PvdA besprak de plaatselijke politiek Uil de bundel van Ooievaar Ondanks ernstige beswaren Waardering gemeentebestuur voor poging van minister reorganisatie binnenlands bestuur Groene Kruis geen bezwaar tegen toetreding stichting Kruiswerk Zuid-W est-Overijssel' Draag tijdig Uw (gevel)s teentje bij The Brothers KLEINE WOON WAGENKAMPEN VERMIJD DE POSTPIEK Zwarte Piet onder politie begeleiding WERD RAAD WEL GOED INGELICHT? HOLTEN 12 DEC. PAGINA 5 In zijn vergadering van 13 oktober jl. heeft de gemeenteraad zich op voorstel van burgemeester en wethouders uitgespro ken over de begrenzing van de provincies nieuwe stijl in verband met de reorganisatie van het binnenlands bestuur, zoals die door minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken in een concept-ontwerp van wet is neergelegd. Enkele fracties spraken zich toen reeds gedeeltelijk uit over de inhoud van het wetsontwerp, hoewel het toen nog maar ging om de „begrenzing" van de nieuwe provincies. In een uitvoerig schrijven aan de raad gaat het college nader in op de verdere in houd van het concept-wets ontwerp, dat dinsdagavond in de raad behandeld zal wor den. Ondanks de vele bezwaren, welke aan het wetsontwerp kleven, willen burgemeester en wethouders uitdrukkelijk stellen, dat zij waardering hebben voor de poging die de minister heeft onderno men om het binnenlands be stuur te reorganiseren. „Een constructieve benadering van de voorliggende voorstellen ligt, ondanks de aangevoerde opmerkingen, dan ook in de rede", aldus het college van B. en W. In hun voorstel zeggen B. en W. onder meer: „In een vorige vergadering heb ben wij u ons standpunt kenbaar gemaakt met betrekking tot de ter ritoriale begrenzing van de provin cies nieuwe stijl. De meerderheid van de raad heeft zich met dit standpunt kunnen verenigen. Hoe wel de minister, in zijn tijdschema geen ruimte heeft gelaten voor het horen van de meningen van de ge meenteraden over de inhoudelijke aspecten van het concept-ontwerp van wet reorganisatie binnenlands bestuur menen wij desondanks u de gelegenheid te moeten bieden u dienaangaande uit te spreken. Wij betreuren het ten zeerste, dat de minister van Binnenlandse Zaken geen gelegenheid heeft geboden 't Een paar jaar geleden werden we in korte tijd getroffen door twee nationale rampen: Johan Cruyff ging naar Barcelona en Peyton Place verdween voorgoed van het TV-scherm. Johan Cruyff zagen we nadien nog vrij regelmatig op het scherm terug omdat de sa menstellers van het programma „Studio Sport" het vanaf die tijd ineens nodig vonden het verloop van de Spaanse voetbalcompetitie te volgen. En och, wanneer de heer Cruyff even naar Nederland kwam om een stofzuiger te kopen, was dat ook al belangrijk wereld nieuws. Juist nu ons de laatste tijd een vergelijkbare Engelse serie „The Brothers" in wekelijkse afleverin gen wordt voorgeschoteld, lijkt het zinvol nog eens even te verwijlen bij Peyton Place. Wat heeft ons zes jaar lang zo geboeid in Peyton Place? We zagen geen alledaags verhaal, niet het verhaa] van gewone men sen, met hun gewone menselijke problemen, hun ups en downs. Want geen zinnig mens zou zo'n verhaal een reeks van jaren uit zitten. We zagen een spel vol ver gissingen, misverstanden en pro blemen die Grace Metalious, de schrijfster van het gelijknamige boek, misschien nooit zou hebben kunnen verzinnen! Wat ons werkelijk boeide was niet de eindeloze ellende die we te zien kregen, maar het feit dat we er geen deel aan hadden. Er is, voor zover me bekend, ook nooit een stuk geschreven, waarin zo fre quent deuren werden geopend en weer gesloten als in Peyton Place. De grootste vergissing die in het hele verhaal voorkwam, was het woord „Einde", waarmee deze serie tenslotte, na zes jaar, werd afgesloten. Want een verhaal dat zich als een onontwarbare knoop in elkaar heeft gedraaid