Feestavond afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen 1 ■MK i Openbare hulpverlening bij ongevallen en rampen Mevr. Wierbos-Koopman bij afscheid gehuldigd DE BETOVERING IN DE SNEEUW Nota CdK Overijssel Aandacht voor een bijzondere pk-meststof (Een Kerstsprookje) Mevr. J. Nagelhout-Klijsing ere-lid Cursusnieuws van .Teleac' Contributie-voordeel van 65-plussers Commentaar Landbouwschap Prijsvoorstellen Europese Commissie HOLTEN 23 DEC. 1975 PAGINA 9 „Voor de uitzonderlijke diensten zowel plaatselijk als provinciaal door haar aan de bond bewezen", zo luidde de tekst op de oorkonde die door de presidente van de afd. Holten van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, mevr. P. J. M. Vogt-Rooyackers werd uitgereikt aan mevr. Nagelhout-Klijzing na dat een bestuursvoorstel om haar tot erelid te benoemen met een spontaan applaus was onderstreept. Mevr. Nagelhout die tevens werd onderscheiden met een prachtige zilveren draagspeld met het em bleem van de bond, nam precies dertig jaar geleden het initiatief tot oprichting van de afdeling, waarvan zij presidente was van '45- '52 en van '55-'60. Zij was in de afgelopen dertig jaar presidente van de afd. Over ijssel, p.v.v. hoofdbestuurslid, lid van de Internationale Commissie en is nog steeds actief als perslid. Mevr. Vogt-Rooyackers bracht mevr. Nagelhout hartelijk dank voor het zeer vele en belangrijke werk dat zij altijd met zoveel lief de en enthousiasme voor de plaat selijke afdeling heeft gedaan. Mevr. Nagelhout dankte met en kele woorden voor het ére-lidmaat- schap, dat haar totaal verraste. Zij Vil de eer graag delen met al die anderen die hebben meegewerkt aan datgene wat werd bereikt, een bloeiende en steeds nog groeiende vereniging. VLAG Namens de leden bood mevr. L. Steenhuis-Wieringa aan 't bestuur een prachtige vlag aan met in bor duurwerk het bondsembleem en de woorden „Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten". De oud-presidentes offreerden een prachtig bloemstuk aan de afdeling die deze dag haar dertigste ver jaardag vierde. De presidente, mevr. Vogt, liet na een woord van welkom in een kort overzicht de dertig jaar de revue passeren. Bij alle verande ringen die zich in de loop der ja ren hebben voorgedaan, is de taak van de bond dezelfde gebleven nl. de leden door vorming, ontwikke ling en voorlichting bewust te ma ken van haar verantwoordelijkheid voor deze samenleving. Samen, zo besloot mevr. Vogt, zullen wij met andere vrouwenor ganisaties naar grotere samenwer kingsverbanden toegroeien, uiter aard met behoud van onze eigen identiteit. Voor de pauze vertoonde mevr. A. Wansink-v. d. Brink een.kleu renfilm over de verschillende acti viteiten die de jubilerende afde ling in het laatste jaar .ontplooide. FEESTPROGRAMMA Na de pauze presenteerde een groot aantal leden een gevarieerde televisie-show genaamd „Hopla". Zoals gebruikelijk kondigde deom- roepster de te verwachten pro gramma's aan. Daarna volgde re clame en journaal, waaronder bin nenlands nieuws, sport, politiek- en weerbericht; dit alles uit het De Stichting „Teleac", postbus 2414 te Utrecht, organiseert in de periode januari/maart 1976, weer een groot aantal cursussen. Deze cursussen zijn: „Pech onderweg", voor ieder die een auto bezit, aan vang zondag 11 jan. 1976 „De eer. ste 365 dagen uit het leven van het kind", voor iedereen, die in kin deren is geïnteresseerd, aanvang op 25 januari 1976. „Wetenschap in beweging", voor ieder, die wil kennismakèn met de moderne wetenschap, aanvang zondag, 18 januari 1976. „Nederlands voor buitenlandse ar beiders", aanvang 2 februari 1976. Het betreft een heruitzending van een vorige cursus. „Bedreigde landschappen", be doeld voor allen, die