elkaar in de ge meenschappelijke arbeid hebben mogen blijven herkennen als goe de vrienden. Mogen wij bij het vervullen van onze taak in het komende jaar el kaar weer ontmoeten in de goede sfeer van onderling vertrouwen en in de bereidheid in opbouwende geest constructief werkzaam te zijn. Ik prijs mij gelukkig van het col lege van B en W, dat in 1974 is aangetreden te mogen getuigen, dat ons werk gedragen wordt door ons onderling vertrouwen en we derkerige vriendschappelijke ge voelens. Respect voor elkanders overtui ging en de bereidheid naar elkaar- te willen luisteren bepalen de goede sfeer, waarin wij ons werk te zamen verrichten. Ik ben u, heren wethouders en se cretaris, dankbaar, dat u op deze wijze uw aandeel hebt willen schenken aan onze gemeenschap pelijke inspanningen. Dat wethou der Rietberg niet alleen weer ge zond van lijf en leden, maar ook als ridder in de orde van Oranje Nassau, weer volop zijn werk zaamheden kan verrichten, wordt in deze, onze gemeentelijke kring en in het bijzonder door mij met vreugde en dankbaarheid vastge steld. Zonder onze ambtenaren, zonder ook die anderen, die bij ons ge meentelijk werk zo nauw zijn be trokken, zouden wij bestuurders onze taak niet kunnen volbrengen. Daarom zijn zij ook hedenmiddag hier, daarom behoren zij bij ons, daarom ook zeker tot hen een woord van waardex-ing en vi'iend- schap. Dank, dames en heren ambtena ren voor uw toewijding en uw in zet om de u opgedragen taak zo goed mogelijk te vervullen. Ik doe gaai-ne een bei-oep op u om een ieder voor zich en allen tezamen, ook in het komende jaar er 't uwe toe bij te dragen, d«t wij in een goede werksfeer onze arbeid zui len mogen verx-lchten. Het feest van het Kind in de krib be, dat ons heenwijst naar het perspectief, ook in de donkere wereld van vandaag, ligt weer achter ons. Wij zijn er weer be paald bij geworden, dat God in de lange geschiedenis- der mensheid ons leven immer in zijn beschex-- mende hand heeft omsloten ge houden en een boodschap heeft voor ons allen, waarmede wij met vertrouwen het nieuwe jaar tege moet kunen gaan, wetende, om met Jesaja te spreken, dat in rus tig afwachten en vertrouwen onze kracht mag bestaan. ill lef W De dichter Marsman gaf hieraan aldus- uitdrukking: ,,Laat een ster, een onaanzienlijk teken, f lonk'ren bovèn de rampzaligheid, en opnieuw geloven wij in streken, voorbij het moeras van deze lage tijd". Oorlogen en geruchten van oorlo gen mogen dan voorshands nog betrekkelijk ver van ons huis zijn, wij worden echter wel geconfron teerd met verschijnselen in onze samenleving, die reden geven tot grote bezorgdheid en verontrus ting. Hetgeen de cultuurhistoricus Hui- zinga in 1935 in zijn ,,In de scha duwen van morgen", als diagnose van zijn tijd schreef is ook heden ten dage - ik wees daar reeds eer der op - van een onthutsende ac tualiteit. „Alom de twijfel aan de hechtheid van het maatschappelijk bestel, waarin wij leven, een vage angst voor de naaste toekomst, gevoe lens van daling en ondergang der beschaving. Wij zien staatsvormen, die niet meer functioneren, produktiestel- sels, die op bezwijken staan. Wij zien maatschappelijke krachten, die in het dolzinnige doorwerken". ../Evenals andere jaren behoort een yjpuzzelwandeltocht weer tot de tal- rijke activiteiten van jeugdsociëteit De Schure. Dit evenement zal a.s. •zondagmidüag (4-l-'76) plaats viii- jden en de inschrijving is vanaf Voor het Jeugd-orkest 13.30 uur (half twee): Ook dit jaar is het de puzzel-experts weer ge lukt een wandelroute, uit te stippe len van de moeilijkheidsgraad vier. Lopend door één van Holtens mooi ste streken, nl. de Beuseberg, wordt men „geconfronteerd" met. vragen, die op de route betrekking hebben, en leuke, goeddoordachte opdrachten. Een uitdaging die u al len, jong en oud, moet aanvaarden. Wij verwachten u dan ook zeker op de eerste dag van dit nieuwe jaar om 13.30 uur in onze jeugdsociëteit aan de Beusebergweg (telef. 