kan nu eenmaal niet eindigen op gezag van een omroepvereniging. Zelfs niet van de AVRO. Alleen al een dokter Rossi in de lik met weer een nieuw proces aan z'n broek rechtvaardigde dit einde niet. Het leven in Peyton Place zet zich onontkoombaar voort binnen het perpetuum mobile van de cirkel. Want vei-halen als deze hebben geen begin en zullen ook nooit een einde kennen. Wij, kijkers, zwommen zes jaar lang rond als vissen in een ronde kom. De laatste tijd brengt de AVRO op vrijdagavond weer een drama a la Peyton Place op het scherm. Hierbij gaat het om de Gebr. Hammond (The Brothers), die gezamenlijk een transportbe drijf exploiteren. Wéér een uit zichtloos drama, zonder begin en zonder einde. Het. is te hopen dat ons óók hier tijdig de kans gebo den wordt eruit te springen hoogste bestuursorgaan der ge meente, de gemeenteraad, te raad plegen over het wetsontwerp dat voor het binnenlands bestuur van zo fundamenteel belang is. Wij achten het ook voorts onaanvaard baar, dat de minister zo korte tijd voor beraad heeft gelaten. Ons bepalende tot de inhoudelij ke aspecten van het wetsontwerp delen wij u het volgende mede. Het is duidelijk dat de huidige bestuurlijke organisatie te kort schiet. Gedurende vele jaren wordt van verschillende zijden getracht voor deze problematiek een oplos sing te vinden. Nog geen jaar ge leden verscheen de ontwerp-struc- tuurschets voor de bestuurlijke in deling. Dit concept opende de weg naar het invoeren van een vierde bestuurslaag tussen provincie en gemeente. Wij zijn ervan overtuigd, dat een vierde bestuurslaag de doorzichtigheid van het bestuur na delig zou hebben beïnvloed. 1) Het verheugt ons daarom, dat de regering in dit concept van wet zeer nadrukkelijk heeft gekozen voor een bestuursmodel met drie bestuurslagen „rijk, provincies- nieuwe stijl, gemeenten." Bij de nieuwe opzet is het het doel te komen tot een zodanige verdeling van overheidstaken over rijk, pro vincies en gemeenten, dat de ver vulling op basis van het decentra lisatieprincipe optimaal doelmatig, maar zo dicht mogelijk bij de bur gerij plaatsvindt. De wijze waarop de regering één en ander in het concept heeft uit gewerkt roept vele bezwaren op. In de eerste plaats betreft dit de kwestie van de centralisatie/decen tralisatie. Wij hechten grote waar de aan handhaving van gedecentra- liceerde bestuursopbouw, zoals die in de Grondwet is vastgelegd; Met stelligheid wordt in het memoran dum enkele keren geponeerd, dat aan de voortgaande centralisatie naar de rijksoverheid een halt moet worden toegeroepen. Van dit stel lige voornemen is in het concept ontwerp weinig terug te vinden. Wel worden er enige formele be voegdheden van rijksorganen in wetten overgeheveld, doch dit heeft betrekkelijk weinig te betekenen. In de tweede plaats betreft dit de omvang van de taken die van de gemeenten wordt „afgenomen". Het moet worden erkend, dat er thans vele taken zijn die op ge meentelijk niveau worden verricht, maar die vanwege het regionale karakter ervan of de beperkte mo gelijkheden van de gemeenten in de vorm van een gemeenschappe lijke regeling zijn gegoten. De wijze waarop de taakverdeling tussen de nieuwe pronvincies en de gemeen ten is uitgewerkt ontmoet echter groot bezwaar. In artikel 76a van de ontwerp-provinciewet is be paald, dat de bevoegdheid van het provinciaal bestuur zich niet mag uitstrekken tot onderwerpen, wel ke van zuiver plaatselijk belang zijn. In de bij dit artikel behorende bijlage B is een reeks onderwerpen uit de zgn. autonome sfeer ge noemd, die dit tot verboden gebied behoren. Voorts is een lijst samen gesteld, die de onderwerpen op somt, die voortaan niet meer tot de bevoegdheden van de gemeenten behoren, behalve wanneer het rijk of de provincie de gemeenten daar bij later, in medebewind bij willen betrekken. Hiervoor mogen wij u verwijzen