leven binnen onze landsgrenzen en die meer willen weten over de landschap pen om ons heen en over dé grote veranderingen, die nog steeds dag-in-dag-uit plaats vinden. Aan vang zondag 8 februari 1976. Meer inlichtingen kan men ver krijgen bij Stichting „Teleac" - antwoordnummer 994 - Utrecht of telefonisch 030-940244. De ontwikkelingvan de regionalisatie van de hulpverlening in het gebied rondom Deventer zijn nog niet zover gevorderd als in de beide andere regio's van Overijssel (Noord-Over ijssel en Twente). Dit is o.m. het gevolg van de onzekerheid, die de bestuurlijke indeling rondom Deventer lange tijd heeft gekenmerkt. Thans schijnt er enig licht gekomen te zijn in deze ongewisheid. Het in juli 1975 verschenen concept ontwerp van Wet reorganisatie binnenlands bestuur wijst in de richting van de opname van de regio rondom Deventer in een provincie, welke hoofdzakelijk Gelders gebied zal om vatten. Mevr. J. Nagelhout-Klijzing werd de ere-lid onderschei ding, een fraaie zilveren draagspeld met het honds insigne, opgespeld door de presidente mevr. P. J. M. Vogt-Rooyackers. oogpunt der plattelandsvrouwen gezien. Vervolgens hield „Marga Barend" een gesprek met de oud- presidentés en bood deze dames een bloemetje aan, namens bestuur en leden. Hierna volgde de rubriek „Toen en nu", waarin eèn bejaard lid en een nieuw lid van gedachten wis selden. Het spel „Wie van de drie" viel erg" in de smaak. Geraden moest worden „de kaasmaakster", „Jantje Cats". De volgende programmapunten waren „Sleur van de dag", „Sal- lands gedicht" en het rollenspel „Emancipatie". Vervolgens werd een drietal volksdansen gedanst o.l.v. De Spöl- leman" Jan Mossink. Ook de zang puzzel bracht de zaal aan het zin gen, waarna het koortje o.l.v. me vrouw Fransen een drietal liedjes zong, welke beschikbaar waren ge steld door meester Brouwer. Na 't zingen van het Bondslied en een dankwoord van mevr. Vogt. ging een ieder zeer voldaan huiswaarts. Sedert een aantal jaren is er op de Nederlandse markt een bijzondere fosforzuur-kali meststof verkrijg baar, die door zijn gekorrelde vorm gemakkelijk strooibaar is. We bedoelen hier Thomasmeel-kali. De naam zegt het al: de meststof is samengesteld uit Thomasmeel- en kali. beide bekende begrippen in de landbouw, die him betekenis reeds lang hebben bewezen. Deze megtstof is in verschillende fosforz'uür-kali verhoudingen ver- .krijgbaar. Voor gronden en gewas sen - die een. duidelijke behoefte hebben aan kali. is een verhouding met veel kali .(10-20 of 12-18) ge- wenst. Waar' de kalibehoefte klei ner is, .daar is een verhouding 11-11 meer" op zijn plaats. Op gronden die lage eisen stellen aan de kalivoorziening is een pro- dukt met weinig kali het méést ge schikt. Ook geldt dit voor grasland, waar men vaak niet teveel kali wenst te geven, ook al in verband met het optreden van kop'ziekte. Daar past 't produkt Thomasmeel- kali .12-6 bijzonder goed. Thomasmeel-kali heeft een basi sche werking die overeenkomt met die van 30 kg werkzame kalk en bevat verder naast fosforzuur en kali, magnesium en sporenelemen ten. Daar Thomasmeel, één der hoofd bestanddelen van Thomasmeel-kali. niet onbeperkt verkrijgbaar H 'ver dient deze PK-meststof momenteel een bijzondere aandacht. Het is wel bekend, dat op het ter rein van de regionalisatie van de hulpverlening in en rond Deven ter bepaalde initiatieven onderno men zijn. Zo heeft het dagelijks be stuur van het Gewest Deventer on langs besloten, dat de regionale samenwerking op het gebied van de brandweer en het ambulance vervoer zich binnen het gewest in eerste instantie zal moeten rifchten op de centrale alarmering. Men hoopt dan ook op korte ter mijn die stappen te kunnen onder nemen, die zullen kunnen