2755). De Holtense Muziekvereniging /HMV wil graag zo snel mogelijk ■weer starten met het opleiden van nieuwe leerlingen voor het jeugd orkest. Minimum leeftijd 10 jaar. I Er hebben zich rèeds enkele jon- igelui aangemeld, maar het bestuur '.ou graag zien dat nog minstens 10 lOngens en meisjes dit voorbeeld 'Volgden. -j Opgave kan geschieden bij: A. - jWesterik, "Vrijheidslaan 14, telef. ||p557 en H. J, S. Bouwhuis, Aal- polsweg 6, telef. 1849. Nieuwe bestuursleden In plaats van de heren J. Schip pers en F. J. Schuppert, die op de vjonlangs gehouden jaarvergadering .als bestuurslid bedankten, werden int de toen nieuw gekozen be stuursleden als secretaris en pen ningmeester benoemd de heren H. jl. S. Aalpolsweg 6 en Johan Meij- ter, Burg. v. d. Borchstraat 30. Voor vrijdagavond 2 januari (van avond) is er een zgn. „disco-spe cial" georganiseerd met als onder werp „Dixieland'. Het wordt een sprankelende show, die van 21 uur tot 24 uur zal dux-en. De mogelijk heid tot dansen is in grote mate aanwezig. Dixielandmuziek heeftin Holten nooit de aandacht gekregen, die het eigenlijk verdient, vandaar dat De Schure het initiatief heeft genomen. Op deze avond worden die dixieland-liefhebbers verwacht, die de bijna gevaarlijke leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Indien het een geslaagde avond wordt (als het aan ons ligt wel) is er misschien kijk op een live-optreden van een dixieland-band. Tot vrijdagavond! Te Deventer slaagden voor het ondernemersdiploma „Schilders bedrijf" B. D. Lubbei'dink, Neer dorp 52 en J. H. Gervedink Nij- huis, Molenbelterweg 14, Holten. Het kan zijn dat, wanneer U een bioloog de vraag stelt 'hoelang we nog te leven hebben, hij ten ant woord zal geven: „Ten hoogste tot het jaar 2000. Dus nog 24 jaax-". Stelt U hem de vraag een maand later weer, dan is zijn mogelijk antwoord: „Ten hoogste 24 jaar min één maand". En, ziet U, dit laatste antwoord is het meest verontrustende van de twee. Want het betekent aat een maand lang niets is gedaan aan de verhoging van onze levenskansen. Dat we al wéér een maand het brood hebben verpakt in plastic- zakken met nog een extra plastic zak erom heen. Dat we nog steeds niet hebben afgeleerd reepjes plastic tussen de leverworst te leggen. Dat we zitten opgescheept met al weer een maand aan moei lijk of niet of te breken plastic verpakkingsballast. Het grote gevaar van plastic is overigens niet alleen dat het vrij wel niet is te vernietigen, maar bovenal dat het zo goedkoop is en daax-om' tot in het extreme, voor allerlei verpakkingsdoelein- den, op grote schaal, wordt ge bruikt. Hoeveel plastic koffiebekertjes verdwijnen niet dagelijks in aller lei prullemanden? En hoeveel wa ren het er in 1975? En waar zijn ze gebleven??? Waarom moeten die bekertjes, die voor eenmalig gebruik van slechts een tien minu ten bestemd zijn, van een zo duur zaam materiaal als plastic wor den vervaardigd??? Is hét zó'n conservatieve gedachte dat de pa pieren bekertjes van vóór het plastic tijdperk óók vandaag nog best zouden voldoen? Hoelang zal voor het Rijnmond gebied nog alarmfase drie gelden en wanneer zal alarmfase drie voor het hele land gelden? Wan neer zijn we toe aan alarmfase Het zal nog wel een hele tijd du ren voordat er in de Beuseberg gebouwd gaat worden. „Het be roepschrift van de Inspecteur voor de Ruimtelijke Ordening te Deventer is voor ambtsbericht naar Gedeputeerde Staten van Overijssel gezonden," aldus het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Na ont vangst hiervan zal, alvorens be handeling voor de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State in een openbare vergadering plaatsvindt, door de Adviseur van de Raad van State rapport worden uitgebracht. „Over het tijdstip van behandeling in bedoelde openbare vergadering valt thans niets met zekerheid te zeggen," ooi-deelt het Ministerie. Op manadag 12 januari zal er een gezelligheidsrit worden gehouden voor de C en D junioren van de S.V. Holten. De start is om 19.30 uur. Het vertrek is vanaf de kan tine van de Enkco. Nadere berich ten zullen hierover nog volgen. Wij tellen de tijd bij jaren en aldus is 1 januari weer een belang rijke datum geweest, die ons gevoelsmatig er toe leidde de pas wat te markeren en ons meer dan anders er toe bracht ons af te vragen, wat de toekomst wel voor ons in haar schoot verborgen zou kunnen houden. Wij mensen hebben er nu eenmaal behoefte aan om in 't leven zo van die vaste dagen te hebben, waarop wij willen stilstaan en om ons heen willen zien, ons zelf de rust willen geven, tot ons zelf in te keren. 