naar de op de bijlagen I en II vermelde overzichten. Te recht is op deze lijst veel kritiek geuit, omdat deze een onverant woorde uitholling van het gemeen telijk takenpakket tot gevolg heeft. Verschillende onderwerpen, die niet meer tot de bevoegdheden van de gemeenten zullen gaan behoren worden ons inziens ten onrechte naar de provincie overgebracht. Het concept-wetsontwerp komt op dit punt ook met zichzelf in tegen spraak door enerzijds de vorming van krachtige gemeenten aan te kondigen en anderzijds deze ge meenten bij voorbaat uit te hollen door op grote schaal taken over te hevelen naar de provincies nieuwe stijl. Wanneer de regeringsplannen zouden doorgaan, zal er op het ter rein van de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting een zeer on duidelijk beeld ontstaan. Sommige gemeenten zullen bepaalde be voegdheden voor hun hele gebied behouden, anderen slechts voor 'n deel van hun gebied. Weer ande ren zullen nauwelijks of in het ge heel geen bevoegdheden meer heb ben. De gemeente kan aldus in een zodanige positie komen te verkeren, dat de provincie voor een deel toe zicht houdt en voor een ander deel verantwoordelijk is voor de uitvoe ring. Naar onze mening dient niet de centrale wetgever te bepalen wat de gemeenten en de provincies precies hebben te doen, door exact omschreven takenpakketten in de wet óp te nemen, maar zij moeten dat zelf - na wederzijdse raadple ging en overleg - kunnen bepalen en overeenkomen (zgn. comple mentair bestuur). Wij achten het wenselijk, dat de bevoegdheden van de provincies er vooral op ge richt zijn om regionale ontwikke lingen te sturen en om gemeente lijke activiteiten op elkaar af te stemmen. In deze zienswijze wordt het onjuist geacht, dat bij de pro vincies allerlei uitvoerende zaken met detailaspecten worden onder gebracht. Tenslotte zouden wjj nog een kanttekening willen plaatsen bij de financiële aspecten van de voorge stelde reorganisatie. In het memo randum wordt nogal uitvoerig aan dacht besteed aan de toekomstige financiële verhoudingen tussen r(jk, provincie en gemeente. Belangrij ke uitgangspunten voor die finan ciële verhoudingen zijn: a. elke bestuurslaag dient bij de besteding van middelen een zo groot mogelijke keuzevrijheid te hebben; b. elke bestuurslaag dient over een redelijk eigen belastinggebied te beschikken; c. provincies en gemeenten dieorn financieel zoveel mogelijk van elkaar onafhankelijk te zijn. Ad a. Wij juichen het toe, dat de minister een einde wil maken aan de overheersende invloed, die het rijk thans op diverse terreinen heeft via het stelsel van koppel subsidies, door het stelsel in te rui len voor een systeem, dat in sterke mate zal zijn gebaseerd op alge mene uitkeringen. Ad b. Dit uitgangspunt houdt in, dat zowel provincies als gemeenten mogelijkheden moeten hebben voorzieningenniveau enbelasting druk tegen elkaar af te wegen. Desondanks wordt voorgesteld de bestaande belasting op onroerend goed tussen provincies en gemeen ten te verdelen. Hierdoor wordt van het toch al beperkte gemeente lijk belastinggebied nog eens een deel afgehaald. Hoewel hier een vermindering van taken van de ge meenten tegenover staat is het zeer de vraag of de gemeenten beter in staat zullen zijn voorzieningenni veau en belastingdruk tegen elkaar af te wegen. Ad c. Dit uitgangspunt betekent, dat er zowel een financiële verhou ding rijk-provincie als een finan ciële verhouding rijk-gemeente blijft bestaan. De provincies kun nen de gemeenten in medebewind roepen vooral voor de uitoefening van voor de reorganisatie nog ge meentelijke taken. De hieraan voor de gemeenten verbonden kosten moeten door de provincies worden vergoed. Dit betekent in feite een derde financiële verhouding, name lijk provincie-gemeente, hetgeen onjuist wordt geacht. Het vorenstaande in overweging nemende, menen