leiden tQt het inrichten van een centrale post,' waarlangs de meldingen en de centrale alarmering van de brandwee en het ambulancever voer zullen kunnen worden gerea liseerd. Tevens is er bij de gewestraad een voorstel ingediend om te ko men tot oprichting van een dis- lricts-gezondheidsdienst voor t bij besluit van de gewestraad van 12 juni 1975 nieuw gevormd Gewest Midden-IJssel, dat de voortzetting vormt van het Gewest Deventer, waartoe reeds behoorden de ge meenten Bathmen, Deventer, Die penveen. Gorssel, Holten, Olst en Raalte, doch waar thans ook de Gelderse gemeente Lochem, Vor- den, Wamsveld en Zutphen zijD toegetreden". Dit schrijft de commissaris der ko ningin, mr. Niers, in een nota „De openbare hulpverlening bij onge vallen en rampen in de provincie Overijssel" aar. de Staten der pro vincie naar aanleiding van vragen van hun lid, de heer Pen (VVD) in januari van dit jaar. Meldnummer 0011 In deze nota wordt uitvoerig irige- gaan op de hulpverlening van het eerste ecnekn. terzake van brand- wéér. amSu'ancevervoer en politie. Het b'ï-kfpde stuurgroepen in N. Overijssel en Twente hun eindrap porten reeds hebben uitgebracht en gekozen hebben voor de invoering van de meidnummers 0011 wat de centrale alarmering betreft. Verder geeft de nota uitvoerige richtlijnen over de hulpverlening in het tweede echalon (aanvullen de hulpverlening) waarbij ruime aandacht wordt besteed aan een heroriëntatie van de organisatie Bescherming Bevolkinge met name voor wat betreft de inschakeling bij vredescalamiteiten. Verder wordt gesproken over districtsco lonnes van het Ned. Rode Kruis. Voor de Kring Overijssel resul teerde dit in de vorming van drie districtscolonnes. Voorts komen er aanvullende hulpverleningscolon nes van Rode Kruis en Bescher ming Bevolking op het gebied van de aanvullende hulpverlening bij vredesrampen welke nauw moeten aansluiten bij de hulpverlening door de parate diensten. Het stre ven is er op gericht om bij aan vullende hulpverlening ook parti culiere organisaties en onderne mingen te betrekken, voor zover van hun kennis en potentieel daar bij een nuttig gebruik kan worden gemaakt. Zo heeft de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB een bepaal de vorm van participatie van de wegenwachtstations in de hulpver leningsorganisatie toegezegd, terwijl de nationale vrouwenraad, 't over koepelend orgaan van de op pro vinciaal en plaatselijk niveau ope rerende vrouwenorganisaties, even eens in overleg van regeringswege is betrokken. Speciaal bij bij standsverlening bij incidenten met gevaarlijke stoffen heeft o.a. Akzo zout chemie Nederland BV te Hen gelo (O) enige rampenwagens ge stationeerd. waarover in voorko mende gevallen terstond kan wor den., beschikt. Ook de Ned. Spoor- We^ëh beschikken over direct in zetbaar-materiaal voor bijstands-, verlening bij spoorwegongevallén. Alles was wit; de bomen, de da ken, de lantaarnpalen droegen een wit kapje, er lag sneeuw op het ijs in de sloten, op het gras langs de singels, de hele wereld was wit. En in die witte wereld liep een jongetje. Een dom jongetje, want het was bitter koud en hij had niet eens een jase aan. Het leek wel of hij de kou niet voelde. Hij liep maar en hij liep maar, door de eenzame avond. Maar af en. toe fluisterde hij en keek hij scherp om zich heen. Opeens kwam hij iemand tegen. Een oud vrouwtje. Het jongetje schrok, want zijn ge weten was niet helemaal zuiver, of beter gezegd helemaal niet. Hij wist heel goed dat hij in bed be hoorde te liggen. „Wat doe jij hier zo laat?" vroeg het vrouwtje. „Ik, ik zoek de Kerstman", stot terde hij. „Hoe heet je?" was de tweede vraag van het vrouwtje. „Jurriaan", was het antwoord. „Zo, Jurriaan, dus jij zoekt de