1 Januari is zo'n vaste datum, waarop wij voor ons gevoel weer opnieuw zijn begonnen, alsof de toekomst onzer was, met nieuwe moed met nieuwe toekomstverwachtingen, met hieuw vertrouwen ook in wat de toekomst van 1976 ons brengen zal, ondanks het feit, dat wij diep in ons hart beseffen dat het nieuwe jaar ons niettemin zorgen, verdriet en tegenslagen zal- kunnen brengen. Leven, ook het leven in het jaar onzes Heren 1976, is immers durven, is moedig aanvaarden, wat dit ons ook geeft of ontneemt, is tevens beseffen dat er na elk verlies herstel is, dat het leven zich steeds weer vernieuwt, dat het oude voorbijgaat en toch ook weer nieuw wordt. Het verdriet wordt gelouterd en omgezet in herinneringen vol dankbaai-heid, de vreugde wordt verdiept tot geluk. Moge het u en mij vergund zijn, .om in het pas begonnen jaar de zin van ons leven te doorgronden, te beseffen, dat wij de taak, die wij daarin hebben te vervullen, moeten volbrengen, de last die ons daarin öp de schouders wordt gelegd,, moedig hebben te dragen, opdat het ook in 1976 voor ons tot een zegen worden. W. H. ENKLAAR, burgemeester van Holten Thans 40 jaren nadien moeten wij eveneens constateren, dat onze samenleving is verziekt, dat ge weld, terreur en gijzelingen tot de orde van de dag beginnen te be horen. Onze tijd wordt gekenmerkt door ontwrichting, de normen van goed en kwaad vervagen, het verant- woordelijkheidsgevoel van de mens taant, de veiligheid van per soon en goed wordt bedreigd. 1-Iet is een somber geluid, dat ik op déze oudejaarsbijeenkomst moet laten horen, maar ik mag aan datgene'wai ons benauwt en verbijstert toch niet voorbijgaan. Het leven stuwt ons voort op onze weg de toekomst, het jaar 1976 te gemoet. Ondanks alle bedreigin gen, ondanks alle ongerustheid en twijfel zullen wij verder gaan, onze taak en opdracht in het leven in verantwoordelijkheid, in ver trouwen en met moed en volhar ding vervullende, want: „Zo zijn dan'zonder vrees voor wat gaat komen, die in de overgang van uur op uur zich toebetrouwt aan 't Goddelijk bestuur, wat was en wordt, is opgenomen". De door de M.A.C. „De Holter berg" georganiseei-de oriënterings rit bracht 65 deelnemers aan de start bij clubhuis „De Biester". De uitzetters(B. Oplaat, E. Krikkink en J. Markvoort) hadden het niet al te moeilijk gerhaakt zo dat ook „beginnelingen" een kans maakten op een van de vele mooie prijzen. De rit van 45 kilometer ging over de Holtex'berg, door het Neerdorp, Espelo en de Beuse berg naar de finish op het kruis punt StationsWeg-Dorperdijk. Bij de prijsuitreiking in café „Jacht- lust" in Loo-Bathmen gaf „uit zetter" Jan Markvoort een toe lichting op de route en sprak club- voorzitter Dirk Jan Schooien een woord van dank tot de uitzetters, de controleurs (die de hele middag de kou trotseerden) en de heren van de rekenkamer. De uitslag: 1 W. Wevers, Holten, 7' strafp. 2 G. Nijenhuis, Colm- schate, 8 strafp. 3 H. J. Oolbek- kink 65 strafp. 4 W. KI. Velder- man 66 strafp, 5 T. Bijma 123 strafp. 6 A. Schuppert 124 strafp. 7 W. Pongers, Rijssen 126 strafp. 8 B. Horsting, Vorden, 128.strafp. 9 H. strafp. 10 «Mms; strafp. 11 Broer Pekkeriet 192 strafp. De Poedelprijs was met 1064 strafpunten voor J. Meijer te Holten. 