wij ons in grote lijnen te moeten stellen achter het voorlopig standpunt van het be stuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zoals dat is neergelegd in de brochure „Het lo kaal bestuur opgedeeld." De bewoners van het woonwagen centrum in Deventer hebben aan het gemeentebestuur een brief ge schreven, waarin zij zeggen, dat door de regionalisatie ingevolge de Woonwagenwet 1970 de gevolgen voor het allerbelabberst geworden zijn. Er op wijzende, dat men bv. bun galowbewoners toch ook niet op één plek in de provincie bijeen brengt, zeggen zij slechts een be stemmingsplan voor de woonvorm woonwagen in de gemeente te vra gen en wel op zo kort mogelijke termijn, maar uiterlijk vóór 1 juli 1976. „Het is de plicht voor uw bur gers te zorgen, immers velen van ons hadden tenminste in de win termaanden hier hun vast verblijf en velen voelen zich nog steeds verbonden met uw gemeente' aldus adressanten. „Bij de bouw van een nieuwe wijk, kijkt u toch ook niet wie er komen wonen? Behandel ons slechts op dezelfde wijze", zeg gen zij. B. en W. stellen de raad voor het schrijven in hun handen te stellen voor pre-advies. Dinsdagavond werd in de boven zaal van hotel „Vosman" een algemene ledenvergadering ge houden van de vereniging „Het Groene Kruis Holten". De voor zitter, dë heer G. J. Langenbarg sprak een woord van welkom, waarbij hjj zich in het bijzonder richtte tot de concierge, de heer H. Meerman, die van ziekte nog niet geheel hersteld toch op deze vergadering aanwezig kon zjjn. Na lezing van de notulen door de secretaresse mevr. J. Wiggers- Aanstoot, werd aan de orde ge steld punt 3 van de agenda „Toe treding tot de Stichting Kruiswerk Zuidwest-Overijssel". (Wij schre ven in ons blad van 5 december reeds uitvoerig over deze stich ting, red.) De statuten van de stichting alsmede de begroting lagen een uur voor aanvang van de vergadering voor de leden ter inzage. Op desbetreffende vragen uit de vergadering deelde voorzitter Langenbarg mee, dat alle rechten Gevelstenen zijn ditmaal het ken merkend beeld van de nieuwe kin derpostzegels, die sinds 11 novem ber in de .verkoop zijn. Gevelstenen hebben een aanmerkelijk langer le ven dan de tijdelijke papier „ge veltjes", de postzegels, die als „mi ni-hoekstenen" van de communica tie tussen mensen en bedrijven kunnen worden beschouwd. Brief, briefkaart, drukwerk, pakketpost, kunnen slechts „bezegeld" op hun bestemming komen. Nu is december weer de maand van de top-post! Kerst en Nieuw jaar geven als vanouds aanleiding tot wensen en groeten, nationaal en internationaal. Relatieverkeer, familieverkeer over en weer. Deze postale bedrij vigheid rondom de hoogtijdagen van het jaar kan men zichtbaar een sociaal-maatschappelijk ac cent geven. Concreet: gebruikvoor- al kinderpostzegels, niet alleen om dat ze wonderwel passen in de sfeer van postverkeer in die perio de, maar omdat men op gemakke lijke wijze kan bijdragen tot hulp verlening. Postkantoren, postagentschappen verkopen de kinderzegels, maar men kan ook terecht bij de dames stands. Meestal in de postkantoren, soms op een druk punt. En niet al leen voor zegels, maar ook voor kaarten, die al dan niet op de feest dagen zijn afgestemd. De wenskaar ten van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zijn weer zeer de moeite waard, met onder meer reprodukties van het vader landse schilderijenbezit en bijzon der mooie ontwerpen van eigeri- tijdse kunstenaars. Tenslotte dit klemmende advies: gebruik de periode na Sinterklaas de traditionele rustpauze om terstond te posten. Vermijd de postpiek, post tijdig. En draag vreugdevol uw (gevel)steentje bij! die de wijkverpleegster en de con cierge hebben, worden overgeno men door de stichting. Het ge bouw met inventaris blijft eigen dom van de vereniging, alhoewel straks alles geregeld zal worden door de stichting. De