Kerstman. Dacht je heus, dat je die zou tegenkomen? Nee, Jur riaan, je bent mij tegengekomen en ik kan toveren. Ik kan het ge woon niet laten. Ik heb een hekel adn de Kerstman. Bah! En ik ga jou betoveren. Je wordt een mooi glazen Kerstkaboutertje. O, wat zul je mooi hangen als versiersel in de een of andere kerstboom. Ha, ha, ha! Alleen 12 brandende kaarsen kunnen mijn betovering verbreken". Jurriaan wist niet waar hij moest blijven van angst. Het liefst was hij weggehold, maar van schrik kon hij geen voet verzetten. Moe der, riep hij nog en toen was het gebeurd. Hij "lag in de sneeuw, klein en van glas. Net als de kerstboomversierselen uit de doos., Als het nu maar niet weer ging sneeuwen Thuis lag alles klaar voor het Kerstfeest. De boom was mooi versierd; er hingen zelfs kransjes in. Moeder was moe. Vóór zij naar bed ging, keek zij nog even in Jurriaans kamer. Wat schrok zij toen ze zijn bedje leeg zag. Waar kon hij zijn? Zou hij dan toch naar buiten zijn gegaan om 'de Kerstman te zoeken. Met vader zocht zij de hele om geving af. Later maakten zij ook Lucia, Jurriaans zus wakker. Huiverend en met tranen in haar ogen zocht ook zij. Op allerlei plekjes, waar zij wel eens samen speelden. En opeens zag zij iets! Wat glinsterde daar in het maan licht? Een popj,e, 'n glazen kerst boompje. Voorzichtig stak Lucia het in haar mantelzak. Toen ging ze naar huis, terwijl ze dacht: ar me Jurriaan, waar zou hij toch zijn? Misschiep hadden de ande ren hem gevonden. Lucia kon niet weten dat Jurriaan in haar zak zat. Jurriaap zelf was erg blij. Stel je voor, dat iemand op hem getrapt had. Of dat hij door anderen was meegenomen. Maar hoe kon hij Lucia laten weten van de 12 kaarsjes? Als glazen popje kon hij immers niets doen, niets zeg gen, niets Vader en moeder waren al thuis. En zo bedroefd. De politie was gewaarschuwd. Die zou verder zoeken. Het werd een akelige kerstnacht. Lucia had het popje in de boom gehangen. Ze waren naar bed ge gaan, maar slapen deden ze niet. En Jurriaamhing in de boom. Hij was bang, dat de kaarsjes niet zouden worden aangestoken. Wat zou er dan gebeuren. Zou hij na het kerstfeest met de glazen vo geltjes en slingers en ballen wor den opgeborgen in de doos? En een heel jaar op zolder moeten staan? Als hij had kunnen huilen had hij dat vast gedaan. De volgende ochtend gingen va der en moeder weer zoeken. Ze bleym lang weg. Lucia was thuis gebleven. Mistroostig keek zij naar de boom. Ze bekeek het ge vonden popje nog eens en bedacht dat hij er veel leuker zou uit zien als de kaarsjes zouden branden. Zou zij. die aansteken. oh, even maar, en dan weer uitblazen?. In de keuken haalde zij lucifers. Jurriaan werd blij. Hij telde mee: zeven, acht, negen, toen elf Opeens schrok Luéia van één ge luid in huis. Ze ging naar de gang om te kijken, Oh, arme Jur riaan, één kaars te weinig. Maar plotseling gebeurde het. Eén kaars stond- te dicht onder een tak. De naalden vatten vlam en... Net was Lucia in de keuken toen opeens Jurriaan de kamer uit rende. „Brand!" riep hij. ,,De boom staat in brand!" Lucia bedacht zich niet. Ze greep een grote pan, vol melk, vloog de kamer in en stortte de melk over de brandende takken. Het vuur was gedoofd. Toen besefte ze pas, dat Jurriaan er weer was. „Waar kom jij vandaan? Waar ben js geweest? Iedereen zoekt je!" Daar ging de deur open. „Vader! Moeder"! Jurriaan vertelde alles ook hoe de vlam van de boom het twaalfde kaarsje aanstak. En toen werd het toch nog een blij kerstfeest, al lag de halfver brande kerstboom buiten in de sneeuw en al was er geen melk meer om een kerstpudding van te maken, maar nu Jurriaan weer gewoon een jongetje was, vond niemand dat erg. Stwhting k'j'j) Maat schappelijk Werk en Gezins