130 De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" houdt vrijdagavond 9 januari in zaal „Amici.tia" haar jaarlijkse motorsportfilmavond m.m.v. het bekende filmteam uit Sint Anthonis. Er zullen een aan tal films worden vertoond over de in het afgelopen seizoen gehouden wedstrijden. Tevens zal er déze avond een show zijn van de allernieuwste motoren en verschillende artike len en accessoires op motor- en autogebied. De filmavond - waar voor traditie getrouw weer zeer veel belangstelling zal bestaan - begint om 8.00 uur. V y AG 'vier en wat zal dat gaan inhou den??? We kunnen onszelf natuurlijk ge rust stellen door te zeggen dat die biologen een stelletje pessimisten zijn. „Er zijn immers ook andere deskundigen die het minder som ber zien? Ja, daar in Rijn mond schijnt het wel erg te zijn. Maar bedriegen we onszelf en onze kinderen niet als we ons in die optimistische zin uitlaten en ons afmaken met de dooddoener dat het wel zo'n vaart niet zal lopen? De tekenen wijzen er on miskenbaar op dat het wél zo'n vaart loopt en een x-euze vaart ook, De vervuiling grijpt met steeds smeriger handen om. zich heen. Laten we ons eens afvragen wat er in 24 jaar kan gebeuren, als we eenvoudig vaststellen wat er in één maand gebeunt. En, wat Holten betreft, in 1975 klonk in de gemeenteraad heel duidelijk alarmfase één toen de fraktie van de P.v.d.A. vragen stelde omtrent het- langs de straat plaatsen van huisvuilzakken. Dit signaal kwam héél duidelijk over bij het College van B. en W„ ge zien hun voorstel de Alg. Politie verordening op dit punt te wijzi gen. Op zich een slag in de lucht natuurlijk, omdat de naleving niet of nauwelijks controleerbaar is. Maar daar ging het ook bepaald niet om. Het ging erom het ge vaar van vervuiling onder ons al ler aandacht te brengen,, dat ons allen toit nadenken zou stemmen. De heer H. J, Wësterik (CHL1) sjlrak wyze woorden toen hij op merkte dat melieubeheer pas zin heeft wanneer het door de gehele gemeenschap wordt gedragen. Alle begin is moeilijk, zegt men wel. Gelukkig is dat niet altijd waar, als we in 1976 allen bex-eid blijken in het klein te beginnen D J.M. V.l.n.r. E. van Schooten, Bathmen; Wim Reijlink, HoltenDick Plekkenpol, Harfsen en Frits ter Hoe venvoorzitter van de J eugdcommissie. De jaarlijks terugkerende olie- boliencx-oss van de S.V. Holten is wederom een groot succes gewor den. De cross die georganiseerd werd door de jeugdcommissie in samenwerking met de supporters vereniging telde bijna 300 deel nemers, dat was 100 meer dan vo rig jaax". Het is in de verschillen de leeftijdsklassen een ware strijd geweest en het parcours leende zich daar ook wel voor. Het par- coux's was uitgezet rondom het sportveldencomplex Meermans kamp. Na afloop vond de prijsuit reiking plaats in de kantine van de S.V. Holten. De uitslagen wa ren als volgt: Poffertjes 7 t.m. 9 jaar: 1. E. Wol- terink; 2. P. Verdonschot; 3. H. Wansink. Hier werden de prijzen uitgex-eikt door de heer Mark- voort die tevens de Markvoort- beker uitreikte aan P. Verdon schot die als eerst aankomend lid - van de S.V. Holten deze wisselbe ker ontving. Appelflappen 10 t.m. 12 jaar: 1. D. Schippex-s; 2. H. Blankena; 3. H. Veenstra, Hier werden de prijzen uitgereikt door de heer ten Velde en ontving D. Schippers tevens de tenVelde-wisselbeker. Pannekoeken 13 en 14 jaar: 1. W. Wiggemans; 2. E. Veneklaas; 3. B. Meijer. Hier werden de prijzen uitgereikt door de heer Groene- woudt die tevens de Groenewoudt- wisselbeker ovex-handigde aan E. Veneklaas. Roomsoezen dames: 1. G. Kalf- sterman; 2. D. Jansen; 3. T. Brands. Bij dit onderdeel werden de prijzen uitgereikt door de heer Kalfsterman die tevens de Kalf- sterman-wisselbeker aan zijn dochter kon overhandigen. Bitterballen 15 jaar en ouder on- getrainden. 1. H. Lammertink; 2. A. D. Jansen; 3. H. van Heek. Hier werden de prijzen uitgereikt door de heer Pieters die tevens de Vaneker-wisselbëker kon uitrei ken aan J. Jansen (Menum). Oliebollen 15 jaar en ouder ge- trainden: 1. W. Reilink; 2. D. Plek- kenbol; 3. E. v. Schooten. Op dit onderdeel was het jammer dat B. Knapen (de winnaar van vorig jaar) niet verder wist te komen dan een zesde plaats. De prijsuitreiking van dit onder deel nam de heer ter Hoeven voor zijn rekening die tevens de ter Hoeven-wisselbeker overhandigde aan W. Reilink. De veteranentrofee werd gewen nen door A. D. Jansen. Een prach tig resultaat. Na afloop kreeg ie dereen nog een diploma waarop •de afstand en de tijd stond ver meld. Al met al een geslaagd eve nement. Vanaf deze plaats wil de organisatie iedereen van harte be danken die hebben meegeholpen.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1