plaatselijke verenigingen blijven bestaan doch het uitvoerende werk wordt over gedragen aan de stichting, die ook eht geld dat de ledèn als contri butie inbrengen zal ontvangen. De verenigingen is de mogelijk heid gelaten om een deel van de contributie in te houden, wanneer het bestuur van mening is dat de stichting nalatig is of tekortschiet. Een voorstel van het bestuur om als vereniging toe te treden tot de stichting werd hierna aan genomen en tevens ging de ver gadering akkoord met het voorstel om de contributie voor gezinnen te verhogen van f 23,tot f 30,— en voor alleenstaanden van f 11,— tot f 15,Enkele leden vonden de verhoging aan de forse kant maar dit vipdt, zo zei voorzitter Langenbarg, zijn oorzaak in het feit dat Holten steeds aan de. lage kant heeft gezeten met de contri butie. Holten zal in het bestuur van de stichting worden vertegenwoor digd door dokter W. R. van Cou- welaar. Tot grote teleur stelling van de kinderen verscheen Sint op de Kolschool zonder Piet. Zijn zwarte knecht was zoek geraaktmaar werd door de politie snel opgespoord. Naar aanleiding van een redactio neel commentaar in ons blad van vrijdag 28 november, waarin bo venstaande vraag werd gesteld in verband met de aankoop van twee containerlokalen voor de kleuter school De Haar. heeft de fractie voorzitter van Gemeente Belang, de heer J. Warrink, aan burge meester en wethouders de volgende drie vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de verplaat singskosten van de bedoelde lo kalen niet door het rijk wor den vergoed? 2. Indien'vraag 1 bevestigend be antwoord wordt, waarom moe ten we dan deze mededeling uit de pers vernemen? 3. Kunt u ons dan tevens duide lijk maken, dat de raad van Holten zakelijk toch een juiste beslissing heeft genomen? In de woensdagavond in hotel Vosman gehouden leden vergadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, waarin onder meer een aanvulling van het bestuur plaatsvond en het jaarverslag werd uitgebracht, heeft voor zitter Pronk zijn medeleven uitgesproken met de getroffenen van de treinkaping en gijzeling in Wijster en Amsterdam. Hij wenste de mensen die de beleidsbeslissingen moeten nemen in deze treurige zaak, van harte sterkte toe en sprak de hoop uit, dat niet meer slachtoffers zullen vallen- 1 JULI 1925 1 Juli wordt de strijd gestreden Voor een nieuwe Staten-Generaal. x) Voor honderd nieuwe kamerleden, (Want foetsie moeten ze allemaal) Aan muur en schutting Zal het weer prijken, „Stemt rood, stemt zwart, stemt liberaal, Wij kunnen u 't beste geven, Aan ons Is nu de zegepraal." Door S.D.A.P. en Vrijheidsbonders, Plattelandersbond en de R.K., Door Anti-Revolutionairen, Communisten, Vrijzinnig-Democraten en C.H., Wordt heel ons stemgerechtigd volk, Voor deze dag geprepareerd, En voor het maken van reclame, De partijkas andersom gekeerd. Wie 't meeste nu maar kan beloven, Palmt straks de meeste plaatsen in. Het doen, dat is van later zorg, Wie binnen is, die blijft er in. Holten, juni 1925 OOIEVAAR x) Dichterlijke vrijheid. Het ging om 100 Tweede-Kamerleden. De Staten-Generaal worden gevormd door le en 2e Kamer. Het onlangs opgerichte plaatse lijke actiecentrum van de PPR heeft een onderhoud met de afde ling van de PvdA gevraagd om na te gaan welke raakpunten in de politieke doelstellingen van beide afdelingen aanwezig zijn. Besloten werd, dat het dagelijks bestuur contact met het actie centrum zal opnemen. Een verzoek van de afdeling Markelo om steun te verlenen aan de. kandidatuur van de heer IJ. de Boer voor het lidmaatschap van het gewestelijk bestuur werd in welwillende overweging genomen. In de jaarvergadering van 20 de cember van het Gewest Overijssel in Raalte zal een eventuele mede werking nader bekeken worden. Wegens vertrek uit de gemeente van mevrouw Driessen werd in haar plaats als bestuurslid geko