verzorging nam afscheid van mevr A. Wierhos - Koopman. Mevrouw Wierbos, die jarenlang de administratie van de plaatselijke Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging behar tigd heeft, zag zich door de ont wikkelingen op administratief ge bied, die uit het participeren van de plaatselijke stichting in de stichting „Midden-Overijssel" voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging voortvloeiden tengevol ge van beschikkingen van de mi nister inzake verplicht gebruiken van de computer, genoodzaakt deze functie neer te leggen, omdat an ders de belangen van haar eigen gezin geschaad zouden worden. Vrijdagavond werd zij met haar man, haar moeder en haar kinde ren door het dagelijks bestuur van de plaatselijke „Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging" in hotel Vosman ontJ vangen, waarbij ook de voorzitter, de directeur en 't hoofd van de ad ministratie van de grote sighting voor, maatschappelijk werk en ge zinsverzorging „Midden-Overijssel" resp. de heren A. Maatman, W. Beekman en J. Leferink, aanwezig waren. Nadat de koffie was geserveerd; nam ds. C. C. Addink, voorzitter van de plaatselijke stichting voor Maatschappelijk werk en gezins verzorging het woord, waarin hij mevr. Wierbos prees voor de toe wijding en accuratesse waarmee zij vele jaren de plaatselijke stichting gediend had. Hij betrok m dit dankwoord ook al haar aanwezige familieleden, omdat haar man en kinderen door de administratieve functie soms minder aandacht kre gen en omdat haar moeder, toen de kinderen Wierbos nog klein wa ren, vaak de wacht betrok in huize Wierbos, wanneer mevrouw Wier bos naar een vergadering moest van de stichting op avonden dat haar man moest werken. Juist, zo zei ds. Addink, omdat wij uw liefde voor het werk van onze stichting kennen, hebben wij ons altijd tot het uiterste inge spannen om 't mogelijk te maken dat u uw werk ook bij de grote stichting zoudt kunnen blijven ver vullen. Nu dat niet meer mogelijk is willen wij onze hartelijke dank. óók voor de paren, dat u haast belangeloos voor de plaatselijke stichting hebt gewerkt, uitdrukken in een geschenk in couvert, zo be sloot ds. Addink. Ook de voorzitter van de Stich ting „Midden-Overijssel", de heer A. Maatman, betreurde het vertrek van mevr. Wierbos. Hij sprak zijn dank en waardering uit voor het Politie In de aanbiedingsbrief van de nota aan de Staten zegt de com missaris der koningin, dat reeds vele jaren wordt gedacht aan een wijziging in de structuur van de politie-organisatie, zoals deze is neergelegd in de Politiewet 1957. In de nota met vraagpunten in zake de herziening van de Politie wet. opgesteld door prof. mr. J. RL Polak, regeringscommissaris voor de behandeling van voorstellen betreffende een nieuwe Politiewet, hebben de toenmalige ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken gekozen voor de afschaffing van rijks- en gemeentepolitie en voor vervanging van het bestaand dualisme door een stelsel van ge westelijk gedecentraliseerde poli tiekorpsen. Aangezien de regering de herziening van de Politiewet heeft gekoppeld aan de bestuurlij ke reorganisatie van ons land. is ook de voortgang van de politie organisatie volgens de commissaris een aangelegenheid van lange ter mijn geworden. De beide ministers hebben ter doorbreking van de impasse zich in het begin van dit jaar bereid verklaard om, in afwachting van de politiereorganisatie, een bijdra ge te leveren aan de totstandko ming van de van verschillende kan ten bepleite samenwerking tussen de onderscheidene eenheden van, rijks- en gemeentepolitie. De commissaris zegt in zijn brief het politievraagstuk in zijn nota te hebben laten rusten en voorrang te hebben gegeven aan de openba re hulpverlening bij ongevallen en rampen. Dit vraagstuk heeft, als gevolg van maatschappelijke en technische ontwikkelingen, steeds meer gewicht gekregen. Deze materie heeft intussen gro te actualiteiten gekregen door de ramp bij de chemische fabrieken van DSM in Limburg. Berichten in pers en omroepbla den wekken de verwachting dat het bejaardenpaspoort, de zg. pas 65, recht geeft op het lenen van boeken uit de openbare bibliothe ken voor slechts, f 1.