zen mevrouw G. v.d. Harst-van Gelderen. In het jaarverslag van secreta ris Luuk Beumer werd de grote teleurstelling van de afdeling uit gesproken over de ernstige ver traging van het bestemmingsplan Beuseberg. Deze vertraging wordt fnuikend genoemd voor de ont wikkeling van de gemeente. De afdeling is verheugd dat er nu ook een spreekuur voor de wethouders is ingésteld en ziet het als een voortuitgang, dat de raadsagenda telkenmale besproken wordt in een bijeenkomst van leden, be stuur en raadsfractie. Hy bracht wethouder Kaan dank voor zyn arbeid in bet college. De secreta ris toonde zich minder tevreden met de opkomst in de ledenverga deringen. Er zullen nog meer activiteiten ontwikkeld worden en nieuwe vormen van inspraak wor den gezocht. „Het ledental is sta biel gebleven", aldus de heer Beumer. Als afgevaardigden naar de ge westelijke jaarvergadering op 20 december werden aangewezen mej. A. P. Reith en de heer W. Beijers, terwijl andere leden als belangstellenden zullen meegaan. Gevraagd werd zo nu en dan een politieke discussie te organi seren over het pro en contra van de partij, de vakbeweging en de vertegenwoordigers in de open bare lichamen. Allereerst zal het Tweede Kamer lid Hessel Rienks, die het district Salland vertegenwoordigt, worden gevraagd om te komen spreken over de landbouw, het onderwijs en eventuele actuele onderwerpen, zo werd besloten. Bij de bespreking van de notu len van de laatste raadsvergade ring werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de betekenis van het z.g. seniorenconvent. De ver gadering was van oordeel, dat in een dergelijke bijeenkomst geen bindende beslissingen kunnen wor den genomen. Men zal de bespro ken probleme door moeten geven aan de fracties. Bij de bespreking tijdens de algemene beschouwingen van het verzoek van de fractie om het pand irr de Binnenstraat af te breken om daar een parkeerter rein in te richten, was de verga dering het er mee eens, dat het maken varueen goed geoutilleerde parkeerplaats te duur zou worden, omdat de grond te zijner tijd no dig zal zijn voor de ontwikkeling van de dorpskern. Een provisori sche aanleg zou misschien de beste oplossing zijn, daar er grote behoefte is aan parkeergelegen heid ter plaatse. In verband met een brief van de woonwagenbewoners van het woonwagencentrum in Deventer om in verschillende gemeenten kleinere kampen te stichten, deel de wethouder Kaan mee, dat het onderzoek nog in volle gang is en dat het dagelijks bestuur nog geen standpunt heeft bepaald. Uit de vergadering kwam naar voren, dat evenals bij de Surinamers de zorg ook moet uitgaan naar de woonwagenmensen. De vergadering kon zich wel verenigen met het standpunt in zake de reorganisatie van het binnenlands bestuur zoals dat dinsdagavond aan de orde zal ko men. Het komt vrijwel overeen met het standpunt, dat de partij in de provinciale staten heeft in genomen. Op een vraag waarom he aan deel van de winkelslagers in de teruggave van de keurlonen van vee en vlees niet worden uitge keerd. antwoordde de wethouder, dat het niet alleen de Holtense slagers betreft, maar een groot aantal winkelslagers in de keu ringskring waartoe o.a. Rijssen en Hellendoorn behoren. Zij zullen hun vergoeding vinden in het eventueel minder optrekken van de tarieven die op hen van toe passing zyn. Ten slotte werd nog de vraag gesteld, naar aanleiding van een commentaar in Holtens Nieuws- blad, of de raad wel voldoen- de is voorgelicht bij de aankoop van twee containerlokalen voor de kleutei'school ,,De Haar" van de gemeente Diepenveen. Volgens de heer Kaan zullen ook de verplaat singskosten (f 51.000,voor rijksvergoeding in aanmerking komen. Met de wens voor goede kerst dagen en een prettige jaarwisse ling besloot de heer Pronk deze geslaagde vergadering.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 5