-. In werke lijkheid is dit een minimum kon- - tributiebedrag, dat tenminste ge heven moet worden. Om aa. tc door de bibliotheek wet wsrplichte eigen inkomsten te komen moeten de bibliotheken, aangesloten bij de p.b.c. West- Overijssel echter f 7,50 per jaar vragen. De reduktie bedraagt f 2,50 per abonnement en geldt voor iedereen van 65 jaar en ouder. Ook zij die niet in het bezit zijn van de pas 65, maar wel kunnen aan tonen dat zij 65 jaar of ouder zijn, vallen dus onder deze regeling. werk dat mevr. Wierbos 2jaar voor de grote stichting verricht had en overhandigde haar ter on derstreping van zijn dankwoord 'n enveloppe met inhoud overeen komstig de gratificatie die iemand die .12"- jaar dienst gedaan heeft, toekomt. Na het dankwoord van mevrouw Wierbos, waarin zij vertelde dat het erg moeilijk was geweest om het besluit tot bedanken te nemen, juist omdat het werk haar zo ter harte ging, maar dat zij toch ge-, looft dat het een juiste beslissing was, omdat zij nu wat meer ont spannen zal kunnen leven. Mocht men mij, zo zei zij, in de toekomst in het belang van dit prachtige werk nog eens nodig hebben, dan hoor ik dat graag. Door het hoofd van de admini stratie, de heer J. Leferink wer den om alle woorden van dank en waardering nog eens kleurrijk te onderstrepen, bloemen aangeboden. Onder het genot van een glaasje was men hierna nog geruime tijd heel gezellig bijeen. Het Landbouwschap is van mening, dat het voorstel van de Europese Commissie van een prijsverhoging vöor het volgend seizoen van ge middeld zogenaamd 7.5 pet. (vol gens het Landbouwschap slechts 6 pet.) in sterke mate tekortschiet. Een gemiddelde prijsverhoging van minstens 10 pet. is noodzakelijk. Volgens het voorstel zal boven dien de prijsverhoging voor Neder land met 2 punten worden vermin derd door 't geheel vervallen van de monetaire compensatie aan de grens. Voor Duitsland wordt de compensatie aan de grens, welke daar op het ogenblik 10 pet. be draagt, slechts ten dele afgebro ken. Op deze wijze wordt de Ne derlandse landbouw zwaar belast. De verlaging van de interventie prijs voor tarwe brengt de Neder landse tarweproducenten in een onaanvaardbare situatie. Wel is er voor de zogenaamde broodtarwe 'n hogere interventieprijs, maar er is geen enkele technische objectieve methode om het verschil tussen broodtarwe en voedertarwe te be palen. De handel loopt daardoor steeds het risico dat de tarwe niet als broodtarwe wordt erkend, waar door de marktpositie voor inlandse tarwe naar het laagste interventie niveau wordt gedrukt. Hierdoor worden de akkerbouwproducenten in hun inkomen zelfs gekort. De verhoging van de melkprijs in twee etappen (2 pet. en 4.5 pet.) betekent een toename op jaarbasis van 3.5 pet. Dit staat in geen ver houding tot de kostentoename in de veehouderij, terwijl er boven dien door het wegvallen van de monetaire grenscompensatie voor ons land van deze verhoging twee punten af zouden gaan, volgens het Commissievoorstel. Het Landbouwschap is van me ning dat het menggebod van melk poeder in veevoer vooral voor de pluimveehouderij een extra last zal betekenen, die in combinatie met de voorgestelde verhoging van de maisprijs een te zware druk op deze sector legt.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 9